پزشکی

10 نشانه مسمومیت مس و سطوح مس زیاد یا اضافی

افزایش مس بدن

مس یک ماده معدنی ضروری است اما هر گونه اختلال در سطوح مس در بدن می تواند علائم مختلفی ایجاد کند و حتی به بیماری های خاصی نیز منجر شود. انسان ها مس را از طریق غذا به ارمغان می آورند و بدن انسان فقط نیاز به مقدار کمی مس دارد.

مصرف مس پایین می تواند به کمبود منجر شود همچنین مصرف مس بالا باعث مسمومیت می شود. اگرچه نادر، ولی مسمومیت مس می تواند خطرناک و حتی مرگبار باشد.

علت مسمومیت چیست؟

مسمومیت مس ممکن است به دست آید یا به ارث برده شود. بدست آوردن بدان معنی است که در طول زندگی به دلیل عوامل رژیم غذایی یا محیطی، رشد می کند. به ارث برده شدن بدان معنی است که یک عامل ژنتیک بر بدن تاثیر می گذارد مسی که از طریق غذا وارد می شود. مس بیش از حد بعد از اینکه توسط کبد حذف می شود در صفرا دفع می شود. به طور معمول، بدن با از بین بردن مس بیش از حد که از طریق رژیم غذایی به دست می آید تعادل ایجاد می کند. با این حال، توانایی بدن برای از بین بردن این مس بیش از حد محدود است. اگر یک فرد در معرض مسمومیت زیاد قرار گیرد در بدن می تواند انباشته شود زیرا مکانیسم های حذف برای خارج کردن مایع اضافی کافی نیست.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مسمومیت مس اکتسابی

مسمومیت اکتسابی ممکن است هنگامی رخ دهد که غذای آلوده به مقدار زیادی مس مصرف شود. این می تواند زمانی اتفاق افتد که غذاها در ظروف مس (جوشاندن شیر در دیگ مس) یا غذاهای اسیدی برای دوره های طولانی در ظروف مس نگهداری شوند.
این نیز ممکن است در تماس مس با پوست (معمولاً پوست زخمی شده یا سوزانده شده) برای مدت طولانی رخ دهد. مصرف عمدی نمک های مس مانند سولفات مس ممکن است منجر به مسمومیت مس شود اما این امر غیر معمول است و معمولاً بخشی از اقدام به خودکشی است.

مسمومیت مس ارثی

مسمومیت به ارث رسیده به عنوان بیماری ویلسون شناخته می شود. این از زمان تولد است اما علائم بعداً هنگامی ظاهر می شود که مس کافی در مغز، کبد و سایر ارگان های حیاتی انباشته شود. این می تواند باعث اسکار و نارسایی کبد، نارسایی مغزی، مشکلات کلیوی و خون شود. اگر درمان نشود بیماری ویلسون کشنده است.
در بیماری ویلسون، توانایی بدن در حذف مس اضافی خراب شده است ناشی از ژن های معیوب که به علت ژن های معیوب به ارث رسیده از والدین است. بنابراین مس در بافت ها و اندام های مختلف تجمع می یابد. یک فرد ممکن است حامل باشد اگر تنها یک ژن معیوب را به ارث برده باشد و بنابراین بیماری ویلسون را توسعه نخواهد داد و یا با هیچ نشانه ای مواجه نخواهد شد.

چگونه می توان مسمومیت مس را تعیین کرد

علائم مسمومیت مس به تدریج به وجود می آید زیرا مس در اندام های مختلف تجمع می یابد. علائم ممکن است بسته به نوع شرایطی که منجر به مسمومیت می شوند متفاوت باشد. اگر یک بار مقدار زیادی مس مصرف شود ممکن است علائم گاستروانتریت تهوع، استفراغ و اسهال وجود داشته باشد. این ممکن است در اثر اخراج مقداری از مس قبل از اینکه به بدن جذب شود رخ دهد. با این حال، وقتی مس به تدریج تجمع می یابد این نشانه های حاد اولیه وجود ندارد.

زردی

زردی یکی از نشانه های شایع مسمومیت مس است. این نشان دهنده یک مشکل کبدی است و بنابراین زردی ممکن است نشانه ای از بسیاری از انواع بیماری های کبدی باشد. با اینکه کبد قادر به پردازش برخی از مواد زائد مانند بیلی روبین (از تجزیه سلول های قرمز خون) نیست این مواد می توانند در پوست، سفید پوستان (اسکلرا) و پوشش دهان ذخیره شوند. این باعث تغییر رنگ زرد در این مناطق می شود.

بیشتر بدانیدتفسیر آزمایش بیلی روبین

درد و تورم

درد شکمی در مسمومیت مس گزارش شده است و معمولا با کمبود اشتها و خستگی همراه است. ممکن است برخی از نشانه های اولیه مسمومیت با مس باشد. با این حال، این علائم غیر خاص است که با بیماری های مختلف دیگر نیز دیده می شود. به خودی خود، این علائم را نمی توان به مسمومیت مس نسبت داد.
تورم شکم نیز ممکن است رخ دهد. این به عنوان آسیت نامیده می شود و در نتیجه اختلال در عملکرد کبد و احتباس مایعات است. ممکن است تورم مچ پا و پاها نیز وجود داشته باشد. با این حال، مشکلات کلیوی نیز می توانند با مسمومیت مس ایجاد شوند و در بعضی موارد ممکن است تورم نیز باشد.

حلقه های رنگارنگ در چشم

به غیر از زرد شدن اسکلرا (سفیدی چشم) به علت زردی، یکی دیگر از علائم مشخصه چشم ممکن است به علت مسمومیت مس رخ دهد. این به عنوان حلقه های Kayser-Fleischer شناخته می شود. این حلقه های طلایی قهوه ای و گاهی اوقات سبز طلایی در اطراف ایریس چشم است. این حلقه ها وقتی رخ می دهد که مس در بخشی از قرنیه قرار می گیرد و یکی از نشانه های خاص مسمومیت مس است اما همچنین ممکن است با سایر بیماری های کبدی رخ دهد.

لرزش و هماهنگی ضعیف

اختلال عملکرد عصبی و مغز ناشی از انباشته شدن مس در بدن باعث ایجاد نشانه هایی از قبیل لرزش و هماهنگی ضعیف می شود. لرزش و حرکات سریع قابل توجه که بیشتر در دست است. این امر به دلیل انقباض ناخواسته تکراری و آرامش عضلات است.
ممکن است ضعف عضلانی ناشی از تخریب اعصاب کنترل کننده عضلات رخ دهد. علاوه بر این، سختی عضله ممکن است وجود داشته باشد. هماهنگی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. این ممکن است از هماهنگی ضعیف در هنگام انجام وظایف با دست یا حتی از بین رفتن هماهنگی هنگام راه رفتن که ممکن است منجر به سقوط شود رخ دهد.

مشکلات در گفتار و بلع

اگرچه اعصاب و فعالیت عضلانی در سراسر بدن می توانند تحت تاثیر قرار بگیرند اما در بعضی قسمت های بدن گاهی بیشتر قابل توجه است. هنگامی که عضلات گفتاری و بلعیدن در مسمومیت مس تحت تاثیر قرار گیرد ممکن است فرد با صدای خشن و مشکل در بلعیدن صحبت کند. در ابتدا ممکن است خفیف باشد و گاهی اوقات با شرایط دیگری مانند سکته مغزی اشتباه می شود.

نشانه های دیگر

یک علامت دیگر در ارتباط با سمیت مس وجود دارد که فراتر از کبد و سیستم عصبی گسترش می یابد. با این حال، مسمومیت مس باید با تحقیقات تشخیصی خاص تایید شود.
کبودی آسان به علت اختلالات لخته شدن خون.
کبد و یا طحال بزرگ شده.
اختلالات خون مانند آنمی، ترومبوسیتوپنی و لکوپنی.
ناهنجاریهای ادرار مانند پروتئینوری و اوریکوسوری.
مشکلات مفصلی و استخوانی مانند آرتریت و پوکی استخوان.
از آنجائیکه مسمومیت مس باعث اختلال در عملکرد و آسیب به چندین اندام می شود علائمی که ممکن است به علت پیشرفت بیماری ایجاد شوند ممکن است بسته به ارگانهایی که به شدت تحت تأثیر قرار دارند متفاوت باشند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (12)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. مهدی

سلام
خسته نباشید
من ی برادر بیست و‌پنج‌ساله دارم ک مس دفع شدش در ادرار کمه با مصرف دی پنی سلامین تو ازمایش از ۲۸رسید ب ۲۱۵...دکتر احتمال ویلسون داد ک‌امروز پیوبسی کبد میشه...علایمشم اینه ک ی پاشو میکشه راه میره ب سختی از زمین بلند میشه لرزش دست...

سلام
خسته نباشید
من ی برادر بیست و‌پنج‌ساله دارم ک مس دفع شدش در ادرار کمه با مصرف دی پنی سلامین تو ازمایش از ۲۸رسید ب ۲۱۵...دکتر احتمال ویلسون داد ک‌امروز پیوبسی کبد میشه...علایمشم اینه ک ی پاشو میکشه راه میره ب سختی از زمین بلند میشه لرزش دست داره و...ایا یاتوجه ب این علایم‌ ویلسون درمان داره؟میشه با مصرف دارو علایمشو بهبود بخشید؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نیما

سلام اقای دکتر خسته نباشید من یک سوال داشتم ما یک پارچ در بسته مسی قدیمی داشتیم که سفیدی داخلش رفته بود که خیلی وقت بود استفاده نکرده بودیم بعد شستن اب سرد درونش ریختیم 24 ساعت بعد تقریبا یک لیوان خوردیم کمی طعم و بو میداد بعد تحقیق کردم...

سلام اقای دکتر خسته نباشید من یک سوال داشتم ما یک پارچ در بسته مسی قدیمی داشتیم که سفیدی داخلش رفته بود که خیلی وقت بود استفاده نکرده بودیم بعد شستن اب سرد درونش ریختیم 24 ساعت بعد تقریبا یک لیوان خوردیم کمی طعم و بو میداد بعد تحقیق کردم دیدم مس برای بدن زیان داره منم نگران شدم با یک بار مصرف احتمال مسموم شدن داره یا نه در یک جا هم نوشته بودن بیماری جذام میاره خیلی نگران شدم لطف کنید راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امیر

سلام خسته نباشید آقای دکتر آیاممکن است در جواب آزمایش بیماری ویلسون با مسمومیت مسی اشتباه شود واینکه دربیماری ویلسون اززمان مداوا چقدر طول می‌کشد مس از بدن تخلیه شود دختر من هفت سالشه بیماری ویلسون تشخیص دادن سه ماه تحت درمانه هنوز آنزیمهای کبدی...

سلام خسته نباشید آقای دکتر آیاممکن است در جواب آزمایش بیماری ویلسون با مسمومیت مسی اشتباه شود واینکه دربیماری ویلسون اززمان مداوا چقدر طول می‌کشد مس از بدن تخلیه شود دختر من هفت سالشه بیماری ویلسون تشخیص دادن سه ماه تحت درمانه هنوز آنزیمهای کبدی آ ال تی وآ اس تی 300 و110 است اصلا خوب نمیشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سیما
 1. 5 / 5

سلام دکتر روزتون خوش
من مدتی است به علت شایعه شدن ویروس درخانه نان میپزم و در ظرف مسی پخت میکنم و متوجه شدم که در این مدت ۵ کیلو وزن کم کردم و دائم بدنم عرق شدید میکند البته کم کاری تیرویئد دارم ازمایش دادم تیرویئدم با میزان مصرفی قرص در حالت...

سلام دکتر روزتون خوش
من مدتی است به علت شایعه شدن ویروس درخانه نان میپزم و در ظرف مسی پخت میکنم و متوجه شدم که در این مدت ۵ کیلو وزن کم کردم و دائم بدنم عرق شدید میکند البته کم کاری تیرویئد دارم ازمایش دادم تیرویئدم با میزان مصرفی قرص در حالت نرمال است شبها مطلقا خواب ندارم بدنم خیلی ضعیف شده ایا ارتباطی با استفاده ظرف مسی دارد .اگر اینطور باشد درمان ان چیست .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سیما
 1. 5 / 5

سلام یک تست سرولوپلاسمین انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. مجتبی

وقتتون بخیر،بنده در محیطی کار میکنم که هر روز حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت با مس در تماس هستم به این صورت که در این مدت کل بدن بنده از گرد و غبار و اصطلاحا خاکه مس پوشیده هس البته استشمام و خوردن به هیچ عنوان انجام نمیشه
اما در این مدت تماما در حال تحرک و...

وقتتون بخیر،بنده در محیطی کار میکنم که هر روز حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت با مس در تماس هستم به این صورت که در این مدت کل بدن بنده از گرد و غبار و اصطلاحا خاکه مس پوشیده هس البته استشمام و خوردن به هیچ عنوان انجام نمیشه
اما در این مدت تماما در حال تحرک و عرق ریختن هستم
حجم مس به این صورت هس که شب ها بعد از دوش حمام گرفتن،خاکه مس کف حمام کاملا مشخص هست
تا الان همه جا شنیده بودم که تماس با مس برای بدن مفید هم هست،اما با خوندن مطالب شما نگران شدم
بنظر شما خطری برای من وجود دارد؟و چه نوع عوارضی دارد؟
ممنون از لطفتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مجتبی
 1. 4.5 / 5

سمیت مس می تواند در اثر شرایط ژنتیکی یا قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد مس در مواد غذایی یا آب ایجاد شود. مس فلزی سنگین است که مصرف آن در سطوح پایین کاملاً بی خطر است. شما حدود 50 تا 80 میلی گرم مس در بدن خود دارید که بیشتر در ماهیچه ها و کبد شما...

سمیت مس می تواند در اثر شرایط ژنتیکی یا قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد مس در مواد غذایی یا آب ایجاد شود. مس فلزی سنگین است که مصرف آن در سطوح پایین کاملاً بی خطر است. شما حدود 50 تا 80 میلی گرم مس در بدن خود دارید که بیشتر در ماهیچه ها و کبد شما وجود دارد جایی که مس اضافی داخل مواد زائد ادرار و مدفوع فیلتر می شود.
دامنه طبیعی میزان مس در خون 70 تا 140 میکروگرم در دسی لیتر است.
بدن شما برای تعدادی فرآیند و عملکرد به مس نیاز دارد. مس به توسعه بافت هایی که استخوان ها، مفاصل و رباط های شما را تشکیل می دهند کمک می کند. می توانید مقدار زیادی مس از رژیم غذایی خود دریافت کنید.
مسمومیت مس به این معنی است که شما بیش از 140 میکروگرم بر دسی لیتر مس در خون دارید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. روشن

سلام آیا بیماری ویلسون میتواند ارثی نباشد؟؟
روشی هست که بتوان مس را هنگام مصرف غذا ها ازبین برد؟؟

  پیوست ها
 

 1. محمد حسین محجلین
 1. 5 / 5

سلام من حدود بنچ سال هست که اول در پاهیم احساس میکونم چیزی ور پاهیم تکان میخورد ابتدا کم بود و مومو اضافه شد که الان پنج سال میگزرد و خیلی شدید شده وشب هنگام خواب بدنم مثل گواره بچه تکان میخورد البته احساس میکونم وهر دو مچ دستم بی حس میشود هنگام...

سلام من حدود بنچ سال هست که اول در پاهیم احساس میکونم چیزی ور پاهیم تکان میخورد ابتدا کم بود و مومو اضافه شد که الان پنج سال میگزرد و خیلی شدید شده وشب هنگام خواب بدنم مثل گواره بچه تکان میخورد البته احساس میکونم وهر دو مچ دستم بی حس میشود هنگام خواب و هر روز که مگزرد ببشتر وببشتر میشود و خیلی ازماش انجام دادم حتی امارای از سر و کمر وگردن و مدتی هم بپد که سرب بدنم زیاد بود و با قرص سرب م پایین امده به نظر شما مشکل مس امکان دار داشته باشم
ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. \vkn
 1. 5 / 5

با عرض ادب و احترام
من مدتی بود دچار درد و تورم در مچ پا و گاها تیر کشیدن کف پا میشدم و کلا درد و التهاب تاندونیت در بیشتر تاندون های بدنم .. و گاها درد در بعضی مفاصل... پزشگ رماتولوژیستم تمامی آزمایشات خود ایمنی و رماتیسمی را دو بار انجام دادند...

با عرض ادب و احترام
من مدتی بود دچار درد و تورم در مچ پا و گاها تیر کشیدن کف پا میشدم و کلا درد و التهاب تاندونیت در بیشتر تاندون های بدنم .. و گاها درد در بعضی مفاصل... پزشگ رماتولوژیستم تمامی آزمایشات خود ایمنی و رماتیسمی را دو بار انجام دادند .. و نتیجه تمام آزمایشات خوب بود. ولی خودم از آزمایشگاه خواستم مس را هم آزمایش کنند..‌ نتیجه ۱۵۱ بود و ستاره هم خورده بود در کنارش ... و ماکسیمم را زده بودند ۱۵۵....ولی پزشگم گفتند که مهم نیست و نهایتا سعی کن از مکمل استفاده نکنی ( یکسال روزی دو عدد آلگومد استفاده میکردم ) .... بی نهایت سپاسگزار میشوم که جناب عالی هم نظر خود را بفرمایید ..‌ آیا ۱۵۱..‌ مسمومیت محسوب میشود ؟ و دردها و تورم مچ پاهایم میتواند مربوط این مورد باشد ؟
بی نهایت سپاسگزارم ... موفق باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    \vkn
 1. 5 / 5

محدوده مرجع
سطوح مس را می توان برای تشخیص چند فرایند بیماری مورد سنجش قرار داد. این شرایط با توجه به کل مس، مس سرم آزاد، مس ادرار 24 ساعته و غلظت بیوپسی کبدی مس مورد بررسی قرار می گیرد. سرلوپلاسمین سرم همچنین یک آزمایش ارزشمند است و می تواند برای...

محدوده مرجع
سطوح مس را می توان برای تشخیص چند فرایند بیماری مورد سنجش قرار داد. این شرایط با توجه به کل مس، مس سرم آزاد، مس ادرار 24 ساعته و غلظت بیوپسی کبدی مس مورد بررسی قرار می گیرد. سرلوپلاسمین سرم همچنین یک آزمایش ارزشمند است و می تواند برای تعیین مس سرم آزاد باشد.
مس سرم آزاد: 1.6-2.4 μmol / L یا 10-15μg / dL
مس کل: 10 - 22 μmol / L یا 63.7 - 140.12 μg / dL
سرلوپلاسمین سرم: 2.83 - 5.50 μmol / L یا 18 - 35 μg / dL
مس 24 ساعته ادرار 0.3 - 0.8 میکرومول یا 20 - 50 میکروگرم
مس کبد 0.3 - 0.8 μmol / g از بافت یا 20 - 50 μg / g از بافت
تفسیر
مقادیر مس معمولی به این معنی است که فرد دارای فیزیولوژی طبیعی، جذب، دفع و مصرف مس رژیم غذایی است.
مس در بسیاری از منابع غذایی مانند دانه ها، گوشت اندام، آجیل، غذاهای دریایی و کبد یافت می شود. علاوه بر این، مس در تامین آب نیز یافت می شود. میانگین مصرف روزانه مس در سال 2001 در مردان 1.5-1.47 میلی گرم در روز و در زنان 1.13- 1.18 میلی گرم در روز بود. با طیف گسترده ای از منابع غذایی، کمبود مس مشکل است.
با این حال، کمبود مس ممکن است به علت ضعف جذب، در درجه اول در دوازدهه، که در آن بیشتر مس جذب می شود. سایر شرایطی که می تواند سطح پایین مس را ایجاد کند سندروم نفروتیک و افراد مبتلا به بیماری منکس Menkes می تواند باشد. اصلاح بیش از حد سطح مس در مورد درمان بیماری ویلسون نیز ممکن است به کمبود مس کمک کند.
برعکس، مقدار بالای کل مس ممکن است مسمومیت مس را از مصرف بیش از حد مس ایجاد کند همانطور که در نوزادان شایع است، دفع ضعیف ثانویه به سیستم های صفراوی ناقص رخ می دهد. در مورد بیماری ویلسون، بیوپسی کبدی سطح بالای مس را نشان می دهد و معیار استاندارد برای تشخیص است. علاوه بر این، سطوح بالای مس در ادرار جمع آوری شده با مطالعه ادرار 24 ساعته ممکن است نشان دهنده تشخیص مثبت بیماری ویلیسون باشد. سطوح پایین سرولوپلاسمین سرم و مس سرم در یافته های معمول بیماری ویلسون هستند.
سطح پایین مس و سرولوپلاسمین سرم همچنین ممکن است بیماری منکس را نشان دهد. آنها همچنین ممکن است یک نارسایی رژیم را نشان دهند با این حال، مازاد مس موجود در غذا و آب بعید به نظر می رسد. سطح پایین مس بر روی بیوپسی کبدی و ادرار 24 ساعته دیده می شود همچنین ممکن است یک پزشک به تشخیص بیماری منکس یا کمبود مس اشاره کند.
مسمومیت مس، شرطی است که در این روز و سال به طور فزاینده ای به وقوع می پیوندد به دلیل گسترده شدن مس در غذاهای ما، قارچ کش های مس دار، الکترونیک ها، لوله های آب گرم و IUD های مس، همراه با کمبود های غذایی معمول در روی، منگنز و سایر مواد معدنی که به حفظ سطح مسی در تعادل کمک می کنند.
قرص های کنترل قند خون باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری سکته قلبی می شود که به دلیل اثر استروژن بر بدن و افزایش حافظه کافی در کلیه ها می باشد. استروژن باعث تحریک گیرنده های مشابه به گیرنده های آلدوسترون در کلیه ها، افزایش سدیم، مس و حفظ آب می شود. هر دو استروژن و آلدوسترون می توانند تورم را افزایش دهند تشکیل کیست، افزایش حجم خون که می تواند باعث فشار خون بالا، سکته مغزی یا مرگ شود اگر غدد کبد و آدرنال قادر به تنظیم این هورمون ها در بدن نباشند.
مس در بافت نرم کبد ایجاد شده و باعث اختلال در توانایی های متابولیک کبدی برای سم زدایی و پاک کردن خون به طور کلی می شود. بنابراین مسمومیت مس در کبد باعث اختلال در مسیر Glucoronidation کبد می شود که باعث می شود مقدار بیش از حد استروژن از طریق محلول در آب حذف شود. دیگر فلزات سنگین مانند سرب، جیوه، آلومینیوم و کادمیوم نیز در بافتهای نرم ایجاد می شود که در نتیجه مس با روی در بسیاری از آنزیم ها و محل های اتصال در بدن رقابت می کند.
هنگامی که روی توسط آلودگی با مس بوجود می آید تولید متالوتیونین، که متشکل از پروتئین اصلی فلز سنگین در بدن است، کاهش می یابد. تولید ماده اصلی سم زدایی بدن و آنتی اکسیدان، گلوتاتیون نیز کاهش می یابد زمانی که بیش از حد مس را در بافت های ارگان مجاری کبد ذخیره می شود.
سایر منابع شیمیایی که استروژن را تقلید می کنند، به نام Xeno-estrogens شناخته شده است همچنین ممکن است حفظ مس را افزایش دهد. این شامل آفت کش ها، کیسه های پلاستیکی، ترکیبات آلی فرار (VOCs)، هورمون های رشدی که در حیوانات استفاده می شود و تمام محصولات زباله های پتروشیمی مورد استفاده در تولید پلاستیک، بنزین و سایر مشتقات پتروشیمی استفاده می شود. این همه به عنوان Xeno- استروژن نامیده می شود.
مس یک ماده معدنی بسیار تحریک کننده برای اعصاب و سیستم عصبی است. مس باعث افزایش تولید نوراپی نفرین، آدرنالین می شود و همچنین در کاهش هیستامین نقش دارد. این اثرات بر روی سطوح انتقال دهنده عصبی می تواند منجر به ایجاد اختلالات روانشناختی مانند تغییرات خلقی، افسردگی، تحریک ذهنی، احساس تحریک بیش از حد، بی حوصلگی، اضطراب، بی خوابی و ذهن رقابتی با افکار فراوانی شود.
افزایش مس در بدن مانند کافئین و حتی آمفتامین انجام می شود. به طور مداوم تبدیل دوپامین به نوذاپینفرین را ادامه می دهد به طوری که یک حمله آدرنالین ثابت برای کمک به شما در حال حرکت است اما شما همچنین قادر به حل و فصل و یا خاموش کردن ذهن خود نیستید.
علائم مسمومیت مس
آکنه
آلرژی
ریزش مو
کم خونی
بی اشتهایی
اضطراب
اختلال کمبود توجه
آرتروز
آسم
اوتیسم
رشد کاندیدا
افسردگی
دیسمنوره
ناباروری مردانه
پروستاتیت
فیبرومیالژیا
سردرد میگرنی
PMS
عفونت های مزمن
بیخوابی
افکار رقابتی
نورالژی (درد عصبی)
سیاتیک
فشار خون
کم کاری تیروئید
اسکیزوفرنی
دوقطبی (افسردگی مانیک)

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. میلاد

با سلام.خیلی کوتاه بیان شد.کاشکی چندتا عکس از نوع مسومیت ها بود.آیا کهیر های قرمز رنگ هم می تونه این نوع مسومیت باشه؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search