پزشکی

سرفه هنگام غذا خوردن - علل و چگونگی پیشگیری از آن

علل سرفه بعد از غذا خوردن

سرفه کردن بعد از خوردن غذا غیر معمول نیست. سرفه واکنشی معمولی از بدن است که سعی در پاک کردن مواد تحریک کننده از مجاری هوایی دارد.

بعضی اوقات محرک ها هنگام غذا خوردن به بدن وارد می شود و این می تواند منجر به سرفه شود. اگر سرفه بعد از خوردن غذا به طور مکرر اتفاق بیفتد افراد برای تعیین علت باید با پزشک مشورت کنند. هنگامی که علت آن مشخص شد فرد می تواند برخی از شیوه های زندگی را تغییر داده و یا داروهایی برای درمان آن مصرف کند.
برخی از مهمترین دلایل آن موارد زیر است:
حساسیت غذایی
آسم
دیسفاژی
ریفلاکس اسید (GERD یا LPR)
پنومونی آسپیراسیون
عفونت
سرفه در حین و بعد از خوردن غذا شایع نیست. ممکن است در شرایط مختلفی اتفاق بیفتد که برخی از آنها جدی و برخی دیگر جدی نیستند. همیشه خطر خفگی وجود دارد زیرا وقتی شخصی عمیقاً با سرفه تنفس کند ممکن است غذا وارد مجاری هوایی شود. این می تواند منجر به عوارضی مانند ذات الریه آسپیراسیون شود که در نتیجه ریه ها در اثر ترشح غذا و ترشحات گوارشی ملتهب می شوند.

بیشتر بدانید: زخم های مری: علائم، علل و درمان

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مواد غذایی  باعث سرفه  می شود

سرفه نشانه تحریک در مجاری هوایی است. این روش بدن، برای بیرون کشیدن ماده تحریک کننده است که می تواند مجاری هوایی و ریه ها را تهدید کند. با این حال، این پاسخ همچنین هنگامی اتفاق می افتد که مجاری هوایی یا ریه های ما ملتهب هستند. سرفه به بیرون زدگی مخاط کمک می کند اما حتی بدون مخاط، سرفه (سرفه خشک) تا زمان فروکش شدن التهاب ادامه خواهد یافت.
مجاری تنفسی و دستگاه گوارش از یک بخش مشترک یعنی گلو (حلق) استفاده می کنند و برای علائم مرتبط با یک دستگاه غیر معمول نیست که در دیگری آشکار شود. سرفه بعد از خوردن غذا نمونه ای از این است که رفلکس سرفه معمولاً فقط با شرایط دستگاه تنفسی همراه است.
سرفه هنگام غذا خوردن نیز می تواند راهی برای محافظت از بدن باشد. اگر غذا هنگام غذا به اشتباه وارد مجاری هوایی شود بدن سعی خواهد کرد آن را بیرون بکشد. این یک مورد نادر برای اکثر افراد است. ممکن است هنگام غذا خوردن خیلی سریع یا صحبت کردن اتفاق بیفتد. اما، برای برخی از افراد که دارای رفلکس بلع مختل هستند سرفه با خوردن غذا تقریباً در هر وعده غذایی رخ می دهد.

علل سرفه بعد از خوردن غذا

دلایل زیادی برای سرفه در حین و بعد از غذا وجود دارد. برخی از دلایل متداول در زیر مورد بحث قرار گرفته است. مهم است که سرفه را که فقط در حین و بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد با یک سرفه مداوم که با وعده های غذایی بدتر می شود تفکیک کنید. حالت دوم فقط می تواند یک مشکل اساسی باشد.
توجه به غذاها و نوشیدنی هایی که ممکن است تحریک کننده باشند و به طور طبیعی باعث سرفه می شوند نیز مهم است. این یک اختلال یا بیماری نیست بلکه یک عامل رژیم غذایی است. به عنوان مثال، بسیاری از افراد متوجه می شوند که نوشیدنی زنجبیل fizzy قوی باعث سرفه می شود. همچنین به شرایطی توجه کنید که رفلکس بلع دچار اختلال شود. این به طور ناخواسته منجر به سرفه در حین و بعد از غذا خواهد شد.

بیشتر بدانید: چه عواملی باعث سرفه بعد از غذا خوردن می شود؟

رفلکس اسید

رفلاکس اسید یکی از شایع ترین دلایل سرفه بعد از غذا است. بالا رفتن اسید معده ممکن است به فارنکس حرکت کند و باعث تحریک موضعی و باعث رفلکس سرفه شود. سوزش سر دل و حالت تهوع برخی از علائم دیگری است که وجود دارد. به طور معمول سوزش با آنتی اسیدها یا نوشیدنی های قلیایی مانند شیر کاهش می یابد.
در موارد مزمن رفلاکس اسید (بیماری ریفلاکس معده یا GERD)، تحریک مکرر ممکن است منجر به وضعیتی بنام LPR (بیماری ریفلاکس حنجره) شود. این می تواند باعث ایجاد صدای خشن با گلو درد شود که صبح هنگام بیدار شدن بدتر می شود.

بیشتر بدانید: رفلاکس یا ترش کردن | در رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید

آلرژی

آلرژی های مربوط به مواد غذایی ممکن است باعث التهاب دستگاه تنفسی شود. این ممکن است باعث ترشح مخاط فراوان شود و معمولاً با مصرف غذاهای خاص مانند لبنیات، گندم، آجیل و زرده تخم مرغ همراه است. در دستگاه تنفسی فوقانی، به ویژه حفره بینی، رینیت (آبریزش بینی)، احتقان بینی، عطسه یا آبریزش بینی ممکن است گزارش شود.
در دستگاه تنفسی تحتانی، ترشح مخاط و تجمع و همچنین حساسیت به مجاری هوایی که در شرایطی مانند آسم دیده می شود ممکن است باعث صداهای غیر طبیعی تنفس (به طور معمول خس خس) و تنگی نفس (کوتاهی نفس) شود. غیر معمول نیست که علائم دیگری جدا از سرفه ای که پس از خوردن غذا بوجود می آید وجود داشته باشد.
آنافیلاکسی مربوط به حساسیت به برخی غذاها، مانند صدف، باعث واکنش حاد می شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. سرفه بعد از غذا ممکن است یکی از اولین علائم باشد.

بیشتر بدانید: 20 راه برای توقف آلرژی | آلرژی به خردل: علل و علائم

آسم

آسم بر راههای هوایی تأثیر می گذارد و پس از قرار گرفتن در معرض تحریک کننده، که می تواند شامل مواد غذایی باشد ایجاد می شود.
سولفیت یک افزودنی رایج است که در بسیاری از نوشیدنی ها و مواد غذایی وجود دارد و اغلب باعث علائم آسم می شود. غذاهایی که حاوی سولفیت ها هستند و باید از آنها پرهیز کرد شامل موارد زیر است:
آبجو
شراب
میوه خشک شده
پیاز ترشی انداخته
نوشیدنی نرم
با این حال، هر غذایی که فرد را دچار یک واکنش آلرژیک کند ممکن است باعث حمله آسم نیز شود.
علاوه بر سرفه، فرد ممکن است علائم زیر را تجربه کند:
خس خس
مشکل در تنفس

بیشتر بدانید: چگونه یک حمله آسم را درمان کنیم؟

پنومونی آسپیراسیون

هنگام استنشاق می توان ذرات کوچک مایعات یا مواد غذایی را استنشاق کرد. در افراد سالم، ریه ها این ذرات را از طریق سرفه بیرون می کشند.
بعضی اوقات ممکن است ریه ها به اندازه کافی سالم نباشند تا ذرات ریز از بین بروند. هنگامی که این اتفاق می افتد باکتری های موجود در مواد غذایی ممکن است در ریه ها گیر بیفتند و در نتیجه پنومونی آسپیراسیون ایجاد شود.
در صورت داشتن ریفلاکس اسید یا بلع مشکل، افراد در معرض خطر ابتلا به پنومونی آسپیراسیون قرار دارند.
علائم پنومونی ذات الریه شامل:
سرفه مرطوب یا خس خس دار بعد از خوردن غذا
بلع دردناک
بزاق اضافی
تنگی نفس
خستگی
احتقان بعد از خوردن و آشامیدن
سوزش دل
تب کمی بعد از خوردن غذا
وقتی شخصی این علائم را تجربه می کند ضروری است که آنها با پزشک صحبت کنند. پنومونی آسپیراسیون می تواند باعث مشکلات جدی پزشکی مانند نارسایی تنفسی یا آبسه ریه شود.

عفونت ها

افراد ممکن است سرفه ناشی از عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی را تجربه کنند. اگر سرفه به طور صحیح پاک نشود می تواند منجر به سرفه فرد شود که بلافاصله بعد از خوردن غذا یا نوشیدن، سرفه می کند.
این نوع سرفه قابل درمان است زیرا باعث تحریک گلو می شود و باعث می شود فرد بیشتر سرفه کند و از بهبودی جلوگیری می کند.
امکان ایجاد عفونت در لوله غذا یا لارنکس وجود دارد. این نوع عفونت ممکن است در اثر ویروس، قارچ یا باکتری ایجاد شود. گلو ممکن است هنگام عفونت ملتهب و تحریک شود. التهاب باعث سرفه خصوصاً به دنبال وعده های غذایی فرد می شود.
درمان عفونت باعث توقف سرفه می شود.

تونسیلیت و فارنژیت

سرفه بعد از خوردن غذا ممکن است در لوزه ها (لوزه ها و یا گلو) دیده شود که در آن لایه بینی ملتهب بیشتر توسط غذا یا نوشیدنی تحریک می شود. تونسیلیت و فارنژیت اغلب در نتیجه عفونت بوجود می آیند و ممکن است کل دستگاه تنفسی، به ویژه قسمتهای فوقانی را درگیر کند. به طور معمول، گلودرد گزارش شده است و علائم دیگری نیز وجود دارد که شامل آبریزش بینی، عطسه، احتقان بینی، صدای خشن و تب می شود.
علل غیر عفونی لوزه مانند لوزه نکروتیک مزمن نیز ممکن است بعد از خوردن غذا باعث سرفه شود. در این موارد ممکن است ذرات کوچک مواد غذایی در دام ها نیز گیر بیفتد و بیماران ممکن است قسمت هایی از ذرات غذایی تجزیه شده و فشرده شده را سرفه کنند که غالباً شبیه به دانه های برنج کوچک هستند .

دیسفاژی (بلع مشکل)

علل مختلف دیسفاژی (مشکل در بلع) ممکن است منجر به سرفه در حین یا بعد از خوردن غذا شود. بسته به شدت شرایط، ممکن است بیماران هنگام غذا خوردن از وجود مانع شکایت کنند و غذا برگشت نماید. این می تواند شامل شرایط عضلانی و عصبی مختلفی باشد که شامل عمل بلع است. همچنین با انسداد در گلو ممکن است رخ دهد.
بنابراین، سرفه نتیجه ای از خفگی در بیشتر این موارد است. به احتمال زیاد با شرایطی مانند:
آشالازی
اسپاسم مری
جسم خارجی
آسیب (مغز یا نخاع)
بیماری پارکینسون
سکته مغزی
تومورها (گلو یا مری)

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

سرفه ای که بیش از 2 هفته ادامه یابد یا دلیل مشخصی نداشته باشد باید توسط پزشک ارزیابی شود.
همه کسانی که بعد از خوردن غذا سرفه را تجربه می کنند نیازی به مراجعه به پزشک ندارند. با این حال، این ایده خوبی است که وقتی سرفه به دنبال خوردن همراه با علائم زیر باشد به پزشک مراجعه شود
اغلب اتفاق می افتد
بیشتر از 2 هفته طول می کشد
دلیل سرفه ناشناخته است
خون در مخاط وجود دارد
فرد مبتلا به سرفه سیگاری فعال است
سرفه بدتر می شود
فرد مبتلا به سرفه علائم دیگری را تجربه می کند.

نحوه جلوگیری از سرفه هنگام غذا خوردن

اگر سرفه هنگام غذا خوردن یک اتفاق منظم است همیشه با پزشک مشورت کنید. علت اصلی باید در صورت امکان شناسایی و درمان شود یا از بین برود. چند تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی ساده می تواند به حداقل رساندن سرفه در هنگام خوردن غذا صرف نظر از علت، کمک کند.
لقمه های کوچک بخورید و به آرامی بجوید. لقمه باید به اندازه كوچك باشد تا به راحتی بلعیده شود و با جویدن كاملاً نرم شود.
بین لقمه آب بنوشید. صرف نظر از اولویت فردی، نوشیدن یک جرعه آب بعد از هر لقمه دوم یا سوم می تواند به پاکسازی گلو و فشار غذا به شما کمک کند.
از غذاهای نشاسته ای خشک در مقادیر زیاد خودداری کنید به خصوص اگر مایعات به طور همزمان مصرف نشوند.
در صورت بروز مشکلات بلع، غذاهای نرم را انتخاب کنید. رژیم مایع ضروری نیست مگر اینکه توسط پزشک توصیه شده باشد. غذاهای ملایم ممکن است در این موارد گزینه بهتری باشد.
هنگام غذا خوردن صحبت نکنید. حرکت هوا و غذا به طور هم زمان می تواند باعث خفگی شود و بنابراین منجر به سرفه می شود.

در ادامه بخوانید: بهترین درمان طبیعی سرفه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (9)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. علی

سلام پدر من یه مدت طولانی هست که هنگام خوردن سرفه میکنه. وقتی هم که دلیل رو میپرسیم میگه چون گلوم باریک هست اینجوری میشم. گاهی اوقات هم بدون اینکه در حال خوردن چیزی باشه این اتفاق میفته(خیلی کم) لطفاً کمک کنید که مشکل چی هست و اینکه وقتی بهش...

سلام پدر من یه مدت طولانی هست که هنگام خوردن سرفه میکنه. وقتی هم که دلیل رو میپرسیم میگه چون گلوم باریک هست اینجوری میشم. گاهی اوقات هم بدون اینکه در حال خوردن چیزی باشه این اتفاق میفته(خیلی کم) لطفاً کمک کنید که مشکل چی هست و اینکه وقتی بهش میگیم برو دکتر میگه که مشکلی ندارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 4.5 / 5

سرفه کردن در حین غذا خوردن یا نوشیدن می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و ممکن است نشان‌دهنده‌ی مسائل مختلف سلامتی باشد. برخی از این دلایل عبارتند از:
.1دیسفاژی (اختلال بلع): این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فرد دارای مشکل در بلع است. دلایل متعددی...

سرفه کردن در حین غذا خوردن یا نوشیدن می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و ممکن است نشان‌دهنده‌ی مسائل مختلف سلامتی باشد. برخی از این دلایل عبارتند از:
.1دیسفاژی (اختلال بلع): این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فرد دارای مشکل در بلع است. دلایل متعددی می‌تواند باعث دیسفاژی شود، از جمله بیماری‌های عصبی، آسیب‌های عضلانی، یا ساختاری در گلو یا مری.
.2ریفلاکس اسید: ریفلاکس اسید معده به مری می‌تواند باعث سوزش سر دل، برگشت غذا و سرفه شود. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که عضله‌ی دریچه‌ای بین معده و مری به درستی کار نکند.
.3آسپیراسیون: آسپیراسیون زمانی اتفاق می‌افتد که غذا یا مایع به جای رفتن به معده، وارد راه‌های هوایی و ریه‌ها شود. این می‌تواند باعث سرفه و حتی عفونت شود.
.4مشکلات تنفسی: بیماری‌های مختلف تنفسی مثل آسم یا COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه) هم می‌توانند باعث سرفه شوند، گاهی اوقات این سرفه‌ها هنگام خوردن یا نوشیدن تشدید می‌شوند.
.5حساسیت‌ها یا عفونت‌ها: حساسیت‌ها یا عفونت‌هایی مثل سرماخوردگی یا سینوزیت نیز می‌توانند باعث سرفه شوند.
اگر پدر شما مکرراً در حین خوردن یا گاهی اوقات بدون دلیل مشخصی سرفه می‌کند، مهم است که توسط یک پزشک متخصص ریه معاینه شود تا دلیل اصلی شناسایی و در صورت نیاز درمان مناسب انجام شود. گاهی اوقات ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های تخصصی مثل آندوسکوپی، بررسی عملکرد بلع یا آزمایش‌های تصویربرداری باشد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. معصومه

سلام و عرض ادب، مطالب شما رو خوندم، سپاسگزارم. حقیقت برادر من چندین وقت است که هنگام بلع غذا سرفه های مکرر دارد و مشکل بلع. سرفه هایی آزار دهنده. به سختی غذا می خورد و اینکه مدام در حال دفع بزاق دهان در طول روز هست. من نگران این اوضاع هستم. ممنون...

سلام و عرض ادب، مطالب شما رو خوندم، سپاسگزارم. حقیقت برادر من چندین وقت است که هنگام بلع غذا سرفه های مکرر دارد و مشکل بلع. سرفه هایی آزار دهنده. به سختی غذا می خورد و اینکه مدام در حال دفع بزاق دهان در طول روز هست. من نگران این اوضاع هستم. ممنون می شم یک پزشک حاذق رو بهم معرفی کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    معصومه
 1. 5 / 5

سلام و احترام، خوشحالم که مطالب برایتان مفید بوده‌اند. مشکلی که برای برادرتان توضیح دادید جدی به نظر می‌رسد و مهم است که او توسط پزشکی متخصص گوارش معاینه شود. مشکلات بلع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله مشکلات عصبی، مشکلات مرتبط با مسیر...

سلام و احترام، خوشحالم که مطالب برایتان مفید بوده‌اند. مشکلی که برای برادرتان توضیح دادید جدی به نظر می‌رسد و مهم است که او توسط پزشکی متخصص گوارش معاینه شود. مشکلات بلع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله مشکلات عصبی، مشکلات مرتبط با مسیر هوایی، یا حتی موارد گوارشی. سرفه های مکرر هم می‌تواند نشان دهنده واکنش به مشکلی در بلع باشد یا حتی یک علامت از یک مشکل تنفسی عمیق‌تر.
به یک متخصص گوارش یا یک متخصص گوش، حلق و مراجعه نمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ابراهیم

سلام
پدر من در حین یا بعد بلع غذا سرفه شدید دارد.هر غذایی هم می‌خورد این مشکل را دارد
لطفا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ابراهیم
 1. 5 / 5

سرفه شدید حین یا بعد از بلع غذا می‌تواند نشانه‌ای از چندین مشکل مختلف باشد. در اینجا برخی از دلایل ممکن را توضیح می‌دهم، اما توجه داشته باشید که تشخیص دقیق تنها با معاینه پزشکی ممکن است:

1. دیسفاژی (Dysphagia): دشواری در بلع می‌تواند منجر به...

سرفه شدید حین یا بعد از بلع غذا می‌تواند نشانه‌ای از چندین مشکل مختلف باشد. در اینجا برخی از دلایل ممکن را توضیح می‌دهم، اما توجه داشته باشید که تشخیص دقیق تنها با معاینه پزشکی ممکن است:

1. دیسفاژی (Dysphagia): دشواری در بلع می‌تواند منجر به سرفه شود زیرا غذا به درستی در مسیر گلو قرار نمی‌گیرد.

2. آسپیراسیون (Aspiration): ورود غذا یا مایعات به راه‌های هوایی به جای مری می‌تواند باعث سرفه شود.

3. ریفلاکس اسید (GERD): بازگشت اسید معده به مری و گلو می‌تواند تحریک و سرفه ایجاد کند.

4. مشکلات ریوی: برخی از بیماری‌های ریه می‌توانند باعث حساسیت بیشتر در هنگام بلع شوند.

5. حساسیت یا مشکلات آلرژیک: برخی افراد نسبت به نوع خاصی از غذاها حساسیت دارند که می‌تواند باعث سرفه شود.

6. مشکلات عصبی: برخی از مشکلات عصبی می‌توانند بر کنترل عضلات مربوط به بلع تاثیر بگذارند.

برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است پدر شما توسط یک پزشک متخصص ریه معاینه شود. پزشک ممکن است تست‌های تشخیصی مانند بررسی بلع، آندوسکوپی یا آزمایشات تنفسی را تجویز کند تا علت دقیق مشکل را شناسایی کند. در ضمن، مهم است که تا زمان معاینه پزشک، پدر شما غذاهای نرم و راحت بلع را مصرف کند و از خوردن غذاهای سخت یا خشک خودداری کند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. بابک

پدرمن سرطان ریه داردومشکل قلبی وموقع غذا خوردن سرفه های شدید میکند ودرانتهای سرفه با عطسه تمام میشود فقط موقع غذا خوردن با ده دکترهم مشورت کردیم اما هیچ کدام پاسخی به این مشکل ندادند علت چه میتواند باشد؟

  پیوست ها
 

 1. صالحی

سلام آبان 99 کرونا گرفتم ولی سرفه نداشتم اما بعد از چند ماه سرفه ام شروع شده سه ماه پی درپی سرفه میکنم خیلی شدید هنگام خوردن غذا خفه میشم حتما باید ب پهلوی راست بخوابم تا کمتر سرفه کنم حتی نصف شب با سرفه شدید از خواب میپرم تمام دکتر ها رو رفتم...

سلام آبان 99 کرونا گرفتم ولی سرفه نداشتم اما بعد از چند ماه سرفه ام شروع شده سه ماه پی درپی سرفه میکنم خیلی شدید هنگام خوردن غذا خفه میشم حتما باید ب پهلوی راست بخوابم تا کمتر سرفه کنم حتی نصف شب با سرفه شدید از خواب میپرم تمام دکتر ها رو رفتم ولی هر روز بدتر شدم اگه راهی هست کمکم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صالحی
 1. 5 / 5

این گونه سرفه ها اگر همراه با تب نیست می تواند مربوط به رفلاکس معده و یا الرژی باشد نزد پزشک بروید تا یک عکس ساده از ریه های شما درخواست شود اگر مشکلی نبود باید تست میکروب معده انجام دهید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search