پزشکی

چگونه کرونا ویروس تشخیص داده می شود

روش تشخیص کرونا ویروس

کرونا ویروس جدید یا کووید - 19، در سراسر جهان رواج یافته است که منجر به افزایش تعداد افراد آلوده از اواخر سال 2019 و افزایش مرگ و میر از اوایل سال 2020 می شود.

تاکنون کارشناسان دیده اند در حالی که موارد شدید وجود دارد معمولاً عفونت با علائم غیر اختصاصی خفیف است. و هیچ علائم بالینی اختصاصی عفونت COVID-19 وجود ندارد. قرار گرفتن در معرض شخصی که به همراه سرفه، احتقان، تب و سایر علائم مانند آنفلوانزا به ویروس آلوده شده است ممکن است باعث نگرانی و آزمایش سریع تشخیصی شود. از آنجا که ویروس در حال گسترش است این احتمال بیشتر می شود که شخص می تواند بدون دانستن آن یا بدون مسافرت در معرض دید قرار بگیرد.
تشخیص کووید - 19 شامل آزمایشهای آزمایشگاهی است. پس از تشخیص بیماری کروناویروس، ممکن است آزمایش های تشخیصی دیگری برای تعیین شدت عفونت انجام شود.
با افزایش اطلاعات بیشتر در مورد این عفونت، نشانه های آزمایش در حال پیشرفت است.

چه کسی می تواند آزمایش شود؟

از آنجا که ایالات متحده تعداد کافی از آزمایشات را ندارد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) برای آزمایش معیارهای متفاوتی صادر کردند:
بیمارانی که دارای علائم سازگار با کووید - 19  هستند و در بیمارستان بستری شده اند.
افراد مسن که دارای شرایط پزشکی مزمن هستند و یا دچار نقص سیستم ایمنی هستند و علائم کووید - 19  را نشان می دهند.
هر کس، از جمله کارمندان مراقبت های سلامت، که علائم نشان می دهند و یا الف) در 14 روز گذشته با بیمار کووید - 19 تأیید شده ارتباط نزدیکی داشته است یا ب) در حال مسافرت از منطقه آسیب دیده هستند.
در یک جلسه مطبوعاتی در 12 مارس، مدیر کلینیک کلیولند توضیح دادند چه کسی در حال حاضر مورد آزمایش قرار نمی گیرد: "افرادی که هیچ علامتی ندارند اما در معرض سؤال قرار گرفته اند در حال حاضر مورد آزمایش قرار نمی گیرند بنابراین اگر احساس خوبی دارید و ممکن است با کسی در تماس بوده باشید آزمایش نمی شوید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مراحل تست شدن

با سازمان هایی مانند کلینیک کلیولند که دستورالعمل ها و روش های آزمایش CDC را برای استفاده خودشان تطبیق می دهند آزمایش کووید - 19 شروع به تغییر از کاری که در سطح ایالت انجام می شود به کاری که می تواند به صورت محلی انجام دهد.
هنوز هم به دلیل مشکلات ظرفیت و برای جلوگیری از شیوع عفونت، شما فقط از رفتن به مطب پزشک خودداری کرده و از او درخواست آزمایش می کنید.

نحوه استفاده از بازدیدهای مجازی از راه دور در هنگام شیوع کووید - 19 

دکتر برایان روبین، رئیس کلینیک کلیولاند، رئیس موسسه آسیب شناسی و آزمایشگاه پزشکی پیشنهاد می کند از یک سرویس سلامتی و درمانی استفاده کنید تا علائم شما توسط پزشک از راه دور بررسی شود یا یک مشاوره حضوری با پزشک خود برنامه ریزی کنید.
اگر فکر می کنید ممکن است بیمار باشید اما هنوز با یک ارائه دهنده خدمات سلامتی صحبت نکرده اید می توانید از راهنمای ما جهت راهنمایی استفاده نمایید.
نرم افزار تشخیص کرونا ویروس جدید یا کووید - 19

انواع تست ها

در ایالات متحده، CDC اولین جایی بود که آزمایش COVID-19 را ارائه داد. شرکت های خصوصی نیز آزمایش های تولید را آغاز کرده اند.
تابلوی تشخیصی CD-2019 PCR Transverse-Reverse Reverse Time Reverse CDC 2019-nCoV
سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای اولین بار آزمایش COVID-19 ایجاد شده توسط CDC را تأیید کرد که می تواند ماده ژنتیکی ویروسی را تشخیص دهد.
در صورت نیاز به این آزمایش، یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی نمونه خلط و همچنین نمونه های سواب نازوفارنکس (معاینه بینی) و oropharyngeal (پشت گلو) را جمع آوری می کند تا برای آزمایش به آزمایشگاه مجاز ارسال کند .3 نمونه از ترشحات پشت دهان و بینی، توسط سواب جمع می شود..
در صورت داشتن این آزمایش، نمونه شما به آزمایشگاه تأیید شده ارسال می شود تا آزمایش شود. براساس CDC، "وزارت بهداشت و درمان به پزشكان كمك می كند تا نمونه ها را بطور مناسب در هنگام آخر هفته یا تعطیلات جمع آوری، ذخیره و حمل كنند.
برای راهنمایی با آزمایش شما پزشک می تواند با بخش سلامت محلی یا ایالتی تماس بگیرد.
از تاریخ 2 مارس، کلینیک کلیولند با استفاده از اطلاعات عمومی از CDC شروع به تولید نسخه آزمایش در محل کرد. این بدان معناست که آزمایش سریعتر انجام می شود و نتایج سریعتر در 8 تا 12 ساعت به جای 3 تا 4 روز حاصل می شوند. این امر برای دسترسی مناسب به افراد و جداسازی افراد نیاز به جداسازی بسیار مهم است.

 

تست Cepheid اولین آزمایش سریع برای مراقبت از COVID-19 برای به دست آوردن مجوز استفاده اضطراری (EUA) از FDA است. نتایج به بیماران در محلی که آنها تست را دریافت کرده اند تحویل داده می شود - چه این یک بیمارستان، مرکز فوریت پزشکی یا اتاق اورژانس باشد. با این کار مرحله ارسال نمونه به آزمایشگاه از بین می رود و روند کار را بسیار سریع می کند.

LabCorp 2019 Novel Coronavirus (COVID-19) ،NAA

آزمایش LabCorp در حال حاضر برای هر پزشک آمریکایی یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده امکان سفارش دارد. پزشک وظیفه دارد در واقع بیمار را آزمایش کند و نمونه بینی، گلو یا ریه را به آزمایشگاه ارسال کند. این آزمایش مجوز استفاده اضطراری از FDA را دریافت کرده است.

سنجش Hologic Panther Fusion SARS-COV-2

Hologic همچنین از FDA را برای آزمایش تشخیصی COVID-19 مسولیت دارد. در کمتر از دو ماه با پشتیبانی اداره تحقیقات و توسعه زیست پزشکی پیشرفته دولت آمریكا (BARDA) ایجاد شد و به آزمایشگاه های سراسر كشور ارسال شد.

Quest Diagnostics 'SARS-CoV-2 RNA، کیفیت واقعی RT-PCR

Quest Diagnostics آزمایشی را برای سفارش پزشکان و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی ارائه داده است. باز هم، Quest فقط نتایج را تجزیه و تحلیل می کند نمونه های تنفسی را جمع نمی کند یا بیماران را نمی بیند. این تست تأیید شده توسط FDA نیست.
نتایج
اگر آزمایش شما مثبت است: این بدان معنی است که شما به ویروس آلوده شده اید. اما لزوماً به این معنا نیست که کووید - 19 علت (یا تنها علت) بیماری شما است. عفونت همزمان با ویروس یا باکتری های دیگر می تواند دلیل علائم شما باشد.
اگر آزمایش شما منفی باشد: سایر عوامل برای تأیید اینکه واقعاً عاری از کووید - 19 هستید مانند سابقه علائم و معاینه بالینی، مهم هستند. ممکن است شما به ویروس آلوده شده باشید اما وجود آن در نمونه شما قابل ردیابی نیست.
تاکنون دکتر روبین می گوید حدود 3٪ تا 3.5٪ از آزمایشات کووید - 19 کلینیک کلیولند مثبت هستند - نرخ پایین تر از آنچه انتظار می رفت.
چک کردن خود
ارزیابی شخصی شما از خطر در معرض قرار گرفتن شماست. اگر در مکانهایی بوده اید که بیماری شناسایی شده است یا با افرادی که به ویروس آلوده شده اند و یا در معرض ویروس بوده اید تعامل داشته اید می توانید در معرض خطر باشید. باز هم، به دلیل اینکه ویروس به سرعت در حال گسترش است و در سراسر ایالات متحده و سراسر جهان افزایش یافته است شما می توانید بدون دانستن آن در معرض دید باشید.
همچنین می توانید سلامت خود را از نظر علائم عفونت کووید - 19 کنترل کنید. مواردی که باید در نظر داشته باشید شامل موارد زیر است:
تب
سرفه کردن
تنگی نفس
سایر مشکلات تنفسی
به خاطر داشته باشید که این علائم بسیار شایع است و می تواند با سینوزیت، ذات الریه، برونشیت یا هرگونه عفونت تنفسی ویروسی یا باکتریایی از جمله آنفولانزا بروز کند.
از آنجا که موارد شدید عفونت کووید - 19 می تواند باعث ذات الریه، سندرم پریشانی حاد تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود مهم است که شما به ویژه در مورد کاهش سریع سلامتی یا بدتر شدن ناگهانی علائم هوشیار باشید.

معاینه فیزیکی

وقتی به پزشک مراجعه می کنید آنها سابقه پزشکی و معاینه جسمی را انجام می دهند.
معاینات شما شامل موارد زیر خواهد بود:
ارزیابی صداهای قفسه سینه شما: عفونت ریه و بیماری ریه می تواند باعث ایجاد تغییرات مشخص در صداهای سینه مانند صدای ترک خوردن یا ویز شود. پزشک شما می تواند این صداها را با استتوسکوپ بشنود. به خاطر داشته باشید که وجود یا عدم وجود صداهای غیر طبیعی نفس، عفونت با کووید - 19 را تأیید یا رد نمی کند.
صداهای نفس شما
ارزیابی دیسترس تنفسی، علائم تنگی نفس (دیسپنه): عفونت های پیشرفته ریه می تواند نفس شما را کاهش دهد و نفس کشیدن را دشوار کند. اگر در حال تنفس هستید ممکن است پزشک متوجه شود که از عضلات لوازم جانبی استفاده می کنید تا هنگام استنشاق به شما کمک کند. این نشانه بیماری پیشرفته ریه یا عفونت شدید است.
تاکی پنه (سرعت تنفس سریع): بعضی اوقات مشکلات ریه می تواند باعث شود شما سریع نفس بکشید که این نشانه بیماری شدید ریه است. سرعت بالای 12 تا 20 نفس در دقیقه برای بزرگسالان زیاد است.
پزشک همچنین دمای شما را از نظر تب بررسی می کند.

آزمایشگاه ها و تست ها

بسته به علائم شما، آزمایش های اضافی ممکن است برای ارزیابی عوارض احتمالی عفونت شما لازم باشد. به خاطر داشته باشید که این آزمایشات برای تشخیص COVID-19 استفاده نمی شوند اما در صورت شدید شدن اثرات ممکن است لازم باشد.
شمارش کامل خون (CBC): گلبولهای سفید خون شما (WBCs) و گلبول های قرمز (RBCs) را اندازه گیری می کند.
پالس اکسیمتری: آزمایش غیر تهاجمی است که می تواند به پزشکان شما ایده کلی از میزان اکسیژن شما را بدهد.
گاز خون شریانی (ABG): آزمایش خون است که می تواند اقدامات دقیق تری را نسبت به پالس اکسیمتر نشان دهد.
میزان الکترولیت: در صورت بروز علائم بیماری شدید، پزشک ممکن است این آزمایش را انجام دهد.
تصویربرداری: مطالعات تصویربرداری از قفسه سینه، از جمله اشعه X قفسه سینه و توموگرافی کامپیوتری قفسه سینه (CT) ممکن است تغییراتی را با عفونت کووید - 19 نشان دهد اما این تغییرات بطور مشخص تشخیصی از این عفونت نیستند و می توانند با سایر شرایط ریه مانند ذات الریه و برونشیت همراه باشند.
هر دو طرف ریه ها به طور مساوی درگیر هستند. با عفونت کووید - 19، ریه ها اغلب التهاب ریه ها را نشان می دهند که معمولاً به عنوان کدورت نمای شیشه ای مات بر روی CT توصیف می شود زیرا به نظر می رسد ریه ها توسط نمای شیشه ی مات پنهان می شوند. این یک الگوی نسبتاً متداول است که با سایر عفونت های ریه نیز مشاهده می شود.

تشخیص های افتراقی

یکی از چالش های مربوط به عفونت کووید - 19 این است که به روشی ارائه می شود که بسیار شبیه به سایر عفونت های تنفسی ویروسی و باکتریایی از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا و استرپ گلو است. علائم لزوماً بیماریها را از یکدیگر متمایز نمی کنند.
توجه به این نکته مهم است که بیماریهای نه تنها به طور یکسان وجود دارند بلکه سرماخوردگی و آنفولانزا در حال حاضر به مراتب بیشتر از کووید - 19 در ایالات متحده هستند.
اگر به نظر می رسد این بیماری های دیگر را بر اساس قرار گرفتن در معرض و عوامل خطر آن انجام دهید ممکن است پزشک شما آزمایش آنفولانزا یا آزمایش استرپ گلو را سفارش دهد.
در پایان
اگرچه تأثیر احتمالی کووید - 19 قطعی نیست آزمایش با کمک سریع مراقبت های پزشکی برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به عفونت کشنده هستند کمک می کند. اگر مبتلا به بیماری ریه، بیماری قلبی یا سیستم ایمنی ضعیفی هستید عفونت با کووید - 19 مخصوصاً برای شما خطرناک است. با این حال، عفونت می تواند شدید باشد حتی اگر سالم باشید. به خاطر داشته باشید که حتی ممکن است بعد از انجام آزمایش منفی که شواهدی از ویروس نشان نمی دهد همچنان در معرض خطر تمرکز تازه عفونت باشید.

در ادامه بخوانید: آنچه باید درباره کرونا ویروس (کووید - 19) بدانید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search