پزشکی

خارش غیر قابل کنترل: علل و درمان

علل خارش چوستخارش غیرقابل کنترل می تواند واقعاً خسته کننده باشد داروهای خانگی مانند کمپرس سرد می تواند کمک کند اما اگر آن با داروهای خانگی بهتر نمی شود به دکتر مراجعه کنید.

آیا شما از خارش بیش از حد رنج می برید؟ شما ممکن است تجربه خارش پوست را داشته باشید که خارش نیز نامیده می شود و اغلب می تواند خیلی بد باشد که شما یک اصرار ثابت برای خاراندن دارید شرایط متعدد زمینه ای می تواند سبب خارش قریب به اتفاق شود آنها از بثورات پوستی، درماتیت، واکنش های آلرژیک و حتی بیماری های داخلی می باشد اگر شما نمی توانید خارش را کاهش دهید مهم است که با دکتر برای تشخیص علت و توصیه درمان تماس بگیرید.

علت خارش غیر قابل کنترل پشت چیست؟

احساس خارش را می توان در یک نقطه خاص و یا تمام بالای بدن تجربه کرد بسیاری از علل احتمالی وجود دارد اگر چه نادر است دیابت یا بیماری کلیوی می تواند سبب خارش شود اما پوست خشک نیز می تواند باعث خارش شود دلایل مختلف خارش عبارتند از:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. استرس

استرس سبب شعله ور شدن چند واکنش، از جمله خارش پوست می شود این باعث می شود پوست شما واکنش پذیرتر و مستعد ابتلا به مسائل التهابی شود استرس می تواند شما را بیشتر مستعد ابتلا به آکنه، اگزما، کهیر و پسوریازیس نماید هنگامی که شما شروع به نگرانی بیش از حد در مورد ظاهر پوست خود هستید شما می توانید یک ارتباط بین استرس و خارش ایجاد کنید همچنین، مطالعات نشان می دهد که استرس هورمون هایی را آزاد می کند که روی انتهای عصب تاثیر می گذارد و باعث التهاب پوست می شود.

2. بیماری و شرایط پوست

چند شرایط پوست و بیماریهایی که باعث خارش غیرقابل کنترل می شود عبارتند از:.
شرایط پوست
اگزما: یک اختلال است که سبب خارش پوست و راش های فلس دار است.
پسوریازیس: یک بیماری خود ایمنی است که به عنوان پلاک باعث تحریک و قرمزی پوست می شود.
درماتیت: التهاب پوست به طور کلی.
درماتوگرافیسم: بثورات خارش دار، قرمز و بزرگ که با فشار روی پوست رخ می دهد.
بیماری ها و اختلالات
شپش ها
سرخک
آبله مرغان
کرمک
کنه ها
مبارزه با ساس
گال
بثورات قارچی

3. محرک ها

محرک ها می توانند سبب خارش پوست شوند زیرا آنها موادی هستند که از طریق تماس باعث ایجاد یک واکنش نامطلوب می شوند گاهی اوقات می توان یک واکنش به رنگ یا عطر باشد بار دیگر، می توان آن را یک واکنش شیمیایی از گیاهان سمی مانند بلوط سمی و یا پیچک باشد آلرژی غذایی و همچنین نیش پشه محرک پوست هستند.

4. بیماری های داخلی

هنگامی که پوست شما طبیعی به نظر می رسد ولی بسیار خارش دار است شما ممکن است در رنج یک بیماری داخلی باشید علل احتمالی عبارتند از:
سرطان خون
بیماری کبد
نارسایی کلیه
کم خونی
لنفوم
بیماری تیرویید

5. اختلالات سیستم عصبی

اختلالات چندی که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد تعدادی از این شرایط می تواند سبب خارش غیرقابل کنترل شود آنها عبارتند از:
زونا
دیابت
مولتیپل اسکلروزیس
نوروپاتی

6. داروها

اگر شما از خارش پوست رنج می برید ممکن است که از یک دارو که مصرف می کنید و یا به تازگی ترک کرده اید ایجاد شود داروهای متداول باعث سوزش پوست عبارتند از:
آنتی بیوتیک ها، به خصوص مبتنی بر سولفا
مسکن مواد مخدر
ضد قارچ
داروهای ضد تشنج

7. بارداری

اگر باردار هستید شما ممکن است خارش شدید بر دست ها، ران، سینه و معده را تجربه کنید این می تواند با کشش پوست و یا شرایط پوست خشک ایجاد شود اگر شما از یک اختلال پوستی موجود مانند پسوریازیس یا اگزما رنج می برید ممکن است بدتر شوید.

8. آفتاب سوختگی

اگر شما در مقابل نور خورشید بیش از حد طولانی بمانید خطر ابتلا به آفتاب سوختگی در شما افزایش می یابد چندین علائم آفتاب سوختگی، از جمله خارش غیرقابل کنترل است دیگر علایم شامل:
پوست قرمز، دردناک
لایه برداری پوست
تاول و تورم
گرما با لمس پوست
تب
سردرد
بهترین راه برای جلوگیری از سوختن پوست استفاده از یک کرم ضد آفتاب موقع بیرون رفتن از خانه می باشد از یک  کرم ضد آفتاب  SPF 30 یا بالاتر حتی در شرایط ابری استفاده کنید به خاطر داشته باشید که شما به احتمال زیاد از آفتاب سوختگی بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر رنج می برید.

9. پوست خشک

اغلب، خارش پوست می تواند با چیزی ساده همانند پوست خشک ایجاد می شود هنگامی که شما یک راش یا سایر تغییرات پوستی ندارید احتمالا مقصر خشکی پوست است دلایل متداول برای پوست های خشک، نیز xerosis نامیده می شود، حمام یا دوش بیش از حد، پیری پوست و استفاده مداوم از حرارت مرکزی و یا تهویه مطبوع می تواند سبب پوست خشک شود.

چه زمانی به دنبال راهنمای پزشکی باشید

شما باید با دکتر خود برای ارزیابی تماس بگیرید اگر شما تجربه موارد زیر را داشته باشید
خارش پوست شدید باشد.
شما علائم دیگر دارید حتی اگر آنها نامربوط به نظر برسد.
علت را نتوان شناسایی کرد.
دیدن دکتر مهم است اگر شما نمی توانیدعلت خارش غیرقابل کنترل خود را با دقت مشخص کنید زیرا ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد که می تواند با درمان مناسب رفع شود.
هنگامی که شما با دکتر ملاقات می کنید یک معاینه فیزیکی انجام داده و در مورد وضعیت شما سوال می کند سوالات عبارتند از:
آیا خارش شما می رود و سپس دوباره بر می گردد؟
آیا شما از آلرژی رنج می برید؟
چه مدت است که مبتلا به خارش پوست هستید؟
آیا شده است که شما در معرض ماده ای قرار گیرید که سبب سوزش پوست می شود؟
چه داروهایی شما در حال حاضر و یا به تازگی مصرف می کنید؟
خارش اغلب از کجا است ؟
دکتر شما ممکن است دیگر تست های تشخیصی در صورت نیاز سفارش دهد آزمون احتمالی عبارتند از:
تست پوستی: تشخیص آلرژی
آزمایش خون: کشف بیماریهای زمینه ای
عفونت های پوستی: بیوپسی
عملکرد تیروئید: تعیین مسائل تیروئید
هنگامی که یک تصمیم گرفته می شود دکتر شما بهترین درمان را خواهد شناخت اگر یک بیماری زمینه ای است خارش بدن شما ممکن است تا زمانی که بیماری حل نشود از بین نرود اگر آن کمتر جدی است ممکن است یک نسخه کرم موضعی یا لوسیون برای مراقبت از این مسئله کافی باشد.

درمان خانگی یا مراقبت از خود

در صورت توانایی، علت خارش خود را شناسایی کرده و از آن دور بمانید این می تواند شامل حمام کردن بیش از حد، عطر، حرارت بیش از حد بالا و یا تهویه هوا، مواد شوینده یا صابون، محصولات پاک کننده، پارچه خشن مانند پشم و یا دیگر محرک های پوست باشد.
از کرم بسیار موثر مرطوب کننده پوست استفاده نمایید مارک های با کیفیت شامل EUCERIN و Cetaphi می باشد.
ژل یا کرم های موجود برای کمک به پوست تحریک شده حاوی 1 درصد منتول یا لوسیون کالامین است.
محلولهای ضد خارش و یا کرم می تواند به تسکین خارش غیرقابل کنترل کمک کند هیدروکورتیزون، لوسیون که شامل کپسایسین و یا بی حس کننده موضعی باشد می تواند تسکین دهد.
نخارانید. آن تنها آن را بدتر خواهد کرد اگر این واقعاً بد است در هنگام خواب دستکش بپوشید ناخن های خود را کوتاه نگه دارید و منطقه تحریک شده را پوشش دهید.
کمپرس سرد و مرطوب و می تواند خارش را تسکین و از میل به ابتدا جلوگیری کند شما می توانید پوست تحریک شده خود را با یک پانسمان مرطوب پوشش دهید اگر آن کمک می کند.
دوش یا حمام آب گرم بگیرید نه داغ. گاهی با اضافه کردن بلغور جو دوسر یا جوش شیرین به یک حمام گرم و غوطه ور شدن در آن تا 20 دقیقه می تواند خارش پوست را کاهش دهد برخی از افراد توصیه به دوش آب گرم برای شرایط خاصی دارند اما نتایج متفاوت باشد پس از حمام کردن، از یک کرم مرطوب کننده یا لوسیون استفاده نمایید.
سطح استرس را پایین نگه دارید. اگر نیاز است به دنبال درمان یا مشاوره برای کاهش استرس خود باشید شما همچنین می توانید یوگا و یا مدیتیشن را امتحان کنید.
از داروهای بدون نسخه برای آلرژی استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید چندین چیز می تواند شما را کسل کنند مانند بنادریل، اما آنها می توانند به جلوگیری از خاراندن در شب کمک کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search