رژیم غذایی

بهترین و بدترین غذاها برای سلامت کبد

غذاهای خوب و غذاهای بد برای کبد

کبد شما عضوی پیچیده است. این در بیش از 500 عملکرد در بدن انسان نقش دارد! بسیاری از افراد در سراسر جهان با شرایطی که بر کبد تأثیر می گذارد از جمله سیروز، بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD)، بیماری کبدی الکلی، سرطان کبد، نارسایی کبد و هپاتیت زندگی می کنند.

هر ساله، بیماری کبدی نزدیک به 2 میلیون مرگ در سراسر جهان را تشکیل می دهد. عوامل خطرساز برای بیماری کبد شامل مصرف زیاد الکل، سطح بالای قند خون، چاقی، فشار خون بالا، ویروس ها، افزایش سطح تری گلیسیرید و کلسترول و موارد دیگر است.
بیماری کبد به روش های مختلفی از جمله دارو، درمان تغذیه ای، ایمنی درمانی، تغییر سبک زندگی، جراحی برداشتن و حتی پیوند کبد در مرحله نهایی بیماری کبدی درمان می شود.
علاوه بر درمان های استاندارد، بسیاری از افراد به امید بهبود و محافظت از سلامت کبد خود به درمان های جایگزین از جمله مکمل های گیاهی روی می آورند. در حقیقت، حدود 65٪ از افراد در ایالات متحده و اروپا با بیماری های کبدی از مکمل های گیاهی استفاده می کنند.

غذاهای مفید برای سلامت کبد

در این مقاله، ما قصد داریم عملکردهای اصلی کبد، برخی از بیماری های کبد، غذاهای خاص آسیب رسان به کبد و بهترین غذاها برای بهبود سلامت کبد را بررسی کنیم.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

عملکردهای کبد

کبد دارای هفت عملکرد اصلی است اگرچه در بسیاری دیگر نیز نقش دارد.
کبد پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها را متابولیزه می کند.
ویتامین های محلول در چربی (A، D، E، K) را ذخیره و فعال می کند.
صفرا ماده ای مهم برای هضم غذا را تشکیل می دهد.
این ماده آمونیاک را که می تواند برای بدن بسیار سمی باشد به اوره تبدیل می کند بنابراین می تواند از طریق کلیه دفع شود.
استروئیدها مانند داروهای خاص را متابولیزه می کند.
این ماده الکل، داروها و سایر ترکیبات آلی سمی را متابولیزه و سم زدایی می کند.
این به عنوان یک فیلتر عمل می کند به طوری که باکتری ها نمی توانند وارد جریان خون شوند و باعث آسیب شوند.
علاوه بر اینها، کبد نیز نقشی اساسی در ایجاد و جذب کلسترول دارد.
بیماری ها یا بیماری های مرتبط با آسیب کبدی

انواع اصلی بیماری کبدی

چهار نوع اصلی بیماری کبدی وجود دارد:
هپاتیت یا التهاب کبد معمولاً توسط ویروس ایجاد می شود و می تواند از نوع A ، B ، C ، D یا E باشد. انواع A و E از طریق مدفوع یا دهان پخش می شوند و عفونی هستند. انواع B ، C و D توسط خون یا مایعات بدن پخش می شود. عفونت ها اغلب حاد هستند اما ممکن است مزمن شوند.
بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) به دلیل ارتباط آن با چاقی، دیابت نوع 2، سطح کلسترول بالا و سندرم متابولیک در حال تبدیل شدن به رایج ترین نوع بیماری کبدی در ایالات متحده است. به عبارت ساده، NAFLD تجمع چربی های کبدی شما در اثر مصرف بیش از حد رژیم غذایی است. با این حال، می تواند به هپاتیت ناشی از چربی و حتی سیروز تبدیل شود.
سیروز یا زخم کبد، در درجه اول به دلیل استفاده بیش از حد از الکل ایجاد می شود. همانطور که در بالا ذکر شد همچنین می تواند نتیجه NAFLD باشد.
مرحله نهایی بیماری کبد زمانی اتفاق می افتد که کبد از علل مختلف چنان آسیب دیده باشد که دیگر نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد و باعث ایجاد تعدادی از مشکلات مانند تجمع مایعات در بدن، بی نظمی فشار خون، گیجی و سوء تغذیه می شود.

مواد غذایی که برای کبد مضر است

مطمئناً می خواهید از آسیب دیدن کبد و پیشرفت بیماری جلوگیری کنید! در اینجا برخی از غذاهایی وجود دارد که ثابت شده باعث آسیب به کبد یا افزایش خطر بیماری کبد می شوند.

1. غذاهای چرب

غذاهای چرب، اگر بیش از حد باشند می توانند در تجمع چربی کبد و افزایش خطر ابتلا به NAFLD نقش داشته باشند. به طور خاص، غذاهای سرشار از چربی اشباع می توانند در افزایش خطر نقش داشته باشند. اساساً، کبد می تواند چربی خود را بسازد و چربی اشباع شده به روند آن کمک می کند.

2. شکر و نشاسته

شکر و نشاسته هم نوشیدنی های شیرین شده با شکر را که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند و هم غذاهای شیرین را شامل می شوند که همچنین دارای مقدار زیادی چربی هستند.
فروکتوز زنجیره متابولیسم قند طبیعی به نام گلیکولیز و ایجاد گلوکز (گلوکونئوژنز) را قطع می کند و نشان داده شده است که این فرآیند را بیش از حد بار می آورد و انرژی اضافی تولید می کند که در نهایت در کبد ذخیره می شود.
فروکتوز با سرعت بیشتری به کبد منتقل می شود زیرا از طریق ورید پورتال که به کبد خدمت می کند جذب می شود. این مطالعات قطعی نیستند اما به همین ترتیب، قند و نشاسته باید به میزان متوسط مصرف شود تا از کالری اضافی جلوگیری شود.

3. الکل

الکل یکی از دلایل اصلی سیروز است. کبد محلی است که الکل متابولیزه و سم زدایی می شود و مقدار زیادی از آن می تواند کبد را تحت فشار قرار دهد. الکل همچنین حاوی مقدار زیادی قند و کالری است که هر دو می توانند در تجمع چربی نقش داشته باشند.

4. نمک

سدیم به تنظیم آب در کل بدن کمک می کند. از آنجا که کبد دریا و فیلتر است نمک زیاد ممکن است منجر به تجمع مایعات در بدن شود. غذاهایی که بسیار فرآوری شده و حاوی قند و چربی هستند نیز حاوی نمک زیادی هستند. این مقدار زیاد به خطر بالای NAFLD کمک می کند.

بهترین غذاها برای سلامت کبد

اکنون که دانستید کدام غذاها به کبد آسیب می رسانند نگاهی به برخی از غذاهای مفید کبد بیندازید! این ها هم چندتا از بهترین ها هستند.

1. قهوه

قهوه ممکن است دارای خواص ضد التهابی و برخی از آنتی اکسیدان ها باشد. در مطالعات نشان داده شده است که خطر ابتلا به بیماری کبد را کاهش می دهد. محققان می گویند قهوه غذایی گیاهی است. بنابراین، این مزایای سلامتی موادی به نام پلی فنول را دارد.

2. بلوبری

بلوبری حاوی فیبر نامحلول و آنتی اکسیدان است. یک مطالعه نشان داد که فیبر میوه به ویژه در افزایش نشانگرهای سلامت کبد نقش دارد.

3. انگور

انگور حاوی فیبر نامحلول و آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها از آن جهت مهم هستند که استرس اکسیداتیو با آسیب کبدی همراه است و یک مطالعه تصادفی نشان داد که ترکیبی از یک برنامه غذایی و مکمل های آنتی اکسیدانی بیشترین تأثیر را بر سلامتی دارند. در همان مطالعه، رژیم غذایی به تنهایی تأثیر قابل توجهی نشان داد.

4. چغندر

چغندر همان اثر انگور را خواهد داشت. آنها حاوی دسته ای از آنتی اکسیدان ها به نام آنتوسیانین هستند که باعث کاهش التهاب و بهبود جریان خون می شوند.

5. آجیل

آجیل ها، به ویژه گردو، سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFA) هستند و نشان داده شده است که از هموستاز در مسیر متابولیسم پشتیبانی می کنند. این بدان معناست که آنها می توانند از جذب چربی زیاد یا کم کبد جلوگیری کنند.

6. ماهی های چرب

ماهی های چرب در درجه اول حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که مدت هاست اثبات شده است که ضد التهاب دارند. بررسی مطالعات اخیر نشان داده است که امگا 3 و PUFA سود قابل توجهی در عوامل خطر متابولیک، محتوای چربی کبد و آنزیم های کبدی دارند.

7. روغن زیتون

روغن زیتون یک اسید چرب اشباع نشده (MUFA) است. این نوع چربی برای سلامت قلب و عروق مفید است اما به دلیل خواص ضد التهابی می تواند برای سلامت کبد نیز مفید باشد.

8. بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر حاوی فیبر محلول است و می تواند به کاهش کلسترول کمک کند. علاوه بر این، رژیم های غذایی حاوی فیبر بالا می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد کمک کنند.

9. سیر

سیر یک پروبیوتیک است که ماده ای است که پروبیوتیک های روده شما را تغذیه می کند. چندین مطالعه اخیر در مورد انسان و حیوانات نشان دهنده ارتباط جالبی بین شیوع NAFLD و باکتریهای روده است. این یک روند نوظهور است و تأکید می کند که روده شما چقدر برای سلامتی مهم است!
اینها فقط چند ماده غذایی مفید برای کبد است! سایر موارد شامل چای سبز، گریپ فروت، غذاهایی که آنتی اکسیدان زیادی دارند و غذاهای سرشار از چربی های سالم هستند.
اکنون رژیم غذایی مدیترانه ای برای سلامت کبد و همچنین سلامت قلب و عروق و کنترل فشار خون توصیه می شود. اغلب شامل غذاهای ذکر شده در بالا و سایر غلات کامل، ماهی های چرب، مقدار زیادی میوه و سبزیجات و چربی های سالم است.
حرف آخر
کبد در متابولیسم و سم زدایی مواد نقش مهمی در بدن دارد. رژیم های غذایی حاوی قند، چربی و نمک در تجمع چربی در کبد و NAFLD نقش دارند.
برای کاهش خطر، رژیم غذایی حاوی غلات کامل، امگا 3، چربی های سالم، فیبر و مقدار زیادی آنتی اکسیدان مانند رژیم مدیترانه ای مصرف کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search