پزشکی

خارش ریش - علل، درمان و پیشگیری

خارش ریش می تواند ناخوشایند و ناراحت کننده باشد. این می تواند در هر زمان رخ دهد. خارش ناحیه ریش یک مشکل غیر معمول مخصوصاً برای مردان دارای موی صورت نیست. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است خارش رخ دهد. گاهی اوقات این می تواند بی ضرر مانند عرق کردن و خاراندن ناحیه باشد

در دیگر موارد، خارش ریش ممکن است به علت برخی از بیماری های اصلی مانند عفونت قارچی پوست یا حتی عفونت باکتریایی فولیکول های مو باشد. احساس خارش می تواند از خفیف تا شدید باشد و ممکن است به آسانی حل و فصل شود یا ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

چرا دچار خارش ریش می شویم؟

بعضی از علل احتمالی و رایج خارش ریش در زیر مورد بحث قرار می گیرند. مهم است که توجه داشته باشیم ممکن است سایر علل رایج دیگری نیز وجود داشته باشد که می تواند باعث تحریک پوست و خارش پوست در منطقه ریش شود. بنابراین توصیه می شود که منطقه توسط یک متخصص پزشکی بررسی شود که می تواند به تشخیص درست برسد.
برخی از علل جزئی هستند در حالی که دیگران می توانند جدی تر باشند و نیاز به درمان دارند. شایعترین علل خارش ریش عبارتند از:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بهداشت ضعیف

شستشو و حمام کردن به طور مرتب برای حذف سلول های پوست مرده، عرق، روغن پوست و گرد و غبار از سطح پوست مهم است که می تواند به عنوان عوامل تحریک کننده پوست عمل کند. این می تواند در هر جایی از بدن اتفاق بیفتد اما ممکن است در ریش بدتر شود زیرا موهای صورت ممکن است عرق را در این منطقه افزایش دهند و عرق اضافی، روغن پوست و گرد و غبار را در تله نگه دارد. این ممکن است توسط ریش های بسیار طولانی و ضخیم تشدید شود.

خاراندن ریش

خاراندن ریش به دلیل خارش می تواند خارش را بدتر کند. خراش باعث ایجاد ضربه به پوست می شود به خصوص با خارش شدید. این تروما می تواند مستقیما منجر به خارش شود اما همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت های باکتری و قارچی زیر پوست را افزایش دهد. این عفونت ها به نوبه خود می تواند منجر به سوزش شود که سبب خراش بیشتر می شود

شستشو و آراستن بیش از حد

در حالی که بهداشت شخصی ضعیف یک عامل موثر برای خارش ریش است شستشوی بیش از حد و مراقبت از مو می تواند به همان اندازه مشکل ساز باشد. صابون ها، شامپوها و حتی محصولات مراقبت از مو ممکن است به عنوان حساسیت دهنده و گاهی حساسیت های آلرژیک عمل کنند و در نتیجه باعث تحریک پوست و خارش شود که ممکن است در اثر درماتیت تماس ایجاد شود. به طور مشابه، آراستن زیاد ممکن است به پوست ضربه ای وارد کند و در نتیجه منجر به خارش شود. رنگ مو به طور خاص می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود.
رشد مو صورت. بسته به شیوه رشد مو و فولیکول، روند رشد ریش می تواند باعث خارش شود.
هنگامی که یک فرد اصلاح می کند لبه تیز مو درون فولیکول قرار می گیرد. همانطور که مو رشد می کند لبه تیز می تواند فولیکول را خراشیده و خارش ایجاد کند.
اگر فردی که به طور مرتب اصلاح می کند ممکن است موجب تحریک گسترده فولیکول های ریش شود که می تواند موجب ناراحتی و خارش شدید شود.

آکنه ولگاریس

مردان مبتلا به آکنه ممکن است گاهی اوقات با رشد ریش بدتر شوند. اگرچه آکنه معمولا با نوجوانان و جوانان همراه است اما می تواند در هر سنی شروع و ادامه یابد. این عمدتاً به دلیل ترشح بیش از حد روغن پوست در مناطق مانند چهره همراه با انسداد فولیکول ها و عفونت های بعدی است. به طور معمول، خارش ممکن است با جوش هایی همراه باشد که بر روی پوست ایجاد می شود که ممکن است دردناک باشد.

پوست خشک

یک مرد با پوست خشک و خارش ریش در مقابل آینه حمام به دنبال بطری روغن صورت است.
پوست خشک را می توان با استفاده از روغن صورت یا ریش درمان کرد.
به دلایل بسیاری مردم پوست خشک را تجربه می کنند و ممکن است واکنش به:

صابون یا محصولات مراقبت از پوست.

آب خیلی گرم.
تغییر در آب و هوا.
کمبود تولید روغن در پوست.
یک بیماری به نام ichthyosis باعث می شود که پوست ضخیم شود و فلس دار شود. 20 نوع مختلف از این شرایط وجود دارد.
مردم معمولاً آن را دارند زیرا آنها یک ژن معیوب را که از والدینشان منتقل شده اند حمل می کنند. استفاده از نرم کننده ها برای مرطوب کردن پوست و برس زدن موها برای برداشتن فلس ها می تواند به مدیریت ایکتیوز کمک کند.
پسوریازیس و اگزما سایر بیماری های پوستی هستند که باعث خشکی شدید می شوند. آنها همچنین می توانند منجر به خارش ریش شوند.

مو در حال رشد

هنگامی که موی تراشیده شده یا بریده شده به داخل رشد می کند دوباره به داخل فولیکول برمی گردد این رشد داخلی مو نامیده می شود.
نتیجه تحریک می تواند باعث ایجاد برافروختن فولیکول شود. موهای در حال رشد معمولاً به عنوان توده های قرمز ظاهر می شود که می تواند خارش و دردناک باشد.

اگزما سبورئیک

اگزما سبورئیک همچنین به عنوان درماتیت سبورئیک شناخته می شود. این بیماری می تواند پوست را قرمز و فلس دار کند. در برخی موارد، ظاهر فلس ها زرد و چرب به نظر می رسد. وقتی روی پوست سر قرار می گیرد اگزما سبورئیک معمولاً به عنوان شوره سر شناخته می شود.
این وضعیت می تواند بر روی صورت فرد ظاهر شود و افرادی که پوست روغنی دارند به خصوص حساس هستند.

فولیکولیت

فولیکولیت التهاب فولیکول مو را توصیف می کند. اگر این اتفاق بر روی صورت باشد ممکن است منجر به خارش ریش شود.
پارازیت ها، باکتری ها، قارچ ها و موهای زاید می توانند باعث التهاب شوند. فولیکولیت معمولاً قابل توجه است فولیکول های منطقه ریش، قرمز به نظر می رسد و می تواند زخمی و دردناک باشد. ممکن است تورم نیز رخ دهد

Pseudofolliculitis barbae

همانطور که رشد می کند موهای ریش ممکن است در داخل فولیکول شکسته شوند یا به عقب برگشته و شروع به رشد در داخل پوست کند. این pseudofolliculitis barbae نامیده می شود.
این بیماری موجب التهاب فولیکول می شود که به نوبه خود باعث ایجاد خارش، درد و توده دردناک می شود. بلیسترهای پر چرک ممكن است ظاهر شود. Pseudofolliculitis barbae، بر خلاف فولیکولیت، ناشی از عفونت نیست.

Tinea barbae

Tinea barbae توسط یک قارچ ایجاد می شود. این باعث می شود که پوست قرمز، فلس دار و ملتهب شود و همچنین باعث خارش شود. گونه ها، چانه ها و دهان مناطقی هستند که بیشترین آسیب را دارند.
خارش ریش بسیار رایج است به ویژه هنگامی که یک فرد برای اولین بار رشد ریش پیدا می کند.
حفظ ریش و تمیز کردن موها، قبل از اصلاح مو، می تواند کمک کند تا حداقل خارش را داشته باشید.
اگر خارش ناشی از یک عفونت یا علت ناشی از آن باشد شناسایی این و درمان به دنبال آن می تواند آسیب بیشتری به پوست و فولیکول های مو وارد کند.

درمان و تسکین خارش ریش

انتخاب درمان خارش ریش بسیار بستگی به علت اصلی دارد. خارش تنها علامتی است و در عین حال ممکن است درمان بر کاهش خارش تمرکز کند رویکرد اصلی باید به درمان علت انجام شود. ریش باید ابتدا توسط یک پزشک و ترجیحا توسط یک متخصص پوست قبل از درمان مناسب دیده شود.
برخی از گزینه های درمان ممکن عبارتند از:
خشک کننده ها (موضعی) برای کاهش روغن پوست.
عوامل ضد قارچی (خوراکی یا موضعی) برای عفونت های قارچی.
آنتی بیوتیک ها برای عفونت های باکتریایی مانند فولیکولیت.
پماد ضد میکروبی برای عفونت های باکتریایی سطحی پوست و یا فولیکول ها.
ایزوترتینوئین برای شرایط مانند آکنه ولگاریس.
به آرامی تمیز کردن و اجتناب از مواد شیمیایی خشن ممکن است به درمان خارش ریش کمک کند.
از آنجا که خارش ریش یک رخداد معمول است راه های زیادی برای مقابله با آن وجود دارد. برخی از روش های درمان ریش، تغییرات ساده ای در بهداشت و یا روش های پاکیزگی است.
با این حال، اگر خارش ناشی از یک وضعیت پزشکی اولیه باشد پزشک ممکن است دارو یا آنتی بیوتیک تجویز کند.
در زیر برخی از روش های رایج برای تسکین یافتن خارش ریش وجود دارد.

1. تمیز نگه داشتن صورت

به طور منظم ریش و صورت را شستشو دهید تا از ایجاد خاک و باکتری جلوگیری شود. همچنین اطمینان حاصل کنید که پوست بیش از حد چرب نباشد. ریش و صورت را هر روز با آب گرم و پاک کننده ها شستشو دهید.

2. حمام یا دوش مکرر را انتخاب کنید

هر روز حمام بروید یا دوش بگیرید. از آب بیش از حد گرم استفاده نکنید و در حمام یا بیش از حد زیر دوش نمانید.

3. تهویه ریش

تهویه موهای ریش آن را نرم تر و کمتر مستعد ابتلا به خارش می کنند. استفاده از روغن جوجوبه یا آرگان می تواند حالت ریش را حفظ نماید.

4. اجتناب از مواد شیمیایی

هنگام اصلاح یا پیرایش ریش، سعی نکنید از فوم شستشو یا لوسیون که حاوی مواد شیمیایی خشن هستند استفاده کنید. یک جایگزین طبیعی انتخاب کنید.

5. اجازه دادن به رشد مو

هنگام رشد ریش، از اصلاح یا پیرایش جلوگیری کنید تا موها بتوانند از فولیکول خارج شوند. این باعث می شود خطر ایجاد تحریک و آسیب فولیکول را کاهش دهد.

6. درمان دارویی

داروها ممکن است برای درمان بیماری های زمینه ای تجویز شوند. اگر علت خارش ریش یک وضعیت پوستی است پزشک می تواند دارو را برای مقابله با این موضوع تجویز کند.
داروهای رایج عبارتند از:
پماد یا کرم حاوی اسید لاکتیک و اوره. این به درمان پوست خشک کمک می کند.
موپیروسین (Bactroban) برای مبارزه با عفونت باکتریایی.
کرم ضد قارچ برای درمان عفونت های قارچی.
کرم کورتیکواستروئید اگر علت غیر عفونی است.
هیدروکورتیزون، کلوبتازول (Cormax) یا دسونید (Desonate) می تواند برای درمان اگزمای سبورئیک تجویز شود اگر التهاب غیر عفونی باشد.
کتوکونازول (Nizoral) اگر علت اگزمای سبوره یک عفونت قارچی است.
اسید گلیکولیک (Neo-Strata) برای درمان pseudofolliculitis barbae.
درمان موضعی ضد قارچی برای درمان موارد خفیف ازbarbae tinea .
درمان ضد قارچی خوراکی مانند ایتراکونازول یا تربینافین مفید است.

7. جراحی و روش ها

اگر خارش ناخوشایند باشد با بروز عفونت و التهاب مکرر، پزشک ممکن است توصیه کند که با لیزر موها را حذف کند.
در عوض، یک پزشک ممکن است یک روش را پیشنهاد کند که شامل برش هایی است که برای تخلیه جوش یا کربونکل انجام می شود. Carbuncles، همچنین به عنوان آبسه های پوست شناخته می شود خوشه جوش هستند که می توانند عفونت را ایجاد یا تشدید کنند.
فتودینامیک درمان با نور. یکی دیگر از گزینه های درمان است. این می تواند در مبارزه با عفونت و التهاب فولیکول مو موثر باشد.

پیشگیری

تعدادی از اقدامات ساده می تواند به کاهش خارش ریش و حتی جلوگیری از آن کمک کند. این اقدامات فقط باید در نظر گرفته شود اگر ضایعات پوستی مثل جوش، بثورات و یا ریزش موی صورت وجود نداشته باشد. این نیز باید پس از مشاوره با یک متخصص پزشکی آغاز شود.
منطقه ریش را بطور منظم و ترجیحاً روزانه بشویید. از صابون ملایم استفاده کنید و قبل از خشک کردن موضع، تمام پس مانده های صابون را کاملاً بشویید.
از ریش مراقبت کنید به خصوص اگر عرق کردن و روغن زدن پوست مشکل است. معمولا لازم نیست ریش را به طور کامل بردارید مگر اینکه یک وضعیت پزشکی پایه نیاز به درمان داشته باشد.
از مراقبت از ریش بیش از حد اجتناب و از شامپوهای شدید استفاده نکنید. همچنین مراقبت رنگ موها باشید زیرا بعضی از این مواد می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند به خصوص اگر حاوی مواد مانند PPD یا paraphenylenediamine باشد.
آگاه باشید که آیا خارش وجود دارد یا نه. خاراندن به طور کامل اجتناب ناپذیر است اما مالش دادن یک منطقه بهتر است برای از بین بردن خارش. همچنين ناخن ها را هميشه کوتاه و تميز نگه داريد تا از بروز هرگونه شكست در پوست جلوگيري کرده و باكتري ها را به اين زخم ها وارد نكنيد.
هر گونه جوشی که در ناحیه ریشدار ظاهر می شود هرگز خارج، فشار یا جابجا نکنید. در حالی که ممکن است به نظر می رسد آن نیز می تواند باعث تشدید عفونت شود.
هرگز ریش تراش را به اشتراک نگذارید و اطمینان حاصل کنید که تیغه آن تیز و تمیز است.

 بیشتر بخوانید: خارش بدن - علت، تشخیص و درمان آن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search