پزشکی

نحوه برخورد با انگشت ماشه

درمان انگشت ماشه

انگشت ماشه ای به دلیل التهاب تاندون هایی ایجاد می شود که انگشتان شما را خم می کند و باعث حساسیت و درد انگشت می شود. این وضعیت حرکت انگشت شما را محدود می کند و می تواند انگشت شما را صاف و خم کند.

انگشت ماشه ای که از نظر پزشکی به عنوان تنوسینوویت تحریک کننده شناخته می شود حالتی است که در آن انگشت (یا انگشت شست) در حالت خم یا صاف (کمتر شایع) گیر می کند. ممکن است در یک یا چند انگشت رخ دهد انگشت حلقه بیشترین انگشت را دارد.
افرادی که مرتباً از دست خود به صورت تکراری استفاده می کنند در معرض تحریک انگشت قرار دارند. همچنین، میزان ابتلا در مبتلایان به دیابت یا آرتریت روماتوئید افزایش یافته است.

علل کلی انگشت ماشه

انگشت ماشه به دلیل التهاب غلاف تاندون خم کننده ایجاد می شود که حرکت تاندون را از طریق سیستم قرقره محدود می کند.
دلایل دیگر عبارتند از:
حرکات تکراری انگشت
استفاده اجباری از انگشتان
محکم گرفتن برای مدت طولانی
نقرس

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم تریگر فینگر Trigger Finger

علائم انگشت ماشه در صبح بیشتر می شود. با گذشت روز معمولاً انگشت شروع به شل شدن و حرکت می کند. علائم شامل درد و قفل شدن انگشت آسیب دیده است. سفتی انگشت و مفاصل منقبض نیز در موارد پیشرفته یا مزمن بیشتر امکان پذیر است.
انگشت اغلب با صاف کردن یا خم شدن رقم ضربه محکم و ناگهانی می خورد.

چه کسی در معرض خطر انگشت ماشه است؟

انگشت ماشه در بعضی از افراد بیشتر از دیگران است. به عنوان مثال، طبق کلینیک Mayo، این بیماری در زنان بیشتر از مردان است.
سایر عوامل خطرساز مرتبط با انگشت ماشه عبارتند از:
سن بین 40 تا 60 سال
مبتلا به دیابت
مبتلا به کم کاری تیروئید
مبتلا به آرتریت روماتوئید
مبتلا به سل
انجام فعالیتهای تکراری مانند نواختن یک ساز موسیقی که می تواند دست شما را خسته کند.
طبق کلینیک کلیولند، انگشت ماشه معمولاً نوازندگان، کشاورزان و کارگران صنعتی را تحت تأثیر قرار می دهد.

راه های درمان انگشت ماشه

بهترین روش برای درمان یک مورد خفیف انگشت ماشه ای ممکن است فقط استراحت نسبی، درمان با گرما و یا سرماخوردگی، کشش و احتمالاً آتل بندی باشد. استفاده از ضد التهاب ها از جمله گزینه های طبیعی مانند زردچوبه نیز مفید است.
موثرترین روش درمانی، تزریق کورتیزون است. حدود 50٪ انگشتان ماشه با یک بار شفا بهبود می یابند و بیشتر آنها حداقل به طور موقت تسکین می یابند.
هنگامی که تمام اقدامات محافظه کارانه به شکست انجامید می توان یک عمل جراحی را با بی حسی موضعی انجام داد تا شرایط برطرف شود.

آنچه در مورد انگشت ماشه می توانید انجام دهید:

1. انگشت را استراحت دهید

انگشت را تا جایی که ممکن است استراحت دهید تا تورم فروکش کند و انعطاف پذیرتر شود. هرگونه اعمال ناخواسته می تواند آسیب را بدتر کند بنابراین باید قبل از شروع استفاده از آن برای گرفتن یا گرفتن مکرر، به انگشت خود زمان کافی (4-6 هفته) بدهید تا بهبود یابد.
همچنین از نگه داشتن وسایل ارتعاشی با دست آسیب دیده برای مدت طولانی تا بهبود علائم خودداری کنید. سعی کنید انگشت سفت خود را خم نکنید زیرا باعث پارگی تاندون داخلی آن می شود.
اگر مجبور به انجام هر یک از این فعالیتهای بالقوه آسیب رسان هستید از دستکشهای بالشتی (padded gloves) استفاده کنید تا به انگشت خود محافظ و پشتیبانی بیشتری بدهید.

2. از آتل استفاده کنید

با استفاده از آتل روی انگشت یا انگشت شست آسیب دیده آن را در حالت کشیده نگه دارید. همانطور که قبلاً ذکر شد کشیدگی، پیچ خوردن یا خم شدن انگشت سفت شما می تواند آسیب بافتی را بدتر کرده و دوره بهبودی را طولانی کند.
آتل انگشت را مستقیم و کشیده نگه می دارد بدون اینکه فشار زیادی به تاندون زیرین وارد کند بنابراین به آن زمان زیادی برای بهبود می بخشد. پزشکان معمولاً استفاده از آتل را برای مدت حدود 6 هفته توصیه می کنند خصوصاً در هنگام خواب که از قرارگیری انگشت خود بی اطلاع هستید.
انگشت ماشه به خصوص در صبح سفت است و درمان آتل می تواند به جلوگیری از آن کمک کند.

3. کمپرس سرد بزنید

کمپرس سرد را برای کاهش تورم در انگشت ماشه استفاده کنید
استفاده از کمپرس سرد بر روی انگشت آسیب دیده می تواند به حساسیت زدایی اعصاب زیرین کمک کند تا احساس درد کمتری داشته باشید و همچنین می تواند تورم را کاهش دهد. اما هر دو این اثرات فقط برای یک دوره موقت ادامه دارند.
سرما درمانی با انقباض رگهای خونی زمینه ای برای کاهش جریان خون در منطقه کار می کند. کمبود خون باعث بی حس شدن منطقه و سبک کردن التهاب می شود.
مقداری مکعب یخ، کیسه یخ یا کیسه ای از سبزیجات منجمد را در پارچه تمیز قرار دهید تا کمپرس سرد در خانه ایجاد کنید. این کمپرس را بیش از 10-15 دقیقه در محل کشش، 33 بار در طول روز، روی انگشت و کف آسیب دیده قرار دهید.
توجه داشته باشید که تماس مستقیم یا طولانی مدت با دمای انجماد می تواند به بافت شما آسیب بیشتری برساند و حتی ممکن است منجر به سرمازدگی شود.

4. آن را در آب گرم خیس کنید

خیساندن انگشت در آب گرم در روزهای ابتدایی مشکل می تواند التهاب و سفتی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
گرما به داخل پوست نفوذ می کند و رگ های خونی زیرین را گشاد می کند بنابراین خون بیشتری به انگشت می آورد. این افزایش جریان خون به کاهش التهاب در ناحیه کمک می کند تا انگشت شما کمتر سفت و دردناک شود. هرچه انگشت سفت باشد، احتمال آسیب بافتی هنگام حرکت یا فشار بیشتر است.
افزودن نمک Epsom به خیساندن انگشت می تواند اثر درمانی را به دلیل خاصیت ضد التهابی ذاتی آن افزایش دهد.
قبل از غوطه ور شدن انگشت خود در آب، بررسی کنید که آیا گرم است ولی جوش نیست. انگشت خود را به مدت 10-15 دقیقه و سه بار در روز در آب گرم قرار دهید.

5. تمرینات کششی ملایم را امتحان کنید

انجام حرکات کششی ملایم می تواند سفتی انگشت را برای انعطاف پذیری یا تحرک بهتر کاهش دهد. در اینجا یک تمرین کششی ساده است که می توانید انجام دهید.
دست آسیب دیده را روی کف صاف و کف دست رو به پایین قرار دهید.
هر انگشت را یکی یکی برای 1-2 ثانیه بلند کنید.
انگشتان و انگشت شست خود را کشیده نگه دارید آنها را به هم متصل کنید و یک نوار لاستیکی به دور انتهای آنها ببندید.
انگشتان را به آرامی در برابر مقاومت باند لاستیکی گسترش دهید.

6. انگشت آسیب دیده را به آرامی ماساژ دهید

انگشت آسیب دیده را روزانه به مدت چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید تا تاندون زیرین و عضلات برای بهبود دامنه حرکت شل شود. این نوع تحریک موضعی گردش خون را در ناحیه مورد نظر افزایش می دهد اما بهتر است در هنگام تورم انگشت از آن استفاده نشود.
به خاطر داشته باشید که این روش درمانی به تنهایی نمی تواند انگشت ماشه شما را برطرف کند و باید همراه با سایر روشهای درمانی استفاده شود.

7. از آلوئه ورا استفاده کنید

ژل موضعی آلوئه ورا به دلیل اثرات غنی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می تواند روند بهبودی را تسریع کند. به راحتی جذب پوست می شود تا تورم را کاهش داده و درد عمومی را تسکین دهد.
از ژل آلوئه تازه استخراج شده استفاده کنید یا آن را از فروشگاه تهیه کنید. روزانه آن را به آرامی 2-3 بار روی انگشت خود ماساژ دهید.

8- بروملین مصرف کنید

بروملین یک ترکیب ضد التهابی است که در آناناس یافت می شود و در صورت مصرف خوراکی می تواند در درمان انگشت ماشه مفید باشد.
شما می توانید آناناس تازه را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و سالم مصرف کنید یا از پزشک خود بخواهید که مکمل بروملین به شما بدهد دوز مناسب می تواند درد و التهاب مربوط به این بیماری را کاهش دهد.

9. شیر زردچوبه را امتحان کنید

شیر زردچوبه یک داروی محبوب برای بهبود ترمیم بافت و کاهش تورم است. این فعالیت درمانی و ضد التهابی را می توان در کورکومین، که ترکیب اصلی فعال زیستی موجود در زردچوبه است جستجو کرد.
کورکومین جریان خون را به محل آسیب دیده تحریک می کند تا التهاب را مهار کند. برای شروع ترمیم بافت باید التهاب فروکش کند.
این مقوی ساده را امتحان کنید که نتایج امیدوار کننده ای را بدون تأثیرات سوء نشان داده است:
1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه را درون 1½ فنجان شیر قرار دهید.
آن را بجوشانید و بگذارید 5 دقیقه بجوشد.
برای بهبود طعم می توانید کمی عسل خام به آن اضافه کنید و این معجون را دو بار در روز بنوشید.

10. از طب سوزنی استفاده کنید

طب سوزنی یک درمان چینی باستانی است که می تواند با افزایش جریان خون در انگشت، تورم و درد را تسکین دهد.
این کار با قرار دادن سوزن های کوچک در نقاط خاص روی دست ها و بازوها و سپس عبور فشارهای الکتریکی با ولتاژ پایین به مدت حدود 30 دقیقه از طریق آنها برای تحریک جریان خون در منطقه انجام می شود. هجوم خون التهاب را کاهش می دهد که مسئول سفتی انگشت شما است.
اگر توسط یک متخصص ماهر به درستی انجام شود طب سوزنی می تواند دامنه حرکتی مناسب انگشت آسیب دیده را با گذشت زمان بازگرداند. ممکن است مجبور باشید چندین جلسه بروید اما کاملاً ارزشش را دارد. با این حال، از آنجا که طب سوزنی یک روش کم تهاجمی است شما نباید آن را در خانه امتحان کنید.

درمان های خانگی

درمان ها به شدت علائم بستگی دارد. درمان های خانگی شامل موارد زیر است:
از فعالیتهای تکراری به مدت چهار تا شش هفته جلوگیری کنید
پوشیدن مهاربند یا آتل برای محدود کردن حرکت و استراحت دست
استفاده از گرما یا یخ برای کاهش تورم
قرار دادن دست چند بار در آب گرم در طول روز برای شل شدن تاندون ها و عضلات
انگشتان خود را به آرامی دراز کنید تا دامنه حرکت آنها افزایش یابد

داروها

داروها ممکن است به تسکین التهاب کمک کنند. داروهای ضد التهاب شامل موارد زیر است:
ایبوپروفن (ادویل)
ناپروکسن (Aleve)
نسخه ضد التهاب
تزریق استروئید

عمل جراحی

اگر داروها و درمانهای خانگی موثر واقع نشوند پزشک شما ممکن است جراحی را توصیه کند. جراحان به صورت سرپایی عمل جراحی انگشت ماشه را انجام می دهند. بعد از گرفتن بیهوشی، جراح یک برش کوچک در کف دست ایجاد می کند و سپس غلاف تاندون سفت شده را برش می دهد.
با بهبود غلاف تاندون، ناحیه شلتر می شود و به حرکت آسان انگشت کمک می کند. خطرات جراحی شامل عفونت یا نتایج بی اثر جراحی است.
بهبودی جراحی ممکن است چند هفته تا شش ماه طول بکشد. پزشک شما ممکن است تمرینات فیزیوتراپی را برای رفع سفتی پس از جراحی توصیه کند. به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که پزشک غلاف تاندون را آزاد کرد تاندون می تواند آزادانه حرکت کند.
باید بتوانید در طی چند روز به فعالیت های عادی خود برگردید. پزشک بخیه های شما را در مدت 7 تا 14 روز بر می دارد.

عوارض عدم درمان Trigger Finger

اگر انگشت ماشه ای ادامه پیدا کند می تواند باعث محدودیت در حرکت انگشت شود. انقباضات خمشی حتی ممکن است حتی پس از ترمیم جراحی ایجاد شود.
بیشترین سوالات درباره Trigger Finger

بهترین تمرینات برای انگشت ماشه چیست؟

ماساژ آرام و کشش انگشتان ممکن است کمک کند. سر خوردن تاندون مفید است. تمرینات دستی "شش تکه" را جستجو کنید.

انگشت ماشه چقدر طول می کشد؟

انگشت ماشه معمولاً خود محدود می شود و فقط با مراقبت محافظه کارانه ممکن است 4-6 هفته طول بکشد. وقتی تزریق انجام می شود اغلب در طی یک هفته بهبود مشاهده می شود. اگر جراحی انجام شود در بیشتر موارد بلافاصله برطرف می شود.

چرا انگشت ماشه در شب بدتر می شود؟

انگشت ماشه اغلب در ساعات شب یا صبح بیشتر به چشم می آید. در هنگام خواب، بیشتر افراد مشت های خود را می فشارند و این می تواند در ساعت های صبح رقمی قفل شده ایجاد کند.
حرف آخر
انگشت ماشه یک مزاحمت موقتی است و در اکثر موارد می توان آن را محافظه کارانه درمان کرد. خوشبختانه، هنگامی که اقدامات محافظه کارانه شکست می خورد می توان یک روش سریع را تحت بی حسی موضعی انجام داد که می تواند به طور موثر این شرایط را در اکثر موارد برطرف کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search