رژیم غذایی

آیا روغن ماهی و روغن امگا 3 می توانند برای سلامتی ما مفید باشند؟

خواص روغن ماهی و روغن امگا 3

روغن ماهی می توانند سطح خونی نوعی چربی بنام تری گلیسیرید را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند. شواهد علمی وجود دارد مبنی بر اینکه روغن ماهی ممکن است فواید دیگری برای قلب داشته باشد.

به نظر می رسد که روغن ماهی در طی چند ساعت از اولین حمله و برای مدت یک سال در جلوگیری از حمله قلبی دوم کمک کند. روغن ماهی همچنین ممکن است فشار خون را در برخی از افرادی که فشار خون بالا دارند کاهش دهد.
روغن های ماهی نیز ممکن است برای آرتریت روماتوئید مفید باشد. به نظر می رسد افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید در صورت گرفتن روغن ماهی سفتی صبحگاهی کمتری دارند.
همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روغن ماهی می تواند در جلوگیری از سردردهای میگرنی در برخی از افراد مؤثر باشد.
با این حال، به نظر نمی رسد که روغن ماهی ها به آترواسکلروز یا "سخت شدن شریانها" کمک کنند. آنها همچنین به نظر نمی رسد برای برخی شرایط دیگر مانند عفونت لثه، لوپوس، بیماری کلیوی یا کبد و یا درد پا به مردم کمک کند.
اطلاعات کافی در دست نیست که بدانید روغن ماهی برای سایر شرایطی که افراد از آنها استفاده می کنند از جمله: آسم، سرطان، بیماری ریه، تب یونجه، فیبروز کیستیک و موارد دیگر موثر باشد. روغنهای ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین های A و D هستند. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغنهای ماهی ممکن است قلب را محافظت کرده و سایر مزایای سلامتی را نیز به همراه داشته باشد اما نتایج تحقیقات مخلوط است. خوردن ماهی روش بهتری برای دریافت روغن ماهی یا امگا 3 نسبت به مصرف مکمل ها است.

اسیدهای چرب امگا 3 چیست؟

اسیدهای چرب امگا 3 چربی هایی هستند که معمولاً در گیاهان و موجودات دریایی یافت می شوند.
دو اسید در ماهی روغنی، فراوان هستند:
اپیکوزاپانتونوئیک اسید (EPA): شناخته شده ترین اسید چرب امگا 3، EPA به بدن کمک می کند تا مواد شیمیایی درگیر در لخته شدن خون و التهاب (پروستاگلاندین -3، ترومبوکسان -2 و لکوترین -5) را تولید کند. ماهی EPA را از جلبک هایی که می خورند به دست می آورند.
دکوزاپانتونئیک اسید (DHA): در انسان، این اسید چرب امگا 3 بخش مهمی از اسپرم، شبکیه، بخشی از چشم و قشر مغز (بخشی از مغز) است.
DHA در تمام بدن، به ویژه در مغز، چشم و قلب وجود دارد. همچنین در شیر مادر وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فواید سلامتی

برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که روغن ماهی و اسید چرب امگا 3 برای سلامتی مفید است اما برخی دیگر چنین نیستند. این به تعدادی از شرایط مرتبط شده است.

مولتیپل اسکلروزیس

گفته می شود روغن ماهی به دلیل اثرات محافظتی که در مغز و سیستم عصبی دارد به افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) کمک می کند. با این حال، حداقل یک مطالعه منبع معتبر را تأیید کرد که آنها هیچ فایده ای ندارند.

سرطان پروستات

یک مطالعه نشان داد روغنهای ماهی در کنار رژیم کم چربی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند. با این حال، یک مطالعه دیگر سطح امگا 3 بالاتر را به خطر بیشتری از سرطان تهاجمی پروستات مرتبط می کند.
تحقیقات منتشر شده در ژورنال انستیتوی ملی سرطان نشان می دهد که مصرف زیاد روغن ماهی خطر ابتلا به سرطان پروستات درجه بالا را 71 درصد و کلیه سرطانهای پروستات را 43 درصد افزایش می دهد.

افسردگی پس از زایمان

مصرف روغن ماهی در دوران بارداری ممکن است خطر افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد. محققان توصیه می كنند كه خوردن ماهی با میزان زیاد امگا3، دو یا سه بار در هفته می تواند مفید باشد. منابع غذایی بیشتری از مکمل ها توصیه می شود زیرا پروتئین و مواد معدنی را نیز تهیه می کنند.

مزایای سلامت روان

یک مطالعه مقدماتی 8 هفته ای که در سال 2007 انجام شد نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است به جوانان دارای مشکلات رفتاری، به ویژه افرادی که دارای نقص توجه بیش فعالی هستند کمک کند.
این مطالعه نشان داد كودكانی كه روزانه بین 8 تا 16 گرم EPA و DHA مصرف می كنند از نظر والدین و روانپزشك مشغول به كار با آنها، پیشرفت چشمگیری در رفتار خود نشان دادند.

مزایای حافظه

منبع تحقیقات معتبر گزارش شده در مجله PLoS One، دریافت اسید چرب امگا 3 می تواند به بهبود حافظه کار در بزرگسالان جوان سالم کمک کند.
با این حال، مطالعه دیگری نشان داد که مقادیر بالای امگا 3 مانع از کاهش شناختی در زنان مسن نمی شود.

مزایای قلبی و قلبی عروقی

اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغنهای ماهی ممکن است قلب را در مواقع استرس روانی محافظت کنند.
یافته های منتشر شده در ژورنال آمریکایی فیزیولوژی نشان می دهد که افرادی که مکمل های روغن ماهی را بیش از 1 ماه مصرف می کردند در طی آزمایشات استرس زا از لحاظ عملکرد قلبی و عروقی بهتر بودند.
در سال 2012، محققان خاطرنشان كردند كه روغن ماهی، از طریق خواص ضد التهابی آن، به ثبات در ضایعات آترواسكلروتیك كمك می كند.
در همین حال، با بررسی 20 مطالعه تقریباً 70،000 نفر، "هیچ مدرک قانع کننده ای" وجود ندارد که مکمل های روغن ماهی را با خطر کمترین حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ زودرس مرتبط کند.
افراد دارای استنت در قلب خود که دو داروی رقیق کننده خون و همچنین اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کرده بودند در یک مطالعه نشان دادند که در مقایسه با افرادی که روغن ماهی مصرف نمی کنند خطر حمله قلبی کمتری دارند.
AHA خوردن ماهی و به ویژه ماهی روغنی را حداقل دو بار در هفته توصیه می کند تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

بیماری آلزایمر

سالها تصور می شد که مصرف منظم روغن ماهی ممکن است به جلوگیری از بیماری آلزایمر کمک کند. با این حال، یک مطالعه بزرگ در سال 2010 نشان داد که روغن ماهی برای جلوگیری از آلزایمر از دارونما بهتر نیست.
در همین حال، مطالعه ای که در سال 2007 در عصب شناسی منتشر شد گزارش داده است: رژیم غذایی حاوی ماهی، روغن امگا 3، میوه و سبزیجات، خطر زوال عقل و آلزایمر را کاهش می دهد.

کاهش بینایی

محققان کانادایی در مجله Investigative Ophthalmology & Visual Science گفتند مصرف کافی رژیم غذایی DHA، مردم را از کاهش بینایی وابسته به سن محافظت می کند.

صرع

یک مطالعه در سال 2014 منتشر شده در مجله عصب شناسی، جراحی مغز و اعصاب و روانپزشکی ادعا می کند که افراد مبتلا به صرع در صورت مصرف دوز کم امگا 3 روغن ماهی هر روز می توانند کمتر تشنج کنند.

اسکیزوفرنی و اختلالات روانی

اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به روان پریشی کمک کند.
یافته های منتشر شده در ارتباطات Nature، جزئیات مربوط به چگونگی مداخله 12 هفته ای با مکمل های امگا 3 را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

رشد سلامت جنین

مصرف امگا 3 ممکن است به تقویت شناختی و حرکتی جنین کمک کند. در سال 2008 دانشمندان دریافتند که مصرف امگا 3 در 3 ماه آخر بارداری ممکن است رشد حسی، شناختی و حرکتی در جنین را بهبود بخشد.

خوراکی ها

فیله های ماهی روغنی تا 30 درصد روغن دارند اما این رقم متفاوت است. ماهی های سفید مانند کاد حاوی غلظت زیادی روغن در کبد هستند اما در کل روغن کمتری دارند. ماهی روغنی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است شامل ماهی کولی، شاه ماهی، ساردین، ماهی سالمون، ماهی قزل آلا و ماهی خال مخالی است.
منابع حیوانی دیگر اسیدهای چرب امگا 3 تخم مرغ هستند به ویژه آنهایی که "امگا 3" در آن زیاد است.

گزینه های روغن ماهی مبتنی بر سبزیجات برای دریافت امگا 3 شامل موارد زیر است.

کتان
شاهدانه
روغن پریلا
اسپیرولینا
گردو
دانه های چیا
دانه تربچه، خام جوانه زده
ریحان تازه
سبزیجات سبز برگ تیره مانند اسفناج
ترخون خشک شده
کسی که رژیم سالم و متعادل مصرف می کند نیازی به استفاده از مکمل ها ندارد.

خطرات

مصرف روغن ماهی، روغن کبد ماهی و مکمل های امگا 3 ممکن است برای برخی از افراد خطر ایجاد کند.
مکمل های امگا 3 ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد و با داروهایی که شرایط لخته شدن خون را هدف قرار می دهند اختلال ایجاد کند.
آنها گاهی اوقات می توانند عوارض جانبی به طور معمول مشکلات جزئی دستگاه گوارش مانند آروغ زدن، سوء هاضمه یا اسهال ایجاد کنند.
روغن های کبد ماهی حاوی مقادیر زیادی ویتامین های A و D هستند. بسیاری از این موارد می توانند سمی باشند.
در صورت مصرف مکمل های روغن ماهی، افرادی که دارای صدف یا آلرژی به ماهی هستند ممکن است در معرض خطر باشند.
مصرف مقادیر زیاد ماهی روغنی همچنین احتمال مسمومیت از آلاینده های موجود در اقیانوس را افزایش می دهد.
توجه به این نکته مهم است که FDA کیفیت یا خلوص مکمل ها را تنظیم نمی کند. از یک منبع معتبر بخرید و هر زمان ممکن باشد از یک منبع طبیعی دارای امگا 3 استفاده کنید.
AHA توصیه به مصرف میگو، تن کنسرو سبک، ماهی سالمون، ماهی پالاک و گربه ماهی می کند زیرا جیوه کمتری دارند. آنها توصیه می کنند از خوردن ماهی کوسه، اره ماهی، شاه ماهی خال مخالی و تاج ماهی اجتناب کنید زیرا این ها از نظر جیوه بالا هستند.
هنوز مشخص نیست که مصرف بیشتر روغن ماهی و امگا 3 فواید سلامتی را به همراه خواهد داشت اما رژیم غذایی که انواع مختلفی از مواد مغذی را ارائه می دهد بسیار سالم است.
هرکسی که در حال بررسی مکمل ها است ابتدا باید با ارائه دهنده خدمات سلامت مشورت کند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید مکمل امگا 3 | مزایای اسیدهای چرب امگا 3

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search