رژیم غذایی

مزایای سلامتی شنبلیله چیست و چگونه آنها را حداکثر کنیم؟

خواص شنبلیله

فواید سلامتی دانه شنبلیله یا متی دانا (نام هندی) بسیار زیاد است. نه تنها تخم شنبلیله طعم خوبی دارد بلکه چندین فایده برای سلامتی نیز دارد.

از بیماران دیابتی گرفته تا بیماران قلبی، تقریباً به همه توصیه می شود که تخم شنبلیله تلخ را در رژیم های غذایی خود قرار دهند. شنبلیله با نام علمی (Trigonellafoenum-graecum L) در آسیا، اروپا و آفریقا پرورش می یابد.
بومی اروپای جنوبی، مدیترانه و آسیای غربی است.
شنبلیله، گیاهی شبیه به شبدر، اغلب به عنوان ادویه، چاشنی غذا و دارو استفاده می شود.
دانه ها به داخل چای، پودر، کپسول، عصاره و مرهم پوستی ساخته می شوند.
از برگها در پخت و پز و به عنوان پانسمان استفاده می شود و از پودر آن به عنوان ادویه استفاده می شود.
این گیاه قرنهاست که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد و تحقیقات اخیر برخی از فواید سلامتی آن را نشان داده است.
شنبلیله به حدود 1 - 2 متر ارتفاع رشد می کند و دارای برگهای سبز تا بنفش است. گلهای آن به رنگ سفید و زرد است. این عطر قوی و شیرین دارد. تخم شنبلیله به رنگ زرد طلایی است و در غلافها ظاهر می شود و در هر غلاف حدود 10 - 20 دانه وجود دارد.
دانه ها به صورت پودر در می آیند که از آن به عنوان ادویه استفاده می شود. ممکن است پودر شنبلیله را در پودرهای کاری و رب ها پیدا کنید. همچنین در تهیه نان از آن به عنوان جزء ترکیبی استفاده می شود.
از برگها به عنوان ماسه سبز به عنوان طعم دهنده در ظروف استفاده می شود. عصاره شنبلیله را می توان در صابون ها و مواد آرایشی نیز یافت. شنبلیله خشک شده در آفتاب که به آن kasoori methi نیز گفته می شود در بسیاری از دستور العمل ها، اغلب به شکل خرد شده استفاده می شود. دارای طعم و عطر قوی است.
هنگام پخت و پز، ابتدا مقدار کمی شنبلیله خشک شده در آفتاب را استفاده کنید و برای طعم آن افزایش دهید. معمولاً 1 قاشق غذاخوری برگ شنبلیله تازه معادل 1 قاشق چایخوری کاسوری متی است.

بیشتر بخوانید: شنبلیله - گیاهی با خواص درمانی چشمگیر

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ارزش غذایی شنبلیله

یک قاشق غذاخوری شنبلیله حاوی 35 کالری، 6 گرم کربوهیدرات (3 گرم فیبر)، 1 گرم چربی و 2.5 گرم پروتئین است.
این منبع خوب آهن است که حاوی 3.7 میلی گرم یا 20٪ از نیازهای روزانه است. همچنین 7٪ از نیاز روزانه منگنز شما و همچنین منیزیم، فسفر و پتاسیم را شامل می شود.(1)

فواید سلامتی شنبلیله

شنبلیله گیاهی است که مزایای بسیاری برای سلامتی شما دارد:

1. به مدیریت دیابت کمک می کند

شنبلیله برای بیماران مبتلا به دیابت مفید است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد دانه شنبلیله می تواند قند خون و سطح قند خون ناشتا را کاهش دهد. همچنین می تواند تحمل گلوکز را بهبود بخشد.
یک مطالعه نشان داد که شنبلیله میزان بروز دیابت در بیماران مبتلا به پیش دیابت را کاهش می دهد. (2)
شنبلیله وقتی با داروهای ضد دیابتی دیگر مصرف می شود سطح کلسترول را کاهش داده و کنترل قند خون بیماران دیابتی را نیز بهبود می بخشد.
به سادگی افزودن دانه شنبلیله به یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزش سالم در یک مطالعه به گروهی از بیماران مبتلا به دیابت کمک کرد.
چندین مطالعه همچنین نشان داد كه شنبلیله به بهبود كنترل قند و پاسخ گلوكز بیماران مبتلا به دیابت كمك می كند. (3 و 4 و 5)
با این وجود، مطالعات بیشتری برای درک دوز صحیح شنبلیله برای مدیریت دیابت مورد نیاز است.
نتیجه:
در حالی که تحقیقات از مزایای شنبلیله در کنترل قند خون پشتیبانی می کند تحقیقات بیشتری لازم است.

بیشتر بدانید: مزایای شنبلیله: آن می تواند به درمان دیابت کمک کند؟

2. تستوسترون را افزایش می دهد

شنبلیله ممکن است به افزایش سطح تستوسترون در مردان کمک کند. مطالعات نشان داده است که عصاره شنبلیله ممکن است سلامت جنسی را بهبود بخشد. ساپونین های استروئیدی موجود در شنبلیله، به ویژه گلیکوزیدهای فوروستانول، ممکن است مسئول افزایش تستوسترون باشند.
یک مطالعه همچنین نشان داد که عصاره شنبلیله، در ترکیب با عصاره گیاه لسدپدزا، به طور قابل توجهی علائم سندرم کمبود تستوسترون (TDS) را بهبود می بخشد. (6)
نتیجه:
اگرچه نشان داده شده است كه شنبلیله باعث افزایش سطح تستوسترون می شود اما برای یافتن مکانیسم، استفاده صحیح و دوز این گیاه نیاز به تحقیقات بیشتری است.

3. تولید شیر را ترویج می کند

شنبلیله شهرت دارد که به افزایش تولید شیر مادر کمک می کند.
اعتقاد بر این است که تخم شنبلیله بر دوپامین و هورمون ها تأثیر می گذارد که می تواند به بهبود عرضه شیر مادر کمک کند و بنابراین به افزایش وزن سالم در نوزادان کمک می کند.
مطالعات نشان داده اند مادرانی که چای گیاهی می نوشند حاوی شنبلیله، میزان مصرف شیر مادر را افزایش داده اند اما برای اثبات این ادعا تحقیقات بیشتری لازم است. (7 و 8 و 9)
نتیجه:
شنبلیله یک galactagogue شناخته شده است ماده ای است که باعث تقویت جریان شیر مادر می شود. اگرچه شواهدی برای حمایت از این امر وجود دارد اما تحقیقات بیشتری لازم است.

4- درد قاعدگی را کاهش می دهد

شنبلیله ممکن است به زنانی که از قاعدگی دردناک رنج می برند کمک کند.
در یک مطالعه، زنانی که دانه شنبلیله دریافت کرده اند علائم دیسمنوره مانند خستگی، حالت تهوع و سردرد را بهبود بخشیده اند. (10 و 11)
با این حال، مطالعه دیگری شواهد کافی را نشان داد که شنبلیله باعث کاهش درد قاعدگی و دیسمنوره می شود. (12)
نتیجه:
شواهد متفاوتی در مورد تأثیر شنبلیله بر درد قاعدگی و سایر علائم دیسمنوره وجود دارد. لذا تحقیقات بیشتری لازم است.

سایر مزایای سلامتی شنبلیله

شنبلیله فواید سلامتی زیر را ارائه می دهد اگرچه هنوز هیچ مدرک کافی برای حمایت از این ادعاها در دسترس نیست.
کمک به کاهش وزن: یک مطالعه کوچک نشان داد که رازیانه و چای شنبلیله با سرکوب کردن اشتها به کاهش وزن شرکت کنندگان در مطالعه (زنان) کمک می کند.
یک مطالعه دیگر نشان داد که فیبر شنبلیله باعث می شود که شرکت کنندگان بعد از غذا احساس سیری بیشتری کنند و باعث مصرف کمتر غذا هنگام ناهار می شود.
سلامت قلب را ترویج می کند: مطالعه ای روی موش انجام شد که نشان داد دانه شنبلیله و پیاز باعث کاهش استرس اکسیداتیو در بافت قلب موشهای صحرایی دیابتی می شوند.
یک مطالعه دیگر در مورد موش ها نشان داد که برخی از خواص شنبلیله به جلوگیری از آسیب دیدن بافت قلبی کمک می کند.
التهاب را کاهش می دهد: عصاره شنبلیله ممکن است اثرات ضد درد و ضد التهاب داشته باشد همانطور که در یک مطالعه یافت می شود اما تحقیقات بیشتری لازم است.
مطالعه انجام شده بر روی موشها همچنین اثرات مفید ترکیبات شنبلیله بر آرتریت را نشان داد.
کمک به مدیریت PCOS: قرص عصاره شنبلیله در یک مطالعه اثر بر کاهش کیست تخمدان را نشان داده شده است.
یک مطالعه دیگر نشان داد که عصاره شنبلیله، همراه با متفورمین، مقاومت به انسولین را در زنان مبتلا به PCOS بهبود می بخشد.
عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد: یک مطالعه نشان داد که شنبلیله ممکن است به تقویت قدرت فوقانی و تحتانی بدن کمک کند.
شفای زخم را ارتقا می بخشد: شنبلیله از لحاظ تاریخی در روغن ها و کرم ها برای کمک به بهبود زخم ها استفاده شده است. یک مطالعه پتانسیل عصاره شنبلیله را در بهبود زخم نشان داد به احتمال زیاد از طریق فعالیت آنتی اکسیدانی آن است.
مبارزه با بیماری های پوستی: از دانه های شنبلیله بصورت موضعی برای درمان اگزما و سایر بیماری های پوستی استفاده می شود. تصور می شود که اسیدهای لینولنیک و لینولئوم موجود در عصاره شنبلیله می توانند دارای خاصیت ضد التهابی و ضد آرتریتی باشند.
پشتیبانی از سلامت مو: تصور می شود که شنبلیله به دلیل محتوای پروتئین آن رشد مو را تقویت می کند.
جنگ با سرماخوردگی و آنفولانزا: شنبلیله دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است که ممکن است به مبارزه با میکروب ها کمک کرده و از سرماخوردگی و سایر بیماریهای عفونی جلوگیری کند.
نتیجه:
شنبلیله اثرات مفیدی را در مورد نگرانی های مختلف سلامتی گزارش کرده است. با این حال، برای تأیید اثربخشی، استفاده مناسب و دوز آن، تحقیقات بیشتری لازم است.

ایمنی و اثرات جانبی شنبلیله

شنبلیله به طور کلی از نظر مصرف بی خطر است. دوزهای دارویی و درمانی این گیاه از مقداری که شما به طور طبیعی از طریق غذا دریافت می کنید فراتر می رود اما تصور می شود تا زمانی که مدت زمان مصرف شنبلیله 6 ماه یا کمتر باشد ایمن است.
مصرف بیش از حد و یا طولانی مصرف شنبلیله منجر به دیسترس گوارشی، سردرد، سبک سری و بوی ادرار شده که شبیه شربت افرا است. در حالی که واکنشهای آلرژیک به شنبلیله نادر است اما برخی گزارش شده است.
کسانی که حساسیت به بادام زمینی دارند نیز ممکن است به شنبلیله واکنش نشان دهند زیرا هر دو حبوبات و مرتبط هستند. این به دلیل واکنش متقاطع است فرایندی که پروتئین های موجود در دو غذای دارای ساختارهای مشابه هستند و بنابراین واکنش های مشابهی را تحریک می کنند.
کسانی که حساسیت به سویا و نخود سبز دارند ممکن است هنگام مصرف شنبلیله همان واکنشهای آلرژیک را تجربه کنند.
به خانمهای باردار توصیه می شود از شنبلیله استفاده نکنند زیرا ممکن است منجر به یک اختلال مادرزادی، انقباضات زودرس و زایمان زودرس شود.
مادرانی که در حال شیردهی هستند ممکن است برای مدت کوتاهی از مصرف شنبلیله در غذا یا چای بهره مند شوند اما باید از مصرف بیش از حد خودداری کنند.
مصرف روزانه بیش از 100 گرم تخم شنبلیله می تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش، گاز، حالت تهوع، نفخ، اسهال و بدتر شدن آسم شود. همچنین در صورت مصرف داروی دیابتی ممکن است افت قند خون به میزان خطرناکی پایین بیاید.
از دادن چای شنبلیله به کودکان خودداری کنید زیرا برخی از گزارش ها در مورد از دست دادن آگاهی کودک بعد از نوشیدن آن وجود دارد. (13)
نتیجه:
شنبلیله به طور کلی به عنوان بی خطر برای مصرف شناخته می شود. با این حال، جمعیت های خاص، به ویژه زنان و کودکان باردار، باید از مصرف این گیاه در مقادیر فراوان از آنچه معمولاً در پخت و پز استفاده می شود احتیاط کنند.

تداخلات دارویی

افرادی که داروهای دیابتی یا رقیق کننده خون مصرف می کنند باید نسبت به مصرف شنبلیله احتیاط کنند زیرا ممکن است قند خون را کاهش داده و خون را به سطح خطرناک رقیق کند.
مثل همیشه، با پزشک یا داروساز خود در مورد هرگونه داروی گیاهی و مکمل های غذایی که مصرف می کنید صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها با هیچ یک از داروهای شما تداخل برقرار نمی کنند یا عواقب خطرناکی با توجه به سابقه سلامتی شما ندارند.

جایگزین های آشپزی

بسیاری از افراد طعم شنبلیله را شبیه به شربت افرا، همراه با برخی از یادداشت های تلخ منحصر به فرد توصیف می کنند. شنبلیله گاهی اوقات برای طعم دادن به شربت افرا مصنوعی استفاده می شود.
هر دو شربت افرا و شنبلیله حاوی سوتولون هستند ترکیبی که برای طعم و عطر خاص آنها است. در صورت استفاده از شربت افرا به عنوان جایگزین شنبلیله در یک دستور العمل، فقط کمی از آن استفاده کنید زیرا ممکن است ظرف را بیش از حد شیرین کند.
همچنین می توانید از دانه های خردل برای جایگزینی طعم خاکی شنبلیله استفاده کنید. نان تست دانه های خردل می تواند عطر آنها را کاهش داده و آنها را به عنوان جایگزین مطلوب تری برای تخم شنبلیله تبدیل کند. اما دانه های خردل شیرینی مشابه شربت افرا ندارند.
سبزی خردل و برگ کرفس چینی گاهی اوقات به جای برگ شنبلیله تازه استفاده می شود. بسیاری از مخلوط های پودر کاری حاوی شنبلیله است و می تواند جایگزین مناسبی برای شنبلیله باشد.
از دانه رازیانه نیز به جای شنبلیله می توان استفاده کرد اما این شیرین تر است و می تواند یک غذا را به خود بگیرد بنابراین از این مواد کم استفاده کنید. علاوه بر این، ترکیبی از برخی از جایگزین های ذکر شده در بالا نیز می تواند طعم مشابهی را برای شنبلیله فراهم کند.
نحوه مصرف شنبلیله

چای شنبلیله

عناصر:
1 فنجان آب
1/2 قاشق غذاخوری تخم شنبلیله
1/4 قاشق چایخوری برگ چای
شکر یا عسل برای طعم دادن (اختیاری)
دستور تهیه:
آب را به جوش بیاورید. دانه شنبلیله و برگهای چای را اضافه کنید.
5 دقیقه بجوشانید.
از روی حرارت برداشته و بگذارید دانه ها و چای ها به مدت 5 دقیقه خیس بخورد.
چای را صاف کرده و دانه ها و برگ ها را دور بریزید.
شیرین کنید تا مزه دار شود و لذت ببرید.

سالاد شنبلیله جوانه زده است

عناصر:
1/2 انبه، پوست کنده و قطعه قطعه شده
1/4 فنجان زغال اخته خشک
2 قاشق غذاخوری گردو، خرد شده
2 قاشق غذاخوری تخم شنبلیله
1 قاشق چایخوری آب لیمو
1/2 قاشق چایخوری عسل
1/4 قاشق چایخوری پاپریکا
نمک برای طعم دادن
دستور تهیه:
بذر شنبلیله را در شب خیس کنید.
دانه ها را با استفاده از پارچه صاف کنید و سپس آنها را در پارچه بچسبانید. به مدت 24 ساعت در یک ظرف پوشانده روی پیشخوان نگه دارید.
پس از یک روز، باید جوانه هایی از دانه ها پیدا شود.
انبه، زغال اخته، گردو و جوانه ها را ترکیب کنید. هم بزنید تا مخلوط شوند.
در یک کاسه جداگانه، آب لیمو، عسل، پاپریکا و نمک را با هم مخلوط کنید. میوه و آجیل را بریزید.
خوب مخلوط کنید تا کاملاً ترکیب شود. سپس مصرف کنید.
کلمه پایانی
شنبلیله قرن ها در غذاهای مختلف و داروهای سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. مطالعات اخیر وعده هایی را به توانایی این گیاه در بهبود بسیاری از شرایط بهداشتی نشان داده است.
برای درک چگونگی استفاده صحیح و دوز شنبلیله به عنوان یک روش درمانی، تحقیقات بیشتری لازم است. همیشه قبل از مصرف چای گیاهی یا مکمل، به خصوص اگر داروهای دیگری مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search