پزشکی

درمان تیروئید

تشخیص و درمان تیروئید

برای اختلالات تیروئید ناشی از تولید بیش از حد یا کمی هورمون های تیروئید، شما می خواهید سعی کنید سطح هورمون را به تعادل مناسب خود بازگردانید. هیپرتیروئیدیسم نیاز به درمان دارد که باعث کاهش سرعت تولید هورمون تیروئید می شود در حالی که کم کاری تیروئید نیاز به جایگزینی هورمون دارد.

داروها و جراحی معمولاً روش های موثر برای تنظیم سطح هورمون هستند. درمان های دیگر، از جمله مکمل های رژیم غذایی، داروهای گیاهی و تمرین های ویژه، ممکن است برخی ناراحتی ها را از بین ببرند و عملکرد غده تیروئید را بهتر کنند.
قبل از اینکه تصمیم بگیرد که بهترین درمان برای شما چیست پزشک شما وضعیت خاص تیروئید شما، سن شما، سلامت عمومی و مسائل پزشکی گذشته را در نظر می گیرد.

تست خون

دکتر شما می تواند با تست میزان هورمون های تیروئید در خون شما، پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید را تشخیص دهد. این آزمایش ها هورمون هایی از تیروئید شما و همچنین هورمون محرک تیروئید (TSH) که یک ماده آزاد شده از غده هیپوفیز است و باعث ترویج تیروئید می شود را اندازه گیری می کند.
هنگامی که شما هیپوتیروئید هستید سطح TSH بالاتری دارید زیرا بدن شما تلاش می کند تا به تیروئید بگوید که هورمون های بیشتری بسازد. معکوس با هیپرتیروئیدیسم درست است: سطح TSH پایین تر از حد معمول است و سطح هورمون تیروئید بالا است.
یک نوع غیر معمول سرطان تیروئید را می توان از طریق یک آزمایش خون تشخیص داد که سطح هورمون کلسیتونین را که برای ساخت استخوان لازم است اندازه گیری می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید: تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

تست جذب یدید

پزشکان اغلب از این برای تشخیص علت هیپرتیروئیدیسم استفاده می کنند. آن مقدار ید را که توسط غده تیروئید جذب می شود ردیابی می کند. ما این مواد معدنی را از غذاهایی که می خوریم می گیریم. این یک عنصر کلیدی از هورمون تیروئید است بنابراین مقدار یدید تیروئید شما را جذب می کند راه خوبی برای تعیین میزان هورمون غده است.
اولا، پزشک یک وسیله را روی گردن شما قرار می دهد تا مقدار پس زمینه رادیواکتیویته را اندازه گیری کند سپس شما یک مقدار کمی از یدید رادیواکتیو را با یک مایع یا یک کپسول فرو می برید. بعد از یک زمان، معمولاً 4-6 ساعت و حداکثر 24 ساعت، اندازه گیری دیگری برای اندازه گیری مقدار یدید رادیواکتیو در تیروئید شما انجام می شود.
وقتی غده مقدار زیادی ید دارد پزشک ممکن است اسکن جذب ید رادیو اکتیو انجام دهد. او از یک فیلم ویژه برای ایجاد یک عکس که محل دقیق یدید رادیواکتیو در تیروئید شما را نشان می دهد استفاده می کند.
جمع آوری ید در گره ها نشان می دهد که آنها مسئول هورمون اضافی هستند. اگر اسکن نشان دهد که یدید در سراسر غدد گسترش یافته است کل تیروئید درگیر است.

بیشتر بخوانید: چگونه نتایج آزمایش تیروئید را بخوانیم؟

نودول

نودول هایی که ناگهان ظاهر می شوند معمولاً کیسه های پر از مایع هستند. دکتر شما می تواند با امتحان اولتراسوند آنها را بررسی کنید. با توجه به اندازه ندول و چگونگی به نظر رسیدن آن در سونوگرافی و شانس شما برای ابتلا به سرطان تیروئید، دکتر شما ممکن است یک آسپیراسیون یا بیوپسی انجام دهد او یک نمونه بافت از نودول گرفته و آن را بررسی می کند. آزمایش های بیشتر نشان می دهد که گره ممکن است پتانسیل سرطانی شدن را داشته باشد. وقتی یک گره در غده تیروئید دارید باید بررسی منظم داشته باشید.

درمان تیروئیدیت تحت حاد

اگرچه تیروئیدیت تحت حاد می تواند باعث بروز هیپرتیروئیدی موقت شود اما این شرایط نیازی به درمان پزشکی ندارد.
شما می توانید استامینوفن یا آسپیرین را برای هر گونه درد از التهاب تیروئید استفاده کنید. (کودکان زیر سن 19 سالگی باید آسپرین را مصرف نکنند زیرا این دارو با سندرم Reye مرتبط شده است.) اگر داروهای بدون نسخه کمک نکنند ممکن است پزشک شما داروهای ضد التهابی مانند پردنیزون یا دگزامتازون را برای مدت کوتاهی تجویز کند.

درمان تیروئید پرکار

تولید هورمون تیروئید می تواند آهسته و یا به طور کامل متوقف شود:
درمان یدید رادیواکتیو
داروهای ضد تیروئید
عمل جراحی
اگر پزشک شما تصمیم به درمان می گیرد رادیواکتیو بهترین است شما یک قرص یا مایع با یدید رادیواکتیو کافی برای آسیب رساندن به سلول های غده تیروئید را می بلعید تا انها هورمون نسازند. گاهی اوقات شما نیاز به بیش از یک درمان برای کاهش تولید هورمون به سطح نرمال دارید. بسیاری از افراد به علت این روش، کم کاری تیروئید ایجاد می کنند.
پس از شروع استفاده از داروهای ضد تیروئید، علائم شما باید در حدود 6-8 هفته ناپدید شوند. اما معمولاً شما نیاز دارید که دارو را در حدود یک سال مصرف کنید. در آن زمان، پزشک شما بررسی خواهد کرد که آیا می توانید دارو را متوقف کنید. هنگامی که دارو را ترک می کنید به بررسی های منظم نیاز خواهید داشت تا مطمئن شوید سطح هورمون شما متعادل است.
پزشکان معمولاً عمل جراحی را انجام نمی دهند مگر اینکه شما حامله باشید (و نمی توانید داروی ضد تیروئید مصرف کنید) یا گواتر بزرگ یا نودول سرطانی دارید.
داروهای ضد تیروئید برای درمان هیپرتیروئیدیسم استفاده می شود. آنها با جلوگیری از غده تیروئید از جذب ید مورد نیاز برای ساخت هورمون های تیروئید کار می کنند.
هیپرتیروئیدیسم می تواند ناشی از بیماریGrave نوع دیگری از اختلالات خودایمنی، ندول های تیروئید غیر سرطانی، التهاب تیروئید (تیروئیدیت) و غده هیپوفیز (که در کنار غده تیروئید کار می کند) ایجاد شود. علاوه بر این، یک مرحله از بیماری هاشیموتو همچنین می تواند باعث ایجاد هیپرتیروئیدیسم به همان شیوه ای که آن سبب کم کاری تیروئید می شود.
در حال حاضر دو دارو برای استفاده در درمان کم کاری تیروئید در ایالات متحده وجود دارد:
تاپازول (متی مازول)
Propylthiouracil، عمدتاً برای درمان اصلی کریز بیماری تیروئید است
داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان تیروئید
علاوه بر درمان اختلالات هورمونی، داروهای دیگری نیز برای درمان سرطان تیروئید استفاده می شود. چهار نوع مختلف از سرطان تیروئید وجود دارد که برخی از آنها قابل درمان تر از دیگران هستند. روش های درمانی متفاوت هستند اما تمایل به استفاده از بسیاری از داروهای مشابه برای سرطان های دیگر، از جمله:
آدریامایسین (هیدروکلراید doxorubicin)
کاپریلا (واندتانیب)
Cometriq (cabozantinib-S-malate)
لنویما (لنواتینیب مسیلات)
Nexavar (Sorafenib tosylate)
داروهای دیگر به نام تی یروژن (تیروتروپین آلفا) در افراد مبتلا به سرطان تیروئید قبل از تخریب ید رادیواکتیو استفاده می شود. همچنین در افرادی که تحت درمان با سرطان قرار گرفته اند قبل از انجام اسکن پیگیری استفاده می شود. Thyrogen به عنوان یک فرم ترکیبی از هورمون تحریک کننده تیروئید TSH می تواند یک اسکن کامل بدن را بدون ایجاد کم کاری تیروئید اطمینان دهد.

درمان تیروئید کم کار

فرد مبتلا به کم کاری تیروئید باید جایگزینی هورمون تیروئید برای بقیه عمر خود داشته باشد. پزشکان معمولاً اشکال ساخته شده از هورمون تیروئید مانند لووتیروکسین را تجویز می کنند. عوارض جانبی نادر هستند اما برخی از افراد در هنگام مصرف این داروها عصبی یا درد قفسه سینه دارند. با تنظیم دوز دارو معمولاً از اثرات ناخوشایند خلاص می شود.
در ایالات متحده، لووتیروکسین (T4) به عنوان لووتیروکسین عمومی و همچنین قرص های نام تجاری Synthroid، Levothroid و Levoxyl در دسترس است. Tirosint یک نوع کپسول مایع ژل لووتیروکسین است که از سال 2011 در بازار بوده است.
در جوانان سالم، پزشکان معمولاً با "دوز جایگزین کامل " T4 (یعنی دوزی که قرار است به طور کامل عملکرد تیروئید را به حالت عادی بازگرداند) آغاز می کنند. دوز جایگزین کامل براساس وزن بدن محاسبه می شود و برای اکثر افراد بین 50 تا 200 میکروگرم (میکروگرم) در روز است.
در افراد مسن یا افرادی که مبتلا به بیماری عروق کرونر هستند شروع درمان جایگزین تیروئید معمولاً با 25 تا 50 میکروگرم در روز می باشد و به تدریج در طول زمان دوز افزایش می یابد.
افراد باید T4 را با معده خالی مصرف کنند علاوه بر این، پزشکان معمولاً توصیه می کنند دارو را در صبح مصرف کنید و سپس حداقل برای یک ساعت تا خوردن صبحانه یا قهوه منتطر بمانید. به نظر می رسد که مصرف دارو در زمان خواب، چند ساعت بعد از آخرین وعده غذا، برای بعضی افراد مناسب باشد. برای کمک به بهینه سازی دوز T4، سطح TSH مورد بررسی قرار می گیرد. TSH توسط غده هیپوفیز در پاسخ به هورمون های تیروئید تولید می شود. بنابراین، هنگامی که سطح هورمون تیروئید کم است (مانند هیپوتیروئیدیسم)، سطح TSH با افزایش، در تلاش برای رها کردن بیشتر هورمون تیروئید از غده تیروئید پاسخ می دهد.
هنگامی که کم کاری تیروئید به میزان کافی درمان می شود سطح TSH به طور معمول به حد نرمال رسیده است. بنابراین، برای تعیین بهترین دوز T4، سطح TSH را اندازه گیری می کند.
در حالی که علائم هیپوتیروئیدیسم معمولاً در عرض دو هفته پس از شروع درمان حل و فصل می شود برای تثبیت میزان TSH حدود شش هفته طول می کشد. به همین دلیل است که سطح TSH معمولا شش هفته پس از شروع درمان تعیین می شود.
اگر سطح TSH بالاتر از محدوده هدف باشد دوز T4 حدود 12 تا 25 میکروگرم در روز افزایش می یابد و بعد از شش هفته، میزان TSH تکرار می شود. این روند تا زمانی ادامه می یابد که سطح TSH به دامنه دلخواه برسد و علائم حل شود.
هنگامی که دوز مطلوب T4 بدست می اید سطح TSH هر سال یا بیشتر پس از آن اندازه گیری می شود تا مطمئن شود که درمان بهینه می باشد
هنگامی که یک فرد شروع به مصرف داروهای جایگزین هورمون تیروئید می کند اهداف درمان بسیار ساده هستند. آنها عبارتند از:
سطح هورمون های تیروئید، به طور خاص، تیروکسین (T4) و سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) نرمال می شود
علائم کم کاری تیروئید، مانند یبوست، خستگی و عدم تحمل سرما از بین می رود.
توقف و برگشت هر گونه اثراتی که کم کاری تیروئید ممکن است در سیستم های ارگانیک مختلف داشته باشد (به عنوان مثال، سطح کلسترول بالا)
کاهش اندازه گواتر، در صورتی که بیماری هاشیموتو وجود داشته باشد.

لیوتیروئین (T3)

در حالی که روش استاندارد برای درمان هیپو تیروئیدیسم (جایگزینی T4) برای اکثر مردم کار می کند برخی افراد همچنان علائم را تجربه می کنند.
در واقع، طبق یک مطالعه 2016 منتشر شده در مجله Clinical غدد و متابولیسم، حدود 15 درصد از مردم ایالات متحده با کم کاری تیروئید، با وجود درمان برای بیماری، همچنان احساس نا امیدی می کنند.
بعضی از پزشکان ممکن است لیوتیئرونین (T3) را بعنوان درمان اضافی برای افراد انتخابی در نظر بگیرند هرچند این موضوع مورد بحث است.
T4 هورمون ترویج گردش خون اصلی تیروئید است اما هورمون فعال نیست. T4 به T3 در بافت ها مورد نیاز تبدیل می شود و T3 هورمون تیروئید است که تمام کارها را انجام می دهد. T4 صرفاً پیش هورمون است.
هنگامی که پزشکان T4(نه T3) را نسخه می کنند آنها "با اعتماد به نفس" بافت افراد مبتلا به کم کاری تیروئید را برای تبدیل درست مقدار مناسب T4 به T3 در جای درست و در زمان مناسب می دانند.
با این حال، شواهد در حال ظهور است که نشان می دهد حداقل برخی از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید فاقد تبدیل کارآیی T4 به T3 هستند. به عبارت دیگر، با وجود اینکه سطح T4 آنها طبیعی است سطح T3 آنها ممکن است کم باشد به خصوص در بافتها، جایی که T3 در واقع کار خود را انجام می دهد.
چرا در برخی از افراد ممکن است تبدیل T4 به T3 غیرعادی باشد در این مرحله، به طور عمده گمانه زنی شده است - اگر چه حداقل یک گروه از بیماران با یک نوع ژنتیکی (در ژن دیودیناز 2) شناسایی شده است که تبدیل T4 به T3 را کاهش می دهد.
در هر صورت، به نظر می رسد که پزشکان باید حداقل بعضی از افراد (البته گروه کوچکی که احتمالا) کم کاری تیروئید دارند را تحت درمان هر دو T4 و T3 قرار دهند.

فرمولاسیون

Liothyronine یک شکل مصنوعی از T3 است و در قالب تولید شده با نام تجاری Cytomel و همچنین به عنوان ژنریک لیوتیرونین موجود است. T3 همچنین می تواند ترکیب شود.
دادن دوز مناسب T3، دشوارتر از تزریق T4 مناسب است. T4 غیر فعال است بنابراین اگر شما بیش از حد مقدار زیادی از آن را مصرف کنید فوری و مستقیم روی بافت اثر نمی کند هرچند T3 یک داستان متفاوت دارد چون هورمون فعال تیروئید است. بنابراین اگر شما بیش از حد T3 را دریافت کنید می توانید اثرات هیپوتیروئیدی را به طور مستقیم به عنوان یک خطر برای افراد مبتلا به بیماری قلبی ایجاد کنید.
هنگام اضافه کردن T3 به T4 در طول درمان جایگزین تیروئید، اکثر متخصصان توصیه می کنند نسبتT4 به T3 بین 13به 1 تا 16به 1 باشد که این نسبت در افراد بدون بیماری تیروئید وجود دارد.
نظارت بر
در افرادی که درمان ترکیبی T4 / T3 می خورند پزشکان معمولاً سطح TSH را 6 هفته پس از شروع درمان بررسی می کنند. سطح T3 به طور کلی بررسی نمی شود زیرا فرمولاسیون T3 در حال حاضر به نوسانات گسترده ای در سطح T3 در طول روز منجر می شود.
اجازه دهید دکتر شما در مورد همه چیزهایی که میخورید بداند زیرا بعضی چیزها می توانند تأثیر خوبی بر روی دارو داشته باشند:
دیابت
داروهای ضد افسردگی
استروژن در درمان جایگزینی هورمون یا کنترل تولد
وارفارین داروی رقیق کننده خون
داروهای قلبی دیژیتال
مکمل ها و محصولات با منیزیم، آلومینیوم، آهن یا سویا

درمان سرطان تیروئید

اولین روش برای درمان سرطان تیروئید معمولاً با حذف بافت سرطانی یا کل غده تیروئید، یک روش جراحی شناخته شده به عنوان تیروئیدکتومی است.
اگر سرطان گسترش یافته باشد هرگونه بافت آسیب دیده مانند غدد لنفاوی گردن نیز برداشته می شوند.

درمان کم کاری تیروئید برای نوزادان

در یک نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید مادرزادی، هدف این است که سطح تیروئید را به حالت طبیعی و سریع و ایمن بازگردانیم. سریعتر سطح تیروئید نرمال می شود پیشرفت های شناختی و حرکتی نوزاد در نوزادان اغلب نرمال می شود.
لووتیروکسین درمان انتخاب هیپوتیروئیدی مادرزادی است.
مدیریت
اغلب، فرم مایع لووتیروکسین به نوزادان داده می شود.
مهم نیست که لووتیروکسین را با شیرخشک اطفال یا هر نوع آماده سازی با آهن یا کلسیم ترکیب کنید. سویا، کلسیم و آهن همه می توانند توانایی نوزاد را در جذب دارو به طور مناسب کاهش دهند.
اگر قرصهای لووتیروکسین به نوزاد داده شود والدین باید قرص لووتیروکسین را با شیر مادر، شیرخشک یا آب تغذیه کودک مخلوط کنند.
کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید مادرزادی با برنامه منظم، اغلب هر چند ماه حداقل برای سه سال اول زندگی، ارزیابی می شوند.
طبق گزارش انجمن اروپایی غدد درون ریز کودکان، در موارد کم کاری تیروئید مادرزادی، آزمایش خون T4 سرم یا T4 آزاد و TSH باید در موارد زیر انجام شود:
هر یک تا سه ماه در طول 12 ماه اول زندگی
هر یک تا چهار ماه بین 1 تا 3 ساله
هر شش تا 12 ماه پس از آن تا زمانی که رشد کامل شود
هر دو هفته پس از شروع درمان T4 و هر دو هفته تا عادی شدن سطح TSH
چهار تا شش هفته پس از هر تغییر در دوز
در فواصل مکرر زمانی که انطباق مورد سوال قرار می گیرد یا نتایج غیر طبیعی به دست می آید
هیپوتیروئیدیسم مادرزادی یا مادام العمر می تواند با مطالعات تصویربرداری و اولتراسوند که نشان می دهد که تیروئید فراموش شده یا تیروئید نابجا یا نقص در توانایی سنتز و یا ترشح هورمون تیروئید وجود دارد تأیید می شود.
اگر هیپوتیروئیدیسم دائمی ایجاد نشود درمان لووتیروکسین ممکن است برای یک ماه در 3 سالگی متوقف شود و کودک دوباره آزمایش شود. اگر سطح طبیعی باقی بماند هیپوتیروئیدی گذرا فرض می شود. اگر سطح غیرطبیعی باشد هیپوتیروئیدی دائمی فرض می شود.
با این حال، کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید مادرزادی که از دارو خارج می شوند باید دوره ارزیابی تیروئید و بازتولید آنها را ادامه دهند زیرا این کودکان در معرض خطر بالایی از مشکلات تیروئید در طول زندگی خود هستند.

درمان کم کاری تیروئید حاملگی

به منظور محافظت از بارداری و سلامت نوزاد شما، ضروری است که یک زن هورمون تیروئید کافی در دوران بارداری داشته باشد.
قبل از بارداری
طبق دستورالعمل انجمن آمریکایی تیروئید، دوز دارو جایگزین هورمون تیروئید (لووتیروکسین) برای یک زن مبتلا به کم کاری تیروئید پیش از موعد باید تنظیم شود تا سطح TSH آن کمتر از 2.5 mIU / L قبل از باروری باشد.
در دوران حاملگی
محدوده مرجع سنتی مورد استفاده پزشک برای تشخیص و درمان هیپو تیروئیدیسم بارداری بطور قابل توجهی باریک تر است.
سطح TSH باید در سطوح خاص سه ماهه حفظ شود:
سه ماهه اول: بین 0.1 و 2.5 میلی واحد / لیتر
سه ماهه دوم: بین 0.2 تا 3.0 میلی واحد / لیتر
سه ماهه سوم: بین 0.3 تا 3.0 میلی واحد / لیتر

بیشتر بخوانید: بیماری تیروئید در حاملگی

طب مکمل و جایگزین

بعضی از افراد برای درمان بدن، سایر روشهای درمانی برای پاکسازی بدن، بازسازی سیستم ایمنی بدن، تعادل تولید و انتشار هورمون ها را انجام می دهند. اگر به این روش های دیگر علاقه مند هستید باید با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که آنها به شما آسیب نمی رسانند یا در درمان شما دخالت نمی کنند.
طبیعت درمانی ممکن است از مخلوط های هومیوپاتی، گیاهان، آماده سازی بر اساس طب سنتی چینی (که مشکلات تیروئید را به اختلال هیجانی مرتبط می کند)، و طب سوزنی استفاده می کنند. طبیعت درمانی برای درمان بیماری تیروئید در برخی از ایالات مجاز هستند اما در برخی دیگر غیرقانونی است. در حالی که ممکن است به استرس مرتبط با بیماری تیروئید کمک کنند مطالعات خوبی وجود ندارد که نشان دهد این درمانها برای درمان اختلالات تیروئید موثر است.
متخصصان طب فیزیکی از دستکاری ستون فقرات برای درمان علائم اختلالات تیروئید با کاهش تنش عضلانی و بهبود گردش خون استفاده می کنند.
رژیم غذایی و تغذیه
پروتئین، کلسیم، منیزیم و ید به فعالیت تیروئید کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی از ویتامین B، ویتامین A و ویتامین C دریافت می کنید.

در ادامه بخوانید: تغذیه در کم کاری تیروئید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search