پزشکی

مسمومیت با قرص برنج (فسفات آلومینیوم)، علت و علائم

قرص برنجقرص برنج (فسفید آلومینیوم) یک ترکیب غیر آلی است که به عنوان یک آفت کش استفاده می شود سودمندی این ترکیب به عنوان منبع گاز فسفین یا هیدروژن فسفید (PH3) ابتدا توسط یک شرکت آلمانی به نام Degesch کشف شد.

در سال 1958، ایالات متحده آن را به عنوان یک آفت کش به شرکت کنترل موریانه هالیوود معرفی کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مواد شیمیایی، خواص آن، استفاده از آن و تأثیر آن بر روی انسان، این مقاله را مطالعه کنید.

فسفید آلومینیوم چیست؟

این عمدتاً به عنوان یک ضد عفونی کننده برای کنترل آفات و به عنوان منبع گاز فسفین (همچنین برای ضدعفونی کردن) استفاده می شود این ترکیب معدنی همچنین می تواند به عنوان یک شکاف باند گسترده یا شکاف انرژی نیمه هادی استفاده شود.
این به عنوان یک اهدا کننده الکترون در یک واکنش شیمیایی عمل می کند.
قرص برنج فسفید آلومینیوم (ALP) یکی از مرگبار ترین سم با فسفین به عنوان عامل سمی است فسفید آلومینیوم می تواند یک قاتل در خانه شما باشد گاز سمی تولید شده توسط این مواد شیمیایی به طور تصادفی باعث مرگ کودکان می شود این حادثه زمانی رخ می دهد که فسفید آلومینیوم، بخشی از یک آفت کش در معرض آب قرار گیرد. وزن مولکولی این ترکیب 57.955299 گرم در مول است. تراکم این ماده 2.85 g / cm³ است.
وقتی آب به فسفید آلومینیوم می رسد بسیار سمی است

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

حلالیت آب فسفید آلومینیوم

این در آب بسیار محلول است همچنین با حضور رطوبت در هوا تجزیه می شود واکنش فسفید آلومینیوم و آب، گاز فسفین (PH3) را تولید می کند واکنش در فرایند هیدرولیز اتفاق می افتد (زمانی که یک مولکول آب در واکنش شیمیایی به هیدروژن و یون OH تبدیل می شود) به روش زیر است:
AlP + 3 H2O → Al (OH) 3 + PH3
AlP + 3 H + → Al3 + + PH3
ظاهر فیزیکی فسفید آلومینیوم
این ظاهر جامد و کریستالیزه شده دارد کریستالهای رنگی زرد یا خاکستری هستند این بوی شبیه ماهی فاسد یا سیر دارد.
طبق مقررات EPA دولت ایالات متحده، این ماده شیمیایی را برای کنترل حشرات و جوندگان استفاده می شود استفاده از آب در مواد شیمیایی باعث تولید گاز فسفین می شود که می تواند منجر به مرگ انسان شود.

نقطه ذوب

نقطه ذوب این ترکیب 2530 درجه سانتی گراد است.
تولید آلومینیوم فسفید
پودر آلومینیوم (آل) و فسفر سرخ (P) با یکدیگر واکنش نشان می دهند و AlP تولید می کنند. مخلوطی از این دو برای تولید AlP در آزمایشگاهها احاطه شده است.
برنامه های کاربردی فسفات آلومینیوم
می توان آن را به عنوان:
ماده ضد عفونی کننده
حشره کش
Rodenticide
نیمه هادی

استفاده از فسفید آلومینیوم به عنوان آفت کش در ضدعفونی ساز

ضدعفونی ساز فرآیند کنترل آفات برای غلات، خاک، ساختمان ها و سایر کالاهای ذخیره شده مختلف است در این مورد، AlP با واکنش با آب را تحریک شده و سپس گاز فسفین به عنوان ضد عفونی کننده ها استفاده می شود.
در صورت تخمیر دانه ها ذخیره شده در سیلوها، مخازن و یا هر کانتینر مشابه، 2 تا 4 قرص آلومینیوم فسفید باید در هر متر مکعب استفاده شود اگر دانه در یک منطقه ذخیره سازی ذخیره شود 3 - 5 قرص در هر متر مکعب کافی خواهد بود در صورت بسته بندی مواد غذایی یا سایر کالاهای ذخیره شده، کافی است که 1 تا 1.5 قرص در هر متر مکعب مصرف کنید.
این ماده شیمیایی معدنی برای کنترل حشرات و جوندگان استفاده می شود در زیر برخی از اطلاعات در مورد استفاده از آن در زمینه کنترل آفات عبارتند از:

حشره کش

حشره کش به یک نوع خاص از آفت کش اشاره می کند که فقط در برابر حشرات استفاده می شود AlP به عنوان یک حشره کش بسیار محبوب است زیرا بسیار موثر و بسیار آسان برای استفاده است حشره کش های AlP معمولاً غیر قابل اشتعال هستند اما با رطوبت هوا واکنش نشان می دهند و PH3 ایجاد می کند که بسیار سمی و قابل اشتعال است به همین دلیل، این حشره کش ها همچنین دارای تثبیت کننده های مناسب، آمونیوم کربامات و برای کنترل تولید گاز سمی هستند.

Rodenticide

این نوع دیگری از آفت کش ها را نشان می دهد که به طور خاص در برابر جوندگان استفاده می شود این در ایالات متحده به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مسموم کننده ترین سموم است آلومینیوم فسفید می تواند در تحریک پستانداران کوچک مانند موش صحرایی، خرگوش و مول موثر باشد قرص های rodenticide با مواد غذایی آنها مخلوط می شوند هنگامی که آن را مصرف می کنید این شیمی با اسیدهای موجود در سیستم گوارش حیوانات واکنش می دهد و PH3 را تولید می کند در نتیجه حیوان مسموم می شود.
استفاده از این مواد به عنوان فومیگان باعث مرگ اتفاقی در بسیاری از کشورها مانند عربستان سعودی و آمریکا شده است سازمان پزشکی قانونی ایران اقداماتی را برای جلوگیری از استفاده از این ماده شیمیایی به عنوان یک آفت کش آغاز کرده است.

استفاده از فسفید آلومینیوم به عنوان یک نیمه هادی

این یک ماده نیمه هادی در صنایع مختلف است آلیاژهای آن با سایر مواد بنیادی در دستگاه هایی مانند دیودهای نوری استفاده می شود.

تامین کننده فسفید آلومینیوم

در زیر نام برخی از تامین کنندگان اصلی این محصول است:
Pestcon، ایالات متحده
شانگهای Kima شرکت شیمی آموزشی ویبولیتین چین
Sandhya Organic Chemicals P. Ltd.  هند
Chemcolour، نیوزیلند
اکسل صنایع، استرالیا
مواد شیمیایی تایوان، تایوان
Globe Chemicals GmbH، آلمان
Agrosynth، هند
Penglai Chemical چین
Central & Western Chemicals، هند

مسمومیت با آلومینیوم فسفید

در صورت استنشاق یا مصرف، می تواند اثرات خطرناکی بر انسان داشته باشد تقریباً همیشه آن باعث مرگ قربانی می شود مسمومیت با AlP در کشورهای در حال توسعه مانند هند، شایعتر است اما در سایر نقاط جهان نیز رخ می دهد.
پادزهر آلومینیوم فسفید
هیچ پادزهر موجود برای این ترکیب شیمیایی موجود نیست اما یک نمونه پزشکی ثابت کرده است که روغن نارگیل ممکن است تا حدودی مفید باشد تا اثرات سمی AlP را داشته باشد با این وجود، درمان ساده ای برای مسمومیت با AlP وجود ندارد و تقریباً همیشه غیر ممکن است که قربانی نجات یابد.

علائم مسمومیت با قرص برنج (آلومینیوم فسفید)

این سم می تواند علائم زیر را در یک انسان ایجاد کند:
حالت تهوع
درد شکم
تنگی در قفسه سینه
هیجان
اعتماد به نفس پایین
تحریک
موارد سمیت شدیدتر باعث علائم زیر می شوند:
اسهال
تنفس دشوار
نارسایی تنفسی
ادم ریوی
سیانوز
فشار خون بالا یا فشار خون پایین
تاکیکاردی
سرماخوردگی
مرگ
فسفید آلومینیوم گاز PH3 را در بدن تولید می کند که ممکن است برای سلامتی انسان ها کشنده باشد این گاز به اندام های زیر حمله می کند:
دستگاه گوارش
کبد
کلیه ها
ریه ها
سیستم عصبی مرکزی
فسفید آلومینیوم شیمیایی مردمی را در سراسر جهان کشته است
در سراسر جهان، بسیاری از مردم توسط آفت کش ها کشته شده اند این یک قاتل اصلی مردم در هند محسوب می شود که "مجله انجمن پزشکان هند" در سال 1995 مطالعاتی در مورد آن انجام داد. در سال 2009، بی بی سی گزارش داد که دو کودک دانمارکی به طور تصادفی از گاز آن در جده، عربستان سعودی مردند. تراژدی مرگ و میر ناشی از یک منبع گاز فسفین بود که از خانه یک همسایه پیدا شد دو سال پیش، یک خانواده در اسپانیا پس از تلاش برای بازیافت ظروف که حاوی فسفید آلومینیوم بود جان سالم به در بردند آنها آن را در حمام گذاشته بودند پس از رطوبت در حمام گاز سمی ایجاد شد.
استرالیایی ها در مورد آن بسیار نگران هستن، زیرا در بسیاری از فعالیت های کشاورزی استفاده می شود.

علت مرگ با قرص برنج

در مسمومیت با آلومینیوم فسفید (AlP)، مرگ عمدتاً به علت نارسایی قلب و عروق و نارسایی حاد قلبی مقاوم است شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هورمونهای تیروئید اثرات محافظتی دارند. یک مطالعه اثر لیوتیرونین خوراکی در درمان مسمومیت AlP را بررسی نموده است.
24 بيمار از بخش مراقبت ويژه بيمارستان بهارلو، تهران، ايران بر اساس معيارهاي ورود و خروج گنجانده شدند آنها به طور تصادفی به دو گروه موازی 12 مورد و 12 شاهد تقسیم شدند. برای مداخله در گروه مورد، 50 میکروگرم لیوتیرونین به وسیله لوله نازوگاستریک پس از معاینه معده در 6 ساعت اول مسمومیت تزریق شد در هر دو گروه، درمان معمول مسموميت با AlP انجام شد نمونه های خون در ابتدای مطالعه و بعد از 12 ساعت آماده شدند بیماران پس از تخلیه از بیمارستان یا مرگ مورد بررسی قرار گرفتند.
نتایج: یافته ها نشان داد که لیوتیرونین خوراکی قادر به افزایش فشار خون سیستولیک، pH خون شریانی و کل مولکول های تیئول است و همچنین می تواند باعث کاهش پراکسیداسیون لیپید، افزایش فعالیت کاتالاز و جلوگیری از کاهش بیشتر ظرفیت آنتی اکسیدانی شود.
نتیجه گرفتند تجویز لیوتیرونین در کنترل مسمومیت با AlP موثر است و می تواند بیماران را بهبود بخشد.

نگهداری فسفات آلومینیوم

این ترکیب همیشه باید در ظروف بسته نگهداری شود تا جایی که هیچ ارتباطی با هوا یا آب نداشته باشد در غیر این صورت PH3 ایجاد می کند که می تواند برای سلامتی انسان ها کشنده باشد.
چند نکته وجود دارد که باید در هنگام نداشتن نشت تصادفی یا ریختن این ماده شیمیایی به خاطر داشته باشید مواد ریخته شده باید بدون تاخیر تمیز شوند هرگز توصیه نمی شود که تماس مستقیم با مواد شیمیایی داشته باشید بنابراین، فردی که این ترکیب را اداره می کند باید همیشه دستکش و ماسک های خشک را بپوشد هرگز نباید از آب را برای پاک کردن یا شستن استفاده کرد زیرا هر تماس با آب باعث تولید PH3 می شود ماده نشتی می تواند بر روی زمین (در صورت کم بودن مقدار نشت) گسترش یابد و زمان کمی برای رفع هوای غیر فعال صرف شود.

استفاده از سوختن آلومینیوم فسفید در مواد غذایی

این برای حفظ مواد غذایی مانند میوه های خشک و دانه های غلات مورد استفاده قرار می گیرد مراقبت های لازم باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که مواد شیمیایی به هیچ وجه با مواد غذایی تماس نداشته باشند در ایالات متحده، هر ماده غذایی که با AlP فومی شده است 48 ساعت قبل از مصرف مصرف کننده باید در هوای آزاد نگهداری کند.

اثر فسفید آلومینیوم بر محیط زیست

این به طور مستقیم بر محیط زیست تاثیر نمی گذارد با این حال، گاهی اوقات یک حیوان گوشتخواری می تواند موش یا خرگوش را که از مسمومیت با AlP مرده است، بخورد در نتیجه، حیوان دوم تحت تاثیر سمیت قرار می گیرد و می میرد ممکن است بر اکوسیستم تاثیر بگذارد گاهی اوقات، پرندگان به خطرناک می افتند و سایر حیوانات ممکن است به این طریق از بین بروند.

 آلومینیوم فسفید MSDS

این ماده شیمیایی بسیار سمی است و در صورت قرار گرفتن در معرض بیش از حد، ممکن است باعث ایجاد برخی مشکلات جدی در یک ارگان انسان شودهمیشه باید از دستکش و عینک ایمنی در هنگام دستکاری استفاده کنید محل کار نیز باید تهویه مناسب داشته باشد.
در زیر برخی اطلاعات در مورد اثرات آن در قسمت های مختلف بدن و اقداماتی که در چنین مواردی صورت می گیرد عبارتند از:
استنشاق
به طور تصادفی در اثر مصرف این ماده ممکن است علائم ناخوشایند مانند منجر شود
صدای زنگ در گوش
تنگی در قفسه سینه
نادیده گرفتن
حالت تهوع
خستگی
اگر علائم تجربی را تجربه کنید قربانیان باید در یک محیط به خوبی تهویه شوند در صورتی که قربانی دچار مشکل تنفس است باید اکسیژن و یا تنفسی مصنوعی ارائه شود بیمار باید بلافاصله از فوریت های پزشکی کمک بخواهد استنشاق حتی ممکن است باعث مرگ قربانی شود.

تماس پوستی

منطقه آسیب دیده باید با صابون و مقدار زیادی آب شسته شود لباس های آلوده باید قبل از استفاده مجدد برداشته شوند آنها نباید در یک مکان محدود باقی بمانند.

ارتباط چشمی

ممکن است باعث تحریک شدید چشم شود در صورت تماس مستقیم باید چشمها را با مقدار زیادی آب بشویید کمک های پزشکی باید بلافاصله صورت گیرد.

قورت دادن

در صورت مصرف، قربانی باید بلافاصله دهان خود را با مقدار زیادی آب برای 4 - 5 دقیقه شستشو دهد آنها باید یک تا دو لیوان آب بنوشند و باعث استفراغ شوند مصرف این ماده، هر چند تصادفی یا عمدی باشد تقریباً همیشه باعث مرگ می شود هیچ راه حل دیگری وجود ندارد و تقریباً غیرممکن است که قربانی را نجات داد.
بدون جابجایی مناسب، این ترکیب معدنی ممکن است منجر به خطرات زیادی برای انسان و دیگر حیوانات شود بعضی از کشورها حتی سعی دارند محدودیت استفاده در ضد عفونی ایجاد کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. محمد

سلام, برای از بین بردن موریانه در منزل پیشنهاد میفرمایید؟ البته خونه رو یکهفته خالی میکنیم و با کنترل و رعایت موارد ایمنی

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search