پزشکی

بی اختیاری ادرار و کاهش ادرار

سالانه بسیاری افراد در دنیا گرفتار بیماری حاد کلیه می شوند و تا زمانی که بیماری کلیه حاد نشود افراد متوجه بیماری خود نمی شوند بیماری های کلیوی از بیماریهای خاموش است و بیماری وقتی مشخص می شود که عملکرد کلیه ها کاهش یافته است و بیمار نیاز به دیالیز و پیوند کلیه دارد از آنجایی که با تشخیص زود هنگام، می توانید بیماری را درمان و یا از پیشرفت آن جلوگیری کنید . بر خود لازم دانستم تا در مورد علائم بیماری مجاری ادراری که خود می تواند در صورت عدم درمان سبب آسیب به کلیه ها شود مختصری توضیح دهم

بی اختیاری ادرار
انواع بی اختیاری ادرار
عواملی که در اثر آن ها کنترل مثانه از دست می رود
علل بی اختیاری ادرار
عوارض بی اختیاری ادرار
تشخیص بی اختیاری ادرار
درمان بی اختیاری یا سرریز شدن ادرار
کاهش ادرار یا ( الیگوری )
علل کاهش ادرار
علل نیامدن ادرار
درمان اولیگوری یا کاهش ادرار
تغذیه در نفریت حاد

بی اختیاری ادرار

شخصی که قادر نیست ادرار خود را تا رسیدن به توالت کنترل کند دارای بی اختیاری ادرار است که می تواند به صورت موقتی یا دائمی باشد بی اختیاری ادرار در زنان در بیشتر موارد با درمان کنترل می شود وقتی مثانه پر می شود اعصاب مثانه سیستم عصبی را از پر شدن مثانه آگاه می کند و سبب می شود که احساس دفع ادرار داشته باشید موقع دفع ادرار سیستم عصبی پیام هایی را به عضلات کف لگن و عضلات اسفنکتر می فرستد که باعث شل شدن این عضلات می شود و به عضلات مثانه دستور انقباض می دهد تا ادرار از مثانه خارج شود. اگر این عضلات و اسفنکترها آسیب ببیند کنترل ادرار دچار مشکل می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری فشاری: سرفه، خنده، عطسه، یا جنبش هایی که بر روی مثانه فشار وارد می کند نشانه بی اختیاری فشاری است تغییرات فیزیکی ناشی از حاملگی، زایمان و یائسگی یک نوع بی اختیاری فشاری است که در زنان این نوع بی اختیاری شایعتر است و در بسیاری از موارد قابل درمان است. کشیدگی عضلات کف لگن بعد از زایمان، افزایش وزن یا برخی از اعمال جراحی، ضعف عضلات کف لگن سبب افتادگی گردن مثانه می شود و بی اختیاری ادرار ایجاد می شود.
بی اختیاری فوری: در موقع خواب، یا بعد از نوشیدن مقداری آب یا شنیدن صدای آب به علت انقباض و گرفتگی عضلات مثانه خروج ادرار به قدری سریع است که نمی توانید خود را به دستشویی برسانید در پزشکی به این نوع مثانه مثانه اسپاستیک، ناپایدار و یا بیش فعال گفته می شود که اغلب در اثر ( عفونت مثانه، نوشیدن الکل، آسیب عصبی و افراد دارای مشکل دیابت، پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس نیز دیده می شود.
بی اختیاری لبریزی: مثانه همیشه پر است و مقدار کمی ادرار از آن تراوش می کند در افراد دیابتی و کسانیکه پروستات بزرگی دارند دیده می شود.
بی اختیاری موقتی: که در اثر داروها، عفونت مجاری ادراری، کاهش تحرک و یبوست، اختلالات ذهنی ایجاد می شود و با درمان بهبود می یابد.

عواملی که در اثر آن ها کنترل مثانه از دست می رود

میل شدید به داشتن ادرار و به دنبال آن از دست دادن غیر ارادی دفع ادرار است. برای چند ثانیه تا یک دقیقه نیاز است که ادرار تخلیه شود و سبب می شود شما سریع به دستشویی بروید اما بی اختیاری نیاز به ادرار کردن فوری در اغلب موارد مخصوصاً در طول شب بی اختیاری فوری ممکن است با ( عفونت های دستگاه ادراری، مواد محرک مثانه، مشکلات روده، بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، سکته مغزی، آسیب و یا آسیب سیستم عصبی مرتبط با مولتیپل اسکروز ایجاد می شود.
به دنبال مشکلات غده پروستات بی اختیاری ادرار، میل شدید به ادرار کردن و به دنبال آن از دست دادن غیر ارادی ادرار است.
اگز شما علائم بیش از یک نوع بی اختیاری را داشته باشید مثلا ( بی اختیاری فشاری و بی اختیاری فوری ) شما دارای بی اختیاری مخلوط هستید.
بی اختیاری عملکردی بسیاری از افراد مسن در خانه سالمندان تنها به دلیل یک اختلال جسمی و یا روانی دچار بی اختیاری ادرار می شوند فرد مبتلا به آرتریت شدید ممکن است قادر به گشودن سریع دکمه شلوار خود نباشد که به آن بی احتیاری عملکردی می گویند.
حذف پروستات منجر به بی اختیاری ادرار می شود.
تغییرات فیزیکی ناشی از حاملگی، زایمان و یائسگی در زنان می تواند باعث بی اختیاری ادرار شود.
پیری باعث مشکل بی اختیاری ادرار می شود.
عفونت در دستگاه ادراری یا مهبل ( واژن ) می تواند سبب عدم کنترل مثانه شود.
برخی داروها نیز می تواند باعث مشکلات مثانه شود.
یبوست می تواند سبب از دست دادن کنترل مثانه شود.
تومورها در مغز، نخاع و یا مثانه سبب از دست دادن کنترل مثانه می شود.
اگر مثانه همیشه پر باشد مقداری از آن سرریز می شود.
ضعف یا فعالیت بیش از حد مثانه سبب آسیب به کنترل اعصاب مثانه می شود.
عوامل دیگری مانند جوش و تاول، عفونت پوست و زخم، عفونت های دستگاه ادراری، مشکلات خواب، فعالیت جنسی کمتر، از دست دادن اعتماد به نفس و افسردگی می توانند سبب از دست رفتن کنترل مثانه شود.

علل بی اختیاری ادرار

بعضی از غذاها، نوشیدنی ها و داروها می توانند سبب بی اختیاری ادرار شوند که تغییرات ساده در عادت ها می تواند به بهبودی کمک کند.
الکل یک محرک مدر است است که سبب نیاز فوری به ادرار می شود.
نوشیدن مقدار زیاد مایعات اگر در دوره کوتاهی از زمان باشد سبب سرریز شدن ادرار می شود.
کافئین یک ماده ادرار آور و محرک مثانه است که سبب نیاز ناگهانی به ادرار کردن می شود.
نوشیدنی های گازدار، چای و قهوه (  با یا بدون کافئین )، شیرین کننده های مصنوعی، شربت ذرت و غذاها و نوشیدنی هایی که در ان ادویه، شکر استفاده شده است مانند مرکبات و گوجه فرنگی سبب بی اختیاری ادرار می شود.
دارو ها ( داروهای قلبی، فشار خون، آرامبخش، شل کننده های عضلانی و ... می تواند مشکلاتی در کنترل مثانه ایجاد کنند )
عفونت های ادراری می توانند مثانه را تحریک کرده و نیاز فوری به ادرار و گاهی همراه با سوزش در هنگام ادرارکردن  و بوی بد ادرار می شود.
مقعد در نزدیکی مثانه قرار دارد و اعصاب زیادی آنجا پخش هستند سخت و فشرده شدن مدفوع در راست روده سبب فشرده شدن زیاد این اعصاب می شوند و باعث فعال شدن زیادی آنها شده و تکرر ادرار را سبب می شود.
بارداری و زایمان تغییرات هورمونی، افزایش وزن و بزرگ شدن رحم ممکن است سبب بی اختیاری ادرار شود.
پیری عضلات مثانه در اثر افزایش سن سبب کاهش ظرفیت مثانه برای ذخیره کردن ادرار و افزایش فعالیت بیش از حد مثانه  سبب افزایش خطر مثانه بیش از حد فعال شود ترک سیگار، درمان فشار خون و نگه داشتن وزن در محدوده نرمال از علائم مثانه بیش از حد فعال جلوگیری می کند.
زنان پس از یائسگی استروژن کمتری دارند این هورمون در حفظ پوشش مثانه و پیشابراه نقش دارد با کاهش استروژن این بافت ها وضعیت بدی پیدا کرده و سبب بی اختیاری ادرار می شوند.
خط ارتباط مثانه و رحم نزدیک به همدیگر است و توسط عضلات و رباط های زیادی پشتیبانی می شود هر عمل جراحی ( هسترکتومی ) که سبب برداشتن سیستم تولید و مثل زن ( مانند برداشتن رحم ) شود ممکن است ماهیچه های حمایتی کف لگن آسیب دیده و منجر به بی اختیاری ادرار شود.
سندرم مثانه دردناک در اثر سیستیت بینابینی که یک بیماری مزمن است بندرت سبب بی اختیاری ادرار می شود.
پروستاتیت در مردان مسن تر در اثر بزرگ شدن پروستات ( هیپرپلازی خوش خیم پروستات ) بی اختیاری ادرار می شود.
سرطان پروستات در مردان سبب بی اختیار ادرار می شود.
سرطان مثانه و سنگ مثانه سبب بی اختیاری ادرار، فوریت ادرار و سوزش هنگام ادرار کردن، وجود خون در ادرار و درد لگن را ایجاد کند. ناراحتی عصبی ( مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون، سکته مغزی، تومورمغزی و یا آسیب نخاعی در اثر تداخل با سیگنال های عصبی مثانه سبب بی اختیاری ادرار می شود.
هر نوع انسداد در مسیر ادراری مانند سنگ توده در مثانه سبب سرریز شدن ادرار می شود.

عوارض بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار می تواند منجر به جوش و تاول، عفونت پوست و زخم به علت پوست دائما مرطوب ایجاد شود.
خطر عفونت های مکرر دستگاه ادرای را افزایش می دهد.
بی اختیاری ادرار در زندگی کاری افراد، مشکلات ایجاد می کند.

تشخیص بی اختیاری ادرار

یک آزمایش کشت و کامل ادرار انجام دهید.
یک آزمایش خون نیز یرای چک کردن اوره و کراتینین انجام شود.
برای انجام تست PVR مثانه خالی می شود سپس باقیمانه ادرار در مثانه توسط ورود یک کاتتر به مثانه از طریق مجاری ادراری اندازه گیری می شود. که وجود باقیمانه ادرار در مثانه نشانه وجود انسداد در دستگاه ادراری و یا یک مشکل در اعصاب و عضلات مثانه وجود دارد.
سونوگرافی برای مشاهده برای بررسی اختلالات قطعات دستگاه ادراری انجام می شود.
تست استرس
تست ارودینامیک اندازه گیری فشار در مثانه هنگام استراحت و پر شدن مثانه است.
سیستوگرام پزشک یک کاتتر را وارد مثانه می کند و یک ماده رنگی را تزریق می کند با ادرار کردن و اخراج این مایع تصاویر گرفته می شود که این تصاویر مشکلات ادراری را نشان می دهد.
سیستوسکوپی: پزشک یک لوله باریک را وارد مثانه می کند و با یک لنز کوچک بر روی سیستوسکوپ به مجرای خروجی مثانه وارد شده و بررسی مستقیم انجام می شود.

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بستگی به نوع مشکل مثانه دارد
تکنیک های رفتاری و تغییر شیوه زندگی برای انواع خاصی از بی اختیاری ادرای استفاده می شود.
تقویت عضلات کف لگن در کنترل بی اختیاری استرسی موثر است در تحریک الکتریکی با وارد کردن الکترود به مقعد یا مهبل ( واژن ) ماهیچه های کف لگن را تحریک و سبب تقویت آن ها می شوند این تحریک های الکتریکی برای بی اختیاری استرسی موثر است
داروهایی که به طور معمول در بی اختیاری ادرار استفاده می شود
آنتی کولینرژیک ها برای مثانه بیش از حد فعال که سبب بی اختیاری فوری می شود استفاده می شود این دارو ها شامل ( Oxybutynin (Ditripan Detrol ), ) Tolterodine , Darifenacin ( enablex ) , fesoterodine ( Toviaz ) , Solifenacin (Vasicare ) , ،Trospium ( sanctura ) این دارو ها دارای عوارض جانبی احتمالی ( خشکی دهان، یبوست، تاری دید و گرگرفتگی ) می باشد.
استروژن موضعی : استفاده از دوز پایین استروژن موضعی در شکل های کرم واژینال، حلقه یا پچ ممکن است برخی از علائم بی اختیاری ادرار را کاهش دهد.
ایمی پرامین: در بی اختیاری فوری و استرسی موثر است .
Duloxetine داروی ضد افسردگی که برای درمان بی اختیاری استرسی موثر است.
چند دستگاه پزشکی برای کمک به درمان بی اختیاری ادرار وجود دارد تامپونی وجود دارد که در مجرای ادرار برای جلوگیری از نشت ادرار استفاده می شود و برای زنانی که فعالیت های ورزشی ( مانند تنیس ) دارند استفاده می شود پساری یک حلقه سفت است که در مهبل وارد می شود و در تمام روز برای جلوگیری از نشت ادرار استفاده می شود.
تزریق سم بوتولینوم نوع A ( بوتاکس ) به عضله مثانه ممکن است در افراد با مثانه بیش از حد فعال موثر باشد و تکرار آن هر 6 – 9 ماه مورد نیاز است ولی سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز آن را تایید نکرده است.
محرک عصب ساکرال می تواند در کنترل عملکرد مثانه موثر باشد این وسیله که شبیه یک ضربان ساز است که در زیر پوست در باسن کاشته می شود سیم دستگاه به عصب خاجی وصل می شود و از طریق سیم دستگاه پالس های الکتریکی بدون درد را که باعث تحریک عصب و کنترل مثانه می شود را منتشر می کند و یک دستگاه دیگر محرک عصب تیبیا است  که برای درمان علائم مثانه بیش از حد فعال استفاده می شود با قرار دادن این دستگاه در زیر پوست پالس های الکتریکی منتشر شده از آن به عصب استخوان در مچ پا ارسال می شود سپس این پالس در طول عصب تیبیا به عصب خاجی منتقل و علائم مثانه بیش از حد فعال را کنترل می کند.
جراحی
اگر درمان های دیگر موثر واقع نشد چندین روش جراحی وجود دارد مانند ( روش اسفنکتر مصنوعی مثانه ... ) که توسط جراح انجام می شود.
از پد و پوشاک محافظ در صورتی که درمان های رایج پزشکی موثر واقع نشد استفاده می شود.

کاهش ادرار یا ( الیگوری )

کاهش برونده ادراری به این معنی است که مقدار ادرار از 500 سی سی د ر24 ساعت کمتر است و کاهش بیشتر نشان از یک مشکل جدی و یا تهدید کننده زندگی است که باید درمان های پزشکی انجام شود علل زیادی در الیگوری و کاهش ادرار دخالت دارد.

علل کاهش ادرار

کاهش ادرار ( الیگوری ) به سه طبقه پیش کلیوی، کلیوی و بعد از کلیه تقسیم می شود.
علل پیش کلیوی عمدتاً به علت هیپوولمی ( کاهش حجم خون ) است بی اشتهایی، رژیم های غذایی کم نمک، استفراغ، اسهال و مصرف زیاد دیورتیک ها می تواند باعث حجم پایین ادرار شوند درمان شامل کاهش دوز دیورتیک ها، افزایش حجم خون و تامین خون کلیه ها می باشد. اگر به اندازه کافی مایعات مصرف نکنید و یا در اثر اسهال، استفراغ و یا تب آب بدن کم شود. الیگوری ایجاد می شود.
علائم هیپوولمی عبارتند از ( تاکیکاردی، افت فشار خون وضعیتی، زبان، زبان خشک و از دست دادن خاصیت قابل ارتجاعی پوست ) می باشد.
علل کلیوی در اثر اختلال پیشرونده پارانشیم کلیه و بدتر شدن تدریجی کلیه حجم ادرار بتدریج کاهش یافته و کراتینین سرم و سطح نیتروژن اوره خون بالا می رود آنمی ایجاد می شود و این نشان دهنده پیش اگهی ضعیف است و بیمار برای دیالیز و پیوند کلیه آماده می شود.
علل بعد از کلیه
عفونت ها که سبب تکرر ادرار، فوریت در ادرار و درد می شود و سپس حجم ادرار کاهش می یابد انسداد مجاری بعد از کلیه نیز سبب الیگوری می شود.
مصرف داروهایی مانند داروهای شیمی درمانی یا سرکوبگر ایمنی، آنتی کولینرژیک ها و دیورتیک ها و برخی از آنتی بیوتیک ها ( جنتامایسین ) داروهای فشار خون بالا ( مهارکننده های ACE ) داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAID ها )می تواند سبب الیگوری شود
عفونت کمتر سبب الیگوری می شود عفونت شدید و یا هر بیماری که منجر به شوک شود یک اورژانس پزشکی است و نیاز فوری به درمان است  عفونت سبب تورم، تحریک و یا التهاب می شود. عفونت دستگاه ادراری سبب احتباس ادراری در اثر التهاب مجرای خروجی مثانه می شود.
هر گونه التهاب یا آسیب کلیه سبب الیگوری می شود.
انسداد دستگاه ادراری مانند ( بزرگ شدن پروستات ) می تواند با علائمی مانند درد بدن، تهوع، استفراغ، تورم وتب همراه باشد.
مشکلات عصبی که با سیگنالهای مغز و مثانه تداخل ایجاد می شود اگر اعصاب به درستی کار نکند مغز این پیام که مثانه پر است را دریافت نمی کند حتی اگر شما بدانید که مثانه شما پر است بسیاری از حوادث می تواند به اعصاب و مسیر های عصبی آسیب برساند مواردی مانند ( زایمان واژینال، عفونت مغز یا نخاع، دیابت، ضربه، حوادثی که سبب آسیب مغز یا نخاع شود، مولتیپل اسکلروزیش، مسمومیت با فلزات سنگین، صدمه به لگن یا تروما و علاوه بر آن برخی از کودکان با مشکلات عصبی به دنیا می ایند که سبب احتباس ادرار می شود.
وقتی که کاهش ادرار همراه با سرگیجه، سبکی سر و یا یک پالس سریع باشد نیاز است تا به پزشک مراجعه شود.
وقتی مشکل ادراری، بزرگی پروستات باشد برای جلوگیری از آسیب کلیوی نیاز فوری به مراجعه به پزشک است.

علل نیامدن ادرار

داشتن درد در موقع ادرار کردن علامت اصلی التهاب پیشابراه است این التهاب معمولاً در اثر باکتری ها ایجاد می شود و اگر به موقع درمان آنتی بیوتیکی لازم انجام شود بهبود می یابد این باکتری ها از پوست اطراف مجرای پیشابراه وارد مجاری ادراری می شود و این عوامل عبارت از ( اشرشیاکلی، گنوکوک ( عامل سوزاک ) باکتری کلامیدیا ( عامل بیماری کلامیدیا از راه تماس جنسی )، تریکوموناس ( از راه تماس جنسی ) و ویروس هرپس سیمپلکی می باشد. و مهمتریت علائم التهاب مجرای ادرار درد موقع ادرار کردن، نیامدن با به سختی آمدن ادرار، تکرر ادرار یا نیاز به دفع اورژانسی ادرار، احساس خارش و ناراحتی در مجرای خروجی ادرار، ترشحات مجرای پیشابراه و وجود خون در ادرار مردان می باشد.

شخصی که با ادرار کردن درد دارد و به جای ادرار خون خارج می شود علت آن می تواند سنگ کلیه و یا مسئله جدی تر سرطان باشد
اگر ادرار روشن نیست و رنگ آن سفید ابریشمی باشد.
به احتمال زیاد التهاب مثانه مطرح است و شایعترین علت آن در یک زن جوان بالغ عفونت مثانه یا سیستیت است و با احتمال کمتر عفونت مخمر مطرح است نوشیدن مقدار زیاد ( 8 لیوان ) آب البالو نیز می تواند باعث تغییر رنگ ادرار شود.
داشتن ادرار بسیار داغ نشانه سابقه طولانی از عفونت ادراری و عفونت های کلیوی ( عفونت های دستگاه ادراری فوقانی ) می باشد.
ادرار با ( بوی بد، ابری و گرم ) نشان از عفونت ادراری در مثانه و کلیه ها است.
خانمی که دارای عفونت مثانه است و ادرار همراه با خون دارد دلیل آن فقط عفونت ادراری نیست بلکه نیاز به سیستوسکوپی و تصویر برداری از کلیه دارد

درمان اولیگوری یا کاهش ادرار

درمان بستگی به علت بیماری دارد بیمار باید در بیمارستان بستری شده و یک کاتتر در مثانه بیمار قرار می گیرد تا هم به خروج ادرار کمک کند و هم حجم ادرار اندازه گیری شود. در مواردی که مشکل کلیوی باشد دیالیز انجام می شود.
بیمار باید مقدار زیاد مایعات مصرف کند.
عدم درمان اولیگوری می تواند منجر به عوارض ( قلبی عروقی، فشار خون بالا یا نارسایی قلبی، کم خونی، اختلال عملکرد پلاکت و مشکلات ادراری ) شود..

تغذیه در نفریت حاد

1 - بیماران مبتلا به نفریت حاد که تجربه الیگوری یا آنوری را دارند باید به شدت مقدار پتاسیم را کاهش دهید و از غذاهای دارای پتاسیم بالا ( قارچ تازه، محصولات صدف، سبزیجات و میوه تازه ) اجتناب کنند.
2 - مصرف سدیم و مایع را محدود کنند. یک راه خوب برای از بین بردن نشانه های از تورم است با توجه به خروجی ادرار و شدت ادم خوردن یک رژیم غذایی کم نمک یا بدون نمک لازم است افراد مبتلا به فشار خون بالا و تورم باید مصرف نمک را به 2 - 3 گرم در روز کاهش دهند در مواردی که  تورم شدید وجود  دارد مصرف روزانه نمک را به کمتر از 2 گرم  در روز یا یک وعده غذایی را بدون نمک مصرف کنید.
3 - یک رژیم غذایی کم پروتئین داشته باشید بیماران با نفریت حاد با علائم ناچیز باید مصرف پروتئین روزانه را به 20 – 40 گرم در روز به منظور کاهش حجم کار کلیه برسانند وقتی کراتینین و BUN  به محدوده نرمال رسید مصرف پروتئین باید بتدریج به 0.8 گرم در کیلوگرم رسانده شود از پروتئین با کیفیت بالا مانند ( تخم مرغ، گوشت بدون چربی و ماهی ) مصرف شود.
4 - در افراد مبتلا به نفریت حاد خوردن سبزیجات و میوه های تازه  توصیه می شود مگر در مواردی که الیگوری وجود دارد و نیاز است که مقدار پتاسیم کاهش یابد ویتامین B, A, C, B1 اسید فولیک، آهن به نفع بهبود عمکرد کلیه و از کم خونی جلوگیری می کند.
5 - غذاهایی که محرک کمتری دارند مصرف کنید از خوردن غذاهای تند و محرک به دلیل داشتن پورین اجتناب کنید از خوردن امعاء و احشاء حیوانات به دلیل داشتن پورین بالا پر هیز کنید.
6 - از مصرف سیگار، توتون، تنباکو و الکل اجتناب کنید زیرا بر عملکرد کلیه و کبد آسیب وارد می کند.

مطالب مرتبط

تغذیه در کلیه پلی کیستیک

سنگ های کلیوی

مشکلات ادراری

دلایل فشار خون بالا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (24)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. بهروز

سلام پدر من بیماری پروستات دارد 69 ساله است متخصص ارولژی دارو یپروستات براشون تجویز کرده با استفاده داروها کنترل ادرارش خوب شده بود ولی تازگی بی اختیاری ادرار اذیتشون می کنه مخصوصا شب موقع خواب ممنون نمی شم راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. ناهید

با عرض سلام و خسته نباشید.
پسری ده ساله دارم که دچاربی اختیاری ادرار در روز و شب هست و البته گاهگاهی در کنترل مدفوع خود نیز دچار بی اختیاری هست.
انواع قرص های شیمیایی رو دادم و داروهای گیاهی زیادی نیز دادم . با روغن های گرم مثل سیاه دانه...

با عرض سلام و خسته نباشید.
پسری ده ساله دارم که دچاربی اختیاری ادرار در روز و شب هست و البته گاهگاهی در کنترل مدفوع خود نیز دچار بی اختیاری هست.
انواع قرص های شیمیایی رو دادم و داروهای گیاهی زیادی نیز دادم . با روغن های گرم مثل سیاه دانه و.....نیز مالش دادم ولی درمان نشده. شما چه پیشنهادی دارین؟ لطفا من رو راهنمایی کنید. خیلی دارم اذیت میشم.هیچ جا حتی خونه مادرم نمیتونم برم خونه همه رو نجس کرده. و خیلی آسیب روحی و جسمی دیده و نگرانش هستم. کمکم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 ماه قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. دکتر فتحی    ناهید

با سلام
درمان این بیماری در تخصص نفرولوژی است به پزشک کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. mamadamin

عالی بود

  پیوست ها
 

 1. سیدمصطفی هاشمی

با سلام خدمت دکتر .
خداوند بهتون عمر با عزت بده .
واقعا برای من لذت بخشه وقتی میبینم یک دکتر متخصص حتی در فضای مجازی به هموطنانش کمک میکنه .
فقط خواستم تشکر کرده باشم .

  پیوست ها
 

 1. Zahra

با سلام همسرم مدتی پیش مشکل ادرار داشت که با دارو خیلی مشکلش برطرف نشد تا اینکه یک هفته پیش سیستسکوپی رویش اجام گرفت و دکتر تورم پروستات را تشخیص دادن وداروهایی مثل سفکسین امنیک وترازوسین را تجویز کردن الان بعد از یک هفته هنوز مثانهش خوب تخلیه...

با سلام همسرم مدتی پیش مشکل ادرار داشت که با دارو خیلی مشکلش برطرف نشد تا اینکه یک هفته پیش سیستسکوپی رویش اجام گرفت و دکتر تورم پروستات را تشخیص دادن وداروهایی مثل سفکسین امنیک وترازوسین را تجویز کردن الان بعد از یک هفته هنوز مثانهش خوب تخلیه نمی شود وباید زود به زود دستشویی برود خیلی نگران هست که چرا هنوز خوب نشده خیلی هم استرس دارد درضمن ۴۵سال دار لطفا راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Zahra

پروستاتیت اغلب باعث دفع دردناک یا دشوار ادرار است سایر علائم پروستاتیت شامل درد در کشاله ران، ناحیه لگن و یا اندام تناسلی و گاهی اوقات علائم شبیه انفولانزا دارد.
پروستاتیت مردان را در تمام سنین تحت تاثیر قرار می دهد اما در مردان با50 سال سن یا...

پروستاتیت اغلب باعث دفع دردناک یا دشوار ادرار است سایر علائم پروستاتیت شامل درد در کشاله ران، ناحیه لگن و یا اندام تناسلی و گاهی اوقات علائم شبیه انفولانزا دارد.
پروستاتیت مردان را در تمام سنین تحت تاثیر قرار می دهد اما در مردان با50 سال سن یا کمتر شایع تر است پروستاتیت می تواند توسط یک تعداد از چیزهای مختلف ایجاد می شود اگر آن توسط یک عفونت باکتریایی ایجاد شود معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شود با این حال، گاهی اوقات پروستاتیت که توسط یک عفونت باکتریایی ایجاد نشده است و یا یک علتی دارد که هرگز شناخته نشده است.
بسته به علت، پروستاتیت ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی بیاید این ممکن است به سرعت بهتر و یا با درمان بهبود یابد درمان برخی از انواع پروستاتیت ممکن است ماه ها طول بکشد و یا دارای عود باشد )پروستاتیت مزمن(

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. صالح

با سلامو خسته نباشید
من پدرم طبق نظر پزشک باید پروستاتشونوبردارن میخواستم بدونم. عوراض این جراحی چیه و ایا ممکنه در سالهای اتی بخاطر نبود پروستات ناتوانی در کنترل ادرار بگیرن یا نه ؟خیلی نگران این مسئله ان

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صالح

با سلام
پروستات در صورتی که نیاز به عمل جراحی داشته باشد باید عمل جراحی انجام شود البته هر عمل جراحی عوارضی نیز دارد اگر پروستات سرطانی باشد عواضی مانند تکرر ادرار وجود دارد ولی در موارد خوش خیم این عوارض وحود ندارد و بعد از عمل جراحی بیمار از...

با سلام
پروستات در صورتی که نیاز به عمل جراحی داشته باشد باید عمل جراحی انجام شود البته هر عمل جراحی عوارضی نیز دارد اگر پروستات سرطانی باشد عواضی مانند تکرر ادرار وجود دارد ولی در موارد خوش خیم این عوارض وحود ندارد و بعد از عمل جراحی بیمار از خوردن دارو و مشکلاتی ادراری خلاص می شود لذا عمل جراجی را با نظر پزشک انجام دهید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام
من شانزده سال دارم و وقتی که به دست شویی میروم تا حدودا نیم ساعت بعد ممکن است چند قطره بیاید ولی بعد نیم ساعت حتی اگه خیلی هم نیاز به دفع ادرار داشته باشم میتوانم جلویش را بگیرم
لطفا جوابم رو بدید
ممنون از سایت خوبتون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد

با سلام
بیماری شما نیاز به بررسی پاراکلینیک دارد لذا لازم است نزد متخصص کلیه و مجاری ادراری رفته تا بررسی های لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. سمیه

باسلام من 23سالمه الانم باردارم و تو هفته 26 بارداری ام.قبلاعفونت ادراری داشتم امابدون هیچ علامتی بامصرف دارو رفع شد.براساس ازمایش کشت ادرارهفته بیش الان عفونت ندارم. و در روزبیشترازسه لیتراب میخورم امااین سه روزه حجم ادرارم خیلی کم شده شاید به...

باسلام من 23سالمه الانم باردارم و تو هفته 26 بارداری ام.قبلاعفونت ادراری داشتم امابدون هیچ علامتی بامصرف دارو رفع شد.براساس ازمایش کشت ادرارهفته بیش الان عفونت ندارم. و در روزبیشترازسه لیتراب میخورم امااین سه روزه حجم ادرارم خیلی کم شده شاید به 500 سی سی هم نرسه ورنگ ادرارم خیلی تیره شده و هیچ ورمی هم ندارم.وفشارخون وقندمم طبیعیه لطفا من رو راهنمایی کنید چون بارداری اولمه خیلی میترسم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سمیه

با سلام
بهتر است یک ازمایش ادرار و کشت ادرار و یک تست کراتینین نیز در یک ازمایشگاه دیگر انجام دهید
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. مهراب

پسری هستم 22 ساله
من از 15 سالگی دوچار سوزش ادرار شدم و به شدت خون توی ادرام بود
پیش کلی پزشک رفتم کلی دارو مصرف کردم و عکس گرفتن و اخر دلیلشو نفهمیدن
نا گفته نماند یکسری از دکتره هم میگفتن اب زیاد بخور خوب میشی
دست اخر یه دکتر گفت دلیلش مشخص...

پسری هستم 22 ساله
من از 15 سالگی دوچار سوزش ادرار شدم و به شدت خون توی ادرام بود
پیش کلی پزشک رفتم کلی دارو مصرف کردم و عکس گرفتن و اخر دلیلشو نفهمیدن
نا گفته نماند یکسری از دکتره هم میگفتن اب زیاد بخور خوب میشی
دست اخر یه دکتر گفت دلیلش مشخص نیست و باید از مجاری ادرار دوربین رد کنیم و به علت ترس من از ادامه درمان انصراف دادم
الان پس گذشت چند سال من سوزش دارم منتها کمو زیاد میشه بعضی وقتا کمتر بعضی وقتا بیشتر
منتها الان مشکلی جدیدا پیدا کردم دچار افت فشار ادار در زمان ادرار هستم
و زمان دستشویی رفتن من بسیار طولانی شده
خواستم نظر شما را نیز بدونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهراب

با سلام
احتمالا شما دچار عفونت ادرار بوده اید و به علت عدم درمان گرفتار تنگی مجرا شده اید نزد متخصص کلیه و مجاری ادراری بروید تا درمان لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. مریم

با سلام. دختری27 ساله هستم چند روزه دچار عدم کنترل ادرار شدم و هنوز به پزشک مراجعه نکردم. علائم من شبیه هیچ کدوم از مواردی که توضیح فرمودید. در اثر سرفه و عطسه نیست.. بلکه بدون اختیار من یک یا دو قطره ادرار از بدنم خارج میشه حجم ادرارم کم نشده...

با سلام. دختری27 ساله هستم چند روزه دچار عدم کنترل ادرار شدم و هنوز به پزشک مراجعه نکردم. علائم من شبیه هیچ کدوم از مواردی که توضیح فرمودید. در اثر سرفه و عطسه نیست.. بلکه بدون اختیار من یک یا دو قطره ادرار از بدنم خارج میشه حجم ادرارم کم نشده اما دفعاتی که نیاز به دستشویی دارم زیادشده...سوزش ادرار و درد کلیه هم ندارم. همانطور که گفتم فقط چند قطره در طی یکی دو ساعت بی اختیار خارج میشه.. بیماری من چی هست؟ و باید به چه دکتری مراجعه کنم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم

با سلام
شما احتمالا دارای عفونت ادراری هستید ابتدا یک تست کشت و کامل ادرار انجام دهید و در صورت داشتن عفونت طبق نظر پزشک دارو مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. مرادی

سلام من حدود دوسال است که دچار پرادراری وادرار غیرارادی وگاهی شب ادراری میشوم اول فک کردم مشکل از کلیه هامه از مایش دادم کلیه هام سالم بودند اما حالا دارم از این چیز خیلی رنج میبرم ممنون میشم دارویی برای جلوگیری از شب ادراری بم معرفی کنید؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مرادی

با سلام
شما باید از نظر نداشتن قند خون و بیماری کلیوی مطمئن شوید و برای انجام معاینه فیزیکی به نزد متخصص نفرولوژی مراحعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. سارا شعبانی

سلام.ممنون از اطلاع رسانی خوبتون.در مورد داغ بودن ادرار تنها جایی بود که تونستم اطلاعات بدست بیارم.یه دنیا تشکر.

  پیوست ها
 

 1. marziyeh

سلام...پدربزرگم مشکل کمی ادرار دارند میخواستم بدونم درمانش چیه(درضمن سرطان ریه دارند)؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    marziyeh

با سلام
باید از نظر پروستات و بیماری کلیه بررسی شود لذا لازم است به متخصص ارولوژی مراجعه نمایید تا سونوگرافی کلیه و تست های فانکشن کلیه در خواست شود و درمان لازم شروع شود احتمال بزرگی پروستات در این سن بالا است.

  پیوست ها
 

 1. ملینا

باسلام من مدتی هست که باوجود مصرف اب ودیگر مایعات به شدت ادرارم کمه اما علائم دیگه ای مانند دردو..حس نمیکنم چه مشکلی دارم؟

  پیوست ها
 

 1. محمدرضا

باعرض سلام میخواستم از خدمتتون بپرسم از کجا میتونم اسفنکتر مصنوعی یا همان ams 800 رو پیدا کنم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search