رژیم غذایی

محبوب ترین غذاها در سراسر جهان

غذاهای محبوب جهان

بیشتر کشورها و مناطق جهان غذاهای خاص خود را دارند. انواع مختلفی از غذاها شامل برخی از روش های آشپزی، مواد محلی و ترکیبی از ادویه ها است. برخی از فرهنگ های غذایی تلفیقی از غذاهای کشورهای مختلف است. از این میان، غذاهای خوشمزه ای ایجاد شده اند که تجربه های منحصر به فرد آشپزی را ارائه می دهند.

صدها غذای مختلف در جهان وجود دارد. غذاهای معروف دنیا شامل فرانسوی، تایلندی، ایتالیایی، هندی و چینی است. در شهرهای بزرگ، همچنین پیدا کردن رستوران هایی که غذاهای رستوران های مراکش، لبنانی، ویتنامی و مجارستان سرو می کنند غیر معمول نیست.
حتی در کشورهایی که نوع خاصی از غذاهای خاص خود را دارند داشتن تغییرات منطقه ای غیر معمول نیست. به عنوان مثال، برخی از انواع مواد غذایی ممکن است به روشهای مختلف تهیه شود یا انواع مختلفی از مواد تشکیل دهنده را شامل شود.
در این مقاله با برخی از غذاهای برتر دنیا آشنا می شوید. همچنین خواهید فهمید که بعضی از غذاهای معروف از کجا نشأت گرفته است.

غذاهای ایرانی

غذای ایرانی تحت عنوان "غذای ایرانی" است اما امروز ایران از نظر قومی گسترده تر از ریشه های فارسی آن است. غذاهای آن نیز بسیار مناسب است. تأثیر غذاهای ایرانی از سراسر آسیای میانه، ترکیه، بین النهرین سابق، و از نظر جمعیت ترکی آذربایجانی در ایران است. این یک آشپزخانه را تحت تأثیر قرار می دهد اما کاملاً مشخص است. این راهنمای غذای ایرانی از تجربیات ما در سفر به سراسر ایران شامل بازدید از بازارهای محلی، غذا در رستوران ها و خانه های محلی و غذاهای خیابانی گرفته شده است. این لیست گسترده ای از غذاهای سنتی ایرانی است
غذای سنتی ایرانی ترکیبی از گیاهان تازه و ادویه جات ترشی جات مانند زعفران، شیرین شده با انار، زرشک و دارچین ترکیب می کند و با شکوفایی آجیل، میوه های خشک و حبوبات، همه آن را در صدر قرار می دهد. غذاهای سنتی ایران شامل، کباب، خورشت، فسنجان، زرشک پلو، دیزی، کوفته تبریزی، لوبیا سبز، بریانی، کله پاچه، میرزا قاسمی، آش، ته دیگ، باقالی پلو، برنج ابکش، کته، باقالی پخته، لبو، نان ایرانی (سنگک، لواش و بربری)، فالوده شیرازی، بستنی یخی، اب هویج، هلوای ایرانی، نخودچی، گز، لواشک، کلوچه، دوغ، آب میوه تازه، چای و غیره می باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غذاهای فرانسوی

بسیاری غذاهای فرانسوی را یکی از بهترین غذاهای دنیا می دانند. غذای فرانسوی شامل موادی مانند کره، خامه، گیاهان، شکلات و سبزیجات است. ظروف شیرینی فرانسوی، پنیر، نان در سراسر جهان مشهور است.
فرهنگ مواد غذایی در فرانسه نیز حول محور مواد محلی می چرخد. در سواحل مدیترانه، غذاهای دریایی بسیار محبوب هستند. غذاهای پروانسیل با استفاده از ترخون و تعدادی دیگر از گیاهان و ادویه ها استفاده می کنند. خود پاریس دارای بیش از 9000 رستوران است که از کلاسیک ها و غذاهای فرانسوی در سراسر جهان سرو می کنند.

غذاهای چینی

غذاهای چینی یکی از متنوع ترین فرهنگ های غذایی جهان است. به طور سنتی، غذای چینی با رشته فرنگی یا برنج سرو می شود. همچنین، کوفته های چینی بخش بزرگی از رژیم اصلی را در بسیاری از مناطق چین تشکیل می دهند. چندین غذای اصلی در آشپزی چینی وجود دارد - غذاهای کانتونس، سیچوان، فوجیان و هونان معروف ترین آنها هستند.
بیشتر ظروف چینی حاوی مخلوطی از سبزیجات است که سرخ شده و همراه با ادویه جات و گیاهان معطر هستند. به عنوان مثال، زنجبیل غالباً به همراه سیر و پیاز سرخ می شود تا غذاهای خوش طعم ایجاد شود. همچنین از سس سویا، سرکه برنج و سس ماهی معمولاً برای ایجاد ترکیبی از طعم های فوق العاده استفاده می شود.
غذاهای چینی را می توان یکی از مهم ترین در جهان دانست. سبک های آشپزی چینی بر غذاهای دیگر کره، فیلیپین، تایلند و ویتنام تأثیر گذاشته است. غذاهای چینی آنقدر محبوب است که بیشتر شهرهای جهان دارای تعدادی رستوران چینی هستند. مرغ سوخاری و شیرین و ترش محبوب ترین غذاهای چینی در خارج از چین است.

غذای ژاپنی

غذاهای ژاپنی به یکی از مهمترین نوع غذاها در جهان تبدیل شده است. برنج آب پز معمولاً بیشتر غذاها را با ماهی کبابی، سبزیجات ترشی یا سبزیجات سرخ شده همراه است توفو همچنین نقش مهمی در غذاهای سنتی ژاپنی ایفا می کند.
البته سوشی یکی از شناخته شده ترین نوع غذاهای ژاپنی است. دقت زیادی در ایجاد رولهای برنج خوشمزه با ماهی خام، سبزیجات و نوری صورت می گیرد. اینها با سس زنجبیل ترشی همراه است. فرهنگ غذایی ژاپنی چنان مؤثر است که بسیاری از کشورهای جهان در نوع خود انواع سوشی را توسعه داده اند.
با رفتن به یک رستوران ژاپنی، شما اغلب می بینید که سرآشپز در یک آشپزخانه باز در یک کوره Teppanyaki کار می کند.
بعد از غذای خوشمزه ژاپنی، می توانید با یک فنجان چای سبز با طراوت، چای اوولانگ یا چای گل یاس تمام کنید.

غذای ایتالیایی

بسیاری از مردم ایتالیا را به عنوان کشوری با بهترین غذاهای جهان می دانند. غذاهای ماکارونی در غذاهای ایتالیایی یکی از محبوب ترین و مورد علاقه ترین نوع غذاهای جهان است. تعداد کمی از افراد در جهان وجود دارند که غذاهای خوشمزه ایتالیایی مانند پیتزا، اسپاگتی یا بستنی خوشمزه ایتالیایی را امتحان نکرده اند. بسیاری از غذاهای کلاسیک ایتالیایی نیز نام منطقه ای را در عنوان خود دارند. به عنوان مثال، اسپاگتی بولونزی از بولونیا و ژامبون پارما یا پنیر پارمسان از پارما.
اصلی ترین غذاهای محبوب ایتالیایی ماکارونی، برنج ، گوجه فرنگی و پنیر است. بسیاری از تغییرات منطقه ای شامل گوشت، غذاهای دریایی یا سوسیس به همراه سس های خوشمزه است. این گیاهان را می توان با گیاهانی مانند گیاه پونه کوهی، ریحان یا ترکیبی از گیاهان تازه دیگر طعم داد.
همچنین در فرهنگ های غذایی بین مناطق مختلف ایتالیا تنوع زیادی وجود دارد. غذاهای Abruzzo از مناطق کوهستانی و ساحلی دارای ماکارونی، غذاهای دریایی و قارچ های وحشی است. غذاهای نیپولیتان به غذاهایی مانند پیتزا، اسپاگتی و موزارلا معروف است. غذاهای مشهور ایتالیایی مانند لازانیا، tortellini و پنیر پارمیگیانو - Reggiano از مناطق اطراف بولونیا و مودنا هستند.

غذای یونانی

فرهنگ غذایی یونان یکی از قدیمی ترین در جهان است. غذاهای یونان و جزایر یونان به شدت تحت تأثیر روغن زیتون، سبزیجات، ماهی و انواع گوشت است. در حقیقت، یک سالاد ساده یونانی فقط ممکن است خیار تازه، گوجه فرنگی، پیاز قرمز، یک تکه روغن زیتون، چند زیتون خوشمزه و یک تکه ضخیم پنیر فتا باشد.
برخی از غذاهای محبوب یونانی شامل موساکا ساخته شده از بادمجانtzatziki یا ژیرو - نوعی کباب با گوشت بره ، گوشت مرغ است. به دلیل داشتن ساحل طولانی، غذاهای دریایی مانند ماهی مرکب، صدف دوکفه ای و ماهی گزینه های غذایی محبوب هستند.
بعد از صرف غذا با غذاهای یونانی، ممکن است جایی برای برخی از دسرهای یونانی معمول فراهم شود. یک شیرینی خوشمزه فیلو با لایه هایی از آجیل و عسل به نام باقلوا یکی از محبوب ترین غذاهای شیرین یونان است.

غذای اسپانیایی

مشابه بسیاری از کشورهای اطراف دریای مدیترانه، غذاهای اسپانیایی به شدت تحت تأثیر غذاهای دریایی قرار دارند. ترکیبی از صدف، کله پاچه، میگو به همراه پاپریکا، زعفران و آبگوشت غنی پلاتای دریایی کلاسیک را ایجاد می کند.
فرهنگ غذایی اسپانیایی فقط به غذاهای دریایی محدود نمی شود. این غذاهای پرطرفدار همچنین شامل غذاهایی مانند گوشتهای پخته شده مانند ژامبون Serrano یا Iberico می باشد. سوسیس Chorizo، قارچ و گوشت پخته شده در غذاهای اسپانیایی استفاده می شود - tapas.
مناطق مختلف اسپانیا نیز دارای تنوع آشپزی است. به عنوان مثال، لاریوجا به خاطر غذاهای گوشتی و غذاهای بره معروف است. غذاهای دریایی، سوپ آویشن و املت لوبیا در غذاهای کاتالونیا محبوب هستند. اندلس به خاطر سوپ های گرم، خورش ماهی و سوپ های سرد مانند گازپاچو مشهور است.

غذاهای مدیترانه ای

مشخص کردن غذاهای مدیترانه دقیقاً دشوار است زیرا غذاهای زیادی در آن وجود دارد. مواد اصلی غذاهای مدیترانه ای غذاهای اساسی مانند روغن زیتون، سبزیجات تازه، گندم (مانند نان و ماکارونی) و انگور است.
سبک های غذایی مدیترانه ای شامل ظرافت های آشپزی از کشورهایی مانند مراکش، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، یونان، ترکیه و خاورمیانه است.
فرهنگ غذایی مدیترانه ای نیز اساس رژیم مدیترانه ای است. این نوع رژیم غذایی حاوی روغن زیتون، سبزیجات و میوه های تازه، غذاهای دریایی و آجیل است. این شامل بسیاری از مواد مغذی مفید برای سلامتی بهتر قلب و کنترل وزن است.

غذاهای لبنانی

فرهنگ غذایی لبنانی شامل غذاهای سایر کشورهای مدیترانه است. گوشت مرغ، غذاهای دریایی، گوشت گوسفند یا بز با روغن زیتون، سیر و سایر ادویه ها تهیه می شود. این مواد معمولاً با نان پیتزا و سبزیجات تازه یا کبابی مصرف می شوند.
نخود نیز بخشی اصلی از غذاهای لبنانی را تشکیل می دهد. اینها با روغن زیتون، تاهینی و آب لیمو پخته شده و مخلوط می شوند تا یک شیرینی خوشمزه هاموس دلپذیر ایجاد کنند.
و همچنین دسرهای کلاسیک مدیترانه ای مانند باقلوا یا حلوا، خرمای تازه یا خشک نیز در غذاهای شیرین لبنان مورد استفاده قرار می گیرد.

غذاهای مراکش

غذای مراکش نمونه خوبی از زمانی است که غذاهای مختلف با هم ترکیب می شوند تا نوع جدیدی از گروههای غذایی را تشکیل دهند. غذاهای مراکش از پایه های آن از بز، گوسفند، مرغ، گوشت گاو و غذاهای دریایی استفاده می کنند. این گوشت ها به همراه لیمو، میوه های خشک و روغن زیتون به صورت طعم دار پخته می شوند.
یکی از معروف ترین غذاها در غذاهای محبوب مراکش، کوسکوس است. این غذای معمولی مبتنی بر گندم با ادویه ها، گیاهان و سبزیجات مختلفی ترکیب می شود تا یک غذای جانبی همه کاره و خوشمزه ایجاد کنید. یکی دیگر از غذاهای مورد علاقه کلاسیک مراکش، تاجین است.
غذاهای مراکش مانند بسیاری از غذاهای موجود در شمال آفریقا، خاورمیانه و مدیترانه، کوشین مراکش از نان پهن به همراه غذا استفاده می کنند.

غذاهای ترکی

غذای ترکی نمونه دیگری از ادغام فرهنگهای مختلف غذایی از آسیا، اروپا و خاورمیانه است. بادمجان، دلمه های پر شده، کباب بره و خورش سبزیجات خوشمزه فقط برخی از لذت های آشپزی است که می توانید با غذاهای ترکی تجربه کنید. آجیل هایی مانند فندق، گردو و شاه بلوط از مواد غذایی رایج در غذاهای خوش طعم و شیرین هستند.
یکی از بخش های مهم غذاهای ترکی، ماست است. در حقیقت، نام "ماست" یک کلمه ترکی است. ماست و انواع ماست ادویه دار همراه بسیاری از غذاهای گیاهی و گوشتی در ترکیه است. پنیر ساخته شده از شیر گوسفند یکی دیگر از محصولات مهم لبنی در غذاهای ترکیه است.
نوشیدنی های محبوب در ترکیه شامل قهوه ترکی قدرتمند، چای داغ سیاه و Ayran نوعی نوشیدنی ماست است.

غذاهای تایلندی

غذاهای تایلندی همه چیز در مورد طعم های تند و قوی است که عناصر شیرین، ترش و داغ را شامل می شوند. برخی از محبوب ترین غذاهای جهان از تایلند است. پد تایلندی، کاری سبز و تام یام گونگ تنها نمونه هایی از بهترین غذاهای تایلند است.
غذای تایلندی به طور سنتی با برنج یا رشته فرنگی سرو می شود. حتی سوپ های تند تایلندی یا آبگوشت ها معمولاً حاوی رشته های اصلی برنج هستند.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد غذاهای تایلندی، استفاده گسترده آن از ادویه جات، گیاهان و سس است. به عنوان مثال، ریحان تازه، لیموترش، کفیر لیمو، فلفل قرمز و شیر نارگیل برخی از ترکیبات موجود در کاری سبز تایلندی هستند. همچنین میخک، زنجبیل، گشنیز، نعنا و زردچوبه از ترکیبات رایج آن است.
امتحان کردن بسیاری از غذاهای مختلف در تایلند معمولاً یک تجربه آشپزی است که کمتر کسی آن را فراموش می کند.

غذاهای هندی

وقتی غذاهای تند و معطر می آید غذاهای هندی معمولاً در صدر این لیست قرار دارند. طیف شگفت انگیز ادویه ها، فلفل ها و گیاهان با هم ترکیب شده اند تا بتوانند برخی از غذاهای خوشمزه را که می توانید بخورید تهیه کنند.
در هند دامنه غذاهای مختلف نیز چشمگیر است. هر منطقه در هند غذاها و غذاهای قومی خاص خود را دارد. اینها می توانند شامل گوشت قنادی سبزیجات مانند سمبوسه، کاری گیاهی، لوبیا با ماهی تخمیر شده و پاکورای سبزیجات باشند.
غذاهای خیابانی نیز بخشی از فرهنگ غذایی در هند است. مرغ تندوری با نان ساده و میان وعده های تند هندی و غذاهای شیرین مانند گلاب جامون همه محبوب هستند.
غذاهای هندی نیز به بسیاری از کشورهای جهان صادر شده است. در کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا، استرالیا و سنگاپور، غذاهای هندی با فرهنگ محلی سازگار شده است.

غذای کاجون

غذای کاجون بخش مهمی از غذاهای آمریکایی است و نمونه دیگری از "غذاهای فیوژن" است. غذاهای فرانسوی همراه با مواد محلی در لوئیزیانا بسیاری از غذاهای جالب را در آشپزی Cajun ایجاد کرده است.
بیشترغذای Cajun در گلدان ها تهیه می شوند. غذاهای دریایی، خرچنگ، میگو، سبزیجات و برنج بخارپز رایج ترین مواد تشکیل دهنده آن هستند. کرفس، فلفل دلمه ای، مرکبات و بامیه برخی از میوه ها و سبزیجات موجود در غذای کاجون هستند.

غذاهای مکزیکی

یکی دیگر از محبوب ترین انواع غذاهای دنیا غذاهای مکزیکی است. Tacos ،enchiladas ،tortilla ،nachos و quesadilla اکنون بسیاری از غذاهای رایج در بسیاری از کشورهای جهان هستند. غذای مکزیکی نیز یک غذای محبوب خیابانی است زیرا به راحتی می توانید گوشت خوشمزه، سس ها و سبزیجات خوشمزه در نان ذرت مکزیکی بپزید.
بازدید از یک رستوران معتبر مکزیکی یک انتخاب شگفت انگیز از غذاهای خوشمزه را فراهم می کند. غذاهای قومی مکزیکی می تواند شامل کباب بز، گوشتی با تخم مرغ، میوه های عجیب و غریب و غذاهای پرادویه باشد. گوآکامول معتبر مکزیکی آووکادو مکزیکی کاملاً خوشمزه است.
غذاهای سنتی مکزیکی با نوع "Tex-Mex" غذاهای مکزیکی بسیار متفاوت است که در بسیاری از کشورها رواج دارد.

غذاهای کارائیب

غذاهای سنتی کارائیب ترکیبی از غذاهای آفریقایی، اروپایی، Cajun و خاورمیانه است. تلفیق سبک های پخت و پز از این کشورها به همراه مواد محلی باعث ایجاد فرهنگ غذایی بی نظیری شده است.
برنج عنصر اصلی در بیشتر غذاهای کارائیب است. از ترکیبات محلی مانند نارگیل، گیاهان دارویی، لوبیا، گوجه فرنگی و نخود برای ایجاد وعده های غذایی مقوی استفاده می شود. اضافه کردن فلفل های آتشین مانند فلفل های خامه ای اسکاتل به بسیاری از غذاهای کارائیب خواص قدرتمند می بخشد.
معروف ترین غذاهای کارائیب، مرغ کارائیب است که در فر پخته می شود. این یک غذای تند است که ترکیبی از مرغ، فلفل habanero، زنجبیل، سیر، گیاهان و ادویه ها را تشکیل می دهد.
اگرچه غذاهای کارائیب غذاهای زیادی را از جزایر تعریف می کنند اما هر جزیره فرهنگ غذایی خاص خود را دارد

غذای المانی

غذاهای آلمانی به دلیل سوسیس های خود به نام Wurst در آلمانی معروف است. تخمین زده می شود بیش از 1500 نوع انواع سوسیس آلمانی وجود دارد. با این حال، غذای آلمانی همه چیز در مورد سوسیس نیست. غذاهای خوش طعم زیادی در غذاهای آلمانی وجود دارد.
غذاهای آلمانی شامل سیب زمینی سرخ شده آلمانی، کلم ترش، نان چاودار،Spätzle (یک نوع از ماکارونی) و کوفته ها است. دسرهای محبوب آلمانی شامل دونات (بدون سوراخ) ، کیک فارست سیاه و Rote Gr Rtze (یک پودینگ میوه ای توت خوشمزه) است.

غذاهای روسی

روسیه به دلیل تأثیرات زیاد آشپزی مناطق مختلف خود، دارای یک فرهنگ غذایی گسترده و متنوع است. به دلیل آب و هوای سخت، سوپ و خورش نقش مهمی در غذاهای روسی ایفا می کنند. آبگوشت های گوشتی تند غلیظ، سوپ های رشته فرنگی و سوپ های کلم بسیار محبوب هستند. یک نوع محبوب سوپ روسی، بورسچت است که حاوی چغندر، کلم، گوشت گاو و همراه با خامه ترش است.
غلات بخش مهم دیگری از غذاهای روسی است. به عنوان مثال، گندم سیاه، جو و ارزن همه همراه با وعده های غذایی اصلی استفاده می شوند. گوشت گاو Stroganoff، قیمه ریزه و یک نوع کباب شیش از غذاهای محبوب گوشتی است.
گرچه گران تر شده است هنوز هم بسیاری از مردم روسیه در خاویار از آن لذت می برند.

غذاهای مجارستانی

مشابه غذای روسی، غذاهای مجارستانی ترکیبی از سوپ و خورش است. شاید مشهورترین غذای مجارستانی گولاش ساخته شده با گوشت و فلفل دلمه ای باشد. این وعده غذایی کلاسیک مجارستانی می تواند به عنوان سوپ یا خورش تهیه شود.
مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، غذاهای مجارستانی تحت تأثیر کشورهای اطراف قرار گرفته اند. بنابراین،crepes ، کوفته های شیرین، رولت های کلم پر شده و سوسیس ها همه در منوهای سنتی مجارستان یافت می شوند.

غذای آمریکایی

غذاهای آمریکایی فرهنگ بسیاری از کسانی که در دهه 1800 به ایالات متحده آمده اند را جذب کرده است. تلفیقی از سبک های پخت و پز، غذاها و غذاهای قومی که برای ایجاد نوع جدیدی از غذاها ترکیب شده اند.
به عنوان مثال، پیتزا غذای سنتی ایتالیایی است. اما پیتزا "شیکاگو" پوسته ضخیم و بلندتر دارد در حالی که "برش نیویورک" نازک تر است. "استیک نیویورک" در سایر کشورها به عنوان استیک Sirloin یا Contre-Filet Filter شناخته شده است.
همبرگرها، هات داگ ها، "سیب زمینی سرخ کرده"، مرغ سرخ شده، و پیتزای deep-pan غذاهای سنتی در سایر کشورها نیز هستند. با این حال، همه آنها بخشی از لیست غذاهای متعلق به غذاهای آمریکایی هستند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search