پزشکی

درد بالای پستان (راست و چپ) - علل و علائم

درد بالای پستان ها

درد قفسه سینه در اطراف پستان ها | علت درد بالای پستان ها | درد بالای پستان راست | درد بالای پستان چپ 


بسیاری از شرایط یا صدمات ممکن است باعث ایجاد درد بالای پستان شود. درد قفسه سینه، از جمله درد بالای پستان ها، می تواند وضعیت بیماری جدی را نشان دهد. با این حال، برخی از علل درد بالای پستان ها خوش خیم و خود به خود بر طرف می شوند و یا با روش های محافظه کار درمان می شود. مشکلات اسکلتی عضلانی یک منبع معمول درد در بالای پستان ها هستند اگر چه افراد ممکن است به راحتی آنها را نادیده بگیرند. درد در هر جایی در قفسه سینه باعث ایجاد نگرانی می شود و همیشه باید جدی گرفته شود. دو عضو حیاتی، یعنی قلب و ریه، در قفسه سینه قرار دارند. بنابراین درد در قفسه سینه ممکن است به علت بیماری ریه یا بیماری قلبی باشد که می تواند مرگبار باشد. با این حال، درد قفسه سینه همیشه علائم تهدید کننده زندگی نیست. گاهی حتی درد شدید قفسه سینه می تواند به علت شرایط غیر مرگبار مانند ریفلاکس اسید باشد.

درد قفسه سینه در اطراف پستان ها

تشخیص محل دقیق درد قفسه سینه در تشخیص علت مفید است. نوع درد و همچنین علائم دیگر می تواند مفید باشد اما گاهی گمراه کننده است. برای مثال، درد قفسه سینه سوزشی معمولاً با فشار عضله قفسه سینه ارتباط دارد در صورتی که بر روی سطح یا با ریفلاکس اسید (سوزش سر دل) باشد در صورتی که در داخل احساس شود احساس درد می کند. مواردی وجود دارد که این مورد نیست و درد قفسه سینه حمله قلبی می تواند در حالت طبیعی سوزانده و بنابراین با علت ریفلاکس اسید اشتباه می شود.
در هنگام ارزیابی درد قفسه سینه غیرممکن است که از سینه ها استفاده شود. درد می تواند بین سینه ها (درد شکاف)، زیر پستان ها، در داخل و یا پشت پستان باشد و درد سینه در بالای پستان ها باشد. با این حال، هنگام استفاده از سینه به عنوان یک نقطه علامت، ممکن است برخی از تغییرات وجود داشته باشد. به دلیل تفاوت قابل توجهی در اندازه پستان در میان افراد، این احتمال بیشتر به خاطر زنان است.
اندام های بالای پستان
در سطح بالای پستان:
چربی پوست و چربی زیر جلدی.
ماهیچه ها و تاندون ها.
Fascia.
لیگامان ها.
دنده.
کلاویکول (استخوان شانه)
عمیق تر، در داخل حفره قفسه سینه:
پلوورا (در اطراف ریه ها).
ریه ها.
پریکارد (در اطراف قلب)، قلب و عروق خونی بزرگ، مری (لوله غذا) و سایر ساختارهای اصلی مثل تنه سمپاتیک بیشتر در مرکز سینه.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل درد بالای پستان

علت درد بالای پستان ممكن است به علت مشكلی كه در هر كدام از ارگان ها و سازه های ذكر شده در بالا باشد اتفاق افتد. ما می توانیم علل را از دیواره سینه بر روی سطح به اندام های داخلی مانند قلب و ریه ها در حفره قفسه سینه تقسیم کنیم.
با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که ممکن است سینه خود منبع درد، حتی اگر درد بیش از آن احساس شود. بعضی از علل با احتمال بیشتر درد قفسه سینه در بالای پستان در زیر شرح داده شده اند اما شرایط مختلف دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
همیشه با یک پزشک در مورد درد قفسه سینه مشورت کنید صرف نظر از مکان و طبیعت دقیق آن. درد قفسه سینه که با دشواری تنفس، سرگیجه و سردرگمی رخ می دهد نیاز به مراقبت اورژانس دارد. یکی از رایج ترین انواع درد قفسه سینه، سوزش سر دل، با هیچ یک از این علائم رخ نمی دهد. علاوه بر این، سوزش معده معمولاً مرکزی (مرکز قفسه سینه) است و نه به عنوان درد قفسه سینه یا درد بالای پستان.

دیواره قفسه سینه

دیواره قفسه سینه از پوست بر روی سطح، چربی زیر پوست، بافت همبند، ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها، غضروف ها، مفاصل و استخوان ها تشکیل شده است. عروق خونی و اعصاب نیز در دیواره قفسه سینه اجرا می شود.
تروما: آسیب به دیواره قفسه سینه یکی از دلایل اصلی درد ناگهانی است. درد معمولاً در محل آسیب دیده است. بنابراین هر گونه آسیب، مانند ضربه به قفسه سینه بالای پستان ، مسئول درد بالای پستان است. شکستگی های دنده و کلاویکول (collarbone) ممکن است بعضی از عوارض شدید و دردناکی از آسیب دیواره قفسه سینه باشد.
کشش عضله: عضلات سینه ای بزرگترین عضلات دیواره قفسه سینه هستند که در بالا، پشت و زیر سینه قرار دارند. این عضله ممکن است با فعالیت بیش از حد و یا تقلا، شامل حرکات خاصی از بازوها باشد. این می تواند درد عضلانی را در اطراف پستان ایجاد کند.
کاستوکندریت: التهاب مفاصل بین دنده ها و جناغ، از جمله غضروف بین این استخوان ها، به عنوان کاستوکندریت شناخته می شود. این معمولاً باعث درد در مرکز قفسه سینه می شود (درد استخوان قفسه سینه).
زونا: فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان می تواند موجب التهاب پوست و بافت های زیر پوست، به ویژه اعصاب، که ممکن است موجب بروز درد و بثورات پوستی شود. قفسه سینه معمولاً در محل آسیب دیده است و تمایل دارد در برخی از باندهای خاص (درماتوم) رخ دهد.
علائم
بثور، قرمزی، کبودی و یا تغییر شکل در دیواره قفسه سینه.
درد با استنشاق عمیق.
درد هنگام حرکت بازوها.
تندرنس بخش هایی از دیواره قفسه سینه.

پستان ها

پستان ها از لحاظ فنی بخشی از دیوار قفسه سینه است. با این حال، انواع مختلفی از وضعیت پستان وجود دارد که ممکن است باعث درد قفسه سینه شود. معمولاً این درد در خود پستان است اما می تواند به هر بخش از بالا، پایین یا در هر طرف پستان گسترش یابد. این علل ممکن است از ماستیت (عفونت پستان)، کیست های پستان، تومورهای خوش خیم پستان و حتی سرطان پستان متفاوت باشد.
علائم
ترشح یا تراوش پستان.
سینه بزرگ.
تغییر شکل نوک پستان.
بثورات پستان.
توده های پستان.
گره های لنفاوی زیر بغل متورم.

ریه ها

ریه ها بزرگترین اندام های داخل حفره قفسه سینه هستند. هر گونه بیماری یا اختلال ریه ها، به خصوص وقتی که قسمت های فوقانی ریه ها درگیر است می تواند درد قفسه سینه را در بالای پستان ها قرار دهد. به همین ترتیب بیماری هایی که در اطراف ریه ها (پلورا) قرار دارند نیز می تواند باعث درد شود.
پلورایتیس: همچنین به عنوان پلورزی شناخته شده است این التهاب پلورا است که ریه ها را احاطه کرده است. این احتمال بیشتر به علت عفونت و یا آسیب به پلورا رخ می دهد که عمدتاً با تروما مانند جراحی دیده می شود.
برونشیت: التهاب لوله هایی که هوا را به داخل و خارج از ریه می رسانند می تواند درد قفسه سینه را در بالای پستان ایجاد کند. اغلب این درد ممکن است در مرکز قفسه سینه باشد اما درخت برونشیال عمیق به ریه ها گسترش می یابد.
پنومونی: خود ریه ممکن است دچار التهاب شود و این به عنوان پنومونی شناخته شده است. اغلب اوقات این نتیجه از عفونت ها، به ویژه ویروسی یا باکتری است. این شامل شرایطی مانند سل ریوی (سل) است. برونش ها نیز ممکن است درگیر شوند و این به طور کلی به عنوان برونکوپنومونی نامیده می شود.
پنومونیت شیمیایی: این التهاب ریه به علت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص است. بیشتر احتمال دارد که با استفاده از استنشاق دود گاز، کلر استخر، سفید کننده ها و پاک کننده های فاضلاب، آفت کش ها، روغن های خاص و گرد و غبار کشاورزی اتفاق بیفتد. اسید معده نیز ممکن است به علت استفراغ یا ریفلاکس باشد که به ریه ها وارد می شود (پنومونی آسپیراسیون).
سرطان ریه: یک تومور بدخیم ریه و یا قسمتهای درخت برونش می تواند باعث درد قفسه سینه شود. درد در قسمت های ریه که در آن تومور قرار دارد شدیدتر است. سیگار کشیدن افراد سیگاری و کسانی که در معرض دود دست دوم قرار دارند در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند.
علائم
تنفس دشوار.
صداهای تنفس غیر طبیعی.
سرفه کردن.
خلط (مخاط) و خلط خونین.
سطوح پایین اکسیژن خون.

قلب و خون

اگر چه اغلب قلب در مرکز قرار دارد در حالیکه پستان ها به سمت دو طرف قفسه سینه (جانبی) است گاهی اوقات درد بالای پستان به علت مشکلات قلبی یا شرایط عروق خونی بزرگ است.
پری کاردیت: التهاب پوشش اطراف قلب به عنوان پریکاردیت شناخته می شود. این می تواند با عفونت و یا صدمات، از جمله جراحی روی حفره قفسه سینه رخ دهد. گاهی اوقات داروهای خاصی نیز ممکن است سبب پریکاردیت شوند.
كارديت: واژه كلي براي التهاب ديواره قلب، كارديت است. این شامل التهاب لایه عضلانی (میوکاردیت)، لایه داخلی قلب (اندوکاردیت) و همچنین لایه بیرونی (پریکاردیت) است. دریچه ها همچنین ممکن است ملتهب (والوولیت) باشد.
Angina pectoris و حمله قلبی: هر دو آنژین پاتریس و یک حمله قلبی معمولاً به علت بیماری عروق کرونر است. شریان های قلب تنگ شده (کرونر) می توانند خون کافی برای دیواره قلب تهیه کنند و بخشی از بافت ممکن است مجروح شود یا مرگ بافتی ممکن باشد.
جداشدن آئورت: پاره شدن دیواره داخلی آئورت به عنوان یک محرک آئورت شناخته می شود. وقتی که قوس آئورت تحت تاثیر قرار می گیرد درد ممکن است در بالای پستان گسترش یابد. بیشتر احتمال دارد در افراد مسن رخ دهد یا جایی که بیماری های آئورت مانند آنوریسم آئورت قبل از آن وجود دارد.
علائم
تنگی نفس.
سرگیجه یا سبکی سر
درد قفسه سینه با یا بدون درد بازوی دست چپ یا درد فک.
گیجی.
تعریق بیش از حد.
کاهش هوشیاری

درد بالای پستان راست

درد بالای پستان سمت راست ممکن است به علت هر کدام از علت های ذکر شده در بالا باشد اما معمولاً با قلب و عروق (قلب و عروق خونی) ایجاد نمی شود. قلب نهفته در وسط سینه و کمی به سمت چپ است. بنابراین درد بالای پستان راست معمولاً با قلب ارتباط ندارد. گاهی اوقات درد شانه راست می تواند به علت مشکلات دورتر، مانند سنگ های صفراوی و سایر انواع بیماری های کیسه صفرا باشد.

درد بالای پستان چپ

درد بالای پستان چپ ممکن است ناشی از هر یک از شرایط ذکر شده در بالا باشد. بر خلاف درد بالای سینه راست، یک مشکل قلب یا رگ خونی نیز ممکن است باعث درد بالای پستان چپ شود. در حقیقت وقتی درد در این منطقه اتفاق می افتد مهم است که قلب را به عنوان یک علت احتمالی، مخصوصاً افرادی که خطر ابتلا به حمله قلبی و سایر بیماری های قلبی را دارند کنار بگذارند.

در ادامه بخوانید: درد در کنار چپ بدن  | درد تیز در زیر پستان چپ | درد شکم در سمت چپ و پایین | درد شکم در سمت راست و بالا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search