پزشکی

دندانهای خاکستری: علل، درمان، خود مراقبتی و عوارض

دندانهای خاکستری

بعضی از افراد دندان هایی دارند که به طور طبیعی خاکستری هستند. برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که دندانهایشان خاکستری می شود. این امر به دلایل مختلف می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد.

به نظر می رسد با گذشت زمان تمام دندان های شما به تدریج خاکستری می شوند. با این حال، در برخی موارد فقط یک دندان خاکستری می شود.
دندانهای خاکستری دندانهای بدون رنگ هستند. آنها ایستادگی می کنند و می توانند لبخند شخص را از بین ببرند. تغییر رنگ در دندانها نه تنها در طیف خاکستری بلکه به رنگهای سیاه، قهوه ای، آبی، سبز، نارنجی، صورتی، قرمز و زرد نیز رخ می دهد.
ظاهر دندانهای فرد در تعیین جذابیت آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. افرادی که از نحوه لبخندشان راضی نیستند حدود 90٪ حالت آن را نشان می دهند این رنگ دندانهای آنها باعث نارضایتی آنها می شود.

علل پشت تغییر رنگ دندان چیست؟

دلایل مختلفی برای دندانهای خاکستری وجود دارد که عبارتند از:
پیری: هرچه سن شما بیشتر می شود دندان های شما بی رنگ می شود. مینا در قسمت بیرونی دندان نازک و عاج که تیره تر است بیشتر دیده می شود.
رژیم غذایی: دندانها می توانند از بیرون از مواد غذایی و نوشیدنی ها، مانند قهوه، چای، نوشابه و شراب آغشته شوند.
تتراسایکلین: تتراسایکلین یک آنتی بیوتیک است. وقتی مینای دندان و عاج در حال شکل گیری است (مینای دندان لایه بیرونی دندان است عاج فقط داخل آن است) و تتراسایکلین داده می شود رنگ آمیزی دندان ها رخ می دهد.
تتراسایکلین برای درمان بسیاری از انواع عفونت ها در کودکان و بزرگسالان استفاده می شود. یكی از عوارض جانبی آن، پیوند دادن بافتهایی است كه در زمان بلعیدن كلسیفیه می شوند. این امر باعث تغییر رنگ دندان کودک (اولیه) و بزرگسالان می شود. این تغییر رنگ می تواند از قهوه ای زرد تا خاکستری متغیر باشد.
فلوئوروزیس: فلوئوروز در هنگام تشکیل دندان، قرار گرفتن در معرض بیش از حد فلوراید است. این می تواند قسمت هایی از دندان ها - مینای دندان و عاج را ناصحیح کند. این می تواند منجر به طیف وسیعی از عواقب از لکه های سفید خفیف گرفته تا لکه های تیره در دندان ها شود.
لکه دار شدن دندان در کودکان تا 8 سالگی هنگام تشکیل دندان ها ممکن است رخ دهد. این بیماری معمولاً در اثر مقادیر زیاد فلوئورید به آب آشامیدنی ایجاد می شود.
تروما: اگر دندان به شدت مورد اصابت جسم قرار گیرد ممکن است تغییر رنگ دهد. تروما به دندانهای جلوی اولیه بسیار شایع است. آنها می توانند حساس و سست شوند از هر جهت جابجا شوند و یا به بیرون کشیده شوند. تغییر رنگ دندان یک نتیجه مکرر از ضربه به دندان کودک است.
اعتقاد بر این است که رنگ خاکستری مرگ پالپ یا عصب دندان است. تروما همچنین باعث خاکستری شدن دندانهای دائمی می شود. این به دلیل آسیب رساندن به رگ های خونی در دندان آسیب دیده و تجزیه خون در داخل دندان است.
نیترات نقره: نیترات نقره ترکیبی است که در کانال ریشه دندان درمان شده مورد استفاده قرار گرفته است. گفته می شود کانال ها را استریل می کنند. این دارو می تواند دندان را خاکستری کند.
پر کردن با آمالگام: پر کردن با آمالگام، که دندان پر از فلز می شود می تواند باعث دندان خاکستری شود. از آنجا که پر شدن با گذشت زمان، می تواند عاج را در دندان تغییر رنگ دهد. برداشتن این تغییر رنگ با سفید کردن دشوار است.
تاج دندان: یک تاج دندان که دارای زیر ساخت فلزی است و دارای چینی در بالای آن می باشد اگر فلز از طریق چینی نمایان شود خاکستری به نظر می رسد.
درمان ارتودنسی: در طی یک درمان ارتودنسی (بریس ها)، دندان ها می توانند تغییر رنگ دهند. برای جابجایی آنها نیروهایی روی دندانها اعمال می شود و امکان متورم شدن عصب دندان ها وجود دارد. این التهاب باعث تغییر رنگ در دندان می شود اما معمولاً به مرور زمان به خودی خود از بین می رود.
بهداشت دندان: بهداشت ضعیف دندان و استفاده از محصولات توتون و تنباکو می تواند باعث تغییر رنگ قسمت بیرونی دندان ها شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بدانید: چگونه شکر باعث پوسیدگی و از بین بردن دندانها می شود

چگونه علت دندان های خاکستری مشخص می شود؟

علت دندانهای خاکستری توسط دندانپزشک شما می تواند مشخص شود. دندانپزشک شما در مورد تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی شما سؤال خواهد کرد و معاینه بالینی دندان ها و لثه های شما را انجام می دهد. همچنین ممکن است دندانپزشک شما آزمایش پالپ را انجام دهد تا ببیند دندان مرده است و همچنین رادیوگرافی گرفته می شود.
در حین معاینه، دندانپزشک قادر خواهد بود ببیند که یک دندان پر شده دچار خوردگی و از بین رفتن دندان است اگر دندان دارای ریشه درمانی باشد اگر عصب آلوده است یا مرده است اگر رنگ آمیزی تتراسایکلین وجود دارد یا اینکه یک تاج دندان چینی نازک دارد.
ممکن است برای از بین بردن لکه هایی که در قسمت بیرونی دندان ها وجود دارد به تمیز کردن دندان نیاز داشته باشید.

بیشتر بدانید: کاشت دندان یا ایمپلنت های دندانی چیست؟

چگونه رنگ خاکستری دندان ها از نظر پزشکی درمان می شود؟

دندانهای آغشته به تتراسایکلین با استفاده از محلول حاوی غلظت های مختلف محلول پراکسید کاربامید می توانند سفید شوند.
در مطالعه‌ای که محلول 10٪ از آن در شب به مدت 6 ماه استفاده شده بود بسیاری از شرکت کنندگان گفتند که رنگ بهبود یافته دندانهای آنها 5 سال باقی مانده است. دندانهای آنها از تتراسایکلین رنگ آمیزی شده بود.
نوارهای سفیدکننده دندان، که با یک ترکیب پراکسید هیدروژن آغشته شده اند در سفید کردن دندانهای آغشته به تتراسایکلین موفق بوده اند. درمان با سفید کننده بیش از 2 ماه ادامه داشت.
در یک مطالعه دیگر، افرادی که از نوارهای سفید کننده استفاده می کنند تغییر سایه سریعتر را بعد از زمان کمتری نشان دادند. سفید شدن دندانهای رنگ شده با تتراسایکلین ممکن است کاملاً یکنواخت در تمام دندان ها ایجاد نشود اما مطمئناً پیشرفتی است.
دندانها را می توان در مطب دندانپزشکی و همچنین در منزل سفید کرد. ژل سفید کننده با غلظت های مختلف پراکسید هیدروژن را روی دندان ها قرار می گیرد و مدتی با یا بدون نوری که برای فعال کردن محلول استفاده می شود روی دندان ها باقی می ماند.
ظاهر دندانهای رنگ گرفته با تتراسایکلین با ترمیم دندانها مانند تاج پرسلن یا روکش نیز می تواند بهبود یابد.
روکش دندان معمولاً یک ترمیم چینی نازک است که به قسمت جلوی دندان موجود متصل می شود و احتیاج به حفاری بسیار کم دارد و یا ندارد. هر دو ترمیم می توانند رنگ دندان قابل مشاهده را تغییر دهند.
دندان هایی که درمان ریشه داشته اند دندانهای غیر زنده نامیده می شوند. آنها می توانند در داخل بدن سفید شوند. مخلوطی از پوربورات سدیم و آب درون محفظه خمیر دندان قرار می گیرد و این روند تا زمانی که دندان به اندازه کافی روشن شود تکرار می شود.
درمان دیگر قرار دادن ژل پراکسید هیدروژن در محفظه پالپ است که به مدت 5 دقیقه توسط نور یا گرما فعال می شود. وقتی دندان خنک شد ژل برداشته می شود و دندان 2 هفته بعد دوباره ارزیابی می شود تا ببیند آیا به درمان اضافی نیاز دارد یا خیر.
دندانهای غیر حیاتی همچنین با ترکیبی از تکنیک های سفید کننده داخلی و خارجی قابل درمان هستند.
اگر دندان ها به دلیل ترمیم آمالگام یا تاج های چینی نازک خاکستری شوند ترمیم ها قابل تغییر هستند.

چه اقدامات مراقبت از خود در منزل برای دندانهای خاکستری قابل انجام است؟

این اقدامات را برای جلوگیری و روشن شدن تغییر رنگ دندان انجام دهید:
لکه هایی که در قسمت بیرونی دندان ها ایجاد می شوند به دلیل بهداشت دهان و دندان ضعیف ظاهر می شوند. مسواک زدن و نخ دندان زدن به طور مرتب می تواند به جلوگیری و از بین بردن آن لکه ها کمک کند.
از بین بردن محصولات دخانی و کاهش مصرف قهوه، شراب قرمز و چای باعث کاهش رنگ آمیزی دندان ها می شود. مسواک زدن به زودی پس از مصرف این محصولات به شکل گیری لکه ها کمک می کند.
پیگیری ویزیت های دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه ای به پایین آمدن تغییر رنگ ها کمک می کند.
جلوگیری از تتراسایکلین در زنان باردار و کودکان خردسال، رنگ آمیزی تتراسایکلین دندان ها را از بین می برد.
محدود کردن مقدار خمیردندان حاوی فلوراید روی مسواک کودک تا اندازه یک نخود کوچک باعث کنترل برخی از فلورایدهایی که کودک قورت می دهد می شود.
هنگام ورزش، از محافظ دهان استفاده کنید تا از آسیب دیدن دندان جلوگیری شود.
کیت های سفید کننده خانگی در داروخانه ها موجود است اما قبل از استفاده بر دندان ها باید به صورت حرفه ای تمیز شوند.

بیشتر بدانید: راه هایی برای تسکین درد دندان عقل

عوارض احتمالی دندانهای خاکستری چیست؟

دندان خاکستری ممکن است علامتی باشد که دندان در حال از بین رفتن است. برای تشخیص مشکل باید به دندانپزشک مراجعه کرد. اگر دندان در حال مرگ باشد می تواند یک عفونت باکتریایی داشته باشد که ممکن است به دندانهای دیگر نیز سرایت کند. معمولاً، درمان ریشه برای دندان در حال مرگ لازم است.
یک عارضه احتمالی از درمان های سفید کننده دندان، حساسیت دندان است. این کار را می توان با انجام درمان های خانگی د هر روز دیگر به جای روزانه کاهش داد.
درمانهای داخل بدن می توانند باعث سوختگی لثه شوند. مهم است که هنگام سفید شدن لثه ها را با یک ژل یا بند لاستیکی بپوشانید. سوختگی عواقب طولانی مدت ندارد.
کلمه پایانی
دندان های بی رنگ خاکستری مطمئناً یک مشکل زیبایی است که می تواند بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد. اگر دندان ناگهان خاکستری شد برای جلوگیری از عوارض به یک دندانپزشک مراجعه کنید. اقدامات بهداشتی خوب دهان باید بخشی از کارهای روزمره شما باشد.
محافظت از دندان های خود با محافظ ورزشی در هنگام مشارکت در ورزش مهم است. برای سفید شدن نتیجه مطلوب برای ترمیم دندان در دسترس نیست.

در ادامه بخوانید: 5 علائم هشدار دهنده دندان عقل تحت فشار

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search