پزشکی

10 علامت و نشانه احتمالی گرفتگی عروق

نشانه های گرفتگی عروق

بیماری عروق کرونر هنگامی ایجاد می شود که رگهای اصلی که خون قلب شما را تأمین می کنند آسیب دیده یا بیمار شوند. رسوبات حاوی کلسترول (پلاک) در عروق کرونر و التهاب معمولاً مسئول بیماری عروق کرونر هستند.

عروق کرونر، خون اکسیژن دار و مواد مغذی قلب شما را تأمین می کنند. تجمع پلاک می تواند این عروق را باریک کرده و باعث کاهش جریان خون در قلب شما شود. در نهایت، کاهش جریان خون ممکن است باعث درد قفسه سینه (آنژین)، تنگی نفس یا سایر علائم و نشانه های بیماری عروق کرونر شود. انسداد کامل می تواند باعث حمله قلبی شود.
از آنجا که بیماری عروق کرونر اغلب طی دهه ها ایجاد می شود تا زمانی که دچار انسداد قابل توجه یا حمله قلبی نشوید ممکن است مشکلی را مشاهده نکنید. اما می توانید برای جلوگیری و درمان بیماری عروق کرونر گام بردارید. سبک زندگی سالم می تواند تأثیر زیادی بگذارد.
سرخرگ ها، رگ های خونی هستند که خون را از قلب دور می کنند. اکثر شریان های بدن خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی را به اندام ها، ساختارها و بافت های حیاتی بدن منتقل می کنند.
مانند لوله ها در خانه یا اتومبیل شما، عروق نیز می توانند مسدود شوند. تصلب شرایین حالتی است که در آن عروق به دلیل تجمع ماده ای به نام پلاک مسدود می شوند. پلاک ماده ای است که از چربی، کلسترول و سایر مواد موجود در خون تشکیل شده است.(1)
با پیشرفت زمان، پلاک افزایش یافته و سفت می شود و منجر به تنگی عروق می شود. این تنگی یا گرفتگی رگ ها می تواند تأثیرات زیادی بر بدن و سلامتی بگذارد.

همچنین بخوانید: درد قفسه سینه چیست؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های احتمالی گرفتگی عروق

مراحل اولیه تجمع پلاک یا آترواسکلروز در عروق تا حد زیادی بدون علامت یا بدون علائم قابل توجه است.
با این حال، با پیشرفت بیماری، افراد می توانند علائم و نشانه های مختلفی را تجربه کنند که ممکن است نشانه گرفتگی عروق باشد.

1. درد یا فشار قفسه سینه

درد یا فشار قفسه سینه می تواند نشانه انسداد شریانی در قلب باشد. قلب عضوی عضلانی است که همیشه برای پمپاژ خون تازه به بدن می تپد.
این خون اکسیژن و مواد مغذی را به هر قسمت از بدن می رساند و برای حفظ زندگی ضروری است.
وقتی عروق قلب به طور قابل توجهی مسدود می شوند افراد می توانند درد قفسه سینه را به عنوان یک علامت تجربه کنند زیرا عضله قلب اکسیژن کافی برای انجام عملکرد خود دریافت نمی کند. این اغلب رایج ترین علامت حمله قلبی در مردان است.(2)

همچنین بخوانید: درد قفسه سینه در سمت چپ

2. تنگی نفس

زنانی که دچار حمله قلبی یا سکته قلبی می شوند غالباً علامت معمول درد قفسه سینه را تجربه نمی کنند اما دچار تنگی نفس می شوند. (3)
تصور می شود که این احساس به دلیل کاهش توانایی پر شدن و تخلیه قلب است که منجر به افزایش فشار در رگهای خونی داخل و اطراف ریه ها می شود.
اگر قلب در انجام وظیفه خود به عنوان پمپاژ موثر خون در بدن شروع به شکست کند جریان خون از قلب می تواند به خطر بیفتد و منجر به تهیه پشتیبان از خون در ریه ها شود. این می تواند منجر به احساس تنگی نفس شود.
این نوع نارسایی قلبی غالباً به دلیل گرفتگی عروق قلب به عضله قلب آسیب می زند.

3. خستگی

افراد می توانند به دلیل نارسایی قلبی ناشی از گرفتگی عروق، خستگی را تجربه کنند. همراه با تنفس سخت، این یکی دیگر از علائم اصلی بیماری های قلبی در زنان است.(4
اگر قلب قادر به دریافت اکسیژن کافی برای انجام عملکرد خود نباشد قلب کار سخت تری را آغاز می کند. این حجم کار اضافی قلب می تواند منجر به خستگی مفرط شود.

4. سوء هاضمه

سوء هاضمه، یا احساس سوزش در قفسه سینه، اغلب می تواند به عنوان علامت ریفلاکس اسید یا مشکل گوارشی اشتباه گرفته شود. با این حال، این احساس اغلب می تواند نشانه ای از بیماری قلبی یا حمله قلبی در زنان باشد.(5)
سوزش معده اغلب پس از غذا اتفاق می افتد و با آنتی اسیدها برطرف می شود. اگر این احساس پس از مصرف داروهای ضد اسید همچنان ادامه داشته باشد این ممکن است از علائم حمله قلبی به ویژه در خانم ها باشد.
یک نظریه برای چنین دردی مربوط به جریان خون ناکافی ناشی از تصلب شرایین است که باعث می شود قلب هنگام غذا خوردن کار سختی انجام دهد.

5. عرق کردن

افراد مبتلا به بیماری قلبی اغلب می توانند احساس تعریق زیاد (دیافورز) را تجربه کنند که به نظر می رسد غیر معمول است.
این می تواند مربوط به افزایش فعالیت قلب در تلاش برای انجام وظیفه خود در برابر گرفتگی عروق باشد.
در تلاش برای پایین آوردن درجه حرارت بدن، بدن در این دوره از کار زیاد عرق می کند.

6. درد پا

برخی از افراد ممکن است پس از مدتی راه رفتن احساس درد در باسن، ران و یا ساق پا کنند.
گزارش شده است که این درد دردی دردناک، ضربان دار و یا سوزاننده است که بلافاصله پس از مدتی استراحت از بین می رود. به این نوع درد لنگش متناوب می گویند. (6)
لخته شدن به دلیل کمبود جریان خون در عضلات پاها در هنگام راه رفتن یا ورزش است. باز هم، کاهش جریان خون ممکن است به دلیل تصلب شرایین، یا گرفتگی عروق باشد.

7. تکلم گنگ

وقتی عروق خونرسانی کننده مغز به علت تصلب شرایین مسدود شوند افراد می توانند علائم سکته مغزی را تجربه کنند.
این علائم شامل ضعف در یک طرف بدن، افتادگی صورت، اختلال گفتار و مشکلات مربوط به حافظه و تفکر است.

8. سبکی سر

احساس سرگیجه یا سبکی سر همچنین ممکن است نشانه گرفتگی عروق باشد.
سنکوپ، (7) یا از دست دادن هوشیاری موقتی، معمولاً مربوط به کمبود جریان خون در مغز است. این می تواند در صورت مسدود شدن عروق به مغز (کاروتیدها) رخ دهد.
همچنین می تواند در شرایطی شناخته شود که به عنوان تنگی آئورت (8) شناخته می شود که دریچه ای در بزرگترین سرخرگ بدن (دریچه آئورت) به دلیل همان روند تصلب شرایین که در عروق کوچک بدن اتفاق می افتد به شدت کلسیفیه می شود.
دریچه محکم اجازه نمی دهد خون آزادانه از قلب خارج شود تا به مغز و بقیه بدن منتقل شود. کمبود خون اکسیژن دار در مغز می تواند منجر به غش شود.

9. اختلال نعوظ

اختلال نعوظ اغلب یکی از علائم بیماری عروق کرونر در مردان است. (9)
همانطور که قبلا بحث شده بود که روند تصلب شرایین در شریانهای کوچک تغذیه کننده قلب اتفاق می افتد این روند می تواند در رگهای کوچک آلت تناسلی مرد نیز رخ دهد.
عملکرد نعوظ طبیعی با جریان خون سالم به داخل آلت تناسلی مرد پشتیبانی می شود. وقتی جریان خون در آلت تناسلی به خطر بیفتد این منجر به اختلال در نعوظ می شود.
اولین مراحل ابتلا به بیماری قلبی، که نقص در عملکرد رگ های خونی است که به درستی باز نمی شوند اغلب می توانند در آلت تناسلی مرد با اختلال نعوظ مشاهده شوند.

10. بدون علامت

اگرچه یک دسته از علائم ممکن است به گرفتگی عروق نسبت داده شود اما علائم اولیه هیچ علامتی ندارند.
در واقع، هنگامی که بیمار شروع به علائم گرفتگی عروق می کند اغلب نشانه بیماری پیشرفته است.

عوارض تهدید کننده زندگی از عروق مسدود شده

تصلب شرایین، که یکی از عوامل اصلی بیماری های قلبی عروقی است قاتل شماره یک افراد در سطح جهانی است. (10)
گرفتگی عروق می تواند به قلب آسیب برساند و منجر به حمله قلبی یا سکته قلبی شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که قلب قادر به دریافت جریان خون کافی برای تأمین اکسیژن لازم برای سالم و زنده نگه داشتن عضله قلب نباشد.
این حملات به دلیل کمبود جریان خون می تواند در سایر قسمت های بدن رخ دهد. اگر شریان هایی که خون اکسیژن دار را به مغز تأمین می کنند به شدت مسدود شوند می تواند سبب سکته مغزی شود.

همچنین بخوانید: مزایا و معایب درمان ECPP
حرف آخر
سرخرگ ها رگ های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را به بدن منتقل می کنند. هنگامی که تصلب شرایین یا گرفتگی عروق اتفاق می افتد عبور خون از عروق ممکن است به خطر بیفتد.
افراد می توانند علائم مختلف مربوط به تصلب شرایین را تجربه کنند. طیف علائم از نداشتن هیچ علامتی تا اختلال نعوظ، سبکی سر، سوء هاضمه و درد قفسه سینه متغیر است.
اگر شما یا کسی که می دانید چنین علائمی را تجربه می کند این می تواند نشانه ای از بیماری قلبی باشد و ممکن است مراجعه به پزشک برای شما مناسب باشد.

در ادامه بخوانید: تشخیص بیماری های عروق کرونر قلب

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search