پزشکی

سندرم قلب شکسته چیست؟

کاردیومیوپاتی استرس

سالها تحقیقات مبتنی بر جنسیت نشان داده است که درمورد مسائل قلب، اختلافات جنسی بسیار زیاد است. یک نمونه برجسته، وضعیت موقت قلب است که به عنوان کاردیومیوپاتی takotsubo شناخته می شود

همچنین به عنوان سندرم قلب شکسته شناخته می شود که اولین بار در سال 1990 در ژاپن شرح داده شد. بیش از 90٪ موارد گزارش شده در زنان در سنین 58 تا 75 سال است. تحقیقات نشان می دهد که تا 5٪ از زنان مشکوک به حمله قلبی در واقع دچار این اختلال هستند. بیشتر افراد بدون آسیب قلبی دراز مدت بهبود می یابند.
کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو تضعیف بطن چپ، محفظه پمپاژ اصلی قلب است که معمولاً در نتیجه استرس شدید احساسی یا جسمی مانند بیماری ناگهانی، از دست دادن یک فرد عزیز، یک تصادف جدی یا یک فاجعه طبیعی مانند زلزله می باشد. به همین دلیل این بیماری همچنین به کاردیومیوپاتی ناشی از استرس یا سندرم شکسته قلب گفته می شود. علائم اصلی درد قفسه سینه و تنگی نفس است.
هر ساله در حدود روز ولنتاین، روزنامه ها داستانهایی با عنوان "سندرم قلب شکسته"، وضعیتی که در آن افراد - معمولاً زنان یائسه - به دنبال یک قسمت از فشارهای شدید عاطفی، علائم شدید و حاد قلبی را تجربه می کنند.
سندرم قلب شکسته توسط پزشکان گرچه "کاردیومیوپاتی استرس" شناخته شده است. کاردیومیوپاتی صرفاً اصطلاح پزشکی برای هرگونه اختلال در عضله قلب است.
کاردیومیوپاتی استرس یک بیماری قلبی است که اخیراً شناخته شده است و چشمگیر و شدید است اما در صورت درمان صحیح معمولاً برگشت پذیر و زودگذر است. و روشن است که این نوع سندرم قلب شکسته به طور کلی هیچ ربطی به عاشق های شکست خورده ندارد.

آنچه در این مقاله می خوانید
بررسی اجمالی
علائم
علل
تشخیص
درمان

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بررسی اجمالی

"کاردیومیوپاتی استرس" اصطلاح خیلی بهتری نسبت به اصطلاح رایج تر، "سندرم قلب شکسته" است. ما معمولاً یک قلب شکسته را چیزی فکر می کنیم که بعد از یک شکستگی شایع اتفاق می افتد نه چیزی که بعد از پریشانی شدید عاطفی اتفاق می افتد.
با این وجود، این اصطلاحات باعث تبلیغات زیادی شده است و دانش این سندرم به سرعت و به طور گسترده منتشر شده است - و آگاهی گسترده از آن خوب است.
در کاردیومیوپاتی استرس، بخشی از ماهیچه های قلب - که اغلب بخش زیادی از آن است - ناگهان متوقف می شوند و منجر به نارسایی حاد قلب می شوند.
با مراقبت های پزشکی تهاجمی، این بیماری به طور کلی گذرا است و عضله قلب طی چند روز یا چند هفته به عملکرد طبیعی خود باز می گردد. اما، اگر مراقبت های پزشکی به تأخیر بیفتد ممکن است کاردیومیوپاتی استرس کشنده باشد.
کاردیومیوپاتی استرس ناشی از ترومای شدید و ناگهانی عاطفی یا استرس جسمی است. محرکهای گزارش شده شامل اخبار غیرمنتظره ای از مرگ، سوء استفاده خانگی، سرقت مسلحانه و حتی یک مهمانی غافلگیرانه است.

علائم

این بیماری معمولاً با علائمی از حمله قلبی حاد آشکار می شود - مانند فشار شدید به قفسه سینه، تنگی نفس و احساس عذاب قریب الوقوع است.
تقریباً 90 درصد افرادی که این بیماری را دارند زنانی با میانگین سنی 66 سال هستند اما مشخص نیست که چرا کاردیومیوپاتی استرس به طور نامتناسب بر زنان تأثیر می گذارد. در واقع، کاردیومیوپاتی استرس یک شرایط واقعاً منحصر به فرد است:
این بیماری به طور ناگهانی در افراد سالم، به طور معمول در زنان رخ می دهد.
بلافاصله دنباله ای از استرس شدید احساسی یا جسمی است.
علائم موجود نشان دهنده حمله قلبی است.
در ابتدا، قربانیان به شدت از نارسایی قلبی بیمار هستند اما با مراقبت های مناسب اغلب زنده می مانند و کاردیومیوپاتی تقریباً همیشه به طور کامل از بین می رود.
علائم کاردیومیوپاتی استرس آنقدر ناگهانی و آنقدر شدید است که تقریباً غیرقابل تصور است که هرکسی که آن را توسعه دهد و به دنبال کمک پزشکی نباشد. و تظاهرات جسمی این وضعیت به قدری واضح است که هیچ دکتری که بیماران زن را می بیند نمی تواند درک کند که اتفاق جدی در جریان است. بنابراین، به همان اندازه کاردیومیوپاتی استرس، حداقل خطر کمی وجود دارد که توسط قربانیان آن یا پرسنل پزشکی نادیده گرفته شود.
این برخلاف چندین بیماری قلبی دیگر است که بسیار شایع تر از کاردیومیوپاتی استرس هستند. مهمترین این موارد حملات قلبی است. این شرایط در زنان به همان اندازه در مردان مکرر و خطرناک است اما اغلب با علائم "غیرعادی" همراه هستند.

علل

علت کاردیومیوپاتی استرس ناشناخته است اما اکثر متخصصان پس از آسیب های عاطفی، آن را به دلیل پاسخ غیرمعمول به هورمون های استرس، مانند آدرنالین، سرزنش می کنند.
این بیماری ممکن است به آنژین ریز عروقی نیز مربوط باشد که در اثر انقباض عروق ریز (رگ های خونی ریز) در عضله قلب ایجاد می شود. برخی دیگر فرض کرده اند که این وضعیت ممکن است مربوط به اسپاسم عروق کرونر باشد.

تشخیص

هنگامی که برای اولین بار ارزیابی شد ابتدا افرادی فکر می کنند که دچار سکته قلبی شده اند. با این حال، تغییرات در ECG های آنها معمولاً برای حمله قلبی نیست و آزمایشات آنزیم قلبی که قرار است حمله قلبی را تأیید کنند به میزان قابل توجهی بالا نمی رود.
علاوه بر این، وقتی به آزمایشگاه کاتتریزاسیون منتقل می شوند شریان کرونر آنها باز است. در سكته قلبی واقعی، یكی از شریان های كرونر انسداد خواهد بود.
سرانجام، بسیاری از افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی استرس نوع خاصی از ضعف عضلات قلب (کاردیومیوپاتی) را در اکوکاردیوگرافی مشاهده می کنند. در ژاپن، که در ابتدا این شرایط توصیف شده است گفته می شود که بادکنک مشخص بطن چپ شبیه به یک تله هشت پا یا "takotsubo" است بنابراین این وضعیت را کاردیومیوپاتی takotsubo می نامند.

درمان

بسیاری از مبتلایان به کاردیومیوپاتی استرس در ابتدا نارسایی شدید قلبی دارند و نیاز به مراقبت قلبی تهاجمی و فشرده دارند. خوشبختانه با مراقبت های تهاجمی پزشکی نه تنها آنها زنده مانده اند بلکه کاردیومیوپاتی آنها معمولاً طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود. پزشکان معمولاً داروهای استاندارد نارسایی قلبی مانند مسدود کننده های بتا، مهار کننده های ACE و دیورتیک ها (قرص های آب) را توصیه می کنند. آنها ممکن است آسپیرین را به بیمارانی که دچار آترواسکلروز (تجمع پلاک در دیواره های شریانی) هستند بدهند.
اگرچه شواهد کمی در مورد درمان طولانی مدت وجود دارد اما ممکن است مسدود کننده های بتا (یا ترکیب کننده های آلفا و بتا) به طور نامحدود ادامه یابد تا با کاهش اثرات آدرنالین و سایر هورمون های استرس، از بروز عود جلوگیری شود. همچنین کاهش هرگونه استرس جسمی یا عاطفی که ممکن است در ایجاد این اختلال نقش داشته باشد بسیار مهم است.
بیشتر ناهنجاری ها در عملکرد سیستولیک و حرکت دیواره بطن در طی یک تا چهار هفته پاک می شود و بیشتر بیماران طی دو ماه کاملاً بهبود می یابند. مرگ نادر است اما نارسایی قلبی در حدود 20٪ از بیماران رخ می دهد. عوارض گزارش شده به ندرت شامل آریتمی (ریتم غیر طبیعی قلب)، انسداد جریان خون از بطن چپ و پارگی دیواره بطن است.
برای یافتن بهترین روش درمانی همیشه باید با پزشک مشورت کنید.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی قلبی: غذاهای سلامت قلب را در رژیم غذایی خود وارد کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search