پزشکی

درد قفسه سینه در اثر استرس - علل، عوارض و علائم هشدار دهنده

درد سینه با استرس

درد قفسه سینه همیشه علائم هشدار دهنده است زیرا اکثر ما (به طور مناسب) آن را با شرایط قلبی، به ویژه آنژین یا انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی) مرتبط می کنیم.

با این حال، درد قفسه سینه نیز می تواند ناشی از تعدادی از شرایط باشد که هیچ ارتباطی با قلب ندارد. یکی از شایع ترین مشکلات غیر قلبی که اغلب باعث درد سینه است یک حمله اضطراب است.
درد قفسه سینه اغلب علت نگرانی برای بزرگسالان است. بیماری قلبی یکی از شایعترین علل مرگ در بزرگسالان است و درد قفسه سینه اغلب به سرعت با مشکلات قلب همراه است. با این حال، بیماری قلب تنها دلیل درد قفسه سینه نیست. بسیاری از علل دیگر وجود دارد که بیشتر آنها جدی و یا تهدید کننده زندگی نیستند.

درد قفسه سینه ناشی از استرس چیست؟

درد قفسه سینه ناشی از استرس ناشی از ناراحتی یا درد در قفسه سینه است که ناشی از هر دو صورت، استرس جسمی، روانی یا عاطفی می باشد. این می تواند با بیماری قلبی اتفاق بیفتد اما استرس همچنین ممکن است باعث درد قفسه سینه به دلایل دیگر شود. با این حال، زمانی که درد قفسه سینه با سرگیجه، دشواری تنفس و یا سردرگمی رخ می دهد باید بلافاصله مورد بررسی قرار گیرد.
اصطلاح استرس اغلب به صورت آزادانه مورد استفاده قرار می گیرد اما در جوامع مدرن یک مشکل رو به رشد است. استرس روانی ترکیبی از استرس های ذهنی و احساسی است که ناشی از عوامل متعددی مانند درگیری های بین فردی و اختلال مالی است. این اثر فیزیولوژیکی در سراسر بدن دارد. بنابراین قلب تنها ارگانی نیست که تحت تأثیر قرار گرفته باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا درد قفسه سینه جدی است؟

هنگامی درد ناشی از استرس باشد موارد زیر باید به عنوان عوامل خطر مورد توجه قرار گیرد.
آیا شما به علت سن، چاقی، سابقه خانوادگی، آنژین، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، دیابت، سیگار کشیدن یا سایر عوامل خطر ابتلا به حمله قلبی هستید؟
آیا این اولین بار از درد قفسه سینه شما به علت استرس در 3 ماه گذشته است و آیا این بارها و بارها اتفاق می افتد؟
آیا شما دچار سرگیجه، دشواری تنفس، تاری دید، عرق کردن یا درد دست هستید؟
اگر شما در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی باشید بخش های قبلی درد قفسه سینه که با استرس،علائم و نشانه های دیگر مرتبط با حمله قلبی را تجربه کرده اید نیاز به مراقبت های فوری ضروری است. مهم است که در ذهن داشته باشیم که حمله قلبی ممکن است اتفاق بیفتد اگرچه هیچ فاکتور خطرناك آشکار و بدون پیش بینی وجود ندارد.
معاینه قلب و عروق با تست های درد قفسه سینه مانند ECG استرس می تواند به تشخیص بیماری های زمینه ای قلبی کمک کند.
چگونه استرس اندام قفسه سینه را تحت تاثیر قرارمی دهد.
استرس باعث طیف گسترده ای از اثرات بر بدن, از تحریک سیستم عصبی مرکزی تا افزایش ترشح هورمون مانند آدرنالین و کورتیزول می شود. در حالی که آدرنالین مسئول اثرات کوتاه مدت است آن کورتیزول (هورمون استرس اولیه) است که برای مدت طولانی طول می کشد. حساب کورتیزول برای بسیاری از پیامدهای پزشکی وخیم مرتبط با استرس طولانی مدت است.
با توجه به قفسه سینه، پاسخ استرس ممکن است یک یا چند مورد زیر را آغاز کند:
افزایش ضربان قلب.
افزایش فشار خون.
تنفس کم عمق، کوتاه.
انقباض عضلات قفسه سینه – سفت و بیرون زده از ناحیه سینه با بالا انداختن شانه.
کاهش جریان خون به اندام هضم.

علل درد قفسه سینه استرسی

حفره قفسه سینه حاوی چندین اندام مهم از علائم تنفسی، قلب و عروق و دستگاه گوارش است. به غیر از شبکه اعصاب که از دیواره قفسه سینه عبور می کند عضلات، استخوان ها و حتی پوست می تواند مسئول درد در سینه یا روی سینه باشد. استرس معمولاً باعث درد نمی شود بلکه باعث افزایش درد موجود می شود.

قلب و خون

آنژین پکتوریس، درد قفسه سینه است که با کاهش موقت خون در قلب مواجه می شود. و معمولاً هنگامی که رگ های کرونر تنگ می شوند رخ می دهد. بافت قلب مجروح شده است.
حمله قلبی یا انفارکتوس میوکارد، جایی است که بخشی از بافت عضلانی قلب به علت قطع جریان خون به قلب می میرد. اغلب یک عروق تنگ شده توسط یک لخته مسدود می شود.
آمبولی ریوی جایی است که خون لخته شده در رگ خون به ریه منتقل می شود. این لخته خون معمولاً از پاها مانند ترومبوز ورید عمقی (DVT) دیده می شود.
Carditis التهاب قلب است که ممکن است با آسیب یا عفونت ایجاد شود. این می تواند بر روی هر لایه ای از قلب تاثیر می گذارد از اندوکاردیت که لایه داخلی قلب تا پریکاردیت که بر لایه بیرونی قلب تاثیر می گذارد.
Palpitations یک احساس تپش قلب است که بوسیله ی یک ضربان قلب بیشتر مشخص می شود. این می تواند با بیماری های مختلف قلبی بوجود آید اما ممکن است هنگامی رخ دهد که ضربان قلب سریع تر و شدیدتر در اثر استرس باشد.

راه هوایی و ریه ها

شرایط مختلف راه های هوایی پایینی و ریه ها می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند. استرس ممکن است درد را بدتر کند همانند یک فردی که ممکن است در طول دوره تنفس سریع تر یا عمیق تر نفس بکشد.
آسم از راه های هوایی پایین تر است که جریان هوا را محدود می کند و اغلب به آلرژی مربوط می شود. همچنین می تواند توسط ورزش یا استرس روانی ایجاد شود.
برونشیت التهاب برونشی است که شاخه ای به هر ریه دارد. این به طور عمده با عفونت در برونشیت حاد اتفاق می افتد در حالی که برونشیت مزمن معمولاً نتیجه سیگار کشیدن بلند مدت است.
پنومونی التهاب بافت ریه است که اغلب با عفونت همراه است. این یک وضعیت جدی است. درد قفسه سینه شایع است و استرس ممکن است میزان نفس را افزایش دهد که می تواند درد را بدتر کند.
پلوریت یا پلورزی التهاب پوشش در اطراف ریه ها به نام پلورا است. این ممکن است با آسیب یا عفونت رخ دهد. تنفس سریع و عمیق همچنین می تواند درد پلورزی را بدتر کند.

درد قفسه سینه مرتبط با گوارش

مری بخشی از روده است که از طریق قفسه سینه عبور می کند. بنابراین مشکلات مری با درد قفسه سینه مواجه خواهند شد.
ریفلاکس اسید (بیماری ریفلاکس معده یا GERD) علت شایع درد درد قفسه سینه است. این به طور معمول باعث سوزش سینه می شود و می تواند با استرس بدتر شود.
فتق هیاتال ورود قسمتی از معده از طریق هیاتال به درون قفسه سینه است.
زخم ها در مری و بالای معده می توانند باعث درد قفسه سینه شوند. درد زخم با استرس می تواند بدتر شود.

درد دیواره قفسه سینه

دیواره سینه از پوست، چربی، بافت همبند، ماهیچه ها و استخوان ها تشکیل شده است. این از اندام های داخلی قفسه سینه محافظت می کند. شرایط مختلف می تواند بر دیوار قفسه سینه تاثیر بگذارد از جمله:
تروما.
شکستگی (استخوان شکسته).
فشرده سازی عصب (نیشگون گرفتن عصب).
بیماری های پوستی.
زونا.

مطالب مرتبط:

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search