رژیم غذایی

گزینه های غذایی که می تواند به ریه های شما آسیب برساند

غذاهایی که برای ریه بد هستند

یک رژیم غذایی سالم و متعادل کمک زیادی به بدن شما از جمله ریه ها می کند. به طور کلی، برای سالم نگه داشتن ریه ها، انواع غذاها را از هر گروه غذایی در نظر بگیرید.

آنچه می خورید تقریباً در همه جنبه های سلامتی شما تأثیر دارد و این شامل ریه های شما نیز می شود. درست است برخی از مواد غذایی وجود دارند که می توانند باعث سلامتی ریه، کاهش التهاب و وجود مخاط، افزایش ظرفیت ریه و بهبود توانایی بدن برای دفع بیماری های ریوی شوند. به ویژه بسیار مهم است که تمام تلاش خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که ریه های شما هم اکنون به بهترین شکل ممکن هستند. و شما می توانید با افزودن برخی از این مواد غذایی به رژیم غذایی خود به راحتی این کار را انجام دهید.
برخی از مواد غذایی بسیار مقوی هستند اما می توانند برای ریه های شما مضر باشند. گذشته از آسیب رساندن به ریه ها، برخی از غذاهای مشکل ساز حتی می توانند باعث شعله ور شدن بیماری های مزمن ریه شوند.
حذف چنین غذاهایی از رژیم غذایی می تواند مواد معدنی ضروری، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها را از بین ببرد که می تواند سلامت کلی شما را تضعیف کند.
به همین دلیل، نباید آنها را کاملا رها کنید بلکه آنها را به صورت محدود مصرف کنید. در اینجا لیستی از برخی از گزینه های غذایی متداول وجود دارد که می تواند به ریه های شما آسیب برساند.

1. رژیم غذایی غربی

رژیم غذایی غربی که در کشورهای پیشرفته رایج است با مصرف زیاد غلات تصفیه شده، لبنیات پرچرب، گوشت های فراوری شده و قرمز و دسرها یا شیرینی ها در حالی که میوه و سبزیجات کم است مشخص می شود. این برای ریه ها و سلامت کلی شما مضر است.
این رژیم پرکالری با چاقی و BMI بالا همراه است. اگر چاق هستید مصرف چربی در رژیم غذایی میزان اسیدهای چرب آزاد را در جریان خون افزایش می دهد و در نتیجه برخی از پاسخ های ایمنی را فعال می کند که باعث افزایش التهاب، از نظر برونش و سیستم می شود.
تغییرات ایمنی حاصل از بافت چربی که باعث اثرات متابولیکی می شود به ارتباط آسم و چاقی کمک می کند. تغذیه بیش از حد و چاقی ناشی از آن نیز با آسم در ارتباط است.
مطالعات نشان داده است که ارتباط زیادی بین دریافت رژیم غذایی غربی و ایجاد یا بدتر شدن شرایط تنفسی وجود دارد.
به عنوان مثال، سیب زمینی سرخ کرده با افزایش خطر ابتلا به COPD حتی پس از تنظیم سن و کل انرژی مصرفی نیز ارتباط مثبتی دارد. این الگوی مصرف غذاهای پرچرب با افزایش خطر آسم در کودکان همراه است.
بعلاوه، در کودکان، خوردن تنقلات شور و مصرف مکرر غذای آماده با وجود آسم، خس خس سینه و واکنش بیش از حد مجاری هوایی ارتباط دارد.
در بزرگسالان نشان داده شده است که رژیم غذایی غربی با افزایش دفعات حملات آسم ارتباط مثبت دارد اما با خطر آسم ارتباط ندارد. بعلاوه، نشان داده شده است که یک وعده غذایی فست فود پرچرب باعث بدتر شدن التهاب مجاری تنفسی می شود.
علاوه بر این، مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده با گذشت زمان می تواند باعث افزایش وزن شود که باعث افزایش فشار بر ریه ها و تنفس سخت می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. گوشت های فرآوری شده

مصرف زیاد گوشت فرآوری شده (بیکن، گامون، ژامبون، گوشت گاو ذرت داده شده، سوسیس و پای گوشت) با کاهش عملکرد ریه و افزایش خطر ابتلا به COPD همراه است.
علاوه بر این، بیشتر گوشت های پخته شده مانند بیکن، ژامبون و هات داگ حاوی مواد افزودنی به نام نیترات و نیتریت هستند. به دلیل خاصیت ضد میکروبی بالقوه، نیترات ها اغلب برای رنگ آمیزی یا افزایش ماندگاری به غذا اضافه می شوند.
نیتریت ها گونه های نیتروژن واکنشی از جمله دی اکسید نیتروژن، نیتروزونیوم و تری اکسید دی نیتروژن تولید می کنند که ممکن است باعث تنش نیتراتیو و نیتروزاتیو در ریه ها شود.
خسارتی که این گونه های نیتروژن واکنش پذیر به ریه ها وارد می کنند منجر به تغییرات ریه ای پاتولوژیک سازگار با آمفیزم می شود.
نیترات ها خطر بستری مجدد در بیمارستان مربوط به COPD را افزایش می دهد. آزمایشات انجام شده در مدل های حیوانی تقریباً 40 سال پیش نشان داد که مصرف نیتریت سدیم و استنشاق دی اکسید نیتروژن (پیش ماده نیتریت) می تواند به ریه ها آسیب برساند.

3. ویتامین های B

قبلا تصور می شد که مصرف مکمل های ویتامین B12 و B6 در برابر سرطان محافظت می کند اما بعداً با افزایش دو تا چهار برابر خطر سرطان ریه همراه بود.
داده های مشاهداتی نشان می دهد که مکمل های B6 و B12 ممکن است با افزایش خطر سرطان ریه در مردان، به خصوص برای آدنوکارسینوما و کارسینوم سلول کوچک، همراه باشد و هیچ ارتباطی برای سرطان سلول سنگفرشی دیده نمی شود.
B6 و B12 به طور طبیعی در گوشت، کبد، تخم مرغ و شیر وجود دارد. در حالی که یک مولتی ویتامین نزدیک به مقدار توصیه شده روزانه بماند مکمل های فقط حاوی B12 یا B6 فراتر از دوز توصیه شده هستند.
دوزهای ویتامین به شکل قرص ممکن است مضر باشد. به عنوان مثال، محققان امیدوارند که خطر ابتلا به سرطان ریه را در افراد سیگاری زیاد کاهش دهند به آنها مکمل بتا کاروتن دادند. نتایج نشان داد که این مکمل ها در واقع خطر سرطان را در افراد سیگاری افزایش می دهند.

4. الکل

مصرف الکل کم تا متوسط با بهبود عملکرد ریه همراه است در حالی که مصرف زیاد آن اثرات مخربی دارد.
الگوی مصرف الکل به شدت در اختلال عملکرد ریه، به ویژه در زنان، ارتباط دارد.

5. نمک بیش از حد

نمک باعث احتباس آب در بدن می شود در نتیجه احساس نفخ می کند و وزن شما افزایش می یابد که به عنوان افزایش وزن آب نامیده می شود.
از همه مهمتر، مایعات اضافی می توانند در ریه ها جمع شده و باعث مشکلات تنفسی در افراد مبتلا به بیماری های قلبی، کلیوی و کبدی شوند.
مطالعات نشان داد که ارتباط معکوس عملکرد ریه با سطح پتاسیم و سدیم وجود دارد. این بدان معنی است که هرچه سطح این مواد معدنی در خون کمتر باشد عملکرد ریه شما بهتر است.
مصرف بیش از حد نمک باعث افزایش فشار خون در رگ های خونی بدن می شود. افرادی که فشار خون دارند باید سعی کنند میزان کل مصرف نمک (کلرید سدیم) در روز را به کمتر از 2500 میلی گرم کاهش دهند.
غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده مملو از نمک هستند بنابراین باید مصرف آنها را محدود کنید. برچسب مواد تشکیل دهنده محصولات غذایی را بررسی کنید تا میزان نمک (کلرید سدیم) در هر وعده مشخص شود و سپس مصرف روزانه خود را بر این اساس مدیریت کنید.
روش دیگر برای کاهش مصرف نمک اضافی، اغلب استفاده از گیاهان و ادویه ها برای طعم دادن به غذا است نه نمک غذای معمولی یا سایر جایگزین های نمک.

6. محصولات لبنی

محصولات لبنی می توانند علائم بیماری های ریوی را بدتر کنند. شیر مغذی و پر از کلسیم است. با این حال، این ماده همچنین حاوی کازومورفین، یک محصول تجزیه شیر است که شناخته شده است و باعث افزایش مخاط در روده می شود.
در طی شعله ور شدن، افراد مبتلا به بیماری ریوی اغلب افزایش ترشح مخاط را تجربه می کنند.
اگرچه این رابطه هنوز مشخص نیست دانشمندان با افزودن كازومورفین به آنها در آزمایشگاه، تولید مخاط را از سلولهای تنفسی تحریك كرده اند.

7. مواد غذایی و مواد افزودنی غذایی

آلرژی های غذایی می توانند یک واکنش شدید و تهدید کننده زندگی به نام آنافیلاکسی ایجاد کنند که مشخصه آن افت ناگهانی فشار خون و انقباض مجاری تنفسی شما است و تنفس را دشوار می کند.
رایج ترین غذاهایی که با این علائم آلرژیک همراه هستند تخم مرغ، شیر گاو، آجیل، سویا، گندم، سالاد، میوه ها و غذاهای دریایی مانند ماهی، میگو و صدف است.
با این حال، این غذاها بیش از همه در افراد خاص واکنش های آلرژیک ایجاد می کنند.

8. مواد نگهدارنده غذا

مواد نگهدارنده غذا می توانند شروع آسم را به خصوص با مواد افزودنی سولفید مانند بی سولفید سدیم، بی سولفید پتاسیم، متابیسولفیت سدیم، متابیسولفیت پتاسیم و سولفید سدیم تحریک کنند. این مواد افزودنی معمولاً در فرآوری و تهیه غذا استفاده می شود.

9. سبزیجات چلیپایی

سبزیجات صلیبی مانند کلم، کلم بروکلی، تربچه و گل کلم با مواد مغذی و فیبر پر می شوند. تجزیه الیاف سخت است و معمولاً در هنگام هضم گاز روده زیادی تولید می کند.
تجمع گاز در دستگاه گوارش معمولاً نفخ شکم را تحریک می کند و فشار بیشتری بر دیافراگم وارد می کند که باعث نفس تنگی می شود. این امر به خصوص برای افرادی که بیماری ریوی از قبل دارند ممکن است سخت باشد.

10. غذاها و نوشیدنی های اسیدی

یک حلقه از عضله وجود دارد که دریچه ای را در انتهای مری تشکیل می دهد. اگر دریچه بسته نشود یا خیلی زود باز شود اسید معده می تواند به داخل مری حرکت کند. این سوزش معده ایجاد می کند و درد دل مکرر نشانه بیماری ریفلاکس اسید است.
رفلاکس اسید با تحریک راه هوایی و ریه هایی که در مجاورت یکدیگر هستند علائم بیماری ریوی را افزایش می دهد.
محدود کردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی، مانند مرکبات، آب میوه، سس گوجه فرنگی، قهوه و غذاهای پرادویه، علائم ریفلاکس اسید و در نتیجه علائم بیماری ریه را کاهش می دهد.
حرف آخر
رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در مدیریت بیماری های ریوی دارد زیرا مواد غذایی خاصی وجود دارند که می توانند وضعیت شما را بهبود بخشند و سایر مواد غذایی می توانند آن را بدتر کنند.
برای انجام بهترین انتخاب مواد غذایی برای شرایط خاص خود باید با یک متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید اما یک رژیم لاغری مناسب و متعادل معمولاً راهی برای انتخاب است.
تغذیه سالم و آگاهانه به شما کمک می کند تا از خطر عوارض بعدی و سایر بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی که می تواند عملکرد ریه شما را بیشتر به خطر بیندازد جلوگیری کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search