پزشکی

تفاوت بین تیروئید کم کار و بیش فعال

تفاوت تیروئید کم کار و تیروئید پر کار

اگر تیروئید بیش از حد فعال دارید به این معنی است که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند. این نیز به عنوان پرکاری تیروئید یا تیروتوکسیکوز شناخته می شود.

داشتن تیروئید بیش از حد فعال می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم شود. اینها ممکن است احساس ضعف و خستگی، اضطراب یا تحریک پذیری و کاهش وزن باشد. درمان می تواند سطح هورمون تیروئید شما را کاهش دهد و معمولاً علائم شما را تسکین می دهد.
غده تیروئید یک بافت پروانه ای اسفنجی است که روی لوله تنفسی، درست بالای استخوان های ترقوه قرار دارد. وظیفه اصلی آن ساخت هورمونهای تیروئید است که در جریان خون آزاد شده و به سلولهای مختلف بدن منتقل می شود.
هورمون های تیروئید وظیفه کنترل سرعت کار بدن، از جمله بیدار بودن شما، سرعت کار مغز، هضم غذا توسط روده شما، بازسازی سریع پوست، رشد سریع موها متابولیسم داروها و سایر هورمون ها را دارند.
آنها همراه با عملکردهای مختلف بدن نقش مهمی در رشد اسکلتی و جنسی دارند.
با توجه به تأثیر گسترده هورمون های تیروئید، هر نوع اختلال عملکرد تیروئید بر اندام های مختلف تأثیر منفی می گذارد و علائم آن در قسمت های مختلف احساس می شود.
غده تیروئید دو هورمون به نام تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) تولید می کند.
هورمونهای تیروئید بر روی بافتهای بدن تأثیر می گذارند و به کنترل متابولیسم کمک می کنند. متابولیسم شما ترکیبی از تمام فرآیندهای شیمیایی است که در بدن شما اتفاق می افتد از جمله آنهایی که غذای شما را به انرژی تبدیل می کند. هورمون زیاد تیروئید سرعت متابولیسم بدن را افزایش می دهد. وقتی متابولیسم بدن شما تسریع می شود حتی اگر بیشتر غذا می خورید ممکن است وزن کم کنید و علائم دیگری مانند ضربان قلب سریع داشته باشید.

اختلالات تیروئید چقدر شایع است؟

مشکلات تیروئید کاملاً شایع است. مطالعات نشان می دهد که 10٪ یا بیشتر از جمعیت عمومی ممکن است نوعی بیماری تیروئید یا اختلال عملکرد تیروئید داشته باشند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع مختلف اختلالات تیروئید

انواع مختلفی از مشکلات تیروئید وجود دارد:
مشکلات عملکرد تیروئید - غده تیروئید می تواند هورمون های تیروئید را بیش از حد یا به اندازه کافی تولید کند.
مشکلات مربوط به ساختار تیروئید - گره هایی می توانند در تیروئید ایجاد شوند. بیشتر این گره ها خوش خیم هستند اما درصد کمی می تواند سرطان تیروئید باشد.
پیوندی بین مشکلات عملکرد تیروئید و مشکلات ساختار تیروئید

همچنین بخوانید: تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

منظور از تیروئید بیش فعال و تحت فعال چیست؟

تیروئید بیش از حد فعال باعث تولید و ترشح بیش از حد هورمون های تیروئید می شود. به این بیماری پرکاری تیروئید نیز گفته می شود. تیروئید کم کار باعث ایجاد و آزاد شدن بسیار کم هورمون های تیروئید می شود. به این بیماری کم کاری تیروئید نیز گفته می شود.
دلایل عمومی تیروئید بیش از حد فعال و تحت فعال

تیروئید بیش از حد فعال

چهار عامل اصلی پرکاری تیروئید (بیش از حد فعال) وجود دارد:
بیماری Grave یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن آنتی بادی هایی ایجاد می کند که تیروئید را تحریک می کنند تا هورمون تیروئید را بیرون دهد. این دلیل پرکاری تیروئید است که باعث بیرون زدگی چشم می شود که اغلب با این بیماری در ارتباط است.
تیروئیدیت یک پرکاری تیروئید موقتی است که اغلب توسط ویروس ها از جمله COVID-19 ایجاد می شود. به مدت 4-6 هفته طول می کشد و سپس می تواند به تیروئید کم کار منجر شود اما در نهایت به خودی خود برطرف می شود.
گره های خوش خیم تیروئید می توانند هورمون های اضافی تیروئید تولید کنند.
بیماری هاشیموتو می تواند باعث پرکاری تیروئید موقتی شود که معمولاً کاملاً خفیف است.

تیروئید کم کار (تیروئید تحت فعال)

شایعترین علت تیروئید کم کار، بیماری هاشیموتو است. این یک بیماری خود ایمنی است که در آن گلبولهای سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند به تیروئید حمله کرده و باعث التهاب و تجزیه سلولهای تیروئید می شوند.
تیروئید نمی تواند دوباره تولید شود و وقتی بافت تیروئید به اندازه کافی تخریب شود تیروئید دیگر نمی تواند مقدار کافی هورمون تیروئید ایجاد کند.
بسیاری از بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید بخشی یا تمام تیروئید خود را برای درمان سرطان تیروئید یا بیماری Grave برداشته اند. ید رادیواکتیو، یک درمان رایج بیماری Grave، همچنین منجر به تیروئید کم کار می شود.
کمتر معمول است بیمارانی که در معرض تابش هستند یا به عنوان درمان سرطان یا به دلیل حوادثی مانند فاجعه چرنوبیل، حتی سالها پس از قرار گرفتن در معرض تیروئید کم کار قرار می گیرند.

علائم تیروئید بیش از حد فعال و تیروئید کم کار

تمام علائم تیروئید پرکار نتیجه سرعت بخشیدن به بدن است که شامل موارد زیر است:
مشکل خواب
سریع صحبت کردن و احساس اضطراب
ضربان قلب سریع حتی در حالت نشسته، که می تواند منجر به ضربان قلب غیر طبیعی شود
روده ای که اضافه کار می کند می تواند منجر به افزایش اشتها، حرکات مکرر روده، اسهال و کاهش وزن با وجود خوردن بیشتر شود .
در زنان، پریود بسیار کم یا فقدان پریود
تمام علائم تیروئید کم کار نتیجه کاهش سرعت بدن است که شامل موارد زیر است:
احساس خستگی و سستی حتی پس از خواب کافی
مشکل حافظه و تیرگی فکر
ضربان قلب آهسته، باعث جریان خون کمتری در کلیه ها و در نتیجه احتباس آب می شود.
کاهش سرعت روده، منجر به کاهش اشتها، یبوست و افزایش وزن علی رغم کم خوردن می شود.
در زنان، دوره های قاعدگی مکرر و سنگین

درمان تیروئید بیش فعال و کم کار

درمان مشکلات تیروئید به منبع مشکل بستگی دارد.

درمان تیروئید بیش از حد فعال

درمان تیروئید پرکار به علت آن بستگی دارد:
بسیاری از دلایل پرکاری تیروئید به خودی خود بهتر می شوند.
از داروهای ضد تیروئید، که مانع تولید و ترشح هورمون های تیروئید می شوند می توان برای درمان بیماران مبتلا به بیماری Grave یا گره های بیش از حد عملکرد استفاده کرد.
درمان با ید رادیواکتیو برای از بین بردن غده تیروئید یا عملکرد بیش از حد غده اغلب می تواند مفید باشد.
در برخی موارد، ممکن است جراحی برای برداشتن بخشی یا کل تیروئید نشان داده شود.
بیماران مبتلا به تیروئید پرکار باید برای تشخیص و درمان مناسب به متخصص غدد مراجعه کنند.

درمان تیروئید کم کار

درمان تیروئید کم کار ساده تر است. تقریباً در هر مورد، درمان مناسب مکمل هورمون های تیروئید با دارویی به نام لووتیروکسین است.
لووتیروکسین مشکلی در تیروئید برطرف نمی کند. این به سادگی جایگزین هورمون تیروئید می شود که بدن اگر می تواند ایجاد کند اما نمی تواند هر چه دلیل کم کاری تیروئید باشد.
بعضی از افراد برای مدت کوتاهی به لووتیروکسین احتیاج دارند اما بیشتر بیماران برای مادام العمر نیاز به هورمون های تیروئید دارند.

نقش رژیم غذایی در درمان اختلال عملکرد تیروئید

من به طور معمول تغییرات رژیم غذایی را در بیماران مبتلا به تیروئید پرکار یا کم کار توصیه نمی کنم. گاهی اوقات، بیماران مبتلا به تیروئید پرکار باید از مصرف غذاهای حاوی ید زیاد مانند غذاهای دریایی خودداری کنند.
به همین ترتیب، برخی از بیماران مبتلا به تیروئید کم کار وجود دارند که ممکن است از مکمل های ید بهره مند شوند. اما در بیشتر کشورهای پیشرفته، سطح پایین ید عامل مهمی در کم کاری تیروئید نیست.

مشاهدات پزشک در مورد بیماران دارای مشکلات تیروئید

همه بیماران علائمی دارند که مشاهده می کنند و به آنها می گوید که آیا تیروئید متعادل است.
برای بعضی از بیماران حال و هوای آنهاست. برای دیگران، استقامت آنها در هنگام ورزش و برای برخی دیگر، قاعدگی یا ضربان قلب در حالت استراحت رخ می دهد.
من یاد گرفته ام که وقتی بیماران این علائم را دارند گوش کنم. آزمایشات اغلب احساسات آنها را نشان می دهند.
حرف آخر
علائم بیماران هنگام ابتلا به تیروئید کم کار یا بیش از حد فعال، موقتی هستند. با درمان، بیشتر بیماران به احساس و شکل ظاهری خود شبیه می شوند.
حتی اگر بسیاری از انواع بیماری های تیروئید مادام العمر هستند بیشتر بیماران درمان آن را موثر و آسان می دانند. بیماران مبتلا به تیروئید کم کار اغلب توسط پزشک عمومی آنها به خوبی کنترل می شوند.
با این حال، بیماران مبتلا به تیروئید پرکار باید همیشه برای تشخیص و مدیریت صحیح توسط یک متخصص ویزیت شوند.

همچنین بخوانید: پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم): علل، علائم، آزمایشات و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search