رژیم غذایی

مولتی ویتامین ها چگونه عمل می کنند

مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها و چند ماده معدنی رایج ترین مکمل های مورد استفاده در جهان هستند. محبوبیت آنها در چند دهه گذشته به سرعت افزایش یافته است.

مولتی ویتامین ها می توانند سلامتی را بهبود بخشند عادات غذایی نامناسب را جبران کنند و حتی خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهند. با این حال، ممکن است تعجب کنید که آیا این مزایای مفروض صحت دارد؟
مولتی ویتامین ها مکمل هایی هستند که ممکن است حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی گاهی اوقات در کنار سایر مواد باشند.
برخی از افراد بر این باورند که مولتی ویتامین ها می توانند سلامتی را بهبود بخشند عادات غذایی نامناسب را جبران کنند و حتی خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهند. بیشتر مولتی ویتامین ها باید یک یا دو بار در روز مصرف شوند. اطمینان حاصل کنید که برچسب را بخوانید و دستورالعمل های توصیه شده برای دوز را دنبال کنید.
این مقاله شواهد علمی موجود در مورد مولتی ویتامین ها را بررسی می کند.

مولتی ویتامین چیست؟

مولتی ویتامین ها مکمل هایی هستند که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی گاهی اوقات در کنار سایر مواد هستند.
با توجه به اینکه هیچ استانداردی برای مولتی ویتامین وجود ندارد ترکیب مواد مغذی آنها با توجه به مارک و محصول متفاوت است.
از مولتی ویتامین ها به عنوان مولتی، مولتیپلز یا ویتامین ساده نیز یاد می شود.
آنها به اشکال مختلف از جمله قرص، کپسول، صمغ های جویدنی ، پودرها و مایعات در دسترس هستند.
بیشتر مولتی ویتامین ها باید یک یا دو بار در روز مصرف شوند. اطمینان حاصل کنید که برچسب را بخوانید و دستورالعمل های توصیه شده برای دوز را دنبال کنید.
مولتی ویتامین در داروخانه ها، فروشگاه های بزرگ تخفیف و سوپرمارکت ها و همچنین به صورت آنلاین موجود است.
خلاصه
مولتی ویتامین ها مکمل هایی هستند که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مختلف هستند. آنها به اشکال مختلف در دسترس هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مولتی ویتامین ها حاوی چه مواردی هستند؟

سیزده ویتامین و حدود 15 ماده معدنی برای سلامتی شما ضروری است.
بسیاری از آنها آنزیم و هورمون تولید می کنند ایمنی بدن شما را تقویت می کنند تا اعصاب و اندام شما به درستی کار کنند.
بدن شما همچنین برای تولید مثل، نگهداری، رشد و تنظیم فرآیندهای بدن به این مواد مغذی نیاز دارد.
مولتی ویتامین ها ممکن است بسیاری از این ویتامین ها و مواد معدنی را ارائه دهند - اما در مقادیر مختلف. آنها همچنین ممکن است حاوی مواد دیگری مانند گیاهان، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب باشند.
از آنجا که سازمان غذا و دارو (FDA) مکمل های غذایی را دقیقاً همانطور که داروهای تجویزی را تنظیم می کند تنظیم نمی کند برخی از آنها ممکن است حاوی مقادیر بالاتر یا کمتری از برخی مواد مغذی باشند که در برچسب ذکر شده است.
علاوه بر این، برخی از مکمل ها ممکن است حاوی موادی باشند که می توانند با داروها تداخل داشته باشند بنابراین قبل از شروع یک مکمل جدید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.
علاوه بر این، مواد مغذی موجود در مولتی ویتامین ها ممکن است از غذاهای واقعی گرفته شده یا به صورت مصنوعی ساخته شوند و خرید ویتامین های شما را از یک تولید کننده معتبر ضروری می کند.
خلاصه
علاوه بر ویتامین ها و مواد معدنی، مولتی ویتامین ها ممکن است حاوی گیاهان، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب باشند - اگرچه مقدار و تعداد مواد مغذی ممکن است متفاوت باشد.

مولتی ویتامین ها و بیماری های قلبی

بیماری قلبی یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در سراسر جهان است.
در حالی که برخی معتقدند که مصرف مولتی ویتامین می تواند به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کند اما به نظر نمی رسد تحقیقات به طور قطعی از آن پشتیبانی کند.
برخی مطالعات نشان می دهد که مولتی ویتامین ها با کاهش خطر حملات قلبی و مرگ در ارتباط هستند در حالی که برخی دیگر هیچ تأثیری نشان نمی دهند
Physician ’Health Study II اثرات مصرف روزانه مولتی ویتامین در بیش از 14000 پزشک مرد میانسال را برای بیش از یک دهه بررسی کرد و هیچ گونه کاهش در حملات قلبی، سکته مغزی یا مرگ و میر را نشان نداد.
با این حال، یک مطالعه اخیر نشان داده است که مصرف مولتی ویتامین برای بیش از 3 سال در میان زنان - اما نه مردان - با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی مرتبط است.
خلاصه
در حالی که برخی مطالعات نشان می دهد افرادی که مولتی ویتامین مصرف می کنند خطر بیماری قلبی کمتری دارند اما دیگران ارتباطی پیدا نکردند. به طور کلی، شواهد مختلف است.

مولتی ویتامین و سرطان

شواهد در مورد استفاده از مولتی ویتامین و خطر سرطان نیز متفاوت است.
برخی مطالعات هیچ تأثیری بر خطر سرطان نشان نمی دهند در حالی که برخی دیگر استفاده از مولتی ویتامین را به افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط می دانند.
در یک بررسی پنج آزمایش کنترل شده تصادفی شامل 47289 نفر مورد بررسی قرار گرفت. خطر ابتلا به سرطان در مردانی كه مولتی ویتامین مصرف می كنند 31٪ كمتر است ولی در زنان تاثیری ندارد.
دو مطالعه مشاهده ای، یکی شامل فقط زنان و دیگری شامل مردان و زنان، استفاده طولانی مدت از مولتی ویتامین را با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ارتباط داد.
سرانجام، مطالعه پزشکان سلامت II اشاره کرد که استفاده طولانی مدت و روزانه از مولتی ویتامین در مردان با سابقه سرطان و همچنین در افرادی که سابقه بیماری ندارند خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.
خلاصه
برخی مطالعات استفاده از مولتی ویتامین را با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط می دانند در حالی که برخی دیگر هیچ فایده ای ندارند.

آیا مولتی ویتامین ها فواید دیگری برای سلامتی دارند؟

مولتی ویتامین ها برای چندین هدف دیگر از جمله ارتقا عملکرد مغز و سلامت چشم مورد مطالعه قرار گرفته اند.

عملکرد مغز

چندین مطالعه کوچک در مورد بررسی جمعیت های خاص نشان داده است که مولتی ویتامین ها می توانند حافظه را در افراد مسن بهبود بخشند.
مولتی ویتامین ها نیز ممکن است بر روحیه شما تأثیر بگذارند. تحقیقات نه تنها ارتباط بین ضعف روحیه و کمبود مواد مغذی بلکه بین مکمل های غذایی و کاهش علائم اضطراب و افسردگی را نشان داده است.
با این حال، مطالعات دیگر تغییراتی در خلق و خو ایجاد نمی کند و هیچ تغییری نمی کند.

سلامت چشم

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن یکی از دلایل اصلی نابینایی در سراسر جهان است.
یک مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین ها و مواد معدنی آنتی اکسیدانی ممکن است پیشرفت آن را کند کرده و به جلوگیری از آن کمک کند.
علاوه بر این، برخی شواهد نشان می دهد که مولتی ویتامین ها ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید، یک بیماری چشم دیگر گسترده را کاهش دهد.
خلاصه
مولتی ویتامین ها ممکن است به بهبود حافظه و روحیه شما کمک کنند. علاوه بر این، ویتامین ها و مواد معدنی آنتی اکسیدانی هستند که ممکن است به کند شدن پیشرفت برخی بیماری ها که باعث کوری می شوند کمک کنند.

مولتی ویتامین ها در بعضی موارد ممکن است مضر باشند

مقدار مصرف یک عامل اساسی است که باید هنگام مصرف مولتی ویتامین مورد توجه قرار گیرد.
اگرچه دوزهای بالای برخی ویتامین ها و مواد معدنی برای برخی افراد قابل قبول است اما مقادیر زیاد آن می تواند مضر باشد.
دوز مناسب می تواند به حلالیت ویتامین بستگی داشته باشد که در دو گروه زیر دسته بندی می شود:
محلول در آب. بدن شما مقدار اضافی این ویتامین ها را از طریق ادرار دفع می کند.
محلول در چربی. از آنجا که بدن شما هیچ راهی آسان برای خلاص شدن از شر اینها ندارد ممکن است مقادیر اضافی در کبد شما جمع شود.
افراد باردار باید به ویژه در مصرف ویتامین A مراقبت کنند زیرا مصرف بیش از حد آنها با ناتوانی مادرزادی مرتبط است.
سمیت ویتامین D نادر است و بعید است در اثر استفاده از مولتی ویتامین ایجاد شود. با این حال، سمیت ویتامین A شایع تر است.
اگر مولتی ویتامین مصرف می کنید و بسیاری از غذاهای غنی از مواد مغذی را مصرف می کنید می توانید از مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از مواد مغذی فراتر بروید.
افراد سیگاری باید از مولتی ویتامین ها با مقادیر زیادی بتا کاروتن یا ویتامین A اجتناب کنند زیرا این مواد مغذی ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهند.
دوزهای بالای برخی مواد معدنی مانند آهن می تواند منجر به ناراحتی معده، یبوست، استفراغ و غش شود. آهن همچنین می تواند توانایی بدن در جذب روی را کاهش دهد.
به ویژه، مردان باید مراقب مصرف آهن خود باشند زیرا آنها بیشتر از زنان و همچنین افرادی که هموکروماتوز دارند ذخیره بیشتری از آن را ذخیره می کنند.
این وضعیت می تواند منجر به تجمع سطح سمی این ماده معدنی شود و ممکن است باعث سیروز کبدی، سرطان کبد و بیماری های قلبی شود. کسانی که به این بیماری مبتلا هستند نیز باید از مکمل های ویتامین C اجتناب کنند.
خطر دیگر فرآیندهای تولید نادرست است که ممکن است باعث شود مولتی ویتامین ها مقادیر بسیار بیشتری از مواد مغذی را نسبت به آنچه در نظر گرفته شده نگهداری می کنند.
خلاصه
مصرف مکمل با دوزهای زیاد برخی از مواد مغذی می تواند اثرات مضر داشته باشد. این مسئله بیشتر اتفاق می افتد اگر یک مولتی ویتامین با قدرت بالا را در کنار یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی مصرف کنید.

همچنین بخوانید: مکمل های غذایی ( ویتامینی و معدنی )

آیا باید مولتی ویتامین مصرف کنید؟

مولتی ویتامین برای همه مناسب نیست و حتی ممکن است به برخی افراد آسیب برساند.
گفته شد جمعیت های خاص ممکن است از مولتی ویتامین ها بهره مند شوند از جمله:
در بزرگترها جذب ویتامین B12 با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین، افراد مسن ممکن است به کلسیم و ویتامین D بیشتری نیاز داشته باشند.
گیاهخواران و وگان. از آنجا که ویتامین B12 در درجه اول در غذاهای حیوانی یافت می شود کسانی که رژیم های گیاهی را دنبال می کنند بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند. همچنین ممکن است فاقد کلسیم، روی، آهن، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 باشند.
سایر افرادی که ممکن است از مولتی ویتامین بهره مند شوند شامل کسانی هستند که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته اند رژیم های کم کالری دارند یا مواد غذایی کافی را فقط از غذا دریافت نمی کنند.
خلاصه
برخی از افراد، از جمله افراد مسن، گیاهخواران و وگان، ممکن است به مقادیر بیشتری ویتامین یا مواد معدنی خاص نیاز داشته باشند.
خط آخر
مولتی ویتامین ها بلیط سلامتی مطلوب نیستند.
در حقیقت، شواهدی مبنی بر اینکه این باعث بهبود سلامت افراد می شوند متناقض است. در بعضی موارد، حتی ممکن است صدمه ای وارد کنند.
اگر کمبود مواد مغذی دارید بهتر است آن ماده مغذی خاص را دریافت کنید. مولتی ویتامین ها بسیاری از مواد مغذی را همراه دارند که ممکن است به بیشتر آنها نیاز نداشته باشید. برای تصمیم گیری در مورد بهترین روش ممکن است بهتر باشد با ارائه دهنده خدمات سلامت خود صحبت کنید.
بعلاوه، بهتر است اگر برای جبران رژیم غذایی ضعیف، از یک مولتی ویتامین استفاده نمی کنید. داشتن یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای تازه و کامل به احتمال زیاد سلامتی را در طولانی مدت تضمین می کند.

در ادامه بخوانید: آیا مولتی ویتامین ها واقعاً موثر هستند؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search