پزشکی

سرفه اسیدی - علل، علائم و درمان

سرفه در اثر اسید معده

بیشتر افراد در برخی از نقاط زندگی خود سرفه را تجربه می کنند. برخی از سرفه ها می توانند تحریک کننده باشند و صحبت کردن از طریق تلفن یا رفتن به محل کار را دشوار می کند

در حالی که برخی دیگر می توانند دردناک و ترسناک باشند. نحوه ایجاد سرفه و احساس سرفه می تواند در شناسایی علت و همچنین درمان های احتمالی کمک کند.
ریفلاکس معده به مری، که معمولاً به عنوان ریفلاکس اسید نیز شناخته می شود شایعترین شکایت در مورد گوارش است. بیشتر ما آن را با سوزش سر دل ارتباط می دهیم. در حالی که سوزش سر دل شایع ترین علامت رفلاکس اسید است اما گاهی اوقات نمی تواند وجود داشته باشد. سایر علائم ریفلاکس را در نتیجه می توانند با سایر بیماریها، به ویژه علائم نادر رفلاکس اشتباه بگیرند. یکی از این علائم که اغلب با ریفلاکس اسید همراه نیست سرفه است.
بیشتر افراد علائم سوزش سر دل را در یک زمان یا زمان دیگری تجربه کرده اند. شاید شما درست قبل از خواب زیاد غذا بخورید و با یک احساس سوزش در سینه بیدار شوید. شما حتی ممکن است کمی اسید معده را در گلو و دهان خود مزمزه کنید. اگرچه ناخوشایند است بیشتر این علائم به راحتی با آنتی اسیدها یا داروهای خانگی درمان می شوند.

سرفه اسیدی چیست؟

سرفه اسیدی، هر سرفه ناشی از ریفلاکس اسید است همچنین به عنوان بیماری ریفلاکس معده (GERD) شناخته می شود. افزایش اسید معده و آنزیم ها، مری را تحریک می کند که باعث ایجاد سوزش معمولی سینه (سوزش سر دل) می شود. هنگامی که اسید در گلو یا حتی مجاری هوایی تحتانی در موارد نادر رخ می دهد بیشتر دچار سرفه می شوید. این نوع سرفه معمولاً کم عمق و خشک است اما با ورود اسید به مجاری هوایی و حتی رسیدن به ریه ها، سرفه شدیدتر و حتی سرفه ("مرطوب") ایجاد می شود.
علت سرفه به خودی خود بدون وجود سایر علائم می تواند دشوار باشد. سرفه ای که همراه با سوزش سر دل ایجاد می شود به خصوص هنگامی که آنتی اسیدها از بین می روند به احتمال زیاد سرفه اسیدی است. با این حال، همیشه ممکن است به این روش معمول حضور نداشته باشد. غیر معمولی نیست که سرفه اسیدی به علل دیگری مانند ترشحات پشت بینی نسبت داده شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل سرفه اسیدی

سرفه اسید در نتیجه اسید معده است و آنزیم هایی که باعث تحریک گلو و گاهی اوقات مجاری هوایی تحتانی و حتی ریه ها می شوند. معده به خوبی قادر به تحمل در برابر اسیدهای قوی و آنزیمهای هضم قدرتمند تولید شده است. این مواد برای هضم شیمیایی درون معده ضروری هستند. به طور معمول آن درون معده قرار دارد و به تدریج به پایین روده، به روده کوچک رها می شود.
اسفنکتر پایین مری (LES) که بین مری (گلوت یا لوله غذایی) و معده قرار دارد مانع از افزایش اسید و آنزیم ها به مری می شود. با این حال، LES گاهی اوقات می تواند نقص داشته باشد. پس از ورود اسید و آنزیم ها به مری، باعث تحریک بافت دیواره های مری می شود. این اغلب به عنوان سوزش سر دل، احساس سوزش در قفسه سینه است زیرا مری در قفسه سینه فعال نهفته است.
پس از رسیدن اسید و آنزیم ها به گلو، ممکن است علائم دیگری ایجاد شود. گلو و مجاری هوایی با گیرنده های تحریک کننده پوشانده شده است که توسط اسید خورنده و آنزیم ها تحریک می شوند. در نتیجه ممکن است باعث ایجاد رفلکس سرفه و سرفه شود. این منجر به سرفه اسیدی می شود. با این حال، تحریک این گیرنده های تحریک کننده دلیل اصلی سرفه نیست. این یک نتیجه از تحریک و آسیب بافت توسط اسید و آنزیم ها است.
بنابراین در نظر گرفتن دلایل بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش (GERD) که به عنوان ریفلاکس اسید نیز شناخته می شود مهم است. علت اصلی ریفلاکس اسید اسفنکتر پایین مری است. برخی از عوامل ممکن است خطر ریفلاکس اسید را افزایش دهد. این شامل:
هرگونه علت تاخیر در تخلیه معده.
بیماری هایی که به طور کامل بر بسته شدن LES تأثیر می گذارد.
فتق دیافراگم
افزایش فشار شکم همانطور که با چاقی و بارداری مشاهده می شود.
همچنین عوامل مختلفی وجود دارد که می توانند ریفلاکس اسید را تشدید کنند و بنابراین احتمال سرفه را افزایش می دهند.
مصرف الکل
نوشیدنی های کافئین دار
بعضی از غذاها مانند وعده های غذایی چرب یا تند.
پرخوری
فشار روی شکم، به خصوص بعد از یک وعده غذایی بزرگ.
سیگار کشیدن

علائم و نشانه های سرفه اسیدی

سرفه یک علامت است اما به خودی خود علت اصلی آن را به وضوح نشان نمی دهد. بنابراین قبل از برچسب زدن آن به عنوان سرفه اسیدی باید علائم دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد. همراه با سرفه اسیدی سایر علائم ریفلاکس اسید غیر معمول نیست. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
سوزش سر دل و حتی درد قفسه سینه
حالت تهوع و گاهی اوقات رگورژیتاسیون
بزاق بیش از حد
از دست دادن اشتها
سوزش یا درد گلو
طعم ترش در دهان
علائم بعد از غذا، در هنگام خوابیدن در قسمت های اولیه صبح که ترشح اسید معده تمایل به افزایش دارد علائم آن بدتر می شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که رفلاکس اسید ممکن است با علائم کم و بدون علائم وجود داشته باشد. این به عنوان ریفلاکس اسید خاموش شناخته شده است. بنابراین سرفه ممکن است تنها علامت بدون سوزش سر دل، حالت تهوع و سایر علائم باشد.

درمان سرفه اسیدی

مانند هر شرایط، درمان باید به علت اصلی انجام شود. بنابراین درمان رفلاکس اسید باید در نظر گرفته شود. این شامل ترکیبی از دارو و همچنین تغییرات رژیم غذایی است.
آنتی اسیدها اسید معده را خنثی می کنند و می توانند باعث تسکین علامت شوند.
داروهای سرکوب کننده اسید مانند مهارکننده های پمپ پروتون ترشح اسید را کاهش می دهد.
داروهای تقویت کننده LES که باعث کاهش آرامش اسفنکتر پایین مری می شوند.
جراحی گاهی اوقات در دلایل شدید ریفلاکس اسید مورد نیاز است. این مورد تنها زمانی در نظر گرفته می شود که ریفلاکس علیرغم تغییرات دارویی و رژیم غذایی همچنان ادامه داشته باشد. این روشهای جراحی، اسفنکتر پایین مری (LES) را محکم می کند.

همچنین بخوانید: در رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید

رژیم و سبک زندگی

اقدامات رژیم غذایی و شیوه زندگی زیر می تواند در کاهش و مدیریت ریفلاکس اسید مفید باشد.
پرخوری نکنید. از وعده های غذایی بزرگ باید اجتناب شود و مهم است که هنگام سیر شدن از خوردن غذا خودداری کنید. بلکه اغلب وعده های غذایی کوچک را بیشتر از چند وعده بزرگ میل کنید.
مصرف الکل و کافئین را محدود کنید. تحمل فردی ممکن است متفاوت باشد و مصرف آن نیز محدود باشد. باید از این مواد در رفلاکس شدید اسید اجتناب شود.
از غذاهای محرک خودداری کنید. از وعده های غذایی چرب و تند و همچنین هر غذایی که باعث رفلاکس اسید شود باید از آن جلوگیری شود.
بعد از غذا دراز نکشید. با نشستن، ایستادن یا راه رفتن بلافاصله بعد از غذا، به حالت ایستاده بمانید. آخرین وعده غذایی روزانه باید حداقل 2 ساعت قبل از خواب میل شود.
فعالیت بدنی بعد از غذا می تواند کمک کند. فعالیت بدنی متوسط مانند پیاده روی می تواند به تخلیه معده کمک کند و ریفلاکس اسید را کاهش دهد.
سر تخت را بلند کنید. افزایش اندکی از سر یک تخت، یک ریفلاکس در حد کمکی است زیرا گرانش باعث افزایش مقاومت اسید و آنزیم های وارد مری می شود.
از دست دادن وزن و حفظ وزن سالم. وزن بدن و به خصوص چاقی شکمی عوامل مهمی در ریفلاکس اسید مداوم و مکرر هستند.
لباس متناسب و گشاد بپوشید. این باعث کاهش فشار روی شکم می شود که می تواند در ریفلاکس اسید نقش داشته باشد.

در ادامه بخوانید: مواد غذای مناسب برای رفلاکس معده و افراد دارای مشکل در هضم غذا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search