پزشکی

بیماری نقرس: علائم، تشخیص و درمان

بیماری نقرس

نقرس نوعی آرتروز متبلور یا التهابی است که در آن مقادیر بالای اورات سرم باعث دردناک شدن، تورم و سفت شدن مفاصل می شود. به نظر می رسد نقرس در بعضی از افراد تورم ناگهانی در قاعده انگشت شست پا است.

درد شدید انگشت شست پا در نقرس علامت کلاسیک حمله است.
در حالی که شست پا شایع ترین مکان برای بروز حمله نقرس است نقرس همچنین می تواند بر مفاصل اطراف پا، مچ پا و زانو تأثیر بگذارد.
افراد مبتلا به نقرس معمولاً دچار شعله ور شدن یا حمله به علائم می شوند و به دنبال آن دوره هایی بدون علائم مشاهده می شوند. حملات معمولاً 3 تا 10 روز طول می کشد. برخی از افراد ماهها یا حتی سالها بدون حمله نقرس پس از حمله مواجه می شوند. در افراد دیگر، حملات ممکن است به مرور زمان بیشتر شود.
تشخیص نقرس دشوار است. پس از تشخیص، می توان آن را با دارو و تغییر سبک زندگی درمان کرد.
نقرس نوعی آرتریت التهابی مربوط به کریستال است که بیشتر به صورت حمله حاد ظاهر می شود اما همچنین می تواند باعث آرتروز مزمن شود.
این وضعیت با افزایش درد و تورم در مفاصل پا، به ویژه انگشت شست پا، یا انگشتان، مچ دست، زانو، مچ پا و آرنج مشخص می شود.
نقرس افراد هر دو جنس را درگیر می کند اما شیوع آن در مردان بیشتر از زنان است. فقط بعد از یائسگی است که زنان تمایل بیشتری به نقرس دارند.
بافتهایی که تحت تأثیر نقرس هستند
در بدن هیچ مفصلی وجود ندارد که از علائم نقرس در امان باشد اما این وضعیت مفصل موجود در پایه انگشت شست را بیش از سایر موارد هدف قرار می دهد.
این عمدتا به دلیل قرارگیری انگشت پا است که در دورترین قسمت قلب قرار دارد. این شکل خاص از نقرس به عنوان podagra شناخته می شود.
نقرس به طور عمده انواع زیر را هدف قرار می دهد.

1. مفاصل

نقرس غالباً در مفاصل کوچک مانند مفاصل انگشتان، مچ و آرنج و مفاصل بزرگ مانند زانو و لگن ایجاد می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. بورس

بورس ها کیسه های نازکی پر از مایع هستند که در نقطه مفاصل بین استخوان ها و بافت نرم اطراف قرار دارند.
با به حداقل رساندن اصطکاک بین بافت اسکلتی و بافت نرم مخالف، بورسها به سهولت حرکت آسان مفصل، کمک می کنند.
گرچه بورسها در سراسر بدن وجود دارند اما نقرس در درجه اول مناطقی را که نوک آرنج و جلوی مچ دست را می پوشاند هدف قرار می دهد.

علل نقرس

اسید اوریک بعنوان یک محصول فرعی از ترکیبات شیمیایی معروف به پورین در غذاهای مختلف تشکیل می شود.
نقرس در صورت تجمع اسید اوریک در بدن ایجاد می شود که می تواند به دلیل تولید بیش از حد ماده یا عدم توانایی کلیه ها در خلاص شدن سریع از شر آن اتفاق بیفتد.
با گذشت زمان، اسید اوریک اضافی بسیار اشباع شده و کریستالهای تیز مونو سدیم اورات را تشکیل می دهد سپس در بافتهای مفاصل رسوب می کند.
عوامل زیر می توانند به افزایش سطح اسید اوریک در بدن کمک کرده و احتمال حمله نقرس را افزایش دهند:
مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی پورین زیاد، مانند گوشت قرمز، ماهی و صدف

نوشیدن بیش از حد الکل

مصرف بیش از حد نوشیدنی های شیرین و غذاهایی که حاوی مقدار زیادی فروکتوز هستند

علائم و نشانه های نقرس

حمله نقرس معمولاً به صورت زیر ظاهر می شود:
علائم حمله نقرس ناگهانی و سریع بروز می کند.
بیشتر حملات نقرس در شب یا اوایل صبح شروع می شود و مفصل انگشت شست را تحت تأثیر قرار می دهد.
با شروع حمله، ممکن است درد و تورم شدیدی در مفصل آسیب دیده داشته باشید که طی 12 تا 24 ساعت آینده بدتر می شود.
پوست روی مفصل ملتهب ممکن است براق، قرمز و و گرم باشد.
پوست روی مفصل آسیب دیده حتی ممکن است بعد از یک نقطه شروع به کندن پوست کند.
همانطور که از استفاده از مفصل آسیب دیده خودداری می کنید ممکن است با گذشت زمان سفت شود که می تواند دامنه حرکت آن و همچنین حرکت کلی شما را بسیار مختل کند.
حملات نقرس ممکن است در ابتدا فقط یک مفصل را درگیر کند اما حملات بعدی می توانند چندین مفصل را تحت تأثیر قرار دهند.
علائم ناتوان کننده حمله نقرس می تواند یک هفته یا بیشتر طول بکشد.
در موارد شدید و طولانی مدت نقرس، تجمع تدریجی بلورهای اورات در مفاصل می تواند باعث فرسایش مفصل و همچنین تغییر شکل استخوان و مفصل شود.

درمان نقرس

به افراد مبتلا به نقرس معمولاً یک برنامه درمانی دو طرفه تجویز می شود.
بخشی از این درمان به منظور تسكین علامتی در طی یك حمله نقرس فعال انجام می شود در حالی كه بخشی دیگر به جلوگیری از حملات آینده با كاهش سطح اسید اوریك در بدن مربوط می شود.
شعله ور شدن نقرس به طور معمول از طریق داروهای زیر کنترل و پیشگیری می شود:

1. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)

NSAID ها مانند کلشی سین به گروهی از داروهای ضد التهاب اشاره دارد که می تواند به کاهش درد و التهاب مفصل مرتبط با نقرس کمک کند به ویژه هنگامی که در مرحله اولیه شعله ور مصرف شود.
برخی از NSAID ها را می توان به راحتی از طریق دارخانه خریداری کرد مانند ایبوپروفن و ناپروکسن. با این حال، برای تهیه نسخه های قوی تر، به احتمال زیاد به نسخه پزشک نیاز خواهید داشت.
توجه: استفاده طولانی مدت یا بیش از حد از NSAID ها می تواند باعث حالت تهوع، استفراغ، اسهال، بیماری کلیوی و سایر عوارض جانبی شود. NSAIDs برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی توصیه نمی شود زیرا می تواند بار سمی کلیه شما را افزایش دهد. آسپرین برای بیماران نقرس کاملاً بد است زیرا می تواند سطح اسید اوریک شما را بالا ببرد و وضعیت شما را بدتر کند.

2. کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها فقط در مواردی تجویز می شوند که NSAID ها نتوانند تسکین مورد نظر را ارائه دهند NSAID ها برای بیمار ناامن تلقی شوند یا حمله شدید باشد.
هدف آنها تسکین سریع از حمله نقرس فعال است اما در صورت استفاده طولانی مدت می تواند بسیار مضر باشد.
در موارد شدید نقرس، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای خوراکی تجویز کند یا آنها را از طریق تزریق عضلانی (IM) یا داخل وریدی (V) تجویز کند.

3. داروهای کاهنده اسید اوریک

پزشک شما یک طرح درمانی برای کاهش تجمع اسید اوریک اضافی در جریان خون ترسیم می کند که در صورت عدم کنترل می تواند منجر به تشکیل توفی یا سنگ کلیه شود.
این نوع درمان پیشگیری شامل داروهای تجویزی مانند آلوپورینول،febuxostat و پگلوتیكاز، پروبنسید و lesinurad است.

تشخیص نقرس

نقرس براساس سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی مفصل آسیب دیده و نتایج آزمایش تشخیص داده می شود. آزمایش های تشخیصی زیر به تشخیص نقرس کمک می کند.

1. آزمایش اسید اوریک

پزشک یک آزمایش خون یا آزمایش ادرار برای ارزیابی سطح اسید اوریک شما انجام می دهد.
نتایج این آزمایشات به تنهایی نمی تواند مشخص کند که شما نقرس دارید یا خیر، اما آنها می توانند میزان افزایش اسید اوریک را تعیین کنند که این یک پیش شرط لازم برای شروع نقرس است.

2. تجزیه و تحلیل مایعات

مایعات حاصل از مفصل از طریق یک سوزن استخراج می شود و سپس زیر میکروسکوپ برای ردیابی کریستالهای مبتنی بر اسید اوریک بررسی می شود.
اگر نقرس برای مدت طولانی درمان نشود ممکن است اسید اوریک متبلور جمع شده و به صورت توده ای در زیر پوست ایجاد شود.
از این رسوبات متراکم بلورهای اورات به عنوان توفی یاد می شود و معمولاً در مراحل آخر نقرس ظاهر می شوند. در چنین شرایطی، پزشک از روش خاصی به نام آرتروسنتز استفاده می کند که شامل کشیدن مایعات از مفصل متورم است.

3. اشعه ایکس

برای تعیین میزان آسیب ممکن است نیاز به اشعه ایکس در موارد پیشرفته نقرس ایجاد شود.
در مراحل اولیه نقرس، رسوب اورات بسیار کم است که نمی تواند توسط این روش های تصویربرداری گرفته شود. بنابراین، اشعه ایکس در مفصل به ندرت در ابتلا به بیماری زودرس مفید خواهد بود.

4. سونوگرافی اسکلتی عضلانی

سونوگرافی اسکلتی عضلانی ممکن است یک علامت کانتور مضاعف بر روی غضروف درگیر و ظاهر طوفان برف وجود داشته باشد که نشان دهنده وجود بلورهای اورات مونو سدیم شناور یا انباشته شده در مفصل یا در امتداد تاندون ها است. هر دو این نشانگرها می توانند تشکیل توفی را در محل پرتوی X نشان دهند.
از ام آر آی و سی تی اسکن به ندرت استفاده می شود اما در موارد طولانی مدت اما نادر نقرس ستون فقرات مفید است.

عوامل خطر برای نقرس

عوامل زیر می توانند احتمال ابتلا به نقرس را افزایش دهند:
جنسیت: نقرس در مردان بیشتر از زنان است.
سن: این بیماری به طور معمول مردان در سنین 30 تا 50 سال را درگیر می کند در حالی که این بیماری در میان زنان نسبتاً دیر شروع می شود.
چاقی: افراد دارای اضافه وزن یا چاقی تمایل بیشتری به ابتلا به نقرس دارند.
رژیم غذایی: خوردن منظم غذاهای غنی از پورین می تواند شما را در معرض نقرس قرار دهد.
سندرم متابولیک: افرادی که مبتلا به سندرم متابولیک که شامل چربی خون، فشار خون بالا یا دیابت دیررس (نوع 2) هستند به دلیل عدم موفقیت کلیه ها در تصفیه اورات از خون به اندازه کافی منجر به نقرس و سطح اورات را بالا می برند.
سابقه خانوادگی: برخی از افراد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به نقرس هستند که این وضعیت در خانواده آنها ایجاد شود.
داروها: برخی از داروها می توانند خطرات نقرس شما را افزایش دهند مانند داروهای ادرار آور یا "قرص های آب" و برخی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که توسط افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، پسوریازیس و دریافت کنندگان پیوند مصرف می شود.

عوارض نقرس

نقرس، اگر به درستی کنترل نشود می تواند منجر به عوارض زیر شود.

1. Tophi

اگر نقرس برای مدت طولانی درمان نشود ممکن است کریستال اورات با هم جمع شود و یک توده سفت شده در زیر پوست شما ایجاد شود که به توفی معروف است.
ایجاد توفی تا حد زیادی بدون درد است اما صدمه ای که ایجاد می کند آنقدر قابل توجه است که مفصل آسیب دیده را به طور دائمی تغییر شکل می دهد.

2. آسیب و تغییر شکل مفصل

نقرس مزمن می تواند منجر به التهاب مداوم در مفاصل شود که می تواند آنها را به طور فزاینده ای سفت و بی حرکت کند.
این امر با تشکیل توفی بدتر می شود و حتی ممکن است برای ترمیم یا تعویض مفاصل که به شدت آسیب دیده اند نیاز به جراحی داشته باشید.

3. سنگ کلیه و بیماری کلیوی

افزایش سطح اسید اوریک، به ویژه در نقرس مزمن، می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود.
بلورهای اورات می توانند به مرور در دستگاه ادراری شما رسوب کنند که می تواند کلیه ها را زخم کرده یا آسیب برساند و به تدریج منجر به شروع بیماری کلیه شود.

4. مشکلات روانشناختی و عاطفی

افراد مبتلا به نقرس مزمن با درد و التهاب مداوم یا طولانی مدت در مفاصل خود دست و پنجه نرم می کنند که می تواند آسیب جدی به سلامت روحی و روانی آنها وارد کند.
ممکن است راه رفتن یا انجام ابتدایی ترین کارهای روزمره برای شما دشوار باشد که می تواند منجر به ناامیدی و پریشانی عاطفی شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

پزشک شما ممکن است شما را به یک روماتولوژیست ارجاع دهد تا از تشکیل توفی و آسیب بعدی و تغییر شکل مفصل متعاقب آن جلوگیری کند.
درمان به موقع و کنترل سطح اسید اوریک برای اینکه ببینید چقدر به درمان فعلی پاسخ می دهید برای کنترل بهینه بیماری مهم است.

پرسش و پاسخ رایج

هنگام ابتلا به نقرس از مصرف چه مواد غذایی خودداری شود؟ آیا گوجه فرنگی برای نقرس مضر است؟

مواد غذایی که باید از آنها در نقرس اجتناب کرد یا به میزان متوسطی مصرف می شود الکل است به ویژه آبجو و مشروبات الکلی، گوشت قرمز یا گوشت اندام مانند کبد و کلیه، غذاهای دریایی، نوشیدنی های شیرین یا غذاهای سرشار از فروکتوز، غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات های تصفیه شده است .
اخیراً نشان داده شده است که گوجه فرنگی برای نقرس مضر است و یک مطالعه اخیر مصرف گوجه فرنگی را با بلورهای اورات بالا مرتبط دانست.

آیا امکان درمان نقرس به صورت دائمی وجود دارد؟

همیشه ممکن است اما به تغییر سبک زندگی بیشتری نیاز دارد. گاهی اوقات، بدن نمی تواند اسید اوریک را پاک یا بیش از حد تولید کند.
بنابراین، شما باید با داشتن رژیم غذایی مناسب و مصرف داروی مناسب به خودتان کمک کنید تا سطح آن را پایین نگه دارید و دفعات حملات را کاهش دهید.

آیا نقرس در طول شب بدتر می شود؟

حمله نقرس در هر زمان ممکن است اتفاق بیفتد اگر سطح اسید اوریک خیلی زیاد باشد صبح روز بعد با یک حمله حاد نقرس از خواب بیدار می شوید. همه اینها به چگونگی استفاده بدن از خواب و استراحت برای بهبودی خود بستگی دارد که به نوبه خود بر سطح اسید اوریک تأثیر می گذارد.

آیا نقرس نشانه سرطان استخوان است؟

نه به اندازه خود سرطان استخوان، بلکه مشخص شده است که بیماران مبتلا به نقرس احتمال ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهند.

چگونه می توان درد مرتبط با نقرس را کنترل کرد؟

همه چیز در مورد نقرس اصلاح و تعدیل رژیم غذایی است. تا زمانی که رژیم غذایی مناسب را دقیق دنبال کنید می توانید بسیاری از حملات مکرر و دردهای مربوطه را از بین ببرید.
اگر رژیم کافی نیست لطفاً برای دریافت داروی مناسب برای کمک به پایین نگه داشتن سطح اسید اوریک، به نزدیکترین متخصص روماتولوژی خود مراجعه کنید.
حرف آخر
زندگی با نقرس می تواند سخت باشد و شما برای دستیابی به مکانیزم های مقابله ای سالم به راهنمایی تخصصی پزشک یا یک متخصص بهداشت روان نیاز دارید.
شما باید با درد و التهاب مداوم در مفاصل خود مقابله کنید که در صورت عدم مراقبت و درمان مناسب، به تدریج بدتر می شود.
ممکن است حرکت در خانه، انجام مقدماتی ترین کارها یا حتی خواب راحت برای شما دشوار باشد. بنابراین، این شرایط می تواند کیفیت کلی زندگی شما را مختل کند.
مفصل می تواند به قدری آسیب ببیند که مجبور شوید برای حفظ هرگونه تحرک در ناحیه آسیب دیده، تحت عمل جراحی تعویض قرار بگیرید. تنها راه برای جلوگیری از چنین عوارض جدی، جستجوی درمان زود هنگام وضعیت قبل از بدتر شدن آن است.

همجنین بخوانید: درمان های خانگی بیماری نقرس

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search