پزشکی

احساس معده خالی - علل و علائم دیگر

احساس خالی بودن معده

بعد از غذا، معده به طور مداوم تخلیه می شود تا به آرامی غذای هضم شده را به روده کوچک رها کند این بخش عادی هضم است هنگامی که معده برای دوره های طولانی خالی است اگر سطح قند خون پایین باشد ما این احساس را به عنوان احساس گرسنگی می بینیم

با این حال، گاهی اوقات این احساس معده خالی با وجود خوردن، ادامه می یابد این ممکن است نشانه ای از برخی مشکلات معده است.

چرا معده احساس خالی می کند؟

معده می تواند به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یابد و به مقدار قابل ملاحظه ای بستگی به میزان غذا داخل آن و دوره زمانی از آخرین وعده غذایی دارد احساس معده خالی که بیشتر افراد تجربه می کنند اغلب با گرسنگی همراه است و به عنوان گرسنگی نامیده می شود این یک نتیجه از انقباضات قوی معده همراه با افزایش ترشحات اسید و آنزیم است همراه با افزایش اشتها و کاهش سطح گلوکز خون، این نشانه ای از نیاز به مصرف غذا است.
با خوردن غذا، دیوار معده گسترش می یابد تا مواد غذایی را وارد آن شود به طور معمول احساس معده خالی با خوردن غذا ادامه می یابد کشش معده به یک نقطه خاص که در آن، معده احساس سیری را نشان می دهد و بدن برای موقت، مصرف غذای کافی دارد این مخالفت با احساس معده خالی است با این حال، احساس غیر طبیعی مانند گرفتگی، ناراحتی، سوزش و درد ممکن است گاهی اوقات باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های دیگر

احساس معده خالی ممکن است بدون هیچ حس دیگری از علائم رخ دهد وقتی احساس معده خالی به علت گرسنگی رخ می دهد افزایش بزاق، صدای بلند معده (borborygmi) و حتی حالت تهوع در بعضی موارد غیر معمول نیست.
با این حال، زمانی که احساس معده خالی به علت برخی از مشکلات معده اتفاق می افتد ممکن است نشانه ای از علائم دیگر نیز رخ دهد این شامل:
ناراحتی و درد معده
سوزش سر دل
تهوع و گاهی استفراغ
تغییرات اشتها
طعم های غیر معمول
این علائم با بسیاری شرایط معده مرتبط است که موجب احساس خستگی معده می شود با این حال ممکن است علائم مختلفی وجود داشته باشد که ممکن است رخ دهد که خاصیت بیماری خاص معده باشند.

گاستریت

این یکی از علل شایع احساس معده خالی است التهاب دیواره معده می تواند به دلایل مختلف رخ دهد اما عفونت هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) و استفاده بیش از حد از داروهایی نظیر NSAID ها شایع ترین علل گاستریت هستند اسید معده دائماً در معرض دیواره معده قرار می گیرد که به عنوان یک احساس معده خالی شناخته می شود.

زخم معده

بیماری زخم پپتیک (PUD) یکی دیگر از علل شایع معده خالی است که با وجود خوردن غذا ادامه دارد این زخم های باز در معده و دیواره دوازدهه به دلیل بسیاری از دلایل مشابه گاستریت رخ می دهد احساس معده خالی اغلب با گرسنگی بدتر می شود این درد با درد شکمی همراه است و ممکن است به طور موقت با خوردن غذا کاهش پیدا کند فقط به مدت کوتاهی پس از آن بازگشت می کند.

رفلکس اسید

ریفلاکس اسید، همچنین به عنوان بیماری ریفلاکس معده (GERD) شناخته می شود  GERDیک بیماری شایع است شامل مری (لوله غذا) است که اسید معده و آنزیم ها به سمت آن حرکت می کنند این با تضعیف اسفنکتر مری (LES) رخ می دهد اسید و آنزیم ها باعث تخریب آستر مری (ازوفاژیت) می شوند سوزش دل و تهوع گاهی اوقات ممکن است برای یک احساس معده خالی با گرسنگی اشتباه گرفته شود.

زخم های مری

زخم های باز در مری (لوله غذا) به دلایل مختلفی مانند ریفلاکس شدید اسید و طولانی مدت و همچنین عفونت H.pylori رخ می دهد این زخم های مرزی اغلب در مری پایین تر، در نزدیکی معده بوجود می آیند درد و ناراحتی ناشی از این زخم ها گاهی اوقات نیز ممکن است برای احساس معده خالی اشتباه باشد برخی افراد با افزایش مصرف مواد غذایی پاسخ می دهند.

ریفلاکس صفرا

ریفلاکس صفرا یک بیماری رایج است اما همچنین می تواند مسئول علائم خاصی باشد که ممکن است به عنوان احساس معده خالی توصیف شود صفرا از کیسه صفرا به دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) ترشح می شود صفرا ممکن است به معده وارد شود و حتی به مری ادامه یابد ریفلاکس صفرا اغلب همراه با ریفلاکس اسید است اما علائم ممکن است شامل معده و مری باشد.

بیشتر بدانید: در رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید | مواد غذای مناسب برای رفلاکس معده و افراد دارای مشکل در هضم غذا | رفلاکس یا ترش کردن

فتق هیاتال

فتق هیاتال اغلب با احساس معده خالی همراه نیست اما ناراحتی و درد را ممکن است بعضی از افراد درک کنند اغلب دردهای فشاری است که ممکن است با ریفلاکس اسید همراه باشد بخشی از معده در شکاف کوچک دیافراگم به داخل حفره قفسه سینه نفوذ می کند.

بیماری های روده ای التهابی

بیماری کرون، یک نوع بیماری التهابی روده (IBD) که می تواند ناحیه خارج از روده مانند معده را تحت تاثیر قرار دهد این باعث التهاب گسترده دیواره معده می شود و همچنین ممکن است سبب تشکیل زخم در بافت آسیب دیده باشد التهاب و زخم باعث درد و ناراحتی می شود این ممکن است به عنوان یک احساس معده خالی درک شود.

اضطراب و استرس

نشانه های معده در حالت های ذهنی خاص مانند اضطراب و استرس روانی شایع هستند یک احساس معده خالی، احساس معده توخالی و یا حتی "پروانه در معده" برخی از احساسات شرح داده شده در این حالت روحی هستند ممکن است به علت ترشح، اسید معده افزایش یابد که ممکن است با احساسات خاص رخ دهد اما ممکن است هیچ دلیل فیزیولوژیکی به وضوح قابل تشخیص نباشد این احساس معده خالی، بنابراین روانی است.
علل دیگر
سنگ کلیه
پانکراتیت
بیماری کبد

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (7)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. پیام
  1. 3.5 / 5

با سلام، وجود احتمالی میکروب معده در بازه طولانی بدون اطلاع خود شخص،چقدر باعث علایم مشکلات گوارشی میشود؟ احساس گرسنگی بعد از غذا خوردن .آیا کمبودهای تغذیه ای هم عامل این احساس هستند یا مربوط به میکروب میشود.تشکر

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    پیام
  1. 5 / 5

با سلام شما احتمالا دارای زخم اثنی عشر هستید به پزشک مراجعه نمایید تا داروی لازم برایتان نسخه شود اگر همراه علائم، میکروب معده هم دارید باید درمان میکروب معده نیز انجام شود

  پیوست ها
 

  1. مهدی

سلام اقای دکتر من چند ماهی هستش معدم ی مشکلی پیدا کرده انگاری . قبل و حتی یکی دو ساعت بعد از غذا خوردن هم احساس میکنم معدم خالی هستش ولی بعد از خوردن یه لقمه درست میشه. ..میخاستم بدونم علتش چی میتونه باشه . ممنون.

  پیوست ها
 

  1. حجازی

سلام بر شما
بسیار مفید بود.
سپاسگزارم!

  پیوست ها
 

  1. سميه

سلام آقاي دكتر.من ۲۸سالمه و سالهاست از دوران دبیرستان كه بطور دائم احساس گرسنگی مكرريعني احساس ضعف معده همراه با درد طوري ك اگه همون لحظه خوراكي دهنم نزارم نميتونم هيچ كاري انجام بدم و جالب اينكه تا غذاهر چند ريز در حد يك شكلات بخورم رفع ميشه...

سلام آقاي دكتر.من ۲۸سالمه و سالهاست از دوران دبیرستان كه بطور دائم احساس گرسنگی مكرريعني احساس ضعف معده همراه با درد طوري ك اگه همون لحظه خوراكي دهنم نزارم نميتونم هيچ كاري انجام بدم و جالب اينكه تا غذاهر چند ريز در حد يك شكلات بخورم رفع ميشه (وقتي در اون حالت چيزي مخصوصا اب وارد معدم بشه اينو حس ميكنم ك معدم خاليه خالي بودنش و اب ك وارد ميشه رو حس ميكنم كه خيلي بدم از اين حالت مياد بهمين خاطر حس ميكنم اب بخورم بيشتر ضعف ميكنم) كه اين حالت ضعف معده يا همون گرسنگي همراه درد قبلا در طول روز ب دفعات كم اتفاق ميفتاد ولي يكسال اخير تقريبا تمام وقت اينجوريم و اينكه جديدا چيزي هم بخورم در حد چند دفعه و حتي پيش اومد ك با خوردن از اين حالت خلاص نشم ك اين مورد خيلي كم بود و اينم ميخواستم اضاف كنم ك چاي و نسكافه رو حتي بعد از غذا بنوشم باز ضعف ميكنه و بايد حتما يه چيزي بخورم صبحا ك از خواب بيدار ميشم هميشه اين حالتو دارم . اينم اضاف كنم دكتر كه من معدم عصبي هم هست وقتي ناراحت بشم درد شروع ميشه. و نفخ هم دارم .
من معذرت ميخوام كه متنم طولاني شد چون واقعا خسته شدم .
خوشحالم ك همه حرفامو زدم احساس ميكنم كسي منو درك نميكنه و اطرافيانم هميشه فكر ميكنن ك شكموام و اينكه ميگم معدم ضعف كرد بهانه است.
فعلا قرص لنزاکتو و اس سیتاور رو یک روز درمیان مصرف میکنم و هنوز اونجوریم .
اصلا این مشکلم درمان قطعی داره؟
ایا فقط عصبیه؟
من نمیخوام تمام روز غذا بخورم اقای دکتر اضاف وزن پیدا کردم راه حلی نیست
مرسی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سميه
  1. 4.5 / 5

سلام. شما احتمالا زخم عثنی عشر دارید نرد پرشک بروید تا داروی لازم نسخه شود

  پیوست ها
 

  1. مهرداد عشقیان

سلام.آقای دکتر.سپاس از مطالبتان.من از سالهاپیش در زمانهای نامحدود حتی در خواب انگارشما بادکنکی رو با انگشت فشار بدید معده ام همچین حالتی داشت البته درد به ان معنا نداشت پشت همین عمل آب دهان در دهان جمع میشد در شرایطی مجبور بودم قورت بدم.در محیط...

سلام.آقای دکتر.سپاس از مطالبتان.من از سالهاپیش در زمانهای نامحدود حتی در خواب انگارشما بادکنکی رو با انگشت فشار بدید معده ام همچین حالتی داشت البته درد به ان معنا نداشت پشت همین عمل آب دهان در دهان جمع میشد در شرایطی مجبور بودم قورت بدم.در محیط آزاد بیرون میریختم.اگر می نشستم هنگام برخاستن کمی چشمم سیاهی میرفت.همه ی اینها بین سی تا پنجاه ثانیه اتفاق می افتاد.اوایل می توانستم پس از آن هر نوع غذا را بخورم تا حدود ده سال پیش درد بد هم اضافه شد وبه پزشک مراجعه کردم.از کاهش وزن سه تا چهار کیلو گفتم.سریع آندوسکوپی کرد گفت برای احتمال سرطان.با امپرازول وچند قرص آرامبخش معده مدتی خوب بود.اماهمین روال آب دهان وتوضیح ابتدایی تکرار شد.دکتر دیگری پنتو پرازول پیشنهاد داد.وقرص برای هلیو باکتری .مدتی خوب وباز تکرار.به دکتر زالی مراجعه کردم آزمایش خون حتی همان سرطانی بودن که جواب منفی بود.باز همان پنتو و..بعلاوه سونوگرافی..این پزشک رفتن تا امروز حدود هشت ده سال میگذره.ومن هنوز با اینکه نوزده فروردین آنژیو کردم وباید چند قرص این مورد را بخورم.داستان ما ادامه داره.مثه معتادها باید پنتو بخورم .از غذاخوردن زود انساس سیری دارم انگار زود پر میشه.سه ساعت بعد حس گرسنگی دارم.اگه بخورم کلا از خوردن لذتی نمی برم.وزنم پایینه.عضله ماهیچه ها ضعیف شده.کلا از حال خودم بهم میخوره.گاهی انگار اول معده سوزش هم پیدا میشه.گاهی میرم قرص اشتها میگیرم.فایده زیاد نداره.یکی میگه این بدن ضعیفه برو قرص ماهیچه ساز بخور.یک دکتر سنتی آشنای عزیزی ندیده مارو ارزیابی کرد که فلانی عصبیه اول باید سم زدایی بشه.شاید یه چند سال که تریاق میخوردم معده ام خراب شده .ولی قبل این مورد همان حالت ها راداشتم.خدا خیرتون بده.خسته شدم.یه دست رحمتی بکشید سر این هنرمند مملکت.واقعا دیگه حوصله ندارم.ارادت

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search