پزشکی

آزمایش A1C - هر چیزی که باید در مورد هموگلوبین A1C باید بدانید

تفسیر تست هموگلوبین ای ون سی

آزمایش خون HbA1c یک آزمایش معمول و مهم است که می تواند میزان قند خون را در طولانی مدت اندازه گیری کند. این راهنما به شما کمک می کند تا نتایج HbA1c خود را تفسیر کنید و توضیح دهید که چرا HbA1c یک روش مهم برای سنجش سلامت متابولیک است. ما همچنین دلایل تغییرات غیر منتظره گاه در نتایج HbA1c و نقاط قوت و ضعف آزمون را توضیح خواهیم داد.

آزمایش هموگلوبین ای وان سی (HbA1c) میزان قند خون (گلوکز) متصل به هموگلوبین را اندازه گیری می کند. هموگلوبین بخشی از گلبول های قرمز خون شما است که اکسیژن را از ریه های شما به بقیه بدن منتقل می کند. آزمایش HbA1c نشان می دهد که متوسط میزان گلوکز متصل به هموگلوبین در سه ماه گذشته چقدر بوده است. این یک میانگین سه ماه است زیرا به طور معمول مدت زمانی که گلبول قرمز زنده می ماند 3 ماه (120 روز) است.
اگر میزان HbA1c شما زیاد باشد ممکن است نشانه دیابت باشد یک بیماری مزمن که می تواند باعث ایجاد مشکلات سلامتی جدی از جمله بیماری های قلبی، بیماری کلیوی و آسیب عصبی شود.
نامهای دیگر: HbA1c ،A1c ،glycohemoglobin، هموگلوبین گلیکوزه شده، هموگلوبین گلیکوزیله
آزمایش A1C تست دیابت برای اندازه گیری میانگین قند خون فرد در حدود 3 ماه است. پزشکان می توانند از آن برای تشخیص دیابت نوع 2 و نظارت بر دیابت افراد استفاده کنند.
آزمایش A1C میانگین نمایش قند خون در مدت زمان طولانی، معمولاً 2 - 3 ماهه را نشان می دهد. فرد یک آزمایش A1C را در مطب پزشک انجام می دهد.
آزمایش A1C برای بیشتر مبتلایان به دیابت ضروری است. در این مقاله نحوه عملکرد این آزمایش و نحوه کمک به مدیریت سطح قند خون توضیح داده شده است.

آزمون A1C چیست؟

رسیدن به سطح گلوکز هدف می تواند به فرد کمک کند خطر عوارض را کاهش داده و کیفیت زندگی خوبی را حفظ کند.
آزمایش A1C یک آزمایش خون است که میانگین سطح گلوکز در خون را برای 2 - 3 ماه اندازه گیری می کند.
پزشکان از آزمایش A1C استفاده می کنند تا ببینند میزان قند خون در فرد مبتلا به دیابت چقدر پایدار است. همچنین طبق گفته موسسه ملی دیابت، گوارش ها و کلیه ها (NIDDK)، پزشکان می توانند از این تست در تشخیص اولیه دیابت نوع 2 استفاده کنند اما نه نوع 1.
نامهای دیگر آزمون A1C:
تست هموگلوبین A1C
تست HbA1c
آزمایش هموگلوبین گلیکوزه شده
آزمایش گلیکوهموگلوبین
هموگلوبین، پروتئین موجود در گلبول های قرمز است که اکسیژن را به بدن منتقل می کند. هنگامی که سطح قند خون بالا است مقداری از گلوکز به هموگلوبین متصل می شود.
نوع هموگلوبین که گلوکز به آن متصل می شود هموگلوبین A است. نام ترکیب حاصل هموگلوبین گلیکوزه شده (A1C) است.
گلبول های قرمز حدود 120 روز یا 4 ماه زندگی می کنند و در زمان انجام آزمایش، بین نتیجه A1C و میانگین قند خون در طی 12 هفته قبل ارتباط مستقیم وجود خواهد داشت.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا به تست HbA1c احتیاج دارم؟

اگر علائم دیابت دارید ممکن است به آزمایش HbA1c نیاز داشته باشید. این شامل:
عطش زیاد
افزایش ادرار
تاری دید
خستگی
اگر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت هستید ارائه دهنده خدمات درمانی شما همچنین می تواند آزمایش HbA1c را سفارش دهد. عوامل خطر شامل موارد زیر است:
اضافه وزن یا چاق بودن
فشار خون بالا
تاریخچه بیماری های قلبی
عدم تحرک جسمی
درک سطوح A1C
آزمایش A1C قند خون را تقریباً در طی 3 ماه اندازه گیری می کند.
نتیجه آزمایش درصد A1C خواهد بود. این مربوط به میزان هموگلوبین است که گلوکز به خون فرد وصل شده است.
برای تشخیص، نتایج آزمایش ممکن است به شرح زیر باشد:
عادی: زیر 5.7٪
پیش دیابت: 5.7 - 6.4٪
دیابت: 6.5٪ یا بیشتر
یک نتیجه آزمایش A1C به این معنی نیست که فرد مبتلا به دیابت است. همچنین پزشک میزان قند خون فرد را بررسی می کند. اگر میزان قند خون فرد 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد پزشک ممکن است دیابت را تأیید کند.
عوامل مختلفی می توانند نتیجه را کمی تغییر دهند و برخی از شرایط پزشکی نیز می تواند منجر به نتیجه بالاتر A1C شود.
مطابق NIDDK، اگر آزمون A1C 6.8 درصد را نشان دهد مطالعه واقعی می تواند بین 6.4 - 7.2 درصد باشد.
سایر شرایطی که می تواند نمره A1C نادرست برای دیابت بگذارد عبارتند از:
بیماری کلیوی
بیماری کبد
برخی از اختلالات خونی، مانند کم خونی سلول داسی
ریزش خون یا انتقال خون اخیر
سطح آهن کم
بد حال شدن
فشار
اگر شخصی هرکدام از این شرایط را داشته یا ممکن است داشته باشد پزشک می تواند آزمایش دیگری یا نوع دیگری از آزمایش A1C را پیشنهاد کند.
اگر نتیجه A1C، نمرات گلوکز یا هر دو نشان دهند که دیابت وجود دارد اما فرد علائمی ندارد ممکن است نیاز به تکرار آزمایش داشته باشد.
اگر نتایج بین 5.7 تا 6.4 درصد باشد پزشک ممکن است پیشگیری از دیابت را تشخیص دهد.
فرد مبتلا به پیش دیابت، در آینده شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 دارد اما تغییرات در شیوه زندگی مانند ترک سیگار، پیگیری رژیم غذایی سالم و ورزش منظم اغلب می تواند از بروز این اتفاق جلوگیری کند.
این فرد ممکن است در حال حاضر دارای عوامل خطر برای دیابت نوع 2 باشد مانند:
چاقی
فشار خون بالا
کلسترول بالا یا تری گلیسیرید در پلاسمای خون
سطح پایین لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL)
آزمایش A1C برای تشخیص مفید است اما برای نظارت نیز مهم است. آزمایش منظم A1C و گلوکز می تواند در صورتی که درمان شخص به خوبی موثر بوده و یا در صورتی که نیاز به تنظیم خاصی داشته باشد به پزشک نشان دهد.

EAG چیست؟

متوسط گلوکز یا EAG روش دیگری برای گزارش نتایج حاصل از آزمایش A1C است. به همین معنی است اما بعضی از افراد این روش را برای تفسیر نتایج ترجیح می دهند زیرا از واحد میلی گرم در دسی لیتر استفاده می کند که همان آزمایش قند خون است.

A1C (٪)

EAG (mg / dL)

5.7

117

6.4

137

6.5

140

7

154

8

183

9

212

10

240

نمره EAG از میانگین سطح گلوکز موجود در خون فرد طی 2 تا 3 ماه گذشته ایده ای می دهد اما این اوج و ضعف ها را نشان نمی دهد که نظارت مداوم گلوکز یا آزمایش منظم تست انگشت می تواند نشان دهد.
سطح هدف
شخصی که تشخیص دیابت ندارد باید برای تست A1C زیر 7.7 درصد نمره کسب کند.
شخصی که نمره آن 6.5 درصد یا بالاتر باشد مبتلا به دیابت می شود و نیاز به شروع درمان دارد. این شامل تغییرات شیوه زندگی، مانند سازگاری با رژیم، ورزش اضافی و احتمالاً دارو می شود.
در طول درمان دیابت، فرد هدف خود را نگه می دارد که نمره A1C خود را زیر 7 درصد منبع معتبر حفظ کند. اما، افراد مختلف بسته به عواملی مانند سن و داروهای مورد استفاده آنها، اهداف متفاوتی خواهند داشت.

چرا آزمایش مهم است؟

افراد مبتلا به تشخیص دیابت بسته به توصیه‌های پزشک خود، باید مرتباً آزمایشات انجام دهند.
مدیریت قند خون و سطح A1C ضروری است زیرا تعدادی از عوارض در دیابت مانند بیماری قلبی عروقی ایجاد می شود.
با افزایش درصد A1C، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و عوارض ناشی از آن در افرادی که در حال حاضر تشخیصی دارند نیز ایجاد می شود.
به عنوان مثال، یک تیم تحقیقاتی دریافتند که افراد دارای هموگلوبین ای ون سی 6.0 - 6.5 درصد غالباً در مدت 20 سال از 20 برابر بیشتر ابتلا به دیابت برخوردار بودند وقتی محققان آنها را با افرادی مقایسه کردند که نمره A1C کمتر از 5 درصد داشتند.
در سال 2010، 16 مطالعه مورد بررسی قرار گرفت که شامل بیش از 44000 نفر بود که محققان بیش از 5.6 سال در آن مطالعه کرده بودند.
استفاده از A1C برای جلوگیری از عوارض
افراد مبتلا به دیابت برای جلوگیری از افزایش زیاد باید سطح قند خون خود را مدیریت کنند.
مدیریت سطح گلوکز می تواند خطر عوارض ناشی از رگ های خونی کوچک، به ویژه چشم ها و کلیه ها و عروق کرونر را کاهش دهد.
این می تواند به جلوگیری از بسیاری از مشکلات پیش آمده از ابتلا به دیابت کمک کند از جمله:
کاهش بینایی
بیماری قلب و عروقی
سکته مغزی
بیماری کلیوی
دستیابی و حفظ A1C از 7 درصد یا پایین تر می تواند این خطرات را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

آزمایش A1C در بارداری

پزشک ممکن است در ابتدای بارداری آزمایش A1C را پیشنهاد کند تا ببیند کسی که دارای عوامل خطر دیابت است نمره بالایی دارد یا خیر.
بعداً در دوران بارداری، آنها ممکن است از طریق روشهای دیگر منبع معتبر دیابت حاملگی را آزمایش کنند زیرا بارداری می تواند بر نتیجه آزمایش A1C تأثیر بگذارد.
اگر فردی به دیابت حاملگی مبتلا باشد پزشک ممکن است تا 12 هفته پس از زایمان نیز آزمایش کند زیرا دیابت حاملگی ممکن است بعداً به دیابت نوع 2 مبتلا شود.

چرا رژیم های کم کربوهیدرات اغلب HbA1c را پایین می آورند؟

از آنجا که شاخص HbA1c سطح قند خون شما در درازمدت است منطقی است که با کاهش سطح قند خون روزانه خود، HbA1c نیز کاهش می یابد. رژیم های کم کربوهیدرات و کتوژنیک روشهای قدرتمندی برای این کار هستند. اگر شما قند یا کربوهیدرات هایی که به سرعت به گلوکز هضم می شوند نمی خورید قند اضافی در خون خود نخواهید داشت.
قند خون ممکن است در رژیم کتوژنیک به سرعت بهبود یابد که برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید در اولین روز از مصرف رژیم غذایی انسولین خود را کاهش یا قطع کنند. (همیشه برای این کار با یک پزشک مشورت کنید. داروها را به تنهایی تنظیم نکنید.)
با این حال، مصرف کم کربوهیدرات و خوردن کتوژنیک تنها راههای پایین آمدن HbA1c نیستند. این همچنین می تواند با یک رژیم غذایی کم گلیسمی، ناشتای متناوب و حتی با انجام ورزش بیشتر در زندگی شما بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی انجام شود.
بیشتر تحقیقات انجام شده با مقایسه رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و کتوژنیک با سایر روش های خوردن، نشان می دهد محدودیت کربوهیدرات موثرتر از کتوژنیک است و علاوه بر این، حتی بدون ورزش نیز مؤثر است. در یک مطالعه با مقایسه مداخلات مختلف در افراد دارای اضافه وزن با دیابت نوع 2، پیش دیابت یا سندرم متابولیک، افرادی که به مدت 10 هفته رژیم کتوژنیک را دنبال کرده اند (30 گرم کربوهیدرات در روز) اما ورزش نکردند در HbA1c کاهش بیشتری نسبت به افرادی كه از یك رژیم غذایی استاندارد آمریكایی تبعیت كرده و سه تا پنج روز در هفته ورزش می كردند نشان داد.
انجمن دیابت آمریکا اخیراً گزارشی اجماع صادر کرده است که در آن، آنها تأثیر رژیم های کم کربوهیدرات و کربوهیدرات پایین را برای بهبود کنترل قند خون تصدیق می کنند. هیئت اجماع متذکر شد که متاآنالیزهای متعدد نشان داده اند که این روشهای محدود کردن مصرف کربوهیدرات نتایج HbA1c را بیشتر از رژیمهای غذایی کم چرب کاهش می دهد اگرچه تفاوت ها به مرور زمان کمتر می شوند.
در رابطه با بهبود كنترل قند خون و در نتیجه بهبود نتایج HbA1c، پانل ADA نوشت: "كاهش كربوهیدرات كلی با برنامه های غذایی كم یا خیلی كم كربوهیدرات، یك روش عملی است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search