پزشکی

علل سردردهای تنشی و نحوه درمان آنها

سردرد تنشی

بیشتر افرادی که سردرد تنشی را تجربه می کنند دارای سردردهای اپیزودیک هستند. این موارد به طور متوسط یک یا دو بار در ماه رخ می دهد. اما سردردهای تنشی نیز می توانند مزمن باشند.

طبق کلینیک کلیولند، سردردهای مزمن حدود 3 درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد و شامل اپیزودهای سردرد است که بیش از 15 روز در هر ماه ادامه دارد. زنان دو برابر بیشتر از مردان دچار سردرد تنشی هستند
سردردهای تنشی، که به عنوان سردردهای استرسی نیز شناخته می شوند از رایج ترین انواع سردردهایی است که توسط افراد بالغ در سراسر جهان تجربه می شود. اگرچه این بیماری هر دو جنس را تحت تأثیر قرار می دهد اما زنان نسبت به مردان تمایل بیشتری به سردردهای تنشی دارند.
درجه درد ممکن است از خفیف تا متوسط باشد اما سردردهای تنشی تقریباً همیشه باعث ایجاد احساس مشخصه افزایش سفتی یا فشار در پیشانی، روی گیجگاه و پشت سر شما می شوند.
هنوز دلیل مشخصی در مورد آنچه که دقیقاً باعث بروز این سردردها می شود وجود ندارد اما انقباض بیش از حد عضلات سر و گردن ممکن است نقشی داشته باشد.
درد همراه با سردرد تنشی معمولاً در قسمت پشت سر یا بالای ابروها ایجاد می شود و سپس به تدریج پیشرفت می کند تا کل سر و همچنین گردن شما را درگیر کند.
اگرچه سردرد تنشی می تواند درد زیادی را به شما وارد کند اما اکثر افراد قادر به انجام فعالیت های منظم خود هنگام حمله هستند برخلاف سردرد میگرنی که باعث درد ناتوان کننده می شود.

بیشتر بخوانید: سردردهای ماهانه؛ انواع و علل

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع سردرد تنشی

سردردهای تنشی در دسته های زیر قرار می گیرند:
سردردهای تنشی اپیزودیک نادر: ممکن است کمتر از 12 بار در سال و هر بار از 30 دقیقه تا 1 هفته به طول انجامد.
سردردهای تنشی اپیزودیک مکرر: ممکن است غالباً در حدود 1 تا 14 بار در ماه اتفاق بیفتد و به مدت 30 دقیقه تا 1 هفته ادامه یابد.
سردردهای تنشی مزمن: ممکن است حدود 15 بار در ماه رخ داده و ساعت ها طول بکشد. این نوع سردرد ممکن است با حالت تهوع خفیف همراه باشد.
در اینجا انواع، محرک ها و علائم سردرد تنشی و روش های درمانی ارائه شده است.

دلایل سردرد تنشی

برخی از محرکهای اصلی سردرد تنشی عبارتند از: استرس، اضطراب، افسردگی، اختلال در خواب، وضعیت بد و ترک وعده های غذایی.
برخی از موارد سردردهای تنشی ممکن است ناشی از فشار بیش از حد باشد اما به دلیل فعالیت بدنی به ندرت تشدید می شوند.
در عوض، این سردردها معمولاً ناشی از نوعی استرس عاطفی است که می تواند باعث شود ماهیچه های صورت، سر و گردن شما به طور فزاینده ای تنش پیدا کند.
علاوه بر این، ممکن است به دلیل آسیب دیدگی سر، چنین سردردهایی را تجربه کنید.
عوامل دیگری که ممکن است باعث ایجاد سردرد تنشی شود عبارتند از:
مشکلات بینایی
خستگی چشم
مصرف زیاد کافئین
دندان قروچه یا مشکلات به هم فشردن فک
عفونت سینوس
الکل
قاعدگی در موارد نادر

علائم و نشانه های سردرد تنشی

نشانه بارز سردرد تنشی، احساس باند محكمی است كه در اطراف سر شما چسبانده شده است همچنین به عنوان احساس "بند محكم" یا "چسبیدن به گیره" شناخته می شود.
به دلیل گرفتگی عضلات سر و گردن، جمجمه شما احساس سنگینی و فشردگی خواهد کرد.
استرس عضلانی اغلب توسط محرک های عاطفی ایجاد می شود و باعث ایجاد درد شدید می شود که از پشت سر یا بالای ابروهای شما به کل جمجمه شما تابیده می شود.
درد ممکن است خفیف تا متوسط باشد و مدت زمان آن بستگی به نوع سردرد تنشی دارد. درد مشخص ممکن است با موارد زیر همراه باشد:
حساسیت عضلات گردن، پوست سر و شانه وجود دارد
مشکل خواب
مشکل در خواب رفتن
عدم توانایی تمرکز
حساسیت شدید به صداهای بلند و نور
سردردهای تنشی نه تنها ناشی از افزایش فشار عاطفی است بلکه می توانند به استرس و اضطراب شما نیز بیفزایند تا موضوع بدتر شود.

تشخیص سردرد تنشی

تاکنون آزمایشات تشخیصی برای تعیین اینکه سردرد شما از تنش ناشی می شود وجود ندارد. پزشک شما احتمالاً بعد از تجزیه و تحلیل علائم، پرونده شما را بر اساس تاریخچه پزشکی و سابقه خانوادگی شما بررسی خواهد کرد.
از آنجا که سردردهایی از نوع تنشی ممکن است علائم سردردهای ثانویه را تقلید کنند اگر علائم خود را به درستی منتقل نکنید مانند شدت یا مدت سردرد، ممکن است تشخیص نادرست وجود داشته باشد.
سردردهای ثانویه ممکن است در اثر استفاده بیش از حد از داروها یا اختلاف ساختاری در مغز ایجاد شود.
اگر سردرد شما با برخی علائم غیرمعمول همراه باشد ممکن است یک سی تی اسکن یا MRI سر تجویز شود تا بروز هرگونه مشکل اساسی رد شود.

درمان استاندارد برای سردرد تنشی

درمان پزشکی برای سردرد تنشی بستگی به علائم، فراوانی، مدت زمان و عوامل ایجاد کننده آن دارد.
سردردهای تنشی نادر می تواند در هر قسمت با استفاده از مسکن ها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا ترکیبی از ضد درد و کدئین درمان شود.
با این حال، توصیه می شود از داروهای ترکیبی به طور مرتب استفاده نشود زیرا با این کار می توانید باعث سردرد های برگشتی شوید و می تواند عوارض جانبی بر کلیه ها، کبد و سایر قسمت های بدن ایجاد کند.
استفاده بیش از حد از داروها همچنین می تواند منجر به اعتیاد شود و می تواند سلامت کلی شما را به خطر اندازد. بنابراین به نفع شما این است که به جای خود درمانی، با پزشک در مورد دوز مناسب مشورت کنید.
داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای یک داروی استاندارد برای درمان سردردهای مزمن از نوع تنشی است.
برای افرادی که سردرد تنشی مزمن یا مکرر دارند ممکن است برای تسکین درد آمی تریپتیلین تجویز شود و توصیه می شود برخی از راهکارهای پیشگیری را برای جلوگیری از سردردهای آینده اتخاذ کنید.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن

نکاتی برای مقابله با سردرد تنشی

در اینجا روش های جایگزین و روش های درمانی مختلفی وجود دارد که ممکن است به شما در مدیریت سردردهای تنشی کمک کند.

1. اقدامات خود مراقبتی

یک بسته یخ روی سر خود بمالید. این می تواند با تسکین عضلات دردناک مسئول آن، در رفع سردرد شما موثر باشد.
بیشتر موارد سردردهای تنشی با افزایش فشار عضلانی در صورت، سر و گردن ایجاد می شود. رگهای خونی در منطقه آسیب دیده به دلیل افزایش درجه فشار عضلانی و فشار بیشتری به اعصاب موجود در زیر آنها وجود دارد.
سرما درمانی ممکن است برای محدود کردن رگهای خونی متورم کار کند تا فشار در سر شما پایین بیاید و در نتیجه تسکین دهنده احساس درد باشد.
توجه: هرگز یخ را مستقیماً روی پوست خود نریزید زیرا این امر می تواند منجر به سرمازدگی شود.
یک ژورنال داشته باشید و جزئیات هر قسمت از سردرد را بنویسید: تاریخ، مدت زمان، شدت درد و علائم. این به شما کمک می کند علائم خود را پیگیری کنید و از بروز سردرد در آینده نزدیک جلوگیری کنید.
به انتخاب رژیم غذایی خود توجه داشته باشید زیرا سردردهای تنشی غالباً توسط غذای شما ایجاد می شوند. محرکهای احتمالی را شناسایی کرده و آنها را از رژیم غذایی خود محروم کنید.
اگرچه محرکها ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد برخی از مقصرین مواد غذایی که مسئول سردردهای تنشی هستند شامل پنیر، شکلات و غذاهای حاوی مواد نگهدارنده و نیترات است.
یک برنامه غذایی معمولی را رعایت کنید تا اطمینان حاصل کنید که خیلی طولانی گرسنه نمی مانید تا پرخوری کنید.
یک روش معمول خواب را دنبال کنید. خواب کافی به معنای این نیست که شما باید بیشتر وقت خود را در حالت چرت زدن صرف کنید.
به نظر می رسد یک راه آسان برای کنار آمدن با سردرد است اما پرخوابی فقط با سست کردن، حالت شما را بدتر می کند.
برخی از عادتهای غذایی نیز می تواند به بهبود خواب بهتر کمک کند. برای مبتدیان، هنگام نزدیک شدن به زمان خواب باید از مصرف هر چیزی که حاوی کافئین است خودداری کنید.
کافئین یک محرک تأیید شده است که می تواند چرت زدن را برای شما سخت تر کند. حتی اگر خواب بعد از مصرف کافئین به سراغ شما بیاید ترمیم بدن بیشتر مختل می شود.
اگر سیگاری هستید به نفع شما است که عادت را ترک کنید. استعمال دخانیات می تواند به عنوان محرک اصلی سردردهای تنشی عمل کند به همین دلیل لازم است افرادی که از این بیماری رنج می برند از کشیدن سیگار فعال و غیرفعال خودداری کنند.
مصرف الکل، کافئین و شکر را کاهش دهید.
با مصرف بهینه مایعات بدن خود را هیدراته نگه دارید.
به جای مصرف مقدار کافی آب به یکباره، توصیه می شود مصرف مایعات خود را در طول روز پخش کنید.
شما همچنین می توانید هیدراتاسیون روزانه خود را از میوه و سبزیجات شیرین و به صورت آب میوه و به صورت کامل تهیه کنید.
اگر خواب مختل شده محرک سردرد شما باشد وضعیت خواب خود را تغییر دهید.
یک حمام خنک بگیرید تا از سردرد کمی تسکین پیدا کنید.
نشستن در یک موقعیت برای مدت طولانی می تواند باعث سفت شدن عضلات در کمر، گردن و شانه های شما شود که می تواند منجر به بروز سردردهای تنشی شود.
بنابراین، به افرادی که مشاغل پشت میزی دارند توصیه می شود هر از گاهی بدن خود را دراز کنند.
امروزه، بیشتر مردم عادت دارند ساعتهای طولانی را در مقابل رایانه یا سایر صفحه نمایش های دیجیتال بگذرانند و آنها را به طور فزاینده ای در معرض خط چشم قرار دهند. Eyestrain به عنوان یكی از عوامل اصلی سردردهای تنشی در نظر گرفته می شود.
یکی از راه های راحتی چشمان خسته شما، ماساژ دادن آنها به مدت یک دقیقه به آرامی است. همچنین باید هنگام کار بر روی رایانه استراحت های گاه به گاه انجام دهید تا به چشم خود استراحت دهید.
هنگام ایستادن، نشستن یا دراز کشیدن، به وضعیت بدن خود توجه داشته باشید.
وضعیت نادرست باعث فشار بیشتر بر روی عضلات شما می شود و می تواند آسیب را بدتر کند. مهم است که در هنگام ایستادن یا نشستن خم نشوید. شانه های خود را به عقب فشار دهید تا ستون فقرات شما درست بماند.

2. استرس خود را مدیریت کنید

مدیریت استرس در مورد درمان یا پیشگیری از سردردهای تنشی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
کنترل سطح استرس شما نه تنها باعث کاهش دفعات سردرد می شود بلکه از بدتر شدن درد نیز جلوگیری می کند.
در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای مدیریت استرس خود انجام دهید:
موسیقی نرم و آرامش بخش می تواند به آرامش ذهن شما کمک کند.
سرگرمی های تفریحی مانند باغبانی یا نقاشی می تواند به شما نسبت به نیازهای مکرر در مورد سخت گیری های مداوم زندگی روزمره کمک کند.
متن های الهام بخش را بخوانید تا روحیه خود را بالا نگه دارید.
بارها و بارها در فضای باز برای پیاده روی آرامش بخش، ترجیحا در منطقه ای با فضای سبز فراوان قرار گیرید تا بتوانید در هوای تازه نفس بکشید.
تعدادی از تکنیک های ترمیمی، از جمله تنفس عمیق، یوگا، مدیتیشن، تصاویر هدایت شده، تجسم و شل شدن عضلات پیشرونده می تواند به شما در مدیریت بهتر سطح استرس کمک کنند.
ورزش به عنوان یک از بین برنده استرس عالی عمل می کند و برای بهترین نتیجه باید به طور مرتب انجام شود.

3. مراقبه ذهن آگاهی را تمرین کنید

مراقبه ذهن آگاهی در مدیریت استرس کمک می کند و سلامت جسمی و روحی شما را بهبود می بخشد. ایده مدیتیشن توجه این است که به افکار، احساسات و ادراکات خود توجه داشته باشید و آنها را همانطور که هستند بپذیرید.
کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) ممکن است به رفع تعدادی از شرایط مرتبط با درد از جمله سردردهای تنشی کمک کند.
در یک کارآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی که در سال 2014 انجام شد این روان درمانی در عصر جدید به عنوان یک ابزار درمانی مؤثر برای کاهش شدت درد و بهبود آگاهی ذهن در بیماران مبتلا به سردرد تنشی شناخته شده است. (1)
مطالعه دیگری که در روانشناسی رفتاری منتشر شده است حاکی از آن است که انجام مراقبه ذهن آگاهانه برای دوره های کوتاه مدت می تواند به کاهش دفعات سردردهای مزمن تنشی کمک کند.
در این مطالعه از سه روش مدیتیشن، یعنی مراقبه اسکن بدن، مراقبه رسمی نشستن و فضای تنفس 3 دقیقه‌ای استفاده شده است.
از طرف دیگر، یک بررسی منظم و متاآنالیز با پنج کارآزمایی کنترل شده تصادفی با تعداد 185 نفر نتیجه گرفت که کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی، ممکن است علائم و فراوانی سردردهای مزمن را بهبود نبخشد.
با این وجود محدودیتهای مرتبط با تحقیقات وجود دارد که باید هنگام تفسیر این نتایج متناقض، به خاطر بسپارید.
مواردی که درج شده بودند در اندازه نمونه نسبتاً کوچک انجام شد و بنابراین، نمی توان واقعاً نماینده ای از جمعیت عمومی در نظر گرفت. برای تعیین نهایی این نتایج، آنها باید با مطالعات دقیق تر و در مقیاس بزرگ تأیید شوند.
درمان مبتنی بر ذهن آگاهی (MBT) به شما کمک می کند انرژی های خود را در زمان حال متمرکز کنید. این کار را می توان از طریق بدن، تنفس و روند فکر انجام داد.
این تمرین مراقبه به شما امکان می دهد تا روی نفس خود تمرکز کنید و به شما امکان می دهد تا هر یک از جنبه های زندگی خود را از طریق افکار خود در آغوش بگیرید.

4- ماساژ بدهید

اگر به طور صحیح انجام شود می تواند تنشی را که در عضلات شما وجود دارد آزاد کنید. به آرامی مالیدن سر، گردن و پشت شما حتی ممکن است جریان خون به ناحیه را تحریک کرده و درد عضلات شما را تسکین دهد.
یک کارآزمایی بالینی تصادفی، تک سوکور و کنترل شده در سال 2016 که بر روی 105 بیمار مبتلا به سردرد از نوع تنشی انجام شد نشان داد که ماساژ درمانی همراه با تکنیک های وضعیتی، تمرینات کششی ملایم یا روشهای درمانی ماشه ممکن است به تسکین عضلات و بهبود دامنه حرکت در ناحیه گردن کمک کند.(2 و 3)
همچنین، می تواند مدت زمان، شدت و دفعات سردرد را کاهش دهد.
برای تسکین درد حداکثری، به ماساژ دادن گیجگاه و قسمت پشت سر توجه ویژه کنید.
همچنین می توانید قبل از ماساژ، چند قطره روغن نعناع رقیق شده را روی پوست بمالید.
روغن نعناع به دلیل خاصیت تسکین دهنده آن بسیار شناخته شده است و توضیح می دهد که چرا ممکن است در صورت استفاده موضعی به عنوان یک شل کننده عضلانی عمل کند. روغن نعناع همچنین می تواند باعث افزایش جریان خون به ناحیه شود.
بررسی منتشر شده در سال 2016 نشان داد که 10٪ روغن نعناع موجود در اتانول ممکن است در درمان سردرد تنشی در افراد 6 ساله و بالاتر موثر باشد.

5- طب فشاری را در نظر بگیرید

طب فشاری برای مقابله با سردرد تنشی استفاده می شود.
طب فشاری یک روش جایگزین است که با همان اصل طب سوزنی، منهای استفاده از سوزن کار می کند.
این روش درمانی شامل تحریک نقاط فشار خاص روی بدن با قدرت لمس ساده است.
در طب فشاری، فشار فیزیکی بر روی نقاط cup با هدف پاکسازی هرگونه انسداد در جریان انرژی زندگی شما اعمال می شود.
این کمک می کند تا پاسخ درمانی طبیعی ذهنی بدن شما در برابر طیف گسترده ای از بیماری ها باشد و حتی ممکن است در کاهش سردرد و درد گردن نیز کمک کند.
یک مطالعه منتشر شده در Human Kinetics، استفاده از نقاط طب فشاری به نام پیوستن به دره ها LI4 و دروازه های آگاهی GB20 را برای مدیریت سردرد تنشی برجسته کرده است.
نشان داده شد که یک ماساژ ملایم در این مناطق باعث کاهش سردرد در بیماران می شود.

6. درمان شناختی - رفتاری را امتحان کنید

درمان شناختی-رفتاری (CBT) نوعی گفتگو درمانی است که می تواند به شما در مدیریت استرس کمک کند. CBT بینشی در مورد دلایل احتمالی استرس و اضطراب شما ایجاد می کند که منجر به سردرد تنشی می شود.
تمرین استاندارد شامل چندین جلسه با یک متخصص بهداشت روان است که به منظور برقراری بلوکهای مختلف روحی که به صورت یک و یک با شما صحبت خواهد کرد.
این روش درمانی شما را راهنمایی می کند تا دیدگاهی در مورد چیزها داشته باشید و استرس خود را به چالش بکشید. همانطور که خودآگاه می شوید استرس کنترل می شود و فرکانس و شدت سردردهای تنشی تا حد زیادی کاهش می یابد.
یک مطالعه RCT در سال 2014 که روی 120 شرکت کننده بزرگسال انجام شد که از میگرن یا سردرد تنشی رنج می بردند تأثیر مثبت CBT در بهبود وضعیت آنها را نشان داد. (4)
با این وجود، چنین مداخلات رفتاری باید مورد بررسی و پیشرفت قرار گیرد تا نتایج بهتری حاصل شود.
CBT ممکن است مخصوصاً برای کودکان و نوجوانانی که سردرد تنشی دارند نه تنها از نظر کاهش شدت درد موثر است بلکه با فشار آوردن آنها به جدی گرفتن درمان دارویی خود نیز مفید می باشد.
علاوه بر این، این نوع از درمان پشتیبانی روانشناختی ممکن است به طور کلی با به حداکثر رساندن و طولانی شدن اثرات درمانی، به استراتژی درمانی شما کمک کند.

7. از بیوفیدبک استفاده کنید

سردردهای تنشی غالباً نتیجه می شوند وقتی که همزیستی ذهن و بدن به دلیل استرس، اضطراب، افسردگی یا سایر محرکهای روانی دچار اختلال می شود.
بیوفیدبک یک روش غیر دارویی است که شامل استفاده از دستگاه های الکترونیکی یا الکترومکانیکی برای ضبط بازخورد دیداری و شنوایی از بدن است.
این روش درمانی جایگزین به شما کمک می کند عملکردهای فیزیولوژیکی غیر ارادی بدن مانند ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن، جریان خون، تعریق و درد ماهیچه ها را از بین دیگران کنترل و دستکاری کنید.
اطلاعات دریافت شده از طریق بیوفیدبک می تواند به شما در درک کارکردهای داخلی بدن کمک کند بنابراین می توانید فیزیولوژی خود را به نفع سلامتی بهتر اصلاح کنید.
با توجه به سردردهای تنشی، از دستگاه های بیو فیدبک برای ثبت فشار در بدن استفاده می شود که سهواً منجر به درد عضلات می شود و درنهایت سردردهای تنشی را القا می کند.
با پیگیری میزان تنش و فشار عضله ناشی از آن، به تدریج یاد می گیرید که با نگه داشتن تنش و کنترل آرامش، سردردهای تنشی را دور بزنید یا کاهش دهید.
این ادعا توسط مطالعات متعددی منتشر شده است كه از استفاده از بیو فیدبك به عنوان وسیله ای مؤثر برای كاهش دفعات و شدت سردرد ضمن كاهش وابستگی دارویی بیمار پشتیبانی می كند.
یک بررسی در سال 2010 نشان داد که انواع مختلفی از تکنیکهای بیو فیدبک ممکن است در بهبود نتایج درمانی در هنگام استفاده از داروهای تجویز سردرد کمک کند اما شانس خوبی وجود دارد که ممکن است این ابزار درمانی همانطور که در تعداد قابل توجهی از بیماران مشاهده شده است تسکین قابل توجهی نداشته باشد.(5)

8. مراقبت کایروپراکتیک را در نظر بگیرید

وضعیت ضعیف بدن می تواند ستون فقرات شما را به اشتباه سوق دهد و فشار زیادی به عضلات وارد کند. هرچه عضلات شما بیشتر تنش داشته باشد احتمالاً سردردهای تنشی را تجربه خواهید کرد.
از آنجا که ستون فقرات شما یک قسمت حساس و پیچیده از بدن شماست شاید بهتر باشد به دنبال متخصص آموزش دیده از یک کایروپراکتور باشید تا بدن شما در تراز صحیح قرار گرفته و فشار عضلانی غیرمترقبه را آسان کند.
مراقبت کایروپراکتیک شامل ترکیبی التقاطی از تغییرات در شیوه زندگی، دستکاری بدنی و ماساژ درمانی برای اصلاح وضعیت بدن و آرامش عضلات تنش است.
این روش غیر تهاجمی ممکن است به عنوان بخشی از یک استراتژی درمانی جامع تر که شامل دارو و اجتناب از مواد غذایی خاص و  شروع کننده های سبک زندگی است می تواند به تسکین قابل توجهی از سردردهای تنشی کمک کند.

عوامل خطر مرتبط با سردرد تنشی

خاطر نشان شده است که سردردهای تنشی در زنان نسبت به مردان شیوع بالاتری دارد. متوسط سن بروز در زنان بین 30 تا 39 سال است.
اما با پیشرفت سن، خطر ابتلا به سردرد تنشی در خانم ها کاهش می یابد.
چندین عامل دیگر می توانند خطر ابتلا به سردرد تنشی را افزایش دهند. این شامل:
آپنه خواب یا اختلالات خواب
آسیب یا آرتروز در ناحیه گردن
بیماری مفصل تمپورومندیبولار (TMJ)
داروهای خاص
کاهش فعالیت بدنی
چاقی
سیگار کشیدن
افسردگی
تغییرات هورمونی در خانمها در مرحله سندرم قبل از قاعدگی و یائسگی

عوارض ناشی از سردرد تنشی

در صورت عدم توجه به سردردهای تنشی ممکن است برای روزها یا هفته ها ادامه داشته باشد.
سردرد تنشی به دلیل درد و ناراحتی ناشی از آن می تواند بهره ‌وری و عملکرد شما را مختل کند.
اگرچه سردردهای تنشی نوع ناتوان کننده نیستند در صورت بروز علائم غیرمعمول، از پزشک معالج خود کمک بگیرید.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

در صورت تجربه موارد زیر فوریت های پزشکی را جستجو کنید:
سردردی که همراه با استفراغ و تب است.
سردردی که باعث از بین رفتن هوشیاری می شود.
سردرد درست بعد از آسیب دیدگی به سر شما.
تغییر در الگو، فرکانس یا مدت زمان درد.
سردردی که بیش از 3 روز در هفته با خوردن داروها یا استفاده بیشتر از داروها تسکین نیابد.
سردردی که هنگام خوابیدن بدتر می شود.
کلمه نهایی
سردردهای تنشی، که معمولاً به عنوان سردردهای استرسی شناخته می شوند به شکل درد فشاری در ناحیه گردن و پیشانی بروز می کنند.
اگرچه بدون درمان قطعی، با اعمال تغییر در سبک زندگی، پیگیری محرک ها و پیگیری روش های درمانی جایگزین که می تواند به مقابله با سردرد تنشی کمک کند می توان به سردردهای تنشی کمک کند.
زندگی با درد می تواند از نظر جسمی ناتوان کننده و از نظر عاطفی پریشان کننده باشد. مقابله با سردردهای مداوم را می توان با کمک های حرفه ای آسان تر کرد. دریافت کمک حرفه ای بسیار مهم است.
متخصصان مغز و اعصاب وجود دارند که در سردردها به طور خاص عمل می کنند و در درمانهای غیرمستقیم بسیار خوب عمل می کنند.

در ادامه بخوانید: سردرد: علل، انواع، تشخیص و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search