پزشکی

علل دیابت، افسانه ها، درمان و مراقبت در خانه

مدیریت دیابت

دیابت قندی یکی از دلایل اصلی عوارض و مرگ و میر در بین میلیون ها نفر در سراسر جهان است. به طور هم زمان با ایجاد بیماری های قلبی و عروقی، کوری، آسیب عصبی، آسیب کلیه و اختلال در عملکرد مغز، در ارتباط است دیابت یک چالش بهداشت جهانی امروزه است.

دیابت یک بیماری جدی است که به دلیل اختلال در تولید هورمون انسولین ایجاد می شود و باعث افزایش قند خون می شود. سطح بالای قند خون کنترل نشده باعث آسیب به اندام ها، اعصاب و رگ های خونی می شود که ممکن است عوارض جدی مانند آسیب عصبی، آسیب کلیوی، بیماری قلبی و عروقی، سکته مغزی، آسیب دیدگی پا، شرایط پوستی، اختلالات شنوایی و بیماری آلزایمر ایجاد کند. در حالی که جای تاسف دارد که دیابت هیچ روش درمانی شناخته شده ای ندارد با یک رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی قابل درمان و کنترل است
با وجود پیشرفت در علوم پزشکی و اجرای راهکارهای پیشگیری، پیش بینی می شود که در سال 2015 - 2030 افزایش شیوع دیابت در سال 2015 - 2030 با جهش 38 درصدی تعداد مرگ و میر در سال است.

دقیقاً دیابت چیست؟

دیابت قندی گروهی از اختلالات است که باعث می شود افراد قند بالاتر از حد طبیعی در خون خود داشته باشند.
گلوکز ذاتاً بد نیست: این امر نقش مهمی در فعالیت های روزانه بدن دارد و به عنوان وسیله اصلی انرژی برای مغز، قلب، سلول های ماهیچه ای و سایر موارد دیگر است. اما هنگامی که مقدار زیادی از آن در خون شما وجود دارد یا اگر سلول های شما قادر به استفاده از آن برای سوخت نیستند شما دچار مشکل می شوید.
در اینجا چگونگی عملکرد گلوکز در صورت عملکرد مناسب بدن آورده شده است:
در هنگام هضم، غذایی که می خورید به گلوکز تقسیم می شود که سپس وارد جریان خون می شود.
در پاسخ، لوزالمعده شما انسولین را آزاد می کند هورمونی که باعث می شود گلوکز از خون شما خارج شود و وارد سلول های شما شود.
سلولها برای انجام كاركردهای روزانه خود از گلوكز برای انرژی استفاده می كنند.
اما اگر به دیابت مبتلا هستید به دلایل مختلف، گلوکز تلاش می کند تا با خارج شدن از خون شما و ورود به سلول ها مبارزه کند. با گذشت زمان، قند اضافی در خون باعث التهاب و سایر مشکلات سلامتی می شود.

دیابت و افزایش سطح قند

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سطح قند خون ( میلی گرم/ دسی لیتر)

تشخیص

کمتر از 53

هیپوگلیسمی شدید

کمتر از 70

هیپوگلیسمی

کمتر از 125

نرمال

کمتر از 200

بالا ( مراقبت باشید)

بیشتر از 200 – 500 +

 عواقب متابولیک ( مراقب باشید)


غذایی که می خورید برای تولید انرژی به صورت گلوکز تجزیه می شود که پس از جذب هضم به سلول ها منتقل می شود. هر سلول بدن نیاز به انرژی دارد تا جنبه های ساختاری و عملکردی خود را حفظ کند.
دیابت شرایطی است که وقتی سلولهای بدن قادر به گرفتن گلوکز از خون به روش کارآمد یا به دلیل کمبود انسولین نیستند قند خون ممکن است افزایش یابد.
سلول های تخصصی در لوزالمعده، یک عضو صاف موجود در ناحیه شکم، هورمونی به نام انسولین تولید می کنند و آن را مستقیماً درون خون ترشح می کنند.
انسولین موجود در خون برای کمک به حرکت مولکولهای گلوکز از جریان خون شما به داخل سلولها لازم است. پس از رسیدن گلوکز به سلولها، می توان آن را با توجه به نیاز انرژی سلول از آن استفاده یا ذخیره کرد.
هرگاه ترشح هورمون انسولین کاهش یابد یا بدن نتواند به طور موثر از انسولین استفاده کند سطح قند خون بالا می رود.
این افزایش سطح قند خون بارزترین ویژگی در دیابت است و خطر عوارض مختلفی را در فرد مبتلا به همراه دارد.

انواع و دلایل دیابت

دیابت را می توان به انواع زیر طبقه بندی کرد:
آ. دیابت نوع 1 زمانی اتفاق می افتد که بدن قادر به تولید مقادیر کافی انسولین نیست. این نوع دیابت در نتیجه آسیب به سلولهای لوزالمعده که هورمون انسولین را تولید می کنند ایجاد می شود.
برای تثبیت سطح قند آنها، تزریق انسولین به بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 تزریق می شود.
پیش از این به عنوان دیابت نوجوانان خوانده می شد اکنون می دانیم که هرکسی از هر گروه سنی می تواند به دیابت نوع یک مبتلا شود.
ب. دیابت نوع 2 شایعترین نوع دیابت است که تقریباً 90٪ موارد را تشکیل می دهد. دیابت نوع 2 با کاهش یا عدم پاسخ بدن به انسولین، موسوم به مقاومت به انسولین مشخص می شود.
اگرچه تولید مداوم انسولین وجود دارد اما مقاومت به انسولین مانع انتقال گلوکز به سلولهای بدن می شود.
با گذشت زمان، تولید انسولین در دیابت نوع 2 به تدریج کاهش می یابد و به دیابت نوع 2 ماهیت پیشرفته می بخشد.
دیابت نوع 2 با ایجاد تغییر در شیوه زندگی و پیروی از معالجه استاندارد پزشکی قابل کنترل است. شیوه های مختلف زندگی و عوامل ژنتیکی نقش مهمی در ایجاد این نوع بیماری دارند.
ج. دیابت حاملگی ممکن است در برخی از خانمها در دوران بارداری بروز کند. اگرچه معمولاً پس از تولد کودک از بین می رود اما ابتلا به دیابت بارداری خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در مرحله بعدی زندگی افزایش می دهد.
در بعضی مواقع، یک مورد از دیابت نوع 2 در یک زن باردار ممکن است به عنوان دیابت حاملگی تشخیص داده شود.
د. Prediabetes یک وضعیت متابولیک است که قبل از تشخیص دیابت پیش بینی می شود و بالاتر از قند خون ناشتا طبیعی یا میزان قند خون بعد از غذا ذکر می شود. داشتن پیش دیابت شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت در آینده نزدیک قرار می دهد.
در این مرحله مداخلات وجود دارد که می تواند به شما در جلوگیری از ابتلا به دیابت کمک کند و یک فراخوان برای اقدام به حفظ سلامتی است.
عوامل خطرساز مرتبط با توسعه دیابت عبارتند از:
ژنتیک یا تاریخچه خانواده
سابقه دیابت حاملگی یا داشتن نوزادی که وزن آن بیشتر از 9 پوند باشد
یک سبک زندگی بی تحرک
اضافه وزن یا چاق بودن
قرار گرفتن در داروهایی که ممکن است اثرات مضر بر سلولهای لوزالمعده تولید کننده انسولین داشته باشد مانند دیورتیک ها، داروهای ضد رد پیوند، داروهایی برای درمان بیماری های التهابی، مشکلات روانی و تشنج
علائم دیابت
بروز علائم زیر می تواند وجود دیابت در سیستم شما را مشخص کند:
خستگی
کاهش وزن (علی رغم خوردن رژیم غذایی معمولی)
تشنگی بیش از حد و خشکی در دهان
افزایش ادرار
تاری دید
داشتن احساس کمبود انرژی
تهوع و استفراغ
سردرد
ضربان قلب افزایش یافته
افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است علائم دیگری را تجربه کنند که عبارتند از:
عفونت های مکرر در پوست
تأخیر در بهبود زخم ها، کبودی ها و بریدگی ها
احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در پاها و دست ها
احساس پین و سوزن در پاها

تشخیص دیابت

یک مورد مشکوک به دیابت را می توان از طریق ارزیابی های آزمایشگاهی زیر تأیید کرد.

1. سطح گلوکز ناشتای پلاسما (FPG)

آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا، میزان قند خون را بعد از روزه گیری به مدت 8 ساعت که معمولاً صبح زود انجام می شود اندازه گیری می کند.
نتیجه آزمایش FPG بیش از 126mg / dL در دو یا چند نوبت نشان می دهد که شما به دیابت مبتلا هستید.

2. تست A1c هموگلوبین A1C یا (HbA1C)

آزمایش A1c یک آزمایش تشخیصی است که میزان قند خون شما در چند ماه گذشته را تعیین می کند. برای انجام این آزمایش نیازی به انجام روزه گرفتن نیست. همچنین می تواند به بیمارانی كه قبلاً تشخیص داده شده اند كمك كند تا مشخص كنند كه درمان آنها برای آنها مؤثر است یا نه.
نتایج آزمون A1c در مقادیر درصد ارائه شده است. هرچه درصد A1c بیشتر باشد اندازه گیری میانگین گلوکز در خون شما بیشتر است. سطح A1c > 6.5 نشانگر دیابت است.

3. تست گلوکز راندوم پلاسما (RPG)

این آزمایش خون معمولاً در صورت وجود علائم قابل مشاهده دیابت در فرد توصیه می شود و پزشک شما می خواهد یک بررسی فوری انجام دهد.
برای این آزمایش نیازی به ناشتا بودن در یک شب نیست. قند خون تصادفی > 200 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهنده دیابت است و نیاز به آزمایش بیشتر دارد.

درمان پزشکی دیابت

اگرچه دیابت یک بیماری غیرقابل تحمل است اما ابتلا به دیابت نوع 2 با تغییر در رژیم غذایی و فعالیت، بهبود خواب، مدیریت استرس و پرداختن به سایر عوامل خطر برای عوارض، قابل مدیریت و برگشت است.
این امر مستلزم آن است که بیمار در مورد انتخابهایی که روز به روز انجام می دهند دانش آموز و آگاه باشند. هدف از درمان پزشکی تنظیم پارامترهای مختلف قند خون، فشار خون، کلسترول و وزن بدن است.
مدیریت تجویز دیابت شامل داروهای خوراکی، داروهای تزریقی و انسولین است. در صورت لزوم، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را تجویز کند:
داروهای خوراکی مانند متفورمین که می تواند به کاهش سطح گلوکز یا افزایش عملکرد انسولین کمک کند
داروهای تزریقی که انسولین ندارند (آگونیست های GLP-1)
تجویز روزانه انسولین از طریق سرنگ، پمپ و سوزن قلم
یک داروی کاهنده کلسترول مانند استاتین
دارو برای حفظ فشار خون طبیعی و کمک به محافظت از کلیه ها

بیشتر بدانید: درمان های خانگی برای دیابت

سطح قند خون برای مبتلایان به دیابت

افراد مبتلا به دیابت برای جلوگیری از عوارض باید قرص ها روی قند خون خود نگه دارند. بر اساس مطالعات بزرگ، نگه داشتن قند خون در محدوده طبیعی می تواند از پیشرفت یا ایجاد عوارض جلوگیری کند.
با توجه به ایمنی و جلوگیری از قند خون پایین، توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت موارد زیر حفظ کنند:
قند خون ناشتا از 80 تا 130 میلی گرم در دسی لیتر
میزان قند خون در مدت زمان 2 ساعت گذشته زیر 180 میلی گرم در دسی لیتر
فراتر از علامت 180 می تواند منجر به تجمع قند در خون شود و به عنوان قند خون شناخته می شود در حالی که افت ناگهانی سطح قند خون شما زیر علامت 70 خطرناک است و به عنوان هیپوگلیسمی شناخته می شود.
هرگاه پیک سطح قند خون را تجربه کردید نوشیدن 1 - 2 لیوان آب به دنبال پیاده روی سریع می تواند به بازگرداندن آن به حالت عادی کمک کند.
با این حال، اگر خون شما بیش از سه برابر در مدت زمان 2 هفته بیش از حد طبیعی است به دنبال مراقبت پزشکی برای بهینه سازی برنامه مدیریت دیابت خود باشید.
قند خون پایین، یا هیپوگلیسمی، یک عارضه شایع در بیمارانی است که برخی داروهای خوراکی یا تزریقی انسولین مصرف می کنند. علائم هیپوگلیسمی شامل احساس گرسنگی، تعریق زیاد و لرزش است.
توصیه برای درمان هیپوگلیسمی مصرف 15 گرم گلوکز است - می توانید قرص گلوکز یا 4 اونس شیر یا آب میوه را برای افزایش قند خود مصرف کنید. در همین حال، هر 15 دقیقه یکبار قند خون خود را چک کنید تا به > 70 برسد.
بسته به میزان افت قند خون، ممکن است متوجه شوید که علیرغم اینکه سطح قند خون بهبود یافته است هنوز علائم خستگی و ضعف دارید. سعی کنید بیش از حد مصرف نکنید تا از برگشت مجدد قند خون بالا جلوگیری شود.

راه های مدیریت دیابت به طور طبیعی

درمان قطعی برای دیابت وجود ندارد اما با توجه به اینکه قند خون شما تحت کنترل است می توانید یک زندگی عادی و سالم را تجربه کنید.
روشهای طبیعی مختلفی می تواند در زندگی روزمره شما وجود داشته باشد که ممکن است به شما در کنترل قند خون در حد مطلوب کمک کند.
در اینجا برخی از راه های کنترل سطح قند خون شما به طور طبیعی آورده شده است.
توجه: این روشهای درمانی مکمل درمان استاندارد بوده و باید با اعتدال انجام شود. زیاده روی می تواند به افت قابل توجهی در قند خون شما منجر شود که به نوبه خود ممکن است عواقب جدی داشته باشد. نیازی به گفتن نیست برای تشخیص صحیح و معالجه پزشکی باید با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بدانید: مدیریت و درمان دیابت نوع 2

1. اتخاذ تغییرات در سبک زندگی و الگوهای غذایی

تغییرات سبک زندگی می تواند تا حدودی به مدیریت دیابت کمک کند.
این تغییرات در از بین بردن فعالیتهایی که به طور بالقوه برای سلامتی شما مضر هستند و جایگزین کردن آنها با فعالیتهایی با هدف ارتقاء سلامت متمرکز شده اند.
تغییر رژیم غذایی شما می تواند به ثبات قند خون کمک کند. به افرادی که به دیابت مبتلا هستند توصیه می شود که نسبت به آنچه می خورند توجه کنند اندازه های مناسب را حفظ کنند و مصرف غذاهایی که دارای شاخص قند خون بالا هستند را محدود کنند.
شاخص گلیسمی اندازه گیری از سرعتی است که با آن یک غذای خاص باعث افزایش سطح قند خون می شود. اجتناب از غذاهای فرآوری شده و هدف قرار دادن غذاهای کامل با فیبر فراوان برخی از راه های ساده کردن وعده های غذایی شما.
شیوه زندگی روزانه و مداخلات رژیمی که برای فرد مبتلا به دیابت توصیه می شود شامل موارد زیر است:
مصرف الکل را ترک کنید.
اگر عادت به سیگار کشیدن دارید سریع آن را ترک کنید. افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به دیابت 50٪ بیشتر از افراد غیر سیگاری هستند و بیشتر در معرض خطر عوارض هستند.
7 - 8 ساعت خواب با کیفیت را هدف قرار دهید.
مصرف کافئین خود را به کمتر از 4 فنجان در روز محدود کنید.
به طور مرتب قند، وزن، فشار خون و کلسترول خون خود را کنترل کنید.
از طریق یک رژیم لاغری سالم و ورزش، وزن خود را به وزن سالم برسانید.
از سرخ کردن غذاهای خود اجتناب کنید. با استفاده از گیاهان تازه و ادویه ها از سس های قندی خودداری کنید.
بخش بزرگی از رژیم غذایی خود را با غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین مانند سبزیجات غیر نشاسته ای از جمله لوبیا سبز، کلم بروکلی، کلم، هویج و کلم پیچ ترکیب کنید.
مصرف غذاهای نشاسته ای خود را با شاخص قند خون بالا مانند ماکارونی، رشته فرنگی، نان، برنج، جو دوسر فرآوری شده، سیب زمینی سفید، غذاهای شیرین و نوشیدنی محدود کنید.
مصرف غذاهای حاصل از حیواناتی مانند طیور، تخم مرغ، گوشت قرمز و لبنیات را کاهش دهید. گوشت بدون چربی، ماهی، توفو و عدس را به عنوان منبع پروتئین انتخاب کنید و آنها را با مقدار زیادی سبزیجات رنگارنگ همراه کنید. در نظر داشته باشید حتی برای فقط یک روز در هفته به رژیم غذایی وگان تغییر دهید تا فیبر فراوان و کربوهیدرات سالم را در رژیم خود اضافه کنید.
غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات سبوس دار، سبزیجات رنگارنگ و میوه هایی مانند بلوبری، توت فرنگی، سیب میل کنید. با این حال، توصیه می شود میوه ها را با اعتدال بخورید.
از خوردن چربی های فرآوری شده (چربی های ترانس، چربی های غیرضروری و مارگارین) خودداری کنید و مصرف نمک خود را محدود کنید. روغن زیتون تحت پرس - فشار را انتخاب کنید و چربی های سالم مانند آووکادو، آجیل، کره گردو، تخم کتان و روغن بذر کتان و دانه های چیا را در آن ترکیب کنید.
از استویا به عنوان جایگزین قند استفاده کنید.
از استفاده از سس ها، ماریناد ها و شیرهای غنی از چربی و پر از مواد نگهدارنده، مواد افزودنی، قند و نمک خودداری کنید.
ویتامین D با تولید انسولین در بدن ارتباط مثبت دارد. روزانه مقداری از وقت را در آفتاب بگذرانید تا از مزایای آن استفاده کنید و یا طبق نظر پزشک از مکمل خود استفاده کنید.
خود را با آب هیدراته نگه دارید. از نوشابه و آب بسته بندی شده همراه با قندهای اضافی خودداری کنید.
افرادی که نمی توانند ورزش بدنی را انجام دهند می توانند برای شروع کار از یک مکان با فیزیوتراپی انتخاب کنند تا از جایی که در آن قرار دارند شروع کرده و در یک برنامه تمرینی درجه بندی شده کار کنند. این به جلوگیری از صدمات کمک می کند.
استرس ممکن است دلیل افزایش قند خون شما باشد. برای آرام کردن خود از تکنیک های آرامش مانند تنفس عمیق و مراقبه استفاده کنید یا به موسیقی آرامش بخش گوش دهید.
روزانه تمرین آرامش داشته باشید و تکنیک های ذهن آگاهی را در طول روز انجام دهید.
مقدار متوسط سرکه سفید و سرکه سیب را در تهیه وعده های غذایی خود قرار دهید.
اگرچه مصرف سرکه با اثرات مثبت قابل توجهی روی نشانگرهای دیابت همراه بوده است اما بررسی های بیشتر برای بررسی نتایج طولانی مدت و دوز مناسب سرکه در دیابت نوع 2 مورد نیاز است.
زردچوبه را به چای، شیر، خورش، اضافه کنید یا آن را به عنوان مکمل مصرف کنید. شناخته شده که زردچوبه به مبارزه با استرس اکسیداتیو، کاهش خطر زوال عقل، کاهش سطح قند و چربی خون در خون کمک می کند که در نهایت ممکن است به مهار اثرات مضر دیابت کمک کند.
با این حال، برای تعیین مدت طولانی استفاده از زردچوبه به عنوان درمانی در افراد مبتلا، مطالعات بیشتری لازم است.
سیر را می توان به رژیم غذایی شما اضافه کرد و نشان داده شده است که برای کاهش سطح قند خون موثر است. عصاره سیر به طیف گسترده ای از مکانیسم های بیولوژیکی معتبر است که می تواند برای سلامت کلی شما مفید باشد.
با این حال، برای تعیین مدت طولانی استفاده از زردچوبه به عنوان درمانی در افراد مبتلا، مطالعات بیشتری لازم است.
خاصیت ضد میکروبی، پربیوتیک، ضد سرطان زا، ضد موتاژن، آنتی اکسیدان، سیستم ایمنی بدن این ترکیب به ویژه در مدیریت دیابت بهینه می شود. ترکیب سیر بسته به نحوه تهیه آن تغییر می کند.
سیر را می توان به صورت خام یا پخته شده، پودر سیر کم آب، عصاره سیر یا روغن سیر که توسط محلول آبی سیر تهیه می شود مصرف کرد. در خارج از افزودن سیر به رژیم غذایی، مداخله علمی بیشتری برای مطالعه کاربرد بالینی سیر و عوارض جانبی احتمالی آن مورد نیاز است.
برخی از مطالعات حیوانی با هدف کاهش سطح گلوکز، از افزودن بامیه به رژیم غذایی شما حمایت کرده اند.
بامیه را می توان با بو دادن دانه ها خیس کرد و یک شب خیس کرد تا آب بامیه درست مثل یک چای ایجاد شود. بامیه به عنوان ویتامین ها و مواد معدنی خواص زیادی دارد. سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان است.
با این حال، مطالعاتی در مورد افراد انسانی لازم است تا تأثیرات مفیدی آن و نحوه عملکرد آن برای کمک به مدیریت دیابت برقرار شود.
استفاده از زنجبیل از نظر دارویی به صورت تصادفی و کوچک در بهبود قند خون ناشتا و کاهش A1C مؤثر است.
دوز زنجبیل مهم است و تحقیقات بیشتری در مورد انسان برای درک عمیق تر از کاربرد بالینی آن در افراد مبتلا به دیابت مورد نیاز است.(1 و 2 و 3)

2. در فعالیت بدنی شرکت کنید

انجام ورزش منظم با فعال کردن جذب گلوکز توسط سلول ها، می تواند به ثبات سطح قند کمک کند بنابراین سطح قند خون کاهش می یابد.
همچنین، فعالیت بدنی به تنظیم متغیرهای مختلفی که بیشترین نگرانی در پیشرفت دیابت دارند از جمله حفظ وزن بدن و کاهش فشار خون، تری گلیسیرید و قند خون کمک می کند.
پیروی از یک رژیم ورزشی منظم همچنین به مبارزه با استرس و بهبود نسبت کلسترول بد به کلسترول خوب کمک می کند.
درگیر شدن در فعالیت های بدنی مقاومت انسولین را کاهش می دهد و خطر چاقی / افزایش وزن و عوارض قلبی عروقی که ممکن است در نتیجه دیابت کنترل نشده ایجاد شود را کاهش می دهد.
حداقل 5 روز در هفته، هر روز حدود 30 دقیقه یک رژیم ورزشی را در زندگی خود بگنجانید. همچنین می توانید آن را به یک جلسه 10 - 15 دقیقه دو تا سه بار در روز تقسیم کنید.
پیاده روی سریع راهی آسان برای فعال ماندن هر روز از زندگی شما است.
درگیر تمرین های هوازی مانند رقص، ایروبیک، شنا و دوچرخه سواری شوید.
همچنین می توانید تمرینات قدرتی از قبیل بلند کردن وزنه ها را برای حفظ قدرت عضلات و استخوان ها انجام دهید و از تماشای وزن بدن خودداری کنید.
برای تقویت انعطاف پذیری تمرین های کششی انجام دهید.
افرادی که به prediabetes مبتلا هستند که در هفته 150 دقیقه ورزش می کنند می توانند در آینده نزدیک احتمال ابتلا به دیابت را کاهش دهند.

3. دانه شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله دانه ای است که در سراسر جهان از آن برای کمک به کاهش قند خون استفاده می شود. نشان داده شده است که تخم شنبلیله باعث تحریک ترشح انسولین در پاسخ به وعده های غذایی و کاهش جذب چربی و گلوکز می شود.
یک مزیت این است که فیبر زیادی دارد و جذب کربوهیدرات ها و قندها را کند می کند. مطالعات متعددی از استفاده از دانه شنبلیله در تنظیم سطح طبیعی قند خون حمایت می کند.
در یک فراتحلیل سال 2016 که در مجله Ethnopharmacology منتشر شده است شنبلیله در رژیم غذایی 1173 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و پیش دیابت قرار گرفت و تأثیرات مطلوبی بر قند خون ناشتا، کلسترول تام و HbA1c داشت. (4)
یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف کمتر از 2 گرم شنبلیله با هیچ اثر برجسته ای همراه نیست در حالی که دوز 5 گرم نتایج مثبت معنی داری را برای افراد به همراه داشت.
با این وجود برخی از عوارض جانبی با مصرف مقادیر زیاد شنبلیله از قبیل حالت تهوع، معده ناراحت و ادرار و عرق بودار گزارش شده است.
احتیاط:
زنان باردار به دلیل توانایی دانه در القاء ناهنجاری های رشدی در جنین در حال رشد، باید از مصرف عمده دانه های شنبلیله خودداری کنند.
شنبلیله می تواند با رقیق کننده خون و سیکلوفسفامید در تعامل باشد.
در صورت داشتن سرطانهای حساس به هورمون مانند سرطان سینه، شنبلیله مصرف نکنید.
شنبلیله را در حد اعتدال مصرف کنید.
نتیجه:
می توانید تخم شنبلیله را به طور کامل بخورید یا دانه ها را درون پودر خرد کنید. بهتر است دانه شنبلیله را برای برنامه غذایی سالم به غذاهای خود اضافه کنید. شنبلیله می تواند به دلیل اثرات آن در کاهش قند خون در نظر گرفته شود اگرچه برای جلوگیری از عوارض جانبی بر سلامتی شما باید در حد اعتدال مصرف شود.

4. خوردن کدو تلخ (ملون تلخ)

نشان داده شده است که کدو تلخ، به عنوان ملون تلخ نیز شناخته می شود در مطالعات بالینی كوچك پتانسیل كاهش قند خون را دارد.
شناخته شده است که بر متابولیسم گلوکز در بدن تأثیر می گذارد ترشح انسولین لوزالمعده را افزایش می دهد و مقاومت به انسولین را تحت تأثیر قرار می دهد.
یک کارآزمایی کنترل تصادفی در سال 2011 نشان داد که درمان 2000 میلی گرم در روز از ملون تلخ در بیمارانی با دیابت نوع 2 منجر به کاهش سطح قند خون شد. با این حال، این اثرات نسبتاً کمتر از گروههای دریافت کننده 1000 میلی گرم متفورمین در روز بود. (5 و 6)
بررسی دیگری که در سال 2012 انجام شد و 479 بیمار را درگیر کرد متوجه شد که بعد از مصرف کدوی تلخ برای مدت 3 ماه هیچگونه بهبود معنی داری در سطح قند خون مشاهده نشده است.
هیچ عوارض جانبی در طول مطالعه گزارش نشده است.(7)
ملون تلخ از طرق مختلفی قابل مصرف است از جمله خوردن ملون، مصرف آب میوه یا مصرف داروهای پودر كامل، اما هیچگونه داروی اثبات نشده ای برای پرداختن به دیابت به طور خاص یا مستقل وجود ندارد.
اگر بخشی از محیط زیست، بخشی از رژیم غذایی فعلی شما و چیزی است که از آن لذت می برید ملون تلخ را در نظر بگیرید. اگر باردار هستید آن را مصرف نکنید.
نتیجه:
کدو تلخ ممکن است در مدیریت دیابت نقش داشته باشد اما فقط باید به عنوان بخشی از برنامه رژیم غذایی سالم و مکمل داروهای استاندارد استفاده شود. در هنگام افزودن خربزه تلخ به رژیم غذایی خود احتیاط کنید به خصوص هنگامی که داروهای دیابت مصرف می کنید زیرا ممکن است باعث هیپوگلیسمی شود.

5. آب آلوئه ورا بنوشید

آلوئه ورا حاوی فیتواسترول هایی است که دارای اثرات ضد فشار خون احتمالی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 هستند.
آنالیز متا سال 2016 منتشر شده در مجله کلینیک داروسازی و درمان، که شامل 470 بیمار مبتلا به پیش دیابت و دیابت نوع 2 است دریافت که مکمل آب آلوئه ورا منجر به بهبود متغیرهای قند خون ناشتا و HbA1c می شود. (8)
آلوئه ورا باعث کاهش سنتز گلوکز و جذب بعد از ناهار گلوکز در ناحیه معده و روده می شود.
همچنین پیشنهاد می شود که آلوئه ورا به تخریب گلوکز کمک کرده و باعث افزایش ذخیره آن می شود. اگرچه چندین مطالعه گزارش دادند كه هیچ گونه عارضه جانبی آلوئه ورا وجود ندارد اما نیاز به تحقیقات بیشتر در بین گروههای بزرگ مطالعاتی وجود دارد.
آب آلوئه ورا از فیله داخلی برگ آن تهیه می شود و با افزودن آب آن به اسموتی ها، آب میوه ها و آب معمولی می توان آن را مصرف کرد.
توجه: مصرف آلوئه ورا در بعضی موارد مانند گرفتگی شکم، ضعف عضلانی و اسهال بسته به اینکه چه بخشی از برگ مصرف شود با عوارض جانبی همراه است.
نتیجه:
آلوئه ورا می تواند به برنامه رژیم غذایی سالم شما اضافه شود تا به تنظیم قند خون کمک کند. با این حال، برای تعیین اثربخشی این راهکار، نیاز به تجزیه و تحلیل قطعی تری است.

بیشتر بدانید: 9 مزایای سلامت نوشیدن آب آلوئه ورا

6. دارچین را در رژیم غذایی خود بگنجانید

دارچین تازه حاوی اجزای فعال زیستی است که ممکن است به کاهش قند خون کمک کند.
یک بررسی منظم و متاآنالیز در سال 2013 که در مجله پزشکی خانواده منتشر شد شامل 10 کارآزمایی کنترل شده تصادفی بود که میزان مصرف دارچین در 543 بیمار ارزیابی شده است.
مشخص شد که مصرف دارچین میزان قند خون ناشتا، کلسترول بد، تری گلیسیرید و کلسترول تام را به میزان قابل توجهی بهبود داده و همزمان کلسترول خوب را افزایش می دهد.(9)
یک مطالعه 2015 که در Nutrition منتشر شد نشان داد که از هفت مطالعه بالینی روی دارچین، پنج مطالعه مشاهده کردند که مصرف دارچین با کاهش قند خون ناشتا همراه است.(10)
با این حال، مطالعات انجام شده روی گروه کوچکی از افراد سالم انجام شده است و این نشان دهنده نیاز به تحقیقات بیشتر با مبتلایان به دیابت است و به گونه ای که می توان نتایج را همانند سازی کرد.
همچنین لازم به ذکر است که دارچین موجود در تجارت که با نام علمی دارچین Cassia حاوی مقدار زیادی از ترکیبات فعال زیستی به نام کومارین است که در صورت مصرف بیش از حد، می تواند سمی باشد و منجر به آسیب کبد می شود.
گزینه بسیار مطمئن تر دارچین واقعی یا دارچین سیلان است اگرچه برای تعیین اثرات آن بر میزان قند خون تحقیقات زیادی لازم است.
دارچین را می توان به انواع غذاها، دسرها، سالادها و چای ها یا نوشیدنی ها اضافه کرد.
نتیجه:
اگرچه دارچین ممکن است به ثابت نگه داشتن سطح قند خون کمک کند عدم وضوح در مورد استفاده از آن و بررسی های مختلط خواستار تحقیقات بیشتر علمی برای استفاده از این نتایج در مراقبت از بیمار است.

بیشتر بدانید: 7 تا از بهترین دستورالعمل برای تهیه چای دارچین

7. میوه های انگور فرنگی هندی پودر شده را در نظر بگیرید

انگور فرنگی هندی سرشار از ویتامین C است و آب آن باعث عملکرد مناسب لوزالمعده شما می شود.
مصرف درمانی این میوه به وجود مقادیر زیادی تانن که به افزایش جذب گلوکز کمک می کند نسبت داده می شود. انگور فرنگی همچنین سرشار از مواد معدنی، یعنی روی، مس و کروم است.
علاوه بر اثرات کاهش دهنده قند خون، میوه های انگور فرنگی هندی به دلیل کاهش عوارض دیابت بر روی چشم، قلب و کلیه ها شناخته شده است.
مطالعه ای در سال 2011 که در ژورنال بین المللی علوم غذایی و تغذیه منتشر شد تأکید کرد که مصرف میوه های آملا پودرشده با آب هر روز صبح منجر به کاهش سطح گلوکز پس از مصرف ناهار و قند خون ناشتا در فرد با و یا بدون دیابت می شود. (11)
این مطالعه تحقیقات دیگری را برای کمک به تأیید استفاده از میوه های انگور فرنگی به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای دیابت توصیه می کند.
ممکن است میوه های انگور فرنگی پودر شده را با آب مصرف کنید.
نتیجه:
انگور فرنگی هندی دارای خواص قند خون است و اکتشاف بیشتر برای تعیین مکانیسم دقیق عمل در کاهش قند خون ضروری است.

8. از دانه های زیره سیاه استفاده کنید

زیره سیاه نیز یکی از ترکیبات آشپزخانه است که ممکن است در مدیریت دیابت به شما کمک کند.
یک مطالعه 2015 که در PLOS One منتشر شده است حاکی از آن است که مصرف زیره سیاه هر روز به عنوان کمکی با کنترل بهتر قند خون و کاهش سطح قند خون ناشتا و HbA1c در طی دوره 1 ساله مصرف مکمل همراه است.(12)
یک کارآزمایی کنترل تصادفی در سال 2010 نشان داد که مصرف خوراکی زیره سیاه می تواند به کاهش اندازه گیری HbA1c، قند خون ناشتا و قند خون بعد از غذا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در هنگام مصرف داروهای استاندارد کمک کند. (13)
بررسی دیگری که در سال 2016 انجام شد نشان داد که تقریباً 13 مطالعه از اثرات مثبت زیره سیاه در کاهش قند خون ناشتا حمایت می کنند. (14)
دانه های زیره سیاه یا روغن را در آماده سازی های پخت و پز خود نه تنها به منظور افزایش طعم، بلکه همچنین از مزایای دانه ها به میزان قند خون خود استفاده کنید.
نتیجه:
زیره سیاه ممکن است به عنوان یک مکمل علاوه بر درمان استاندارد برای تثبیت قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بدانید: خواص درمانی زیره سیاه

9. از مکمل های توصیه شده استفاده کنید

آ. کروم

کروم عنصر مورد نیاز بدن در مقادیر بسیار اندک است و برای متابولیسم زیست مولکولهای مختلف از جمله کربوهیدرات ها، پروتئین ها و لیپیدها لازم است.
کمبود کروم در 5/31٪ از شرکت کنندگان در یک مطالعه 2014 مشاهده شد که شامل 108 فرد مبتلا به پیش دیابت بود. کمبود کروم در بیماران دیابتی ممکن است وجود داشته باشد.
مطالعاتی که در مورد اثرات کروم بررسی شده اند نتایج متناقضی دارند و این یک ارزیابی دقیق تر از جمعیت بیمار که ممکن است از این ماده معدنی بهره مند شوند را ضمانت می کند.
یک مطالعه در سال 2014 که در مجله کلینیک داروسازی و درمانی منتشر شد تأکید کرد که مکمل کروم برای بیماران مبتلا به دیابت منجر به بهبود قابل توجهی در سطح قند خون، قند خون ناشتا، HbA1c، کلسترول خوب و تری گلیسیرید می شود. (15)
با این حال، یک مطالعه قبلی در سال 2010 نشان داد که مکمل کروم هیچ نقشی در بهبود سطح قند خون یا عملکرد انسولین ندارد.(16)
کروم به شکل مکمل یافت می شود اما باید با احتیاط مصرف شود و هرگز به مقدار بیش از حد در صورت ابتلا به بیماری کبد یا کلیه ، مصرف نکنید.
با مصرف کلم بروکلی، جو، جو دوسر، لوبیا سبز، گوجه فرنگی، کاهو رومی و فلفل سیاه می توان کروم را به رژیم غذایی شما اضافه کرد.
نتیجه:
کمبود کروم در افراد مبتلا به دیابت قابل ارزیابی است و در صورت کشف کمبود می توان جایگزین آن نمود. با این وجود، کمبود اطلاعات از این نظر، نیاز به مطالعات دقیق تری برای برقراری ارتباط دقیق بین کمبود کروم و دیابت دارد.

بیشتر بخوانید: 10 غذای غنی از کرومیوم

ب. منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی است که به وفور در سلولهای بدن موجود است و در اصل به عنوان یک الکترولیت موجود است.
افزایش شیوع کمبود منیزیم در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به ویژه در افراد با کنترل ضعیف بر میزان قند خون مشاهده می شود.
متاآنالیز در سال 2011 که شامل 536318 نفر بود نشان داد که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و مصرف منیزیم به طور معکوس مرتبط است. (17)
افراد مبتلا به دیابت نسبت به افراد سالم معمولاً نسبت به افراد سالم معمولاً منیزیم کمتری دارند که این به افزایش دفع ادرار یا افزایش نسبتاً کم رژیم غذایی این ماده معدنی نسبت داده می شود.
در یک فراتحلیل سال 2016، تجویز خوراکی منیزیم منجر به بهبود قند خون ناشتا در هر دو بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 و افراد پرخطر شد. (18)
ممکن است دانه کدو تنبل، اسفناج، چغندر سوئیسی، سویا، دانه کنجد، بادام، آجیل کاشو و موز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا مصرف منیزیم شما بیشتر شود. همچنین ممکن است از پزشک خود مکمل بخواهید.

بیشتر بدانید: فواید سلامتی منیزیم مبتنی بر شواهد علمی
نتیجه:
اگرچه کمبود منیزیم با دیابت همراه است اما باید نقش آن را از طریق کارآزمایی بالینی بزرگ تصادفی مشخص کرد. افزودن غذاهای سرشار از منیزیم به رژیم غذایی شما از هدر رفتن این ماده معدنی جلوگیری می کند و باید جزئی از یک برنامه غذایی سالم باشد.

آیا دیابت قابل برگشت است؟

اگرچه دیابت یک بیماری غیرقابل تحمل تلقی می شود اما جامعه علمی بیشتر و بیشتر در مورد برگشت پذیری آن می آموزد.
تشخیص زود هنگام نقش مهمی در مدیریت دیابت دارد و تغییرات تهاجمی در شیوه زندگی می توانند سطح قند خون شما را در محدوده طبیعی و بدون دارو حفظ کنند و می توانند پیشرفت دیابت را به تأخیر بیاندازند.
اگرچه دیابت معمولاً به دسته 1 یا نوع 2 طبقه بندی می شود در نقص های اساسی که باعث دیابت می شود تفاوت های زیادی وجود دارد.
از این رو درک موارد دیابت بسیار مهم است و بهترین مدیریت توسط شما و پزشک شما طراحی شده است. مشارکت فعال در تصمیم گیری های مربوط به مراقبت های سلامت به شما کمک می کند.
اپیدمی دیابت نوع 2 به دلیل تغییر در رژیم های غذایی، نحوه زندگی ما و چرخه های طبیعی در بدن و محیط ما در حال افزایش است.
پرداختن به این عوامل مهم با استفاده از داروهای تجویز یافته در صورت ذکر، حفظ وزن سالم، خوابیدن با کیفیت، ورزش منظم و اتخاذ الگوهای غذایی سالم، شما را در بهترین مسیر برای سلامتی قرار خواهد داد.
اگر به مدت طولانی به دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 یا به دیابت کنترل نشده مبتلا هستید ممکن است آسیب دائمی به سلولهای لوزالمعده تولید کننده انسولین وارد شود.
در چنین حالتی، شما باید مکمل داروها، از جمله انسولین را برای مکمل رژیم غذایی خود داشته باشید و برای ثابت نگه داشتن سطح قند خون باید به ورزش بپردازید و از عوارض جانبی آن جلوگیری کنید.

چه کسی بیشتر در معرض خطر است؟

دیابت نوع 1 احتمالاً بیشتر در موارد زیر ایجاد می شود:
افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان، اگرچه هر کسی می تواند در هر سنی مبتلا به دیابت نوع یک باشد.
دیابت نوع 2 ممکن است ایجاد شود:
شما به پیشگیری دیابت مبتلا شده اید.
شما چاق یا اضافه وزن دارید.
شما 45 ساله و بالاتر هستید.
شما سابقه خانوادگی دیابت نوع 2 را دارید.
شما دیابت حاملگی دارید یا کودکی به وزن بیش از 9 پوند به دنیا آورده اید.
شما از مبدأ آفریقایی-آمریکایی، اسپانیایی یا آمریکای لاتین، آمریکایی-هندی یا آلاسکا هستید.
از آنجایی که دیابت می تواند به ارث برده شود کودکانی که در افراد دیابتی به دنیا می آیند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.
دیابت در کودکان با خطر آسیب به قلب، رگ های خونی، کلیه ها، چشم ها و اعصاب همراه بوده و در نهایت منجر به مشکلات مزمن سلامتی و حتی مرگ در سالهای اولیه زندگی می شود.

پیامدهای دیابت

افزایش قند خون برای مدت طولانی می تواند تعدادی از عوارض را در فرد مبتلا ایجاد کند
این شامل:
مشکلات قلبی و عروقی بر قلب و عروق خونی اثر می گذارد. اینها ممکن است منجر به بیماری عروق کرونر، حملات قلبی، بیماری عروق محیطی و سکته مغزی شود.
بیماری های کلیوی در نتیجه آسیب عروق خونی در کلیه که بر عملکرد طبیعی آن تأثیر می گذارد.
آسیب عصبی می تواند ناشی از اثرات سمی قند خون بالا، فشرده سازی اعصاب و عدم جریان خون باشد.
نوروپاتی یا آسیب عصبی، خود را در قالب درد، از بین رفتن حس و سوزن سوزن شدن نشان می دهد که بیشترین تأثیر را روی قسمتهای محیطی بدن مانند دست و پا دارد.
آسیب پیشرفته عصبی می تواند بر تحرک معده، ادرار، کنترل فشار خون و ضربان قلب تأثیر بگذارد.
در صورت عدم تنظیم قند خون، کلسترول و فشار خون، مشکلات چشمی مانند کاهش بینایی یا حتی نابینایی ممکن است رخ دهد.
به افراد در معرض خطر توصیه می شود سالانه یک بار معاینه غربالگری چشم را انجام دهند تا سلامت چشم خود را بررسی کنند.
پریودنتیت ممکن است در نتیجه افزایش خطر التهاب لثه در افراد مبتلا رخ دهد.
حاملگی بارداری ممکن است خطر تولد زودرس نوزاد، افزایش وزن هنگام تولد نوزاد، زایمان سزارین و پره اکلامپسی را افزایش دهد.

افسانه ها و حقایق

افسانه: دیابت نوع 2 بیماری افراد چاق و دارای اضافه وزن است.
واقعیت: در حالی که چاقی عامل اصلی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 است چاقی تنها عامل نیست و ژنتیک صرف نظر از عدم وجود عوامل خطر یا مشخصات متابولیک، نقش ایفا می کند.
درک بیماری دیابت برای شما مهم است.

افسانه: خوردن زیاد قند می تواند باعث دیابت شود

واقعیت: افراد غالباً دیابت را با مصرف زیاد قند مرتبط می دانند. با این حال، این درست نیست. دیابت هنگامی ایجاد می شود که سلول های شما قادر به مصرف قند نیستند و کاهش نسبی ترشح انسولین وجود دارد که نمی تواند مقاومت به انسولین را بر طرف کند.
مصرف زیاد قند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم توصیه نمی شود و در اثرات جانبی سوخت و ساز بدن و ماهیت التهابی رژیم های غذایی کم کالری که به پاسخ سلولی شما به انسولین و همان سلول هایی که انسولین می سازند نقش دارد.
هنگامی که غذاهای قندی زیادی مصرف می کنید بدن شما وارد مرحله ای می شود که قند اضافی را به چربی های موجود در کبد تبدیل می کند و منجر به اضافه وزن، چاقی و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود.
بنابراین، بهتر است از مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی ها محدود یا در بهترین حالت جلوگیری کنید. افراد مبتلا به دیابت نیاز به رژیم غذایی متعادل با مصرف قند کم دارند و غذاهای پر فیبر را طبق دستور یک متخصص تغذیه مصرف می کنند.

افسانه: آیا همه افراد مبتلا به دیابت نیاز به انسولین دارند؟

واقعیت: از آنجا که دیابت نوع 1 از بین رفتن مطلق انسولین است برای حفظ عمر باید انسولین مصرف شود.
با این حال، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 برای بهینه سازی کنترل قند خون و برطرف کردن خطرات عوارض، داروهای مختلفی از جمله انسولین را در اختیارشان قرار می دهند.
مصرف داروهای تجویز شده و اتخاذ شیوه زندگی و رژیم غذایی سالم، به تنظیم قند خون آنها کمک می کند.

افسانه: هیچ یک از اعضای خانواده شما دیابت ندارند. این بدان معنی است که شما آن را دریافت نمی کنید.

واقعیت: اگرچه سابقه خانواده در هنگام ابتلا به دیابت یک عامل خطر است اما عدم وجود این بیماری در بین اعضای خانواده فقط خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد و آن را به طور کامل از بین نمی برد.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

در صورت مشاهده علائم زیر، فوری به پزشک مراجعه کنید:
احساس مداوم تشنگی
تکرر ادرار بخصوص در شب
احساس خستگی
کاهش وزن و بدون هیچ تلاشی
تأخیر در بهبود زخمها
فکر آخر
آمارها نشان از افزایش چشمگیر در موارد دیابت دارد و یک زنگ خطر به این مشکل سلامت جهانی ارائه می دهد که باید در مقیاس وسیع مورد بررسی قرار گیرد.
با مراقبت از خود می توانید کمک کنید. اگر می دانید که در معرض خطر هستید یا به علائم بیماری توجه دارید به غربالگری یا آزمایش تشخیصی ارجاع دهید هنگام رسیدن به بهترین نتایج در مدیریت دیابت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
اگرچه یک بیماری مزمن است با پیگیری یک برنامه رژیم غذایی سالم، انجام ورزش مورد نظر خود، انجام اقدامات درمانی پزشکی معین و پیگیری معاینات منظم برای نظارت بر وضعیت سلامتی، می توان دیابت را تا حد زیادی مدیریت کرد.
در تصمیم گیری های مربوط به مراقبت های سلامت یک شرکت کننده فعال باشید و خود را غالباً آموزش دهید.

(پرسش و پاسخ)

آیا دیابت یک بیماری ژنتیکی است؟

هر دو دیابت نوع 1 (T1DM) و دیابت نوع 2 (T2DM) یک مؤلفه ژنتیکی و محیطی دارند. اگر هر دو والدین مبتلا به T1DM باشند احتمال ابتلا به فرزندشان بیشتر از این است که فقط یک والد مبتلا به دیابت باشد.
علاوه بر این، اگر یک دوقلوی یکسان T1DM داشته باشد دوقلو دیگر حدود 50٪ احتمال ابتلا به T1DM را دارد. این نشان می دهد که حدود 50٪ سهم از ژنتیک و 50٪ سهم از محیط برای توسعه T1DM وجود دارد. آنچه این عوامل محیطی هستند هنوز به طور کامل درک نشده است.
با T2DM، اگر یک دوقلو یکسان T2DM را توسعه دهد حدود 70٪ احتمال وجود دارد که دوقلو دیگر آن را توسعه دهند. بنابراین، به نظر می رسد مؤلفه ژنتیکی در مورد T2DM از T1DM قوی تر است.

چه مدت طول می کشد که دیابت باعث آسیب به کلیه ها شود و آیا برگشت پذیر است؟

دیابت علت شماره یک بیماری کلیوی مرحله نهایی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته است. چقدر سریع دیابت باعث آسیب به کلیه ها می شود بستگی به عوامل ژنتیکی، سطح کنترل قند خون، کنترل فشار خون و استفاده از داروهای محافظت از کلیه دارد.
به طور متوسط، در T1DM، شیوع آسیب کلیوی (نفروپاتی) پس از 1-3 سال از ابتلا به این بیماری حدود 6٪ است. شیوع بعد از ابتلا به این بیماری به مدت 20 سال به بیش از 50٪ می رسد. با استفاده از T2DM، تا 20٪ از افراد در زمان تشخیص مقداری آسیب کلیوی را تجربه کرده اند.
تحقیقات در حال انجام است به منظور بازگشت به آسیب کلیوی مرتبط با دیابت. در بیشتر موارد، آسیب به کلیه ها دائمی است و در اکثر موارد فقط پیشرفت های جزئی ممکن است.
گفته می شود که با کنترل میزان قند و فشار خون و استفاده از داروهای محافظت از کلیه، آسیب کلیوی مرتبط با دیابت را می توان کاهش داد.

آیا دیابت می تواند به زوال عقل منجر شود؟

انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد و دیابت با برخی از انواع آنها همراه است. دیابت اغلب با "دمانس عروقی" همراه است كه به دلیل كاهش یا انسداد جریان خون به قسمتهایی از مغز رخ می دهد این نیز فرایندی است كه باعث سكته مغزی می شود.
مبتلایان به دیابت شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری آلزایمر دارند زیرا آنها نیز از تغییراتی در عملکرد مغز رنج می برند. تغییرات چشمگیر در عملکرد مغز برخی از مهمترین ویژگیهای بیماری آلزایمر است.

آیا دیابت می تواند باعث تغییر و تحولات خلقی و تغییر شخصیت شود؟

دیابت با چندین موضوع بهداشت روان از جمله افسردگی و اضطراب همراه بوده است. حتی مطالعات نشان داده اند که افراد دیابتی دو برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی مبتلا به افسردگی هستند.
با این وجود، همچنین ممکن است افرادی که دچار افسردگی هستند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت قرار بگیرند بنابراین تشخیص اینکه کدام اختلال باعث دیگری شده است دشوار است.

چه شرایطی می تواند باعث حمله قلبی خاموش در بیماران دیابتی شود؟

حمله قلبی خاموش به این معنی است که بیمار یا علائم خاصی از حمله را احساس نمی کند یا به سادگی علائم را به عنوان علائم حمله قلبی تشخیص نمی دهد.
افرادی که به دیابت مبتلا هستند بیشتر از افراد بدون دیابت احتمال حمله قلبی خاموش دارند. علاوه بر این، زنان بیشتر از مردان نسبت به مردان دچار حمله قلبی خاموش هستند.
در غیر این صورت، فاکتورهای خطر حمله قلبی خاموش مانند علائم قلبی، استعمال دخانیات، سابقه خانوادگی، سن، فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت، مانند سکته قلبی است.

خطرات ناشی از دیابت کنترل نشده در دوران بارداری چیست؟

خطرات زیادی از دیابت کنترل نشده در دوران بارداری وجود دارد از جمله:
1) کودک بزرگ - ممکن است کودک هنگام تولد دارای وزن بیش از حد باشد (به نام ماکروزومی). چنین زایمان دشوارتر است به احتمال زیاد صدمات زایمان را حفظ می کنند و ممکن است نیاز به سزارین شود.
2) زودرس (تولد زودرس) یا سقط جنین.
3) مشکل تنفس

در ادامه بخوانید: 15 راه آسان برای کاهش سطح قند خون به طور طبیعی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search