پزشکی

5 نشانه و عوارض جانبی مصرف بیش از حد ویتامین D

علائم مسمومیت با ویتامین د

ویتامین D نقش مهمی در حفظ سلامت کلی شما دارد. برای رشد و توسعه سلول های عضلانی شما، عملکرد مناسب سیستم ایمنی ذاتی و سازگار، حفظ سلامت سیستم اسکلتی شما و موارد دیگر ضروری است.

به همین دلیل است که سطوح ناکافی یا کمبود ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به بیماری و عفونت، تخریب استخوان و بسیاری از پیامدهای منفی سلامتی را افزایش دهد.
کمبود ویتامین D بسیار شایع است. در واقع، تا 40 درصد از بزرگسالان ایالات متحده سطح ناکافی (به اندازه کافی) ویتامین D دارند، در حالی که حدود 6 درصد کمبود ویتامین D در نظر گرفته می شوند. در سراسر جهان، کمبود ویتامین D حدود 1 میلیارد نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.
عواملی که خطر کمبود ویتامین D را افزایش می دهند عبارتند از:
رنگ پوست
جایی که شما زندگی می کنید
توانایی شما برای جذب ویتامین D
قرارگیری در معرض نور خورشید
شرایط پزشکی
وزن بدن
از آنجایی که کمبود ویتامین D شایع است، بسیاری از افراد برای حفظ سطح سالم ویتامین D از مکمل های ویتامین D استفاده می کنند.
مکمل های ویتامین D بسیار ایمن در نظر گرفته می شوند و مسمومیت آن غیر معمول است. این به این دلیل است که یک فرد سالم برای رسیدن به سطوح سمی یا خطرناک در بدن نیاز به مصرف دوزهای بسیار زیاد ویتامین D در طول زمان دارد.
با این حال، مسمومیت با ویتامین D در افراد مبتلا به بیماری های خاص شایع تر است. از جمله:
اختلالات گرانولوماتوز
اختلالات مادرزادی
برخی از لنفوم ها
متابولیسم ویتامین D نامنظم
اگرچه غیر معمول است، اما مسمومیت با ویتامین D ممکن است رخ دهد، به ویژه در موارد:
مصرف بیش از حد تصادفی
خطاهای نسخه
استفاده نادرست از مکمل های ویتامین D با دوز بالا
مسمومیت با ویتامین D با نام‌های دیگری از جمله هیپرویتامینوز D و مسمومیت با ویتامین D شناخته می ‌شود.
این مقاله 5 علامت و عوارض جانبی مرتبط با سمیت ویتامین D را مورد بحث قرار می دهد.

1. افزایش در سطح خون

برای اینکه ویتامین D به سطوح سمی یا خطرناک در بدن برسد، باید بیش از 100 نانوگرم (ng) در میلی لیتر باشد.
هیپرویتامینوز D به عنوان سطوح ویتامین D خون بیش از 100 نانوگرم در میلی لیتر تعریف می شود، در حالی که مسمومیت با ویتامین D به عنوان سطوح سرمی بیش از 150 نانوگرم در میلی لیتر تعریف می شود.
توصیه‌ها در مورد سطوح بهینه ویتامین D متفاوت است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که سطوح بین 30 تا 60 نانوگرم در میلی ‌لیتر احتمالاً مطلوب هستند و ممکن است به محافظت در برابر بیماری کمک کنند.
حتی در هنگام مصرف مکمل های ویتامین D با دوز بالا، بعید است که سطح ویتامین D خون یک فرد سالم به سطوح بیش از حد یا سمی برسد.
بیشتر موارد مسمومیت ویتامین D ناشی از دوز نامناسب مکمل و اشتباهات تجویزی است.
برای مثال، در یک گزارش موردی در سال 2020، یک مرد 73 ساله پس از مصرف 10000 واحد بین‌المللی ویتامین D در روز برای سال‌ها، دچار سمیت ویتامین D شد.
در گزارش مورد دیگری در سال 2020، زنی 56 ساله که به ‌مدت 20 ماه روزانه 130000 واحد بین‌المللی ویتامین D مصرف می ‌کرد، به دلیل علائمی از جمله تهوع، استفراغ و ضعف عضلانی در بیمارستان بستری شد.
سطح ویتامین D او 265 نانوگرم در میلی لیتر کشف شد.
توجه داشته باشید که 130000 IU بیش از 30 برابر حد بالای ایمن توصیه شده 4000 IU در روز است.
حتی اگر میزان مصرف روزانه خود را کمتر از 10000 IU در روز نگه دارید و از مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین D اجتناب کنید، احتمال مسمومیت وجود ندارد، کارشناسان توصیه می کنند که افراد دارای سطوح معمولی ویتامین D از 4000 IU ویتامین D در روز تجاوز نکنند.
به خاطر داشته باشید که افرادی که ویتامین D کم یا کمبود دارند، معمولاً برای رسیدن و حفظ سطوح بهینه ویتامین D، نیاز به دریافت سطوح بسیار بالاتر از سطح مصرف بالای قابل تحمل (UL) فعلی 4000 IU در روز دارند.
با این حال، مطمئن شوید که با یک متخصص مراقبت های سلامتی در مورد دوز مصرفی خود مشورت کنید. این به شما کمک می کند تا از دوز نامناسب یا خطرناک بالقوه جلوگیری کنید.
خلاصه
سطوح ویتامین D بیشتر از 100 نانوگرم در میلی لیتر ممکن است مضر باشد. در مواردی که افراد مگادوز (دوزهای بسیار بالا) مکمل های ویتامین D را برای مدت طولانی مصرف می کردند، علائم مسمومیت در سطوح خونی بسیار بالا گزارش شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. افزایش سطح کلسیم خون

ویتامین D به بدن شما کمک می کند تا کلسیم غذایی را که می خورید جذب کند. در واقع این یکی از مهمترین نقش های آن است.
با این حال، اگر مصرف ویتامین D شما بیش از حد باشد، کلسیم خون شما ممکن است به سطوحی برسد که می تواند علائم ناخوشایند و بالقوه خطرناکی ایجاد کند.
علائم سمیت ویتامین D در درجه اول مربوط به هیپرکلسمی است که به معنای سطح کلسیم خون بیش از حد است.
علائم هیپرکلسمی عبارتند از:
ناراحتی های گوارشی، مانند استفراغ، حالت تهوع، یبوست و درد معده
خستگی، سرگیجه، توهم و گیجی
از دست دادن اشتها
ادرار بیش از حد
سنگ کلیه، آسیب کلیه و حتی نارسایی کلیه
فشار خون بالا و ناهنجاری های قلبی
کم آبی بدن
محدوده طبیعی کلسیم خون 8.5-10.8 میلی گرم در دسی لیتر است.
هیپرکلسمی معمولاً پس از مصرف مگادوز ویتامین D برای مدت طولانی ایجاد می شود.
به عنوان مثال، یک مطالعه موردی در سال 2015 گزارش داد که یک مرد مسن مبتلا به زوال عقل که روزانه 50000 واحد بین المللی ویتامین D به مدت 6 ماه دریافت می کرد، به طور مکرر با علائم مربوط به سطوح بالای کلسیم در بیمارستان بستری شد.
در گزارش موردی 2020 که قبلاً ذکر شد، زنی که به ‌مدت 20 ماه به‌ طور متوسط 130000 واحد بین‌المللی ویتامین D در روز مصرف می‌ کرد، به دلیل علائم مربوط به هیپرکلسمی نیز در بیمارستان بستری شد.
این موارد شامل تهوع، استفراغ، ضعف عضلانی و آسیب کلیه بود. سطح کلسیم خون او 3.23 میلی مول در لیتر (12.9 میلی گرم در دسی لیتر) بود.
هیپرکلسمی می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
خلاصه
مصرف بیش از حد ویتامین D ممکن است منجر به جذب بیش از حد کلسیم شود که می تواند چندین علامت بالقوه خطرناک را ایجاد کند.

3. علائم گوارشی

عوارض جانبی اصلی سطوح بیش از حد ویتامین D مربوط به کلسیم بیش از حد در خون است.
برخی از علائم اصلی هیپرکلسمی عبارتند از:
حالت تهوع
استفراغ
یبوست
اسهال
اشتهای ضعیف
با این حال، همه افراد مبتلا به هیپرکلسمی دقیقاً علائم مشابهی را تجربه نمی کنند.
یک زن پس از مصرف مکملی که بعداً مشخص شد حاوی 78 برابر بیشتر از آنچه در برچسب ذکر شده بود، دچار حالت تهوع و کاهش وزن شد.
نکته مهم این است که این علائم در پاسخ به دوزهای بسیار بالای ویتامین D3 رخ می دهد که منجر به سطوح کلسیم بیش از 12 میلی گرم در دسی لیتر می شود.
در یک مطالعه موردی، پسری پس از مصرف مکمل‌های ویتامین D با برچسب نادرست دچار معده درد و یبوست شد، در حالی که برادرش سطوح خونی بالا را بدون هیچ علامت دیگری تجربه کرد.
در مطالعه موردی دیگری، کودک 18 ماهه ای که 50000 واحد بین المللی ویتامین D3 به مدت 3 ماه دریافت کرده بود، اسهال، معده درد و سایر علائم را تجربه کرد. این علائم پس از قطع مصرف مکمل ها توسط کودک برطرف شد.
خلاصه
مصرف ویتامین D می تواند سطح کلسیم را در خون افزایش دهد و کلسیم بیش از حد می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. اگر دوزهای زیادی از ویتامین D مصرف کنید، ممکن است در نتیجه افزایش سطح کلسیم، درد معده، کاهش اشتها، یبوست یا اسهال را تجربه کنید.

4. تغییر وضعیت ذهنی

هیپرکلسمی می تواند منجر به تغییر وضعیت ذهنی در افراد مبتلا به سمیت ویتامین D شود.
افراد مبتلا به هیپرکلسمی ناشی از سمیت ویتامین D معمولاً علائمی مانند گیجی، افسردگی و روان پریشی دارند. در موارد شدید، کما گزارش شده است.
در گزارش موردی در سال 2021، مردی 64 ساله به طور تصادفی 200000 واحد بین المللی ویتامین D در روز مصرف کرد زیرا دستورالعمل های دارویی را اشتباه متوجه شده بود. او تغییر وضعیت ذهنی و سایر علائم جدی مربوط به هیپرکلسمی را نشان داد.
او در 10 روز اول اقامتش در بیمارستان آشفته و گیج بود، اما با کاهش سطح کلسیم علائمش به تدریج بهبود یافت. حدود 18 روز طول کشید تا کلسیم او به سطح مورد انتظار بازگردد.
خلاصه
مسمومیت با ویتامین D می تواند علائمی مانند گیجی، بی قراری و عدم پاسخگویی ایجاد کند. به نظر می رسد این نیز ناشی از افزایش سطح کلسیم است که دوزهای بالای ویتامین D می تواند باعث شود.

5. عوارض کلیوی

در برخی موارد، سمیت ویتامین D می تواند منجر به آسیب کلیه و حتی نارسایی کلیه شود.
این به این دلیل است که داشتن ویتامین D بیش از حد در بدن می تواند منجر به سطوح بالای کلسیم شود که می تواند منجر به از دست دادن آب از طریق ادرار زیاد و کلسیفیکاسیون کلیه ها شود.
هیپرکلسمی همچنین می تواند باعث انقباض عروق خونی کلیه شود که منجر به کاهش عملکرد کلیه می شود.
در واقع، بسیاری از مطالعات آسیب کلیوی متوسط تا شدید را در افرادی که دچار سمیت ویتامین D می ‌شوند، گزارش کرده‌اند.
جالب توجه است که کمبود ویتامین D می تواند به کلیه ها نیز آسیب برساند و در مبتلایان به بیماری کلیوی منجر به عوارض شدید شود. این یکی از دلایلی است که چرا حفظ سطوح بهینه ویتامین D در خون حیاتی است.
خلاصه
مصرف بیش از حد ویتامین D ممکن است منجر به آسیب کلیه شود و حتی در برخی موارد منجر به نارسایی کلیه شود.

کمبود و سمیت

ویتامین D در جذب کلسیم، عملکرد سیستم ایمنی و محافظت از استخوان، ماهیچه و سلامت قلب نقش دارد. این به طور طبیعی در غذا وجود دارد و بدن شما همچنین می تواند آن را زمانی که پوست شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد تولید کند.
با این حال، به غیر از ماهی های چرب، غذاهای کمی غنی از ویتامین D وجود دارد. علاوه بر این، بیشتر مردم برای تولید ویتامین D کافی در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند.
بنابراین، کمبود بسیار رایج است. در واقع، برآوردها نشان می دهد که حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود ویتامین D هستند، در حالی که 50٪ از افراد ممکن است سطوح ناکافی برای حفظ سلامت مطلوب را داشته باشند.
تنها راه برای تشخیص کمبود ویتامین D این است که یک متخصص مراقبت های سلامت سطح ویتامین D شما را آزمایش کند.
کمبود ویتامین D به طور کلی به عنوان سطوح سرمی ویتامین D کمتر از 20 نانوگرم در میلی لیتر شناخته می شود. افرادی که سطح آنها بین 21 تا 29 نانوگرم در میلی لیتر است، سطح ویتامین D ناکافی در نظر گرفته می شود.
اگر متخصص مراقبت های سلامت شما متوجه شد که کمبود ویتامین D یا سطح ویتامین D کافی ندارید، احتمالاً مکمل یا تزریق ویتامین D را توصیه می کند.
متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است به افرادی که ویتامین D بسیار پایینی دارند توصیه کنند که دوزهای هفتگی بسیار بالای 50000 IU را به مدت 8 هفته مصرف کنند و به دنبال آن دوز نگهدارنده 2000 IU در روز پس از رسیدن سطح آنها به 30 نانوگرم در میلی لیتر.
پزشک شما بسته به سطح ویتامین D و سلامت کلی شما، مناسب ترین دوز ویتامین D را برای شما تعیین می کند.
حتی اگر مسمومیت با ویتامین D رایج نیست، در صورت استفاده نادرست از مکمل‌های ویتامین D، مکمل‌های تجویزی ویتامین D یا تزریقات، ممکن است در معرض خطر باشید.
اگر از مکمل‌های ویتامین D با دوز بسیار بالا استفاده می‌ کنید یا تزریق ویتامین D دریافت می‌ کنید، پزشک سطح ویتامین D شما را بررسی می‌ کند تا مطمئن شود که به طور بالقوه خطرناک نیستند.
از مصرف مکمل های ویتامین D با دوز بالا خودداری کنید مگر اینکه متخصص مراقبت های بهداشتی آنها را توصیه کند.
خلاصه
کمبود ویتامین D بسیار رایج است. به همین دلیل، بسیاری از افراد نیاز به مصرف مکمل های ویتامین D دارند. با این حال، مهم است که از مصرف مکمل های ویتامین D با دوز بالا خودداری کنید، مگر با راهنمایی یک متخصص مراقبت های سلامت.
خط پایان
ویتامین D برای سلامت کلی شما بسیار مهم است. حتی اگر از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید، ممکن است برای دستیابی به سطوح خونی مطلوب به مکمل ها نیاز داشته باشید.
با این حال، ممکن است یک چیز خوب نیز زیاد باشد.
مطمئن شوید که از مصرف بیش از حد ویتامین D اجتناب کنید. به طور کلی، برای افرادی که سطح ویتامین D کافی دارند، مصرف مکمل‌های 4000 واحد بین‌المللی یا کمتر در روز بی ‌خطر تلقی می‌ شود.
متخصصان مراقبت های سلامت ممکن است مکمل های ویتامین D را برای افراد مبتلا به کمبود یا ناکافی ویتامین D تجویز کنند. آنها سطح خون شما را برای اطمینان از ایمنی شما کنترل می کنند و پس از رسیدن به سطوح مطلوب، دوز شما را کاهش می دهند یا مکمل را قطع می کنند.
از مصرف مکمل های ویتامین D با دوز بالا خودداری کنید مگر اینکه تحت نظر یک متخصص مراقبت های سلامت باشید.
همچنین مهم است که توجه داشته باشید که برخی از موارد مسمومیت با ویتامین D به این دلیل اتفاق افتاده است که افراد مکمل هایی با برچسب نامناسب مصرف می کنند. اگر می‌ خواهید مکمل‌های ویتامین D مصرف کنید، آن‌ها را از تولیدکنندگان معتبر خریداری کنید تا خطر مصرف بیش از حد تصادفی ناشی از برچسب‌گذاری نامناسب را کاهش دهید.
اگر مکمل های ویتامین D مصرف می کردید و هر یک از علائم ذکر شده در این مقاله را تجربه می کنید، در اسرع وقت با یک متخصص مراقبت های سلامت مشورت کنید.

مطالب مرتبط:

چه مقدار ویتامین D بسیار زیاد است؟ حقیقت شگفت انگیز

چه مقدار ویتامین D برای سلامتی مطلوب نیاز داریم؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search