رژیم غذایی

خواص روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه

هزاران سال مردم از روغن دانه های سیاه استفاده کرده اند. مطالعات نشان می دهد که این روغن ممکن است بسیاری از مزایای سلامتی و زیبایی مانند کاهش وزن، بهبود شرایط پوست و حتی درمان سرطان و دیابت را ارائه دهد.

روغن دانه های سیاه از دانه های Nigella sativa، گیاه بومی جنوب غربی آسیا (که معمولاً black cumin نامیده می شود)، استخراج می شود. همچنین روغن black cumin یا روغن کلانجی شناخته شده است روغن nigella sativa یک روغن هسته ای است که در آشپزی استفاده می شود و گفته می شود که از مزایای سلامتی برخوردار است. یکی از اجزای اصلی روغن دانه های سیاه دانه، یک ترکیب با خواص آنتی اکسیدانی است.

استفاده از روغن دانه سیاه

روغن سیاه دانه به عنوان درمان برای شرایطی مانند آلرژی، آسم، دیابت، سردرد، فشار خون بالا، اختلالات گوارشی و آرتریت روماتوئید تجویز می شود.
علاوه بر این، روغن سیاه دانه به تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و مبارزه با عفونت ها کمک می کند. روغن برای پوست و مو مانند آکنه، موهای خشک، پسوریازیس، رشد مو و پوست خشک مورد استفاده قرار می گیرد.
دانه های کمی تلخ به عنوان یک طعم دهنده یا ادویه در غذاهای خاورمیانه و هند استفاده می شود و گاهی اوقات بر روی نان تخت، نان نان naanیا شیرینی ها پاشیده می شوند. در این مقاله، ما به مزایای روغن دانه سیاه نگاه می کنیم و عوارض و خطرات احتمالی آن را بررسی می کنیم.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فواید سلامتی روغن سیاه دانه

اگر چه تحقیق در مورد اثرات سلامتی روغن سیاه دانه نسبتاً محدود است شواهدی وجود دارد که می تواند مزایای خاصی را ارائه دهد. در اینجا چندین نتیجه کلی از مطالعات موجود مشاهده شده است:

سرطان

روغن سیاه دانه از فشرده کردن flowering shrub ,Nigella sativa بدست می آید گیاه دارای تیموکینون ترکیبی است که ممکن است قدرت مبارزه با سرطان داشته باشد. در موش صحرایی، تومورها را کاهش داده و رشد آنها را نیز از بین می برد. اما ما نیاز به اثبات بیشتری داریم تا بدانیم که آیا ممکن است به انسان کمک کند.

آرتریت روماتوئید

بر طبق یک مطالعه کوچک منتشر شده در تحقیقات ایمونولوژیک در سال 2016، روغن سیاه دانه ممکن است در درمان آرتریت روماتوئید کمک کند. در یک مطالعه برای 43 زن مبتلا به آرتریت روماتوئید ملایم و متوسط، هر روز یک کپسول روغن سیاه دانه یا یک پلاسبو را هر روز برای یک ماه نسخه کردند.
نتایج مطالعه نشان داد که درمان با روغن دانه های سیاه سبب کاهش علائم آرتروز (به وسیله مقیاس درجه بندی DAS-28) سطح خون از شاخص های التهابی و تعداد مفاصل متورم شد.

مزایای قلب

دانه های Nigella sativa در بسیاری از نقاط جهان به عنوان طب سنتی برای چاقی، دیابت و فشار خون بالا استفاده می شود. در برخی مطالعات کوچک، مکمل های ساخته شده با آن نشان داده اند که سطح کلسترول و چربی های خون به نام تری گلیسیرید را کاهش می دهند. مصرف پودر مکمل (اما نه روغن) حتی ممکن است کلسترول "خوب" شما را همراه با ورزش هوازی افزایش دهد.

رینیت آلرژیک

روغن سیاه دانه در درمان آلرژی ها موثر است. به عنوان مثال، در یک مطالعه سال 2011 منتشر شده در مجله آمریکایی Otolaryngology، روغن سیاه دانه باعث کاهش احتقان بینی و خارش، آبریزش بینی و عطسه پس از دو هفته شد.

دیابت

بر طبق بررسی انجام شده در پزشکی تکمیلی در سال 2015، روغن سیاه دانه ممکن است برای افرادی که دارای دیابت هستند مفید باشد. پژوهشگران مطالعات منتشر شده در مورد استفاده از Nigella sativa را برای دیابت تجزیه و تحلیل کرده و نتیجه گرفتند که می تواند سطح قند خون و کلسترول را در مدل های دیابت بهبود بخشد اما اشاره کرد که آزمایش های بالینی برای روشن شدن اثرات ضروری است.(1)

باروری مردان

مطالعات انجام شده در مورد مردان و موش های نابارور نشان می دهد که روغن دانه های سیاه دانه می تواند میزان اسپرم را افزایش داده و به شنای سریعتر اسپرم کمک کند. آنتی اکسیدان ها در روغن احتمالاً به حفظ اسپرم کمک می کنند. اما آزمایشهای بالینی بیشتری لازم است تا بدانند که آیا روغن می تواند برای درمان ناباروری مردان مناسب باشد.

آسم

تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن دانه های سیاه دانه ممکن است برای افراد مبتلا به آسم مفید باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در تحقیقات فیتوتراپی در سال 2017 دریافت که افراد مبتلا به آسم که کپسول روغن سیاه دانه را دریافت کرده اند بهبود قابل توجهی در کنترل آسم نسبت به افرادی که مصرف کننده پلاسبو، داشتند.

چاقی

بر اساس یک مطالعه، روغن سیاه دانه ممکن است عوامل خطر را در زنان چاق کاهش دهد. برای مطالعه، زنان در طول رژیم کم کالری به مدت هشت هفته روغن Nigella sativa یا پلاسبو مصرف کردند. در پایان مطالعه، وزن، دور کمر و سطوح تری گلیسیرید در گروهی که روغن Nigella sativa را مصرف کرده بودند بیشتر کاهش پیدا کرده بود.

عوارض جانبی احتمالی سیاه دانه

در مورد ایمنی استفاده طولانی مدت از روغن سیاه دانه هنگام استفاده در مقادیری بیشتر از آنچه که معمولاً در غذا یافت می شود بسیار کم است. با این حال، شواهدی وجود دارد که استفاده از روغن سیاه دانه به طور مستقیم در پوست ممکن است باعث بروز خارش پوستی آلرژیک (درماتیت تماس با آلرژی) در برخی افراد شود.
بر اساس گزارش، یک جزء از روغن سیاه دانه ای که به عنوان ملانتین شناخته می شود، ممکن است در مقادیر بیشتری سمی باشد.(2)
در گزارش موردی، یک زن پس از استفاده از روغن Nigella sativa به پوست، تاول های پر از مایع بر روی پوست پیدا کرد. او همچنین روغن را مصرف کرده است و نویسندگان این گزارش معتقدند احتمالاً این بلیسترها بخشی از یک واکنش سیستمیک (مانند necrollysis اپیدرمی سمی) است.(3)
روغن سیاه دانه ممکن است لخته شدن خون را کاهش دهد و خطر خونریزی را افزایش دهد. اگر شما دچار اختلال خونریزی هستید یا داروهایی را مصرف می کنید که بر لخته شدن خون اثر می گذارد نباید از روغن سیاه دانه استفاده کنید.
نگرانی وجود دارد که مصرف بیش از حد روغن دانه سیاه ممکن است به کبد و کلیه شما آسیب برساند.
ممکن است روغن سیاه دانه با بسیاری از داروهای رایج مانند بتا بلوکرها و (کومادین) وارفارین ارتباط برقرار کند. حداقل دو هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده، روغن سیاه دانه را متوقف کنید.
زنان باردار (یا زنان که سعی در بارداری شدن دارند) و زنان شیرده باید از روغن سیاه دانه استفاده نکنند.
اگر شما در نظر دارید روغن سیاه دانه مصرف کنید با پزشک خود صحبت کنید. شما نباید هیچکدام از داروهای خود را بدون صحبت کردن با پزشک خود متوقف یا تاخیر و یا از درمان معمولی جلوگیری کنید.

از کجا می توانم آن را پیدا کنم؟

به طور گسترده ای برای خرید آنلاین در دسترس است روغن سیاه دانه در بسیاری از فروشگاه های طبیعی و فروشگاه های تخصصی مکمل های غذایی فروخته می شود.

مقدار مصرف روغن سیاه دانه

ما نمی دانیم که چقدر روغن سیاه دانه ایمن است. اما دوزهای معمولی که مردم امتحان می کنند بین 200 تا 2000 میلی گرم در روز است.
توجه:
در حالی که استفاده از دانه های سیاه در مقادیر کم در پخت و پز می تواند یک روش خوشمزه از ترکیب دانه ها در رژیم غذایی شما باشد آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ قبل از اینکه روغن را می توان به عنوان درمان برای هر گونه بیماری توصیه کرد. اگر هنوز به استفاده از روغن دانه های سیاه برای اهداف سلامتی فکر می کنید ابتدا مطمئن شوید که با توجه به مزایا و معایب خود، با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود صحبت می کنید و در مورد اینکه آیا برای شما مناسب است صحبت کنید.
برای کمک بیشتر در تسكین التهاب، به دنبال رژیم ضد التهابی و افزایش مصرف غذاهای التهابی مانند زنجبیل توجه كنید.

در ادامه بخوانید: خواص سلامتی سیاه دانه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search