رژیم غذایی

10 دلیل که چرا باید دانه کدو تنبل بخورید

خواص دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل مملو از انواع مواد مغذی است و برای سلامتی شما معجزه می کند.

در چند سال گذشته، دانه کدو تنبل یا پپیتاس به عنوان یک ماده غذایی سالم محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این دانه های خوراکی که به صورت صاف و بیضی شکل هستند به طور کلی بو داده می شوند و سپس مصرف می شوند. شما می توانید از طعم ترد آن لذت ببرید بدون اینکه نگران انباشت کالری باشید.
بذرهای کدو تنبل، به لطف ارزش غذایی بالایی که دارند بسته بندی می شوند. آنها حاوی همه چیز از منیزیم و مس گرفته تا پروتئین و روی هستند. علاوه بر این، آنها همچنین منبع غنی از اسیدهای چرب ضروری هستند که به حفظ عروق خونی سالم کمک می کنند و کلسترول بد بدن را کاهش می دهند.

اجزای مغذی دانه کدو تنبل

مانند بسیاری از مغزها و دانه های دیگر، دانه کدو تنبل منبع خوبی از پروتئین و چربی های سالم و گیاهی است. در اینجا تجزیه 1 اونس یا حدود ¼ فنجان دانه های خام آورده می شود.
163 کالری
14 گرم چربی، از جمله 2 گرم اشباع، 5 گرم تک اشباع نشده، 6 گرم چند اشباع نشده
4 گرم کربوهیدرات و 2 گرم فیبر
9 گرم پروتئین
دانه های کدو تنبل همچنین با ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی سرشار از تولید انرژی، سلامت استخوان و عملکرد ایمنی بدن، از جمله دیگر عملکردهای اصلی بدن است. اینها شامل ویتامین های گروه B، فسفر، روی، آهن و منیزیم هستند.
فواید سلامتی دانه های کدو تنبل
دانه کدو تنبل به لطف ترکیب غنی از مواد مغذی، طیف گسترده ای از فواید سلامتی را از جمله بهبود عملکرد قلب و عروق تا استخوان های قویتر ارائه می دهد. موارد زیر برخی از فواید مصرف دانه کدو تنبل است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. سطح قند خون را کنترل می کند

در یک مطالعه روی بزرگسالان سالم، افزودن دانه کدو تنبل به یک وعده غذایی پر کربوهیدرات به کاهش سطح گلوکز پس از خوردن غذا کمک کرد این نشان می دهد که دانه کدو تنبل می تواند به کنترل قند خون کمک کند. برای تأیید این نتایج در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2، مطالعات بیشتری لازم است.
با این حال، تعادل فیبر، پروتئین و چربی های اشباع نشده در دانه کدو تنبل برای کنترل قند خون مفید شناخته شده است.

2. سطح "کلسترول خوب" را افزایش می دهد

دانه کدو تنبل به ویژه منبع عالی اسیدهای چرب اشباع نشده و اسید لینولئیک امگا 6 ضروری است.
ثابت شده است که اسید لینولئیک میزان کلسترول کل را کاهش می دهد کلسترول خوب "HDL" را افزایش می دهد و کلسترول بد LDL"" را هنگامی که به جای چربی های اشباع شده و کربوهیدرات های تصفیه شده در رژیم غذایی خورده می شود کاهش می دهد.
متعادل سازی سطح کلسترول و چربی برای کاهش التهاب و برگشت شرایط مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیابت نوع 2 بسیار مهم است.

3. التهاب را کاهش می دهد

دانه کدو تنبل منبع غنی از آنتی اکسیدان ها مانند آلفا توکوفرول و کاروتنوئیدها است.
یک مطالعه نشان داد که محتوای توکوفرول روغن دانه کدو تنبل از 27.1 تا 75.1 میکروگرم در گرم روغن برای آلفا توکوفرول، از 74.9 تا 492.8 میکروگرم در گرم برای گاما توکوفرول و از 35.3 تا 1109.7 میکروگرم در گرم برای دلتا توکوفرول است.
این مواد مغذی آنها را در برابر پراکسید مقاوم کرده و به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب کمک می کنند.

4. در سلامت روده و مدیریت وزن کمک می کند

یک تحقیق فیبر و محتوای فنلی دانه کدو تنبل و پوست را بررسی کرد و نشان داد که منبع غنی فیبر غذایی است و می تواند در نانوایی ها استفاده شود.
فیبرهای غذایی با تأثیر بر میکروب های روده، سلامت روده را بهبود می بخشند. نقش فیبر در سلامتی بسیار فراتر از بهبود شل شدن است و شامل مزایایی در مدیریت وزن و سلامت روده بزرگ است.

5- منیزیم را تأمین می کند

دانه کدو تنبل منبع غنی از مواد معدنی قلیایی، به ویژه منیزیم است.
مصرف منیزیم در رژیم غذایی غربی معمولاً کمتر از توصیه روزانه است. این زمینه مستعد کمبود منیزیم و اختلالات مرتبط از جمله مواردی است که سلامت قلب را تحت تأثیر قرار می دهند.

6. روی را تأمین می کند

روغن هسته کدو تنبل منبع خوبی از روی است. متخصصان تغذیه مصرف روی را برای نتایج بهتر بارداری و رشد نوزاد توصیه می کنند. مصرف روی در دوران بارداری به کاهش اندکی زایمان های زودرس کمک می کند.
روی برای باروری مردان نیز مهم است. همچنین، سطح سرمی پایین روی با ریزش مو ارتباط دارد.

7. خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهد

مهار رشد سلول برای سلولهای در حال رشد همراه با مهار رشد سلولی سلولهای سرطانی پروستات، پستان و روده بزرگ استفاده پزشکی از دانه کدو تنبل را برای درمان هیپرپلازی که ممکن است با سرطان همراه باشد تأیید می کند.
علاوه بر این، به دلیل عدم فعالیت آندروژنیک، می توان برنامه های تخمه کدو تنبل را برای پروستات بی خطر دانست.
مطالعات حیوانی نشان داده است که لیگنین های موجود در دانه کدو تنبل توانایی درمان یا جلوگیری از سرطان پستان و سرطان روده بزرگ را دارند.
این مطالعات معمولاً براساس عصاره های سلولی دانه کدو تنبل یا مدل های حیوانی انجام می شود. آزمایشات انسانی برای اثبات کارآیی آنها در یک محیط پیشرفته تضمین شده است.

8- ممکن است در مدیریت اختلالات ادراری کمک کند

یک مطالعه نشان داد که روغن دانه کدو تنبل استخراج شده از C. maxima توانایی پیشگیری یا درمان اختلالات ادراری مانند سندرم مثانه بیش فعال و سایر دلایل شب ادراری را دارد.
همچنین مشخص شده است که عصاره های دانه کدو تنبل در درمان رشد بیش از حد غیرسرطانی غده پروستات در مردان موثر است.

9. سلامت پوست را ارتقا می دهد

دانه کدو تنبل منبع خوبی از اسکوالن است. اسکوالن هیدروکربن اشباع نشده ای است که در بسیاری از موجودات زنده از جمله انسان در هنگام تولید کلسترول تولید می شود.
اسکوالن جز ترکیب اصلی لیپیدهای غیراشباع سطح پوست است و به عنوان نرم کننده و آنتی اکسیدان برخی از مزایای آن را برای پوست نشان می دهد. همچنین باعث آبرسانی و نمایش فعالیت های ضد توموری می شود.

10. ممکن است به اختلالات خلقی و خواب کمک کند

دانه کدو تنبل منبع خوبی از تریپتوفان است. یک کارآزمایی بالینی نقش تریپتوفان را در اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب بررسی کرد. رژیم غذایی تهیه شده شامل تخمه کدو تنبل به عنوان منبع آن است.
ثابت شده است که تریپتوفان تأثیر مستقیمی بر خواب دارد باعث افزایش خواب آلودگی ذهنی و کاهش بیداری کامل می شود.
برخی از نکات مهم را باید هنگام گنجاندن بذر کدو در رژیم غذایی روزانه در یاد داشته باشید.
دانه کدو تنبل یک میان وعده خوشمزه و ترد است که همچنین می تواند پروتئین و سایر مواد مغذی را به وعده های غذایی اضافه کند.
هنگام خرید دانه کدو تنبل، نسخه های خام یا کمی نمک توصیه می شود تا روغن اضافه (از بو دادن) یا سدیم اضافی وارد نشود.
شما می توانید دانه کدو تنبل را با نوشیدن سالاد، مخلوط کردن آن در سیب زمینی سرخ شده، ترکیب آن در ماست یا بلغور جو دوسر و حتی پختن آن در نان یا کالاهای پخته شده، در رژیم غذایی خود بگنجانید. خلاق باشید و لذت ببرید!

آیا خوردن پوسته دانه کدو تنبل ایمن است؟

بلی! می توانید کل دانه کدو تنبل را بخورید. دانه ها را تمیز و برشته کنید تا خطر باکتری کاهش یابد.
دانه های کدو تنبل فروخته شده در فروشگاه ممکن است به صورت خام، بو داده یا پوسته دار پیدا شده و به صورت پپیتاس فروخته شوند که به طور معمول سبز هستند.

آیا خوردن بذر کدو به طور منظم توصیه می شود؟

دانه های کدو تنبل یک الگوی غذایی متعادل را شامل می شود که شامل میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، پروتئین و لبنیات بدون چربی، آجیل و دانه ها و لوبیا و حبوبات است. مصرف دانه کدو تنبل به طور منظم به طور کلی بی خطر است.
با این حال، مانند سایر غذاها، همیشه یک نقطه اوج وجود دارد! به طور خاص، فیبر اضافی ناشی از خوردن بیش از 1-2 وعده دانه کدو تنبل در یک زمان ممکن است باعث ایجاد گاز و نفخ یا اسهال در افراد دارای سیستم هضم حساس شود.
حرف آخر
دانه کدو تنبل فیبر غذایی، چربی های سالم، پروتئین و ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را در بدن شما تأمین می کند همه اینها فواید سلامتی خود را دارند. با این حال، یک ماده غذایی هر چقدر مقوی باشد نمی تواند به تنهایی سلامتی شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.
تصور اینکه می توانید با مصرف دانه کدو تنبل یا هر نوع ماده غذایی سالم، بیماری های خود را درمان کرده و به اوج سلامتی خود برسید ارزش غذایی واقعی آنها را به شدت تخمین می زند.
به همین ترتیب، مصرف مقادیر فراوان از این نوع غذاها برای به دست آوردن تغذیه بیشتر از آنها نیز یک اشتباه است که بیش از آنکه به نفع شما باشد می تواند به شما آسیب برساند. هر چیز اضافی به ندرت خوب است که به انتخاب های غذایی شما نیز مربوط می شود.
در کل، شما باید دانه کدو تنبل را به مقدار توصیه شده و به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کلی سالم و متعادل مصرف کنید تا فواید سلامتی آن را به حداکثر برسانید.
مصرف دانه کدو تنبل به میزان متوسط بی خطر است اما شما باید قبل از شروع مصرف منظم، حساسیت غذایی یا آلرژی تشخیص داده نشده را رد کنید.

همچنین بخوانید: فواید تخم کدو تنبل بر اساس شواهد علمی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search