پزشکی

تفسیر نتایج آزمایش ایدز

تست HIV (ویروس نقص ایمنی بدن انسان) برای تشخیص کسانی که تازه آلوده شده اند و برای شناسایی عفونت هایی که قبلاً تشخیص داده نشده و برای پاک کردن ذهن افراد غیر آلوده است. شرکای جنسی جدید باید یک آزمایش اچ آی وی قبل از رابطه جنسی برای مطلع شدن از چگونگی جلوگیری از ابتلا به ویروس HIV در نظر بگیرند تا از خود مطلع شوند

واکسنی وجود ندارد اما روش پیشگیری دیگر وجود دارد HIV می تواند هر کسی که رابطه جنسی دارد از جمله افرادی که دارای همجنس گرایی، دوجنس گرا و یا هر گونه تغییر جنسیت هستند آلوده کند بنابراین آزمایش HIV می تواند برای همه مفید باشد.
هر یک از بزرگسالان می توانند از حداقل یک بار برای آزمایش HIV استفاده کنند بسیاری از مردم هرگز یاد نمی گیرند که چطور اچ آی وی دریافت می کنند و یا آنها از آن استفاده می کنند بعضی از آنها همجنسگرا بودند اما شریک زندگی آنها رابطه جنسی داشتند یا از مواد مخدر تزریق شده خارج از رابطه استفاده می کردند.
یک نفر هر چه زودتر یاد بگیرد که اچ آی وی دارد زودتر می توانند برای درمان ارجاع  شود و زندگی عادی داشته باشند اجتناب از این دانش تنها زندگی و رفاه را کوتاه می کند و دیگران را در معرض خطر قرار می دهد.
تست HIV باید یک بخش معمول از عمل پزشکی باشد اکثر ایالت ها دیگر نیازی به تایید رسمی امضا برای آزمایش HIV ندارند.
مهم است که زنان باردار آزمایش شوند زیرا داروها در کاهش انتقال HIV از مادر به نوزاد بسیار موثر هستند.
آزمایش HIV معمولاً یک فرایند دو مرحله ای است گام اول این است که برای پروتئین های خاص HIV ) آنتی بادی یا آنتی ژن) در خون یا بزاق آزمایش کنید اگر آزمایش مثبت باشد آزمایش دیگری به نام Western blot انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که نتیجه اول درست است.
اگر هر دو آزمایش مثبت باشند احتمال این است که 99٪ بیمار آلوده به HIV باشد.
تست های HIV ممکن است برخی از عفونت ها را از دست بدهد که منجر به آزمایش های منفی کاذب می شود این اغلب به زودی پس از عفونت اتفاق می افتد زمانی که آنتی بادی هنوز توسعه نیافته است و یا فقط شروع به تشکیل و در سطح بسیار پایین برای تشخیص (در حدود چهار هفته از عفونت) باشد.
توجه: مکان های آزمایش HIV رایگان در هر ایالت آمریکا وجود دارد.

یشتر بدانید: علائم و نشانه های ایدز - HIV

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ویروس نقص ایمنی بدن (HIV) چیست؟

HIV مخفف ویروس نقص ایمنی بدن است این ویروس است که سبب سندرم کمبود ایمنی یا ایدز می شود HIV یک ویروس پیچیده است این سلولها عمدتاً در سلولهای اختصاصی سیستم ایمنی بدن به نام لنفوسیت های CD4 تولید می شوند در طی تکرار HIV سلول های CD4 نابود می شوند همانطور که سلول ها بیشتر و بیشتر کشته می شوند بدن توانایی مبارزه با بسیاری از عفونت ها را از دست می دهد اگر تعداد سلول های CD4 در جریان خون کمتر از 200 در هر میلی متر مکعب باشد یا اگر برخی دیگر از شرایط ویژه سلامتی رخ دهد فرد به عنوان مبتلا به ایدز تعریف می شود این شرایط بهداشتی ویژه شامل عفونت ها و سرطان هایی است که از سیستم ایمنی سرکوب شده استفاده می کنند صرف نظر از میزان CD4، افراد مبتلا به عفونت ویروس اچ آی وی را حمل می کنند و می توانند از طریق رابطه جنسی محافظت نشده یا تماس با خون و یا برخی از مایعات بدن دیگر، آن را به دیگران گسترش دهند.
عفونتHIV  ناشناخته مسئول انتقال مداوم است حتی در حدود یک سوم انتقال در ایالات متحده است. تا دسامبر 2012 (تخمین های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها [CDC] ایالات متحده 1.2 میلیون مورد در افرادی که بیش از 13 سال سن دارند برآورد شده است بنابراین، آزمایش HIV برای تشخیص کسانی که تازه آلوده شده اند و برای شناسایی عفونت های قبلی تشخیص داده نشده و برای از بین بردن ذهن افراد غیر آلوده مهم است تست HIV نیز برای کاهش خطر انتقال در دوران بارداری، انتقال خون و پیوند بافت استفاده می شود.
 CDCتوصیه می کند یک آزمون روتین HIV برای بزرگسالان و بزرگسالان 13 تا 64 ساله در تمام مراکز مراقبت های سلامت، همه زنان در دوران بارداری و نوزادان تازه متولد شده از زنان مبتلا به HIV انجام شود بنابراین، آزمایش HIV به عنوان بخشی از عملیات معمول پزشکی در نظر گرفته می شود شبیه به آزمایش هایی است که برای سایر بیماری ها نمایش داده می شود در سال 2006، CDC توصیه می کند رضایت کتبی مخصوص  HIVرا برای آزمایش در مراکز سلامت و درمان به منظور کاهش نشانه های ناخواسته و تشخیص حذف شود رضایت آزمون HIV با فرم های رضایت عمومی در نظر گرفته می شود و بیماران مطلع می شوند که آزمایش HIV به صورت روتین انجام خواهد شد.
افرادی که در معرض خطر ابتلا به HIV هستند باید حداقل سالیانه آزمایش شوند گاهی اوقات متخصصان مراقبت های سلامت درخواست یا لازم به آزمایش را به عنوان بخشی از ارزیابی و درمان برای سایر شرایط، مانند زنان تحت درمان با فن آوری های باروری کمک برای ناباروری و یا درمان هپاتیت ویروسی. افزایش نگرانی وجود دارد که افراد کافی در حال آزمایش نیستند رویدادهایی مانند روز ملی تست اچ آی وی برای افزایش آگاهی و افزایش مشارکت در آزمایش استفاده شده است.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی در بیماری ایدز

انواع مختلف آزمایش HIV چیست؟

سه نوع اصلی از آزمایشات HIV وجود دارد: آزمایش های آنتی بادی، آزمایش های RNA (بار ویروسی) و آزمایش ترکیبی که هر دو آنتی بادی ها و پروتئین ویروسی به نامp24  (تست آنتی بادی-آنتی ژن) یا HIVAb-Ag ) را تشخیص می دهد. همه آزمایشات برای تشخیص HIV-1، که نوع HIV در ایالات متحده است طراحی شده است. برخی از آزمایشات آنتی بادی و آزمایش ترکیبی همچنین می توانند عفونت های HIV-2 را شناسایی کنند که معمولاً به غرب آفریقا محدود می شود. هیچ تست کامل وجود ندارد تست ها ممکن است به صورت مثبت کاذب یا منفی کاذب یا غیرممکن باشد.
نتایج آزمون های مثبت قابل گزارش به اداره سلامت در تمام 50 ایالت آمریکا است و شامل نام بیمار می شود. این اطلاعات سپس به (CDC) بدون نام گزارش می شود تا اپیدمیولوژی و میزان گسترش عفونت قابل کنترل باشد. اسامی فرستاده شده به ایالت محرمانه محسوب می شود و به کارفرمایان، اعضای خانواده یا سایر افراد گزارش نمی شود. بعضی از کشورها اجازه آزمایشی ناشناس را می دهند که نام بیمار ثبت نشده است.
آزمایش HIV آنتی بادی: HIV دارای بسیاری از پروتئین های منحصر به فرد در سطح و داخل خود ویروس است. هنگامی که فرد مبتلا به اچ آی وی می شود بدن آنها پروتئین هایی تولید می کند که برای جلوگیری از حذف ویروس توسط سیستم ایمنی طراحی شده اند. این پروتئین ها آنتی بادی نامیده می شوند و آنها علیه پروتئین های منحصر به فرد ویروس اچ آی وی هدایت می شوند. متاسفانه این آنتی بادی های HIV ویروس را از بین نمی برند اما حضور آنها به عنوان نشانگر برای نشان دادن اینکه کسی مبتلا به HIV است عمل می کند. آزمایش های آنتی بادی های HIV، رایج ترین آزمون ها برای تعیین مبتلا بودن فرد به HIV است.
تست آنتی بادی معمولاً بر روی یک نمونه خون انجام می شود اغلب با استفاده از یک آنزیم مرتبط با آنتی بیوتیک که ELISA یا EIA نامیده می شود انجام می شود در این آزمایش، سرم فرد مجاز است با پروتئین های ویروسی که در آزمایشگاه تولید می شوند واکنش نشان دهند. اگر فرد مبتلا به HIV باشد آنتی بادی در سرم به پروتئین های HIV متصل می شود و اندازه این اتصال می تواند اندازه گیری شود. نتایج منفی EIA معمولا در یک روز یا بیشتر در دسترس است.
برخی از کیت های تست HIV در بازار وجود دارد که می تواند در دفتر مراقبت های حرفه ای بهداشتی استفاده شود. برای اکثر این کیت ها هنوز خون گرفته می شود اگر چه می توان آنها را با استفاده از یک انگشت ساده در بعضی موارد انجام داد. تست خانه نیز ممکن است برای برخی از افراد راحت باشد. تست خانه با اضافه کردن یک قطره خون به نوار تست و ارسال نمونه به یک آزمایشگاه انجام می شود. FDA همچنین کیت هایی را امتحان کرده است که برای آزمایش آنتی بادی در بزاق (مایع خوراکی) به جای خون آزمایش می شود. مایع شفاهی با دستکاری لثه ها به دست می آید. برخی از جدیدترین آزمایش ها بر روی ادرار انجام می شود اگر چه نتایج ممکن است نسبت به نتایج حاصل از خون کمتر دقیق باشد.
از آنجا که یک احتمال کوچک وجود دارد که آنتی بادی های فردی در حین آزمایش به اشتباه به پروتئین های غیر HIV متصل شوند آزمون دیگری که در آزمایش های ابتدایی مثبت انجام می شود. این آزمون دوم، آزمایش غربی است. در این آزمایش، پروتئین های HIV با اندازه و بار الکتریکی جدا می شوند و سرم فرد در نوار تست لایه بندی می شود. اگر آزمایش مثبت باشد یک سری از باندها شناسایی می شوند که نشان دهنده اتصال خاص آنتی بادی فرد به پروتئین های خاص ویروس HIV است. این آزمایش فقط برای پیگیری آزمایش اولیه غربالگری مثبت انجام می شود. وقتی که به تنهایی انجام می شود مفید نیست.
تست های HIV RNA : RNA HIV متفاوت از همه RNA های انسانی است و آزمایش هایی برای شناسایی RNA HIV در یک فرد صورت گرفته است. از آنجا که این آزمون می تواند برای برآورد میزان انتقال HIV در خون مورد استفاده قرار گیرد اغلب به عنوان یک بار ویروسی HIV شناخته می شود. این از یک نوع آزمون به نام واکنش زنجیره ای پلیمراز   (PCR) استفاده می کند. این آزمایش ها برای غربالگری نوزادان مادران HIV مثبت اهمیت دارد زیرا آنتی بادی مادر ممکن است از جفت عبور کند و در نوزادان وجود داشته باشد. این آزمایش ها همچنین می تواند در تشخیص عفونت اچ آی وی در چهار هفته اول پس از قرار گرفتن در معرض قبل از آنکه آنتی بادی زمان لازم داشته باشد مفید باشد. با این حال، آنها پر هزینه هستند و به طور معمول برای نمایش عفونت استفاده نمی شوند.
تست آنتی بادی HIV:  HIV (Ab-Ag) آزمایش HIV Ab-Ag آنتی بادی هایی را علیه HIV-1 یا HIV-2 و پروتئینی به نام p24 تشخیص می دهد که بخشی از هسته ویروس (آنتی ژن ویروس) است. این مهم است زیرا حتی پس از عفونت اولیه، آنتی بادی ها طول می کشد حتی اگر ویروس و پروتئینp24  در خون باشد. بنابراین، آزمایش Ab-Ag ممکن است برای تشخیص زودهنگام عفونت های اچ آی وی امکان پذیر باشد. مطالعات مقدماتی نشان می دهد که تشخیص می تواند به طور متوسط یک هفته قبل از آزمایش Ab-Ag انجام شود در مقایسه با آزمایش آنتی بادی به تنهایی. آزمایش با استفاده از واکنش شناخته شده به عنوان "chemiluminescence" برای شناسایی آنتی بادی ها و آنتی ژن پروتئین p24 به عبارت دیگر، اگر آنتی بادی یا آنتی ژن وجود داشته باشد واکنش آزمایشی سبب انتشار نور می شود که در یک آشکارساز ثبت می شود. تنها یک مورد آنتی بادی که در حال حاضر مورد تایید قرار گرفته است تست آنتی ژن آنتی ژن، معماری HIV Ag / Ab Combo است. اگر این آزمایش مثبت باشد، توصیه می شود.

چه مدت طول می کشد تا نتایج از آزمایش HIV برگردد؟

نتایج آزمایشات آنتی بادی که به آزمایشگاه ارسال می شوند معمولاً یک تا سه روز طول می کشد تا آن را بازگردانندراما این بسته به آزمایش، آزمایشگاه و اینکه آیا این یک کیت آزمون خانگی است متفاوت است اگر آزمایش مثبت باشد نتایج ممکن است به تأخیر اندازد آزمایشات وسترن بلات فقط یک روز انجام می شود اما بعضی از آزمایشگاه ها ممکن است هر روز آزمایش را انجام دهند نتایج آزمایشات سریع انجام شده در دفتر مراقبت های بهداشتی حرفه ای یا سایر نقاط مراقبت معمولا در 15 تا 20 دقیقه در دسترس است اگر آزمایش سریع مثبت باشد هنوز هم لازم است که یک خونریزی به یک آزمایشگاه ارسال شود تا تأیید شود که نتیجه آزمایش سریع درست است آزمایشات خانگی به یک آزمایشگاه ارسال می شود و نتایج به مدت یک یا دو هفته بسته به دستورالعمل های تولید کننده باز می گردد نتایج آزمون RNA معمولا بسته به آزمایشگاه چند روز تا یک هفته طول می کشد.

آیا مشاوره برای آزمایش HIV ارائه می شود؟

هر ایالت نیاز به مشاوره اچ آی وی دارد اکثر ایالت ها از یک برنامه آزمایشی مجاز پشتیبانی می کنند که در آن افراد توصیه می شود تا HIV را آزمایش کنند اما اگر آنها را انتخاب کنند ممکن است آنها را رد کنند چنین برنامه هایی باید شامل مشاوره در مورد HIV ، شامل پیشگیری از عفونت، معنی آزمایش HIV و نیاز به پیگیری مناسب باشد برنامه های لغو شده منجر به تشخیص زودهنگام بسیاری از افراد مبتلا به HIV می شوند.
صحت آزمایش HIV چگونه دقیق است؟ دوره پنجره برای آزمایش HIV چیست؟
پروتکل های آزمایش فعلی بسیار دقیق هستند اما کامل نیستند احتمال یک نتیجه غلط در آزمون بستگی به آزمون و عوامل خطر ابتلا به فرد برای آلوده شدن دارد خطر ابتلا به HIV کمتر است احتمال نتیجه مثبت کاذب بالاتر است.
تستهای منفی کاذب در افرادی که واقعا آلوده به اچ آی وی هستند اما آزمایشهای منفی دارند در میان 1000 نفر که واقعاً آلوده شده اند آزمایش های سریع بر حسب آزمون انجام می شود و از صفر تا شش نفر منفی می شود تست های آنتی بادی منفی در افرادی که مبتلا به HIV می شوند ممکن است رخ دهند زیرا غلظت آنتی بادی کم است و یا آنتی بادی ها هنوز توسعه پیدا نکرده اند به طور متوسط، آنتی بادی ها حدود 4 هفته طول می کشد تا بعد از ابتلا به سطح قابل تشخیص برسند و در نتیجه این دوره به اصطلاح ویروس اچ آی وی، مطالعات منفی ممکن است رخ دهد افراد مبتلا به آزمایش های منفی و افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به ایدز قرار دارند باید در دو تا سه ماه بعد مجدداً مورد آزمایش قرار گیرند.
آزمایش های مثبت کاذب هنگامی رخ می دهد که افراد غیر عفونی نتایج مثبتی داشته باشند در میان 1000 نفر که بیماری ندارند بسته به آزمایش، آزمایش های سریع به صفر تا نه نفر مثبت خواهد بود این دلیل اصلی عدم تکیه بر یک تست مثبت برای تشخیص است همانطور که در بالا بحث شد تمام آزمونهای مثبت اولیه باید با یک آزمایش پیگیری (Western blot) تایید شود هنگامی که هر دو آزمایش مثبت هستند احتمال ابتلای فرد به HIV بیشتر از 99 درصد است گاهی اوقات، Western blot  ممکن است نامطلوب باشد به این معنی که نه مثبت و نه منفی است در این موارد، تست ها معمولاً در یک تاریخ تکرار می شوند یا آزمایش RNA انجام می شود.

آزمایش HIV برای زنان باردار لازم است؟

آزمایش HIV برای زنان باردار بسیار مهم است تست HIV در ابتدای هر حاملگی در طول مراقبتهای قبل از زایمان توصیه می شود اگر هر عامل خطر ابتلا به   HIV وجود دارد یا میزان بالای HIV در جمعیت وجود دارد آزمایش در سه ماهه سوم باید تکرار شود پیشرفت های زیادی در درمان زنان باردار آلوده به HIV وجود دارد با مدیریت مناسب، احتمال انتقال ویروس به جنین کمتر از 2٪ است. بدون مدیریت مناسب، خطر انتقال به میزان 33٪ است از آنجایی که HIV تشخیص داده نشده بسیار رایج است لازم است همه زنان باردار تست شود به شدت توصیه می شود که تمام کودکان متولد شده در زنان مبتلا به HIV نیز مورد آزمایش قرار گیرند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. رضوان
  1. 5 / 5

سلام وقت به خیر، همسر بنده سال هاست که صیغه های تلگرامی انجام می ده. منم همیشه چون از موضوع خبردارشده بودم اصرار می کردم که نزدیکی با کاندوم باشه ولی اون هیچ وقت قبول نمی کرد و می گفت: هنگام نزدیکی با اونا از کاندوم استفاده کرده است و هیچ مشکلی...

سلام وقت به خیر، همسر بنده سال هاست که صیغه های تلگرامی انجام می ده. منم همیشه چون از موضوع خبردارشده بودم اصرار می کردم که نزدیکی با کاندوم باشه ولی اون هیچ وقت قبول نمی کرد و می گفت: هنگام نزدیکی با اونا از کاندوم استفاده کرده است و هیچ مشکلی وجود نداره تا اینکه دیشب خودش خواست که کاندوم بیارم و من خیلی شک کردم برای همین همه جارو گشتم تا اینکه از جیبش قبض آزمایش Hiv1&2 پیدا کردم که نتیجه ش ۰۱/ ۰شده بود، خواهش می کنم توضیح بدید که معنی این نتیجه چی می شه تا مطمئن شم و از نگرانی در بیام، قبلأ از پاسخگویی شما کمال تشکر را دارم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. مهرداد

سلام وقت بخیر اگه نتیجه تستHsV روبرو‌ش 200زده باشه وصفحه بعدش هم عدد ۱.۵نوشته بود این نشونه چیه ممکنه توضیح بدید ممنون میشم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search