پزشکی

درمان اختلال نعوظ در دیابت

دیابت و اختلال نعوذ

اختلال نعوظ به دلایل زیادی ممکن است اتفاق بیفتد در سال 1995، تقریباً 152 میلیون مرد در سراسر جهان بیماری ED را تجربه کردند.

طبق اعلام مرکز پزشکی جانس هاپکینز، پیش بینی می شود تا سال 2025 این رقم به 322 میلیون نفر برسد. علیرغم آنچه برخی ممکن است فکر کنند ED فقط آفت جمعیت مسن نیست - تقریباً 5٪ از مردان زیر 40 سال با اختلال نعوظ کامل روبرو هستند. ED ممکن است در واقع بسیار شایع تر از آمار باشد زیرا بسیاری از مردان از پذیرفتن موضوع خجالت می کشند.
ابتلا به دیابت می تواند بر هر جنبه از زندگی، از جمله سلامت جنسی آنها تأثیر بگذارد.
هنگامی که فردی مبتلا به دیابت است بدن او نمی تواند به درستی از انسولین استفاده کند و این می تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود. با گذشت زمان، اینها می توانند منجر به عوارضی مانند آسیب عصبی و مشکلات قلبی عروقی شوند. هر دو پیامدهای سلامت جنسی دارند.
دیابت همچنین می تواند بر سلامت روانی و عزت نفس فرد تأثیر بگذارد و این نیز می تواند بر سلامت جنسی تأثیر بگذارد.
اختلال نعوظ (ED) یک مشکل شایع در میان مردانی است که مبتلا به دیابت هستند و 35-75 از مردان دیابتی را تحت تأثیر قرار می دهند.
حداکثر 75٪ از مردان مبتلا به دیابت در طول زندگی خود درجاتی از اختلال نعوظ (مشکلات ارکشن) را تجربه خواهند کرد.
تصور می شود مردانی که دیابت دارند از 10 تا 15 سال زودتر از مردانی که به این بیماری مبتلا نیستند دچار اختلال نعوظ می شوند.
بالای 70 سال، احتمال مواجهه با مشکلات عملکرد نعوظ 95٪ است.
سطح بالای قند خون می تواند باعث آسیب عصبی در بدن شود.
در زنان، این می تواند تأثیر بگذارد:
توانایی تجربه تحریک و انگیختگی جنسی
ترشح روان کننده واژن
این تغییرات ممکن است منجر به رابطه جنسی دردناک و کاهش توانایی تجربه ارگاسم شود.
در دوران یائسگی، یک زن مبتلا به دیابت ممکن است دچار افت ناگهانی سطح قند خون شود.
این ممکن است بر سلامت جنسی وی تأثیر بگذارد زیرا ممکن است علائم کاهش قند خون را در حین رابطه جنسی تجربه کند. این ممکن است باعث شود رابطه جنسی بیشتر از یک لذت، یک ناراحتی باشد.
همچنین ممکن است مجبور شوید قبل از رابطه جنسی قند خون خود را بررسی کنید.
علاوه بر این، زنان مبتلا به دیابت به احتمال زیاد دچار عفونت هایی مانند برفک، سیستیت و عفونت های دستگاه ادراری می شوند. اینها می تواند بر توانایی داشتن یا لذت بردن از رابطه جنسی تأثیر بگذارد.

فیزیولوژی پشت نعوظ

برای ED، در وهله اول درک چگونگی نعوظ کمک می کند. بسیاری از فرآیندهای کاری در داخل بدن نعوظ شما را امکان پذیر می کند از جمله سیستم غدد درون ریز که هورمونهایی مانند تستوسترون تولید می کند. اما نعوظ در واقع در مغز شما شروع می شود. نحوه کار آن به شرح زیر است:
وقتی تحریک جنسی می شوید یا با تحریک ذهنی (از طریق تخیل، دیدن چیزی احساسی یا دیدن یک فیلم وابسته به عشق شهوانی به عنوان مثال) یا تحریک فیزیکی (آنجا لمس می شود)، سیگنال های مغز شما باعث آزاد شدن ماده شیمیایی به نام اکسید نیتریک در شریان هایی شما می شود که خون آلت تناسلی شما را تأمین می کنند.
جریان اکسید نیتریک باعث شل شدن آن شریان ها می شود که باعث افزایش جریان خون در دو اتاق اسفنجی در آلت تناسلی شما می شود که به آن جسم های غاری می گویند.
هنگامی که آن اتاق ها با خون پر شدند نعوظ وجود دارد.
در حالت ایده آل، خون در آنجا محبوس می شود تا زمانی که به ارگاسم و انزال برسید.
در طول مسیر، بسیاری از مسائل ممکن است اشتباه پیش بروند - هر یک از آنها می تواند مانع از رسیدن خون کافی به آلت تناسلی شما شود و باعث می شود که کل روند جادویی صاف شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل فیزیکی

پیر شدن فقط به اختلال نعوظ کمک نمی کند. با این حال، مردان مسن بیشتر مستعد ابتلا به ED هستند زیرا احتمالاً آنها دارای شرایط سلامتی هستند که می تواند نعوظ را مختل کند. آنها همچنین، بیشتر احتمال دارد داروهای مورد استفاده در درمان این بیماری ها را مصرف کنند همراه با عوارض جانبی که ممکن است باعث کاهش آنها شود. مبارزه برای به دست آوردن و حفظ نعوظ به خودی خود می تواند باعث استرس، افسردگی و اضطراب اضافی شود و نعوظ را حتی دشوارتر کند.
شایعترین شرایط جسمی که می تواند منجر به ED شود:
عروق قلبی آسیب دیده. آسیب به عروق قلب معمولاً در یک دوره طولانی اتفاق می افتد که اغلب به دلیل عادت های بد مانند رژیم غذایی نامناسب، عدم ورزش و استعمال دخانیات و فشار خون بالا و دیابت، بیماری های مزمن و شایع است که می تواند ویرانگر باشد روی رگهای خونی با گذشت زمان، این آسیب می تواند به بیماری قلبی تبدیل شود زمانی که این عروق به آرامی خون را به قلب برسانند و اکسیژن رسانی از بین برود. این می تواند منجر به یک حمله قلبی مرگبار شود.
چگونه فاکتور ED در اینجا وجود دارد؟ ED ممکن است در واقع یک نشانه هشدار دهنده بیماری قلبی باشد: همان عاداتی که می توانند به سیستم شریان های قلب آسیب برسانند به عروق تأمین کننده خون آلت تناسلی نیز آسیب می رسانند. در واقع، از آنجا که عروق در آلت تناسلی مرد بسیار کوچک و ظریف هستند تمایل دارند قبل از قلب آسیب ببینند. طبق برخی تخمین های علمی، علائم ED در حدود پنج تا هفت سال مقدم بر بیماری قلبی است. اگر پزشک شما تشخیص داد که می توان ED را در عروق آسیب دیده ردیابی کرد حتماً برای بررسی سلامت قلب به یک متخصص قلب مراجعه کنید. این فقط ممکن است زندگی شما را نجات دهد.
تصلب شرایین این شرایط گاهی اوقات به عنوان تصلب شرایین شناخته می شود شامل تجمع چربی، کلسترول و سایر مواد (که به پلاک معروف هستند) در دیواره رگ ها یا عروق خونی که خون را از قلب به بقیه بدن منتقل می کنند علت اینکه چرا آترواسکلروز شروع می شود کاملاً مشخص نیست اما آسیب به عروق می تواند آن را تحریک کند. چنین خسارتی ممکن است توسط:
سیگار کشیدن
فشار خون بالا (HBP)
کلسترول بالا
تری گلیسیرید زیاد، نوعی چربی موجود در خون است
دیابت
چاقی
التهاب مزمن، ناشی از لوپوس، آرتریت روماتوئید و سایر دلایل
تصلب شرایین معمولاً کند است و در طی سالیان متمادی آسیب می رساند. در نهایت باعث انعطاف پذیری و کشش عروق و همچنین باریک شدن آن می شود که همگی از جریان طبیعی خون جلوگیری می کند. نوعی بیماری قلبی، تصلب شرایین در حملات قلبی، آنژین (درد قفسه سینه)، بیماری کلیوی و غیره نقش دارد. این بیماری می تواند در سرخرگهای بدن، از جمله در آنهایی که خون آلت تناسلی را تأمین می کنند وجود داشته باشد. همانطور که می دانیم این شریان ها به ویژه شکننده هستند و می توانند در اوایل روند بیماری قلبی آسیب ببینند و در نتیجه تحریک شدن جریان خون به آلت تناسلی را دشوار می کند. و در نتیجه سبب ED شود.
دیابت. هر دو نوع 1 و به ویژه دیابت نوع 2 می توانند توانایی شما را در گرفتن یا حفظ نعوظ محدود کنند. چطور؟ وقتی دیابت به طور موثر کنترل نشود باعث بالا رفتن سطح گلوکز خون می شود. این بدان معناست که شما مقدار قند خون بیشتری نسبت به نیاز بدنتان دارید و با گذشت زمان، این افزایش قند می تواند به عروق از جمله عروق آلت تناسلی شما آسیب برساند. دیابت همچنین می تواند باعث نوروپاتی یا آسیب عصبی بر اعصاب کنترل کننده نعوظ شود. براساس مراکز کنترل بیماری (CDC)، ابتلا به دیابت خطر ابتلا به ED را سه برابر می کند.
آسیب عصبی دیابت فقط یکی از راههای آسیب رساندن به اعصاب در نعوظ است. موارد دیگری که می توانند اعصاب را مختل کنند عبارتند از:
آسیب ها و بیماری های ستون فقرات، که می تواند اعصاب را تحت تأثیر قرار دهد
آسیب های مغزی، که می تواند به قسمت هایی از مغز که در عملکرد جنسی نقش دارند آسیب برساند
بیماری پارکینسون، که می تواند میل جنسی و همچنین توانایی رسیدن به نعوظ را کاهش دهد و باعث مشکلات عصبی شود که نعوظ را مختل می کند.
عدم تعادل هورمونی. هورمون تستوسترون نقشی اساسی در زندگی یک مرد دارد. این ماده به عضله سازی کمک می کند به شما کمک می کند تا در سنین بلوغ موهایی را روی سینه داشته باشید و به تولید اسپرم کمک می کند. همچنین به میل جنسی شما دامن می زند. مردان با تستوسترون پایین ممکن است علاقه کمتری به رابطه جنسی داشته باشند و این امر نعوظ را دشوارتر می کند. با این حال، کمبود تستوسترون به خودی خود به ندرت علت اصلی ED است.
چاقی حمل بیش از حد وزن، احتمال داشتن چندین فاکتور خطر ED را افزایش می دهد از جمله:
فشار خون بالا (HBP)، که می تواند به عروق آلت تناسلی آسیب برساند.
تستوسترون کم، که می تواند ترمزهای روی میل جنسی را ایجاد کند.
دیابت نوع 2 که می تواند به عروق و اعصاب آلت تناسلی آسیب برساند.
التهاب مزمن، که می تواند به عروق آلت تناسلی آسیب برساند.
درمان سرطان. جراحی برای سرطان پروستات و سایر سرطان های واقع در لگن مانند سرطان مثانه، روده بزرگ و مقعد، می تواند توانایی شما در نعوظ را کاهش دهد. بدون کمک ایمپلنت، ممکن است به طور دائمی نتوانید نعوظ داشته باشید. دلیل: در درمان سرطان ممکن است نیاز به از بین بردن اعصاب کنترل کننده نعوظ باشد یا ممکن است این اعصاب در حین جراحی آسیب ببینند.
پرتودرمانی برای سرطان های اطراف لگن ممکن است به عروق رساننده خون به آلت تناسلی آسیب برساند. همچنین می تواند به اعصاب مربوط به نعوظ آسیب برساند. ممکن است چند سال پس از پرتودرمانی با مشکلات نعوظ مواجه نشوید با این حال، اثرات جراحی برای حذف سرطان فوری است. به گفته انجمن سرطان آمریکا، در دراز مدت، هر دو روش درمانی بر نعوظ تأثیر یکسانی دارند.
هورمون درمانی برای سرطان پروستات می تواند میل جنسی و همچنین توانایی نعوظ را کاهش دهد. تقریباً برای نیمی از مردانی که به هورمون درمانی نیاز دارند ED دائمی است.
بیماری Peyronie. این وضعیت که تصور می شود ناشی از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد باشد که ممکن است در هنگام رابطه جنسی یا ورزش رخ دهد منجر به ایجاد زخم در آلت تناسلی مرد می شود. نتیجه: نعوظ منحنی و دردناک که می تواند حفظ سختی را دشوار کند.
داروها یک لیست طولانی از هر دو روش نسخه ای و بدون نسخه وجود دارد که ممکن است توانایی دریافت و حفظ نعوظ را مختل کند. در اینجا فقط چند مورد ذکر شده است:
داروهای فشار خون. این شامل:
آلدومت (متیل دوپا)
کاتاپرس (کلونیدین)
لوپرسور (متوپرولول)
تنورمین (آتنولول)
هیدرودوریل (هیدروکلروتیازید)، ادرار آور
داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب. این شامل:
سیمبالتا (دولوکستین)،
پاکسیل (پاروکستین)
پروزاک (فلوکستین)
والیوم (دیازپام)
زاناکس (آلپرازولام)
داروهای دیگر داروهای اضافی که گاهی منجر به ED می شوند عبارتند از:
Digox (دیگوکسین)، برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی (نوعی ریتم غیر طبیعی قلب) استفاده می شود.
آوودارت (دوتاستراید)
پروسکار (فیناستراید)، برای درمان رشد خوش خیم (غیر سرطانی) پروستات استفاده می شود
بنادریل (دیفن هیدرامین) و سایر آنتی هیستامین های OTC که برای درمان آلرژی های شایع استفاده می شود
تأثیر بر مردان
مطالعات نشان می دهد که مردان مبتلا به دیابت اغلب سطح تستوسترون را کاهش می دهند که می تواند میل جنسی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.
با این حال، مشکل اصلی سلامت جنسی که مردان دیابتی را تحت تأثیر قرار می دهد عدم توانایی در دستیابی یا حفظ نعوظ است که به عنوان اختلال نعوظ شناخته می شود.
برای اینکه یک مرد نعوظ پیدا کند باید جریان خون قابل توجهی به آلت تناسلی مرد وجود داشته باشد. با این حال، دیابت به عروق خونی آسیب می رساند که می تواند جریان خون به آلت را تحت تأثیر قرار دهد.
دیابت همچنین می تواند منجر به آسیب عصبی شود و حفظ نعوظ را برای او دشوارتر کند.
دیابت نوع 2 اغلب در کنار چاقی یا اضافه وزن رخ می دهد. این نیز می تواند خطر ED را افزایش دهد همانطور که جراحی های قبلی پروستات یا مثانه نیز ممکن است.
طبق انجمن دیابت آمریکا، 10-20 درصد موارد بیماری ED به دلیل استرس، افسردگی، عزت نفس پایین، ترس از شکست جنسی و سایر نگرانی های بهداشت روان است. همه اینها می تواند فرد مبتلا به یک بیماری طولانی مدت مانند دیابت را تحت تأثیر قرار دهد.

چه عواملی باعث اختلال نعوظ در بیماران دیابتی می شود؟

دلایل ED بسیار پیچیده است و علت آن تغییراتی است که با گذشت زمان در بدن اتفاق می افتد و بر عملکرد عصب، عضله و رگ های خونی تأثیر می گذارد.
برای به دست آوردن نعوظ، مردان باید عروق خونی سالم، اعصاب، هورمون های مردانه و تمایل به رابطه جنسی داشته باشند.
بدون رگهای خونی و اعصابی که نعوظ را کنترل می کنند با وجود تمایل به داشتن رابطه جنسی و هورمون های طبیعی مردانه، ED همچنان می تواند رخ دهد.

عواملی در میان مردان

بسیاری از عوامل دیگر باعث اختلال در نعوظ در مردان دیابتی می شود.
این شامل:
داشتن اضافه وزن
سیگار کشیدن
ورزش کم و سایر عوامل سبک زندگی.
جراحی می تواند به اعصاب و عروق مرتبط با آلت تناسلی آسیب برساند همچنین برخی از آسیب ها.
بسیاری از داروهای رایج (از جمله داروهای ضد افسردگی و داروهای فشار خون) می توانند ED تولید کنند.
عوامل روانشناختی نیز تأثیر بسزایی دارند.
تخمین زده می شود که اضطراب، احساس گناه، افسردگی، اعتماد به نفس پایین و پارانویا در مورد نارسایی جنسی بین 10 تا 20 درصد موارد ED ایجاد کند.

چگونه ED تشخیص داده می شود؟

اختلال نعوظ با استفاده از چندین روش مختلف تشخیص داده می شود. سابقه بیمار اغلب درجه و ماهیت ED را اعلام می کند.
گذشته پزشکی و جنسی و همچنین داروهای نسخه ای یا غیر مجاز تأثیر می گذارد. بیماران ED ممکن است از نظر جسمی معاینه شوند و ویژگی های بدنی می تواند سرنخی از علت آن باشد. تست های آزمایشگاهی همچنین می توانند برای تشخیص ED کلیدی باشند.
آزمایشات بیشتر مانند نظارت بر نعوظ شبانه (ورم شبانه آلت تناسلی) می تواند به از بین بردن برخی از دلایل کمک کند.
علاوه بر این، معاینه روانشناختی می تواند عوامل روانی را نشان دهد.

آیا روش های درمانی برای مردان دیابتی و اختلال نعوظ وجود دارد؟

مردانی که دیابت دارند و در دستیابی یا حفظ نعوظ مشکلی دارند می توانند از داروهای خوراکی استفاده کنند. NHS می تواند داروهای زیر را برای مردان مبتلا به دیابت تجویز کند:
نام های تجاری عبارتند از:
Viagra
Cialis
Levitra
با این حال، این داروها می توانند ضربان قلب را تحت تأثیر قرار دهند و مشاوره دقیق با پزشک برای تعیین بهترین اقدام لازم است.
درمان های اضافی شامل تزریق داخل اینتراکاورنوس، دستگاه های انقباض خلاء، درمان داخل مجرا و درمان جنسی است.
روان درمانی می تواند تأثیر زیادی بر اختلال نعوظ داشته باشد. درمان بیشتر مانند جراحی و دستگاه های خلاء نیز ممکن است در برخی موارد خاص نقشی داشته باشد.

درمان های غیر خوراکی برای اختلال نعوظ

درمان های اضافی شامل دستگاه های انقباض خلاء، شیاف آلپروستادیل داخل مجرا یا درمان تزریق داخل غاری و درمان جنسی است.
پمپ های وکیوم از یک لوله پلاستیکی تشکیل شده است که در آن آلت تناسلی خود را قرار می دهید. پمپ، که ممکن است با باتری یا پمپ دستی کار کند خلاء ایجاد می کند که باعث می شود خون به سمت آلت تناسلی کشیده شود. یک حلقه لاستیکی برای نگه داشتن آن در قسمت پایین آلت تناسلی مرد باید قرار بگیرد. اگر اختلال خونریزی دارید یا از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنید پمپ خلاء استفاده نکنید.
آلپروستادیل نوعی داروی هورمونی است که جریان خون را به آلت تناسلی تحریک می کند و ممکن است با دو روش مختلف تجویز شود:
تزریق داخل کاورنوزال - به موجب آن آلپروستادیل به آلت تناسلی تزریق می شود
اگر به سایر روش های درمانی پاسخ ندهید یا تمایلی به استفاده از داروهای خوراکی یا پمپ وکیوم ندارید ممکن است آلپروستادیل تجویز شود. تیم سلامتی شما ممکن است آموزش تزریق یا قرار دادن آلپروستادیل را ارائه دهد.

درمان های جایگزین هورمون

درمان های جایگزین هورمون می تواند میل جنسی را برای مردان و زنان بهبود بخشد.
با این حال، این روش های درمانی می توانند عوارض جانبی داشته باشند بنابراین مهم است که افراد قبل از شروع مصرف هر دارویی، این موارد را با پزشک کاملاً در میان بگذارند.
مطالعه منتشر شده در سال 2016 اشاره می کند که هنوز مشخص نیست که هورمون درمانی چگونه بر حساسیت به انسولین در یک فرد به ویژه در دوران یائسگی تأثیر می گذارد.

تمرینات کف لگن

در سال 2017، محققان پیشنهاد کردند که آموزش جنسی و تمرینات برای عضلات کف لگن - معروف به تمرینات کگل - ممکن است پاسخ جنسی زن را بعد از یائسگی بهبود بخشد.
برای شناسایی و تمرین عضلات، این دستورالعمل های ساده را دنبال کنید:
عضلات کف لگن را با نشستن روی توالت و تلاش برای جلوگیری از جریان ادرار شناسایی کنید. یا انگشت را وارد واژن کرده و عضلات واژن اطراف انگشت را فشار دهید. اینها عضلات هدف هستند.
ماهیچه ها را سفت کرده و نگه دارید. با نگه داشتن عضلات حدود 3 ثانیه و سپس آزاد کردن برای 3 ثانیه شروع کنید. در صورت امکان 10 مرتبه پشت سر هم تمرین را تکرار کنید.
تمرینات را حداقل دو بار در روز تکرار کنید و مدت انقباض عضلات را از 3 ثانیه به 5 ثانیه افزایش دهید.
مردان همچنین می توانند تمرینات کگل را انجام دهند و ممکن است این تمرینات کنترل آنها در انزال را بهبود بخشد و موارد بی اختیاری را کاهش دهد

نکات مربوط به سبک زندگی

داشتن یک سبک زندگی سالم راهی مهم برای مردان و زنان مبتلا به دیابت برای تقویت احساس کلی سلامتی و همچنین سلامت جنسی است.
نکات شامل:
داشتن یک رژیم غذایی سالم
ورزش منظم
حفظ وزن سالم
این روش ها برای سلامتی کلی بسیار عالی هستند و می توانند باعث افزایش عزت نفس شوند.

کدام روش برای دیابت و ED بهتر است؟

مناسب ترین روش درمانی به سلامتی بیمار و توانایی خود در تحمل درمان بستگی دارد. متخصصانی مانند اورولوژیست ها می توانند با موارد جداگانه کار کنند و بهترین روش درمانی را تعیین کنند.

آینده دیابت و اختلال نعوظ چیست؟

پیشرفت های مکرر در این زمینه وجود دارد. داروهای بهتر، ایمپلنت، دستگاه های خلاء و شیاف همگی گزینه های بیشتری را برای مردان دیابتی مبتلا به ED افزایش داده اند.
ژن درمانی در حال آزمایش نیست و در برخی موارد ممکن است یک روش درمانی دائمی برای مقابله با دیابت و اختلال نعوظ ارائه دهد.

همچنین بخوانید: دیابت نوع 2 و اختلال نعوظ (ED): آیا رابطه ای وجود دارد؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search