پزشکی

پولیپ در روده بزرگ (کولون): انواع، علل، عوامل خطر و تشخیص

پولیپ در روده بزرگ

به رشد روی پوشش داخلی روده بزرگ پولیپ روده بزرگ گفته می شود. همه پولیپ ها یکسان نیستند چندین نوع مختلف وجود دارد (التهابی، هایپرپلاستیک، آدنوماتوز و پرزدار) و دو شکل بدون سر و ساقه.

پولیپ بی پایه پولیپ مسطح است و ساقه ندارد. به همین دلیل، یافتن و برداشتن پولیپ های بی پایه در طول کولونوسکوپی، که روشی است که به داخل کولون نگاه می کند می تواند چالش برانگیزتر باشد. پولیپ دندانه دار ساقه ای است که بیشتر شبیه قارچ است.
تصور می شود که پولیپ های روده بزرگ پیش ساز سرطان روده بزرگ هستند. اکثر مردم نمی دانند که پولیپ در روده بزرگ رشد می کند زیرا معمولاً هیچ علامتی وجود ندارد. در سن 60 سالگی، تقریباً نیمی از بزرگسالان دارای پولیپ در روده بزرگ خود هستند
پولیپ های روده بزرگ به آرامی رشد می کنند اما از آنجا که می توانند در طول زمان بزرگ شوند و سرطانی شوند حذف آنها مهم است. پولیپ های روده بزرگ را می توان در طول کولونوسکوپی برداشت. به همین دلیل است که کولونوسکوپی غربالگری برای افرادی که در خطر ابتلا به پولیپ روده بزرگ هستند در سن 45 تا 50 سالگی توصیه می شود. برداشتن پولیپ از سرطانی شدن آن جلوگیری می کند. اگرچه آنها معمولاً خوش خیم هستند اما ممکن است با گذشت زمان بدخیم شوند بنابراین بهتر است آنها را حذف کنید تا از خطر سرطان روده بزرگ جلوگیری کنید.

انواع پولیپ روده بزرگ

چهار نوع مختلف پولیپ یعنی آدنوم پولیپ هایپرپلاستیک، همارتوم و پولیپ های التهابی وجود دارد که معمولاً در روده بزرگ یافت می شوند.
آدنوم ها پیش سرطانی هستند به این معنی که اگر برطرف نشوند طی چند سال می توانند به سرطان تبدیل شوند.
پولیپ هایپر پلاستیک یک نوع رایج از پولیپ های دندانه دار هستند که معمولاً برای سلول های سرطانی استخراج و مورد بررسی قرار می گیرند.
هامارتوما به طور کلی خطر سرطان ندارد.
پولیپ های التهابی به عنوان پولیپ های کاذب یا پولیپ های کاذب نیز شناخته می شوند زیرا زمانی ایجاد می شوند که روده بزرگ شما به یک بیماری زمینه ای دیگر واکنش نشان دهد. آنها از سلولهای غیرطبیعی تشکیل شده اند که ملتهب شده و برآمدگی هایی در پوشش روده بزرگ ایجاد می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل و عوامل خطرساز پولیپ کولون

عوامل ارثی و محیطی در ایجاد پولیپ روده نقش دارند. چندین جهش ژنی با افزایش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط است. خطر ایجاد پولیپ با افزایش سن افزایش می یابد. 90 درصد پولیپ ها در افراد بالای 50 سال دیده می شود. 
سیگار کشیدن ، چاقی ، مصرف الکل ، رژیم غذایی پرچرب ، مصرف گوشت قرمز و رژیم غذایی کم فیبر می تواند خطر ایجاد پولیپ روده بزرگ را افزایش دهد.
آمریکایی های آفریقایی تبار و افراد مبتلا به بیماری التهابی روده در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. 
علائم مرتبط با پولیپ روده بزرگ
در بیشتر موارد، هیچ علامتی در ارتباط با پولیپ روده بزرگ وجود ندارد. وجود علائم بستگی به اندازه و محل پولیپ دارد.
با این حال، علائمی که می تواند بررسی سرطان روده بزرگ را خارج از دستورالعمل های کلی انجام دهد عبارتند از:
خونریزی از رکتوم
درد شکم
تغییر در عملکرد روده
کاهش وزن بدون دلیل
درمان پولیپ روده بزرگ
بهترین برنامه درمانی برای پولیپ شروع غربالگری سرطان روده بزرگ در 45 سالگی برای بیمارانی با خطر متوسط بدون هیچ گونه علائمی است.
بیشتر اوقات، پولیپ ها در طول کولونوسکوپی برداشته می شوند. پولیپ های بزرگتر را می توان با عمل جراحی نیز برداشت.

تشخیص پولیپ روده بزرگ

پولیپ ها برای مدت طولانی قابل تشخیص نیستند زیرا به ندرت علائم خاصی را نشان می دهند. اگر رشد در این فاصله سرطانی شود تشخیص تاخیری می تواند خطرناک باشد اما معمولاً چندین سال طول می کشد تا پولیپ خوش خیم بدخیم شود.
به منظور ایمن بودن، به همه توصیه می شود غربالگری دوره ای سرطان روده بزرگ را انجام دهند که ممکن است شامل کولونوسکوپی، بررسی مدفوع از نظر خون یا سلول های سرطانی یا CT (توموگرافی کامپیوتری) روده بزرگ باشد.
استاندارد طلایی برای گرفتن پولیپ کولونوسکوپی است. فاصله غربالگری توصیه شده به شرح زیر است:
افرادی که هرگز در گذشته پولیپ نداشته اند و سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده یا پولیپ (خطر متوسط) ندارند باید هر 10 سال یک بار به کولونوسکوپی مراجعه کنند.
برای افراد مبتلا به پولیپ، فاصله بین 1 تا 5 سال بسته به تعداد پولیپ ها، کیفیت معاینه و نوع پولیپ برداشته شده می تواند متفاوت باشد.
نکاتی برای کاهش خطرات پولیپ
شما نمی توانید از پولیپ جلوگیری کنید اما می توانید خطرات پولیپ را با موارد زیر کاهش دهید:
مصرف رژیم غذایی سرشار از فیبر، گوشت قرمز و فرآوری شده و چربی کم
کاهش وزن (مفید)
عدم مصرف زیاد الکل
ترک سیگار
اختلالات پولیپ ارثی

چندین سندرم سرطان روده بزرگ ارثی وجود دارد از جمله موارد زیر:

1. سندرم لینچ (سندرم سرطان کولورکتال غیرپولیپوز ارثی)

سندرم لینچ با جهش های ژرمینال در ژن های ترمیم ناسازگاری DNA (MMR) همراه است و بیشتر موارد سرطان کولورکتال ارثی (CRC) را تشکیل می دهد.
سرطان روده بزرگ در سنین اولیه (30 تا 40 سالگی) رخ می دهد. همچنین خطر سرطان رحم، تخمدان، معده، روده کوچک و کلیه یا حالب افزایش می یابد.

2. پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی

سرطان های کولورکتال در 20 سالگی در تقریباً 100 درصد از بیماران مبتلا رخ می دهد. کولون صدها تا هزاران پولیپ در این بیماران دارد که از اوایل نوجوانی شروع می شود.

3. سندرم پولیپوز نوجوانان

چند پولیپ همارتوماتوز در سراسر دستگاه گوارش وجود دارد. همارتوما پولیپ های خوش خیمی هستند که از سلول های طبیعی و غیر طبیعی از ناحیه ای از بدن که پولیپ در آن یافت می شود تشکیل شده اند. خطر سرطان معده و روده بزرگ افزایش می یابد.

4. سندرم کاودن

هامارتومهای متعدد در قسمتهای مختلف بدن از جمله پوست و دهان وجود دارد. خطر سرطان سینه، رحم، تیروئید، کلیه و روده بزرگ افزایش می یابد.

5. سندرم لی فرامنی

این اختلال معمولاً با سارکوم (سرطان ماهیچه اسکلتی)، سرطان سین، سرطان خون و سرطان غدد فوق کلیوی همراه است. خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز افزایش می یابد.

6. پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی ضعیف شده

در مقایسه با پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی، FAP تضعیف شده در سنین بالاتر رخ می دهد و پولیپ ها بیشتر در قسمت بالا یا راست روده بزرگ یافت می شوند. همه بیماران مبتلا به این اختلال در نهایت به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند.

7. سندرم پوتز-جگرز

بیماران دو یا چند پولیپ هامارتوماتوز دستگاه گوارش دارند. لکه های رنگدانه ای روی دهان، لب ها، بینی، چشم ها، دستگاه تناسلی یا انگشتان وجود دارد.

8. سندرم پولیپوز دندانه دار

بیماران بیش از 20 پولیپ آدنوماتوز دندانه دار دارند که از نظر اندازه و محل در داخل روده بزرگ متفاوت است.

چقدر طول می کشد تا پولیپ تبدیل به سرطان شود؟

به طور معمول، 10 سال طول می کشد تا یک پولیپ خوش خیم به سرطان تبدیل شود.

درمان پولیپ

پولیپ های بی پایه صاف تر هستند و ساقه ندارند که در برخی موارد، برداشتن آنها را در طول کولونوسکوپی دشوارتر می کند. با این حال، در بیشتر موارد، تلاش می شود که پولیپ ها در صورت یافتن حذف شوند. اگر پولیپ بی پایه برداشته نشود پزشک ممکن است به جای آن از مراقبت استفاده کند و بعد از فاصله زمانی خاصی آزمایش دیگری انجام دهد تا ببیند پولیپ تغییر کرده است یا خیر. این می تواند به معنای داشتن کولونوسکوپی مکرر باشد.
اگر نتایج بیوپسی نشان دهد که پولیپ سرطانی است باید برداشته شود. اگر برداشتن پولیپ در طول کولونوسکوپی امکان پذیر نیست ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن آن باشد. به منظور اطمینان از حذف همه مواد سرطانی، ممکن است به درمان های دیگری نیز نیاز باشد. پس از برداشتن پولیپ سرطانی یا بالقوه سرطانی، بافت برای آزمایش بیشتر توسط آسیب شناس، ارسال می شود.

پیگیری

پس از یافتن و برداشتن پولیپ، پیگیری بیشتر با پزشک برای اطمینان از بین رفتن پولیپ و یا مواد سرطانی ضروری خواهد بود. پزشک در مورد زمان لازم برای انجام آزمایش دیگری برای غربالگری بیشتر پولیپ ها توصیه می کند. برنامه آزمایش بر اساس عوامل متعددی از جمله نوع پولیپ های پیدا شده، تعداد آنها، و تعداد سلول های سرطانی در بیوپسی تعیین می شود.
پزشک از دستورالعمل هایی برای تعیین زمان انجام آزمایش غربالگری دیگر استفاده می کند. یک مثال از برنامه پیگیری بالقوه ممکن است موارد زیر باشد:
بیمار پولیپ ندارد: کولونوسکوپی بعدی در 10 سال آینده است
بیمار یک تا دو پولیپ <10 میلی متر دارد: کولونوسکوپی بعدی در هفت تا 10 سال (به جای پنج تا 10 سال)
بیمار دارای سه تا چهار پولیپ <10 میلی متر است: کولونوسکوپی بعدی در سه تا پنج سال (به جای سه سال)
بیمار بیش از 10 پولیپ دارد: کولونوسکوپی بعدی در یک سال (به جای سه سال)
بیمار دارای پولیپ پیشرفته است: کولونوسکوپی بعدی در سه سال
حرف پایانی
پولیپ ها در افراد بالای 50 سال شایع هستند. داشتن یک شیوه زندگی سالم برای جلوگیری از مشکلات پزشکی و کاهش خطر ایجاد پولیپ مهم است اما برخی عوامل خطر وجود دارد که نمی توان آنها را تغییر داد. در بسیاری از موارد، کولونوسکوپی بهترین گزینه برای یافتن پولیپ روده بزرگ و برداشتن آنها است. آزمایش های دیگری نیز در دسترس است و ممکن است برای غربالگری پولیپ ها نیز مورد استفاده قرار گیرد اما برای جلوگیری از احتمال تبدیل پولیپ به سرطان روده بزرگ، هنوز به پولیپکتومی نیاز است.
پس از یافتن و برداشتن پولیپ ها، لازم است غربالگری پولیپ ها در هر بازه ای که توسط پزشک تعیین می شود ادامه یابد. افرادی که در مورد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نگرانی دارند باید در مورد روشهای غربالگری و چگونگی کاهش خطر ابتلا با پزشک مشورت کنند.
اگر مستعد ابتلا به پولیپ روده بزرگ هستید یا این عارضه در خانواده شما وجود دارد با پزشک خود در مورد اقدامات احتیاطی لازم برای تشخیص به موقع آنها مشورت کنید.
اگر پولیپ به مدت طولانی درمان نشود خطر سرطانی شدن آن وجود دارد. بر اساس سابقه پزشکی شما، پزشک توصیه می کند که چه نوع آزمایشاتی را باید انجام دهید و هر چند وقت یکبار هر گونه رشد جدیدی را در روده بزرگ مشاهده کنید.

در ادامه بخوانید: پولیپ معده - علل، علائم و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search