رژیم غذایی

بهترین گیاه و ادویه برای کاهش فشار خون بالا

بهترین گیاه و ادویه برای کاهش فشار خون

فشار خون بالا یکی از شایع ترین بیماری هایی است که افراد در سراسر جهان از آن رنج می برند.

فشار خون بالا زمانی اتفاق می‌افتد که خون جاری فشار طولانی‌مدتی بر دیواره‌های سرخرگ‌ها وارد کند. اگر برای مدت طولانی درمان نشود یا کنترل نشود، می ‌تواند باعث چندین عارضه دیگر از جمله حملات قلبی شود.
فشار خون با استفاده از دو عدد نوشته شده به صورت کسری اندازه گیری می شود. عددی که اول نشان می دهد فشار خون سیستولیک است که فشار وارد شده بر دیواره رگ ها را هنگام ضربان قلب اندازه گیری می کند و عدد دیگری که در مرحله دوم قرار می گیرد فشار خون دیاستولیک نامیده می شود که فشار خون را در زمانی که قلب در حالت استراحت بین ضربات قرار دارد اندازه گیری می کند.
فشار خون طبیعی ایده آل 120/80 میلی متر جیوه است.
با توجه به نظر انجمن قلب و عروق اروپا یا انجمن اروپایی فشار خون:
فشار خون سیستولیک 120-129 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک کمتر از 80 میلی متر جیوه به عنوان فشار خون بالا رفته طبقه بندی می شود.
فشار خون سیستولیک 130-139 میلی متر جیوه و یا فشار خون دیاستولیک بین 80-89 میلی متر جیوه بالا است.
فشار خون سیستولیک 140-159 میلی متر جیوه و یا فشار خون دیاستولیک حداقل 90-99 میلی متر جیوه، فشار خون بالا درجه 1 است.
فشار خون سیستولیک 160-170 میلی متر جیوه و یا فشار خون دیاستولیک 109-100 میلی متر جیوه به عنوان فشار خون درجه 2 طبقه بندی می شود.
برنامه درمان فشار خون بالا شامل داروها و اصلاح رژیم غذایی است.
علاوه بر این، چندین گیاه و ادویه به دلیل پتانسیل آنها در مدیریت فشار خون بالا در خانه در درمان های طولانی مدت شناسایی شده است.

بیشتر بدانید: مواد غذایی مناسب برای فشار خون بالا

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

گیاهان و ادویه جات برای فشار خون بالا

در اینجا برخی از مواد گیاهی که ممکن است به مدیریت فشار خون بالا کمک کنند، آورده شده است.

1. سیر

سیر در بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می گیرد و فواید زیادی برای سلامتی دارد. در بسیاری از داروهای جایگزین دارای ارزش دارویی است. ترکیبات گوگرد موجود در سیر مانند آلیسین ممکن است مسئول فواید سیر باشد.
مطالعات متعدد فواید سیر را برای کاهش فشار خون بالا با کاهش متوسط 8 تا 10 میلی‌ متر جیوه با مکمل‌های روزانه، چه به تنهایی و چه در ترکیب با سایر داروها، نشان داده‌اند.
علاوه بر این، عصاره سیر کهنه شده با نام تجاری Kyolic به عنوان پتانسیل معکوس کردن پیری شریان ها و سالم ساختن آنها شناخته شده است. این محصول همچنین در کاهش کلسترول و عادی سازی ضخامت خون موثر است.
نحوه مصرف:
مصرف کپسول سیر حاوی 400 میلی گرم سیر دو بار در روز توصیه می شود.

2. دانه کرفس

کرفس، متعلق به خانواده جعفری، منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است که فواید سلامتی زیادی به آن می دهد. علاوه بر این، منبع غنی پتاسیم است که گنجاندن آن در رژیم غذایی باعث کاهش فشار خون می شود.
فتالیدهای موجود در کرفس همچنین باعث شل شدن عضلات صاف عروق خونی و کاهش فشار خون می شود.
نحوه مصرف:
مصرف 75 میلی گرم عصاره دانه کرفس (موجود به عنوان مکمل) دو بار در روز برای کاهش فشار خون در انسان در عرض 6 هفته شناخته شده است.

3. سیاه دانه

سیاه دانه (Nigella sativa) جایگاه خود را در طب جایگزین دارد. برای چندین شرایط مفید است، با شل کردن ماهیچه های شریان ها به بهبود فشار خون بالا کمک می کند. همچنین دارای برخی عملکردهای ضد التهابی است.
در یک مطالعه، مصرف 100 تا 200 میلی گرم عصاره روغن سیاه دانه فشار خون سیستولیک را 10.6 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را تا 9.6 میلی متر جیوه در مردان مبتلا به فشار خون خفیف کاهش داد.
در یک مطالعه بالینی دیگر، 2 گرم در روز سیاه دانه فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به طور قابل توجهی کاهش داد.
نحوه مصرف:
روزانه 2 گرم از دانه را با جویدن یا به عنوان چاشنی روی غذا مصرف کنید. سیاه دانه طعم نامطلوبی ندارد و می تواند به تنهایی مصرف شود.

4. دارچین

دارچین، که از پوست درخت دارچین به دست می آید، ادویه ای است که به دلیل طعم آن در غذاهای شور و شیرین مورد علاقه است.
مکمل دارچین برای کاهش فشار خون سیستولیک 6.23 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک تا 3.93 میلی متر جیوه شناخته شده است.
نحوه مصرف:
مصرف 2 گرم دارچین به مدت حداقل 12 هفته می تواند فشار خون بالا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

5. جعفری

جعفری یک سبزی رایج است که در بسیاری از غذاهای خاورمیانه به عنوان چاشنی استفاده می شود.
در سال 2019، مطالعه ای برای ارزیابی اثربخشی جعفری به عنوان یک داروی طبیعی کاهش دهنده فشار خون انجام شد. کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک مشاهده شد. همچنین دیواره رگ های خونی را شل می کرد.
گزارش شده است که بیماران مبتلا به فشار خون بالا در ترکیه از آب جعفری برای حفظ فشار خون استفاده می کردند.
نحوه مصرف:
چای جعفری که با خیساندن یک مشت برگ جعفری در آب داغ تهیه می شود، راهی عالی برای گنجاندن جعفری در رژیم غذایی شما است.
همچنین می توانید جعفری را به عنوان چاشنی به وعده های غذایی خود اضافه کنید یا از آن برای تهیه دیپ در کنار سیر و آب لیمو استفاده کنید.

6. زنجبیل

از ریشه زنجبیل برای کاهش حالت تهوع و سوء هاضمه استفاده می شود. در بسیاری از انواع طب جایگزین استفاده می شود و در برابر فشار خون بالا نیز موثر است.
بررسی بسیاری از کارآزمایی‌ها و مطالعات نشان داد که زنجبیل به طور موثری فشار خون سیستولیک (۶.۳۶ میلی‌متر جیوه) و فشار دیاستولیک (۲.۱۲ میلی‌متر جیوه) را کاهش می‌دهد.
زنجبیل فواید خود را با مسدود کردن کانال‌های کلسیم و شل کردن رگ‌های خونی برای کاهش فشار وارد شده توسط جریان خون اعمال می‌کند.
نحوه مصرف:
مصرف 3 گرم یا کمتر زنجبیل موثر بوده است.
زنجبیل را می توان به صورت چای یا در آشپزی استفاده کرد.

7. ریحان

برگ های ریحان دو گونه اصلی دارند: ریحان شیرین و ریحان مقدس. هر دو گونه برای تأثیر آنها بر فشار خون بالا مورد مطالعه قرار گرفته اند.
یک مطالعه نشان داد که 30 میلی لیتر آب ریحان مقدس به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک را کاهش می دهد. همچنین پروفایل لیپیدی را بهبود بخشید.
مطالعه دیگری نشان داد که ریحان شیرین فشار خون را در موش‌ها کاهش می‌دهد. همچنین ماهیچه های شریان ها را شل می کند و ثابت می کند که یک آنتی اکسیدان موثر است. با این حال، برای یافتن مسیری که ریحان از طریق آن فشار خون را کاهش می دهد، به مطالعات و آزمایشات انسانی گسترده تری نیاز است.
نحوه مصرف:
عصاره ریحان به شکل قرص و کپسول به طور گسترده ای در دسترس است و می توان آن را طبق دستورالعمل دوز مصرف کرد.
چای را می توان با خیساندن 3 تا 4 برگ ریحان در یک فنجان آب داغ تهیه کرد.

8. هیبیسکوس

گل گیاه از خانواده گل خطمی بسیار قوی است و فواید دارویی متعددی دارد. به دلیل داشتن رنگ قرمز پر جنب و جوش، سرشار از آنتی اکسیدان، هیبیسکوس در کاهش فشار خون بالا کاربرد دارد.
نوشیدن چای ساخته شده از هیبیسکوس با ترشح اکسید نیتریک که مسئول انقباض رگ های خونی است، فشار خون را کاهش می دهد. سپس اکسید نیتریک از طریق ادرار فیلتر می شود.
در یک مطالعه، نوشیدن 480 میلی لیتر چای هیبیسکوس در روز، فشار خون سیستولیک را 7.43 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را تا 6.70 میلی متر جیوه کاهش داد.
نحوه مصرف:
چای هیبیسکوس تهیه شده از 2 گرم گل ترش خشک شده در یک لیوان آب داغ به مدت 3 دقیقه، ساده ترین راه برای مصرف این چای است. طعم این چای کمی ترش است بنابراین می توان برای شیرین شدن چای به آن عسل اضافه کرد.

9. بذر کاروم

دانه های کاروم یا آجواین دانه های کوچکی هستند که در آشپزی و طب جایگزین استفاده می شوند. آنها اغلب برای کاهش نفخ و سوء هاضمه توصیه می شوند.
دانه های هل به دلیل فعالیت مسدود کننده کانال کلسیم برای افراد مبتلا به فشار خون مفید هستند. مسدود کننده های کانال کلسیم داروهایی هستند که برای کنترل فشار خون بالا تجویز می شوند و با جلوگیری از ورود کلسیم به سلول های قلب و ایجاد آرامش آنها عمل می کنند.
یک مطالعه نشان داد که عصاره دانه های هلو فشار خون و ضربان قلب را در موش هایی با فشار خون طبیعی کاهش می دهد.
نحوه مصرف:
1 تا 2 قاشق چای خوری دانه های هلو را یک شب در یک فنجان آب خیس کنید و صبح روز بعد همراه با دانه ها بنوشید.
چای را می توان با جوشاندن 2 قاشق چای خوری دانه های هلو در یک فنجان آب نیز تهیه کرد. می توان آن را با مواد دیگری مانند ریحان و زنجبیل ترکیب کرد تا اثربخشی بیشتری داشته باشد.
اقدامات احتیاطی که باید در نظر گرفته شود
مطالعات زیادی برای تعیین راه هایی که این گیاهان و ادویه ها ممکن است در کاهش فشار خون مفید باشند، انجام شده است.
با این حال، کاهش فشار خون با استفاده از داروهای طبیعی به شدت به عوامل دیگری مانند سن، رژیم غذایی، درجه فشار خون، سایر شرایط بالینی مانند دیابت یا چاقی و فعالیت بدنی بستگی دارد.
بسیار توصیه می شود که فقط به این داروها اعتماد نکنید زیرا هیچ راهی برای اثرگذاری این مواد وجود ندارد. علاوه بر این، بیشتر مکمل هایی که به عنوان داروهای طبیعی به بازار عرضه می شوند، تاییدیه FDA را ندارند.
بنابراین، مشورت با پزشک قبل از هر چیز جدید در مدیریت فشار خون بسیار مهم است.
سوالات پرطرفدار

آیا می توانم فشار خون را بدون دارو کاهش دهم؟

توصیه نمی شود که برای درمان و مدیریت هر بیماری تنها به درمان های طبیعی اعتماد کنید.
اصلاحات رژیم غذایی مانند کاهش مصرف غذاهای غنی از سدیم و افزایش مصرف میوه و سبزیجات، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک و فعالیت بدنی همگی در کاهش فشار خون موثر هستند.

آیا می توانم بیشتر از دوز توصیه شده از گیاهان و ادویه جات برای افزایش اثر مصرف کنم؟

مطالعات سمیت مصرف بیش از حد داروهای طبیعی را اثبات نکرده اند. با این حال، هر چیزی در مقادیر زیاد خوب نیست. بنابراین، توصیه می شود پس از مشورت با پزشک، دوزهای توصیه شده را رعایت کنید.
کلمه پایانی
فشار خون بالا یک وضعیت سلامتی آزاردهنده است که بر فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد. اما با استفاده از داروها، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی نیز یک وضعیت قابل کنترل است.
درمان های طبیعی مانند استفاده از گیاهان و ادویه ها به عنوان مکمل دارو عمل می کنند و مدیریت فشار خون را آسان می کنند. از آنجایی که سمیت مصرف بیش از حد مورد مطالعه قرار نگرفته است، بهتر است دوزهای توصیه شده را رعایت کنید و بیش از حد توصیه شده مصرف نکنید.
در نهایت، داروهای طبیعی جایگزین دارو نیستند، زیرا برخی افراد ممکن است فشار خون شدید داشته باشند که بدون دارو قابل کنترل نیست. این تنها بخشی از یک برنامه درمانی برای مدیریت فشار خون بالا است.

در ادامه بخوانید: فشار خون بالای ناگهانی: علت، علائم و نکات پیشگیری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search