رژیم غذایی

غذاهایی که سبب تپش قلب می شوند

اندازه گیری تپش قلبتپش قلب بعد از غذا خوردن اغلب در روش های گوناگون مانند حالت تهوع و یا سرگیجه، خستگی خفیف، خمیازه کشیدن بیش از حد و درد قفسه سینه آشکار می شود در اینجا ما به علل، علائم و درمان تپش قلب و به طور کلی، تاکید ویژه بر تپش قلب بعد از غذا خوردن را بررسی می کنیم.


اگر قلب شما شروع به ضرب و شتم خیلی زیاد یا خیلی سخت بکند شما در حال تجربه تپش قلب هستید تپش قلب اغلب در گلو، قفسه سینه یا گردن احساس می شود برخی افراد ممکن است تپش قلب بعد از غذا خوردن مانند حالت یک "مسابقه" و یا "تکان و لرزش " قلب را تجربه کنند تپش قلب قابل توجه ممکن است در حالی که شما در حال غذا خوردن هستید یا بلافاصله پس از به پایان رساندن یک وعده غذایی رخ دهد افراد دارای اضافه وزن اغلب از تپش قلب بعد از خوردن شکایت دارند.
علائمی که ممکن است همراه تپش قلب بعد از غذا خوردن باشد؟
علل تپش قلب بعد از غذا خوردن چیست؟
ارتباط تپش قلب با غذا
چه هنگامی باید کمک پزشکی دریافت کنید
تشخیص دلایل تپش قلب
درمان تپش قلب
زندگی با تپش قلب

علائمی که ممکن است همراه تپش قلب بعد از غذا خوردن باشد؟

بسیاری از علائم دیگر هستند که می تواند با تپش قلب بعد از غذا خوردن همراه باشد این علائم عبارتند از:
تهوع یا سرگیجه
خستگی خفیف یا خستگی شدید
درد قفسه سینه
تنگی و درد در قفسه سینه
خمیازه کشیدن بیش از حد
عرق کردن و بی قراری
ناراحتی شکم و تپش معده
ناتوانی در رفتن به خواب ملایم بلافاصله بعد از غذا
تنگی نفس

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل تپش قلب بعد از غذا خوردن چیست؟

در برخی موارد، تپش قلب بعد از غذا خوردن به دلیل حجم غذای خورده شده است آنها همچنین ممکن است به ترکیب غذا مربوط شوند یعنی اگر وعده غذایی سرشار از کربوهیدرات، قند و یا چربی همچنین علاوه بر این، غذاهای سرشار از مونو سدیم گلوتامات (MSG)، نیترات، سدیم می تواند تپش قلب بعد از غذا خوردن را آغاز کند بهترین راه برای تعیین اینکه آیا تپش قلب بعد از غذا خوردن به دلیل مواد غذایی خاص است داشتن یک یادداشت غذایی است.
علاوه بر تپش قلب بعد از غذا خوردن، تپش قلب ممکن است به احساسات قوی و یا استرس مرتبط باشد در واقع، حملات هراس ممکن است تپش قلب را القا کند بیماری های قلبی، مانند حمله قلبی، بیماری عروق کرونر، نارسایی احتقانی قلب، مشکلات دریچه قلب و مشکلات عضله قلب همچنین ممکن است به تپش قلب منجر شود این تپش قلب به طور معمول با یک آریتمی حاضر می شود در زیر لیستی از عوامل هستند که سبب تپش قلب می شوند.
فعالیت بدنی سریع.
ترکیبات مانند کافئین، الکل، نیکوتین، آمفتامین، کوکائین.
شرایط پزشکی مانند افت فشار خون، بیماری تیروئید، افت قند خون، کم خونی، کم شدن آب بدن و تب
در زنان، تغییرات هورمونی در دوران بارداری، قاعدگی و یا یائسگی
داروهایی مانند ضد احتقان ها، اسپری های آسم، قرص های رژیم غذایی و داروهای برای درمان آریتمی های قلبی و کم کاری غده تیروئید.
مکمل غذایی و مکمل های گیاهی.
سطوح غیر الکترولیت.

ارتباط تپش قلب با غذا

شما ممکن است تپش قلب را بعد از غذا خوردن به چند دلیل تجربه نمایید.

مکمل های غذایی

برخی از مکمل های غذایی که مردم همراه غذا مصرف می کنند ممکن است سبب تپش قلب شود که عبارتند از:
پرتقال تلخ، که برخی از مردم برای سوزش سردل، کاهش وزن و مسائل مربوط به پوست می خورند.
افدرا، برخی از مردم برای سرماخوردگی، سردرد و افزایش سطح انرژی خود مصرف می کنند.
جینسنگ، برخی از مردم برای افزایش انرژی ذهنی و جسمی مصرف می کنند.
زالزالک، برخی از مردم برای ناراحتی های قلبی، از جمله آنژین مصرف می کنند.
سنبل الطیب، برخی از مردم برای اختلالات خواب، اضطراب و افسردگی مصرف می کنند.

تجربه غذایی

تپش قلب ممکن است بعد از غذا خوردن به دلیل عمل بلع رخ دهد گاهی اوقات زمانی که فرد پس از یک وعده غذایی نشسته می ایستد ممکن است تپش قلب را احساس کند به خصوص اگر هنگام صرف غذا اضطراب یا استرس داشته باشد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی همچنین می تواند سبب تپش قلب شود.
در زیر برخی از محرک های مربوط به رژیم غذایی و عوامل خطر عبارتند از:
سطح پتاسیم پایین و کم آبی می تواند تپش قلب را آغاز کند.
اگر شما دارای هیپوگلیسمی، یا کاهش قند خون باشید شما ممکن است در معرض خطر بالاتر برای داشتن تپش قلب به دلیل رژیم غذایی مصرفی باشید غذاهای با کربوهیدرات بالا و قند فرآوری شده می تواند سبب تپش قلب شود
الکل نیز می تواند سبب تپش قلب شود محققان در یک مطالعه 2014 در مجله کالج آمریکایی قلب و عروق ارتباط بین مصرف الکل و فیبریلاسیون دهلیزی را پیدا کرده اند.
شما می توانید به دلیل آلرژی غذایی یا حساسیت، تپش قلب داشته باشید سوزش سر دل که به دلیل خوردن غذاهای ادویه دار و غنی رخ می دهد همچنین می تواند تپش قلب را آغاز کند.
غذاهای غنی از سدیم بیش از حد می تواند سبب تپش قلب شود بسیاری از غذاهای معمول به ویژه مواد غذایی کنسروی یا فرآوری، حاوی سدیم به عنوان نگهدارنده هستند.

تیرامین

غذاها و نوشیدنی با سطح بالایی از اسید آمینه تیرامین می تواند سبب افزایش فشار خون شده و منجر به تپش قلب شود آنها عبارتند از:
پنیرهای کهنه
نوشیدنی های الکلی
میوه خشک شده و یا بیش از حد رسیده

تئوبرومین

تئوبرومین، یک عنصر که معمولاً در شکلات یافت می شود همچنین می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد و باعث تپش قلب شود محققان در یک مطالعه نشان دادند که تئوبرومین می تواند اثر مثبت بر خلق وخوی شما داشته باشد اما در دوزهای بالا، اثرات آن دیگر مفید نیست.

مونو سدیم گلوتامات (MSG) یک تحریک کننده است؟

اگر چه هیچ تحقیقی در این زمینه انجام نشده است ولی محققان نشان می دهند که شما ممکن است تپش قلب یک واکنش به MSG باشد که اغلب یک تقویت  کننده عطر و طعم در غذاهای چینی و برخی از مواد غذایی کنسرو شده و فرآوری می باشد اگر شما فکر می کنید که MSG باعث تپش قلب شما می شود برچسب غذاها را با دقت بخوانید و از غذاهای حاوی MSG اجتناب کنید

کافئین یک محرک است؟

به طور سنتی، پزشکان اعتقاد داشتند که تپش قلب می تواند از حساسیت به کافئین منجر شود کافئین در بسیاری از غذاهای محبوب و نوشیدنی ها وجود دارد که عبارتند از:
قهوه
چای
جوش شیرین
نوشیدنی های انرژی زا
شکلات
حال، یک مطالعه در ژانویه 2016 نشان می دهد که کافئین احتمالاً تپش قلب ایجاد نمی کند در واقع، محققان پیشنهاد می کنند که برخی از انواع کافئین می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.(1)

علل دیگر تپش قلب

ورزش شدید می تواند شما را مستعد ابتلا به تپش قلب کند احساسات مثل ترس و وحشت همچنین می تواند سبب تپش قلب شود.

مواد دارویی

علل دیگر عبارتند از:
محصولات بدون نسخه، از جمله داروهای سرماخوردگی و ضد احتقان ها اثر محرک دارند
داروهای آسم
داروها برای بیماری های قلبی
داروهای برای فشار خون بالا
قرصهای رژیمی
هورمون های تیروئید
آنتی بیوتیک های خاص
آمفتامین
كوكائين
نیکوتین

تغییرات هورمونی

تغییرات شدید هورمونی بیش از حد می تواند سبب تپش قلب شود رفتن به چرخه قاعدگی، بارداری و یائسگی سطح هورمون شما را تحت تاثیر قرار می دهد و این تغییرات می تواند تاثیر قابل توجهی بر ضربان قلب شما داشته باشد. گرگرفتگی قابل توجه در دوران یائسگی باعث تپش می شود این معمولاً در پایان گرگرفتگی ناپدید می شوند

عوامل خطر

تپش قلب و بیماری های قلبی
برخی ناراحتی های قلبی می تواند شما را در معرض خطر تپش قلب، قرار دهد از جمله:
ضربان قلب غیر طبیعی، و یا آریتمی
ضربان قلب سریع و یا تاکی کاردی
ضربان قلب آهسته و یا برادی کاردی
فیبریلاسیون دهلیزی
فلوتر دهلیزی
بیماری های ایسکمیک قلب و یا سخت شدن رگها
این مسائل قلبی می توانید با توجه به شرایط موجود، از جمله دیابت و فشار خون بالا رخ دهد با دکتر خود در مورد آزمایش برای بیماری قلبی عامل تپش قلب صحبت نمایید به خصوص اگر شما شرایط دیگری دارید که می تواند سلامت قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

چه هنگامی باید کمک پزشکی دریافت کنید

اگر شما تپش قلب ممکن است خوش خیم باشد اما آنها همچنین می توانند نشانه ای از مسائل اساسی باشند به خصوص اگر آنها همراه با علائم دیگری رخ دهد که عبارتند از:
مشکلات تنفسی
عرق کردن فراوان
گیجی
سبکی سر
سرگیجه
غش
درد قفسه سینه
فشار یا تنگی در قفسه سینه، پشت، شانه ها، بازوها، گردن، فک
تپش قلب معمولاً پس از چند ثانیه متوقف می شود ضربان قلب شما به حالت عادی بازگشت می کند در برخی موارد، ممکن است ضربان قلب نامنظم چند دقیقه یا بیشتر ادامه یابد شما ممکن است درد در قفسه سینه خود احساس کنید و یا حتی عبور کند.
تپش قلب می تواند نشانه ای از یک وضعیت پزشکی باشد که عبارتند از:
کم خونی
کم شدن آب بدن
از دست دادن خون
سطح قند خون پایین
سطح دی اکسید کربن در خون
سطوح پایین اکسیژن در خون
سطح پتاسیم پایین
کم کاری تیروئید بیش از حد فعال
شوکه شدن
اگر شما تپش قلب و ریسک فاکتورهای بیماری قلبی دارید یا قبلاً دچار بیماری های قلبی و یا بیماری قلبی برای شما تشخیص داده شده است با دکتر خود مشورت نمایید.

تشخیص دلایل تپش قلب

دکتر شما به احتمال زیاد یک معاینه فیزیکی انجام داده و اگر دکتر شما مشکوک به یک مشکل قلبی شود شما ممکن است نیاز به یک متخصص قلب و عروق داشته باشید آزمون های تشخیصی ممکن است شامل:
آزمایش خون
آزمایش ادرار
نوار قلب
اکوکاردیوگرام
یک تست استرس
دکتر شما ممکن است یک تست مانیتور هولتر توصیه نماید برای این آزمایش، شما یک مانیتور ضربان قلب قابل حمل را برای یک تا دو روز حمل کرده به طوری که دکتر شما بتواند ضربان قلب شما را در طی یک دوره تجزیه و تحلیل کند.

درمان تپش قلب

درمان بستگی به تشخیص دارد.
دکتر شما ممکن است نتیجه گیری کند که تپش قلب یک تهدید جدی برای سلامت شما نیست در این مورد، شما به احتمال زیاد از تغییرات سبک زندگی بهره مند می شوید عدم مصرف داروی سرماخوردگی با پزودوافدرین و محرک در غذا و نوشیدنی می تواند تپش قلب شما را محدود کند ترک سیگار نیز کمک می کند.
اگر تپش قلب شما یک مسئله جدی باشد دکتر به احتمال زیاد بتا بلاکر یا مسدود کننده کانال کلسیم تجویز می کند این داروها ضد آریتمی هستند آنها ضربان قلب شما را کاهش داده و یا حتی به طور منظم سبب بهبود جریان خون در سراسر بدن شما می شود این داروها اغلب شرایط شما را در عرض چند ساعت درمان می کنند با این حال، معمولاً چند ماه تا چند سال برای اصلاح شرایط مربوط به آریتمی طول می کشد.
اگر تپش قلب شما تهدید کننده زندگی است دکتر شما ممکن است از یک دفیبریلاتور یا یک ضربان ساز برای کمک به قلب شما برای یک ریتم طبیعی استفاده کند این درمان به شما نتایج فوری می دهد دکتر شما ممکن است بیش از چند روز یا حتی چند سال بر ادامه درمان تپش قلب شما نظارت کند.

علت

درمان

خوردن یک وعده غذایی بزرگ پس از گرسنه بودن برای مدت زمان طولانی

خوردن در فواصل منظم و وعده های غذایی با اندازه متوسط

عدم تعادل هورمونی

بررسی سطح هورمون به طور منظم

چاقی

محدود کردن مصرف غذاهای سرشار از قند و چربی

کم خونی شدید

پزشکان ممکن است مکمل آهن را توصیه کنند

استرس و اضطراب

کاهش اضطراب و استرس با تکنیک های تمدد اعصاب و  یا مدیتیشن

کافئین، نیکوتین، الکل، کوکائین

اجتناب از مواد غذایی، نوشیدنی و دیگر مواد تپش زا

داروی سرفه / سرماخوردگی، مکمل های گیاهی و مکمل های غذایی طبیعی

اجتناب از داروها و یا مکمل های گیاهی عامل تپش قلب

زندگی با تپش قلب

اگر تپش قلب شما در اثر یک بیماری زمینه ای نیست شما ممکن است به درمان پزشکی نیاز نداشته باشید اگر شما تپش قلب دارید اغلب، سعی کنید که غذاها یا فعالیت هایی که سبب تپش قلب می شود شناسایی نمایید در برخی از موارد، یک عنصر تنها در مواد غذایی شما ممکن است باعث شود اگر شما می توانید محرک را شناسایی کنید از آنها اجتناب کنید.
اگر شما تحت استرس بسیاری هستید درمان ها مانند یوگا، مدیتیشن و تکنیک های تنفس عمیق می تواند به کاهش تپش قلب کمک کند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search