زیبایی

ساخت دندان مصنوعی

ساخت دندان مصنوعی

جایگزینی دندان های از دست رفته یا گمشده برای سلامتی و ظاهر شما بسیار مناسب است. یک پروتز کامل یا دست دندان کامل دندانهای طبیعی شما را جایگزین کرده و گونه ها و لب های شما را پشتیبانی می کند.

بدون این پشتیبانی عضلات صورت آویزان شده و باعث می شوند فرد پیرتر به نظر برسد و غذا خوردن و صحبت کردن صحیح، دشوارتر شود.
می توان از پروتزهایی استفاده کرد که از نزدیک با دندانهای طبیعی شما هماهنگ باشد تا ظاهر شما به سختی تغییر کند. پروتزهای مدرن حتی ممکن است ظاهر لبخند شما را بهبود ببخشند و به پر کردن ظاهر صورت شما کمک کنند.

دندان مصنوعی چیست؟

افراد برای جایگزین دندان های از دست رفته از پروتز استفاده می کنند تا بتوانند از یک رژیم غذایی سالم لذت ببرند و با اطمینان لبخند بزنند. پروتزها از جنس اکریلیک (پلاستیک) یا فلزی هستند.
دندان مصنوعی "کامل" یا "نیم کامل" است که تمام دندانهای طبیعی را در فک بالا یا پایین جایگزین می کند.
دندان مصنوعی "جزئی" فضاهای به جا مانده از دندان های از دست رفته را پر می کند. ممكن است با بست های فلزی یا "رابط های دقیق" به دندانهای طبیعی شما چسبانده شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا باید از پروتز استفاده کنیم؟

پروتزهای کامل، برای جایگزین کردن تمام دندان های شما، کاملاً صحیح روی لثه های شما قرار می گیرد آنها به شما کمک می کنند تا راحت غذا بخورید و به وضوح صحبت کنید و اعتماد به نفس و عزت نفس شما را بهبود می بخشد.
پروتزهای جزئی، دندان هایی را که از دست رفته اند جایگزین می کنند و بعضی اوقات توسط دندان هایی که مانده اند می تواند پشتیبانی شود. اگر شکافی بین دندانهایتان وجود داشته باشد ممکن است سایر دندانهای شما حرکت کنند تا بخشی از این مکان را به خود اختصاص دهند بنابراین می تواند به دندانهای کج ختم شود. این می تواند بر نحوه نیش زدن تأثیر بگذارد و به دندانهای دیگر آسیب برساند. دندان مصنوعی، جایگزینی قابل جابجایی برای دندان های از دست رفته و بافت های اطراف آن است. دو نوع پروتز دندان وجود دارد پروتزهای کامل و جزئی. در هنگام از بین رفتن تمام دندان ها از پروتزهای کامل استفاده می شود در حالی که از پروتز جزئی در هنگام باقی ماندن برخی از دندان های طبیعی استفاده می شود.

پروتزهای کامل

پروتزهای کامل می توانند "معمولی" یا "فوری" باشند. بعد از برداشتن دندان ها و شروع به بهبودی لثه، یک پروتز معمولی حدود هشت تا 12 هفته بعد از برداشتن دندان آماده قرار دادن در دهان است.
برخلاف پروتزهای معمولی، پروتزهای فوری از قبل ساخته می شوند و به محض برداشتن دندان ها می توان آنها را قرار داد. در نتیجه، فرد در دوره بهبودی مجبور نیست بدون دندان باشد. با این حال، استخوان ها و لثه ها به ویژه در دوره بهبودی بعد از برداشتن دندان، به مرور زمان کوچک می شوند. بنابراین یک نقطه ضعف پروتزهای فوری در مقایسه با پروتزهای معمولی این است که آنها نیاز به تنظیمات بیشتری دارند تا در طی روند بهبودی به درستی جای بگیرند و به طور کلی فقط باید یک راه حل موقت تا زمان ایجاد پروتزهای معمولی در نظر گرفته شود.

پروتزهای جزئی

یک پروتز جزئی یا پل جداشده معمولاً از دندانهای جایگزین متصل به پایه پلاستیکی صورتی یا لثه تشکیل شده است که بعضی اوقات توسط چارچوب فلزی که پروتز را به جای خود در دهان نگه می دارد متصل می شود. از دندان مصنوعی جزئی وقتی استفاده می شود که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین باقی بماند. یک پل ثابت با قرار دادن تاج بر روی دندانها در هر دو طرف فضا و قرار دادن دندانهای مصنوعی به آنها، یک یا چند دندان را جایگزین می کند. این "پل" سپس در محل سیمانی می شود. نه تنها یک پروتز جزئی فضاهای ایجاد شده توسط دندان های از دست رفته را پر می کند بلکه از تغییر موقعیت دندان های دیگر جلوگیری می کند. یک دندان مصنوعی دقیق قابل جابجایی است و به جای بندهایی که به تاجهای مجاور وصل می شوند دارای اتصالات داخلی است. این وسیله ای طبیعی تر است.

چه مدت بعد از کشیدن دندان هایم می توانم از پروتز استفاده کنم؟

معمولاً پروتزها را می توانید مستقیماً بعد از برداشتن دندان های خود نصب کرد. اینها "پروتز فوری" نامیده می شوند. برای اندازه گیری باید از قبل به تیم دندانپزشکی مراجعه کنید.
در حالی که لثه شما در حال بهبودی است با پروتزهای فوری نیازی به دندان نخواهید داشت. با این حال، استخوان و لثه ها می توانند به مرور زمان به خصوص در شش ماه اول پس از بیرون کشیدن دندانهای کوچک شوند. اگر لثه شما کوچک شود ممکن است پروتزهای فوری شما نیاز به اصلاح، تنظیم یا حتی جایگزینی داشته باشند. تیم دندانپزشکی قادر خواهد بود در این مورد با شما صحبت کند.
بعضی اوقات ممکن است تیم دندانپزشکی به شما توصیه کند صبر کنید تا لثه های شما قبل از دندان مصنوعی بهبود یابد زیرا این ممکن است گاهی به معنای مناسب تر باشد. شفا ممکن است چندین ماه طول بکشد.

آیا می توانم با پروتز غذا بخورم؟

خوردن غذا کمی تمرین می خواهد. با غذاهای نرم و خرد شده به قطعات کوچک شروع کنید. به آرامی با استفاده از هر دو طرف دهان خود به طور همزمان بجوید. هرچه بیشتر به پروتز خود عادت می کنید غذاهای دیگر را اضافه کنید تا زمانی که دوباره به رژیم غذایی سالم خود برسید.
آیا با پروتز صحبت کردن تغییر خواهد کرد؟
ممکن است تلفظ برخی از کلمات عملی باشد. خواندن با صدای بلند و تکرار کلمات دشوار به شما کمک می کند.
اگر فهمیدید که هنگام خندیدن، سرفه یا لبخند زدن دندان هایتان گاهی اوقات لغزش می یابد آنها را با گاز زدن به آرامی و بلعیدن مجدداً تغییر دهید. اگر این اتفاق زیاد رخ داد به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

آیا باید از فیکساتور دندان استفاده کنم؟

دست دندان به گونه ای ساخته شده است که متناسب با دهان شما می باشد و نیازی به فیکساتور دندان نیست. یک پروتز مناسب ممکن است باعث سوزش و زخم شود. این ممکن است اغلب اتفاق بیفتد اگر شما مدتی است از پروتزهای فوری استفاده کرده باشید.

آیا برای مراقبت از دهانم باید کارهای خاصی انجام دهم؟

حتی با وجود پروتزهای کامل، هنوز هم باید مراقب خوبی از دهان خود داشته باشید. هر روز صبح و عصر، با یک برس نرم لثه ها، زبان و سقف دهان خود را مسواک بزنید. این پلاک را از بین می برد و به گردش خون در دهان شما کمک می کند. اگر پروتزهای جزئی استفاده می کنید مهمتر از همه این است که هر روز دندان های خود را کاملاً مسواک بزنید. این کار به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک می کند که می تواند منجر به از دست رفتن بیشتر دندانهای شما شود. دندانپزشک شما ممکن است شما را به بهداشت ارجاع دهد تا دندانهای طبیعی شما به طور مرتب تمیز شود.

چگونه می توانم از پروتزهای خود مراقبت کنم؟

اگر آنها را رها کنید ممکن است پروتزها شکسته شوند. همیشه پروتزهای خود را روی یک کاسه آب یا یک حوله تاشو تمیز کنید.
برای تمیز کردن پروتزهای خود، قاعده کلی این است: هر روز برس زده و خیس کنید. ابتدا پروتزهای خود را مسواک بزنید تا به حذف هرگونه مواد غذایی کمک کنید. از یک پاک کننده دندان بدون ساینده استفاده کنید نه از خمیردندان. مراقب باشید خیلی صاف نشود زیرا این ممکن است باعث ایجاد شیار در سطح شود.
حتماً تمام سطوح پروتزها، از جمله سطحی را که در مقابل لثه شما قرار دارد مسواک بزنید. این امر به ویژه در صورت استفاده از هر نوع اصلاح کننده پروتز دندان، مهم است.
هر روز پروتزهای خود را در محلول تمیز کردن پروتز خیس کنید. این کار به از بین بردن هرگونه لکه های باقی مانده کمک می کند. همچنین به ضدعفونی کردن پروتزهای شما کمک می کند و باعث می شود احساس شاداب تر شود. همیشه دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید. باید به طور صحیح از پروتز مراقبت کرد. عدم تمیز بودن دست دندان ممکن است منجر به ضعف بهداشت دهان و دندان و همچنین مشکلات سلامت عمومی شود.
اگر دندان مصنوعی به درستی تمیز نشود می تواند منجر به "استوماتیت دندان" شود. این امر در اثر ایجاد مخمر یا قارچ به نام کاندیدا ایجاد می شود.
افراد دارای دندان مصنوعی نباید به منظور رفع درد و جلوگیری از عفونت، پروتزهای خود را شب ها در دهان نگه دارند مگر اینکه دلایل خاصی برای نگه داشتن آنها وجود داشته باشد.
خلاصه: تمیز نگه داشتن پروتزها و مراقبت از آنها به روش صحیح بسیار مهم است. عدم مراقبت مناسب می تواند منجر به عوارضی مانند استوماتیت دندان، بیماری لثه و سایر شرایط دهان شود.

بیشتر بدانید: اهمیت بهداشت دهان و دندان

چه مدت دندان مصنوعی من دوام خواهد داشت؟

اگر به خوبی پروتزهای خود را درمان کنید باید چندین سال طول بکشد. با این حال، به دلیل سایش طبیعی یا تغییر در شکل دهان، لازم است که پروتزهایتان اصلاح شود یا دوباره ساخته شود. کناره های استخوانی و لثه می توانند کوچک شوند و باعث می شوند فکهای شما به شکلی متفاوت برآورده شوند. پروتز شل می تواند باعث ناراحتی و مشکلات سلامتی از جمله زخم ها و عفونت ها شود. یک پروتز شل یا بد نیز می تواند غذا خوردن و صحبت کردن را دشوار کند. مهم است که قبل از ایجاد مشکل، دندان های فرسوده یا بد را جایگزین کنید.

چند بار باید دندانپزشک خود را ببینم؟

بررسی های منظم دندانپزشکی و تمیز کردن دندان های شما برای سالم ماندن دندان ها و لثه ها بسیار مهم است. ویزیت های منظم به تیم دندانپزشک شما اجازه می دهد قسمت های نرم دهان، از جمله زبان و گونه های شما را بررسی کند. این معاینات از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که تیم دندانپزشکی می تواند در اولین مراحل هرگونه عفونت، شرایط دهان یا حتی سرطان دهان را تشخیص دهد.
اگر پروتز کامل دارید در مورد تعداد دفعات مراجعه به تیم دندانپزشکی سوال کنید. با مراقبت منظم حرفه ای، نگرش مثبت و پشتکار، می توانید یکی از میلیون ها نفری باشید که دندان های خود را با لبخند استفاده می کنید.

مرکز پروتزهای دندانی و دندانپزشکی ستوده

مرکز تخصصی پروتزهای دندانی و دندانپزشکی ستوده با بیش از نیم قرن سابقه در اصفهان آماده ارائه خدمات ساخت دندان مصنوعی، پروتز و بخصوص ساخت بهترین نوع دست دندان مصنوعی (ژله ای) با بهترین مواد توسط استاد مجرب آقای قدرت الله ستوده به سراسر کشور می باشد مرکز پروتزهای دندانی ستوده مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های دندان سازی و با استفاده از بهترین مواد اروپایی و با مهارت کامل استاد دندانساز، لبخند زیبایی را به شما بر می گرداند. ما مفتخریم که حتی پزشکان، ساخت دندان مصنوعی برای خود را، نیز به ما می سپارند و ما هنر چندین دهه فعالیت خود را برای برگرداندن لبخند و زیبایی برای آنها به کار می گیریم در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید. تا برای ساخت دندان راهنمایی شوید.

در ادامه بخوانید:

کاشت دندان یا ایمپلنت های دندانی چیست؟

ایمپلنت چیست؟

قیمت ایمپلنت | قیمت کاشت دندان چقدر است

جراحی ایمپلنت دندان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search