رژیم غذایی

دروغ های بزرگ در مورد کاهش وزن

کاهش وزنمهم نیست که شما چگونه به دنبال رژیم غذایی و یا روال تناسب اندام هستید بسیاری از افراد تلاش می کنند حداقل یک راه حل سریع ( گرسنگی یا حذف غذاها و مواد مغذی از رژیم غذایی ) برای کاهش وزن داشته باشند بزرگترین تصور غلط این است که به دنبال انجام کاری در کوتاه مدت برای نتایج بلند مدت باشیم. تعداد زیادی از توصیه های کاهش وزن بد در اینترنت وجود دارد.

بیشتر آنها هم اثبات نشده و یا به معنای واقعی کلمه موثر نیستند در اینجا  12تا از بزرگترین دروغ ها، اسطوره ها و تصورات غلط در مورد کاهش وزن آورده می شود.
1. همه کالری ها برابرند
2. از دست دادن وزن یک فرایند خطی است
3. مکمل ها می توانند در از دست دادن وزن به شما کمک کنند.
4. چاقی یک عزم جدی است نه بیولوژیکی
5. خوردن کمتر، تحرک بیشتر نصیحت خوب است
6. کربوهیدرات چربی بدن شما را می سازد
7. چربی باعث چاقی شما می شود
8. خوردن صبحانه برای از دست دادن وزن لازم است
9. فست فود همیشه چاق کننده است
10. رژیم های کاهش وزن واقعاً موثر هستند
11. افراد چاق ناسالم، افراد لاغر سالم هستند
12. مواد غذایی رژیمی می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک  کند.

1. همه کالری ها برابرند

کالری یک اندازه گیری از انرژی است. همه "کالری ها" دارای محتوای انرژی هستند.
با این حال، این به این معنا نیست که همه منابع کالری دارای اثرات مشابه در وزن باشند.
غذاهای مختلف از طریق مسیرهای متابولیکی مختلف حرکت می کنند و می تواند اثرات بسیار متفاوت در گرسنگی و هورمون های تنظیم کننده وزن بدن داشته باشند.
به عنوان مثال، یک کالری پروتئین همان یک کالری چربی یا کالری کربوهیدرات نیست.
جایگزینی کربوهیدرات و چربی با پروتئین می تواند سبب افزایش سوخت و ساز بدن، کاهش اشتها و میل به غذا شود و سبب بهینه سازی عملکرد برخی از هورمون های تنظیم وزن می شود.
همچنین، کالری غذاهای کامل ( مانند میوه ) تمایل به پر کردن و احساس سیری بیشتری از کالری غذاهای تصفیه شده ( مانند آب نبات ) دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. از دست دادن وزن یک فرایند خطی است

از دست دادن وزن معمولاً مانند آنچه که برخی از مردم فکر می کنند یک فرایند خطی نیست.
برخی روزها و هفته ها ممکن است وزن از دست بدهید در حالی که دیگران می گویند که شما کمی افزایش وزن داشته اید.
این یک دلیلی برای نگرانی نیست این طبیعی است که وزن بدن چند پوند نوسان بالا و پایین داشته باشد.
به عنوان مثال، شما ممکن است مواد غذایی بیشتری در دستگاه گوارش خود حمل کنید و یا بدن شما ممکن است آب بیش از حد معمول در خود نگه دارد.
این است که حتی در زنان تلفظ می شود که آب در طول چرخه قاعدگی می تواند مقدار بسیار کمی سبب نوسان وزن شود.
تا زمانی که روند کلی وزن رو به پایین است مهم نیست که چقدر از آن در نوسان است شما هنوز هم در دراز مدت موفقیت بیشتری در کاهش وزن خواهید داشت.

3. مکمل ها می توانند در از دست دادن وزن به شما کمک کنند.

مکمل های صنعتی گسترده برای کاهش وزن وجود دارد.
همه انواع مکمل های مختلف ادعا می کنند که اثرات چشمگیری در کاهش وزن دارند اما مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد آنها هرگز اثرات بسیار موثر ندارند.
دلیل اصلی این است که آنها می توانند برای برخی از افراد اثر دارونما داشته باشند چند مکمل است که می تواند تاثیر کمی بر کاهش وزن داشته باشد اکثر مکمل ها برای کاهش وزن کاملاً بی فایده است و بهترین آنها ممکن است به شما کمک کند تا چند پوند در بیش از چند ماه از دست بدهید.
این مقاله به بررسی 12 تا از محبوب ترین مکمل های کاهش وزن در جهان پرداخته است.

4. چاقی یک عزم جدی است نه بیولوژیکی

این کاملا غلط است که فکر کنید افزایش یا کاهش وزن همه با اراده راسخ بدست می آید و یک تصمیم به انتخاب این یا آن بگیرید.
چاقی یک اختلال بسیار پیچیده با ده ها، اگر نه صدها عوامل مؤثر مرتبط است.
متغیرهای متعدد ژنتیکی و شرایط مختلف پزشکی مانند ( کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک، افسردگی ) نشان داده شده با چاقی مرتبط است و می تواند خطر ابتلا به اضافه وزن را افزایش دهد.
بدن نیز دارای هورمون های متعدد و مسیرهای بیولوژیکی است که تصور می شود با تنظیم وزن بدن مرتبط است. این در افراد چاق تمایل به ناکارآمدی دارد و از دست دادن وزن و نگه داشتن آن را بسیار سخت تر می سازد.
به عنوان مثال، مقاوم شدن به هورمون لپتین یک علت عمده چاقی است.
قرار است که سیگنال لپتین به مغز بگویید که ذخیره چربی به اندازه کافی می باشد. زمانی که لپتین ارائه سیگنال را مدیریت نمی کند مغز فکر می کند که شما گرسنه هستند.
غذا خوردن با رفتار تحریک می شود و رفتار با فیزیولوژی و بیوشیمی هدایت می شود و این یک واقعیت غیر قابل انکار است.
البته، این بدان معنا نیست که مردم فقط باید سرنوشت ژنتیکی خود را بپذیرید. از دست دادن وزن هنوز هم ممکن است و آن برای برخی از مردم است خیلی، خیلی سخت تر است.
در انتها: چاقی یک اختلال بسیار پیچیده است. بسیاری از عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی و زیست محیطی وجود دارد که در وزن بدن اثر مهمی دارند. و فقط یک اراده جدی برای کاهش وزن کارساز نیست.

5. خوردن کمتر، تحرک بیشتر یک نصیحت خوب است

چربی بدن ذخیره ساده انرژی (کالری) است.
برای از دست دادن چربی، باید کالری بیشتری از سلول های چربی نسبت به ورود خارج شود.
به عبارت دیگر، اگر کالری مصرفی نسبت به کالری دریافتی پیشی بگیرد از دست دادن چربی رخ می دهد و این یک حقیقت است.
به همین دلیل، به نظر می رسد تنها استدلال خوردن کمتر و حرکت بیشتر سبب کاهش وزن می شود. این در هر دو طرف معادله کالری کار می کند.
با این حال، این توصیه برای کسانی که یک مشکل جدی وزن دارند واقعاً وحشتناک است. بسیاری از افرادی که از این توصیه پیروی می کنند در نهایت موفقیت نداشته اند و برای این دلایل فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی وجود دارد.
تغییرات عمده ای و پایدار در دورنما و رفتار با رژیم غذایی و ورزش برای از دست دادن وزن مورد نیاز است. توصیه کمتر غذا خوردن و تحرک بیشتر به مردم برای کاهش وزن کافی نیست.
توصیه به افراد چاق که فقط کمتر بخورید و بیشتر تحرک داشته باشید که مانند دلخوش کردن فرد افسرده یا توصیه به فرد معتاد به الکل برای کمتر نوشیدن است.
این یک دوره مسخره و بی اثر است.

6. کربوهیدرات چربی بدن شما را می سازد

رژیم های غذایی کم کربوهیدرات می تواند به از دست دادن وزن کمک کند. این یک واقعیت علمی است. در بسیاری از موارد، این حتی بدون محدود کردن آگاهانه کالری اتفاق می افتد. تا زمانی که کربوهیدرات را پایین و مصرف پروتئین را بالا نگه دارید وزن از دست می دهید.
با این حال، این به آن معنی نیست که کربوهیدرات بخودی خود علت افزایش وزن باشد. اپیدمی چاقی در حدود سال 1980 آغاز شده و انسان ها کربوهیدرات را برای یک مدت بسیار طولانی مصرف کرده اند.
حقیقت این است که، کربوهیدرات تصفیه شده ( مانند غلات تصفیه شده و شکر ) قطعاً به افزایش وزن مرتبط است اما غذاهای کامل با کربوهیدرات بالا بسیار سالم هستند.

7. چربی باعث چاقی شما می شود

بنابر این، خوردن چربی بیشتر باید ذخیره چربی شما را بیشتر سازد و این منطقی به نظر می رسد.
با این حال، معلوم می شود که همه چیز به این سادگی نیست. هیچ چیز منحصر به فردی برای چاق شدن با چربی وجود ندارد به جز آن که، اغلب در غذاهای بی ارزش با کالری متراکم وجود دارد.
تا زمانی که کالری در محدوده نرمال است چربی شما را چاق نمی کند. علاوه بر این، در مطالعات متعدد نشان داده شده است  که رژیم های غذایی سرشار از چربی ( اما در کربوهیدرات پایین ) منجر به کاهش وزن می شود.
بسیاری از چیزها در تغذیه، به طور کامل به سابقه بستگی دارد.
خوردن طولانی مقدار زیادی چربی همراه با کربوهیدرات بالا و پرکالری، رژیم غذایی مبتنی بر مواد غذایی آشغال قطعاً چربی شما را افزایش می دهد. اما آن فقط به دلیل چربی نیست.

8. خوردن صبحانه برای از دست دادن وزن لازم است

مطالعات نشان می دهد کسانی که خیلی زیاد صبحانه می خورند تمایل به افزایش وزن بیش از صبحانه خواران معمولی دارند.
با این حال، این احتمالاً دلیل  خوبی است که افرادی که صبحانه می خورند، به طور متوسط، بیشتر احتمال دارد که دیگر عادات زندگی سالم را داشته باشند.
این اخیراً در یک مطالعه کنترل شده، مورد آزمایش قرار گرفته است. این پژوهش در یک مطالعه روی 309 مرد و زن که به آنها توصیه به خوردن و یا نخوردن صبحانه شده بود. انجام گرفت.
آنها هیچ اثری پس از یک دوره مطالعه 4 ماهه روی وزن پیدا نکردند. این مهم نیست که مردم صبحانه می خورند و یا نمی خوردند زیرا هیچ اثری روی وزن آنها نداشت.
این نیز یک افسانه است که خوردن صبحانه سبب افزایش سوخت و ساز بدن و یا اینکه خوردن وعده های غذایی متعدد و کوچکتر سبب سوزاندن کالری بیشتری در طول روز می شود.
خوردن در زمانی که شما گرسنه هستید از خوردن در زمان سیری جلوگیری می کند. اگر می خواهید صبحانه بخورید اما انتظار نداشته باشید که یک اثر عمده ای بر روی  وزن شما داشته باشد.

9. فست فود همیشه چاق کننده است

همه " فست فودها " بد نیستند.
به دلیل افزایش آگاهی بهداشتی در جهان، بسیاری از زنجیره های غذایی فست فودها شروع به ارائه گزینه های سالم کرده اند.
حتی کل زنجیره های غذایی آنها به زنجیره های محبوب تبدیل شده اند که به طور انحصاری تمرکز به خدمت بر ارائه غذاهای سالم دارند مانند (Chipotle)
ممکن است چیزهای نسبتاً سالم را در بسیاری از رستوران ها بدست آورید
حتی ارزان ترین رستوران های فست فود اغلب چیزی سالم (حداقل کمتر ناسالم) دارند و یا مثلاً یک سالاد مرغ ارائه می دهند.
این غذاها ممکن است از خواسته های خوردندگان سخت غذاهای ارگانیک نباشد اما این گزینه ها هنوز هم اگر شما زمان و انرژی برای طبخ یک وعده غذایی سالم ندارید یک انتخاب مناسب و معقول است.

10. رژیم های کاهش وزن واقعاً موثر هستند

ارائه دهندگان رژیم های کاهش وزن می خواهند که شما باور کنید که این "رژیم ها" موثر هستند.
با این حال، مطالعات نشان می دهد که رژیم های غذایی تقریباً هرگز نسخه های بلند مدت نیستند 85 درصد از مردم در نهایت ظرف مدت یک سال به وزن اولیه برگشت می کنند.
علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که افرادی که روی رژیم غذایی می روند در واقع به احتمال زیاد در آینده افزایش وزن پیدا می کند.
در واقع، رژیم غذایی یک پیش بینی سازگار از افزایش وزن در آینده است - نه از دست دادن وزن.
در حقیقت شما احتمالاً نباید طرز فکر خود را فقط بر رژیم غذایی از دست دادن وزن قرار دهید در عوض باید، هدف شما تغییر شیوه زندگی و تبدیل شدن به یک فرد سالمتر، شادتر و تناسب اندام باشد.
اگر شما موفق به افزایش سطح فعالیت های خود، خوردن غذای سالم و خواب بهتر شوید پس شما باید به عنوان یک عارضه جانبی طبیعی، وزن از دست بدهید رفتن به یک رژیم غذایی و گرسنه ماندن شما احتمالاً در بلند مدت کارایی ندارد.

11. افراد چاق ناسالم و افراد لاغر سالم هستند

این یک حقیقت است که چاقی با افزایش خطر ابتلا به چند بیماریهای مزمن همراه است.
این شامل دیابت نوع 2، بیماری های قلبی، افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و غیره است.
با این حال، هنوز هم بسیاری از مردم چاق سوخت و ساز سالم دارند و در تعداد زیادی از افراد لاغر همان بیماری های مزمن وجود دارد.
به نظر می رسد توجه به جایی که چربی را می سازد مهم باشد. اگر شما یک مقدار زیادی چربی در ناحیه شکم، اطراف اندامها دارید این نوع از چربی با شدت بسیار بیشتری با بیماری های متابولیک در ارتباط است.
چربی که در زیر پوست (چربی زیر پوستی) ساخته می شود بیشتر یک مشکل زیبایی است.

12. مواد غذایی رژیمی می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک  کند.

بسیاری از مواد غذایی آشغال به عنوان غذای سالم به بازار عرضه شده است.
مثالها عبارتند از غذاهای کم چرب، غذاهای بدون چربی، غذاهای فاقد گلوتن فراوری شده و نوشیدنی ها با قند پنهان بالا می باشد.
با این حال، شما واقعاً نمی توانید به این غذاها اعتماد کنید برچسب ها و ادعاهای سلامت معمولاً فریب دهنده هستند.
برخی از بازاریابان مواد غذایی آشغال، واقعاً غیر اخلاقی عمل می کنند آنها دروغ می گویند تا شما مواد غذایی فوق العاده مضر را خرید کنید مواد غذایی آشغال برای شما و فرزندانتان چاق کننده هستند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search