پزشکی

خشکی بینی: علل و درمان

درمان خشکی بینی

اگر در یک محیط خشک زندگی می کنید احتمالاً می دانید که گذرگاه های خشک بینی و سینوس می تواند منجر به مشکلات دیگری از جمله ضخیم شدن مخاط و ضعف بینی شود.

در حالت ایده آل، غشاهای مخاطی که سینوس ها را پوشانده اند مخاطی را ایجاد می کنند که به داخل و از طریق گذرگاه های بینی سرازیر می شود و بقایای خارجی از جمله باکتری ها را نیز از بین می برد. هنگامی که مخاط با آزاد شدن جریان هوا در شرایط خشک مهار می شود مشکلاتی بوجود می آید.
راه های خشک بینی ممکن است منجر به التهاب رگ های خونی در بینی و سینوس ها و احتقان های بعدی شود. سرانجام التهاب و احتقان حتی می تواند باعث عفونت سینوس شود.
علاوه بر زندگی در ناحیه ای با رطوبت کم، شرایط خاص سلامتی، به عنوان مثال، کم آبی یا سندرم Sjorgen باعث می شود که غشاهای مخاطی شما خشک شود . اگر در وهله اول مستعد ابتلا به مشکلات سینوسی هستید خشکی فقط وضعیت را بدتر خواهد کرد.
اکنون که ما متوجه شدیم که حفظ رطوبت مناسب در بینی و سینوس های شما چقدر مهم است در اینجا چند نکته برای مرطوب نگه داشتن بینی و سینوس های شما وجود دارد.
رطوبت داخل بینی نتیجه مخاطی است که توسط آستر بینی ایجاد می شود. این امر به دلایل بسیاری لازم است نه تنها سلامت بینی بلکه حتی برای تسهیل احساس بو و حتی جلوگیری از عفونت ها نیز ضروری است. در بعضی مواقع این مخاط می تواند بیش از حد باشد که منجر به آبریزش بینی یا قطرات پشت بینی می شود. در مواقع دیگر ممکن است مخاط بینی خیلی ناچیز باشد و باعث خشکی بینی شود.

چگونه مجاری بینی مرطوب بماند؟

معابر بینی با اپیتلیوم ترشحی مخاطی پوشانده شده است که معابر را مرطوب نگه می دارد و به دام انداختن گرد و غبار موجود در هوا و میکروب ها کمک می کند. به غیر از سالم نگه داشتن اپیتلیوم بینی، هوایی که به سمت ریه ها می رود را مرطوب می کند. اگر هوای خشک مرتباً وارد مجاری هوایی و ریه ها شود منجر به خشک شدن این آستر ها و به خطر افتادن سلامت سایر قسمت های دستگاه تنفسی می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اثرات خشکی بینی

بدون رطوبت طبیعی، مخاط مستعد آسیب است و می تواند حفره بینی را به راحتی آلوده کند و حس بویایی مختل شود. اگر مخاط در بینی خشک شود ممکن است احتقان با مخاط بینی خشک وجود داشته باشد. این می تواند مانع از حرکت هوا از طریق بینی شود که ممکن است منجر به تنفس دهانی شود.
خشکی معابر بینی ممکن است منجر به:
خونریزی بینی (اپیستاکسی)
مخاط بینی خشک (کراست)
گرفتگی بینی
اختلال در حس بویایی (هیپوسمی – کاهش بو)
درد در ریشه بینی (درد بینی)، درد سینوس یا حتی سردرد
وخیم تر شدن شرایطی مانند رینیت و سینوزیت
خشکی طولانی مدت و مداوم در معابر بینی ممکن است احتمال عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را افزایش دهد. جدا از عدم توانایی در به دام انداختن عوامل عفونی در مخاط بینی، تنفس دهانی همان فیلتر هوا را به ریه ها ارائه نمی دهد.

بیشتر بخوانید: اسپری بینی - استروئید، آنتی هیستامین، ضد احتقان

دلایل خشکی بینی

شایع ترین دلایل خشکی بینی شامل تغییر آب و هوا از جمله محیط های دارای تهویه مطبوع، عوارض جانبی داروهای خاص، آسیب به بینی موادی است که باعث خشک شدن بیش از حد معابر بینی می شود.

محیطی

هوای خشک چه گرم و چه سرد، معمولاً منجر به خشک شدن بیش از حد معابر بینی می شود. افرادی که در این شرایط زندگی می کنند ممکن است با محیط خشک سازگار شوند اما در هوای بسیار خشک هنوز هم خشکی را تجربه می کنند. تهویه هوا یکی دیگر از دلایل احتمالی است. قرار گرفتن در معرض تهویه مطبوع (مانند در ساعات کاری یا فقط در روزهای معین) ممکن است مانع از تطبیق معابر بینی با تغییرات در محیط شود. غالباً دوره هایی از ترشح فراوان مخاطی حاصل می شود که منجر به ایجاد آبریزش بینی (رینیت) می شود.

دارو

خشکی معابر بینی ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی داروهای خاص مانند دیورتیک ها برای فشار خون بالا (هیپرتنشن)، برخی داروهای ضد اضطراب و برونکودیلاتیلاتورها ایجاد شود. فرد مبتلا به گرفتگی بینی و رینیت مزمن ممکن است بعد از استفاده از آنتی هیستامین ها از خشکی شکایت کند اگرچه رطوبت اپیتلیوم بینی خیلی خشک نیست.
خشکی معابر بینی در نتیجه دارو ممکن است پس از قطع عامل دارو کاهش یابد اما این فقط باید پس از مشاوره با پزشک در نظر گرفته شود. جدا از عوارض جانبی، خشکی ممکن است با استفاده بیش از حد از مواد تقویت کننده بینی نیز ایجاد شود. این کار عملکرد طبیعی مخاط را سرکوب می کند و حتی ممکن است حتی پس از قطع ضد احتقان همچنان ادامه یابد.

شنا کردن

اگرچه آب ورودی به بینی هنگام شنا می تواند به طور موقت آن را مرطوب کند اما در نهایت ممکن است خشکی بینی را تشدید کند. آب، مخاط را در بینی از بین می برد و می تواند مخاط بینی را تحریک کند. آب کلر می تواند اثر خشک کنندگی در معابر بینی داشته باشد. سایر مواد حل شده در آب نیز ممکن است اثر خشک کنندگی داشته باشند.

تروما

درجات مختلف تروما به آستر بینی می تواند منجر به خشکی شود.
تحریک و آسیب. این عملکرد طبیعی مخاط بینی را مختل می کند که باعث ایجاد مخاط می شود و لایه بینی را مرطوب نگه می دارد. این ممکن است با آسیب های جسمی و شیمیایی مانند ناخنک زنی بینی، سیگار کشیدن و خروپف کوکائین دیده شود.

نحوه مرطوب کردن معابر بینی

روش های مختلفی برای مرطوب کردن معابر بینی وجود دارد. این اقدامات فقط ممکن است تسکین کوتاه مدت را فراهم کند. برای جلوگیری از خشکی بینی باید ترشح مخاط طبیعی ترمیم شود.
اسپری نمکی بینی: یک اسپری نمکی بینی یکی از ساده ترین راه ها برای مرطوب کردن معابر بینی است. اسپری کردن بینی به طور مرتب باعث لکه بینی می شود و می تواند به سلامت بینی کمک کند.
رطوبت ساز: یک مرطوب کننده برقی باعث افزایش رطوبت هوا می شود. این تنها در یک اتاق بدون تهویه خارج از منزل مؤثر است. تهویه هوا با خشک شدن هوا می تواند با افزایش این رطوبت مقابله کند.
گلدان neti به گزینه ای محبوب برای آبیاری بینی تبدیل شده است. یا به تنهایی از آب استفاده می شود و یا از محلول آب نمک رقیق استفاده می شود. اما ممکن است گاهی اوقات اثر خشک کنندگی داشته باشد و سوزش بینی فقط در صورت مفید ادامه یابد.
بخار: یکی از وسیع ترین روشهای مورد استفاده برای مرطوب کردن معابر بینی، استفاده از بخار است. این کار باید با احتیاط انجام شود تا از سوختگی جلوگیری شود. بخار گرفتن در حمام گرم می تواند مؤثر باشد و در صورت موجود بودن سونا نیز ممکن است گزینه ای باشد.
به همان اندازه مهم است که مرطوب کردن معابر بینی از خشک شدن جلوگیری می کند. اقدامات زیر می تواند مفید باشد.
قرار گرفتن در معرض محیط های تهویه مطبوع را محدود کنید. در صورت عدم امکان، از نشستن یا ایستادن مستقیم در مقابل تهویه هوا خودداری کنید. همین امر می تواند در مورد یک فن برقی یا هر منبع هوای دیگر در حال حرکت باشد.
هنگام شنا از شاخک های بینی استفاده کنید. باید از تناسب راحت برخوردار باشد و بتواند بینی را به درستی مسدود کند اما باعث صدمه نگردد. بعد از شنا از آبپاش نمکی استفاده کنید تا مخاط بینی مجدداً هیدراتاسیون شود. این ممکن است چندین بار تکرار شود.
از ناخن زدن بینی خودداری کنید. در حالی که این یک عمل متداول است نباید یک عادت باشد و نباید سرسخت باشد. در عوض، بینی را آبرسانی کنید و به جای تلاش برای از بین بردن فیزیکی پوسته ها آن را باد کنید.
از داروهای OTC مانند آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها زیاد استفاده نکنید. در عوض، برای تشخیص شرایط اساسی و درمان صحیح از آن، به دنبال مراقبت پزشکی حرفه ای باشید. خود درمانی در طی مدت طولانی می تواند مشکل را ایجاد کند.

در ادامه بخوانید: بهترین داروهای خانگی در مورد عفونت سینوس

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search