پزشکی

چرا خواب بهترین مسکن درد است؟

خواب بهترین مسکن درد است

تحقیقات جدید، که در مجله علوم اعصاب منتشر شده است دریافتند که محرومیت از خواب باعث افزایش حساسیت به درد می شود که باعث کاهش پاسخ مغزی می شود.


مطالعه جدید نشان می دهد که خواب ممکن است برای از بین بردن درد مزمن موثر باشد. یکی از 3 بزرگسال در ایالات متحده و یا 35 درصد از جمعیت بالغ، به اندازه کافی خواب ندارند.
تأثیر محرومیت از خواب در مغز، از ایجاد یک حالت تحریک آمیز تخریب شناختی به منظور جلوگیری از توانایی ما در یادگیری و شکل دادن خاطرات جدید، بسیار زیاد است.
تحقیقات جدید یکی دیگر از اثرات نورولوژیکی خواب کافی را نشان می دهد: حساسیت بالا نسبت به درد.
کمبود خواب مکانیسم های طبیعی مغز برای کاهش درد را مختل می کند مطالعه جدیدی نشان می دهد که ارتباط بالقوه بین بحران های سلامت عمومی محرومیت از خواب، درد مزمن و اعتیاد به تجویز مواد مخدر وجود دارد.
براساس برآوردهای اخیر، در ایالات متحده بیش از 20 درصد جمعیت یا حدود 50 میلیون بزرگسال با درد مزمن زندگی می کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) گزارش می دهد که به طور متوسط حدود 130 نفر در ایالات متحده از هرگونه مصرف بیش از حد مواد مخدر در روز می میرند.
متیو واکر، استاد علوم اعصاب و روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، همراه با نامزد دکترای آدام کراس این مطالعه را انجام داد.

چگونه از دست دادن خواب بر حساسیت درد تاثیر می گذارد

Walker و Krause باعث ایجاد درد در 24 شرکت کننده در مطالعه جوان سالم با استفاده از گرما به پاها شدند. همانطور که آنها انجام دادند دانشمندان، مغز شرکت کننده را اسکن کردند و مدارهایی که درد را کنترل می کردند بررسی می کردند.
شرکت کنندگان هیچ مشکلی در خواب یا اختلالات مرتبط با درد در ابتدای مطالعه نداشتند.
دانشمندان شروع به ثبت آستانه درد هر یک از اعضای گروه پس از خواب شبانه با اسکن مغز با یک دستگاه MRI کاربردی کردند در حالی که سطح گرما را به پوست شرکت کننده افزایش می داند.
هنگامی که دانشمندان آستانه درد را به او رسانیدند پس از یک شب بدون خواب، روش را تکرار کردند.
"در سراسر گروه، [شرکت کنندگان] در درجه حرارت پایین احساس ناراحتی کردند که نشان می دهد حساسیت خود نسبت به درد بعد از خواب ناکافی افزایش می یابد." Krause، نویسنده اصلی این مطالعه می گوید.
او توضیح می دهد "آسیب همان است اما تفاوت این است که چگونه مغز درد را بدون خواب کافی ارزیابی می کند."
محققان دریافتند که قشر Somatosensory مغز، یک منطقه با حساسیت درد، زمانی که شرکت کنندگان به اندازه کافی خواب نداشتند بیش از حد فعال بود. این فرضیه را تأیید کرد که محرومیت از خواب می تواند مدارهای عصبی پردازش درد را مختل کند.
با این حال، یک نتیجه شگفت آور این بود که فعالیت در هسته مغز accumbens پس از شب بی خوابی کمتر از معمول بود. هسته accumbens موجب انتقال دوپامین عصبی می شود که لذت را افزایش می دهد و درد را کاهش می دهد.
پروفسور واکر توضیح می دهد."از دست دادن خواب نه تنها مناطق حساس به درد را در مغز تقویت می کند بلکه مراکز طبیعی درد را نیز متزلزل می کند"
در نهایت، محققان دریافتند که نیمکره مغز که سیگنال های درد را ارزیابی می کند و واکنش بدن را به درد فراهم می کند نیز تحت فعال بود.
"این یک سیستم عصبی حیاتی است که سیگنال های درد را ارزیابی و طبقه بندی می کند و اجازه می دهد که بدن با سیستم طبیعی مسکن درد طبیعی، برای نجات عمل کند."

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

'خواب یک ضد درد طبیعی است'

محققان همچنین برای بررسی نتایج خود، بیش از 230 فرد بزرگسال را که در بازار آنلاین ترک مکانیکال آمازون ثبت نام کرده بودند انجام دادند. شرکت کنندگان الگوهای خواب و میزان حساسیت درد خود را در چند روز گزارش کردند.
دانشمندان دریافتند که کوچکترین تغییرات در الگوهای خواب شرکت کنندگان با تغییر در حساسیت درد مرتبط است.
کراوز می گوید. "نتایج به وضوح نشان می دهد که حتی تغییرات بسیار ظریف در خواب شبانه – کاهش آن که بسیاری از شما به عواقب کمی برای ان فکر می کنید تاثیر بسزایی بر بار درد روزانه شما دارند"،
واکر بر اساس یافته ها اشاره می کند که خواب یک متابولیسم طبیعی است که می تواند به کنترل و کاهش درد کمک کند."
"با این حال، به طرز وحشیانه ای، محیطی که مردم بیشترین درد را دارند بدترین مکان برای خواب می باشد - بخش بیمارستان پر سر و صدا".

در ادامه بخوانید: چرا خواب کافی و خوب مهم است؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search