رژیم غذایی

چرا نوشابه های شیرین برای سلامتی شما بد است

نوشابه های شیرینهنگامی که بیش از حد، مصرف قند داشته باشید اثرات بدی بر روی سلامت شما دارد. با این حال، برخی منابع قندی بدتر از دیگر منابع هستند و نوشیدنی های شیرین تا حد زیادی بدترین هستند این منابع در درجه اول شامل نوشابه های شیرین، آب میوه، قهوه بسیار شیرین و دیگر منابع قند مایع است. در اینجا 13 دلیل برای جلوگیری از مصرف نوشابه ( و دیگر نوشیدنی های شیرین ) که مانند طاعون هستند بیان می شود.

 

نوشیدنی های شیرین به شدت با افزایش وزن مرتبط است

قند اضافه شده به نوشابه ها بسیار چاق کننده و قند مایع حتی بیشتر از آن چاق کننده است.
یکی از دلایل این است که مواد قندی مقادیر زیادی از قند ساده فروکتوز دارند که نمی تواند هورمون گرلین را مانند گلوکز پایین بیاورند کربوهیدرات اصلی در غذاهای نشاسته دار یافت می شود.
مطالعات همچنین نشان داده است که به نظر نمی رسد فروکتوز بتواند مراکز سیری در مغز را به همان شیوه گلوکز تحریک کند.
مغز در واقع مقدار کالری مصرفی را تنظیم می کند اگر شما بیشتر از یک غذا ( مانند سیب زمینی ) بخورید شما باید به طور خودکار از چیز های دیگر کمتر بخورید.
قند مایع به این طریق کار نمی کند زمانی که مردم آن را مصرف می کنند معمولا اضافه بر مصرف کالری کل مصرف می کنید در یک مطالعه، افرادی که بعد از رژیم غذایی نوشابه را اضافه بر غذا مصرف می کنند پس از چند سال به راحتی به چاقی گرفتار می شوند.
جای تعجب نیست، مطالعات نشان داده است که افرادی که نوشابه های قند شیرین به طور مداوم می نوشند وزن بیشتری نسبت به مردمی که نمی نوشند به دست می آورند.
در یک مطالعه در کودکان، هر وعده روزانه از نوشابه شیرین 60٪ با افزایش خطر چاقی در ارتباط بود.
حقیقت این است که نوشیدنی های شیرین از جنبه های چاق کننده ترین رژیم غذایی مدرن هستند. اگر می خواهید وزن از دست بدهید و یا از به دست آوردن آن در طول زمان جلوگیری کنید شما باید به طور جدی در حذف این نوشیدنی از زندگی خود تلاش کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مقادیر زیادی از قند در کبد به چربی تبدیل می شود

شکر از دو مولکول گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است گلوکز می تواند توسط هر سلول در بدن متابولیزه، در حالی که فروکتوز تنها می تواند توسط یک ارگان، مانند کبد متابولیزه شود. نوشیدنی های شیرین ساده ترین ( و رایج ترین ) راه برای مصرف مقادیر بیش از حد فروکتوز هستند.
هنگامی که ما از مقدار زیادی رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا، رژیم غذایی غربی پرکالری مصرف می کنیم کبد پر بار می شود و فروکتوز را به چربی تبدیل می کند.
برخی از چربی به عنوان تری گلیسیرید در خون حمل می شود در حالی که بخشی از آن در کبد باقی مانده است و با گذشت زمان، این می تواند به بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک می کند.
توجه: ساکارز و شربت ذرت با فروکتوز بالا در حدود 50٪ فروکتوز دارند که فقط می تواند توسط کبد متابولیزه شود. مقادیر بیش از حد ممکن است به بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک می کند.

شکر شدت تجمع چربی در شکم را افزایش می دهد

قند و شکر سبب افزایش ذخیره سازی بیشتر چربی در بدن می شود. فروکتوز به طور خاص، به نظر می رسد به طرز چشمگیری سبب افزایش چربی خطرناک در اطراف شکم و اندام شود. که این به عنوان چربی احشایی یا چربی شکم شناخته شده است.
در یک مطالعه 32 نفر از افراد سالم به مدت 10 هفته، از نوشیدنی های شیرین با هر فروکتوز یا گلوکز مصرف کردند. مصرف کنندگان گلوکز فقط افزایش چربی زیر پوستی، در حالی که مصرف کنندگان فروکتوز افزایش قابل توجهی در چربی مضر احشایی داشتند.
توجه: مصرف بالای فروکتوز باعث تجمع چربی احشایی، چربی خطرناک که منجر به بیماری های متابولیک می شود.

نوشابه های شیرین می تواند باعث افزایش مقاومت به انسولین، یکی از ویژگی های کلیدی سندرم متابولیک شود

هورمون انسولین، گلوکز را از جریان خون به سلول ها وارد می کند. اما زمانی که ما نوشابه های شیرین می نوشیم سلول ها در برابر اثرات انسولین مقاوم می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد لوزالمعده باید انسولین بیشتری برای حذف قند از جریان خون تولید کند به طوری که سطح انسولین در خون بالا برود. این وضعیت به عنوان مقاومت به انسولین شناخته شده است.
مقاومت به انسولین است مسلماً عامل اصلی سندرم متابولیک و سنگ پله به سمت دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی است.
قند اضافی علت شناخته شده مقاومت به انسولین و افزایش مزمن سطح انسولین در خون است.
توجه: قند اضافی می تواند سبب مقاومت به انسولین، منجر به اختلال اصلی در سندرم متابولیک می شود.

شکر در نوشیدنی های شیرین ممکن است علت بروز دیابت نوع 2 باشد

دیابت نوع 2 یک بیماری بسیار شایع است در حدود 300 میلیون نفر در سراسر جهان گرفتار آن هستند. دیابت نوع 2 توسط افزایش قند خون در زمینه مقاومت به انسولین و یا کمبود انسولین مشخص می شود. توجه به این که نوشیدنی های شیرین می تواند منجر به مقاومت به انسولین شود تعجب آور نیست که مطالعات متعدد مصرف نوشابه شیرین را به دیابت نوع 2 پیوند می دهد. در یک مطالعه اخیر به دنبال مصرف قند و دیابت در 175 کشور، در هر 150 کالری (حدود یک قوطی نوشیدنی گازدار ) در طول روز با افزایش 1.1٪ در دیابت نوع 2 در ارتباط بود. در یک چشم انداز، اگر کل جمعیت ایالات متحده یک قوطی نوشیدنی گازدار به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنند تقریبا 3.5 میلیون نفر ممکن است به دیابت مبتلا شوند.

نوشابه های شیرین مواد مغذی ضروری ندارد و فقط شکر است

بدون شک نوشابه شیرین کالری خالی است. نوشابه های شیرین شامل هیچ مواد مغذی ضروری، هیچ ویتامین، هیچ مواد معدنی، هیچ آنتی اکسیدان ها و فیبر صفر آن است. به معنای واقعی کلمه، هیچ چیز به رژیم غذایی به جز مقادیر بیش از حد شکر و کالری های غیر ضروری اضافه نمی کند.
توجه: نوشابه های شیرین دارای حداقل و هیچ مواد مغذی ضروری است و بنابراین می تواند به عنوان کالری خالی طبقه بندی شود.

برخی معتقدند که شکر می تواند علت مقاومت در برابر لپتین باشد

لپتین هورمونی است که توسط سلول های چربی بدن تولید می شود. لپتین شما را از هر دو گرسنگی و چاقی محفاظت می کند و اغلب به هورمون سیری یا هورمون گرسنگی برمی گردد لذا گمان می رود مقاومت در برابر لپتین سبب افزایش چربی در انسان شود. چند مطالعات اولیه مرتبط با مصرف قند در درجه اول فروکتوز، سبب مقاومت در برابر لپتین در موش شده است. هنگامی که این موش ها با مقادیر زیادی از فروکتوز تغذیه شدند آنها در برابر لپتین مقاوم شدند. هنگامی که آنها به یک رژیم غذایی بدون قند برگشت داده شدند مقاومت در برابر لپتین از بین رفت.
توجه: مطالعات حیوانی نشان می دهد که یک رژیم غذایی با فروکتوز بالا می تواند سبب مقاومت در برابر لپتین شود اما کاهش فروکتوز مشکل را معکوس می کند.

نوشابه های شیرین برای بسیاری از مردم اعتیاد آور است

هنگامی که قند می خورید دوپامین در مغز منتشر شده و سبب احساس لذت می شود. این است که در واقع چگونه مواد دارویی مانند کوکائین اعتیاد آور است و مردم می تواند به آنها وابسته شوند. مطالعات متعدد نشان می دهد که به طور کلی، قند و غذاهای آشغال پردازش شده می تواند اثرات مشابهی داشته باشند مطالعات در موش نشان می دهد که قند می تواند سبب اعتیاد جسمی شود.
توجه: نوشیدنی های شیرین اثرات قدرتمند بر روی سیستم پاداش مغز دارند و می تواند سبب اعتیاد کامل در افراد حساس شود.

مطالعات متعدد شکر در نوشیدنی شیرین را به خطر بیماری قلبی پیوند می دهد

مصرف شکر در ابتدا با خطر بیماری قلبی در سنین 60 و 70 سال در ارتباط بود. ثابت شده است که نوشیدنی های شیرین برخی از عوامل خطر اصلی را برای بیماری های قلبی عروقی افزایش می دهد. این عوامل خطر شامل قند خون، تری گلیسیرید خون، LDL و تعدادی دیگر است. مطالعات اخیر در انسان ارتباط قوی بین مصرف قند و خطر بیماری قلبی در مردان، زنان و نوجوانان را پیدا کرده اند. یک مطالعه روی 40000 مردان برای دو دهه نشان داد که کسانی که یک نوشیدنی شیرین در طول روز نوشیدند 20 درصد خطر داشتن یک حمله قلبی، یا در حال مرگ از یک حمله ی قلبی بالاتر داشتند در مقایسه با مردانی که به ندرت نوشیدنی شیرین مصرف می کردند.

مصرف کنندگان نوشیدنی شیرین در معرض بالاتر خطر سرطان هستند

خطر ابتلا به سرطان تمایل به دست در دست رفتن، با دیگر بیماری های مزمن مانند چاقی، دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی دارد. به همین دلیل، تعجب آور نیست که نوشیدنی شیرین غالبا با افزایش خطر سرطان همراه است. یک مطالعه در بیش از 60000 مردان و زنان نشان داد که کسانی که دو یا چند نوشیدنی شیرین در هفته نوشیدند 87 درصد بیشتر نسبت به کسانی که نوشیدنی شیرین نخوردند به سرطان پانکراس گرفتار شدند. به نظر می رسد زنان یائسه مبتلا به مصرف زیاد نوشابه های شیرین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان در لایه داخلی رحم، به نام سرطان آندومتر باشند. مصرف نوشیدنی شیرین به عود سرطان و مرگ در بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط است.
توجه: شواهدی از مطالعات مشاهده ای نشان داد که با مصرف مشروبات شیرین سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان وجود دارد.

شکر و اسید در نوشابه های شیرین یک فاجعه برای سلامت دندان هستند

این یک واقعیت شناخته شده است که نوشابه های شیرین برای دندان ها بد است. نوشابه های شیرین حاوی اسیدهای مانند اسید فسفریک و دی اکسید کربن است. این اسیدها یک محیط بسیار اسیدی در دهان ایجاد، که باعث آسیب پذیری و فروپاشی دندان می شود.
شکر به راحتی انرژی قابل هضم را برای باکتری های بد را در دهان فراهم می کند. این، ترکیب همراه با اسید به سلامت دهان و دندان در طول زمان آسیب می رساند.
توجه: اسید در نوشابه ها باعث محیط اسیدی در دهان و قند باعث تغذیه باکتری های مضر در دهان می شود این می تواند عوارض جانبی شدید در سلامت دهان و دندان داشته باشد.

مصرف کنندگان نوشابه های شیرین در معرض خطر افزایش نقرس هستند

نقرس یک بیماری است که سبب التهاب و درد در مفاصل، به خصوص انگشتان بزرگ پا می شوند. نقرس معمولا هنگامی رخ می دهد که سطوح بالای اسید اوریک در خون متبلور شوند. فروکتوز کربوهیدرات اصلی شناخته شده برای افزایش سطح اسید اوریک است. در نتیجه، بسیاری از مطالعات مشاهده ای بزرگ، ارتباط قوی بین نوشیدنی های شیرین و نقرس را پیدا کرده اند.
مطالعات طولانی مدت نشان داده است که نوشابه های شیرین به 75٪ افزایش خطر ابتلا به نقرس در زنان، و تقریبا با خطر دو برابر در مردان در ارتباط است.
توجه: به نظر می رسد زنان و مردان که غالبا نوشیدنی های شیرین می نوشند افزایش خطر ابتلا به نقرس در آنها وجود دارد.

قند و شکر با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است

تحقیقات نشان داده است که هر گونه افزایش تدریجی قند خون به شدت با افزایش خطر زوال عقل در ارتباط است. به عبارت دیگر، در قند خون بالاتر خطر زوال عقل بالاتر است و رایج ترین شکل بیماری آلزایمر است. مطالعات در جوندگان از این یافته ها حمایت و نشان می دهد که دوزهای زیادی از نوشیدنی های شیرین می تواند حافظه و قابلیت تصمیم گیری را مختل کنند

منبع اختصاصی: www.foodregime.com

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search