پزشکی

عرق کردن دست ها: علل، علائم و درمان

درمان تعریق کف دست ها

هایپرهیدروز، که به عنوان پلی هیدروز یا سودوره نیز شناخته می شود وضعیتی است که با تعریق زیاد مشخص می شود. تعریق فقط می تواند بر یک ناحیه خاص یا کل بدن تأثیر بگذارد.

اگرچه تهدید کننده زندگی نیست اما می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خجالت و ضربه روانی شود.
تعریق زیاد، که از نظر پزشکی به عنوان هایپر هیدروز شناخته می شود به دلیل فعالیت بیش از حد سیستم عصبی سمپاتیک رخ می دهد. افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک باعث کوچک شدن و محدودیت عروق می شود.
در نتیجه ممکن است کف دست شما سرد و عرق کند که بیش از حد آن نشانه هایپرهیدروز کف دست است. تعریق به طور کلی متناوب است و در دمای بالا یا تحت استرس بدتر می شود اما ممکن است عرق کردن مداوم نیز رخ دهد.
هایپرهیدروز حدود 3 درصد از آمریکایی ها را مبتلا می کند. در حالی که می تواند باعث ناراحتی شود افراد اغلب به دلیل احساس ناراحتی ناخواسته از خجالت و خودآگاهی در مورد تعریق قابل مشاهده، درمان نمی شوند.
چندین روش درمانی پزشکی وجود دارد که می توانید تعریق را کنترل کنید که در این مقاله مورد بحث قرار می گیرد.

انواع هایپرهیدروز

هایپرهیدروز را می توان به دو نوع زیر طبقه بندی کرد:
هایپرهیدروز اولیه: این رایج ترین شکل تعریق زیاد است و می تواند بدون هیچ علت زمینه ای رخ دهد. هایپرهیدروز اولیه ممکن است دارای مولفه ژنتیکی باشد زیرا عموماً پس از بلوغ یا در دوران کودکی شروع می شود. تعریق زیاد همراه با هایپرهیدروز اولیه عمدتاً در مناطقی مانند دست، پا، زیر بغل و سر موضعی است.
هایپرهیدروز ثانویه: همچنین به عنوان هایپرهیدروز عمومی شناخته می شود و علت تعریق بیش از حد مشخص است مانند یک بیماری زمینه ای یا استفاده از دارو. هایپرهیدروز ثانویه معمولاً در بزرگسالی شروع می شود در مقابل هیپرهیدروز اولیه.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل تعریق

علل و عوامل ایجاد کننده هایپرهیدروز اولیه و ثانویه می تواند بسیار متفاوت باشد.

هایپرهیدروز اولیه

عوامل شایع منجر به هایپرهیدروز اولیه عبارتند از:
بوها یا غذاهایی مانند قهوه، شکلات، اسید سیتریک، ادویه جات و کره بادام زمینی
گرمای بیش از حد
جراحت در نخاع
استرس یا اضطراب بیش از حد احساسی

هایپرهیدروز ثانویه

هایپرهیدروز ثانویه ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:
اختلالات سیستم عصبی
آسیب نخاعی
اضطراب بالا
انواع خاصی از سرطان
یائسگی
استرس شدید
مشکلات قلبی
اختلالات تنفسی
آکرومگالی
عفونت هایی مانند مالاریا، سل و (HIV)
شرایط متابولیک مانند دیابت، نقرس، پرکاری تیروئید، هیپوگلیسمی و بیماری هیپوفیز
داروهایی مانند آنتی کولین استرازها، پروپرانولول، داروهای ضدافسردگی و پیلوکارپین
سوء مصرف مواد

علائم هایپرهیدروز

هیپرهیدروز با علائم و نشانه های زیر می تواند از تعریق متمایز شود:
تعریق ناگهانی شبانه بدون هیچ دلیل پزشکی
عفونت های مکرر باکتریایی و قارچی
کف دست های مرطوب و ملتهب، با عرق زیاد قابل مشاهده
پوست خیس

تشخیص تعریق زیاد

در ابتدا، پزشک ممکن است با دستور آزمایش خون و ادرار سعی کند هرگونه بیماری زمینه ای مانند پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدی) یا قند خون پایین (هیپوگلیسمی) را رد کند.
از بیماران در مورد الگوهای تعریق خود سوال می شود - کدام قسمت های بدن تحت تأثیر قرار می گیرد چند وقت یکبار تعریق ایجاد می شود و آیا تعریق در هنگام خواب رخ می دهد.
ممکن است یک سری سوالات از بیمار پرسیده شود یا مجبور باشد پرسشنامه ای در مورد تاثیر تعریق زیاد پر کند. سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:
آیا برای مقابله با عرق کردن زیاد، مانند دستمال، ضد عرق، حوله یا پد، چیزی حمل می کنید؟
آیا هایپرهیدروز بر رفتار یا وضعیت روحی شما در زمان حضور در جمع تأثیر می گذارد؟
آیا هایپرهیدروز بر اشتغال شما تأثیری داشته است؟
آیا تا به حال دوستی را به دلیل هایپرهیدروز از دست داده اید؟
هر چند وقت یکبار لباس خود را عوض می کنید؟
چند وقت یکبار شستشو می دهید یا دوش می گیرید؟
چقدر به تعریق زیاد فکر می کنید؟
آزمایش تعریق حرارتی: پودر حساس به رطوبت، روی پوست قرار می گیرد. هنگامی که تعریق زیاد در دمای اتاق رخ می دهد رنگ پودر تغییر می کند سپس بیمار در معرض حرارت و رطوبت زیاد در کابینت عرق قرار می گیرد که باعث تعریق در کل بدن می شود.
هنگامی که در معرض گرما قرار می گیرند افرادی که مبتلا به هایپرهیدروز نیستند تمایل ندارند در کف دست خود زیاد عرق کنند اما بیماران مبتلا به هایپرهیدروز اینطور عمل می کنند. این آزمایش همچنین به پزشک در تعیین شدت بیماری کمک می کند.

درمانهای طبیعی

برخی از تغییرات در فعالیت روزانه و شیوه زندگی ممکن است به بهبود علائم کمک کند:
ضد عرق ها - دئودورانت ها عرق را متوقف نمی کنند اما اسپری های ضد تعریق این کار را می کنند. برخی از ضد عرق های تجویزی شامل کلرید آلومینیوم است که غدد عرق را می بندد.
شیلدهای زیر بغل - لنت هایی که در زیر بغل برای محافظت از لباس در برابر تعریق استفاده می شود.
لباس - برخی از الیاف مصنوعی، مانند نایلون، ممکن است علائم را بدتر کند. لباس گشاد بهتر است.
کفش - مواد مصنوعی بیشتر احتمال دارد علائم را بدتر کنند. مواد طبیعی مانند چرم توصیه می شود.
جوراب - برخی از جورابها در جذب رطوبت بهتر عمل می کنند مانند ضخیم و نرم از الیاف طبیعی.
اگر این اقدامات موثر نباشد درمان دارویی ممکن است کمک کننده باشد.
خرید ضد تعریق و محافظ زیر بغل برای خرید آنلاین در دسترس است

درمان عرق کردن دست ها

تعدادی از مداخلات پزشکی می توانند هیپرهیدروز کف دست را برطرف کنند. در مورد استفاده از درمان های زیر می توانید با پزشک خود مشورت کنید:

1. ضد تعریق ها

ضد عرق ها اولین خط درمان تعریق زیاد هستند. ممکن است برای کنترل تعریق، ضد عرق های بدون نسخه که حاوی کلرید آلومینیوم (Drysol) هستند را امتحان کنید.
اگر داروهای ضد عرق OTC موثر نباشند پزشک ممکن است داروهای ضد عرق تجویز شده حاوی هگزاهیدرات کلرید آلومینیوم را تجویز کند. این ضد عرق ها باید هر شب تا بهبود تعریق استفاده شوند پس از آن می توانید استفاده از Drysol را 1 تا 2 بار در هفته ادامه دهید.

2. دستمال مرطوب پارچه ای

افراد بالای 9 سال می توانند از دستمال های پارچه ای مورد تأیید FDA برای کنترل تعریق استفاده کنند. این دستمال های مخصوص حاوی گلیکوپیرونیم توزیلات است که به کاهش تعریق کمک می کند.
با این حال، ممکن است عوارض جانبی مانند قرمزی، سوزش یا احساس سوزش در ناحیه آسیب دیده همراه با کمی خشکی در دهان داشته باشد.

3. آنتی کولینرژیک ها

داروهای آنتی کولینرژیک با مسدود کردن سیگنال های ارسال شده توسط سیستم عصبی پاراسمپاتیک عمل می کنند در نتیجه غدد عرق را غیرفعال کرده و تعریق را کنترل می کنند. این داروها ممکن است به عنوان کرم موضعی یا قرص خوراکی برای حدود 2 هفته تجویز شوند.
داروهای آنتی کولینرژیک همچنین ممکن است عوارضی مانند تاری دید، خشکی چشم یا دهان و تپش قلب داشته باشند.

4. تزریق بوتاکس (Botulinum toxin)

تزریق بوتاکس عموماً برای هایپرهیدروز زیر بغل و کف دست استفاده می شود. درمان شامل تزریق چندین بوتاکس در یک جلسه برای جلوگیری از سیگنال هایی است که غدد عرق را تحریک می کند تا عرق را آزاد کنند.
یک جلسه درمان بوتاکس می تواند برای 3-6 ماه موثر باشد. با این حال، ممکن است باعث ایجاد ضعف و درد عضلانی کوتاه مدت در محل تزریق شود.

5. یونتوفورز (دستگاه بدون عرق)

این درمان از جریان مستقیم ولتاژ پایین برای کاهش تدریجی فعالیت غدد عرق استفاده می کند آن را در 6 تا 10 جلسه درمان خاموش می کند. این شامل استفاده از دستگاهی برای تأمین جریان الکتریکی غدد عرق 2-3 بار در هفته است.
یونتوفورز، در حالی که موثر است ممکن است باعث ناراحتی در طول جلسه شود که ممکن است تا 40 دقیقه طول بکشد. همچنین ممکن است متوجه خشکی و سوزش پوست در ناحیه تحت درمان شوید.

6. تخریب مایکروویو

تخریب مایکروویو یک روش درمانی غیر تهاجمی است که از انرژی الکترومغناطیسی استفاده می کند. این غدد عرق را از بین می برد بنابراین تولید عرق را مسدود می کند بدون اینکه به بافت اطراف آسیب برساند.

7. جراحی: ETS (آندوسکوپی سمپاتکتومی قفسه سینه)

اگر هیپرهیدروز شدید دارید که با هیچ درمان دیگری بهبود نمی یابد ممکن است مجبور شوید تحت عمل جراحی قرار بگیرید. جراحی ETS شامل قطع اعصابی است که به غدد عرق علامت می دهند و باعث توقف کامل تولید عرق در آن ناحیه می شود.

تشخیص هایپرهیدروز پالمار

تشخیص هایپرهیدروز کف دست شامل معاینه فیزیکی دقیق کف دست ها و سایر قسمت های تولید کننده عرق بدن است که از طریق آزمایش تعریق مشخص می شوند.
علاوه بر این، پزشک ممکن است آزمایش خون و ادرار را برای بررسی شرایط زمینه ای مانند سطح قند خون بالا یا پرکاری تیروئید تجویز کند.
در صورت عدم تشخیص علت زمینه ای، ممکن است برای تأیید تشخیص نیاز به آزمایش ید نشاسته و آزمایش کاغذی داشته باشید.

عوارض ناشی از هایپرهیدروز

تعریق زیاد و مداوم در هر قسمتی از بدن می تواند بر سلامت پوست تأثیر بگذارد و خطر بیماری هایی مانند:
اگزمای وزیکولار (پومفولیکس)
حساسیت به اجزای کفش
عفونت های پوستی، چه باکتریایی و چه قارچی
عفونت ناخن
زگیل، در مورد عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی
خودآگاهی یا خجالت، دخالت در فعالیتهای روزمره
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
در صورت تعریق زیاد یا بیش از حد معمول، بهتر است برای تشخیص مناسب با پزشک خود مشورت کنید. در موارد زیر باید به دنبال اورژانس پزشکی باشید:
درد قفسه سینه، سبکی سر یا حالت تهوع همراه با تعریق
شروع ناگهانی افزایش تعریق، به ویژه در کف دست
عرق شبانه
درمان OTC در خانه هیچ تاثیری بر روی کف دست های عرق کرده نداشته باشد.
کلام آخر
در حالی که عرق کردن پس از ورزش سنگین یا در شرایط آب و هوایی گرم طبیعی است تعریق زیاد مکرر یک مشکل اساسی نیست و می تواند نشان دهنده آن باشد. با این حال، چیزی نیست که از آن خجالت بکشید.
درمان های مختلفی مانند ضد عرق و دستمال مرطوب وجود دارد که می تواند تعریق را کنترل کرده و بنابراین مانع از اختلال در هایپر هیدروز در فعالیت های روزانه شما شود. همراه با درمان پزشکی، رعایت برخی اقدامات مراقبت از خود و اجتناب از عواملی که باعث تعریق می شوند در مدیریت بیماری بسیار کمک خواهد کرد.

در ادامه بخوانید: علل عرق کردن کف دست و پا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search