رژیم غذایی

10 غذای مناسب برای کلیه ها

 غذای مناسب برای کلیه ها

بیماری کلیه یک مشکل شایع است که حدود 10٪ از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

کلیه ها اندام های لوبیایی کوچک اما قدرتمندی هستند که عملکردهای مهم بسیاری را انجام می دهند.
آنها وظیفه فیلتر کردن محصولات زائد، آزاد کردن هورمون های تنظیم فشار خون، متعادل کردن مایعات در بدن، تولید ادرار و بسیاری کارهای مهم دیگر را دارند.
روش های مختلفی وجود دارد که باعث آسیب دیدن این اندام های حیاتی می شود.
دیابت و فشار خون بالا شایعترین عوامل خطر در بیماری کلیوی است. با این حال، چاقی، سیگار کشیدن، ژنتیک، جنسیت و سن نیز می تواند خطر را افزایش دهد.
قند خون کنترل نشده و فشار خون بالا باعث آسیب رساندن به رگ های خونی در کلیه ها می شود و توانایی عملکرد بهینه آنها را کاهش می دهد.
هنگامی که کلیه ها به درستی کار نمی کنند مواد زائد از جمله مواد زاید مواد غذایی در خون ایجاد می شوند.
بنابراین، لازم است افراد مبتلا به بیماری کلیوی رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند
بنابراین، مصرف یک رژیم غذایی سالم و اجرای اصلاحات در شیوه زندگی به روشهایی که باعث تقویت سلامت کلیه ها می شود ضروری است.
باید تمهیداتی از قبیل مدیریت وزن را داشته باشید و همچنین مصرف نمک و شکر را کاهش دهید. اینها به جلوگیری از فشار خون بالا و دیابت، که دو عامل اصلی مشکلات کلیوی است کمک می کند.

چه عملکردهایی توسط کلیه ها در بدن انجام می شود؟

خوردن سالم برای کلیه های سالم از اهمیت بسیاری برخوردار است بنابراین آنها می توانند عملکرد خود را به طور مؤثر انجام دهند:
مواد زائد از طریق ادرار از بدن جدا می شود.
خون را فیلتر می کند و پلاسمای کافی را برای نگه داشتن خون در اندامهای حیاتی حفظ می کند.
برای حفظ سطح pH، تعادل الکترولیت و تعادل اسید - باز را تنظیم می کند.
هورمون هایی را تولید می کند که به سنتز گلبول های قرمز کمک می کنند به کنترل فشار خون کمک می کنند و سطح کلسیم و گلوکز خون را تنظیم می کنند.
کلیه ها برای کلیه هموستاز بدن ضروری هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

رژیم کلیوی چیست؟

رژیم کلیوی یک رژیم درمانی برای افراد مبتلا به اختلالات کلیوی از جمله آسیب حاد کلیه (AKI)، بیماری مزمن کلیه (CKD)، بیماری کلیوی مرحله نهایی (ESRD)، سندروم نفروتیک و سنگ کلیه است که نام آنها ذکر می شود.
رژیم کلیوی بسته به وضعیت بیماری و برنامه درمانی، از نظر سدیم، پتاسیم و فسفر بسیار کم است و به طور معمول پروتئین بالایی دارد.
با شروع کاهش عملکرد کلیه،
توانایی حذف این مواد مغذی از خون کاهش می یابد. بنابراین، سطح این مواد مغذی باید از طریق رژیم غذایی کنترل شود تا بار کلیه ها کاهش یابد.
بنابراین، این مهم است که بیماران مبتلا به بیماری کلیوی برای پاسخگویی به نیازهای فردی خود برای هر ماده مغذی با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.
خوردن غذاهای مناسب کلیه برای افرادی که از بیماری های کلیوی رنج می برند چقدر مهم است؟
از بالاترین اهمیت برخوردار است که مبتلایان به بیماری کلیوی تشخیص داده شده، از توصیه های رژیم غذایی نفرولوژیست و متخصص تغذیه خود پیروی کنند.
باز هم، از آنجایی که کلیه ها دیگر قادر به فیلتر کردن صحیح خون، حفظ pH و دفع زباله به درستی نیستند برای حفظ عملکرد باقی مانده، تغییرات رژیم غذایی ضروری است.
پتاسیم ماده معدنی است که به عملکرد عضلات و عصب کمک می کند. هنگامی که پتاسیم سرم (مقدار پتاسیم در خون شما) خیلی کم یا خیلی زیاد باشد می تواند باعث دیسترس قلبی و آریتمی شود.
سدیم برای حفظ تعادل pH و مایعات مورد نیاز است و از فعالیت عضلات و عصب پشتیبانی می کند. این ماده به مقدار زیاد در غذاهای فرآوری شده وجود دارد. سطح بالای سدیم سرم می تواند فشار خون را بالا ببرد.
فسفر ماده معدنی است که به حفظ سلامت استخوان ها و کمک به عملکرد رگ ها و عملکرد عضلات کمک می کند. مقادیر زیاد فسفر سرم می تواند باعث خارش پوست، استخوان های ضعیف و شکننده و کلسیفیکاسیون بافت نرم شود.

در مراحل مختلف نارسایی کلیه باید چه تغییراتی در رژیم ایجاد شود؟

مشکلات کلیوی مختلف از طریق مراحل پیشرفت بیماری نیازهای غذایی متفاوتی دارند.

1. AKI

برای AKI خفیف و بدون نیاز به دیالیز
کالری - 30 کیلوکالری / کیلوگرم
پروتئین - 0.6-1.0 گرم در کیلوگرم
سدیم و پتاسیم 2-3 گرم در روز
برای AKI شدید که نیاز به دیالیز دارد
کالری - 35-50 کیلو کالری / کیلوگرم
پروتئین - 1.0-2.0 گرم در کیلوگرم

2. بیماری مزمن کلیه

مراحل 1-4
کالری - 30-35 در کیلوگرم وزن بدن
سدیم - 1-3 گرم روزانه
فسفر - 800-1000 میلی گرم در روز (بدون محدودیت پتاسیم مگر اینکه سطح خون بالا رود)

مرحله آخر

پروتئین - 1.2 گرم در کیلوگرم وزن بدن
سدیم - 1-3 گرم در روز
پتاسیم - 2-3 گرم در روز
فسفر - 800-1000 میلی گرم در روز
کلسیم - <2 گرم در روز
در مورد دیالیز صفاقی، پتاسیم به 3-4 گرم در روز آزاد می شود و نیاز پروتئین به 1.3 گرم در کیلوگرم وزن بدن افزایش می یابد.

برای حفظ سلامت کلیه چه غذاهایی باید به رژیم غذایی اضافه شود؟

کلم به کلیه های شما کمک می کند تا بهتر تخلیه شوند. سرشار از ویتامین ها و فیتوشیمیایی ها است و همچنین حاوی فیبر است که به حفظ دستگاه گوارش کمک می کند و از یبوست جلوگیری می کند.
انواع توت ها از نظر تغذیه ای قوی هستند. انواع توت ها سرشار از پتاسیم، فسفر، فیتوشیمیایی و آنتی اکسیدان هایی هستند که خاصیت ضد سرطانی و ضد التهابی دارند و برای دستگاه گوارش عالی هستند.
ماهی نوعی پروتئین است که کلیه های شما به آن نیاز دارند. در کنار پروتئین زیاد، ماهی هایی مانند گربه دریایی Chilhuil، دم جارویی، سفره ماهی جنوبی دارای پتاسیم کم هستند.
به سفیده تخم مرغ برای پروتئین با کیفیت عالی اعتماد کنید. آنها تمام اسیدهای آمینه ضروری بدن را تأمین می کنند و برای بیماران مبتلا به CDK توصیه می شود.
روغن زیتون نوع مناسبی از روغن است. کلسترول کم و چربی اشباع شده آن به حفظ سلامت کلیه کمک می کند.
سیر باعث تقویت سلامت کلیه می شود. از آنجا که بیماران مبتلا به بیماری کلیوی باید سطح سدیم خود را تنظیم کنند می توان از سیر برای جایگزینی نمک به عنوان تقویت کننده طعم استفاده کرد. علاوه بر این، به مدیریت فشار خون بالا، که در بیماران مبتلا به CKD بسیار شیوع دارد کمک می کند.
از تنوع پیاز بهترین استفاده را ببرید. پیاز از نظر پتاسیم کم است و از این رو برای افرادی که از بیماری کلیوی رنج می برند توصیه می شود.
فلفل قرمز چیلی یک غذای مناسب کلیه را دارد. آنها از نظر پتاسیم کم و از نظر ویتامین های A ،B6 و C، فیبر، لیکوپن و اسید فولیک بسیار سرشار هستند.
گل کلم بخورید تا از کلیه هایتان محافظت کنید. میزان بالای فولات، فیبر و ویتامین C گل کلم به دفع سموم از بدن کمک می کند.
سیب از آسیب کلیه جلوگیری می کند. مقدار پتاسیم کم سیب از افزایش پتاسیم خون جلوگیری می کند.

کدام غذاها برای افرادی که از مشکلات کلیوی رنج می برند ضروری است؟

حفظ یک رژیم سالم و متعادل مهم است. کسانی که از بیماری کلیوی رنج می برند باید انواع میوه، سبزیجات و غلات کامل را در محدوده توصیه شده برای دریافت سدیم، پتاسیم و فسفر مصرف کنند.
پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا (HBV)، که به راحتی توسط بدن قابل جذب است برای کسانی که نیاز پروتئین را افزایش می دهند نیز ضروری است. منابع HBV شامل گوشت، ماهی، تخم مرغ، سویا و لبنیات است.
با این حال، لبنیات باید محدود به افرادی باشد که اختلال عملکرد کلیوی دارند زیرا منبع خوبی از پتاسیم و فسفر است.
متخصص تغذیه می تواند منابع لازم را برای یافتن محتوای این مواد مغذی در غذاهای مختلف فراهم کند.

افرادی که از مشکلات کلیوی رنج می برند از کدام غذاها باید اجتناب کنند؟

غذاهای فرآوری شده حاوی مقادیر زیادی سدیم و فسفر هستند زیرا این دو ماده مغذی در حفظ مواد غذایی، مورد استفاده قرار می گیرند.
فسفر به صورت یک ماده افزودنی در مقایسه با گوشت و منابع گیاهی با بالاترین سرعت جذب می شود.
برای جلوگیری از این غذاها، مواد غذایی را به شکل کامل خریداری کنید. هرچه پردازش کمتری داشته باشد مواد افزودنی کمتری در مواد غذایی مشاهده می شود.

آیا افرادی که از بیماری کلیوی رنج می برند باید رژیم غیر گیاهخواری مصرف کنند؟

تشخیص بیماری کلیه به این معنی نیست که فرد مبتلا مجبور به مصرف گوشت باشد. در حالی که گوشت بهترین منبع پروتئین HBV است افرادی که از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می کنند می توانند نیازهای پروتئین خود را از طریق منابع گیاهی تأمین کنند.

چه مقدار آب باید توسط افرادی که از بیماری کلیوی رنج می برند مصرف شود؟

مصرف مایعات به مرحله بیماری کلیه بستگی دارد و در صورت نیاز به دیالیز.
AKI بسته به میزان ادرار، کم آبی و غیره ممکن است نیاز به محدودیت مایعات داشته باشد افرادی که دیالیز می کنند و دیگر ادرار تولید نمی کنند نیز نیاز به محدودیت دارند به طور معمول 1 تا 1.5 لیتر در روز.
تیم پزشکی شما توصیه هایی در مورد میزان مصرف مایعات برای روز ارائه می دهد.

آیا مصرف سرکه سیب برای کلیه مفید است؟

خیر، این مفید نیست. هیچ تحقیق جدیدی برای تأیید این نکته وجود ندارد که سرکه سیب برای سلامتی کلیه مفید است.

کدام ویتامین ها برای فواید کلیه مورد نیاز هستند؟

بیماران کلیوی به ویتامین های محلول در آب اضافی نیاز دارند که شامل ویتامین های گروه B و ویتامین C است. پزشک شما مولتی ویتامین کلیوی را برای شما تجویز می کند.

چه تغییراتی در رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت و بیماری کلیه پیشنهاد می کنید؟

بسیاری از مردم از بیماری دیابت و کلیه رنج می برند زیرا دیابت کنترل نشده اغلب می تواند باعث آسیب کلیه شود.
رژیم کلیوی باید همراه با رژیم غذایی مداوم کربوهیدرات باشد به این معنی که کربوهیدرات ها باید در هر وعده غذایی یکسان باشند.
یک توصیه استاندارد برای کربوهیدرات ها 45 گرم در هر وعده غذایی برای خانم ها و 60 گرم در هر وعده غذایی برای آقایان است با یک میان وعده ی غذایی 15 گرم در بین وعده ها یا هنگام خواب است.

همچنین بخوانید: رژیم غذایی در اختلال عملکرد کلیه | تسکین سریع درد سنگ کلیه

چه غذاهایی برای افرادی که از سنگ کلیه رنج می برند مضر است؟

به طور کلی، افراد مبتلا به سنگ کلیه برای افزایش حجم مایعات نیاز به افزایش مصرف مایعات خود دارند همچنین ممکن است ارائه دهنده آنها از آنها بخواهد که سطح کلسیم، سدیم و اگزالات را کاهش دهند.
برای کاهش سدیم در رژیم غذایی، از غذاهای فرآوری شده و کنسرو شده، گوشت های حاوی نمکی بالا و همچنین چاشنی های سدیم بالا خودداری کنید.
برای کاهش سطح کلسیم ادرار، میزان مصرف غذاهای پر اسید مانند گوشت، مرغ، ماهی و پنیر را کم کنید.
برای کاهش میزان اگزالات ادرار، غذاهای پر اگزالات مانند چغندر، ریواس، اسفناج، چیپس سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده، کره، آجیل و کره آجیل را محدود کنید.
توصیه های دیگر شامل کاهش غذاهایی است که میزان اسید اوریک ادرار را زیاد می کند و شامل غذاهای بیشتری می شود که باعث افزایش سطح سیترات ادرار و منیزیم می شود.
به خاطر داشته باشید که این دستورالعمل ها هستند و توصیه ها بسته به فرد و نیازهای آنها ممکن است بسیار متفاوت به نظر برسند.
کلمه نهایی
سلامت کلیه شما تا حد زیادی تحت تأثیر آنچه مصرف می کنید قرار دارد. مصرف زیاد غذاهای حاوی اسید می تواند صدمات جدی به سلامتی شما از طریق اسیدوز متابولیک وارد کند.
غذاهای قلیایی مانند میوه و سبزیجات را برای کمک به سلامت و عملکرد کلیه ها انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: رژیم غذایی کلیه: غذاهایی برای سلامت کلیه ها و غذاهای که باید از آن ها اجتناب کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search