پزشکی

اسهال و عفونت ادراری - علل، علائم، درمان

اسهال و عفونت های ادراریمجرای دستگاه گوارش تحتانی و مجرای دستگاه ادراري تحتانی بسيار نزديک به هم هستند و گاهي همان علت مي تواند بر هر دو ساختار تأثير بگذارد این ممکن است در همان زمان نشانه هایی از قبیل اسهال (نشانه عفونت گوارشی) یا ادرار مکرر و سوزش (علائم عفونت مثانه) باشد

با این حال، ممکن است یک مشکل در یک دستگاه منجر به یک مشکل در دستگاه های دیگر و باعث علائم همزمان شود.

علائم و نشانه ها

علائم اسهال معمولاً به علت اختلالات در دستگاه گوارش است گاهی اوقات می توان آن را با سایر شرایط غیر گوارش مرتبط کرد و همچنین ممکن است به دلیلی مشخص به وضوح رخ دهد معمولاً اسهال حاد است و به طور ناگهانی بوجود می آید تمایل دارد که شدید باشد و مدت کوتاهی از زمان طول می کشد اسهال اغلب با علائم و نشانه های دیگر مانند گرفتگی شکمی یا درد، نفخ و نفخ بیش از حد همراه است.
علائم عفونت ادراری (UTI) عبارتند از ادرار مکرر، ادرار کردن با سوزش یا دردناک، ادرار کردن مداوم، درد کمر، شکم و لگن، تغییر ادرار و ادرار شدیداً بویایی می باشد اکثر UTI ها عفونت صعودی هستند در مجرای ادرار شروع می شود و به مثانه گسترش می یابد عفونت اغلب به قسمت پایین دستگاه ادراری محدود می شود اما می تواند به سمت بالا به سمت کلیه گسترش یابد و سبب علائم دیگری مانند درد کمر شود.
تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها ممکن است برخی از علائم و نشانه های دیگر که ممکن است با بیماری های اسهالی و عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) رخ دهد تب ممکن است در یک UTI و با اسهال عفونی باشد در هر دو حالت خطر کمبود آب و یا حتی سپتی سمی در موارد شدید وجود دارد علائم اضافی در این موارد قابل مشاهده است کم آبی شدید و سپتی سمی باید به عنوان یک اورژانس پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بی اختیاری ادرار و کاهش ادرار

علل اسهال و UTI

مهم است توجه داشته باشیم که اسهال علائمی دارد که معمولاً از یک UTI جدا می شود اسهال ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد هر دو عفونی و غیر عفونی. UTIs (عفونت های دستگاه ادراری) عفونت هایی هستند که بر سیستم ادراری تأثیر می گذارند مثلا مجرای ادرار و مثانه، اما گاهی اوقات به کلیه گسترش می یابد.

اسهال علل عفونت های دستگاه ادراری

طیف وسیعی از بیماری های اسهالی، چه به علت عفونت و چه نه، می تواند منجر به عفونت مجاری ادراری شود مدفوع آبکی که با باکتری ها همراه است ممکن است به مجرای ادرار برسد و بعضی از این باکتری ها می توانند به مجاری ادرار وارد شوند تا UTI ایجاد کنند این تنها باکتری بیماریزا نیست (بیماریزا) که باعث بیماریهای اسهالی می شود که ممکن است به UTI منجر شود حتی فلور روده معمولی (باکتری های طبیعی روده ای) مانند E.coli ممکن است باعث ایجاد UTI در صورت ورود به مجاری ادرار شوند.
این احتمال بیشتر در زنان وجود دارد زیرا مجرای ادرار زنان کوتاه تر از مجرای ادرار مردان است این باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری می شود که اغلب به علت وجود E. coli در مدفوع است به همین دلیل است که زنان بیشتر مبتلا به UTI هستند با این حال، در فواصل اسهال، حتی اسهال غیر عفونی، این خطر به طور قابل ملاحظه ای به دلیل مدفوع آبکی فراوان افزایش می یابد.

UTI باعث اسهال می شود

گاهی اوقات UTI باعث اسهال می شود حتی اگر هیچ عفونت روده بزرگ یا راست روده وجود نداشته باشد، علیرغم عفونت در دستگاه ادراری اسهال رخ می دهد علت دقیق این که چرا این اتفاق می افتد به وضوح درک نمی شود اعتقاد بر این است که مواد شیمیایی التهابی در قسمت دستگاه ادراری نیز می توانند روی روده بزرگ عمل کند روده بزرگ و دستگاه ادراری پایین، به ویژه مثانه، بسیار نزدیک به یکدیگر قرار دارند.
این مواد شیمیایی پس از آن می تواند باعث تحریک و حتی التهاب شود این ممکن است حرکت را از طریق کولون افزایش دهد که منجر به اسهال می شود در موارد کمتر رایج عفونت شدید مثانه می تواند به سایر اندام های لگن مانند قسمت های پایین روده بزرگ و راست روده گسترش یابد اسهال نیز در این موارد رخ می دهد در موارد نادر، برخی از میکروب های بسیار بیماریزا (عامل بیماری) در دستگاه تولید مثل زنانه ممکن است به رکتوم منتقل شوند.

6 درمان خانگی برای عفونتهای دستگاه ادراری

فعالیت جنسی و STIs

بعضی از رفتارهای جنسی نیز ممکن است باعث اسهال و UTI شود به عنوان مثال، مقاربت مقعدی و به دنبال آن واژینال می تواند رکتوم (پروکتیتیس) را آسیب برساند و سپس واژن را آلوده می کند ممکن است UTI به علت اینکه مجرای ادراری نزدیک به مهبل باز می شود ایجاد شود اسهال ممکن است به علت پروستیتیس ( عفونت پروستات) رخ دهد گاهی اوقات عفونت منتقله از راه جنسی (STI) ممکن است عفونت رکتوم و واژن را با یک عفونت مجاری ادراری متعاقب آن ایجاد کند عوامل عفونی همچنین ممکن است از طریق اشیاء مورد استفاده در فعالیت جنسی منتقل شوند.

سیستم ایمنی ضعیف

یک سیستم ایمنی ضعیف ممکن است خطر ابتلا به عفونت های دستگاه گوارش و ادرار را افزایش دهد بنابراین ممکن است عفونت های دستگاه گوارش و ادرار به طور همزمان وجود داشته باشد بنابراین علائم مانند اسهال و علائم UTI ممکن است در همان زمان وجود داشته باشد افراد مسن، مبتلا به بیماری های مکرر و افراد مبتلا به بیماری مانند HIV / AIDS و دیابت کنترل نشده ممکن است در معرض خطر بیشتر این عفونت ها با توجه به ضعف سیستم ایمنی بدن باشند.

درمان اسهال و عفونت مجاری ادراری

اگر اسهال و عفونت مجاری ادراری (UTI) به یک علت خاص باشد همین روش ممکن است برای هر دو مورد تجویز شود با این حال، این معمولاً عامل نیست در عوض اسهال و UTI ممکن است به طور جداگانه درمان شوند اما در عین حال اسهال معمولاً حاد است و اغلب نیازی به اقدامات حمایتی شامل استراحت در بستر، هیدراتاسیون و رژیم غذایی نرمال دارد و تا زمانی که اسهال برطرف شود کافی است.
آنتی بیوتیک ها معمولاً در عفونت های دستگاه ادراری تجویز می شوند زیرا اکثر UTI ها باکتری هستند به طور مشابه، آنتی بیوتیک ها همچنین ممکن است به دلیل اسهال به علت عفونت باکتریایی مفید باشد با این حال، آنتی بیوتیک ها ممکن است سبب اسهال در شرایطی مانند کولیت پسودوممبرانوس شود که معمولاً به علت اسهال مرتبط با آنتی بادی هستند پروبیوتیک ممکن است برای کمک به بازگرداندن فلور روده طبیعی (میکروب های طبیعی روده) ضروری باشد.
از دست دادن مایع و الکترولیت ها با اسهال و ادرار بیش از حد در UTI ها ممکن است منجر به کم آبی بدن شود بنابراین لازم است هیدراتاسیون دهانی مناسب باشد این شامل استفاده از محلول های خوراکی خوراکی (ORS) می شود با این حال، هنگامی که هیدراتاسیون دهانی یک انتخاب نیست تزریق مایع داخل وریدی (IV) لازم است همیشه در مورد اسهال و UTI برای درمان مناسب و مدیریت بیماری با پزشک مشورت کنید این می تواند به جلوگیری از عوارض کمک کند.

بیشتر بخوانید

6 تا از موثرترین درمان ها برای اسهال

تغذیه در اسهال

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (13)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. مهدی

سلام دکتر من یه چند روز هست که بعد از ادرار دچار سوزش از ناحیه آلت میشم مخصوصن نوک آلت به نظر شما مشکل من چیه سنم هم ۱۶ هستش
؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدی
 1. 5 / 5

سلام اگر ترشح مجرا دارد عفونت است و باید به پزشک مراجعه نمایید و سوزش مجرا و تکرر ادرار می توند نشانه عفونت ادراری باشد

  پیوست ها
 

 1. کیوان
 1. 3.5 / 5

سلام
حدودا بیست سال است که بیشتر اوقات اسهال هستم و به دکترهای داخلی و گوراش مراجعه کرده‌ام چندین بار هم کولونوسکوب شده‌ام ولی نتیجه ای نگرفته ام دردشدید رو در پایین شکم نزد مثانه احساس میکنم وگاهی اوقات حالت تهوع باسوزش ضعیف ادرار میگیرم ایا...

سلام
حدودا بیست سال است که بیشتر اوقات اسهال هستم و به دکترهای داخلی و گوراش مراجعه کرده‌ام چندین بار هم کولونوسکوب شده‌ام ولی نتیجه ای نگرفته ام دردشدید رو در پایین شکم نزد مثانه احساس میکنم وگاهی اوقات حالت تهوع باسوزش ضعیف ادرار میگیرم ایا ممکن است مشکلم از روده باشد یا مثانه هم در اسهال نقش دارد لطفا راهنماییم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حسن

درود خدمت شما اقای دکتر بنده یک هفته است که از بدن درد و سرفه در خانه استراحت میکنم به متخصص مراجعه کردم گفتن مشکوک به کرونا هستید برای من شربت سرما خوردگی و قرص سرما خوردگی با ازیترومایسین نوشتن حال بدن دردم کمی بهتر شده اما بی حال و کمر درد...

درود خدمت شما اقای دکتر بنده یک هفته است که از بدن درد و سرفه در خانه استراحت میکنم به متخصص مراجعه کردم گفتن مشکوک به کرونا هستید برای من شربت سرما خوردگی و قرص سرما خوردگی با ازیترومایسین نوشتن حال بدن دردم کمی بهتر شده اما بی حال و کمر درد دارم و اسحالی شدید با سوزش وسرفه و گهگداری لرز و احساس سردی میکنم بی اشتها هستم و حس چشایی وبویایی از همان یک هفته پیش شروع شد تورو خدا کمکم کنید چه باید بکنم ایا پیش متخصص دیگری بروم یا خیر برای از دستت دادن اب بدن چه کنم قرص ویتامین ث و مولتی ویتامین مصرف کنم اشکالی ندارد جواب من رو بدید ممنونتون میشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسن
 1. 5 / 5

سلام نزد پزشک بروید تا مایع درمانی برایتان انجام شود و تست کرونا را نیز انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. رضا

سلام
آیا امکان دارد که ادراد و مدفوع مخلوط شود و باعث اسها شود؟

  پیوست ها
 

 1. فاطمه
 1. 5 / 5

حدود سه هفته ی پیش دچار درد پهلوهام شدم و تب و لرز شدید همراه با اسهال داشتم سه روز متواری اسهال و تب و لرزم طول کشید نفخ شکم داشتم و بی اشتهایی. رنگ ادرارم متمایل به قرمز بود و بوی بدی داشت و تو ازمایش کشت ادرارخون زیادی مشاهده شد. مترونیدازول...

حدود سه هفته ی پیش دچار درد پهلوهام شدم و تب و لرز شدید همراه با اسهال داشتم سه روز متواری اسهال و تب و لرزم طول کشید نفخ شکم داشتم و بی اشتهایی. رنگ ادرارم متمایل به قرمز بود و بوی بدی داشت و تو ازمایش کشت ادرارخون زیادی مشاهده شد. مترونیدازول سه ورف خوردم و قرص کوتریموکسازول تا اینکه کم کم تبم فروکش کرد و اسهالم خوب شد. خیبی ضعیف شدم سر این بیماری و چون خون زیادی لزم دفع شد دجار کم خونی و گزگز دستام شدم.
ولی با توجه به بیماری کرونا خیلی ترسیده بودم و پزشکها تشخیصشون کرونا بود، تا اینکه مطالب سایت شما رو خوندم و یهو روحیه گرفتم و فقط،دعاتون کردم..خدا خیرتون بده که منو از نگرانی دراوردید باتشکر ??

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه
 1. 5 / 5

سلام مطالب کامل و مفید بود با تشکر

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام.دختربچه یک ونیم ساله باسوزش ادارشدید همراه بااسهال مکرر وگریه های شدید.خواهشا راهنمایی فرمایید.باتشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 4.5 / 5

یک کشت ادرار انجام دهید اگر مشکل داشت دارو مصرف کند این امکان هم وجود دارد که به علت اسهال مکرر سبب سوختگی پا شود که باید از دارو مصرف کند

  پیوست ها
 

 1. محسن

با سلام علت همزمانی اسهال و عفونت ادواری چیست ؟
مدت دو سال با این مورد درگیرم
اسهال هستم ولی با این حال برای دفع بایستی زور بزنم و تاثیر مستقیمی روی سوزش ادرار و ملتهب شدن مثانه من داره !
لطفا راهنمایی بفرمائید ممنونم

  پیوست ها
 

 1. رام

سلام اولی نوشتین علایم ونشانه ها تمام این علایم رو من دارم متاسفانه به یه متخصص داخلی مراجعه کردم که تشخیص به سنگ کلیه بود با سونگرافی که دادم منفی در اومد با قرصی که دادفرقی نکردم ممنون میشم شما هم یه راهنمایی بکنین

  پیوست ها
 

 1. ۰۹۱۲۱۳۴۶۰۶۴

بادرود متن بسیار ره گشا آموزنده ودانستن آنها لازم بود قدر دان شما هستم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search