پزشکی

10 علامت هشدار دهنده سرطان روده بزرگ (کلورکتال) که نباید نادیده بگیرید

علامت هشدار دهنده سرطان روده

به استثنای سرطان های پوستی، سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در زنان و مردان در ایالات متحده است. که سالانه بیش از 1.8 میلیون مورد جدید دارد.

در ایالات متحده بیش از 155000 مورد جدید در سال 2018 تشخیص داده شد. اگر سرطان روده بزرگ کشف و درمان شود میزان بقاء 5 ساله بسیار زیاد است. تشخیص زودهنگام می تواند زندگی شما را نجات دهد. یافتن سرطان روده بزرگ در حالی که هنوز کوچک است و هنوز گسترش نیافته است باعث می شود که درمان آسانتر شود این می تواند احتمال زنده ماندن از این بیماری را افزایش دهد. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، سن 45 سالگی زمانی است که افراد با خطر متوسط سرطان روده بزرگ روبرو هستند و باید شروع به غربالگری کنند. اگر هر یک از علائم شرح داده شده در این مقاله را تجربه می کنید پس بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. این می تواند چیزی نباشد و شما احتمالاً کاملاً خوب هستید اما برای آرامش خاطرتان ارزش دارد که آن را چک کنید. 

عوامل خطر

تاریخچه خانواده - شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سرطان روده ارثی است. براساس وب سایت NHS، حدود 20٪ افرادی که به سرطان روده مبتلا می شوند دارای یک خویشاوند نزدیک (مادر، پدر، برادر یا خواهر) یا یکی از بستگان درجه دو (پدربزرگ و مادربزرگ، دایی یا عمه) هستند که همچنین مبتلا به سرطان روده می باشند.
رژیم غذایی - شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد رژیم غذایی با گوشت قرمز و فرآوری شده زیاد می تواند شانس ابتلا به سرطان روده را افزایش دهد. بنابراین، عاقلانه است که به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان روده، یک رژیم غذایی سالم، چربی اشباع کم و فیبر پرمصرف داشته باشید.
سیگار کشیدن – در افرادی که سیگار می کشند احتمال ابتلا به سرطان روده و سایر انواع سرطان و بیماری های قلبی بیشتر است.
الکل - یک مطالعه بزرگ که با نام مطالعه EPIC صورت گرفت نشان داد که الکل با خطر ابتلا به سرطان روده مرتبط است. با نگرانی، این مطالعه نشان داد که حتی مقادیر کمی الکل می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به سرطان روده قرار دهد. مطالعه EPIC نشان داد كه برای هر دو واحد الكلی كه فرد در روز مشروب می نوشد خطر ابتلا به سرطان روده 8٪ افزایش می یابد.
چاقی - در زنان و مردان با چاقی ناسالم، خطر ابتلا به سرطان روده افزایش می یابد
عدم تحرک - افرادی که ورزش نمی کنند نسبت به افرادی که ورزش می کنند احتمال ابتلا به سرطان روده را دارند.
اختلالات گوارشی - افراد مبتلا به بیماری کرون و کولیت اولسراتیو به احتمال زیاد به سرطان روده مبتلا می شوند.
شرایط ژنتیکی - برخی شرایط ارثی خاص وجود دارد که می تواند باعث سرطان روده شود مانند پولیپوزوم آدنوماتوز فامیلیال (FAP)، سرطان کولورکتال غیرپولیپوز ارثی (HNPCC)، همچنین به عنوان سندرم لینچ و غیره شناخته می شود.
پیشینه نژادی و قومی - آمریکایی های آفریقایی بیشتر از سایر گروه های نژادی در ایالات متحده به احتمال زیاد به سرطان روده مبتلا می شوند. یهودیان با تبار اروپای شرقی (یهودیان اشکنازی) نیز شانس بالایی برای ابتلا به این بیماری دارند.
دیابت نوع 2 - افراد مبتلا به دیابت نوع 2 خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهند. دیابت نوع 2 و سرطان روده برخی از عوامل خطر مشابه (مانند اضافه وزن) را دارند.
کار در شیفت شب - نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که حداقل سه شب در ماه برای حداقل 15 سال کار شیفت شبانه انجام می دهند بیشتر احتمال دارد به سرطان روده مبتلا شوند. با این حال، برای تأیید این امر باید تحقیقات بیشتری انجام شود.
درمان قبلی سرطان - برخی مطالعات نشان داده اند که مردانی که از سرطان بیضه و پروستات زنده مانده اند خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهند. تصور می شود که این به دلیل عوارض جانبی در درمان سرطان است که دریافت می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بدانید: رژیم غذایی پس از درمان سرطان روده

علائم و نشانه های سرطان روده

برخی از علائم ذکر شده در زیر (مانند یبوست یا اسهال) معمولاً توسط بسیاری از افراد تجربه شده است اما با ماندگاری علائم یا همراه با علائم خاص تر یا سرطان روده مانند مدفوع خونین یا خونریزی روده نگران کننده می شوند.

1. خون در مدفوع

اگر خون روی مدفوع یا مخلوط با مدفوع پیدا کردید این می تواند نشانه ابتلا به سرطان روده باشد. خون ممکن است تیره یا قرمز روشن باشد و با مخاط مخلوط شود. وقتی نزد پزشک خود بروید او یک نمونه مدفوع را برای آزمایش به نام آزمایش خون مخفی مدفوع به آزمایشگاه ارسال می کنند.

2. تغییر در مدفوع

اگر متوجه شدید که مدفوع شما به رنگ بسیار تیره و یا حتی سیاه و چسبنده است ممکن است این ناشی از خونریزی ناشی از سرطان روده باشد. ممکن است بین این مدفوع حرکات طبیعی روده را تجربه کنید. همچنین ممکن است مدفوع خود را بسیار باریک یا مانند روبان ببینید و مدفوع ممکن است فقط به اندازه یک قلم پهن باشد.

3. خونریزی رکتال

مطابق مقاله ای که در ژوئیه 2009 در شماره "پزشکی BMC" منتشر شده است: "خونریزی از روده بزرگ در بیش از نیمی از مبتلایان به سرطان روده بزرگ رخ می دهد." خون معمولاً قرمز روشن است و ممکن است در آب کاسه توالت یافت شود. خون روی دستمال توالت ممکن است بعد از یک حرکت دردناک روده دیده شود.

4- مشکل در عبور از مدفوع

تغییر در عبور مدفوع علامت سرطان روده است. ممکن است احساس عدم عبور کامل مدفوع را تجربه کنید یا ممکن است نیاز فوری به یک حرکت دهنده روده را احساس کنید و بعد متوجه می شوید که هیچ مدفوع برای عبور از آن وجود ندارد.

5- کم خونی

خونی که از سرطان روده از بین می رود می تواند باعث کم خونی شود که این کمبود گلبول های قرمز خون است. علائم کم خونی در بسیاری از مواقع احساس خستگی طولانی مدت، ضعف و کوتاهی نفس است. همچنین ممکن است پوست شما کمرنگ به نظر برسد. کم خونی را می توان با آزمایش خون MCHC تشخیص داد که غلظت هموگلوبین در سلول های خونی شما را بررسی می کند.

6. درد شکم

مقدار مشخصی از ناراحتی شکم در بعضی مواقع تجربه طبیعی است. با این حال، اگر در مدت زمان زیادی از گاز، گرفتگی و نفخ شکم رنج می برید احتمال ابتلا به سرطان روده بیشتر است. بهتر است با پزشک خود در مورد نگرانی های خود مشورت کنید.

7. کاهش وزن

سرطان روده حتی اگر به طور عادی غذا می خورید می تواند منجر به کاهش وزن شود. از طرف دیگر، شما ممکن است از دست دادن کامل اشتها را تجربه کنید. براساس مقاله ژوئیه 2009، "BMC Medicine"، بیش از یک سوم مبتلایان به سرطان روده دچار کاهش وزن غیر قابل توضیح می شوند.

8- یبوست

یبوست که بیش از چند روز ادامه یابد ممکن است در ارتباط با سرطان روده بزرگ نیز رخ دهد. یبوست مزمن یا مداوم حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

9- اسهال

اسهال مداوم یک علامت سرطان روده است. طبق مقاله "BMC Medicine"، بیش از 1 نفر از 5 نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ، اسهال را تجربه می کنند.

10. حالت تهوع و استفراغ

اگر بدون هیچ دلیل مشخص حالت تهوع و استفراغ مداوم را تجربه کرده اید ممکن است این علائم سرطان روده بزرگ باشد. تجربه این موارد با یا بدون سایر علائم شکمی امکان پذیر است.
بنابراین اگر گمان می کنید که چیزی نادرست است به پزشک مراجعه کنید زیرا تشخیص زودهنگام مهمترین نتیجه ممکن است.

حتما بخوانید: یک برنامه رژیم غذایی برای قبل و بعد از سرطان روده بزرگ | تیم درمانی سرطان روده بزرگ

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search