پزشکی

خارش بدن - علت، تشخیص و درمان آن

علت و درمان خارش بدن

خارش ناشی از احساس ناخوشایندی است که موجب نیاز به خراشیدن می شود اغلب مردم خارش دارند. خارش ممکن است به یک ناحیه خاصی از بدن منتقل شود یا می تواند کلی باشد. هنگامی که یک بثورات همراه با خارش وجود دارد، علت اغلب به راحتی قابل تشخیص و درمان است. با این حال، سخت ترین موارد خارش، کسانی هستند که بدون بثورات هستند.

خارش پوست، احساس تحریک کننده و سوزش در بدن است که نیاز به خراش دادن پوست برای از بین بردن این احساس می شود. هر کسی می تواند خارش پوست داشته باشد اما برخی از افراد مبتلا به ( آلرژی فصلی، تب یونجه، آسم و اگزما، دیابت، HIV یا AIDS و انواع سرطان )، زنان باردار و سالمندان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند. خارش یک مشکل است که هر کس ممکن است تجربه کند و می تواند موضعی ( محدود به یک ناحیه از بدن ( و یا عمومی ( در تمام بدن ) باشد گاهی اوقات، خارش ممکن است در شب بدتر شود .درمان خارش عمومی اغلب دشوار است خارش همچنین می تواند بدون ضایعات پوستی یا با ضایعات ( برآمدگی، تاول، بثورات جلدی یا ناهنجاری های پوستی ) رخ دهد .خارشی که همراه با یک اختلال پوستی، قابل مشاهده باشد باید توسط یک پزشک بررسی و در برخی موارد، توسط متخصص پوست برای تشخیص تخصصی ( اگزما، گال و غیره ) بررسی شود. علل خارش ممکن ناشی از بیماری های داخلی مانند ( بیماری کلیه یا کبد، بثورات پوستی، آلرژی و درماتیت ) باشد. اگر علت خارش مشخص نیست. مراجعه به پزشک مهم است دکتر می تواند علت زمینه ای را پیدا و نسبت به درمان، برای تسکین خارش اقدام کند. داروهای خانگی مانند کرمهای مرطوب کننده برای تسکین خارش کار خوبی است.

بیولوژی خارش

خارش زمانی رخ می دهد که فیبر های عصبی در پوست از طریق اعصاب، پیامی به مغز می فرستند. خارش و درد احساساتی نزدیک به هم هستند در همان اعصاب هر دو سیگنال را به مغز می فرستند.
خارش ناشی از واکنش موضعی در پوست (زخم موضعی) یا یک بیماری سیستمیک است که موجب خارش گسترده (خارش عمومی) می شود. در بعضی موارد، علت ممکن است روانشناختی یا ناشناخته باشد (ایدیوپاتیک).
به علاوه هر کدام باعث خارش در وهله اول می شود خراشیدن اغلب منجر به خارش بیشتر می شود. این به عنوان چرخه خراش- خارش و در درمان خارش بدون توجه به علت اصلی مهم می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل خارش بدن چیست؟

خارش را می تواند در تمام بدن یا محدود به یک نقطه با علل احتمالی متعدد و متنوع رخ دهد خارش ممکن است در اثر مشکل بسیار جدی مانند ( نارسایی کلیه یا دیابت ) و یا می تواند در اثر چیزی با شدت کمتر از قبیل پوست خشک و یا نیش حشرات باشد.
درماتیت - التهاب پوست
اگزما - یک اختلال پوستی مزمن با خارش و بثورات پوسته دار
پسوریازیس - یک بیماری خود ایمنی است که باعث قرمزی پوست و تحریک
درماتوگرافیسم - برجستگی، قرمزی، بثورات خارش دار در فشار بر روی پوست
عفونت ها - عفونت های ( آبله مرغان، سرخک، شپش ها، کرمک و گال ) نیز باعث خارش می شوند.
عفونت های دستگاه تناسلی مانند بیماری های مقاربتی( STDs ) سبب خارش می شوند.
مواد تحریک کننده پوست - موادی که باعث تحریک پوست و خارش آن می شود شایع است گیاهان مانند پیچک سمی و بلوط و حشرات مانند پشه موادی تولید می کنند که باعث خارش می شوند بعضی از مردم در تماس با پشم، عطر، صابون، رنگ و مواد شیمیایی خارش پیدا میکند حساسیت های غذایی نیز می تواند سبب خارش شود.
اختلالات داخلی - بیماری های داخلی مانند ( ناخوشی کبد و وقفه در جریان صفرا (کلستاز) ، کم خونی، سرطان خون، بیماری تیروئید، لنفوم و نارسایی کلیه ) باعث خارش می شود.
اختلالات سیستم عصبی - بیماری های اختلالات سیستم عصبی شامل ( دیابت، مولتیپل اسکلروزیس، زونا، pinched nerves ) می تواند باعث خارش شوند.
داروها - داروهای ( ضد قارچ، آنتی بیوتیک ها ومسکن مخدر ) اغلب باعث خارش گسترده می شود.
بارداری - برخی از زنان هنگامی که باردار هستند خارش را تجربه می کنند. این حالت معمولا ( در سینه، بازوها، شکم و یا ران ) رخ می دهد.

علل خارش موضعی

هنگامی که خارش تنها در یک قسمت از بدن اتفاق می افتد معمولا توسط یک مشکل در پوست ایجاد می شود. ناحیه خاصی از بدن که ممکن است خارش باشد ممکن است علت خارش باشد. علل خارش موضعی در قسمتی از بدن عبارتند از:
تمام بدن: درماتیت آتوپیک، درماتیت تماس، پسوریازیس
پوست سر: پسوریازیس، شپش سر، درماتیت سبورئیک
پلک ها: ملتحمه آلرژیک، درماتیت آلرژیک
بینی: رینیت آلرژیک (تب یونجه)
گوش: otitis externa (گوش شناگر).
تنه: پسوریازیس، درماتیت آتوپیک، فولیکولیت، کمر درد
بازوها: پسوریازیس، درماتیت آتوپیک، پروریتیس براکیورادیالس
پاها: درماتیت آتوپیک پشت زانو، بثورات پروریتیک زانو، گزروزیس (پوست خشک)، درماتیت هرپتیفرم
دستها و پاها: درماتیت تماس، درماتیت آتوپیک، pompholyx، کرم حلقوی، گال
کشاله ران یا زیر بغل: تینا کروریس (خارش سوارکار ماهر)، عفونت های مخمر
مقعد: pruritus ani، کرمک، هموروئیدها

علل خارش عمومی

در حالی که خارش عمومی ممکن است به علت بیماری های پوستی ایجاد شود بیماری سیستمیک در حدود 50 درصد موارد مجرمان هستند. برخی از شرایط و علل خارش عمومی، به ویژه هنگامی که بثورات وجود ندارد عبارتند از:
آلرژی (از جمله آنافیلاکسی و درماتیت سیستمیک)
داروها (از جمله آلرژی های ناشی از دارو یا تخریب میلین)
بیماری کبد (معمولا مراحل آخر)
کمبود آهن
خارش نوروپاتیک (ناشی از نوروپاتی فشاری یا دژنراسیون)
بیماری تیروئید (هر دو هیپرتیروئیدی و هیپوتیروئیدیسم)
بیماری کلیوی (به ویژه در طی دیالیز)
سرطان (از جمله لوسمی و لنفوم)
عفونت انگلی
اچ آی وی (معمولاً بعد از عفونت)
بارداری
اگر خارش ژنتیک را با یا بثورات ایجاد می کنید، پزشک شما می خواهد تاریخ دقیق و معاینه فیزیکی را انجام دهد.
آزمایشات برای خارش عمومی ممکن است شامل شمارش کامل خون، آزمایشهای عملکرد کلیه، آزمایشهای عملکرد کبدی، آزمایش عملکرد تيروئيد، کشت مدفوع و تست HIV باشد.

تشخیص علت خارش بدن

اگر شما علت خارش را نمی دانید و یا اگر شدید باشد باید به دکتر خود مراجعه کنید. ممکن است تست های تشخیصی خاصی برای تعیین علت خارش مورد نیاز باشد بعضی از علل شایع مانند پوست خشک یا آفتاب سوختگی آشکار است در حالی که مواردی مانند بیماری های مزمن سیستمیک ممکن است به آزمایش خون یا تصویربرداری نیاز باشد اگر یک بیماری پوستی مسئول خارش است، گاهی اوقات خراش دادن و یا بیوپسی برای شناسایی وضعیت ممکن است انجام شود.
آزمایش خون - شمارش کامل خون می تواند کمبود آهن را مشخص کند.
تست های شیمی خون - این آزمون برای تعیین مشکلات کبد یا اختلال کلیوی استفاده می شود.
آزمون عملکرد تیروئید - اختلالات تیروئید مانند پرکاری تیروئید که ممکن است باعث خارش شود را مشخص می کند.  
رادیولوژی سینه - نشانه های بیماری زمینه ای همراه با خارش پوست، مانند بزرگی غدد لنفاوی را مشخص می کند.
دکتر شما ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد و چند سوال از شما در مورد نشانه ها بپرسد مانند:
چه مدت است که شما خارش دارید؟
 آیا خارش می آید و می روند؟
آیا شما در تماس با ماده تحریک کننده بوده اید؟
آیا شما آلرژی دارید؟
آیا خارش شدید است؟
از چه داروهایی استفاده می کنید؟
اگر دکتر نتواند علت خارش را با سوالات از شما و معاینه فیزیکی تشخیص دهد یک آزمایش خون ممکن است بیماری زمینه را نشان دهد. آزمون های عملکرد تیروئید می تواند مسائل مربوط به تیروئید را مشخص کند ممکن است نیاز به انجام آزمایش پوست برای تعیین واکنشهای آلرژیک داشته باشید خراش دادن و یا نمونه برداری از پوست و مشاهده در زیر میکروسکوپ برای تعیین عفونت انجام می شود.
هنگامی که پزشک علت خارش را مشخص کند درمان را شروع می کند.

درمان و مراقبت از خارش در خانه

بهترین درمان برای خارش، این است که علت اصلی خارش را پیدا کنید آیا علت بیماری پوستی یا یک بیماری سیستمیک است. سپس درمان را شروع کنید.
تا زمانی که مشکل اصلی اصلاح شود ممکن است درمان برای کنترل خارش و کاهش چرخه خراش -خارش مورد نیاز باشد. درمان های غیر اختصاصی برای خارش عبارتند از کرم های استروئیدی موضعی، آنتی هیستامین های خوراکی و مراقبت خوب از پوست است.

حمام سرد - حمام سرد با بلغور جو دوسر و یا جوش شیرین بگیرید. از بسته های یخ، یا نوع تجاری در دسترس و یا تکه های یخ در کیسه های پلاستیکی استفاده می شود.
آب داغ ( در حمام ) به طور موقت احساس خوبی می دهد اما می تواند سبب بدتر شدن خارش شود بنابراین، استفاده از آب گرم توصیه نمی شود.
آب خنک - شیر آب را بر روی منطقه آسیب بگیرید یا یک لیف حمام سرد تمیز بر روی پوست قرار دهید.
از صابون، مواد شوینده و مواد دیگری که حاوی عطر و رنگ هستند دور بمانید.
با استفاده از یک مرطوب کننده خوب، پوست را هیدراته نگه دارید.
از خاراندن اجتناب کنید زیرا می تواند خارش را بدتر کند.
کرم ضد خارش و لوسیون های حاوی کافور، منتول، فنل، پراموکسین (Caladryl, Tronolane)، بنزوکائین می توانند سبب تسکین خارش شوند.
کرم های کورتیکواستروئید ی کاربردی موضعی دارد و ممکن است خارش را کنترل کند.
مهار کننده کلسینورین - برخی داروها، مانند تاکرولیموس (Protopic) و پیمکرولیموس (Elidel) را می توان در برخی موارد به جای استفاده از کرم های کورتیکواستروئیدی استفاده کرد بخصوص اگر ناحیه خارش دار بزرگ نباشد.
آنتی هیستامین خوراکی - پزشک ممکن است داروهای ضد آلرژی را برای کاهش خارش توصیه کند گروهی از داروها  که سبب خواب آلودگی نمی شود مانند ستیریزین (Zyrtec) و لوراتادین (claritin)می باشد و داروهایی که سبب خواب آلودگی می شوند مانند دیفن هیدرامین (بنادریل) که در شب سودمند هستند.
داروهای ضد افسردگی - بازجذب انتخابی مهارکننده های سروتونین مانند فلوکستین (Prozac) و سرترالین  (ZOLOFT) که ممکن است به کاهش انواع خارش پوست کمک کند.
درمان بیماری های زمینه ای - اگر یک بیماری داخلی وجود داشته باشد مانند بیماری کلیه، کمبود آهن یا یک مشکل تیروئید باشد.  درمان این بیماریها اغلب خارش را تسکین می دهد.

نکاتی برای مقابله با خارش

حمام کردن باید به دوش های کوتاه و سرد محدود شود.
فقط صابون را به کشاله ران، زیر بغل، ناحیه مقعد، زیر سینه ها و مناطق پوست چرب اعمال کنید.
بلافاصله پس از حمام کرم مرطوب کننده خفیف را اعمال کنید.
رطوبت خانه خود را به حداقل 40 درصد، به خصوص در طول ماه های خشک و سرد برسانید.
از تماس با پشم، فایبرگلاس، مواد پاک کننده یا سایر تحریکات موضعی اجتناب کنید.
پوست را نخارانید.
اگر نشانه های خارش شدید یا ماندگار به خصوص خارش عمومی دارید به پزشک خود برای ارزیابی و درمان مناسب مراجعه کنید.

خارش قابل پیشگیری است؟

استفاده دقیق از کرم های ضد آفتاب می تواند از خارش همراه با آفتاب سوختگی جلوگیری می کند. هیدراته نگه داشتن پوست به خوبی و با استفاده از مرطوب کننده ها می تواند از خارش در ارتباط با خشکی پوست جلوگیری کند. همچنین اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی، انواع ساس و کنه و یا نیش حشرات موثر است.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (128)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. منا

سلام من دچار مریضی پوستی شدم روی زانوم مثل گچ شده لطفا راهنماییم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    منا

با سلام
برای تشخیص به متخصص پوست مراجعه نمایید ولی اگر این سفیدی همراه با فلس باشد احتمال پسوریازیس مطرح است و نیاز به درمان می باشد.

  پیوست ها
 


با سلام و درود فراوان و خسته نباشید به شما ....... جناب دکتر من یه سوالی داشتم . کل بدنم خارش میده ابن یک ماهی هست که به حساسیت پوستی دست پیدا کردم به نظر شما بعضی از موقع ها خارش رفع میشه و وقتی که چیزی میخورم مخصوصا شب دوباره کل بدنم خارش...

با سلام و درود فراوان و خسته نباشید به شما ....... جناب دکتر من یه سوالی داشتم . کل بدنم خارش میده ابن یک ماهی هست که به حساسیت پوستی دست پیدا کردم به نظر شما بعضی از موقع ها خارش رفع میشه و وقتی که چیزی میخورم مخصوصا شب دوباره کل بدنم خارش میده . نظر شما راجب به این مسعله و داروی و علاج آن چیست . با تشکر فراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 


با سلام
ممکن است غذای جدیدی به لیست غذایی خود اضافه کرده اید و بدن شما به این غذا یا ماده افزودنی حساس است لذا بررسی نمایید و علت را پیدا کنید و در صورت عدم رفع مشکل به متخصص آلرژی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. رسول

باسلام وخدا قوت خیلی ممنون وسپاس گذارم خداوند رحمن اجر زحمات شمارو میده

  پیوست ها
 

 1. حمید

جناب آقای دکتر فتحی

باسلام و تشکر از مطالب ارزشمند شما،
مدتی است که خارش پشت خصوصا نواحی کتف و بخش میانی که دسترس نیز آزار می دهد. هیچگونه آثاری نیز بر روس پوست مانند جوش یا سرخی مشاهده نمی شود. محدود به زمان خاصی نیز نبوده و حتی پس از استحمام و...

جناب آقای دکتر فتحی

باسلام و تشکر از مطالب ارزشمند شما،
مدتی است که خارش پشت خصوصا نواحی کتف و بخش میانی که دسترس نیز آزار می دهد. هیچگونه آثاری نیز بر روس پوست مانند جوش یا سرخی مشاهده نمی شود. محدود به زمان خاصی نیز نبوده و حتی پس از استحمام و تمیزی نیز خارش وجود دارد.
البته اینجانب دارای کم خونی مینور بوده و داروی خاصی نیز استفاده نمی کنم.
سن من 43 سال می باشد. و تعرق بدن خصوصا هنگام فعالیت نیز نسبتا زیاد می باشد.
باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حمید

با سلام
با سلام
یک سری ازمایش برای نداشتن چربی بالا و بیماری های کبدی انجام دهید و در صورت داشتن مشکل درمان کنید خشکی پوشت شما احتمالا در اثر مواد شوینده است زیرا انها پوشت شما را خشک می کنند لذا بعد از حمام از لوسیون مرطوب کننده بدن استفاده نمایید.

  پیوست ها
 

 1. فرزالی

من بدنم مثل پشه زدگی شده و خارش داره دلیل ان چیه

  پیوست ها
 

 1. محمود

سلام اقای دکتر خسته نباشید تقریبان 30ساله ازناحیه دست وپاخارش شدیدی دارم هرموقع فصل سال خیلی دکتررفتم ولی تااین موقع چاره ای نشده موقع خارش دانه دانه شده آب زرد رنگ میاد بعدا آن ناحیه خشگ شده وپوست آن تقریبا گلفت میشود داروی کلوبتازول آمپول...

سلام اقای دکتر خسته نباشید تقریبان 30ساله ازناحیه دست وپاخارش شدیدی دارم هرموقع فصل سال خیلی دکتررفتم ولی تااین موقع چاره ای نشده موقع خارش دانه دانه شده آب زرد رنگ میاد بعدا آن ناحیه خشگ شده وپوست آن تقریبا گلفت میشود داروی کلوبتازول آمپول بتامتازن ان وغیره.....لطفاچاره ای داره متشکرم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. طه تناسان

باعرض سلام وخسته نباشید مادرم مدتیه تمام بدنش خارش شدید داره باخارش زیادورم می کنه به بعضی از داروها هم حساسیت داره دلیلش هم نمی دونه چیه رفت دکتر قرص خارش بهش داده ولی اصلا خوب نشده به نظر شما دلیلش چی می تونه باشه ودرمانش چیه؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    طه تناسان

با سلام
بیماری مادر شما الرژی است شما باید علت را پیدا کنید در فصل بهار گرده های گیاهان عامل ان است گاهی عامل الرژی یک نوع غذای جدیدی است که استفاده می شود لذا توصیه می شود مادرتان از لباس های نخی استفاده نماید گل و گیاهان حساسیت زا را از خانه...

با سلام
بیماری مادر شما الرژی است شما باید علت را پیدا کنید در فصل بهار گرده های گیاهان عامل ان است گاهی عامل الرژی یک نوع غذای جدیدی است که استفاده می شود لذا توصیه می شود مادرتان از لباس های نخی استفاده نماید گل و گیاهان حساسیت زا را از خانه بیرون ببرید و حیوانات خانگی هم در منزل نداشته باشید و این مقاله را نیز بخوانید و غذاهای گفته شده را یکی یکی از دستور غذایی او حذف اگر خوب شد می توانید بعد از مدتی آن غذا را به او بدهید اگر علائم شروع شد آن غذا را برای همیشه از لیست غذایی او حذف نمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. saeed

با سلام
حدود هشت ماه هست که هفته ای دو سه بار خارش شدید پوست در تمام نقاط بدن را دارم و با خوردن قرص های ضد حساسیت مثل سیتریزین و انتی هیستامین بر طرف میشود.دلیل ان چیست.لازم به ذکر است بیماری کولیت اولسروز روده دارم.ایا به دلیل مشکل کولیت روده و...

با سلام
حدود هشت ماه هست که هفته ای دو سه بار خارش شدید پوست در تمام نقاط بدن را دارم و با خوردن قرص های ضد حساسیت مثل سیتریزین و انتی هیستامین بر طرف میشود.دلیل ان چیست.لازم به ذکر است بیماری کولیت اولسروز روده دارم.ایا به دلیل مشکل کولیت روده و استفاده از داروی مزالازین است؟با تشکر فراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    saeed

با سلام
شما الرژی دارید و باید علت آن را پیدا کنید قرص مزلازین نیز می تواند باعث کهیر و حساسیت پوستی شود لذا با پزشک خود مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

با سلام و خسته نباشيد خدمت شما.
آقای دکتر من دختری 19 ساله هستم تقریباً یک ماهی هست که جا های مختلف بدنم اعم از دست و پا و پشت زانو هایم، و انگشتانم و در کل همه جای بدنم خارش دارد و وقت خارش قرمز می شود و باد می کند و حدوداً بعد از یک دقیقه قسمت...

با سلام و خسته نباشيد خدمت شما.
آقای دکتر من دختری 19 ساله هستم تقریباً یک ماهی هست که جا های مختلف بدنم اعم از دست و پا و پشت زانو هایم، و انگشتانم و در کل همه جای بدنم خارش دارد و وقت خارش قرمز می شود و باد می کند و حدوداً بعد از یک دقیقه قسمت باد کرده می خوابد و محو می شود.من آلرژی هم دارم.آیا می تواند به آن مربوط باشد؟
وزنم حدوداً 70 می باشد.آیا چاقی بنده می تواند علت خارش باشد؟
کمکم کنید.
ممنون.متشکر.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امیر

با سلام مجدد
جناب دکتر پیش دکتر رفتم پوماد و امپول هیدرو کورتیزون تجویز کردن،خواستم نظر شمارو بدونم ایا فقط حساسیت دارویی هست یا اینکه مشکل کلیوی، یا کبدی دارم.متشکرم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امیر

با سلام
مشکل کلیوی و کبدی را می توان با تست های SGPT, ULA, BUN, CR مشخص کرد

  پیوست ها
 

 1. alireza

سلام
من بیست سالمه دو سه ماهی هست که وقتی تو جایی که یه کم گرمه میرم بعد چند ثانیه از زیر گردن تا کمرم بد جور خارش میگیره تا دستمو با اب سرد خیس نکنم نزنم روش خوب نمیشه (پوستم هم تقریبا خشکه) چیکار کنم

  پیوست ها
 

 1. لیلا

سلام من حدود چند شب هست که شبا بدنم خارش گرقته قرمز شده و باد میکنن حتی نمیتونم چیزی رو یمی از دردشی چه کار کنم یا احتمال چه بیماری است؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلا

با سلام
شما آلرژی دارید باید علت را پیدا کنید از داروهای انتی هیستامین نیز می توانید استفاده کنید برای تشخیص نزد متخصص آلرژی یا داخلی بروید تا درمان لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. امیر

با سلام
آقای دکتر به مدت یک ماه ب دلیل کمر درد شدید استامینفون کدیین استفاده میکردم ،بعد از دو هفته از مصرف که تقریبا روزی سه تا چهار عدد میشد احساس خارش شدید پیدا کردم جای خارش تاول میزنه الان دو روزه مصرف نمیکنم ولی بازم ب شدت میخاره لطفا کمک...

با سلام
آقای دکتر به مدت یک ماه ب دلیل کمر درد شدید استامینفون کدیین استفاده میکردم ،بعد از دو هفته از مصرف که تقریبا روزی سه تا چهار عدد میشد احساس خارش شدید پیدا کردم جای خارش تاول میزنه الان دو روزه مصرف نمیکنم ولی بازم ب شدت میخاره لطفا کمک کنین..ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امیر

با سلام
برای تشخیص نیاز به معاینه می باشد

  پیوست ها
 

 1. هستی

سلام آقای دکتر خسته نباشید.
من دختری 19 ساله هستم امروز در تاریخ 2/17 دو دستم و قسمت بالای سینه ام، وحشت گردنم خارش دارد در ضمن من مشکل شقاق و یبوست هم دارم ممکنه این دو مشکل به هم ارتباطی داشته باشند. یعنی ممکنه به علت داشتن شقاق و یبوست،خارش...

سلام آقای دکتر خسته نباشید.
من دختری 19 ساله هستم امروز در تاریخ 2/17 دو دستم و قسمت بالای سینه ام، وحشت گردنم خارش دارد در ضمن من مشکل شقاق و یبوست هم دارم ممکنه این دو مشکل به هم ارتباطی داشته باشند. یعنی ممکنه به علت داشتن شقاق و یبوست،خارش بگیرم و خارشم تشدید شود؟
میشه خواهش کنم کمکم کنید.مرسی.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    هستی

با سلام
شقاق ممکن است خارش کردن مقعد داشته باشد ولی خارش گردن و سینه ربطی به شقاق ندارد به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. حبیب

سلام چند سالی از دکتر وعطاری برای بر طرف کردن خارش پا استفاده میکنم اما پای چپم هنوز خارش داره و چند وقتی هم هس از رب انار وسبزیجات میوه ها استفاده میکنم ولی خارش پای من خوب نشده بعضی از آشنایی میگویند حجامت کنم آیا شما هم همین نظر رو دارید...

سلام چند سالی از دکتر وعطاری برای بر طرف کردن خارش پا استفاده میکنم اما پای چپم هنوز خارش داره و چند وقتی هم هس از رب انار وسبزیجات میوه ها استفاده میکنم ولی خارش پای من خوب نشده بعضی از آشنایی میگویند حجامت کنم آیا شما هم همین نظر رو دارید احتمال خون لخته در بدن

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حبیب

با سلام
نزد متخصص پوست بروید تا علت خارش پوست بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. ساحل

باسلام وهسته نباشيد. من دختري ٢١ ساله مجرد هستم. حدود ٣ ماه است كه گاها بدنم دچار قرمزي پوست و خارش ميشود كهبيشتر ارنج و دستم درگير ميشود و كمتر گردن و پاهايم. ازمايشهاي اوليه رو دادم. مشكله خاصي نبود. يك سري قرص لوراتادين تجويز شد. اما. هنوز...

باسلام وهسته نباشيد. من دختري ٢١ ساله مجرد هستم. حدود ٣ ماه است كه گاها بدنم دچار قرمزي پوست و خارش ميشود كهبيشتر ارنج و دستم درگير ميشود و كمتر گردن و پاهايم. ازمايشهاي اوليه رو دادم. مشكله خاصي نبود. يك سري قرص لوراتادين تجويز شد. اما. هنوز گاها مشكل رو دارم. خواهشمندم راهنماي بفرمايد. باتشكر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. عباس

سلام دکتر جان
من در کشور اندونزی هستم و قبلا در جاکارتا زندگی میکردم و بعد از دو سال به شهر دیگر اندونزی رفتم و الان دو ماه شده که اینجا آمدم و در طی این مدت به خارشهای شدید پوستی گرفتار شدم و بد جوری خارش میگیره و من هم هر کاری که میکنم...

سلام دکتر جان
من در کشور اندونزی هستم و قبلا در جاکارتا زندگی میکردم و بعد از دو سال به شهر دیگر اندونزی رفتم و الان دو ماه شده که اینجا آمدم و در طی این مدت به خارشهای شدید پوستی گرفتار شدم و بد جوری خارش میگیره و من هم هر کاری که میکنم نمیتونم طاقت بیارم و خودم رو خارش میدم و بعد از خارش هر جایی رو که میخارونم، ورم میکنه و میاد بالا و برای چند دقیقه هست و بعد گم میشه ورم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امید

با سلام من مدت هاست خارشت بدن دارم ویهو میگیره وشدید میشه چند تا دکتر رفتف وقرصایی مانند لوراتیدین هیدروکسیزین و..... به من دادن بعداز مدتی اروم و دوباره خارشتم شوروع میشه آزمایشات کاملا سالمم
میشه دلیلش وراهنمائی کنین

  پیوست ها
 

 1. مهدی

من یک ماه خارش شدید داشتم الان آرام شده قرمزی لحظه ای پوست دارم
علتش چیه؟
ازمایش و چک آپ کامل هم دادم کاملا هم سالمم متشکر.

  پیوست ها
 

 1. علیرضا

سلام آقای دکتر بنده چند روز است که در ناحیه ساق هردو پا دچار خارش شدید میشوم به حدی که در نقاط خیلی ریزی از این ناحیه خونریزی مشاهده می شود خواهشمندم بنده را راهنمایی فرمایید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علیرضا

با سلام
از کرم کالامین د برای رفع خارش استفاده کنید اگر خوب نشده نیاز به معاینه بالینی می باشد

  پیوست ها
 

 1. hassan

سلام بنده چند ماهی هست که بعد از استحمام یا بعد از شستن پاهایم دچار خارشهایی در ناحیه پا میشوم شما میتوانی علت آن را برایم توضیح دهید ممنون میشم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    hassan

با سلام
شما احتمالا دچار خشکی پوست می شوید و به علت مواد شوینده است مواد شوینده خود را عوض کنید و از نوع ملایم تر استفاده کنید و بعد از حمام از یک لوسیون مرطوب کننده پوست بدن استفاده نمایید.

  پیوست ها
 

 1. مهمان (سهیلی )

با سلام و خسته نباشید خانمی هستم 34 ساله و متاهل من فقط بعضی شبها بیشتر در قسمت دو پای خود خارش دارم بعد خارش هیچ چیزی روی پوستم ظاهر نمیشه میخواستم بدونم علت آن چیست.لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر.

  پیوست ها
 

 1. کمیلی

با عرض سلام .خانمی هستم 35 ساله که از حدود 7سال پیش دچارخارش شدید سر شده ام .موهای من فر طبیعی است و البته خشک ،از هیچگونه مواد شیمیایی و رنگ تا کنون استفاده نکرده ام اما بعد از حمام تا 2 الی 3 روز دچار خارش شدید می شوم شبها هم نمی توانم بخوابم ...

با عرض سلام .خانمی هستم 35 ساله که از حدود 7سال پیش دچارخارش شدید سر شده ام .موهای من فر طبیعی است و البته خشک ،از هیچگونه مواد شیمیایی و رنگ تا کنون استفاده نکرده ام اما بعد از حمام تا 2 الی 3 روز دچار خارش شدید می شوم شبها هم نمی توانم بخوابم به پزشک هم بسیار مراجعه کرده ام هیچ گونه مریضی ندارم از هرگونه شامپو از ملایم تا بچه استفاده کرده ام ولی هیچ گونه فایده ای نداشته است از محلول در محل خارش نیز استفاده نموده ام ولی اثری نداشته.نمی دانم چه کنم لطفا مرا راهنمایی بفرمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کمیلی

با سلام
شامپوی شما سبب خشک شدن زیادی پوست سرتان می شود شما از شامپوی برای پوست سر خشک استفاده نمایید تا مشکل شما حل شود اگز نشد باید جهت انجام معاینه و درمان از پزشک متخصص پوست استفاده نمایید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کمیلی

با سلام
شما باید برای رد بیماری گال به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید اگر گال نبود احتمالا تشخیص شما آلرژی است و باید عامل آلرژن را پیدا نمایید و درمان الرژی را انجام دهید که می توانید از متخصص الرژی کمک بگیرید.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کمیلی

با سلام
برای شستن سر از شامپو برای پوست سر حشک استفاده نمایید.

  پیوست ها
 

 1. حمید

سلام اقای دکتر
من مدت شش ماهه خارش گرفته بدنم و همه جای بدنم میخاره. روز به روزم بیشتر میشه. تا حالا چن بارم دونه های شبیه تاول یا گزیدگی پشه که به هم پیوسته هم هست روی بدنم ظاهر شده حتی بعد از استحمام دیدم که اینطوری شده. یه بار رو صورتم یه باز...

سلام اقای دکتر
من مدت شش ماهه خارش گرفته بدنم و همه جای بدنم میخاره. روز به روزم بیشتر میشه. تا حالا چن بارم دونه های شبیه تاول یا گزیدگی پشه که به هم پیوسته هم هست روی بدنم ظاهر شده حتی بعد از استحمام دیدم که اینطوری شده. یه بار رو صورتم یه باز پاهام یه باز دستم یه بار اطراف ناحیه تناسلی. خارش من شب ها بیشتر میشه و واقعا دیونم کرده. کل روز میخاره بدنم و اطرافیا هم از دست من کلافه شدن. هیج عارضه پوستی و یا قارچی هم ندیدم رو بدنم. چن ماه پیش به دکتر مراجعه کردم و ازمایش دادم. همه چیم اکی بود. خون کبد قند کلسترول. دکتر گفت الرژی داری نسبت به یه چیزی. همه تغذیمو عوض کردم. چیزای خنک میخورم. ولی هیچ فایده ای نداره. لباسامو نخی کردم و چیزای الررژی زا مثل بادمجون و انگور و این چیزا هم نمیخورم. ولی انگار نه انگار. دیگه کلافه شدم. نمیفهمم مشکل داخلی دارم یا از لباس یا یه چیز خارجیه. دکتر نتونست منو درمان کنه. دو تا امپول بتامتازون زدم هر کدوم فقط ده روز خارش منو بند اوردن. ولی بازم شروع شد داستان خارشم. لطفا منو راهنمایی کنید.
منتظر جوابتون هستم
خیلی ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. رباب

سلام
من يه سالي هست که تمام بدنم خارش داره به دکتر پوست مراجعه کردم ازمايش خون دادم
سالم بود دکتر برام قرص لوراتادين10نوشت
الان هر7روز يه قرص ميخورم
ميخواستم بدونم ايا خارش بدنم هيچ درمان قطعي نداره؟؟
هزينه اي زياد براي دکتر رفتن ندارم خيلي...

سلام
من يه سالي هست که تمام بدنم خارش داره به دکتر پوست مراجعه کردم ازمايش خون دادم
سالم بود دکتر برام قرص لوراتادين10نوشت
الان هر7روز يه قرص ميخورم
ميخواستم بدونم ايا خارش بدنم هيچ درمان قطعي نداره؟؟
هزينه اي زياد براي دکتر رفتن ندارم خيلي ازسايت ها رو مراجعه کردم اکثريت که خارش عمومي داشتند نتيجه اي از دکترها نگرفتند
ايا بايد تا اخر عمرم قرص بخورم..؟؟؟
نکته اي جالب توجه اينه که بدنم به اب حساس شده جوري که وقتي ميرم حموم خارشم شروع ميشه...وهيچ علامتي روي پوستم نيست جز اينکه وقتي خارش ميدم پوستم قرمز ميشه
خواهشن اگه درمان طبيعي دارين کمکم کنيد منتظر جوابتون هستم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مارال

سلام آقای دکتر.الان چندروزی هست که کل بدنم خارش داره به ویژه کمرم.دست هام وپاهام.بایدازچه کرم وپمادی استفاده کنم تاخارش برطرف بشه؟آیامن اگزمای پوستی دارم؟لطفاراهنماییم کنید.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مارال

با سلام
تشخیص اگزمای پوستی با معاینه مشخص می شود به متخصص پوست مراجعه نمایید ولی برای کاهش خارش می توانید از کرم کالامین دی استفاده نمایید

  پیوست ها
 

 1. مینا

باسلام.ممنون از مطالب خوبتون .من حدودا 1ساله که کل تنم خارش داره هم کم خونی دارم هم مشکل کلیه.وقتی خارش بدنم شدید میشه پوست بدنم کنده میشه الان بیشتر تنم زخمه.نمیدونم چیکارکنم اگر ممکنه راهنمایی کنید.تشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مینا

با سلام
من از مشکل کلیه شما اطلاعی ندارم ولی مشکلات کلیوی می تواند علت خارش بدن باشد لذا لازم است تحت نظر متخصص کلیه باشید

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام خارش عمومی بدن و از بین رفتن تمرکز و به مشکل گیر کردن در تعادل هنگام راه رفتن و از دست دادن تمرکز در نوشتن یعنی قاطی کردن حروف می توانند عوامل ایدز باشند؟

  پیوست ها
 

 1. مریم

ممنونن اقای دکتر عالی بود خیلی استفاده کردم

  پیوست ها
 

 1. مریم

بسیار متشکرم

  پیوست ها
 

 1. نسیم

با سلام.من تقریبا 5-6 ماه هست که گاهی دچار خارش شدید در بدن میشم.البته سالهای قبل دچار خارش سر شدم که با مصرف شامپوی هد شولدر برطرف شد.اما در این چند مدت بدنم،در جاهای مختلف و نه یکجای ثابت و همیشگی، شروع به خارش می کند که بعد از خاراندن زیاد...

با سلام.من تقریبا 5-6 ماه هست که گاهی دچار خارش شدید در بدن میشم.البته سالهای قبل دچار خارش سر شدم که با مصرف شامپوی هد شولدر برطرف شد.اما در این چند مدت بدنم،در جاهای مختلف و نه یکجای ثابت و همیشگی، شروع به خارش می کند که بعد از خاراندن زیاد قرمز شده و دونه های ریز و کنار هم ظاهر میشه که البته با رفع خارش به مرور محو میشه.همانطور که گفتم دایمی نیست و گاهی پیش میاد.البته قبلا با خوردن عرق کاسنی بلافاصله خارش فروکش می کرد و تقریبا تا چند ساعت یا جند روزی،دیگه سراغم نمیومد اما جدیدا هم خارش بیشتر شده و هم با وجود خوردن عرق کاسنی بعد مدتی مجدد خارش سراغم میاد.البته باید بگم که پوست خشکی هم دارم و جدیدا دقت کردم بعد از کمی عصبی شدن خارش شروع میشه. راستش هنوز به دکتر مراجعه نکرذم و اصلا نمیدونم سراغ چه دکتری برم.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نسیم

با سلام
شما باید به یک متخصص آلرژی یا پوست مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. هادی حیدری

سلام و عرض احترام آقای دکتر فتحی
از متن گویا و واضح و مفید کمال تشکر را داریم

  پیوست ها
 

 1. زهرا

من سه روزبدنم میخاره کهیرمیشه خیلی شدیده به دکترهم رفتم داروهاحساسیت راهم خوردم نتیجه نگرفتم راهنمای کنیدممنون میشم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا

با سلام
نیاز به معاینه می باشد به متخصص داخلی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. فرهاد

سلام، من 15 سالمه و تمام بدنم به مدت 3هفته هست که خارش شدیدی داره و خیلی عذابم میده روی پوستم دونه های ریز قرمز میزنه و خونه هم حشره ای نداره، ،کمکم کنید لطفا

  پیوست ها
 

 1. نسیم

سلام مدت دو سال است بدنم بخصوص قسمت پاهایم از ران به پایین طوری که احساس میکنم چیزی زیر پوستم حرکت میکنه/چکار کنم دلیلش چی

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام. مدت دوساله بدنم. خارش داره البته دونه های قرمز به هم پیوسته باعث خارش زیادم شده خیلی دکتر رفتم میگن اگزماس اما هر دارویی برای چند روز دونه هارو از بین میبره بعد دوباره شروع میشه خواهش میکنم کمکم کنید

  پیوست ها
 

 1. محمد رضا نظری

سلام آقای دکتر.مدت 6 سال است که احساس خارش من را آزار میدهد که اوایل بسیار زیاد بود در حد زخم روی پوست و الت تناسلی بسیار زیاد و با مصرف دارویی دوغ مانند و قرص زرتیک خوب شدم ولی الان با گذشت سالها هنوز هر 2 یا 3 روز 1 یا 2 عدد قرص مصرف دارم به...

سلام آقای دکتر.مدت 6 سال است که احساس خارش من را آزار میدهد که اوایل بسیار زیاد بود در حد زخم روی پوست و الت تناسلی بسیار زیاد و با مصرف دارویی دوغ مانند و قرص زرتیک خوب شدم ولی الان با گذشت سالها هنوز هر 2 یا 3 روز 1 یا 2 عدد قرص مصرف دارم به خاطر همین خارش که اگر قرص را مصرف نکنم خارش پوست دارم ولی در یک جا وثابت نیست قسمتهای مختلف بدن سر و قسمت پشت پاها و........ تقریباً 1 ماه پیش سنگ کلیه داشتم و سنگ را خورد کردن وسنگم خورد شد و بیرون امد که اندازه اش 2سانت و 30 میلی بود و الرژی ریزش و خارش چشم هم دارم که با مصرف قرص های 10 میلی گرمی برای الرژی همه اینها ارام میشود من حراسی که دارم از مصرف قرصها در اینده میخواستم نظرتان را بدانم ممنون دکتر عزیز

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد رضا نظری

با سلام
شما دارای الرژی هستید و باید علت را پیدا نمایید و از ان اجتناب کرده تا خارش برطرف شود به پزشک متخصص الرژی مراجعه نمایید تا علت بررسی شود و در صورت نیاز تست الرژی انجام شود

  پیوست ها
 

 1. معصومه

سلام.خواهرم بدنش خیلی میخوارد.بیماری قند هم دارد.ممکن هست که این دلیلش باشد
  پیوست ها
 

 1. هادی

سلام
مدت یک سال هست که از خارش شدید پا سر ساق دست و شکم در طول روز رنج میبرم لازم به ذکره که بعد از استحمام این خارش ها تشدید هم میشه چه باید بکنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    هادی

با سلام
احتمالا خارش بدن شما به علت مواد شوینده است از مواد شویند ملایم استفاده نمایید و بعد از حمام از یک لوسیون مرطوب کننده بدن استفاده نمایید

  پیوست ها
 

 1. فاطی

سلام.مادرم تمام بدنش شدید میخواره که حتی ازچنگال برای جای خوارش استفاده میکنه.فقط کم خونه و از داروی اعصاب استفاده میکنه.داروهای دکترای متخصص پوست هم جواب نداد.چن پماد ضدحساسیت هم گرفتیم براش فایده نداشت.فقط بامصرف زل موضعی دیکلوفناک 1دردارش...

سلام.مادرم تمام بدنش شدید میخواره که حتی ازچنگال برای جای خوارش استفاده میکنه.فقط کم خونه و از داروی اعصاب استفاده میکنه.داروهای دکترای متخصص پوست هم جواب نداد.چن پماد ضدحساسیت هم گرفتیم براش فایده نداشت.فقط بامصرف زل موضعی دیکلوفناک 1دردارش کمترشده.مادر رو میبینم تو این وضعیت عذاب میکشم/نمیدونم چکارکنم.این خارش دلیلش چیه/

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطی

با سلام
ممکن است خارش بدن مادرتان به علت خشکی پوست باشد از صابون های ملایم برای شستشوی بدن استفاده کرده و یک عدد قرص هیدروکسی زین 25 میلیگرمی در صبح و یک عدد در شب استفاده نماید و از یک لوسیون بدن بتیس بعد از حمام روی پوست بدن بمالید اگر بعد از...

با سلام
ممکن است خارش بدن مادرتان به علت خشکی پوست باشد از صابون های ملایم برای شستشوی بدن استفاده کرده و یک عدد قرص هیدروکسی زین 25 میلیگرمی در صبح و یک عدد در شب استفاده نماید و از یک لوسیون بدن بتیس بعد از حمام روی پوست بدن بمالید اگر بعد از دو هفته بهبودی حاصل نشد به پزشک متخصص پوست مراجعه مجدد نمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام سایت خوبیه تشکر بابت زحمتتون

  پیوست ها
 

 1. ناصر مطلبی

باسلام واحترام وعرض خسته نباشید از جنابعالی کمال تقدیر وتشکر بعمل می آید.

  پیوست ها
 

 1. مسعود ثامني

با سلام مطالب به خوبي گرد آوري وتشريح شده است به ويژه داروهاي مرتبط ،سپاسگزارم

  پیوست ها
 

 1. نادر

سلام.ممنونم ازاطلاعات مفیدتون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search