پزشکی

لکه های سفید در گلو: علل، درمان و مراقبت از خود

درمان لکه های سفید در گلو

تانسیلیت یک عفونت شایع است که توسط یک باکتری یا ویروس ایجاد می شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در قسمت پشت گلو، ممکن است در معرض وضعیت تورم لوزه قرار داشته باشید.

لکه های سفید در قسمت پشت گلو یا روی لوزه ها می تواند نشانه انواع شرایط عفونی یا غیر عفونی باشد.
در بیشتر موارد، درمان علت اصلی لکه های سفید باعث از بین رفتن لکه ها می شود. بنابراین، شما باید برای ارزیابی خود نزد پزشک بروید تا بتوانید تشخیص صحیحی را بدست آورید و بر اساس آن، درمان انجام شود.
تشخیص و درمان به موقع از همه چیز ضروری تر است زیرا این لکه ها می تواند نشانه ای از سرطان گلو باشد.
لکه های سفید در دهان اغلب نشانه عفونت، التهاب، تروما، تومور یا بیماری های دیگر ناشی از بیماری زاهایی مانند باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها است.
برخی از دلایل احتمالی لکه های سفید در دهان عبارتند از:
- برفک دهان
- ورم لوزه
- تبخال دهان
- استرپ گلو
- سرطان دهان
شایع ترین علت لکه های سفید دهان، برآمدگی دهان است که به نام کاندیدیازیس نیز شناخته می شود.
اگر لکه ها به قسمت پشت دهان و لوزه ها گسترش یابد به نام کاندیدیازیاز مری شناخته می شود. این لکه ها مانند پنیر کوتاژ به نظر می رسند و برداشتن آن دشوار است. آنها می توانند زبان و قسمت داخلی گونه ها را بپوشانند. برخی از افراد همچنین لکه های سفید بر روی زبان خود دارند. اگر دهان آنها خیلی خشک شود و لکه های سفید روی کنار زبان ایجاد شود می تواند زخم باشد یا ممکن است لکووپلاکی مویی دهان باشد.

دلایل لکه های سفید در قسمت پشت گلو چیست؟

لکه های سفید در گلو می تواند نتیجه هر یک از شرایط زیر باشد:
استرپ گلو معمولاً توسط یک ارگانیسم باکتریایی به نام Streptococcus haemolyticus ایجاد می شود. این باکتری ها می توانند در لوزه ها، گلو یا بینی ایجاد شوند و همچنین می توانند باعث ایجاد تانسیلیت شوند.(1
مونونوکلئوز، که به عنوان مونو یا بیماری بوسیدن نیز شناخته می شود یک عفونت ویروسی مسری است که بیشتر در اثر ویروس اپشتاین بار (EBV) ایجاد می شود که از طریق بزاق پخش می شود. این حالت به طور معمول توسط گلو درد و لکه های سفید در گلو مشخص می شود. ویروس های دیگر نیز می توانند باعث این بیماری شوند اما علاوه بر بزاق، می توانند از طریق مایعات دیگر بدن مانند مایع منی و خون نیز پخش شوند.
فارنژیت شرایطی است که گلو درد می کند و لکه های سفید رنگ وجود دارد. بیشتر موارد در اثر ویروس هایی مانند موارد ابتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگی ایجاد می شود.
کاندیدیازیس یا برفک دهان یک عفونت مخمر است که در دهان و گلو رخ می دهد و منجر به ظهور لکه های سفید می شود. مخمر قارچی است که می تواند بدون ایجاد مشکلی روی پوست و داخل بدن زندگی کند اما در صورت افزایش بیش از حد می تواند باعث عفونت شود.
سفلیس یک عفونت مقاربتی است که توسط یک باکتری به نام Treponema pallidum ایجاد می شود که می تواند در هنگام انجام فعالیت جنسی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل شود سفلیس در مراحل اولیه دارای زخمهای کوچکی به نام شانکر در دستگاه تناسلی، رکتوم یا دهان است. مناطق زبان، زبان کوچک و لوزه نیز می توانند باعث ایجاد زخم های سفید بدون درد شوند. (2)
ازوفاژیت هرپس یک عفونت ویروسی است که در اثر ویروس تبخال هرپس ایجاد می شود و روی بیشتر افراد مبتلا به نقص ایمنی اثر می کند این بیماری با یک لوله غذایی متورم و تحریک شده همراه با ظهور ضایعات سفید در گلو و لوزه ها مشخص می شود. (3)
لوکوپلاکیا یک بیماری پیش سرطانی است که باعث ایجاد لکه های سفید ضخیم روی لثه ها، گونه ها و گاهی اوقات زبان می شود که نمی توان آنرا پاک و یا تراشید. علت دقیق این بیماری ناشناخته است اما مربوط به مصرف تنباکو بوده است. (4)
سنگهای لوزه ای، یا لوزه های سنگی، غلظت های سفید و سخت باکتری ها و بقایای لکه ها هستند که در شکاف لوزه ها گیر می کنند. سلول های مرده و مخاط به هم پیوسته می شوند تا این سنگ ها تشکیل شوند. وقتی این ترکیب کلسیفیه شود سخت می شود و می تواند ناراحت کننده شود. آنها می توانند باعث بوی بد دهان یا گلودرد شوند اما خطرناک محسوب نمی شوند.
مصرف یک ماده شیمیایی تند می تواند گلو را سوزانده و منجر به ایجاد لکه های سفید در ناحیه آسیب دیده شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

گزینه های درمانی استاندارد برای لکه های سفید در گلو چیست؟

درمان لکه های سفید در گلو به علت ریشه بستگی دارد. متداول ترین مداخلات درمانی شامل موارد زیر است:
اگر مشخص شود که یک عفونت باکتریایی وجود دارد به احتمال زیاد آنتی بیوتیک تجویز می شود. این امر برای استرپ گلوی صادق است.
تونسیلیت معمولاً در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود و علائم به خودی خود از بین می روند. گاهی اوقات تونسیلیت می تواند توسط باکتری ایجاد شود در این صورت ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. اما اگر تونسیلیت بصورت مزمن رخ دهد ممکن است برداشتن لوزه ها یا تانسیلکتومی لازم باشد.
مونونوکلئوز توسط ویروس ایجاد می شود و آنتی بیوتیک هایی برای این تجویز نمی شوند. بیشترین توصیه شده خانگی استراحت است. علائم را می توان با مسکن های بدون نسخه و کاهش دهنده تب درمان کرد. هیدراته ماندن مهم است.
پس از تشخیص سفلیس، درمان استاندارد یک آنتی بیوتیک پنی سیلین طولانی اثر است.
کاندیدیازیس در اثر رشد زیاد مخمر، یک قارچ ایجاد می شود. معمولاً با داروهای ضد قارچ آزول درمان می شود. داروها می توانند به صورت مایع وارد شوند که در دهان چرخانده و سپس بلعیده شود. همچنین می تواند قرص و قرص مکیدنی باشد. اگر برفک ناشی از پروتزهای دندانی شل، استفاده از آنتی بیوتیک ها یا دیابت کنترل نشده ایجاد شود باید از این موارد مراقبت کرد.
سنگهای لوزه را می توان با غرغره کردن با دهانشویه غیر الکلی که منجر به شل شدن سنگ ها و کاهش مقدار باکتری های محل می شود درمان کرد. جدا کردن سنگ ها با مسواک توسط خودتان می تواند خطرناک باشد و باعث عفونت یا آسپیراسیون سنگ شود. آنها معمولاً به تنهایی از بین می روند. اگر سنگ های لوزه بسیار بزرگ و ناراحت کننده باشند ممکن است یک تانسیلکتومی توصیه شود.
اگر لکه های سفید نتیجه مصرف چیزی است که گلو را سوزانده است علت سوختگی باید برداشته شود. باید خدمات فوریت های پزشکی فراخوانده شود و به مراقبت پزشکی نیاز خواهد بود.
اگر لکه های سفید ناشی از سرطان دهان باشد برای تشخیص میزان و نوع سرطان موجود به انکولوژیست نیاز است. جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی روشهای درمانی است که قابل استفاده است.

همچنین بخوانید: درمان های طبیعی برای گلودرد

برای کاهش ناراحتی گلو در ارتباط با این ضایعات چه کاری می توان انجام داد.

پزشکان معمولاً اقدامات مراقبتی زیر را به همراه دارو درمانی یا جراحی برای لکه های سفید در گلو توصیه می کنند:
پس از درمان پزشکی، غرغره کردن با آب نمک گرم ممکن است علائم را کاهش دهد. لوزه می تواند به کاهش علائم نیز کمک کند.
نوشیدن سوپ های گرم یا مایعات دیگر می تواند به کاهش ناراحتی گلو درد کمک کند. غذاهای نرم سرد نیز می توانند بطور موقت گلو را بی حس کنند و درد را برای مدتی کاهش دهند.
قرص های مکیدنی گلو ممکن است احساس خنک کننده و بی حسی ایجاد کند.
اگر قادر به غرغره کردن هستید می توانید از مخلوطی از حدود یک قاشق چایخوری نمک به یک لیوان آب گرم استفاده کنید تا بتوانید کمی تسکین در گلو ایجاد نمایید.
استفاده از دستگاه مرطوب کننده اتاق در اتاق خشک می تواند به ناراحتی در گلو کمک کند.
برای رفع علائم ناراحت کننده عفونت گلو ممکن است از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده شود.

در هنگام مراجعه به پزشک برای تشخیص چه انتظاری دارید؟

با بررسی آنها در رابطه با سایر علائم همزمان، علت لکه های سفید در گلو مشخص می شود. تشخیص معمولاً مراحل زیر را شامل می شود:

1. تاریخچه پزشکی

پزشک تاریخچه پزشکی شما را بررسی خواهد کرد که شامل استعلام در مورد:
علائم همراه با لکه های سفید، که می تواند به به تشخیص عامل مقصر کمک کند.
هرگونه شرایط بهداشتی موجود یا قبلی
شرایطی که در خانواده جریان دارد
سایر عوامل مرتبط، از جمله اینکه آیا می توان لکه های سفید را از بین برد و هرگونه سابقه فعالیت جنسی با یک شریک آلوده بررسی می شود.

2. معاینه بدنی

پزشک تجزیه و تحلیل جسمی را انجام می دهد که به طور معمول شامل موارد زیر است:
بررسی دقیق نقاط سفید
گوش و بینی شما را چک می کند
فشار خون خود را ارزیابی می کنید
گوش دادن به قلب و ریه های شما
احساس غدد لنفاوی در زیر فک و گردنتان

3. تست ها

پزشک ممکن است چند آزمایش خون سفارش دهد. ممکن است یک کشت گلو نیز سفارش داده شود که در آن یک سواب پنبه به سرعت در گلوی شما مالیده می شود تا نمونه بگیرند.
سپس این نمونه از نظر میکروسکوپی در آزمایشگاه آزمایش می شود تا وجود هر موجود ارگانیسم عفونی مشخص شود. این آزمایش تعیین می کند که آیا علت ویروسی یا باکتریایی است.

عوارض احتمالی لکه های سفید چیست؟

لکه های سفید در گلو به دلیل طیف گسترده ای از شرایط ممکن است ایجاد شود که هر یک از آنها در صورت عدم درمان مناسب می تواند عوارض خاصی ایجاد کند.
لکه های سفید می تواند منجر به تورم در گلو شود و در موارد شدید باعث اختلال در راه هوایی و اختلال در تنفس می شود.
استرپ گلو در صورت عدم درمان می تواند منجر به تب سرخک، بیماری کلیوی، تب روماتیسمی و ورم مفاصل شود. سرفه می تواند با لکه های سفید در گلو همراه با خشکی گلو، با مشکل در بلع و تنفس همراه باشد.
قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی از مصرف یک ماده سوزاننده می تواند گلو و دستگاه گوارش را بسوزاند.
سفلیس درمان نشده می تواند به اعضای دیگر از جمله مغز نیز سرایت کند.
سرطان پیشرفته دهان و دندان می تواند منجر به مرگ شود.
یک عفونت طولانی مدت مخمر می تواند سیستم ایمنی بدن را پایین بیاورد و عفونت می تواند در سایر قسمت های بدن نیز گسترش یابد.
عوارض دیگر این بیماری شامل تب، لرز، درد بدن و غدد لنفاوی بزرگ بسته به علت اصلی لکه های سفید است.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

در صورت مشاهده اختلال در تنفس، علائم لکه دار شدن پوست و خوردن مواد شیمیایی سوز آور، باید فوراً به پزشک مراجعه شود.
اگر لکه ها بعد از گذشت چند روز به خودی خود از بین نرفتند دیدن پزشک خوب است.
کلام آخر
لکه های سفید در گلو همیشه جدی نیست. آنها غالباً به تنهایی از بین می روند. دهان خود را تمیز نگه دارید و دستان خود را بشویید تا از ورود ذرات باکتری و ویروسی به دهان بکاهید. هنگامی که شک دارید به پزشک مراجعه کنید.

در ادامه بخوانید: از دست دادن طعم و مزه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (8)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

 1. کاظم

سلام
حدود 4سال پیش احساس می‌کردم یک چیزی تو گلوم هست بعضی اوقات که سرم به سمت پایین بود دقیقا حسش میکردم که میومد و راه گلوم رو سد می‌کرد پیش دکتر رفتم ولی دکتر نتونست چیزی ببینه من خودم سعی کردم و یک غده کوچک رو دیدم و تو این 4 سال هنوز در همون...

سلام
حدود 4سال پیش احساس می‌کردم یک چیزی تو گلوم هست بعضی اوقات که سرم به سمت پایین بود دقیقا حسش میکردم که میومد و راه گلوم رو سد می‌کرد پیش دکتر رفتم ولی دکتر نتونست چیزی ببینه من خودم سعی کردم و یک غده کوچک رو دیدم و تو این 4 سال هنوز در همون اندازه مونده و مشکلی بوجود نیومده میخوام هر چه زودتر برم دکتر و غده رو تخليه کنند ولی مشکل اینجاست که دیده نمیشه باید تلاش زیادی کرد تا بیاد در ته حلق و دیده شود. به نظر شما آیا خطرناک هست یا خیر؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کاظم
 1. 5 / 5

سلام نزد متخصص گوش و حلق و بینی بروید معاینه انجام می شود

  پیوست ها
 

 1. مینا زندی

سلام وقتتون بخیر من تو گلوم لکه های سفید دارم و اکثر اوقات سوزش گلو پیش متخصص گوش و حلق رفتم گفتم لکه ها چیز مهی نیست سیستم ایمنی ضعیفت الان سوزش گلوم خیلی اذیتم میکنه میشه راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. اسکندری

با سلام و خسته نباشید
حدود یک ماه پیش علایم سرماخوردگی داشتم، گلو درد، تورم و قرمزی گلو، بی حالی و ...
بعد یک ماه تمامی علایم رفع شده فقط لکه سفیدی در گلوم باقی مانده به اضافه کمی تورم.
یک بسته آزیترومایسین 500 خوردم قبلا...
میشه راهنمایی بفرمایید؟

  پیوست ها
 

 1. رسولی

سلام من 13سالمه. بعد از یه بیماری که نمیدونم سرماخوردگی بود یا کرونا یه
لکه سفید رنگی تو گلوم مونده که دیده میشه و حس میکنم که داره به سمت پایین حرکت میکنه. پنج ماهی هست که دارم. مشکل زیاد جدی ندارم. چیکار بکنم؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رسولی
 1. 5 / 5

سلام احتمال کیست چربی وجود دارد نزد پزشک بروید تا معاینه شوید

  پیوست ها
 

 1. لیلی

با سلام و خسته نباشین
ممنون از مطلب مفیدتون
برای لکه سفید انتهای گلو سمت لوزه که حالت پنیرک داره میشه آزیترومایسین مصرف کرد؟ چهار روزی هست که مصرف میکنم و کوچیکتر شده. میتونم تا دوازده آزیترومایسین ادامه بدم ؟
ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلی
 1. 4.5 / 5

سلام لکه ها اگر در اثر عفونت باشد با آنتی بیوتیک برطرف می شود ولی اگر چربی باشد نزد متخصص گوش و حلق و بینی بروید تا تخلیه شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search