پزشکی

علل و علائم سطح کورتیزول بالا

سطح کورتیزول بالا

اثرات فلج کننده علائم کورتیزول بالا بسیار رایج است اما اغلب نادیده گرفته می شود. این هورمون حیاتی است که توسط غدد فوق کلیه تولید و ترشح می شود. کورتیزون به صورت ریتمیک منتشر می شود در صبح با سطوح بالا (به شما کمک می کند تا از خواب بیدار شوید) و به طور مداوم در طول روز باقی می ماند.

کورتیزول سطح قند خون را ثابت نگه می دارد و به انرژی و فعالیت مغز و سیستم عصبی عضلانی کمک می کند. این نیز یک هورمون ضد التهابی قوی است که از آسیب گسترده بافت و عصب مرتبط با التهاب جلوگیری می کند.
کورتیزول همچنین زمانی که به استرس می رسد یک بازیکن کلیدی است. سطح کورتیزول در پاسخ به تهدیدات جسمی و روحی افزایش می یابد هورمون کورتیزول انرژی لازم برای مقابله با استرسورها را فراهم می کند یا از خطر فرار می کند.
اگرچه افزایش ترشح کورتیزول ناشی از استرس در کوتاه مدت است ترشح کورتیزول بیش از حد یا طولانی مدت ممکن است به علایم کورتیزول بالا منجر شود. علائم کورتیزول بالا می تواند اثرات جدی بر روی بدن و ذهن شما داشته باشد.
کورتیزول هورمون استرس اصلی بدن است که به کنترل خلق و خو، ترس و انگیزه کمک می کند. سطح کورتیزول بالا می تواند باعث افزایش وزن، نوسانات خلقی، فشار خون بالا، مشکلات گوارشی و خستگی شود. اگر چه علت کورتیزول بالا اغلب استرس است سطح بالای کورتیزول می تواند ناشی از مشکلات غده آدرنال یا دارو باشد.
دانستن اینکه چگونه سطح کورتیزول را پایین بیاوریم بستگی به علل بسیار دارد. به عنوان مثال، اگر استرس باعث کورتیزول بیش از حد شود پیدا کردن راه هایی برای مقابله با استرس باید کورتیزول را کاهش دهد.
برخی از مکمل های کورتیزول مانند hostifatidylserine، ashwagandha و امگا 3 می تواند به کاهش سطح کورتیزول بالا کمک کند.
انتخاب سبک زندگی مانند لذت بردن از رژیم غذایی سالم یا آرامش می تواند باعث کاهش سطح کورتیزول شود.
با این حال، پزشک ممکن است داروهای خاص یا سایر داروها را بسته به علت سطح بالای کورتیزول توصیه کند.
در این مقاله شما در مورد نشانه های سطح بالای کورتیزول یاد خواهید گرفت. شما همچنین خواهید دید که چگونه کورتیزول را به طور طبیعی کاهش دهید تا به شما در بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

کورتیزول چیست و چه کاری انجام می دهد؟

غده آدرنال شما هورمون کورتیزول و آدرنالین را تولید می کند که اغلب با پاسخ استرس "مبارزه یا پرواز" مرتبط است.
محققان Johns Hopkins Medicine می گویند که هورمون کورتیزول به بدن در استفاده از چربی، کربوهیدرات ها، تنظیم فشار خون، افزایش قند خون و سرکوب التهاب کمک می کند. غده هیپوفیز در مغز و غدد فوق کلیه در کلیه شما در تنظیم کورتیزول نقش دارند. این به این معنی است که مسائل مربوط به این غدد می تواند سطح کورتیزول بالا را افزایش دهد.
هیپوتالاموس شما (بخشی از مغز شما)، هیپوفیز و غدد آدرنال در تولید کورتیزول دخیل هستند. این گاهی اوقات محور هیپوتالاموس - هیپوفیز - آدرنال (HPA) نامیده می شود و شناخته شده است که بسیاری از پاسخ های بدن به استرس را تنظیم می کند.
پزشکان کلینیک مایو می گویند که عملکرد کورتیزول این است که به بدن شما در مقدار تهدید درک شده کمک کند. افزایش سطح کورتیزول، بدن شما را در معرض شرایط استرس زا قرار می دهد. سطوح بالای کورتیزول نیز بر سیستم گوارش، سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و بر رشد تاثیر می گذارد.
معمولا وقتی تهدید از بین می رود سطح کورتیزول کاهش می یابد و به حالت عادی برمی گردد. با این حال، استرس مزمن، شرایط سلامتی اساسی یا کمبود خواب می تواند علایم ثابت کورتیزول اضافی را به وجود آورد. سطوح بالای کورتیزول در طول مدت زمان طولانی، می تواند منجر به ایجاد بیماری به نام Cushing's Syndrome شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم کورتیزول بالا (سندرم کوشینگ)

علائم کورتیزول بالا می تواند بر روی بدن شما تاثیر بگذارد. بسته به علت افزایش کورتیزول، ممکن است یک یا چند علامت داشته باشید.
علائم کورتیزول بالا عبارتند از:
افسردگی
خستگی
افزایش وزن، به ویژه در صورت، پشت بدن ("کوهان بوفالو") و torso
چاقی، به ویژه چاقی شکمی یا چاقی مرکزی
درد پشت
پوست نازک
کاهش تمرکز
تورم در دست و پا
کاهش میل جنسی
آکنه
حافظه خراب (به ویژه حافظه کوتاه مدت)
موی صورت زنانه یا طاسی زنانه
بیخوابی
ترمیم ضعیف پوست
تحریک پذیری
اختلالات قاعدگی
اختلال قند خون یا قند خون بالا
کاهش تراکم معدنی استخوان
فشار خون بالا
کبودی آسان
از بین رفتن عضلات و ضعف بازوها و پاها
رشته های بنفش مایل به قرمز بر روی پوست
بیایید جزئیات بیشتری را در شایع ترین علائم کورتیزول بالا مشاهده کنیم.

افزایش وزن

استرس بلند مدت می تواند سبب افزایش وزن شود زیرا باعث افزایش هورمون های بدن شما مانند کورتیزول و گرلین (هورمون گرسنگی) می شود. این می تواند منجر به افزایش اشتها و میل به غذاهای شیرین، غذاهای با کالری متراکم و همچنین مواد غذایی با کربوهیدرات بالا شود.
یک مطالعه 2018 نشان داد که کورتیزول بالاتر، اغلب یک نتیجه ای از استرس مزمن است. این تحقیق نشان داد افرادی که تحت فشار زیادی قرار گرفته اند وزن بیشتری کسب کردند. افزایش سطح کورتیزول، این افراد را در معرض خطر افزایش وزن حتی پس از وقایع استرس زا قرار داده است.(1)

نوسانات خلق و افسردگی

یکی از علائم سطوح بالای کورتیزول تغییرات در حالت روحی شما است.
مجله Stress گزارش داد که اختلال عملکرد محور HPA اغلب با اختلالات خلقی همراه است. آوردن سطح کورتیزول به سطح نرمال، یکی از راه های بهبود علائم اختلالات خلقی و کمک به درمان افسردگی است.

اختلال هراس و اضطراب

عدم تعادل کورتیزول همچنین می تواند باعث از دست دادن کنترل عاطفی شود که می تواند خودش را همانند حملات پانیک نشان دهد.
محققان دریافتند که شرایطی از عوامل کورتیزول بیش از حد مانند اختلال عملکرد HPA، می تواند منجر به اختلال اضطراب عمومی شود. کاهش سطح کورتیزول موجب بهبود اختلالات اضطرابی می شود و می تواند به مقابله با استرس کمک کند.
البته، داشتن یک حمله ترسناک همچنین می تواند یک عامل در افزایش سطح کورتیزول باشد.

مشکلات گوارشی

داشتن سطح بالای کورتیزول به این معنی است که شما احتمالا ً از مسائل گوارشی مختلف رنج می برید.
هنگامی که سطح  هورمون کورتیزول در اثر استرس بیش از حد بالا است آنزیم های گوارشی در بدن کمتر تولید می شود. این می تواند سیستم گوارش شما را متوقف کند.
مطالعات دیگر نشان داده اند که اثرات کورتیزول بالا بر سیستم گوارش شما همچنین می تواند علائم اسهال و سندرم روده تحریک پذیر را ایجاد کند.

بیماری های قلبی و فشار خون بالا

یکی از علائم سندرم کوشینگ، افزایش سطح کورتیزول است که باعث فشار خون بالا می شود.
محققان دریافتند که افزایش سطح کورتیزول موجب فشار خون می شود. البته، در شرایط مرتبط با استرس حاد، این به بدن شما کمک می کند تا با خطر روبرو شود. با این حال، سطح بالای کورتیزول بلند مدت مانند سندرم کوشینگ می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

سلامت ضعیف پوست

یکی از علائم کورتیزول بیش از حد، پوست شکننده است که سریعاً درمان نمی شود و دارای آکنه می شود.
مطالعات مختلف علمی در مورد حیوانات و انسان ها نشان داده اند که استرس مزمن باعث آسیب به سلامت پوست شما می شود. به عنوان مثال، کورتیزول اضافی می تواند موجب آسیب به DNA سلول شود. همچنین اختلال در عملکرد HPA تاثیر منفی بر روی پوست دارد.
یک مطالعه نشان می دهد که زنان تحت استرس شدید و یا کسانیکه از کمبود خواب رنج می برند به دلیل از دست دادن عملکرد سد پوست از مسائل پوست رنج می برند. دانشمندان دریافته اند که کورتیزول بالا باعث استرس می شود که بر سلامت پوست تاثیر می گذارد.
مطالعه دیگری نشان داد که استرس سبب افزایش سطح کورتیزول در محور HPA می شود. این پاسخ استرس موجب افزایش آکنه شد و منجر به شیوع بیشتر می شود.

از دست دادن استخوان

سطوح بالای کورتیزول می تواند سلامت استخوان ها را تحت تأثیر قرار دهد و اگر سطح کورتیزول بالا باشد ممکن است منجر به افزایش خطر شکستگی شود.
دانشمندان دریافته اند که بیماری کوشینگ و تولید کورتیزول اضافه باعث کاهش تراکم استخوان می شوند. گرچه تراکم استخوان با سن می تواند کاهش یابد. کورتیزول بیش از حد می تواند از دست دادن استخوان را تسریع نماید.
سایر علائم عمومی از سطح کورتیزول بالا
طبق گفته پزشکان درمانگاه Mayo، داشتن کورتیزول بیش از حد می تواند بعضی از علائم زیر را نیز ایجاد کند:
میگرن و سردرد مکرر
خستگی شدید
اختلال رشد در کودکان
ضعف عضلانی
کاهش عملکرد شناختی

علائم کورتیزول بالا در زنان

برخی از نشانه های سطح بالای کورتیزول وجود دارد که به طور کلی تنها بر زنان تأثیر می گذارد. سطح کورتیزول بالا می تواند باعث قاعدگی نامنظم و افزایش موی صورت در زنان شود.

علائم کورتیزول بالا در مردان

مردان دارای کورتیزول بیش از حد می توانند ریزش جنسی و اختلال نعوظ را تجربه کنند.

علل سطح کورتیزول بالا

چه چیزی موجب افزایش سطح کورتیزول می شود؟ بیایید ببینیم که چگونه استرس، اختلال عملکرد غده هیپوفیز و انتخاب شیوه زندگی می توانند باعث افزایش سطح کورتیزول شوند.

استرس زیاد

یکی از رایج ترین علل نشانه های کورتیزول بیش از حد استرس است.
مطالعات نشان داده است که هورمون کورتیزول در حوادث استرس زایی به طور قابل توجهی افزایش می یابد. کورتیزول بیش از حد می تواند تا یک ساعت پس از پایان رویداد آزاد شود. این سطح بالایی از هورمون استرس می تواند باعث افزایش چربی بدن نیز شود.
دانشمندان همچنین می توانند سطوح کورتیزول را اندازه گیری کنند تا بتوانند میزان استرس افراد را تعیین کنند.
غده فوق کلیه که کورتیزول را تولید می کند نیز بر روی تیروئید تاثیر می گذارد. محققان دریافتند که نشانه های کورتیزول بالا نیز می تواند همراه با هورمون های تیروئید پایین باشد. (2)

مشکلات غده هیپوفیز

یکی از دلایل ایجاد نشانه های کورتیزول بیش از حد به علت تولید بیش از حد هورمون آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) است. این گاهی اوقات ممکن است به دلیل تومور در غده هیپوفیز رخ دهد.

تومورهای غده آدرنال

هیپرکورتیزولیسم (کورتیزول بیش از حد) همچنین می تواند ناشی از تومورهای غده آدرنال باشد. درمان تومور غدد آدرنال سطح کورتیزول را کاهش می دهد و برخی از علائم سندرم کوشینگ را کاهش می دهد.

تومور ترشح ACTH نابجا

علائم سندرم کوشینگ ممکن است به علت تومورهای خوش خیم یا سرطانی در ریه، پانکراس، تیروئید یا غده تیموس باشد. گاهی اوقات تومور می تواند ACTH بالا را ترشح کند و سطح کورتیزول بالا می رود.

عوارض جانبی داروهای خاص

اگر شما داروهای کورتیکواستروئید مصرف کنید ممکن است علائم بیش از حد تولید هورمون کورتیزول ظاهر شود. درمان با کورتیکواستروئیدها معمولاً برای درمان آرتریت، بیماری التهابی روده یا آسم تجویز می شود.

مصرف منظم الکل و مصرف کافئین بالا

مصرف الکل بیش از حد به طور منظم می تواند سطح کورتیزول را افزایش دهد. یک مطالعه شامل بیش از 3600 مرد و زن نشان داد که مصرف الکل باعث ترشح کورتیزول در بدن می شود. سطح کورتیزول افزایش می یابد زیرا الکل بر محور HPA تاثیر می گذارد.
کافئین همچنین ترشح کورتیزول را در افراد در حال استراحت یا افرادی که تحت فشار روانی قرار دارند افزایش می دهد.

کمبود خواب

مجله Sleep گزارش کرد که کمبود خواب به نظر می رسد که ترشح کورتیزول را تجربه کند. در این مطالعه شرکت کنندگان که از خواب محروم بودند سطوح کورتیزول شبانه در انها افزایش یافته و سطوح کاهش یافته کمتر از افراد کنترل بود. این افزایش در سطح کورتیزول احتمال ابتلا به دیابت و چاقی را افزایش می دهد.

چگونه سطح کورتیزول بالا را کاهش دهیم

مهم است که سطح کورتیزول بالا را کاهش دهد تا عوارض جانبی کورتیزول بالا را محدود کنید. اگر شما نشانه های کورتیزول بیش از حد دارید چه کار می توانید انجام دهید؟

پیدا کردن استراتژی های مقابله با استرس می تواند باعث کاهش کورتیزول به سطوح طبیعی و جلوگیری از عوارض جانبی آن شود.
مطالعات، ارتباطی مستقیم بین استرس مزمن و افزایش سطح کورتیزول صبح پیدا کرده اند. بدیهی است حفظ سطوح استرس همچنین باعث جلوگیری از افزایش سطح کورتیزول و سلامت شما خواهد شد.
یک مطالعه نشان داد که خنده می تواند تأثیر مثبت بر سطوح بالای کورتیزول داشته باشد. دانشمندان دریافته اند که خنده بیشتر می تواند یک تغییر شیوه زندگی مثبت باشد تا به کاهش استرس و کاهش سطح کورتیزول کمک کند.
همچنین ممکن است مفید باشد که بدانید که چه کاری باید انجام دهید تا حالت روحی خود را تقویت کنید همچنین می توانید سطح کورتیزول را تنظیم کنید.

لذت بردن از رژیم غذایی سالم برای کاهش سطح کورتیزول

غذاهایی که می توانند کورتیزول را افزایش دهند عبارتند از قندهای تصفیه شده، کربوهیدراتهای ناسالم و چربی های اشباع شده. انتخاب غذاهای سالم مانند افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات باعث کمک به تعادل بهتر هورمون ها می شود.
مجله Advances in Nutrition گزارش داد که یک رژیم غذایی ضعیف می تواند غلظت کورتیزول را تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند بر عملکرد شناختی تأثیر بگذارد و بر محور HPA تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده اند که مکمل هایی مانند منیزیم می توانند در صورت افزایش کورتیزول غلظت کورتیزول را کاهش دهند. (3)
اگر دیابت نوع 2 دارید و علائم کورتیزول بیش از حد را نشان دهد لذا رژیم غذایی سالم برای کنترل علائم شما ضروری است.
همچنین خوردن غذاهای مناسب برای کمک به کنترل کورتیزول، ضروری است که مقدار زیادی مایعات بنوشید. محققان دریافتند که سطح هیدراتاسیون شما می تواند بر کورتیزول تاثیر بگذارد. وقتی بدن دهیدره می شود سطح کورتیزول افزایش می یابد.

خواب با کیفیت کافی دریافت کنید

یکی از راه های جلوگیری از بروز علائم کورتیزول بالا، داشتن خواب کافی است.
علت اینکه نداشتن خواب کافی سلامتی شما را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می دهد تاثیر بر محور HPA و سطح کورتیزول است. دانشمندان دریافته اند که به دست آوردن خواب کافی با کیفیت برای کمک به حفظ سطح کورتیزول مناسب و به اندازه کافی مهم است.
سطوح بالای کورتیزول، درست یکی از اثرات کمبود خواب بر بدن شما است.

ورزش متوسط برای کاهش کورتیزول

لذت بردن از ورزش منظم می تواند به کاهش سطح کورتیزول کمک کند زیرا به بهبود استرس کمک می کند.
مجله تحقیقات غدد درون ریز گزارش داد که ورزش متوسط و شدید در کاهش سطح کورتیزول تاثیر مثبت دارد. با این حال، ورزش شدید ترشح کورتیزول را در بدن افزایش می دهد. (4)
جالب توجه است که عرق کردن پس از ورزش می تواند باعث افزایش غلظت کورتیزول در بدن شود و این غلظت در موها تشخیص داده می شود. پزشکان می توانند نمونه های مو را برای کورتیزول جهت تشخیص بیماری های مرتبط با استرس مزمن آزمایش کنند.
پیاده روی یک تمرین ورزشی بسیار کم است که می تواند به عنوان یک کاهش دهنده کورتیزول عمل کند و سطوح استرس شما را مدیریت کند. یکی از مزایای پیاده روی هر روز این است که کمک می کند تا از چربی بیش از حد بدن خلاص شوید.

تمرین آرامش برای کاهش سطح کورتیزول

یک مطالعه در مورد تأثیر آرامش در سطوح استرس نشان داد که تمرین ذهنی یکپارچه برای کنترل ترشح کورتیزول کمک می کند. به طور منظم وقت خود را صرف آرامش کنید تنفس خود را کنترل کنید و از بدن خود آگاه باشید اگر به طور منظم انجام شود به مقابله با استرس کمک می کند.

مکمل برای کاهش کورتیزول

اگر سلامت شما از اضافه تولید کورتیزول رنج می برد مصرف مکمل ها همراه با تغییرات مثبت در شیوه زندگی می تواند کمک کند.

فسفاتیدیل سرین به عنوان مکمل کورتیزول

مکمل فسفاتیدیل سرین تاثیر مثبت بر روی ذهن و حافظه دارد و می تواند باعث کاهش تولید کورتیزول شود.
یک مطالعه کوچک نشان داد که مکمل های فسفاتیدیل سیرین 600 میلی گرم در روز می تواند سطح کورتیزول را پس از تمرین شدید کاهش دهد. این می تواند یک راه موثر برای جلوگیری از اثرات کورتیزول بیش از حد در ورزشکاران یا افرادی باشد که از ورزش منظم شدید لذت می برند.(5)

مکمل آشواگاندها برای کاهش کورتیزول

Ashwagandha مکمل خوبی برای ارائه پشتیبانی در طول زمان استرس عاطفی یا ذهنی است. به همین دلیل، مکمل های آشواگاندها می توانند به کاهش سطح کورتیزول کمک کنند.
یک مطالعه نشان داد که مصرف 300 میلی گرم آشواگاندها 2 بار در روز می تواند به کاهش میزان کورتیزول کمک کند. در این مطالعه، مکمل آشواگاندها قادر به کاهش میزان کورتیزول بدون ایجاد عوارض جانبی شدید شد.(6)

مکمل امگا 3 برای کاهش کورتیزول

مصرف روغن ماهی امگا 3 کمک می کند تا التهاب را کاهش دهد و می تواند به کاهش اثرات نامطلوب کورتیزول بالا کمک کند.
یک مطالعه در رابطه با مردان نشان داد که مصرف 7.2 گرم از روغن ماهی روزانه باعث کاهش سطح کورتیزول در طی یک دوره 3 هفته ای شد. اثر امگا 3 بر سطوح استرس مثبت بود و مکمل ها به تنظیم سیستم عصبی مرکزی کمک کردند.

راه های دیگر برای کاهش سطح کورتیزول بالا

بسته به علت اصلی افزایش سطح کورتیزول، آن ممکن نیست برای کاهش کورتیزول مناسب باشد.
اگر نشانه های کورتیزول بیش از حد را داشته باشید پزشک شما آزمایش های مختلفی برای بررسی سندرم کوشینگ انجام خواهد داد.
برخی از روش های معمول برای درمان کورتیزول بیش از حد می تواند شامل هر کدام از موارد زیر باشد:
کاهش داروهای کورتیکواسترویید.
جراحی برای از بین بردن تومورهایی که باعث بالا رفتن سطح کورتیزول یا ACTH می شوند.
مصرف داروها برای کمک به تنظیم ترشح و نرمال کردن کورتیزول.

در ادامه بخوانید: از دست دادن حافظه ناشی از اضطراب: علل و شیوه های درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. زهرا

خداوند به شما عزت دهد.میتوانم تخصص حضرتعالی را بپرسم؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    زهرا
  1. 4.5 / 5

سلام در قسمت درباره ما توضیح داده شده است

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search