رژیم غذایی

11 غذای مغزی که خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

رژیم غذایی برای کاهش خطر بیماری آلزایمر

مغز مانند بقیه بدن پیر می شود. با افزایش سن، توانایی شما برای فکر کردن و به خاطر سپردن کاهش می یابد.

این تنها با زوال عقل تسریع می شود، که یک اصطلاح گسترده است که اختلالات حافظه مختلف را پوشش می دهد، که شایع ترین آنها بیماری آلزایمر است.
تقریباً 80٪ از بیماران مبتلا به زوال عقل با بیماری آلزایمر تشخیص داده می شوند که با زوال تدریجی توانایی های ذهنی مختلف مانند حافظه، رفتار و هماهنگی مشخص می شود.
بیماری آلزایمر می تواند برای بسیاری از مردم نگران کننده باشد. برخی ممکن است در مورد ابتلا به آن نگران باشند، برخی ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند و برخی ممکن است عزیزی را که از آن رنج می برد بشناسند یا از او مراقبت کنند.
بیماری آلزایمر یک بیماری لاعلاج است که در نهایت کشنده است. اما محققان به دنبال راه‌هایی برای به تاخیر انداختن شروع این بیماری، کنترل پیشرفت آن و مدیریت بهتر علائم آن هستند تا بیماران مبتلا به آلزایمر بتوانند زندگی طولانی‌تری و رضایت ‌بخش ‌تری داشته باشند.
چندین مطالعه نشان می دهد که انتخاب های غذایی سالم می تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد شناختی شما داشته باشد و این انحطاط مرتبط با افزایش سن را کاهش دهد. اما مداخلات تغذیه ای هنوز به اندازه سایر مداخلات وزن مانند فعال ماندن، آمادگی جسمانی، کنترل فشار خون و تمرینات شناختی پشتوانه علمی ندارند.
با این وجود، رژیم‌های غذایی مختلف به‌عنوان ابزاری برای پیشگیری و کنترل بیماری آلزایمر یا زوال شناختی مرتبط با افزایش سن به ‌شدت مورد بررسی قرار می‌ گیرند.
خوردن توت فرنگی، بلوبری و میوه آکای با فواید متعددی برای مغز ما در ارتباط است، مطالعات نشان می دهد که حافظه در کودکان 8 تا 10 ساله و تا سنین بزرگسالی بهبود یافته است.
به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در سال 2013 نشان داد که شرکت کنندگانی که مقدار بیشتری توت می خوردند، با افزایش سن، کاهش شناختی آهسته تری را تجربه کردند، تا 2.5 سال تفاوت. که نوشیدن آب بلوبری وحشی با بهبود عملکرد شناختی مرتبط است.

علائم بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر با کاهش تعداد نورون هایی که با دیگران در ارتباط هستند، بر مغز تأثیر می گذارد. این عدم ارتباط در جایی که قبلاً ارتباط وجود داشت منجر به مشکلاتی مانند از دست دادن حافظه، فراموشی تاریخ یا رویدادهای مهم، تکرار گفتارخود، گم کردن چیزها یا گم شدن در مراحل اولیه می شود.
این بیماری با علائم خفیف شروع می شود که سپس متوسط و در نهایت شدید می شود. سن اولین عامل خطر است، اما سابقه خانوادگی، گاهی اوقات ژنتیک و برخی عوامل سبک زندگی نیز خطر ابتلا به آن را افزایش می دهد.
اقلام غذایی برای مبارزه با بیماری آلزایمر
اخیرا تحقیقات و شواهدی افزایش یافته است که نشان می دهد رژیم غذایی در عوامل خطر ابتلا به این بیماری نقش دارد. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد برخی از رژیم های غذایی می توانند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهند! در اینجا برخی از مواردی هستند که کمک می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. بلوبری

بلوبری حاوی پلی فنول ها به ویژه آنتوسیانین است که ضد التهاب و آنتی اکسیدان است.
در یک مطالعه مقدماتی، مشخص شد که بلوبری زمانی که به عنوان مکمل برای افراد مسن مبتلا به مشکلات حافظه اولیه به مدت 12 هفته مصرف شود، یادگیری و یادآوری مرتبط را بهبود می بخشد. همین مطالعه همچنین اشاره کرد که آنتوسیانین ها به دفع گلوکز کمک می کنند، که ممکن است انحطاط نورون ها را کاهش دهد.
لازم به ذکر است که حجم نمونه در این پژوهش بسیار کوچک بوده و نیاز به تحقیقات گسترده تری است.

2. سبزیجات برگ سبز

تصور می شود که چندین ماده مغذی موجود در سبزی های برگ دار برای شناخت مفید هستند، از جمله ویتامین K، نوعی ویتامین E، بتا کاروتن، لوتئین، فولات و نیترات.
در یک مطالعه در مقیاس بزرگ، همه این مواد مغذی به جز بتا کاروتن به طور قابل توجهی کاهش شناختی را در افرادی که مقادیر بیشتری سبزیجات برگ‌ دار مصرف می‌ کردند، کاهش داد.

3. چای سبز

بررسی اخیر مطالعات نشان داد که مصرف چای سبز تا حدی با کاهش خطر زوال عقل در مطالعات در مقیاس کوچک مرتبط است. این اثر مفید به ترکیبات خاصی که در چای سبز یافت می شود، یعنی کافئین و اسید آمینه ای به نام L-theanine نسبت داده می شود.
یک مطالعه جداگانه بهبود حافظه و شناخت را با استفاده از این ترکیبات نشان داد.

4. دارچین

دارچین برای مدیریت دیابت نوع 2 مفید است. ارتباط بین آلزایمر و دیابت افزایش یافته است. بررسی مطالعات نشان داد که دارچین ممکن است از تقویت تاو، یکی از نشانه های بیماری آلزایمر، جلوگیری کند.

5. ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا سرشار از امگا 3 است که با حافظه و کاهش معکوس شناختی مرتبط است.
در یک مطالعه انجام شده در چین، نشان داده شد که مصرف ماهی کاهش شناختی را کاهش می دهد و بیشترین مزیت آن در بزرگسالان بالای 65 سال است. نتیجه با مصرف حداقل 1 وعده در هفته مشاهده شد.

6. زردچوبه

زردچوبه از دیرباز به عنوان یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان مورد استفاده قرار گرفته است.
در یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده در طول 12 ماه، زردچوبه به عنوان ابزاری برای جلوگیری از زوال شناختی در بزرگسالان ساکن جامعه مورد بررسی قرار گرفت.
در 6 ماهگی، کاهشی در گروه دارونما مشاهده شد، اما در گروه درمان مشاهده نشد، که نشان می ‌دهد زردچوبه و جزء فعال آن کورکومین تا حدودی در به تاخیر انداختن زوال شناختی موثر هستند.

7. روغن زیتون

بررسی اخیر انواع مختلف مطالعات از جمله مطالعات انسانی، دو کارآزمایی تصادفی ‌سازی شده را انتخاب کرد، یکی از ایتالیا که 1 سال به طول انجامید و دیگری از اسپانیا که 6.5 سال به طول انجامید. هر دو مطالعه یک رژیم غذایی مدیترانه ای غنی شده با روغن زیتون فوق بکر را با یک رژیم غذایی مدیترانه ای ساده مقایسه کردند. هر دو نشان دادند که روغن زیتون دارای یک اثر محافظت کننده عصبی است.

8. روغن نارگیل

تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط (MCTs) موجود در روغن نارگیل به عنوان منبع جایگزین گلوکز برای مغز عمل می کنند. تصور می شود که مغز کمتر قادر به تبدیل گلوکز به سوخت در بیماری آلزایمر اولیه است.
یک مطالعه آزمایشی کوچک با یک گروه کنترل نشان داد که در گروهی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای غنی ‌شده با نارگیل دریافت کرده بودند، در مقایسه با رژیم غذایی غنی‌ نشده، افزایش حافظه را نشان داد.

9. کلم بروکلی

کلم بروکلی نوع دیگری از برگ سبز تیره است که حاوی بسیاری از مواد مغذی مشابهی است که قبلاً در مورد سبزی های برگ دار ذکر شد، یعنی لوتئین، ویتامین K، فولات و نیترات.
بروکلی همچنین حاوی ویتامین C است که به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو، عامل دیگری که تصور می ‌شود با بیماری آلزایمر مرتبط است، کمک می ‌کند.

10. گردو

گردو به ویژه سرشار از اسید آلفا لینولنیک است، نوعی چربی امگا 3 که برای مهار استرس اکسیداتیو و التهاب در مغز شناخته شده است، که هر دو به زوال شناختی کمک می کنند.
در یک مطالعه 2 ساله اخیر اسپانیایی، گردو یک اثر محافظتی در به تاخیر انداختن زوال شناختی نشان داد

11. آجیل

چندین مطالعه مصرف آجیل را با خطر کمتر زوال عقل مرتبط دانسته اند. در حالی که برخی تحقیقات بهبود حافظه و یادآوری را در افرادی که عملکرد شناختی آنها طبیعی است نشان می ‌دهد، تحقیقات دیگر روی موش‌ها که در سال 2014 منتشر شد، نشان می‌دهد که گردو حتی ممکن است بتواند حافظه را در افرادی که قبلاً به بیماری آلزایمر مبتلا هستند، بهبود بخشد. با این حال، مهم است که این مطالعه بر روی انسان انجام نشده است.

چه مواد غذایی دیگری می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد؟

علاوه بر مواردی که قبلا ذکر شد، سایر مواردی که نشان داده شده است که بر بیماری آلزایمر تأثیر دارند، قهوه و کافئین به طور کلی و شکلات تلخ هستند.

چه تغییراتی در سبک زندگی باید در رابطه با این بیماری ایجاد شود؟

بیماری آلزایمر در حال حاضر قابل پیشگیری نیست. تعداد فزاینده ای از تحقیقات وجود دارد که آن را با عوامل سبک زندگی، مانند سیگار کشیدن، بیماری قلبی، دیابت، الکل و استرس مرتبط می کند.
یک مطالعه اخیر نشان داد افرادی که از این عوامل خطر اجتناب می‌ کردند و سبک زندگی سالمی داشتند تا 60 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بودند.
علاوه بر این، پیروی از یک رژیم غذایی سالم، مانند رژیم غذایی MIND، زیرمجموعه ای از رژیم غذایی مدیترانه ای که به طور خاص بر روی شناخت متمرکز است، کاهش شناختی را در افراد مبتلا به آلزایمر کاهش می دهد.
کلمه پایانی
درجه خاصی از کاهش شناختی با افزایش سن طبیعی است، اما این امر به طور قابل توجهی با بیماری آلزایمر ترکیب می شود. علائم ممکن است بسیار متفاوت باشد و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.
شناخت خوب خود یا عزیزانتان ممکن است به شما کمک کند مشکل را مشخص کنید. با بالا رفتن سن، انجام اقداماتی برای کاهش خطرات سبک زندگی و فعال ماندن ممکن است به کاهش خطر کمک کند. تحقیقات زیادی در مورد این بیماری با هدف پیشگیری یا درمان آن در حال انجام است.

در ادامه بخوانید: تاثیر فلاونول ها در بیماری آلزایمر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search