پزشکی

درک پالپوتومی، پالپکتومی و درمان ریشه کانال دندان

درک پالپوتومی

پالپوتومی یک عمل دندانپزشکی است که برای نجات دندانهای خراب و آلوده استفاده می شود. اگر شما یا فرزندتان پوسیدگی شدید دارید به علاوه عفونت در پالپ دندان (پالپیت) وجود دارد دندانپزشک ممکن است پالپوتومی را به شما توصیه کند.

با پالپوتومی، پالپ بیرون آورده می شود و از داخل تاج دندان خارج می شود. تاج دندان بخشی است که توسط مینا احاطه شده است و در بالای خط لثه مشاهده می کنید.
پالپ داخلی ترین قسمت دندان است. این شامل:
رگ های خونی
بافت همبند
اعصاب
دندان عمیقاً پوسیده می تواند باعث التهاب، تحریک یا عفونت در داخل پالپ دندان شود. این می تواند زندگی دندان را تهدید کند به علاوه بر روی لثه ها و مناطق اطراف دهان تأثیر بگذارد.
اگر دندان شما عفونت عمیقی دارد که به ریشه یا نزدیک ریشه گسترش می یابد ممکن است روت کانال به جای پالپوتومی توصیه شود. روش های روت کانال کلیه پالپ دندان، به علاوه ریشه ها را از بین می برد.
پالپوتومی (پالپوتومی حیاتی)، پالپکتومی (دبریدمان پالپ) و درمان روت کانال (RCT) برای مدیریت بافت نرم درون ساختار دندان در هنگام وجود التهاب استفاده می شود.
وقتی التهاب خیلی شدید باشد حساسیت (درد شدید تیرکشنده و تغییرات دما) همراه با پوسیدگی به یک دندان درد مخصوص (طولانی تر و ضربان دارتر) تبدیل می شود که می تواند بیشتر به آبسه تبدیل شود.
بدون بافت پالپ، دندان می میرد شکننده می شود و به ویژه تحت فشار جویدن به راحتی می شکند.

انواع پالپیتیس

پالپیت یا التهاب در پالپ دندان می تواند برگشت پذیر یا غیرقابل برگشت باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. پالپیتیس برگشت پذیر

پالپیت برگشت پذیر هنگامی اتفاق می افتد که دندان توسط یک ماده شیمیایی (پوسیدگی، اسید، تغییر دما) یا ضربه (ضربه، جابجایی، شکستگی، از بین بردن) مورد حمله قرار گیرد. اولین خط دفاعی برای هرگونه حمله به پالپ، از بین بردن منبع تحریک است.
مواد پر کننده، حساسیت زدا و داروها (یونومرهای شیشه ای، فلوراید دی آمین نقره و سایر مواد آزاد کننده فلوراید) برای توقف پوسیدگی یا ضربه و کاهش تورم کار می کنند.
سپس دندان وقت دارد و می تواند با تولید عاج جبرانی خود را ترمیم کند تا دندان بیشتر محافظت و جدا شود. این امر همچنین به سخت شدن مینای دندان موجود با مواد معدنی مورد نیاز کمک می کند.

2. پالپیت برگشت ناپذیر

پالپیت برگشت ناپذیر زمانی اتفاق می افتد که آسیب به ساختار دندان به بافت پالپ حمله کرده و ضد عفونی کننده اتاق پالپ را ضروری کند. این عمل یا توسط پالپوتومی یا پالپکتومی انجام می شود.
درمان براساس مدت زمان وجود پالپیت، وضعیت بافت پالپ بر اساس معاینه و وضعیت ساختار دندان ارزیابی می شود.

پالپوتومی

پالپوتومی به برداشتن تنها بخشی از بافت پالپ و قرار دادن یک ماده ضدعفونی کننده محلی گفته می شود.

آ. دندانهای اولیه

هنگامی که پرکردن کافی نیست این متداول ترین روش درمانی برای دندانهای شیری است. دندان شیری آنقدر کوچک است که وقتی پوسیدگی بزرگ شود حتی در اثر قرار گرفتن در معرض کوچک نیز واکنش نشان می دهد.
دندانپزشک تنها بخشی از بافت پالپ، معمولاً محفظه پالپ را برداشته و دارویی را برای از بین بردن باکتری های باقیمانده قرار می دهد. موادی که مرتباً مورد استفاده قرار می گیرند فرمسرول، سولفات فریک و یا توده اکسید معدنی (MTA) است.
قسمت زیادی از دندان برداشته می شود بنابراین محفظه قبل از قرار دادن تاج اولیه پر می شود. باز هم، مینای دندان شکننده تر است و کودکان بیش از بزرگسالان آسیاب می کنند بنابراین ترمیم با پوشش کامل توصیه می شود و در همان روز انجام می گیرد.

ب. دندانهای بزرگسال

پالپوتومی بیشتر در مواقعی انجام می شود که دندان نابالغ تلقی شود (حداکثر 3 سال پس از رویش دندان و خونرسانی به دندان بهتر از زمانی است که راس ریشه کاملاً تشکیل شود.
همچنین وقتی قرار گرفتن در معرض، جدید یا خیلی کم است و باکتری در بافت پالپ پیشرفت نكرده باشد می توان آن را امتحان كرد.
در بعضی موارد، پالپوتومی برای تقویت رشد ریشه نابالغ و کوتاه مدت انجام می شود که دندان را برای دوره های طولانی حفظ نمی کند.
دیواره های اتاق پالپ نازک، کوتاه هستند و احتمال شکستگی دارند که ممکن است منجر به از دست دادن دندان دائمی شود.
MTA، هیدروکسید کلسیم و سایر مواد کمتر تهاجمی در معرض قرار می گیرند تا به رشد دندان توسط بافت پالپ کمک کنند. این امر گاهی اوقات زیر پر شدن موقت می ماند تا اطمینان حاصل شود که ترمیم بافت پالپ با تشکیل ریشه اتفاق می افتد.
دوره مشاهده معمولاً از چند ماه تا چند سال طول می کشد.

عمل پالپکتومی

پالپکتومی به برداشتن کلیه بافت از محفظه پالپ و پر کردن خلا برای جدا سازی ساختارهای باقی مانده بافت سخت از حفره دهان گفته می شود.
غالباً، ممکن است به دلیل عفونت، که باعث اکستروژن دندان و تراوش مایعات و گازها می شود این روش ناراحت کننده باشد.

آ. دندانهای اولیه

این روش معمولاً روی دندانهای قدامی اولیه انجام می شود که فقط یک ریشه طولانی دارند و از اتاق پالپ انشعاب ندارند.
هنگامی که می خواهید دندان را به دلایل رشد، عملکرد یا زیبایی حفظ کنید می توان آن را روی مولار اولیه خلفی نیز انجام داد.
بافت کامل پالپ با ابزارهای اندودنتیکس برداشته می شود اما دندان کاملاً نصب نمی شود تا ریشه نازک نشود و دچار شکستگی شود. روی دندانهای خلفی، هر ریشه جداگانه ابزار می شود.
پس از برداشته شدن پالپ، محفظه کامل با یک ماده قابل جذب پر می شود.

ب. دندانهای دائمی نارس

وقتی ریشه بیش از 3/2 تشکیل شده باشد اما کاملاً تشکیل نشده باشد دیواره ها نازک هستند و راس نسبت به ریشه کاملاً بسته و بیشتر به دهان باز می شود.
اغلب، RCT معمولی قابل پیش بینی یا بادوام نیست و اوج گیری برای کمک به ایجاد ریشه با دوام تر انجام می شود.
بعد از اینکه تمام بافت نرم از محفظه پالپ خارج شد آن را با ماده ای غنی از کلسیم (هیدروکسید کلسیم، هیدروکسید کلسیم ید فرم) پر می کنیم که پیوند و بافت آپیکال می تواند با استفاده از آن ماده جایگزینی مانند استخوان را برای بستن ریشه تشکیل دهد.
هنگامی که این مورد از نظر رادیوگرافی قابل مشاهده شد و اعتقاد بر این است که دهانه ریشه به اندازه کافی خوب شده است تا بتواند پر شود اشباع ریشه انجام می شود.
درمان اوج گیری معمولاً بین 6 تا 18 ماه با مشاهده مکرر و جایگزینی احتمالی، از جمله رادیوگرافی، برای اطمینان از قرار گرفتن کامل ماده در راس دندان طول می کشد.

ج. دندانهای دائمی بالغ

اتاق پالپ با ابزارهای دوار، ریمرها و سائیدن تخلیه می شود. کانال کاملا تمیز و ضد عفونی می شود سپس با ماده غیر قابل جذب پر می شود.
از سیلرها برای جداسازی مواد از حفره دهان و پیوند زیرین و استخوان فک از راس استفاده می شود.

درمان ریشه کانال

RCT شامل پالپکتومی و به دنبال آن ترمیم با پوشش کامل است که معمولاً در همان روز برای دندان شیری انجام می شود و در تاریخ بعدی روی دندان دائمی انجام می شود.
دندان های دائمی معمولاً با عمل زیبایی و طولانی تر ترمیم می شوند. ویزیت های مكرر لازم است زیرا تاج متناسب با دندان ساخته شده و ساختار دندان بیشتر برای تثبیت ترمیم نهایی برداشته می شود.
از تاج های پیش ساخته برای دندان های شیری و دندان های دائمی نابالغ استفاده می شود.

اهمیت درمان

پس از پیشرفت عفونت به داخل پالپ، درمان عفونت ضروری است. آنتی بیوتیک درمانی یک درمان سیستمیک برای یک عفونت موضعی است و برای مدت کوتاهی موثر است.
اگر منبع عفونت خارج نشود شعله ور شدن در مسیر اتفاق می افتد.
درد، تورم و از دست دادن دندان همه از عواقب عدم درمان است.
علاوه بر این، انسداد راه های هوایی و یا درگیری سیستم عصبی مرکزی می تواند هنگام پیشرفت عفونت به سر و گردن رخ دهد که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا مرگ می شود.

درمان جایگزین

یک روش درمانی جایگزین برای درمان ریشه کانال، پالپوتومی و پالپکتومی، کشیدن دندان است. یکی از مواردی که باید بخاطر بسپاریم این است که بیحسی ها وقتی خوب عمل می کنند.
که عفونت کنترل شود و به صورت اورژانسی درمان نشوند.
پالپوتومی یک عمل سریع، اغلب بدون درد برای دندان های شیری است.
استخراج همیشه احساس می شود شاید نه به عنوان یک درد شدید چاقویی، بلکه به عنوان یک فشار گسترده برای شل شدن و بیرون آوردن دندان از جای خود باشد.
وقتی پالپیت به تغییر شکل ریشه دندان تبدیل شد تحلیل داخلی و خارجی ایجاد می شود.
با این حال، اگر عفونت دندان تا حدی پیشرفت کرده باشد عفونت بدتر می شود و کشیدن آن ضروری می شود.
اغلب، تشخیص کامل این سوراخ شدن ریشه دشوار است و درمان آن قطعی نیست. اشعه ایکس تصاویر دو بعدی از یک جسم سه بعدی است بنابراین برخی از جنبه های ساختار دندان همیشه قابل مشاهده نیستند.
گاهی اوقات، درمان مجدد یا درمان ریشه دندان (ریشه در معرض معاینه و درمان قرار می گیرد) می تواند عفونت باقی مانده را از بین ببرد یا می تواند اتاق را بهتر درزگیری کند.

مراحل پیشگیری

انجام هرگونه درمان پالپ بر روی دندان به معنای آن است که درمان به موقع انجام نشده است یا ضربه شدیدی ایجاد شده است.
ساده ترین و ایمن ترین راه جلوگیری از ضربه با استفاده از محافظ های دهان است:
محافظان ورزشی به متوقف کردن ضربه حاد از اثرات کمک می کنند.
محافظان شب مانع از ساییده شدن و سفت شدن ضربه های مزمن می شوند.
مراقبت های پیشگیرانه برای حفظ سلامت مطلوب دهان و دندان ضروری است.
مراجعه منظم به دندانپزشک نیز ضروری است. درمان زودرس پوسیدگی احتمال پیشرفت پوسیدگی از طریق ساختار بافت سخت دندان تا پالپ را بهبود می بخشد.

جایگزینی دندان

وقتی هر دندان کشیده می شود باید جایگزین شود. وقتی فضاها ایجاد می شوند دندان ها برای پر کردن این فضا جابجا می شوند.
هنگامی که دندان اولیه است یک وسیله کوچک قرار داده می شود که فضای نگهدارنده نامیده می شود. این امر برای نگه داشتن فضای دندان شیری تا زمان رویش دندان دائمی لازم است.
هنگامی که یک دندان دائمی در دندان مختلط از بین می رود جایگزینی آن با پارسیال موقت یا تلنگر انجام می شود تا زمانی که دندان به اندازه کافی بالغ شود تا توسط محلول های دائمی ترمیم شود.
هنگامی که دندان دائمی است باید پروتز جایگزین شود که به عنوان دندان از دست رفته ظاهر و کار کند. این می تواند ثابت (بریج)، متحرک (پروتز جزئی) یا جایگزین (کاشت) شود.

هزینه عمل پالپکتومی

لازم به یادآوری است که هرگونه درمان دندان منجر به ضعیف شدن ساختار باقیمانده دندان می شود. درمان بیشتر همیشه یک احتمال است و نتیجه خوبی فقط با درمان کامل و مناسب، ویزیت های بعدی و مراقبت در منزل می تواند اتفاق بیفتد.
هرچه روش درمانی گسترده تری لازم باشد گرانتر نیز خواهد بود. استخراج اگرچه هزینه کمتری دارد اما معمولاً منجر به افزایش قیمت ترمیم برای حفظ فضا می شود.
هزینه درمان های پالپ بسته به دندان تحت درمان و نوع درمان متفاوت است. قیمت دندان های اولیه از 125 تا 350 دلار است.
بسته به نوع عمل و در صورت نیاز به درمان بیشتر قبل از قرار دادن پر کردن نهایی، قیمت پالپوتومی ها از 50 تا 300 دلار است.
RCT بسته به محل قرارگیری و تعداد ریشه ها می تواند از 375 تا 1500 دلار باشد. اگرچه سلامت دهان و دندان کاری پرهزینه و زمان بر است اما بخشی از سلامت کلی است.
کنترل و انسداد پوسیدگی مناسب منجر به کاهش باکتریها و بهبود می شود که به نوبه خود باعث بهبود سلامت پریودنتال و گوارش می شود.
حرف آخر
پالپکتومی به برداشتن پالپ آسیب دیده از داخل دندان گفته می شود. به دنبال آن ضد عفونی و دوباره پر کردن منطقه انجام می شود.
پالپکتومی و کانال ریشه درمانی اغلب برای کمک به درمان التهاب و عفونت دندان استفاده می شود. رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از عفونت و پوسیدگی که به روشهای پالپکتومی نیاز دارند ضروری است.

همچنین بخوانید: نحوه مراقبت از دندان مصنوعی | ساخت دندان مصنوعی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search