پزشکی

احساس معده خالی - علل و علائم دیگر

احساس خالی بودن معده

بعد از غذا، معده به طور مداوم تخلیه می شود تا به آرامی غذای هضم شده را به روده کوچک رها کند این بخش عادی هضم است هنگامی که معده برای دوره های طولانی خالی است اگر سطح قند خون پایین باشد ما این احساس را به عنوان احساس گرسنگی می بینیم

با این حال، گاهی اوقات این احساس معده خالی با وجود خوردن، ادامه می یابد این ممکن است نشانه ای از برخی مشکلات معده است.

چرا معده احساس خالی می کند؟

معده می تواند به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یابد و به مقدار قابل ملاحظه ای بستگی به میزان غذا داخل آن و دوره زمانی از آخرین وعده غذایی دارد احساس معده خالی که بیشتر افراد تجربه می کنند اغلب با گرسنگی همراه است و به عنوان گرسنگی نامیده می شود این یک نتیجه از انقباضات قوی معده همراه با افزایش ترشحات اسید و آنزیم است همراه با افزایش اشتها و کاهش سطح گلوکز خون، این نشانه ای از نیاز به مصرف غذا است.
با خوردن غذا، دیوار معده گسترش می یابد تا مواد غذایی را وارد آن شود به طور معمول احساس معده خالی با خوردن غذا ادامه می یابد کشش معده به یک نقطه خاص که در آن، معده احساس سیری را نشان می دهد و بدن برای موقت، مصرف غذای کافی دارد این مخالفت با احساس معده خالی است با این حال، احساس غیر طبیعی مانند گرفتگی، ناراحتی، سوزش و درد ممکن است گاهی اوقات باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های دیگر

احساس معده خالی ممکن است بدون هیچ حس دیگری از علائم رخ دهد وقتی احساس معده خالی به علت گرسنگی رخ می دهد افزایش بزاق، صدای بلند معده (borborygmi) و حتی حالت تهوع در بعضی موارد غیر معمول نیست.
با این حال، زمانی که احساس معده خالی به علت برخی از مشکلات معده اتفاق می افتد ممکن است نشانه ای از علائم دیگر نیز رخ دهد این شامل:
ناراحتی و درد معده
سوزش سر دل
تهوع و گاهی استفراغ
تغییرات اشتها
طعم های غیر معمول
این علائم با بسیاری شرایط معده مرتبط است که موجب احساس خستگی معده می شود با این حال ممکن است علائم مختلفی وجود داشته باشد که ممکن است رخ دهد که خاصیت بیماری خاص معده باشند.

گاستریت

این یکی از علل شایع احساس معده خالی است التهاب دیواره معده می تواند به دلایل مختلف رخ دهد اما عفونت هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) و استفاده بیش از حد از داروهایی نظیر NSAID ها شایع ترین علل گاستریت هستند اسید معده دائماً در معرض دیواره معده قرار می گیرد که به عنوان یک احساس معده خالی شناخته می شود.

زخم معده

بیماری زخم پپتیک (PUD) یکی دیگر از علل شایع معده خالی است که با وجود خوردن غذا ادامه دارد این زخم های باز در معده و دیواره دوازدهه به دلیل بسیاری از دلایل مشابه گاستریت رخ می دهد احساس معده خالی اغلب با گرسنگی بدتر می شود این درد با درد شکمی همراه است و ممکن است به طور موقت با خوردن غذا کاهش پیدا کند فقط به مدت کوتاهی پس از آن بازگشت می کند.

رفلکس اسید

ریفلاکس اسید، همچنین به عنوان بیماری ریفلاکس معده (GERD) شناخته می شود  GERDیک بیماری شایع است شامل مری (لوله غذا) است که اسید معده و آنزیم ها به سمت آن حرکت می کنند این با تضعیف اسفنکتر مری (LES) رخ می دهد اسید و آنزیم ها باعث تخریب آستر مری (ازوفاژیت) می شوند سوزش دل و تهوع گاهی اوقات ممکن است برای یک احساس معده خالی با گرسنگی اشتباه گرفته شود.

زخم های مری

زخم های باز در مری (لوله غذا) به دلایل مختلفی مانند ریفلاکس شدید اسید و طولانی مدت و همچنین عفونت H.pylori رخ می دهد این زخم های مرزی اغلب در مری پایین تر، در نزدیکی معده بوجود می آیند درد و ناراحتی ناشی از این زخم ها گاهی اوقات نیز ممکن است برای احساس معده خالی اشتباه باشد برخی افراد با افزایش مصرف مواد غذایی پاسخ می دهند.

ریفلاکس صفرا

ریفلاکس صفرا یک بیماری رایج است اما همچنین می تواند مسئول علائم خاصی باشد که ممکن است به عنوان احساس معده خالی توصیف شود صفرا از کیسه صفرا به دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) ترشح می شود صفرا ممکن است به معده وارد شود و حتی به مری ادامه یابد ریفلاکس صفرا اغلب همراه با ریفلاکس اسید است اما علائم ممکن است شامل معده و مری باشد.

بیشتر بدانید: در رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید | مواد غذای مناسب برای رفلاکس معده و افراد دارای مشکل در هضم غذا | رفلاکس یا ترش کردن

فتق هیاتال

فتق هیاتال اغلب با احساس معده خالی همراه نیست اما ناراحتی و درد را ممکن است بعضی از افراد درک کنند اغلب دردهای فشاری است که ممکن است با ریفلاکس اسید همراه باشد بخشی از معده در شکاف کوچک دیافراگم به داخل حفره قفسه سینه نفوذ می کند.

بیماری های روده ای التهابی

بیماری کرون، یک نوع بیماری التهابی روده (IBD) که می تواند ناحیه خارج از روده مانند معده را تحت تاثیر قرار دهد این باعث التهاب گسترده دیواره معده می شود و همچنین ممکن است سبب تشکیل زخم در بافت آسیب دیده باشد التهاب و زخم باعث درد و ناراحتی می شود این ممکن است به عنوان یک احساس معده خالی درک شود.

اضطراب و استرس

نشانه های معده در حالت های ذهنی خاص مانند اضطراب و استرس روانی شایع هستند یک احساس معده خالی، احساس معده توخالی و یا حتی "پروانه در معده" برخی از احساسات شرح داده شده در این حالت روحی هستند ممکن است به علت ترشح، اسید معده افزایش یابد که ممکن است با احساسات خاص رخ دهد اما ممکن است هیچ دلیل فیزیولوژیکی به وضوح قابل تشخیص نباشد این احساس معده خالی، بنابراین روانی است.
علل دیگر
سنگ کلیه
پانکراتیت
بیماری کبد

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (78)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 37 رای

 1. سینا

سلام اقای دکتر من هرچی میخورم بازم گرسنه هستم اگ بشینم سیرم اما دراز بکشم معدم خالی میشه بعد درد شدیدی میگیرم طوری که خوابم هم میپره چند روزه روزی۱ساعت میخوابم...البته اینوبگم اگ شربت متادون بخورم خوب میشم اما اثر شربت بپره باز برمیگردم بخاطر درد...

سلام اقای دکتر من هرچی میخورم بازم گرسنه هستم اگ بشینم سیرم اما دراز بکشم معدم خالی میشه بعد درد شدیدی میگیرم طوری که خوابم هم میپره چند روزه روزی۱ساعت میخوابم...البته اینوبگم اگ شربت متادون بخورم خوب میشم اما اثر شربت بپره باز برمیگردم بخاطر درد معده ک درد نگیرم رو اوردم به شربت اگ ۱روز نخورم معدم دردمیکنه احتمال داره معدم به شربت عادت کرده..ناگفته نمونه من چندسال رفتم پیش دکتر جاسمی که تشخیص دادم معدم عصبیه باقرص خوب شدم اما ۲سال گیر افتادم باشربت نمیدونم چیکارکنم الان ۲ هفتس افتضاح درد دارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سینا
 1. 5 / 5

احتمال زخم اثنی عشر وجود دارد ولی می تواند به خاطر وابستگی به متادون هم باشد

  پیوست ها
 

 1. زهرا

با سلام خدمت آقای دکتر
من در ماه چهارم بارداری هستم و حالت تهوع، سوزش معده، گرسنگی بیش از حد حتی پس از غذا خوردن، احساس ترشی در دهان دارم. همچنین مدام بادگلو میزنم و احساس میکنم چیزی در‌ گلوی من گیر کرده. داروهایی مثل پنتاپرازول و فاموتیدین مصرف...

با سلام خدمت آقای دکتر
من در ماه چهارم بارداری هستم و حالت تهوع، سوزش معده، گرسنگی بیش از حد حتی پس از غذا خوردن، احساس ترشی در دهان دارم. همچنین مدام بادگلو میزنم و احساس میکنم چیزی در‌ گلوی من گیر کرده. داروهایی مثل پنتاپرازول و فاموتیدین مصرف کردم ولی جواب نداده و باعث شدن بیرون روی پیدا بکنم. اگه میشه راهنمایی بفرمایید. با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهدی

سلام دکتر و وقت بخیر
من بعضی وقت ها احساس درد خفیف گذرا در معده دارم البته چند روز هست که بعد از غذا(حدود دو الی سه ساعت بعد) احساس خالی بودن معده دارم.البته نفخ هم دارم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام اقای دکتر حدود یک هفته هست که ضعف شدید دارم ومعده درد داشتم اب بزاقم زیادشده وحالت تحوع دارم ولی بالا نمیارم من زالزالک رو از درخت کندم وخوردم از اون روز حالم بده در ضمن امکان داره به خاطر مصرف دارو باشه ....من داروی باکلوفن مصرف میکنم که به...

سلام اقای دکتر حدود یک هفته هست که ضعف شدید دارم ومعده درد داشتم اب بزاقم زیادشده وحالت تحوع دارم ولی بالا نمیارم من زالزالک رو از درخت کندم وخوردم از اون روز حالم بده در ضمن امکان داره به خاطر مصرف دارو باشه ....من داروی باکلوفن مصرف میکنم که به تازگی نصف بیشتر شده درواقع ۲تاو نصفی میخورم ودر ضمن سابقه میکروب معده داشتم ۳سال پیش که درمان کردم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه
 1. 5 / 5

سلام داشتن میکروب و معده و رفلاکس اسید می تواند عامل باشد در ضمن عارضه دارو هم می تواند باشد

  پیوست ها
 

 1. سجاد
 1. 5 / 5

برای درمان احساس معده خالی چه دارویی پیشنهاد میشود؟

  پیوست ها
 

 1. محمود عبدی

سلام آقای دکترمن حدود ۲۳ سالم هست و من حدود ۶ماه پیش معده درد گرفتم به دکتر مراجعه کردم گفتن احتمالا التهاب معده به همراه استرس زیاد دارو اول امپرازول دادن جواب نمیداد بعد لانزو دمپریدون و کلیدنیوم سی دادن خیلی خوب شدم اما از فروردین امسال من...

سلام آقای دکترمن حدود ۲۳ سالم هست و من حدود ۶ماه پیش معده درد گرفتم به دکتر مراجعه کردم گفتن احتمالا التهاب معده به همراه استرس زیاد دارو اول امپرازول دادن جواب نمیداد بعد لانزو دمپریدون و کلیدنیوم سی دادن خیلی خوب شدم اما از فروردین امسال من کرونا گرفتم و مجبور شدم ناپروکسن بخورم و بعد بهبودی از کروناو وضعیت معدم بدتر شد و به پزشک مراجعه کردم و همش احساس حالت تهوع،گرفتگی در ناحیه گلو و تلخی انتهای حلق یا حتی ترشی انتهای حلق داشتم گفتن رفلاکس گرفتی دارو پنتوپرازول۴۰ و دمپریدون و کلیدنیوم سی دادن جواب نمیداد دوباره مراجعه کردم گفتن رفلاکس هست به همراه استرس که شربت معده،اوزونیوم ۴۰و فاموتیدین ۴۰دادن خیلی خوب شدم اما یک روز پرهیز غذایی شکست و یکم سوزش معده داشتم و برطرف شد ،احساس گشنگی دارم صبح ها بیشتر ولی شب ها این حس خیلی کمتر میشه و متوجه نمیشم که کی معدم پر میشه همش غذامیخورم نیاز هست اندوسکوپی کنم و دلیل گشنگی چی میتونه باشه ؟ آیا رفلاکس هست یا زخم معده؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمود عبدی
 1. 5 / 5

سلام انجام اندسکوپی خوب است

  پیوست ها
 

 1. فایزه

سلام خسته نباشید ممنون بابت مقاله مفیدتون ببخشید مادر من الان یکماه هستش ک اول رفلاکس معده داشت بعد احساس سنگینی معده بعد از غذا و بعقی اوقات قبل غذا داشت و الان یه هفتس ضعف شدید داره ممنون میشم راهنمایی کنید علایم دیگ ای بجز اینا نداره

  پیوست ها
 

 1. آیدا

سلام آقای دکتر من صبح ها ک بیدار میشم معدم خیلی خالیه مثل اینکه چند روزه چیزی نخوردم اما غذامو میخورم کامل علتش چیه وقتی بیدار میشم باید حتما غذا بخورم وگرنه حالت تهوع میگیرم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آیدا
 1. 4.5 / 5

سلام ممکن است زخم اثنی عشر داشته باشید نزد پزشک گوارش بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. kasra rahimi

اقا بنده فقط دو علائم اول رو دارم چیکار باید بکنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    kasra rahimi
 1. 4.5 / 5

سلام احتمال زخم معده وجود دارد یک تست برای میکروب هلیکوباکتر پیلوری انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. زینب

سلام اقای دکتر وقت بخیر من حدود دچار ناراحتی معده شودم هرچی میخورم بازم احساس گشنگی میکنم.وکمی ممنون میشم به سوالم جواب بدین????

  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام روز بخیر
من چند وقتی هست که وقتی صبح ها از خواب بیدار میشم معدم نفخ داره و دل پیچه خفیفی هم دارم
در بعضی مواقع توی طول روز زیر شکمم هم درد خفیف حس میکنم که تاحالا زیاد اتفاق نیوفتاده
دلیل چی میتونه باشه و باید چه کاری انجام بدم؟

  پیوست ها
 

 1. صدیقه ابراهیمی

سلام خسته نباشین حدوداازیه سال قبل دردمعده شدیدبه همراه درشکم ودرددرناحیه قلبم دارم که حداقل ماهی یه باربه مدت سه چهارروز ادامه پیدامیکنه دراین مدت بی اشتهایی وبعضادچاریبوست هم میشم که بعدخوردن غدا هم دوسه ساعت دردم ادامه داره وبدون مصرف هیچ...

سلام خسته نباشین حدوداازیه سال قبل دردمعده شدیدبه همراه درشکم ودرددرناحیه قلبم دارم که حداقل ماهی یه باربه مدت سه چهارروز ادامه پیدامیکنه دراین مدت بی اشتهایی وبعضادچاریبوست هم میشم که بعدخوردن غدا هم دوسه ساعت دردم ادامه داره وبدون مصرف هیچ دادرویی بعد سه چهارروز بهترمیشم درمواقعی که زیادگرسنه بمونم دردم شدیدترمیشه که به پشت معده ام وسط جناقم میزنه طوری که احساس میکنم نفس کشیدن برام سخت ترمیشه واز ترس اینکه ممکنه آندوسکوپی کنن دکترهم مراجعه نکردم لطفا راهنمایی کنین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صدیقه ابراهیمی
 1. 5 / 5

سلام شما باید یک تست هلیکوباکتر معده انجام دهید اگر مثبت بود داروی مناسب مصرف کنید احتمال زخم معده وجود دارد

  پیوست ها
 

 1. Kiki

سلام ببخشد من 3 روزه که تا غذا میخورم دوباره گرسنه میشم تقریبا نیم‌ساعت بعدش یکمم نفخ دارم دلیلش چی میتونه باشه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Kiki
 1. 5 / 5

سلام احتمال زخم اثنی عشر وجود دارد نزد پزشک بروید تا دارو برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. حسین

سلام من میدونم سوالم مربوط به اینجا نمیشه ولی گفتم شاید بدونید ی هفتس غذا درست نخوردم غذا به زور میخورم که فقط ضعف نکنم اصلا از غذا خوردن لذت نمیبرم مشکل چیه بهم بگید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسین
 1. 5 / 5

سلام احتمال افسردگی وجود دارد نزد پزشک بروید تا بررسی و دارو داده شود

  پیوست ها
 

 1. آرمان
 1. 5 / 5

ببخشید به مری برمیگرده

  پیوست ها
 

 1. آرمان
 1. 5 / 5

سلام من معده درد مداوم دارم احساس میکنم غذایی کە میخورم دیر هضم میشه و مداوم هم گرسنه هستم احساس ضعف هم دارم و غذایی کە میخورم بە معدم برمیگرده

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آرمان
 1. 5 / 5

سلام شما احتمالا زخم اثنی عشر دارید نزد پزشک بروید تا داروی لازم نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام من چند دفعه به خاطر درد شدید به دکتر مراجعه کردم در سو نوگرافی گفتن که کبد چرب دارم وباید کیسه صفرام عمل بشه الان یه چند مدتی هست که حالت تهوع وپر بودن معده میکنم وهمیشه خلط زیادی وارد معده ام میشه ممنون

  پیوست ها
 

 1. Amir

سلام خسته نباشید
من گاهی وقت ها احساس سرد شدن و کاهش دمای معده رو میکنم و حالت تهوع میاد و میره (البته نه زیاد)
مثلا وقتی غذا میخورم ولی با این حال احساس خالی بودن معده رو میکنم انگار یکم ناشتا هستم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Amir
 1. 4.5 / 5

سلام احتمال زخم معده وجود دارد طبق نظر پزشک داروی مناسب را استفاده نمایید

  پیوست ها
 

 1. مهدی

زمانی ام که اب می خورم احساس سنگینی میکنم ــ
زمانی ام که نمی خورم یهو احساس سنگینی میکنم

  پیوست ها
 

 1. امراللهی

بنده ی ده روزی سوزش سر معده داشت با مراجعه به دکتر عمومی قرص میترول میدازول و کلیدنیمسی و اس امپرازل و پنتا پرازول و پرفنازین خوردم سوزش خوب شده ولی الان با معده خالی اروغ می زنم و حتی اگه ابم بخورم احساس سیری می کنم یعنی با چند لقمه غذا احساس...

بنده ی ده روزی سوزش سر معده داشت با مراجعه به دکتر عمومی قرص میترول میدازول و کلیدنیمسی و اس امپرازل و پنتا پرازول و پرفنازین خوردم سوزش خوب شده ولی الان با معده خالی اروغ می زنم و حتی اگه ابم بخورم احساس سیری می کنم یعنی با چند لقمه غذا احساس سیری می کنم همش فکر می کنم غذا تو گلم گیر کرده
مبشه بفرمایید تشخیص شما چیه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امراللهی
 1. 5 / 5

سلام احتمال زخم معده و رفلاکس اسید وجود دارد به پزشک مراجعه شود

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام حدود دو هفتس که احساس ضعف شدید و گرسنگی همراه با درد در ناحیه معده شدید و حالت تهوع دارم خیلی واضح فرورفتگی معدم رو حس میکنم اما هرکار میکنم نمیتونم غذا بخورم تندتند گرسنم میشه میشه بگید مشکلم چیه و باید به چه پزشکی مراجعه کنم احتیاج به...

سلام حدود دو هفتس که احساس ضعف شدید و گرسنگی همراه با درد در ناحیه معده شدید و حالت تهوع دارم خیلی واضح فرورفتگی معدم رو حس میکنم اما هرکار میکنم نمیتونم غذا بخورم تندتند گرسنم میشه میشه بگید مشکلم چیه و باید به چه پزشکی مراجعه کنم احتیاج به اندوسکوپی داره تشخیص پزشک ؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 4.5 / 5

سلام احتمال زخم معده وجود دارد یک تست هلیکوباکتر انجام دهید و به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. یاسمین

سلام اقای. دکتر من نزدیک 1 هفته ای هست ک معدم درد میکنه بعد احساس ضعف خیلیی دارم به با اینکه غذا میخورم 2 ساعت بد ضعف شدید بهم دست میده بعد توجه نکنم چیزی نخورمم میزنه به معدم دوباره معدم درد میگیره چیزیم میخورم تا ضعفم برطرف شه سریع معدم پر میشه...

سلام اقای. دکتر من نزدیک 1 هفته ای هست ک معدم درد میکنه بعد احساس ضعف خیلیی دارم به با اینکه غذا میخورم 2 ساعت بد ضعف شدید بهم دست میده بعد توجه نکنم چیزی نخورمم میزنه به معدم دوباره معدم درد میگیره چیزیم میخورم تا ضعفم برطرف شه سریع معدم پر میشه چجوریه اقای دکتر ؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    یاسمین
 1. 5 / 5

سلام احتمال زخم اثنی عشر وجود دارد نزد پزشک بروید تا داروی لازم برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام.من یکماهه احساس خالی بودن معده رو دارم و وقتی یک کوچولو چیزی میخورم خوب میشه ولی دوباره بعد یکربع شروع میشه احساس گرسنگی .وقتی هم چیزی میخورم حتی آب به شدت حالت نفخ دارم و باد گلو .معده ام به شدت درد میکنه به طوریکه حجم معده رو که در حالت...

سلام.من یکماهه احساس خالی بودن معده رو دارم و وقتی یک کوچولو چیزی میخورم خوب میشه ولی دوباره بعد یکربع شروع میشه احساس گرسنگی .وقتی هم چیزی میخورم حتی آب به شدت حالت نفخ دارم و باد گلو .معده ام به شدت درد میکنه به طوریکه حجم معده رو که در حالت عادی اصلا متوجهش نیستیم موقع درد به طور واضح متوجه میشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ابوالفضل

من یک پسر ۲۹ ساله ام چند سالی هست که به خوردن صبحانه و ناهار و شام وابستگی زیاد پیدا کردم به خصوص ناهار
مثلا اگر من زود و به موقع ناهار نخورم معده ام ضعف و ناراحت میشه یک جور حس گرسنگی شدید احساس میشه و حتی اگر ناهار و شام هم بخورم باز این ضعف...

من یک پسر ۲۹ ساله ام چند سالی هست که به خوردن صبحانه و ناهار و شام وابستگی زیاد پیدا کردم به خصوص ناهار
مثلا اگر من زود و به موقع ناهار نخورم معده ام ضعف و ناراحت میشه یک جور حس گرسنگی شدید احساس میشه و حتی اگر ناهار و شام هم بخورم باز این ضعف و حس گرسنگی تا فراد صبح برطرف نمیشه و شب هم نمیتونم خوب بخوابم ولی اگر نهار رو زود بخورم همچین مشکلی پیش نمیاد و کمتر به خوردن شام نیاز پیدا میکنم
کلا معده ام خالی بودنش رو در مدت کوتاه(حدودا یک و دو ساعت) هم نمیتونه تحمل کند و شدیدا ضعف میرود که حتی با خوردن وعده ها تا چندین ساعت این ضعف و نارحتی برطرف نمیشود
مشکل چیست؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حدیث

سلام ببخشیدمن. مدتی هست که با اینکه خوب و جویده غذا خوردم باز احساس گرسنگی و درد در معده میکنم.در صمن من تقریبا ده ماهی نیشه که کیسه ثفرا را برداشتم و توی اندوسکپی زخم معده و نیکروب هم داشتم که با دارو درمانی خوب شدند.الان چیکار کنم.ممنون میشم...

سلام ببخشیدمن. مدتی هست که با اینکه خوب و جویده غذا خوردم باز احساس گرسنگی و درد در معده میکنم.در صمن من تقریبا ده ماهی نیشه که کیسه ثفرا را برداشتم و توی اندوسکپی زخم معده و نیکروب هم داشتم که با دارو درمانی خوب شدند.الان چیکار کنم.ممنون میشم راهنمایی ام کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حدیث
 1. 4.5 / 5

سلام شما احتمالا زخم اثنی عشر دارید نزد پزشک متخصص داخلی یا گوارش بروید تا داروی لازم برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. فاطمه مهرانزاده

سلام من شش روز مدام احساس ضعف و گرسنگی میکنم البته بعضی وقتا درحال غذا خوردنم ضعف میکنم یاغذاکه میخورم بعدازیک ساعت یاکمترضعف میکنم پشتمم دردمیکنه بعدمن قرص ازیترومایسین میخورم همزمان باشروع این قرص این علایم دارم میتونه دلیلش این باشه

  پیوست ها
 

 1. 5 / 5

سلام می تواند ار عوارض آزیترامایسین باشد که برطرف می شود البته یک تست فند ناشتا نیز انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. پاکدامن

سلام آقای دکتر ، من تو آزمایشم هلیکو باکتری داشتم ولی مشکلی معدم نداشت و درمانی نکردم ، حدود دو ناه پیش چند روز درد معده و سوزش سر معده داشتم ، درمان هلیکوباکتر رو انجام دادم و در دوره درمان کاملا خوب بودم، بعد از دوهفته دوباره شروع شد ، الان...

سلام آقای دکتر ، من تو آزمایشم هلیکو باکتری داشتم ولی مشکلی معدم نداشت و درمانی نکردم ، حدود دو ناه پیش چند روز درد معده و سوزش سر معده داشتم ، درمان هلیکوباکتر رو انجام دادم و در دوره درمان کاملا خوب بودم، بعد از دوهفته دوباره شروع شد ، الان کماکان امپرازول یا نکسیوم رو صبح و شب میخورم ، ولی اکثر مواقع حس گرسنگی و سوزش سر معده دارم فقط چند ساعت روز حالت عادی است ، به خصوص شب قبل خواب و مداوم باد گلو دارم ولی اگر جایی باشم که سرگرمم مثل مسافرت یا مهمانی این حس رو ندارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پاکدامن
 1. 5 / 5

احتمالا نیاز به یک دوره درمان دیگر ضد هلیکوباکتر می باشد نزد پزشک بروید تا داروی لازم نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. محمدیان

سلام من دوروز پیش روده هام خیلی دردداشت ودکتر گفت احتمالا مسمومیته و دی سیکلومین ومترونیدازول داد بهم بعدمصرف درد روده خوب شداما همش حس خالی بودن معده وبی اشتهایی دارم هرچند سعی میکنم به اندازه غذا بخورم اما این حس بازم هست الان این بخاطر...

سلام من دوروز پیش روده هام خیلی دردداشت ودکتر گفت احتمالا مسمومیته و دی سیکلومین ومترونیدازول داد بهم بعدمصرف درد روده خوب شداما همش حس خالی بودن معده وبی اشتهایی دارم هرچند سعی میکنم به اندازه غذا بخورم اما این حس بازم هست الان این بخاطر داروهاست ؟چون قبل مصرفشون این حس رو نداشتم اصلا واشتهام هم خوب بود

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. زهره

سلام من یکی دو سالی هست که احساس میکنم معدم خالیه و وقتی غذا بیش از حد میخورم میلی به غذا ندارم ولی همچنان احساس گرسنگی دارم و بعضی وقتا حالت تهوع دارم

  پیوست ها
 

 1. خلیل

سلام. من حدود ۱ سالی هست که درد معده دارم وقتی معدم خالیه دردمیکنه وقتی هم غذا میخورم احساس خفگی بهم دست میده دردم معدم به پشت کمرم و پهلوهام هم میزنه. البته من سنگ کلیه هم دارم مشکل من چیه سر دلم هم بغضی موقعه ها سفت میشه لطفا بهم بگید مشکلم چیه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    خلیل
 1. 4.5 / 5

سلام یک تست هلیکوباکتر انجام دهید اگر معده شما میکروب داشت درمان لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام آقای دکتر خوب هستین من الان یه ماه احساس ضعف معده میکنم که همراه با سنگی سر و حالت تهوع و تنگی نفس همراه است خستم کرده چیکار کنم یا چه دارویی استفاده کنم یا درست بشم ممنونم

  پیوست ها
 

 1. علی
 1. 5 / 5

سلام آقای دکتر الان چند روز درد معده دارم بعدش ی مدت بهتر شدم الان نمیدونم چرا غذا میخورم معدم درد میگیره و حالت ضعف گرسنگی بهم دست میده ؟ درضمن یه شب هم درد به شکمم اضافه شد چندباری دستشویی رفتم .

  پیوست ها
 

 1. احمدرضا
 1. 5 / 5

سلام .ببخشید آقای دکتر سوال داشتم علت ضعف معده و احساس گرسنگی بعد از غذا چی میتونه باشه ؟

  پیوست ها
 

 1. نازنین زهرا

سلام دکتر وقتتون بخیر. من سه روزه معده درد دارم غذا میخورم اما بعد مدتی بشدت گرسنه میشم صدای معدم رو میشنوم حس تهوع دارم و انگار آب دهنم زیاد شده. رانیتدین و کلبنیدنیوم سی خوردم اما خوب نشدم... چیکار کنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نازنین زهرا
 1. 5 / 5

احتمال رفلاکس وجود دارد این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام خسته نباشید..من درچهارسال اخیر چاق بودم و رژیم سخت داشتم هیچی نمیخوردم مشکلی نداشتم.ولی الان دوساله ازدواج کردم اضافه وزن داشتم و معدم به حدی ضعف میره و داغ میشه که همش باید بخورم وقتیم غذا میخورم نزدیک یک ساعت باد گلو به صورت مرتب و غیر...

سلام خسته نباشید..من درچهارسال اخیر چاق بودم و رژیم سخت داشتم هیچی نمیخوردم مشکلی نداشتم.ولی الان دوساله ازدواج کردم اضافه وزن داشتم و معدم به حدی ضعف میره و داغ میشه که همش باید بخورم وقتیم غذا میخورم نزدیک یک ساعت باد گلو به صورت مرتب و غیر ارادی دارم مچکرم اگه جواب من را بدین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه
 1. 5 / 5

سلام
شما رفلاکس معده دارید
یک تست برای هلیکوباکتر انجام دهید اگر مثبت بود باید دارو مصرف نمایید
از خوردن غذای چرب پرهیز نمایید
ادویه غذا را کم کنید
تا دو ساعت بعد از غذا نخوابید
با نظر پزشک یک انتی اسید مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. مهشید
 1. 1 / 5

سلام و تشکر بابت این مطلب،امیدوارم جواب بنده رو هم بدین?????
من باردار و در هفته ۱۲هستم،احساس ضعف معده در حالیکه اصلا احساس گرسنگی و هیچ میلی به غذا ندارم،حتی یک لحظه دست از سرم بر نمیداره،این احساس خیلی آزار دهنده هست طوریکه که حالت تهوع بهم دست...

سلام و تشکر بابت این مطلب،امیدوارم جواب بنده رو هم بدین?????
من باردار و در هفته ۱۲هستم،احساس ضعف معده در حالیکه اصلا احساس گرسنگی و هیچ میلی به غذا ندارم،حتی یک لحظه دست از سرم بر نمیداره،این احساس خیلی آزار دهنده هست طوریکه که حالت تهوع بهم دست میده درحالیکه اصلا ویارصبحگاهی ندارم،با اینکه اصلا گرسنه نیستم اجبارا غذا میخورم و نهایتا بعد از یک ربع و بعضا کمتر دوباره احساس ضعف شدید در معده به سراغم میاد،اگر بخوام به خوردن ادامه بدم که فاجعه ای میشه به اسم اضافه وزن شدید و از طرفی هم هیچ میلی به خوردن ندارم.خواهش میکنم راهنمایی کنید،چیکار کنم؟???????

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهشید
 1. 5 / 5

سلام نزد متخصص گوارش بروید تا بررسی و داروی لازم برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. سیلوانا کاظمی
 1. 5 / 5

سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
من مدتیه احساس ضعف شدید میکنم انگار معده ام خالیه یعنی انگار از درون خالیم و اینکه همش تو دلم شور میزنه یدفعه تو دلم انگار یه چیزی فرو میریزه توان جسمیم خیلی کم میشه .نمیدونم علتش چیه ممکنه راهنمایی بفرمایید سپاس از شما

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سیلوانا کاظمی
 1. 5 / 5

سلام اضطراب و استرس می تواند عامل باشد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. Pardis_mi

سلام اقاي دكتر خسته نباشيد
مادرم چند روزي ميشه كه تا غذا ميخوره
ميگه معده ام بي حال ميشه و سست
و نميتونه غذا بخوره زياد،بنظر شما مشكلش چي ميتونه باشه؟سرگيجه هم داره
چند روز پيش سرما خورده بود بعد با شكم تقريبا خالي قرص اموكسي كلاو خورد،حالش بد...

سلام اقاي دكتر خسته نباشيد
مادرم چند روزي ميشه كه تا غذا ميخوره
ميگه معده ام بي حال ميشه و سست
و نميتونه غذا بخوره زياد،بنظر شما مشكلش چي ميتونه باشه؟سرگيجه هم داره
چند روز پيش سرما خورده بود بعد با شكم تقريبا خالي قرص اموكسي كلاو خورد،حالش بد شد،برديمش دكتر
براش سِرُم و امپول زد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه میرزاعلی

سلام ببخشید من سه روز هست احساس ضعف شدید معده دارم ومدام سوزش معده وب محض غدا خوردن هم باز ًعف دارم مخواستم چ باید بکنم وچ بیماری دچار شدم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه میرزاعلی
 1. 5 / 5

سلام شما زخم معده دارید به پزشک مراجعه نمایید تا داروی لازم برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. سیدمحسن
 1. 2 / 5

سلام.خسته نباشید.من یه پسر دارم که فلج مغزیه.همیشه حالت تهوع داره.خیلی هم زود به زود گرسنه اش میشه.نمیدونم چکار کنم.خیلی داروهای معده خورده ولی اصلا فرقی نکرده.تو رو خدا بگید چکار کنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سیدمحسن
 1. 5 / 5

با سلام ممکن است زخم اثنی عشر داشته باشد نزد متخصص گوارش ببرید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. سعید

سلام خسته نباشید
من دوماه درگیر عفونت مثانه و مجاری شدم الان چند وقته که معدم درد میکنه احساس سنگینی میکنم دردشم دائمی هستش معدم هم نفخ داره
دکتر من پنج سال پیشم مشکل معده داشتم اندوسکوپی انجام دادم دکتر گفت ورم معده دارم که با دارو مشکلم بر...

سلام خسته نباشید
من دوماه درگیر عفونت مثانه و مجاری شدم الان چند وقته که معدم درد میکنه احساس سنگینی میکنم دردشم دائمی هستش معدم هم نفخ داره
دکتر من پنج سال پیشم مشکل معده داشتم اندوسکوپی انجام دادم دکتر گفت ورم معده دارم که با دارو مشکلم بر طرف شد تا الان که این مشکل برام پیش آمده
لطفا راهنمای کنید ??

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. کوثر

سلام آقای دکتر ببخشید من یه مدته معده درد دارم وقتی چیز میخورم موقتن خوب میشم اما وقتی معدم احساس میکنم خالی میشه دوباره شکم درد میگیرم به نظر شما چه مشکلی دارم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کوثر
 1. 4.5 / 5

با سلام احتمال زخم اثنی عشر وجود دارد به پزشک مراجعه نمایید تا داروی لازم برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. پاک فطرت

سلام اقای دکتر خسته نباشد
من دو روز پیش تایم بعد ازظهر قهوه خوردم و از انجا به بعد معده ام ضعف کرده و احساس گرسنگی و احساس تهوع دارم الان دو روزه که اینطور شدم و .
تا بحال دکتر معده زیاد رفته و ازمایش های زیاد، اما معده ام مشکلی ندارد چه کنم این...

سلام اقای دکتر خسته نباشد
من دو روز پیش تایم بعد ازظهر قهوه خوردم و از انجا به بعد معده ام ضعف کرده و احساس گرسنگی و احساس تهوع دارم الان دو روزه که اینطور شدم و .
تا بحال دکتر معده زیاد رفته و ازمایش های زیاد، اما معده ام مشکلی ندارد چه کنم این احساسم باعث حالت سرگیجه ام در من میشود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. صفری

سلام اقای دکتریه چندروزه معده ام درد میکنه و احساس گرسنگی دارم میخورم هم رفع نمیشه پدرم در میاد لطفا یه دارو بگین تا چند هفته امکان دکتر رفتن ندارم
در ضمن پیاز و فلفل بخورم که معده ام منفجر میشه و زیاد معده ام با غذا ها سازگار نیست .

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صفری
 1. 5 / 5

با سلام شما دارای زخم اثنی عشر هستید یک آنتی اسید در صبح مصرف نمایید و پرهیز های غذایی لازم را داشته باشید و سپس نزد پزشک بروید تا داروی مناسب را برایتان نسخه کند

  پیوست ها
 

 1. پرینا

سلام اقای دکترمن چندوقتی میشه که احساس میکنم معده م خالی معده درددارم صبحهاوشبهابیشتراین احساس دارم نمیتونم بعدغذانفس بکشم قفسه سینه قلبم معده م خیلی درمیگیره تااخرنمیتونم نفس بکشم لطفابگیدمشکل من چیه بایدچکارکنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پرینا
 1. 5 / 5

با سلام شما احتمالا زخم معده دارید نزد پزشک بروید تا داروی لازم برایتان نسخه شود.

  پیوست ها
 

 1. پیام
 1. 3.5 / 5

با سلام، وجود احتمالی میکروب معده در بازه طولانی بدون اطلاع خود شخص،چقدر باعث علایم مشکلات گوارشی میشود؟ احساس گرسنگی بعد از غذا خوردن .آیا کمبودهای تغذیه ای هم عامل این احساس هستند یا مربوط به میکروب میشود.تشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پیام
 1. 5 / 5

با سلام شما احتمالا دارای زخم اثنی عشر هستید به پزشک مراجعه نمایید تا داروی لازم برایتان نسخه شود اگر همراه علائم، میکروب معده هم دارید باید درمان میکروب معده نیز انجام شود

  پیوست ها
 

 1. مهدی

سلام اقای دکتر من چند ماهی هستش معدم ی مشکلی پیدا کرده انگاری . قبل و حتی یکی دو ساعت بعد از غذا خوردن هم احساس میکنم معدم خالی هستش ولی بعد از خوردن یه لقمه درست میشه. ..میخاستم بدونم علتش چی میتونه باشه . ممنون.

  پیوست ها
 

 1. حجازی

سلام بر شما
بسیار مفید بود.
سپاسگزارم!

  پیوست ها
 

 1. سميه

سلام آقاي دكتر.من ۲۸سالمه و سالهاست از دوران دبیرستان كه بطور دائم احساس گرسنگی مكرريعني احساس ضعف معده همراه با درد طوري ك اگه همون لحظه خوراكي دهنم نزارم نميتونم هيچ كاري انجام بدم و جالب اينكه تا غذاهر چند ريز در حد يك شكلات بخورم رفع ميشه...

سلام آقاي دكتر.من ۲۸سالمه و سالهاست از دوران دبیرستان كه بطور دائم احساس گرسنگی مكرريعني احساس ضعف معده همراه با درد طوري ك اگه همون لحظه خوراكي دهنم نزارم نميتونم هيچ كاري انجام بدم و جالب اينكه تا غذاهر چند ريز در حد يك شكلات بخورم رفع ميشه (وقتي در اون حالت چيزي مخصوصا اب وارد معدم بشه اينو حس ميكنم ك معدم خاليه خالي بودنش و اب ك وارد ميشه رو حس ميكنم كه خيلي بدم از اين حالت مياد بهمين خاطر حس ميكنم اب بخورم بيشتر ضعف ميكنم) كه اين حالت ضعف معده يا همون گرسنگي همراه درد قبلا در طول روز ب دفعات كم اتفاق ميفتاد ولي يكسال اخير تقريبا تمام وقت اينجوريم و اينكه جديدا چيزي هم بخورم در حد چند دفعه و حتي پيش اومد ك با خوردن از اين حالت خلاص نشم ك اين مورد خيلي كم بود و اينم ميخواستم اضاف كنم ك چاي و نسكافه رو حتي بعد از غذا بنوشم باز ضعف ميكنه و بايد حتما يه چيزي بخورم صبحا ك از خواب بيدار ميشم هميشه اين حالتو دارم . اينم اضاف كنم دكتر كه من معدم عصبي هم هست وقتي ناراحت بشم درد شروع ميشه. و نفخ هم دارم .
من معذرت ميخوام كه متنم طولاني شد چون واقعا خسته شدم .
خوشحالم ك همه حرفامو زدم احساس ميكنم كسي منو درك نميكنه و اطرافيانم هميشه فكر ميكنن ك شكموام و اينكه ميگم معدم ضعف كرد بهانه است.
فعلا قرص لنزاکتو و اس سیتاور رو یک روز درمیان مصرف میکنم و هنوز اونجوریم .
اصلا این مشکلم درمان قطعی داره؟
ایا فقط عصبیه؟
من نمیخوام تمام روز غذا بخورم اقای دکتر اضاف وزن پیدا کردم راه حلی نیست
مرسی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سميه
 1. 4.5 / 5

سلام. شما احتمالا زخم عثنی عشر دارید نرد پرشک بروید تا داروی لازم نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. مهرداد عشقیان

سلام.آقای دکتر.سپاس از مطالبتان.من از سالهاپیش در زمانهای نامحدود حتی در خواب انگارشما بادکنکی رو با انگشت فشار بدید معده ام همچین حالتی داشت البته درد به ان معنا نداشت پشت همین عمل آب دهان در دهان جمع میشد در شرایطی مجبور بودم قورت بدم.در محیط...

سلام.آقای دکتر.سپاس از مطالبتان.من از سالهاپیش در زمانهای نامحدود حتی در خواب انگارشما بادکنکی رو با انگشت فشار بدید معده ام همچین حالتی داشت البته درد به ان معنا نداشت پشت همین عمل آب دهان در دهان جمع میشد در شرایطی مجبور بودم قورت بدم.در محیط آزاد بیرون میریختم.اگر می نشستم هنگام برخاستن کمی چشمم سیاهی میرفت.همه ی اینها بین سی تا پنجاه ثانیه اتفاق می افتاد.اوایل می توانستم پس از آن هر نوع غذا را بخورم تا حدود ده سال پیش درد بد هم اضافه شد وبه پزشک مراجعه کردم.از کاهش وزن سه تا چهار کیلو گفتم.سریع آندوسکوپی کرد گفت برای احتمال سرطان.با امپرازول وچند قرص آرامبخش معده مدتی خوب بود.اماهمین روال آب دهان وتوضیح ابتدایی تکرار شد.دکتر دیگری پنتو پرازول پیشنهاد داد.وقرص برای هلیو باکتری .مدتی خوب وباز تکرار.به دکتر زالی مراجعه کردم آزمایش خون حتی همان سرطانی بودن که جواب منفی بود.باز همان پنتو و..بعلاوه سونوگرافی..این پزشک رفتن تا امروز حدود هشت ده سال میگذره.ومن هنوز با اینکه نوزده فروردین آنژیو کردم وباید چند قرص این مورد را بخورم.داستان ما ادامه داره.مثه معتادها باید پنتو بخورم .از غذاخوردن زود انساس سیری دارم انگار زود پر میشه.سه ساعت بعد حس گرسنگی دارم.اگه بخورم کلا از خوردن لذتی نمی برم.وزنم پایینه.عضله ماهیچه ها ضعیف شده.کلا از حال خودم بهم میخوره.گاهی انگار اول معده سوزش هم پیدا میشه.گاهی میرم قرص اشتها میگیرم.فایده زیاد نداره.یکی میگه این بدن ضعیفه برو قرص ماهیچه ساز بخور.یک دکتر سنتی آشنای عزیزی ندیده مارو ارزیابی کرد که فلانی عصبیه اول باید سم زدایی بشه.شاید یه چند سال که تریاق میخوردم معده ام خراب شده .ولی قبل این مورد همان حالت ها راداشتم.خدا خیرتون بده.خسته شدم.یه دست رحمتی بکشید سر این هنرمند مملکت.واقعا دیگه حوصله ندارم.ارادت

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search