پزشکی

خودآزمایی سرطان تیروئید: این می تواند زندگی شما را نجات دهد

تشخیص سرطان تیروئید

خودآزمایی در منزل که به عنوان "معاینه گردن" شناخته می شود می تواند در یافتن توده های تیروئید یا بزرگ شدن در غده تیروئید به شما کمک کند. این رشدها ممکن است به هر تعداد بیماری تیروئید از گره ها و گواترها تا سرطان تیروئید اشاره داشته باشد.

ایجاد توده های گردن در اثر بیماری تیروئید ایجاد می شود و همچنین می تواند به دلیل انواع دیگر بیماری ها مانند بزرگ شدن غدد لنفاوی، لنفوم، آبسه عفونی یا آسیب دیدگی ایجاد شود.
به طور کلی، چک کردن گردن دقیق ترین یا مطمئن ترین راه برای تشخیص بیماری تیروئید محسوب نمی شود. اگر یک چکاپ کاملا طبیعی گردن داشته باشید می توانید یک بیماری جدی تیروئید داشته باشید و رشد عمده می تواند نشانه یک مشکل مهم اما به راحتی قابل درمان تیروئید، مانند کمبود ید باشد.
خودآزمایی جایگزینی برای ارزیابی پزشکی از ساختار و عملکرد غده تیروئید شما نیست.
سرطان تیروئید نوعی بیماری است که وقتی سلولهای غیر طبیعی در غده تیروئید شما شروع به رشد می کنند بروز می کند و در زنان بسیار بیشتر از مردان شایع است. در ادامه بخوانید تا در مورد غده تیروئید خود و نحوه انجام خودآزمایی تیروئید برای تشخیص توده های مشکوک (که ممکن است نشان دهنده سرطان تیروئید باشد) را یاد بگیرید.

غده تیروئید

تیروئید غده ای مانند پروانه است و در قسمت جلوی گردن شما قرار دارد.
تیروئید نقش بسیار مهمی در بدن دارد و چندین هورمون بنام تیروکسین (T4) و تریودوتیرونین (T3) را ترشح می کند. این هورمون ها متابولیسم بدن، رشد و نمو بدن و دمای بدن را تنظیم می کنند. آنها همچنین عملکرد قلب و هضم، کنترل عضلات، رشد مغز و نگهداری استخوان ها را تنظیم می کنند. غده هیپوفیز مغز با ترشح TSH (هورمون تحریک تیروئید) فعالیت غده تیروئید شما را کنترل می کند.
براساس آمار انجمن تیروئید آمریکا بیش از 12٪ از جمعیت ایالات متحده در طول عمر خود به بیماری تیروئید مبتلا می شوند و این ها میلیون ها نفر هستند. تخمین زده می شود که حدود 15 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا به تنهایی از نوعی اختلال تیروئید رنج می برند.
من چندین مقاله درباره غده تیروئید نوشتم و موضوعاتی از قبیل:
درمان تیروئید
کم کاری تیروئید
پرکاری تیروئید
بیماری تیروئید در حاملگی
پرکاری تیروئید در بارداری
تغذیه در کم کاری تیروئید
این مقاله در مورد سرطان تیروئید و نحوه انجام آزمایش خود تیروئید برای تشخیص رشد غیرمعمول تیروئید شما است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سرطان تیروئید

سرطان تیروئید، اگرچه مطمئناً از نظر سلامتی جدی است اما معمولاً تشخیص و درمان در هنگام تشخیص زود هنگام آسان است.
براساس آماری که توسط انجمن سرطان آمریکا منتشر شده است بیش از 60،000 تشخیص سرطان تیروئید در سال 2015 در ایالات متحده انجام شده است و 1950 مرگ و میر به سرطان تیروئید نسبت داده شده است. اگرچه این تعداد ممکن است ناخوشایند باشد سرطان تیروئید یکی از کمترین انواع سرطان های مهلک به شمار می رود با وجود این که نرخ مرگ و میر علی رغم بروز اخیر در تشخیص ها، در طول زمان نسبتاً پایدار است.
4 نوع اصلی از سرطان تیروئید وجود دارد و برخی شایع تر از انواع دیگر هستند.

نوع و بروز سرطان تیروئید:

پاپیلری و / یا مختلط پاپیلری / فولیکول تیروئید: ~ 80 ٪
سرطان تیروئید سلول فولیکول و یا هارتل: 15٪
سرطان مدولاری تیروئید: ~ 3 ٪
سرطان آنوپلاستیک تیروئید: ~ 2 ٪
تشخیص سرطان تیروئید در حال افزایش است بیشتر به دلیل پیشرفت های مدرن فن آوری و تشخیص زود هنگام برای پزشکان آسان تر است.
شما باید علائم و عوامل خطر سرطان تیروئید را بدانید تا بتوانید در حفظ سلامت غده تیروئید خود مراقب باشید و پیشگیرانه باشید.

علائم سرطان تیروئید

مراقب علائم زیر باشید زیرا ممکن است نشانگر وجود تومور تیروئید باشد:
توده های گردن، گاهی دردناک است
درد در گردن، به طور بالقوه تا گوش تابش می کند
مشکل در بلع یا نفس کشیدن
صدای مزمن یا خشن
سرفه به دلیل بیماری یا علل دیگری مانند سیگار کشیدن نباشد
سرطان تیروئید - عوامل خطر
اگر هر یک از عوامل خطر زیر را دارید ممکن است بخواهید در مورد علائم بالقوه سرطان تیروئید هوشیار باشید
جنسیت زن - (زنان بیشتر از مردان به سرطان تیروئید مبتلا می شوند)
سن - سرطان تیروئید در هر گروه سنی ممکن است رخ دهد اگرچه بعد از 30 سالگی شایع است و تهاجم آن در بیماران مسن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد
قرار گرفتن در معرض تشعشع، به خصوص در ناحیه گردن و تنه (ممکن است به دلیل اسکن اشعه ایکس قبل از افزایش اقدامات ایمنی، درمان های پرتودرمانی در دهه 50 و قبل از آن یا به دلیل حادثه هسته ای اتفاق بیفتد)
ژنتیک و سابقه خانوادگی سرطان تیروئید

سرطان تیروئید - در خانه خود را آزمایش کنید

برای بررسی تیروئید در مورد رشد غیرمعمول - خوش خیم یا سرطانی - تمام آنچه شما نیاز دارید یک فنجان آب و یک آینه است که به شما امکان می دهد منظره خوبی از گردن داشته باشید. لطفا توضیحات مکتوب را در زیر بخوانید.

مرحله شماره 1: یک فنجان آب و یک آینه بردارید

جلوی آینه بایستید تا گردن خود را ببینید. حتماً مواردی مانند روسری، گردنبند، جواهرات یا یقه اسکی را که می تواند دید شما از گردن شما مسدود کند حذف کنید.
یک فنجان را با آب پر کنید و در مقابل آینه ای روشن قرار دهید که منظره ای از کل گلوی شما را نشان می دهد از ترقوه تا چانه. منطقه ای را که شما بررسی می کنید مشخص کنید تیروئید شما بالای ترقوه شما قرار دارد و گلو را به شکل یک پروانه کوچک، درست در زیر حنجره، در حدود یک سوم پایین گلوی شما قرار دارد.

مرحله شماره 2: یک جرعه آب بخورید و نگاهی بیندازید

یک جرعه آب بخورید و سر خود را به عقب کج کنید و چانه را به بالا ببرید هنگام بلعیدن با چشم خود به گلوی و گردن خود نگاه کنید.
ممکن است شما بخواهید چندین بار این کار را انجام دهید تا به هنگام نگاه خود به گردن خود نگاه خوبی داشته باشید - بالا نگه داشتن چانه و چشمانتان روی آینه می تواند در ابتدا کمی مشکل باشد.
ناحیه تیروئید را هنگام قورت دادن تماشا کنید به دنبال هر گونه برآمدگی در نزدیکی ناحیه ای که در آن غده تیروئید شما باشد باشید. آیا منطقه همانطور که بلعیده اید متقارن است یا تفاوت بین طرفین وجود دارد.

کار بعدی چیه

اگر طرفین قرینه نباشد یا هرگونه برآمدگی خارج از مکان در نزدیکی غده تیروئید وجود داشته باشد که هنگام بلع آشکار می شود می توانید نتایج خود را با پزشک در میان بگذارید. متخصص غدد در ارزیابی و درمان غدد مانند تیروئید تخصص دارد و می تواند تأیید کند که آیا شما به سرطان تیروئید مبتلا هستید یا اختلال تیروئید دیگری دارید یا خیر. ممکن است شما یک تیروئید بزرگ یا گره تیروئید داشته باشید که نیاز به ارزیابی بیشتر دارد. آزمایشات تشخیصی پیگیری ممکن است شامل سونوگرافی، آزمایش هورمون خون یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) باشد.
اگر توده ای دارید که از نظر اندازه یا شکل در حال رشد یا تغییر است بررسی گردن می تواند به ویژه ارزشمند باشد.
با این وجود، این امتحان خود مانند بسیاری از موارد محدودیت های خود را دارد.
انجام این خودآزمایی کار ساده ای نیست و تشخیص توده بصری یا با انگشتان دست توده ای دشوار خواهد بود.
بسیاری از انواع سرطان گردن و تیروئید هیچ گونه بزرگ شدن، رشد یا توده ای در گردن ایجاد نمی کنند بنابراین مهم است که به طور منظم معاینات را با پزشک خود انجام دهید و هرگونه علائم بیماری تیروئید را گزارش کنید - حتی اگر تیروئید کاملاً طبیعی به نظر برسد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search