پزشکی

10 نشانه مسمومیت مس و سطوح مس زیاد یا اضافی

افزایش مس بدن

مس یک ماده معدنی ضروری است اما هر گونه اختلال در سطوح مس در بدن می تواند علائم مختلفی ایجاد کند و حتی به بیماری های خاصی نیز منجر شود. انسان ها مس را از طریق غذا به ارمغان می آورند و بدن انسان فقط نیاز به مقدار کمی مس دارد.

مصرف مس پایین می تواند به کمبود منجر شود همچنین مصرف مس بالا باعث مسمومیت می شود. اگرچه نادر، ولی مسمومیت مس می تواند خطرناک و حتی مرگبار باشد.

علت مسمومیت چیست؟

مسمومیت مس ممکن است به دست آید یا به ارث برده شود. بدست آوردن بدان معنی است که در طول زندگی به دلیل عوامل رژیم غذایی یا محیطی، رشد می کند. به ارث برده شدن بدان معنی است که یک عامل ژنتیک بر بدن تاثیر می گذارد مسی که از طریق غذا وارد می شود. مس بیش از حد بعد از اینکه توسط کبد حذف می شود در صفرا دفع می شود. به طور معمول، بدن با از بین بردن مس بیش از حد که از طریق رژیم غذایی به دست می آید تعادل ایجاد می کند. با این حال، توانایی بدن برای از بین بردن این مس بیش از حد محدود است. اگر یک فرد در معرض مسمومیت زیاد قرار گیرد در بدن می تواند انباشته شود زیرا مکانیسم های حذف برای خارج کردن مایع اضافی کافی نیست.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مسمومیت مس اکتسابی

مسمومیت اکتسابی ممکن است هنگامی رخ دهد که غذای آلوده به مقدار زیادی مس مصرف شود. این می تواند زمانی اتفاق افتد که غذاها در ظروف مس (جوشاندن شیر در دیگ مس) یا غذاهای اسیدی برای دوره های طولانی در ظروف مس نگهداری شوند.
این نیز ممکن است در تماس مس با پوست (معمولاً پوست زخمی شده یا سوزانده شده) برای مدت طولانی رخ دهد. مصرف عمدی نمک های مس مانند سولفات مس ممکن است منجر به مسمومیت مس شود اما این امر غیر معمول است و معمولاً بخشی از اقدام به خودکشی است.

مسمومیت مس ارثی

مسمومیت به ارث رسیده به عنوان بیماری ویلسون شناخته می شود. این از زمان تولد است اما علائم بعداً هنگامی ظاهر می شود که مس کافی در مغز، کبد و سایر ارگان های حیاتی انباشته شود. این می تواند باعث اسکار و نارسایی کبد، نارسایی مغزی، مشکلات کلیوی و خون شود. اگر درمان نشود بیماری ویلسون کشنده است.
در بیماری ویلسون، توانایی بدن در حذف مس اضافی خراب شده است ناشی از ژن های معیوب که به علت ژن های معیوب به ارث رسیده از والدین است. بنابراین مس در بافت ها و اندام های مختلف تجمع می یابد. یک فرد ممکن است حامل باشد اگر تنها یک ژن معیوب را به ارث برده باشد و بنابراین بیماری ویلسون را توسعه نخواهد داد و یا با هیچ نشانه ای مواجه نخواهد شد.

چگونه می توان مسمومیت مس را تعیین کرد

علائم مسمومیت مس به تدریج به وجود می آید زیرا مس در اندام های مختلف تجمع می یابد. علائم ممکن است بسته به نوع شرایطی که منجر به مسمومیت می شوند متفاوت باشد. اگر یک بار مقدار زیادی مس مصرف شود ممکن است علائم گاستروانتریت تهوع، استفراغ و اسهال وجود داشته باشد. این ممکن است در اثر اخراج مقداری از مس قبل از اینکه به بدن جذب شود رخ دهد. با این حال، وقتی مس به تدریج تجمع می یابد این نشانه های حاد اولیه وجود ندارد.

زردی

زردی یکی از نشانه های شایع مسمومیت مس است. این نشان دهنده یک مشکل کبدی است و بنابراین زردی ممکن است نشانه ای از بسیاری از انواع بیماری های کبدی باشد. با اینکه کبد قادر به پردازش برخی از مواد زائد مانند بیلی روبین (از تجزیه سلول های قرمز خون) نیست این مواد می توانند در پوست، سفید پوستان (اسکلرا) و پوشش دهان ذخیره شوند. این باعث تغییر رنگ زرد در این مناطق می شود.

بیشتر بدانیدتفسیر آزمایش بیلی روبین

درد و تورم

درد شکمی در مسمومیت مس گزارش شده است و معمولا با کمبود اشتها و خستگی همراه است. ممکن است برخی از نشانه های اولیه مسمومیت با مس باشد. با این حال، این علائم غیر خاص است که با بیماری های مختلف دیگر نیز دیده می شود. به خودی خود، این علائم را نمی توان به مسمومیت مس نسبت داد.
تورم شکم نیز ممکن است رخ دهد. این به عنوان آسیت نامیده می شود و در نتیجه اختلال در عملکرد کبد و احتباس مایعات است. ممکن است تورم مچ پا و پاها نیز وجود داشته باشد. با این حال، مشکلات کلیوی نیز می توانند با مسمومیت مس ایجاد شوند و در بعضی موارد ممکن است تورم نیز باشد.

حلقه های رنگارنگ در چشم

به غیر از زرد شدن اسکلرا (سفیدی چشم) به علت زردی، یکی دیگر از علائم مشخصه چشم ممکن است به علت مسمومیت مس رخ دهد. این به عنوان حلقه های Kayser-Fleischer شناخته می شود. این حلقه های طلایی قهوه ای و گاهی اوقات سبز طلایی در اطراف ایریس چشم است. این حلقه ها وقتی رخ می دهد که مس در بخشی از قرنیه قرار می گیرد و یکی از نشانه های خاص مسمومیت مس است اما همچنین ممکن است با سایر بیماری های کبدی رخ دهد.

لرزش و هماهنگی ضعیف

اختلال عملکرد عصبی و مغز ناشی از انباشته شدن مس در بدن باعث ایجاد نشانه هایی از قبیل لرزش و هماهنگی ضعیف می شود. لرزش و حرکات سریع قابل توجه که بیشتر در دست است. این امر به دلیل انقباض ناخواسته تکراری و آرامش عضلات است.
ممکن است ضعف عضلانی ناشی از تخریب اعصاب کنترل کننده عضلات رخ دهد. علاوه بر این، سختی عضله ممکن است وجود داشته باشد. هماهنگی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. این ممکن است از هماهنگی ضعیف در هنگام انجام وظایف با دست یا حتی از بین رفتن هماهنگی هنگام راه رفتن که ممکن است منجر به سقوط شود رخ دهد.

مشکلات در گفتار و بلع

اگرچه اعصاب و فعالیت عضلانی در سراسر بدن می توانند تحت تاثیر قرار بگیرند اما در بعضی قسمت های بدن گاهی بیشتر قابل توجه است. هنگامی که عضلات گفتاری و بلعیدن در مسمومیت مس تحت تاثیر قرار گیرد ممکن است فرد با صدای خشن و مشکل در بلعیدن صحبت کند. در ابتدا ممکن است خفیف باشد و گاهی اوقات با شرایط دیگری مانند سکته مغزی اشتباه می شود.

نشانه های دیگر

یک علامت دیگر در ارتباط با سمیت مس وجود دارد که فراتر از کبد و سیستم عصبی گسترش می یابد. با این حال، مسمومیت مس باید با تحقیقات تشخیصی خاص تایید شود.
کبودی آسان به علت اختلالات لخته شدن خون.
کبد و یا طحال بزرگ شده.
اختلالات خون مانند آنمی، ترومبوسیتوپنی و لکوپنی.
ناهنجاریهای ادرار مانند پروتئینوری و اوریکوسوری.
مشکلات مفصلی و استخوانی مانند آرتریت و پوکی استخوان.
از آنجائیکه مسمومیت مس باعث اختلال در عملکرد و آسیب به چندین اندام می شود علائمی که ممکن است به علت پیشرفت بیماری ایجاد شوند ممکن است بسته به ارگانهایی که به شدت تحت تأثیر قرار دارند متفاوت باشند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. میلاد

با سلام.خیلی کوتاه بیان شد.کاشکی چندتا عکس از نوع مسومیت ها بود.آیا کهیر های قرمز رنگ هم می تونه این نوع مسومیت باشه؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد
© 2018 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search